Milieubewuste Hugo Besard met fascinerend etswerk in de Belfortkelder te Aalst Vierde langspeelplaat van Sint-Niklase knapenkoor In Dulci Jubilo Nieuwkerkenaar Dirk Maris g in Drongens Kunstschip w Paukenmis van Haydn Merkwaardige tentoonstelling te Aalst over Poolse affiches Zangfestival met De Vaganten en het Sint-Amanduskoor te Erembodegem 24 - 4.2.1983 - De Voorpost Hst beeldende-kunst-minnend Aalst keek ongetwijfeld reeds enige tijd met belangstelling uit naar de door CSC «De Rank» geprogrammeerde tentoonstel ling van het grafisch oeuvre van de nog vrij jonge kunstenaar Hugo Besard in de Aalsterse Belfortkelder. Zaterdagnamiddag 29 januari 1983 was het zo ver... De vooropening van deze merkwaardige expositie, met receptie en met toespraak door minister Marc Galle, had plaats om 17 uur. Voor heel wat genodigden prijs voor beeldende kunst houtsnip, van de dood wist was dit moment een ideale 1982 (tekenkunst en gra- te redden. «Het is maar een gelegenheid om echt van fisch werk). In het tijd- klein beestje. Maar het is dichtbij kennis te maken schrift «Kunstecho's» lazen een symbool geworden» zei met de grafikus Hugo Be- we daarna: «Omtrent de hij. Ook Hugo Besard sard en door te dringen in toekenning van deze prijs houdt enorm veel van de zijn eigen eerlijke, artistie- is bij de jury niet veel dis- natuur. En in zijn grafisch ke wereld. kussie geweest. Hugo Be- werk vraagt hij ook naar Hugo Besard werd geboren sard beantwoordde aan de belangstelling voor het le- te Etterbeek (Brussel) op 24 meest strenge eisen die ven in de natuur en bena- februari 1955 en bracht men aan grafiek kan stel- drukt hij de schrijnende zijn jeugd door te Kraai- len. Dit geldt voor de vorm- problematiek waarmee ons nem, in de nabijheid van geving, de kompoeitorische zwaar getroffen ekologisch het wereldvermaard Zo- kracht, de originele inter- bestand steeds meer wordt niënwoud met zijn alombe- pretatie van het thema en gekonfronteerdHet zijn kende majestatischehe- de technische rijkdom van meestal vogeltaferelen melreikende beuken. In het tafereel». Sedert 1980 is die iedere natuurliefhebber 1974 liet hij zich inschrij- Hugo Besard nu ook als steeds fascineren die hij ven aan de afdeling grafiek leraar grafiek verbonden als onderwerp kiest. Maar van de Koninklijke Akade- aan de Gemeentelijke Aka- wat iedereen opvalt: hij etst mie voor Schone Kunsten te demie voor Schone Kunsten herhaaldelijk ook imagi- Antwerpen, waar hij in te Berchem, Antwerpen, naire wezentjes, die een 1979 met glans afstudeer- Het milieubeleid van Mare ogenschijnlijk zinloze, sur- de. Zijn leermeester was Jo- Galle, als minister, is jaren- reële titanenstrijd uitvech- zef Van Ruyssevelt, liefheb- lang voornamelijk gericht ten- Tussen struiken, va- ber van geraffineerde teeh- geweest op natuurbehoud, rens, planten, bomen, etst nieken. Hij spitste zich vol- de waterzuivering, de afval- hij barok, maar zeer nauw- ledig toe op de ets en ging verwerking, de vogelbe- keurig, met onuitputtelijk zich vervolmaken aan het scherming. Ons eigen leef- geduld en met enorm veel Nationaal Hoger Instituut, milieu wordt verder be- riu voor de kleinste details, In 1980 volgde hij boven- dreigd en vernietigd o.a. in- fantastische, soms imagi- dien een stage in Giorgio gevolge de aanleg van naire wezentjes die schoon Upiglio's «Atelier Edizioni drukke verkeersaders, die rijn als muziek, andere af- d'Arte Grafico Uno» te Mi- er soms op grote oppervlak- schuwelijk als draken, laan. Intussen nam hij deel ten de stilte en de rust defi- sommige wreed en brutaal, aan diverse individuele en nitief verbannen. Gelukkig andere bescheiden en zacht. groepstentoonstellingen en zjjn er mensen en die Uiteraard verrast ons ook behaalde hij tal van prijzen worden wel talrijker die de kwaliteit van zijn werk. en onderscheidingen. erg bewust van de grote Zijn werk doet niet alleen Meerdere van zijn werken waarde van de natuur in denken aan de scheppingen werden reeds aangekocht bet algemeen zich opstellen van Joris Minne, maar ook door de Belgische staat, tegen de verdere verloede- 3311 het ceuvre van Jeroen Verleden jaar volgde hij ring ervan en opkomen Bosch één der opmerke- nog een stage in een grafi- Voor een gaaf leefmilieu, hjkste en belangrijkste ache studio te Parijs «La- Heel wat vogelliefhebbers kunstenaars uit «het courière et Frélaut». Ook in 2djn Galle erg erkentelijk herfsttij der Middeleeu- 1982 werd hem de Prijs van voor het uitvaardigen van wen», die eveneens revol- de Prins (Club der XII) toe- nieuwe wetten in verband teerde tegen wat het leven gekend en werd hij lau- met de vogelbescherming in de weg stond waarin reaat in de door de stad waarmee hij één van de veelal gedrochtelijke we- Harelbeke uitgeschreven zeldzame vogelsoorten, de zens en bizarre monstertjes met rijke en beeldende fan tasie weergegeven zijn en dat te beklemmender aan doet wanneer men zijn scheppingen ziet als een produkt van zijn tijd. Het noodlottig ingrijpen van de mens in de natuur wordt in Besards werk nu eens dis kreet op de achtergrond ge suggereerd en een andere keer in al zijn nodeloze gru wel aan de kaak gesteld. «De nonchalance waarmee de mens met de natuur om gaat, treft me diep» aldus Besard. En even later: «Ik ben echt gefascineerd door het tragische proces van le ven en dood dat zich voor tdurend rondom ons in de natuur voltrekt». Deze na tuur is eigenlijk wel een spiegel van en voor de mens. En daarom ook is de spiegel een symbool die we zijn werk. Specifiek in zijn tentoon gestelde ceuvre is de groot schaligheid van heel wat et sen, vooral zijn triptieken, die getuigen van een zelf doorgedreven techniekbe- heersing: ets en droge naald, soms gekombineerd met mezzatint of akwatint. Enkele ondertitels hiervan: «Zelfvoldaan Spiegeltje» (1979), «Schimmen en Scherven» (1979), de over weldigende «Strijd om Ver vlakking» (1981). Licht en duister kontrasteren hier in, kunstvol aaneengereigd met een hele gamma halfto- nen tot echte monumentale Daarnaast toont de grafi kus ons een aantal kleinere etsen, op maten die bij de grafiek meer gebruikelijk zijn. Een suite van zeven prenten getiteld «Dieren van leven en dood» neemt een belangrijke plaats in in het ceuvre van de kunste naar. Uit een daarbijhoren- de tekst van de hand van Johan De Muynek citeren we: «Niet alleen bereikt Be sard in deze reeks een per- fekte beheersing van het kleine formaat, na een in drukwekkend aantal mo numentale werken, op zeer groot formaat, maar boven dien komt in deze serie het tematisch aspekt in zijn werk en zijn sterk engage ment met natuur en na tuurbehoud op de voor- grond. Plastisch en tech nisch raffinement, periekte harmonie tussen idee en vorm waarbij de kwaliteit van de details, van papier en inkt, getuigen van het vakmanschap en de stiel kennis van de kunstenaar en van de intieme relatie tussen de grafikus en het materiaal. Deze prenten zijn een element in de strijd tegen de vervlakking in on ze samenleving en de verde re aftakeling en bezoede ling van onze natuur. De verloedering gaat verder maar gemilderd door een enorme overlevingsdrang, gekoppeld aan de drift om zijn wereld te scheppen in magistrale prenten». Heel deze visie vertaalt Hugo Be sard in zijn recent werk een oeuvre dat echt aanzet tot intense en rustige bezin ning. De tentoonstelling in de Aalsterse Belfortkelder, het resultaat van talent, techniekbeheersing en bes tendig werk van de kunste naar, kan nog tot en met 8 februari 1983, dagelijks be zocht worden van 14 uur tot 18 uur. Laten we hulde brengen aan deze geëngageerde Vla ming, door er zijn werk te gaan bekijken en... bewon deren! De Bruyn. Dirk Maris met zijn echtgenote en, rechts, Maurits Coppieters die zo vaak zijn r tentoonstellingen inleidt. De Nieuwlcerkenaar expozeert in Drongen (arch) Van 4 tot en met 21 februari stelt de Wase kunstenaar Dirk Maris juir tentoon in het Kunstschip Dronghene. Die boot ligt gemeerd aan het Lfr Oude Veer in Baarle (Drongen), op een honderdtal meter van de Steenweg Gent-Deinze en een vijfhonderdtal meter van de autoweg Gent- Li Oostende (afrit Drongen). Vanavond vrijdag 4 februari om 20.30 uur r. vindt vernissage plaats, u kan daarna elk weekend terecht op vrijdag, r? zaterdag en zondag van 15 tot 1 uur 's nachts. Ai»' Het oeuvre van Maris, die aan de Ster 64 in Nieuwkerken (Sint-Niklaas) f> woont, kan je magisch-realistisch noemen. De kunstschilder evolueerde K in de voorbije tien jaar van het expressionisme via het impressionisme naar het symbolisch realisme toe. Kunst is voor Maris niet alleen een vak, maar ook een levensfilozofie. Dirk Maris put in de diepten van de ziel en wil ook meebouwen aan een betere wereld. In warme tinten (vooral oker, nederig bruin en dieprood) t penseelt hij. Voor landschappen, water en «getormenteerde» luchten heeft hij een voorliefde. Met de expo in het Kunstschip Dronghene is Dirk Maris, 38 jaar, al aan L zijn 23rt* tentoonstelling toe. W V fc «In het westen hebben de meeste affiches een zuiver publicitair karakter en dienen ze om een produkt te doen vorkomen. In Polen ligt de opdracht enigszins anders. Affiches worden er gemaakt om de intel- lektuele en kulturele waarden aan te prijzen zoals film, toneel, koncerten, tentoonstellingen. Ze die nen ook voor didaktische doeleinden. Dit heeft voor gevolg dat de Poolse kunstenaars meer armslag krijgen en een grotere vrijheid hebben». Het in 1931 door de latere kapelmeester van Sint-Baafs Gerard Van Durme opgerichte knapenkoor In Dulci Jubilo is zowat het huis ensemble van het Sint-Niklase Sint-Jozef- Klein-Seminarie ofte kollege, de school die op 9 mei van dit jaar precies honderdvijfenzeven tig jaar bestaat. Het omvat een zestigtal jonge lui die het prettig vinden, tijdens hun vrije tijd enkele uren per week samen te zingen. Het koor mag je als één van de belangrijkste ambassadeurs van de Wase hoofdstad be schouwen, want er werd al flink wat in het buitenland opgetreden. De zoetgevooisde kna- penklub doet echter nog op een andere, in drukwekkende manier van zich spreken: het is al aan zijn vierde langspeelplaat toe. Geen buitenland is er te Onder leiding van de Aalst. Poolse affiches in de kijker (ad) ven alles weer in meer spontaniteit, verscheiden heid in vormgeving door het hanteren van allerlei middelen als het pikturale, het grafische het fotografi sche, de techniek van de collage, enz. Daarbij komt nog dat in Polen meer aandacht ge schonken wordt aan de af fiche door de artistieke op voeding van de bevolking en door de affichekunst op allerhande manieren te sti muleren. In dat verband ci teerde prof. Vyncke de tweejaarlijkse internatio nale biënnale van de affiche te Warschau, het bestaan van een museum van de af fiche in het kasteel van Wi- lan' ow, de residentie van Jan Sobieski, vroeger ko ning van Polen. Hierna gaf professor Vyncke het woord aan de afgevaardigde van de Pool se ambassade, de heer Pa- wasz, die de aanwezigen en dan vooral de heer Pauwels van het ministerie van kui tuur, de heer Verhelst, voorzitter van de Chopin- stichting van Gent en de vele Aalsterse van harte dankte. Hij herinnerde aan de vriendschappelijke be trekkingen tussen Vlaan deren en Polen en verheug- Aalst. Eén van de Poolse affiches die in de zaal 't Apostelken te zien zijn (ad) ae zich over de deelname Dat verklaarde professor van de Schola Cantorum Vyncke van de Universiteit Cantate Domino aan het van Gent tijdens de voor- Festival van Poznan van 11 opening van de tentoonstel tot 20 februari. ling over Poolse affiches in Op deze merkwaardige ten- de galerij 't Apostelken te toonstelling zijn werken te Aalst. De tentoonstelling zien van beroemde Poolse wordt onder meer opgezet afficheontwerpers als Jan door de Vlaams-Poolse Kul- Lenica, Franciszek Staro- turele Vereniging waarvan wiesjki en Henryk Tomas- professor Vyncke voorzit- zewski. Alle affiches zijn te ter is. koop aan een demokrati- In zijn toespraak zei profes- sche prijs. Op de tentoon- bot Vyncke ook nog dat de stelling is ook Pools hand- Poolse kunstenaar een ei- werk te bewonderen en gen interpretatie kan geven voor de muziekliefhebbers aan een tema en dat gebeurt is er een stand van Poolse dan door het verwerken muziek. Men kan er onder van literaire toespelingen, meer langspeelplaten ko symbolen uit de gods pen van de beroemde Na- dienst, de politiek en het chtegalen van Poznan, de volksleven. Verder is hij Nachtegalen van Polen en niet gebonden aan mode van de Capella Bydgoe- kunststijlen en kan hij ele- tiensis. menten uit verschillende De tentoonstelling, opgezet kunstinrichtingen gebrui- voor de Vlaams-Poolse Kul- ken. Een ander groot ver- turele Vereniging en het schil, aldus de inleider, is Pools-Vlaams Huis van de technische perfektie van Gent en door het Willem- de westerse techniek op het fonds van Aalst, is nog te gebied van drukkunst. In bez -ïhtigen op zaterdag 5 die beperktheid van papier, en zondag 6 februari tel- technische mogelijkheden kens van 10 u. tot 13.30 u. zochten de Poolse kunste en van 15 u. tot 24 uur. naars hun eigenheid en ga- Zaterdag 5 februari 1983 programmeert Davida- fonds Erembodegem te 20 uur in het Parochiehuis van Erembodegem-Centrum een zangfestival met Herwig en Paul Vagant en het Sint-Amanduskoor van Erembodegem. De Vaganten stuurden ons volgende informa tie: «Een zangfestival... Een woord dat Eurovi- sionair geladen is en een beetje huiverend herin nert aan televisieavon den vol glamour en glit ter, met een jury, poli tiek en ja... ook liedjes. In dit programma heb ben we alle nevenver schijnselen de nek om gedraaid: ze werden be dwongen en alleen de es sentie, het lied, is over gebleven. Geen oude, saaie liederen, maar een eigentijds liedprogram ma werd hiervoor sa mengesteld. In een ongedwongen en aangename sfeer wordt ons de kans gegeven om nog eens gezellig samen te zingen. Dit programma wordt tevens opgebouwd in sa menwerking met het Sint-Amanduskoor uit Erembodegem, dat hier bij optreedt als oproep- koor, maar tevens enke le liederen brengt uit ei gen repertorium. Het grootste deel wordt echter verzorgd door Herwig en Paul Vagant die prachtige luisterlied jes brengen en ook de samenzang in goede ba nen leiden.» Het wordt beslist een heel gezellige avond voor groot en klein! De inkomprijs bedraagt 60 fr. fdb) In de loop van 1982 steeg het aandeel van Ford in de West- europese automarkt tot een nooit eerder bereikt rekord; 12,4 procent in vergelijking met het vorige hoogtepunt van 12,3% in 1981. Ford staat thans aan de leiding van de autoverkoop in Groot-Brittan- nië, Ierland en Noorwegen. Het 61' Salon voor Bedrijfsau to's heeft een enorme publieke belangstelling gelokt. Vooral tijdens het laatste weekend liep het storm aan de Heizei Men mocht niet minder dan 235.000 bezoekers verwelko men wat een stijging betekent met 12%. vinden waar IDJ niet op trad: Nederland, Tsje- choslowakije, Duits land, Frankrijk, Groot- Brittannië, Denemar ken, Bulgarije, enz. In 1982 werd het koor uit genodigd op het festival van knapenkoren in Poznan, Polen. Internationale faam dus. Men dankt die aan de homogene, natuurlij ke koorklank en aan de stijlgetrouwe uitvoering van koormuziek uit di verse periodes. Het Re quiem van Fauré, Brit- tens St. Nicolaseantate, Psalmen en Magnificiat van Zelenka, het is een greep uit de grotere wer ken die de jongste jaren werden uitgevoerd. Men deed daartoe een beroep op dirigenten wier naam grote weerklank heeft: Willi Gohl, Klaus Knall, Kamiel Cooremans, Wlodzimierz Szymans- ki, Jos Van Immerseel en Ton Koopman. Nationale bekendheid ook, vooral door de au diovisuele media, radio en televisie. In regie van Mark Liebrecht en Eddy huisdirigent Marcel Van Daele werden twee lang speelplaten met kerst- muziek gerealizeerd, het eigen Vlaamse kerklied komt daarin flink uit de «verf». Onder de titel «Spiritus Domini» ver scheen een LP met gre goriaanse gezangen van Pinksteren en de Missa Brevis van Palestrina. Zopas bracht het koor zijn vierde langspeler uit. Die plaat werd opgeno men tijdens het Haydn- jaar 1982 (Joseph Haydn werd 250 jaar eerder geboren) en is uitsluitend gewijd aan werken van die kompo- ni8t. «Missa in tempore belli» (Paukenmis) is de titel van deze vierde IDJ- langspeler die ook de trio's nr. 2 en 6 voor fluit, viool en cello van Haydn bevat. Behalve door In Dulci Jubilo wordt de lang speelplaat «bezet» door de solisten B, Deglin (sopraan), L. Van Deyck (alt), J. Caals (tenor) en M. Verhoeff (bas) en de solisten van het Bel- Steylaerts werden twee grisch Kamerorkest met jeugdopera's van Eiber- hard Werdin voor televi sie geproduceerd. In Dulci Jubilo bundelt een aantal muziekmin- nende jongens, geeft ze de kans zich te ontplooi en. Da's het pedagogi sche aspekt. Daarnaast wil men een sociaal-kul- turele rol spelen door de toehoorders te laten ge nieten van het repertoi re. Een bij uitstek reli gieus liederenpakket; men is van oordeel dat het kontakt met de artis- Rudolf Werthen als kon- certmeester. Louis De- vos heeft de algemene leiding. Op de B-zijde vind je de trio's voor fluit, viool en cello, ze worden uitgevoerd door Gaby Van Riet (fluit), Rudolf Werthen (viool) en Jan Pas (cello). Jan Pas is een streekgenoot. Hij werd in 1962 gebo ren en studeerde aan de muziekakademie in Lo keren. Hij werd laureaat van de muziek wedstrij d Pro Civitate en van Te- tieke verklanking van nuto en is solist «an het psalmen en andere bij- orkest van de Munt- belteksten een diepgaan de verrijking moet zijn voor zangers én luiste- Haydn-plaat van schouwburg. De opnamen werden ver zorgd door Studio Steur- baut in Gent; Johan Huys, konservatorium- direkteur, en Jean gers stonden voor de tistieke begeleiding in. Enkele tientallen Sint Niklase. Wase joi mannen Graag vertellen we wi^eb dat allemaal zijn. Sop: nen en alten: MicJ Boel, Johan Boeykei Geert Bogaerts, Lud' Bruyneel, Mare De venaer, Geert De Grave,1 Luk De Man, Klaus Dej Pillecijn, Filip De ger, Wim D'haene, D'hooge, Michiel Duti Wouter Ferket, J» Heyens, Peter He; drickx, Dirk Huybrecl Peter Lutz, Diedei Maes, Dirk Martens, J< han Meeus, Stefan N< redame, Koen Ossel Herman Peeters, J< Polfliet, Stefan Pol Geert Rass, Tom Soi loos, Koen Van Cael berghe, Johan Van le, Frederik Vande: ken, Eddy Van de Vel Luc Van Haelst, Di< Van Handenhoven, Ji han Van Hove, Guy Vi Mullem, Rik Vanthi ne, Fonny Verdom Kurt Verdonck, Step] Walckiers. Als tenoi en bassen: Mare Brac! Gunther Cogen, Gui( De Bruyne, Jan De Wi te, Dirk Gerlo, Fri Goo8sens, Wi Goossen8, Lieven He; man, Dominique Hi brecht, LievenM< gat, Peter Polfliet, han Reel, Peter Dirk Rodts, Jan baut, Peter Rottier, Stuer, Karl Tacl Jan Truyens, Geert Vl denbosch, Johan Vl denbosch, Bert Van dflU, Steen, Michel Van F* teghem. De IDJ-koorlel ding wordt gevormi1 door Marcel Van Daele5 Mare Stockman en Jao que8 Van Holen. De Haydn-plaat is te vt krijgen tegen 4! frank, eventueel te ve meerderen met 35 fran verzendingskosten kan terecht in de plat zaken; via het Davidi fonds, Blijde Inkoms straat 79-81 in 3001 Leuven; op het sekreti riaat van het Sint-Ji Klein-Seminarietel. 776.07.34; of door over schrijving op reke ningnr. 413-9051799 10 van vzw Knapenkoo In Dulci Jubilo in 27( Sint-Niklaas.

De Voorpost | 1983 | | pagina 24