Milo De Coster: .sjdraad wil in oktober infoweek organizeren Hold-up in Sint-Niklase casino: bisnummer met miijoenenbuit Zielezorg bij Sint-Niklase Hiëronymieten: géénbedgebonden materie meer wellicht niet in kasteel Walburg The Old Chap-Hamme in februari Wase fruitoloog houdt sappige voodracht Te voet door 't land van Aalst Nieuwe lofzang aan St.-Antonius-Abt 48 - 28.1.1983 - De Voorpost Bij de opening van de jongste vergadering van de Sint- Niklase Jeugdraad mocht voorzitter Lieven Dehandschut- ter onder de talrijke aanwezigen ook de schepen voor jeugdzorg Lieven Lenaerts verwelkomen. De heer Le- naerts, zelf voorzitter van de Sint-Niklase jeugdraad in de periode 1967-1971, drukte zijn waardering uit voor het geen de adviesraad de jongste tyd zoal presteerde en wees ook op de verdienste van de sekretaresse jw. Greet Polfliet. Voornaamste agendapunt was kunnen beschikken om opti- de bespreking van de definitie- maal te kunnen funktioneren. ve tekst van een schrijven dat En dan zijn er de huisvestings- inmiddels aan het stadsbestuur problemen van de jeugdorgani- werd overgemaakt i.v.m. het zaties. Blijkbaar vanuit de jeugdbeleid in de bestuurspe- overtuiging dat het stadsbe- riode 1983-1988. stuur niet elke vereniging een pand kan geven, beperkt de Infrastruktuur jeugdraad zich ertoe het stads- Een eerste punt waarop de bestuur te vragen de jeugdbe- jeugdraad de aandacht van het wegingen die op zoek zijn naar kollege van burgemeester en een eigen lokaal tijdelijk van schepenen wil vestigen betreft een stadseigendom gebruik te de infrastruktuurvoorzienin- laten maken. gen. Het adviesorgaan hoopt Een derde thema is de subsidi- dat het nodige zal ondernomen ëring. De jeugdraad had reeds worden voor de realizering van eerder zijn tevredenheid over het reeds door het vorige het thans vigerende puntensys- stadsbestuur beloofde jeugd- teem uitgedrukt en vraagt dan vormingscentrum in kasteel ook dit te behouden en het Walburg en de aanwerving van slechts aan te passen als de een jeugdkonsulent. Verder omstandigheden dat wenselijk verdedigt de jeugdraad een maken, evenwichtige spreiding van de I.v.m. het nog steeds toene- openbare speelpleinen en mend aantal werklozen, waar- groene ruimten over de diverse onder heel wat jongeren, stelt wijken en deelgemeenten van de jeugdraad voor dat liet de stad. Men dringt erop aan stadsbestuur een aantal hege dat de bestaande groene ruim- leidingsprojekten op het ge- ten alleszins zouden worden in touw zou zetten en bij de aan- stand gehouden. De wens werving van personeel de wordt ook uitgedrukt dat de voorkeur zou laten uitgaan jeugdraad en zijn permanente naar jonge werklozen, werkgroepen in de deelge- Aangaande het verkeersbeleid meenten over de nodige finan- dringt de jeugdraad erop aan ties en voorzieningen zouden bij de planning rekening te houden met de problemen van de fietsers en voetgangers voor het merendeel jongeren die mogen beschouwd wor den als de meest kwetsbare kategorieën weggebruikers. Ten vijfde vindt de jeugdraad het wenselijk de verzusterings- aktiviteiten een meer open ka rakter te geven en de jeugd raad nauwer bij het geheel te betrekken. Twee andere pun ten slaan op de plannen van de jeugdraad voor 1983, nl. de uitgave van een Vademecum voor de Jeugd» en de organiza- tie van een infoweek over druk- en alkoholmisbruik en gewelddadigheid bij jongeren. Gevraagd wordt dat daarvoor de nodige gelden zouden wor den vrijgemaakt. Tenslotte hoopt de jeugdraad, tijdens de komende legislatuur een voortdurende en opbouwende dialoog met het stadsbestuur ge kunnen voeren over alle aangelegenheden die de jeugd aanbelangen. Jeugdvormingscentrum Schepen Lenaerts ging in op een aantal punten van het be leidsadvies, dat door de jeugd raad met eenparigheid van stemmen werd goedgekeurd. De kwestie van het jeugdvor mingscentrum noemde hij een oud zeer. Hij maakte de op merking dat de uitbouw van dit projekt in kasteel Walburg een werk van lange adem zal wor- denen, ook erg duur zou uit vallen. Daarom stelde hij de aanwezigen de vraag of het nog wel geraadzaam is het jeugdvormingscentrum in kas teel Walburg onder te brengen. Inzake de huisvestingsproble men van de jeugdgroeperingen zei de heer Lenaerts dat hij in beginsel niet gekant is tegen het ter beschikking stellen van lo kalen door de stad maar dat er dan wel de nodige waarborgen moeten gegeven worden dat er voor een goed onderhoud zal gezorgd worden. Bij een recent bezoek aan een aantal jeugdlo kalen had hij vastgesteld dat het onderhoud zeer erbarmelijk was. Hij benadrukte dat dit niet door de beugel kan en dat on derhouden van de lokalen een van de voorwaarden is om voor subsidiëring in aanmerking te komen. Een laatste opmerking van schepen Lenaerts betrof de jeugdwerkloosheid. Momen teel werkt hij aan een nota over deze aangelegenheid en de jegdraad zal om advies over dit dokument gevraagd worden. Sinaai aktief De jeugdraad aanhoorde ver der het verslag van verschillen de werkgroepen. Namens de Werkgroep Jeugd Sinaai zette Jo Poppe de voorstellen voor 1983 uiteen. De werkgroep wil uiteraard opnieuw het Kristus Koningfeest organiseren, even als een gezamenlijke aktiviteit voor de leiders. Andere priori teiten van de Sinaainaars be treffen de bouw van het KSA- heem en het ijveren voor de openstelling van een groene ruimte in de deelgemeente. De jeugdraad stemde met dit alles Sekretaresse Greet Polfliet bracht verslag uit over de per manente Werkgroep Jeugd Belsele. De eerste vergadering van de werkgroep werd geken merkt door een konstruktieve geest. Er werden afspraken gemaakt om het broodnodige kontakt met de jeugdraad te verzeke ren. Getracht zal worden de specifieke Belseelse noden en verlangens de aandacht te ge ven die zij verdienen. Eric Merny nam het woord namens de werkgroep die de infoweek over jeugdproblemen voorbereidt. De week zou doorgaan van 17 tot 22 oktober en besloten worden met een apotheose op de Grote Markt. De medewerking werd reeds gevraagd aan de akademie en de middelbare scholen van de stad. Na de bespreking in eerste le zing van het ontwerp tot wijzi ging van de statuten, werd meegedeeld dat het stadsbe stuur het advies had afgewezen om iedere jeugdvereniging jaarlijks gratis 40 vuilniszak ken ter beschikking te stellen. Op vraag van de aanwezigen zal het dagelijks bestuur een nieuw, meer geprecizeerd ad vies over deze kwestie voorbe reiden. Bij de variapunten bracht Guy Deyaert ook het onevenwicht ter sprake dat er volgens hem bestaat tussen de subsidiëring in de sektoren sport, kuituur en jeugd. Ook daarover zal het dagelijks be stuur een pré-advies opstellen. Je ontmoet ze haast overal in het Waasland, tegen woordig, de casino's. In Kemzeke, Waasmunster, Belsele, Sint-Niklaas, in het Beverse. Een modieus toevluchtsoord zijn ze geworden, maar ook een mikpunt voor buitbeluste boys. In Kemzeke wipten een wijl geleden wat inbrekers binnen in het casino nabij De Wal, in het casino Monty aan de Gentse- baan op de grensscheiding Sint-Niklaas-Belsele werd begin oktober vorig jaar zowat zevenhonderddui zend frank buitgemaakt. Maandagmorgen kreeg de Monty het opnieuw te verduren. Rond halfzes maandagmor- dat zijn de ruimtes waarin gen was het toen vijf man- de croupiers de inzetten de- nen de speelzaal van dit poneren, werden leegge- casino binnenvielen. Ze roofd. Mede- uitbater waren met machinepistolen Georgios Gougas, van gewapend eh vier onder Griekse komaf, bood weer- hen waren gemaskerd. De stand en kreeg een klap van vijfde hield de portier in een pistoolkolf. bedwang met een revolver De uitbater van de vroege- en ondertussen konden de re stripteasetent vier anderen hun gang Alexandra, enkele honder gaan. den meter verderop (nu Eens in de speelzaal beland ook een casino) was na slui- begonnen de kerels in de ting van zijn etablissement zoldering te schieten. De even binnengewipt bij de klanten en de personeelsle- buren; de man had liefst den moesten op de grond 1,2 miljoen bij zich in een gaan liggen. De «bunkers», koffertje, en dat moest hij node afstaan. Een dubbel slag voor de overvallers. Dat volstond echter niet voor de heren. De klanten moesten nog wat persoon lijke bezittingen afgeven, maar na een paar minuten vonden de bandieten het welletjes. Ter afscheid schoten de daders nog wat in de lucht en dan waren ze echt weg. Niet zonder vooraf de telefoon onklaar te hebben gemaakt. Rich ting Antwerpen verdwenen ze, waarschijnlijk in twee wagens, een BMW en een Simca. Achteraf werd gekonsta- teerd dat zowat vijf miljoen werd ontvreemd. Heel nauwkeurig kon men dat niet vaststellen, want ook de boeken waren meegeno men. Men vermoedt dat de daders moeten gezocht worden in het milieu van buitenlandse bandieten. Hij begint zich stilaan als dé Wase fruitgeleerde te ontpoppen, de 61-jarige, uit Moeskroen afkomstige Herman Van Dommele die net na de tweede wereldoorlog in het Land van Waas kwam wonen. «Appelen voor miljoenen» (1975, herdrukt in 1980) en «Peren voor miljoenen» (1979) heten heuse fruitencyclopedieën te zijn, aan «Kersen voor mil joenen» wordt sappig geplukt tot de bokaal wéér een boek is. Van Dommele klom bij voorkeur niét de bomen in, wél de bibliotheken: de Koninklijke in Brussel, die van Wageningen en van de Gentse landbouwhoge school. De ladder staat terzijde, de fruitkenner- auteur laat ons dra meeproeven. Woensdag 16 februari om 20 uur houdt hij op uitnodiging van de Wase Oudheidkundige Kring een voordracht met lichtbeelden, eentje om duimen en vingers af te likken naar we vermoeden: «Oude appelsoorten in Vlaanderen, inzonderheid in het Land van Waas». Gratis proeven? Medewerking van de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproduk- ten? Joost of Gerrit Kersseplukker mag het weten! Maar 't wordt een smakelijke voordracht, dat beslist. Onthou: stadsbibliotheek, Heymanplein. Het moge sommige lezers bekend zijn dat Van Dommele behalve als fruitoloog een nieuwe omschrijving, speciaal voor dit artikeltje ontwor pen— ook nog op andere terreinen bezig was. FMC, Food Machinery Corporation, in Sint-Ni- klaas was de firma waar hij zijn brood (met appeljam?) placht te verdienen, als statisticus marktonderzoeker De voordracht wordt'geïllustreerd met honderd dia's met tekeningen uit achttiende- en negentien- de-eeuwse bronnen (of boomgaarden?) Alle raadselen ontsluierd! De Oudheidkundige Kring zet dit nieuwe werkjaar dus met charme in, 't wordt nog leuk dit jaar. Want na kersenplukker Van Dommele is er, op woensdag 16 maart in de Kamer van Koophandel, Grote Markt 26, André Pannier. Het geachte bestuurslid van de KOKLW komt «wetenswaardige anekdoten uit Wase archieven» opdissen, volkse vertellingen ongetwijfeld, boeiende toestanden zeer zeker. Panniers spreekbeurt is het zevende punt op de agenda van die avond, de leuke apotheoze van de algemene ledenvergadering. W.V. Jeugdhuis The Old Chap zet de traditie van de maan delijkse informatie-avon den verder. Op vrijdag 18 februari wordt er namelijk, in samenwerking met de K.A.J. van Hamme, een info-avond over de Filipij- nen georganiseerd. Meer uitleg over dit land wordt er gegeven door sprekers van de Internationale K.A.J. en van «Bevrijde Wereld». Daarnaast zal de diabandmontage «Bana nas» (over een Filipijnse banenplantage) vertoond worden en is er, zoals steeds, mogelijkheid tot vragen stellen. Deze avond heeft, plaats in het K.A.J.-lokaal (jeugd centrum Zilverberk), start om 20 uur en de toegang is gratis. Ook de (kleine) optredens gaan verder. Op zaterdag 19 februari treedt de gita rist Jos Steen op in The Old Chap. Steen speelt akoesti sche country-blues en ragti me, afgewisseld met eigen instrumentale komposities, gedurende 2 maal 50 minu ten. Kaarten kosten 50 fr. en zijn verkrijgbaar in het jeugdhuis. Aanvang 20.30 Tenslotte wil het jeugdhuis er nog eens aan herinneren dat op 10 maart de tweede in de reeks kursussen van start gaat. Gedurende opeenvolgende donderdag avonden zal er gepraat worden over «Omgaan met Opgroeiende Jeugd», on der begeleiding van Marcel Van Den Bussche (Oost- Vlaamse Volkshoge school). Inschrijven dient te gebeuren vóór 28 februa ri. Meer inlichtingen kan men bekomen in het jeugd huis zelf (Mandemaker- straat 4) of telefonisch: 052/ 47.28.29. Organisator van deze alom neemt bestaat dit jaar uit origineel uit Zaire gekende wandeltochten, een brevet met als motief Zorg reeds nu dat U er bij telkens op 1 mei Willy het één-mei-bloempje zelf, zijt op 1 mei. Baetslé deelt mede dat de- het lelietje van dalen («mu- Voor verdere inlichtingen ze klassieker van de wan- guet») en een penseelteke- bel naar 053/70 14 53 (W delsport die verleden jaar ning van 24 bij 32 cm in Baetslé) of 053/70.53.68 wegens biezondere omstan- kleuren uitgevoerd. Met de (M. De Wit), digheden niet kon door- hand geschilderd, volledig LH gaan, er dit jaar weer is. Met dezelfde organisatoren als vroeger. Wandelaars, noteer deze datum maar dadelijk in uw agenda. Niet vanuit de F.F.R.- feestzaal wordt echter nu gestart, wél vanuit de St.- Annazaal aan de Oude Gentbaan te Aalst. Wandelklub «De Coen» van de school voor anders validen van Levensvreug de» heeft spontaan zijn me dewerking aangeboden en er wordt dus weer onder dezelfde benaming «Te Voet door 't Land van Aalst gewandeld op zondag 1 mei e.k. Deze wandelklub blijft uiteraard ook de ei gen tocht organiseren. Dit op zondag 11 september. Op 1 mei zal er keuze zijn tussen diverse afstanden: 10, 17, 27, 35 en zelfs 48 km. De tocht gaat dit jaar in de richting van Smetlede waar ook de grote rust plaats zal worden ingericht. Niettegenstaande de on derbreking van verleden jaar doen de inrichters een warme oproep tot vroegere deelnemers, en vanzelf sprekend ook tot nieuwe wandelaars, om er bij te zijn op 1 mei. Deze wan deltocht was immers in de hele regio uitgegroeid tot een begrip en zo moet het ook blij ven. De herinnering die U van deze tocht mee naar huis Ter gelegenheid van de «Moorselse Mis» te Herdersem, mis die een rekord-opkomst kende, werd een nieuwe lofzang gekreëerd met tekst van J.B., muziek van e.h. Roger Mestdagh en voor vierstemmig gemengd koor bewerkt door dirigent Jozef Coppens. Antonius, Heiige kluizenaar zie goedig op ons neer. Help mens en dier in elk gevaar en voer ons tot de Heer. L De mooie kansen die U 't leven geboden had hebt ge versmaad om U alleen aan God te geven met wil en werk, met woord en daad. In d'eenzaamheid hebt Ge gevonden de diepe vrede van 't gemoed Hij die daarheen U had gezonden schonk U gena in overvloed. De boze geest kwam U belagen en kwellen zonder oponthoud maar uw gebed kon hem verjagen in Godes hulp lag uw behoud. Aan monniken hebt Gij gewezen de ware weg naar d'heiligheid; 'als vader van het kloosterwezen wordt door de Kerk U lof gezeid. Bedrukten zijt Ge gaan vertroosten en zieken redden uit hun kwaal. Ge waart voor hen een licht in 't oosten wees ook voor ons een zonnestraal. Sint-Niklaas. Belangstellenden tijdens de akademische zitting n.a.v. de inhuldiging van de nieuwe vleugel in het psychiatrisch ziekenhuis Sint-Hiëronymus (dw) De eerste verpleegden kwamen van 't Klein Geel en 't Groot Geel, van de Breedstraat en van 't Hertjen. De eerste verplegers waren boerenzoons. Het is een eeuw of anderhalf geleden, het is gelukkig voorbij, geëvolueerd. Want volgens Broeder Alois ging het er deerniswekkend toe omtrent 1850 bij de zielezorgende Hiëronymieten in Sint-Niklaas en voorèl natuurlijk bij de sukke lende patiënten in die instelling. De instelling is een hotel gelijk, nu. Kamers met douche en veel privacy, frisse sfeer alom, openheid. De patiënten, geestelijk gehandicapten, heten gasten. «De goeie geest zit in de muren», zei vader overste Hilarius Tavernier vrijdagnamid dag met een gevleugeld woord ter ere van de inhuldiging van de nieuwe vleugel aan de Dalstraat. Maar muren sperren mensen in, daarbinnen dient veel eerbied te worden opgebracht voor de eigenheid van de mens, voor de menselijke waarden. «Het pluriforme karakter, het pluralisme van het ziekenhuis staat de katholieke inspiratie niet in de weg», aldus broeder Hilarius. Sint-Niklaas. Algemeen Sint-Niklaas. Minister De Wulfs kabinetschef Jan overste Hilarius Tavernier Ceuleers krijgt uit handen van direkteur Nuyttens een aan het woord bij de inhul- geschenk dat door de patiënten van Sint-Hiëronymus diging van de nieuwe Sint- werd gemaakt (dw) Hiërtonymusvleugel in de Dalstraat (dw) Buitenmuurs verzorgen Gezondheidsminister De Wulf is een socialist en ongetwijfeld omdat hij uit die partij is opgestuwd waren er niet weinig SP-vooraanstaanden uit Sint-Niklaas in die kristelijke tempel. Pros Matthys en Freddy Willockx, maar ook voormalig OCMW-voorzitter René Heyninck en voormalig schepen René De Winne. De Wulf was echter verhinderd, om dringende redenen kon hij niet komen, hij moest de Voerstreek naar Brabant helpen transfereren. Naar Sint-Niklaas werd uitgestuurd kabinetschef Jan Ceuleers, bekend van radio en teevee. De akademische zitting werd bijgewoond door een honderdtal prominenten, ik noem nog senator De Bondt en bestendig afgevaardigde De Cuyper, burgemees ter De Vidts, arrondissementskommissaris Ponnet, schepen Werner Rogiers (de énige Sint-Niklase schepen die vrijdag bij de Broeders aanwezig was), broeder Filippus van de landbouwschool, hoofdkommissaris van politie Van den Bulcke, ik vergeet ei zo na volksvertegenwoordiger Nelly Maes en natuurlijk was ook de Gentse bisschop Van Peteghem er. In een woorddienst na de inzegening van de kruisen citeerde monseigneur Van Peteghem Sint-Paulus: een oproep tot dankbaarheid. Gewijde kruisen en derhalve gewijde zielverzorgden, want ziek zijn is een kruis. Zowel mgr. Van Peteghem als de kabinetschef van minister De Wulf kregen knappe kreatieve kado's mee, therapeutisch aangemaakt door psychepatiënten. Kabinetschef Jan Ceuleers onderstreepte dat de patiënt niet alleen medisch, maar ook sociaal en psychisch begeleid moet worden. Hij was van oordeel dat j gevestigde strukturen en tradities bij ons hardnekkiger dan elders overeind blijven, zodanig dat hét «extramurale, ambulante en prventieve denken in de Vlaamse geestelijke gezondheidszorg moeizamer ingang vindt dan in andere landen». Er wordt, anders en minder geleerd gezegd, in Vlaanderen dus minder! buitenmuurs, minder beweeglijk gedacht. Het buitenmuurse (extramurale) zorgenverstrekken moet in de psychatne beter worden uitgebouwd, zei De Wulfs woordvoerder, er dient een hecht samenwer- j kingsverband met de eerstelijn georganiseerd. In die mate dat een eventuele opname zelfs vermeden kan worden of de verblijfsduur tenminste korter kan zijn, als er na het ontslag van de zieke maar behoorlijke opvangmogelijkheden i voorhanden zijn. Een pleidooi voor een efficiënt, humaan en dynamisch gezondheidsbeleid, mits aksentverschuivingen. De staatshervorming, aldus De Wulfs kabinetschef, heeft de aanpak er niet op vergemakkelijkt, de Vlaamse gemeenschap dient over de nodige (ook financiële) hefbomen te beschikken, de verouderde wetgeving moet worden aangepast aan de noodwendigheden van vandaag. Samenwerking Nog uit de ministeriële toespraak: «Afspraken tussen ziekenhuizen zijn ongetwij feld ook noodzakelijk indien men wil komen tot een betere ekonomische exploitatie van sommige diensten. Men zal de moed moeten opbrengen, voor sommige diensten over te gaan tot rekonversie naar andere ziekenhuisdiensten of naar het rust- en verzorgingstehuis, waar steeds grotere nood aan zal bestaan. Ik ben verheugd te kunnen meedelen dat een aantal samenwerkingsakkoorden reeds werden gesloten, ook in Sint-Niklaas waar men een grote inspanning heeft geleverd om in onderlinge verstandhouding tot een logisch en gepland zieken- huisbeleid te komen. Dat betekent in mijn optiek een ware doorbraak». Hoe bij de broeders Hiëronymieten aan een nieuwe psychiatrie wordt gebouwd vernam u al in De Voorpost van 14 januari. Administratief direkteur Nuyttens zei vrijdag nog dat men van de asylaire struktuur is afgestapt, de patiënten worden niet langer weggeborgen, zielezorg is geen bedgebonden materie meer in dit vernieuwde, polyvalente centrum. Het einde van een heroïsch tijdperk, die overstap van de aloude Nieuwstraat naar de langs de Dalstraat te betreden vleugel. 5.500 m2 ruimte voor een zestigtal gasten, een projekt van 140 miljoen. Het mag gezien worden. En het heeft een ziel, dit komplex voor zielverzorgden. plaa «wc trscl

De Voorpost | 1983 | | pagina 2