Geanimeerde raadszitting met rerkiezing O.C.M.W. Erpe-Mere Emotioneel afscheid van ex-schepen Alfons De Spiegeleer Aalsters Aktiekomitee voor Ekonomische Expansie opnieuw in de belangstelling Centrum voor Werkende Jongeren Dendermonde: prioriteit aan vormingsaktiviteiten 1 betrekking van vroedvrouw 3 betrekkingen van gebrevet teerde verpleegkundige Mexiko In Sint-Niklaas ABVV-Sint-Niklaas kwaad op minister Coens Voerdebat in Sint-Niklaas OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN - AALST De Voorpost - 4.2.1983 - 3 De S.P. Erpe-Mere nam vorige zaterdag op emotionele wijze afscheid van Alfons De Spiegeleer, die sedert 6 januari installatie van de nieuwe gemeenteraad de aktieve politiek heeft verlaten. Sedert 1 januari 1977 datum van de fusies van gemeenten was hy schepen van bevolking en ambte naar van de burgerlijke stand, een bekroning van een jarenlange karrière in de socialistische beweging voor de nu 70-jarige De Spiegeleer. De afscheidnemende schepen Alfons De Spiegeleer (pol) Afscheidsfeest De organisatoren hadden voor een intiem feest geopteerd. Er werd dan ook weinig publici teit rond gemaakt en alleen partijleden werden tot het feestmaal uitgenodigd. Meer dan honderd vrienden en sympathisanten gaven gevolg aan deze oproep zodat de zaal Schouppe te Ottergem één van haar topdagen beleefde. Reeds tijdens de maaltijd konden veel mensen niet wachten de meegebrachte bloemen en at tenties aan de feesteling te overhandigen, die voor de ge legenheid vergezeld was van zijn kinderen. Fonske, want zo wordt hij in de volksmond genoemd en zo heeft hij het ook het liefste, genoot zichtbaar van deze uit ingen van aanhankelijkheid aan zijn persoon en beleefde duidelijk gelukkige momen ten, ondanks het feit dat zijn echtgenote Yvonne wegens haar gezondheidstoestand niet aan het feest kon deelnemen. Huldiging Na de maaltijd ging men over tot de huldigingsceremonie: schepen Johan De Wolf schets te de loopbaan en de verdien sten van Fons De Spiegeleer die zich op drie vlakken situe ren: eerst en vooral in de syn- dikale beweging, waar hij ja renlang voorzitter is geweest van de A.C.O.D.-Post Oost- Vlaanderen. Daarnaast als trouw en aktief medewerker op verschillende ministeriële kabinetten, onder andere bij de ministers Anseele en Ra- maeckers. Tenslotte als plaat selijk politicus, eerst in Mere, waar hij een sterke oppositie voerde tegen de absolute meerderheid van de C.V.P., later als schepen in de fusiege meente Erpe-Mere. Na deze hulde kwamen nog een lading bloemen en atten ties, ook en vooral van de S.P.- afdeling waaronder een prach tige pentekening getekend door William Den Herder, een De laatste tijden was het stil geworden rond het Aktieko- wacht dat ze investeren in mitee ter bevordering van de ekonomische ontwikkeling arbeid in plaats van in ar- van het arrondissement Aalst. beidsplaatsen. Ze moeten kategoriek zwartwerk, Nochtans heeft dit komitee tegen de jeugdwerkloos- overuren en kumuul in hun ter bevordering van de heid. bedrijf verhinderen en een Ekonomische Expansie van Aan de RVA-verantwoor- arbeidsduurvermindering het arrondissement Aalst delijken en de verantwoor- met verzekerde bijkomen- verder gewerkt aan de uit- delijken van het Subregio- de aanwervingen nastre- voering van zijn program- naai Tewerkstellingskomi- - - - -• ma, namelijk op het gebied tee worden heel wat eisen van Openbare Werken. De voorgelegd. De stopzetting uitvoering van de nieuwe van de schorsingen wegens rijksweg Aals-Ninove is on- langdurige werkloosheid in der meer in een beslissende een tijd dat er geen werk is, fase getreden. Het wordt de teruggave aan de Kom- een indrukwekkende reali- missie van Advies van haar zatie. De belangstelling van adviesbevoegdheid bij de het komitee gaat ook uit toepassing van artikel 143 Johan De Wolf, een goede vriend van de schepen, aan het woord (pel) tinnen schaal met naam en da ta uit de karrière van de sche pen en natuurlijk sigaren Fons kan men zelden zonder sigaar in de mond aantreffen. In zijn dankrede wenste hij vooreerst Johan De Wolf en Jeff Van den Steen een vrucht bare samenwerking in het schepenkollege; de nieuwe raadsleden Petrus De Maerte- laere en Pierre Van den Steen en de O.C.M.W.-leden Jac queline Meuleman en Norbert Uyttersprot werden eveneens in zijn dankwoord betrokken. Uit zijn gevoelige woorden onthouden we vooral dat hij als schepen veel gelukkige, doch ook veel moeilijke dagen heeft gekend; hij dankte ook zijn vrouw die hem in die moeilijke dagen gesteund heeft en geholpen heeft om toch vol moed te kunnen door gaan. Tot slot overhandigde hij op symbolische wijze de fakkel aan zijn veel jongere opvolger Jeff Van den Steen door hem een schepensjerp te om gorden. En toen begon het feest, uit bundig zoals het bij een derge lijk afscheid hoort. Maar hier over kan uw verslaggever wei nig verder vertellen: hij trok zich terug om deze tekst te brouwen. J.V.M. naar de tewerkstellingszo nes, de zogenaamde T-zo- nes, maar vooral naar de tekstielzones. Twee nieuwe begrippen die zoveel mid delen zijn om de herople ving van de ekonomie te bevorderen. Op zijn jongste vergade ring heeft de uitgebreide raad van beheer die onder werpen besproken. Voor de T-zones wordt de kandi datuur van de Aalsterse re gio, dat ondanks de zeer restriktieve toepassing die de EEG kommissie aan het onlangs verschenen besluit van de Belgische regering wil geven. Voor de tekstiel zones maakt Aalst meer kans. De EEG en de rege- opdat minimale bescher ming van de werklozen te gen willekeur gewaarborgd zij; het stopzetten van het BTK stelsel en van het der de arbeidscircuit; de af schaffing van de 150 dagen wachttijd voor schoolverla ters; het betrekken van het OCMW in het Subregio naal Tewerkstellingskomi- tee om speciale aandacht voor kansarmen te verze keren, de officiële schei ding tussen de diensten ar beidsbemiddeling en werk loosheid binnen de RVA ook de in praktijk toepas sen en geen onderduimse of onofficiële kontrole- funktie voor bemiddelaars; verplichte en tijdige ken- ring zijn bereid in de tex- nisgeving van vakante be- tielgebieden allerlei rekon- trekkingen door werklozen versieplannen te steunen, waarin de evolutie op ge- Het arrondissement Aalst bied van werkloosheidsbe- maakt aanspraak op die er- strijding en nieuwe jobs kenning en het Aktiekomi- wordt toegelicht; dagelijks tee gaat aan de slag om een kennisgeving aan elk stern- programma ter subsidiëring pellokaal van alle vakante voor te stellen. Het rekent jobs; het niet toepassen van daarbij op de positieve me- de sollicitatieplicht zolang ydens de tweede raadszitting van 1983, waarop onder ndere de leden van het O.C.M.W. werden verkozen, 'erd tussen meerderheid en oppositie fel gediskussieerd. leeds by het begin van de zitting het stemmen van een ftglement van inwendige orde voor de gemeenteraad bad raadslid Bliki een aantal opmerkingen, die deels pfundeerd waren. Vadat nog enkele raadsleden hun duit in het zakje hadden ((daan, met opmerkingen en aanmerkingen, werden tokele aanpassingen aan het bestaand reglement goedge keurd. Zo zullen de raadsleden de goedkeuring worden voorge- dossiers kunnen inkijken op legd, zijn alle het gevolg van dinsdag- en donderdagvoor- vroeger genomen beslissingen, middag en op maandagnamid- Bij de stemming werd meer- dag De bekendmaking van derheid tegen minderheid een plaats, dag en uur en agenda lening goedgekeurd van van de raadszittingen zal niet 9.664.000 fr. voor de grondvcr- allecn aangeplakt worden aan wervingen langs de Keerstraat, bet gemeentehuis het admi- Paardestraat en Perrestraat en nistratief centrum Steenberg Laputstraat, 554.000 fr. voor - doch ook aan de vroegere de erelonen voor het opmaken lemeentehuizen en de ge- van het totaal rioleringsplan. meentelijke ontmoetings- 1.438.000 fr. voor de verbou- ctntra. wingswerken aan het gemeen- het stemmen van enkele telijk ontmoetingscentrum leningen was het raadslid Van Erondegem en 210.000 fr. voor Wilder, die de oppositietrom grondverwervingen langs" de roerde. Hij stelde geen blanco weg van groot verkeer te cheque te willen ondertekenen Aaigem. omdat nog geen investerings- C.V.P. versus V.U. plan is opgemaakt Bij de vraag aan de raadsleden Schepen De Langhc replikeer- om aan het kollege van burge de dat het investeringsplan, te meester en schepenen de be tamen met de begroting, aan voegdheden over te dragen de raad zal worden voorge- van de aannemingen van wer- kgd De leningen, die nu ter ken, leveringen en diensten binnen de perken van de op de gewone begroting ingeschre ven kredieten, kreeg de C.V.P. nog eens een zure op risping in de richting van de V.U. Alle C.V P.-raadsleden stemden tegen deze overdracht omdat in het kollege mensen zetelen die met hun handteke ning lichtzinnig omspringen. Om dezelfde reden weigerden zij delegatie te geven aan het kollege van burgemeester en schepenen voor het benoemen van het gemeentepersoneel. delegatie die echter meerder heid tegen minderheid werd goedgekeurd Autobus Bij het nemen van de prin ciepsbeslissing tot aankopen van een autobus voor leerlin genvervoer, was het C.V.P.- raadslid Dirk Vindevoghel die zijn nummertje opvoerde. Hij stelde een aantal vragen over het gemeentelijk onder wijs om tenslotte de oprichting voor te stellen van een werk groep die het leerlingenver voer eens grondig zal uit praten. Onderwijsschepen Jeff Van den Steen verklaarde niets te hebben tegen een dergelijke werkgroep, doch wenst de be groting af te wachten om eerst te onderzoeken wat financieel haalbaar is op dit vlak. O.C.M.W. De verkiezing van de leden van de raad van het plaatselijk O.C.M.W. gebeurde in beslo ten zitting; een tachtigtal ge ïnteresseerden. die de zitting bijwoonden, verlieten de raad zaal en moesten tenslotte on geveer anderhalf uur wachten op de uitslag. Er waren vijf lijsten ingediend met in totaal 17 kandidaten; 11 daarvan moeten verkozen worden. De C.V.P., die vier, maximum vijf leden kan verkiezen, had acht kandidaten ingediend: de P.V.V. en de S.P. hadden res- pektievelijk drie en twee kan didaten vooropgesteld - aantal len die trouwens haalbaar zijn. Voor de V.U. had dissident Louis Van Durme een eigen lijst ingediend met zijn kandi daat Carlos De Brouwer, de overige V.U.-gemeente raadsleden steunden Willy Van der Eist en Remi Roels. Zonder de stemmen van Louis Van Durme kunnen beide kan didaten niet verkozen worden; voor de verkiezing van Carlos De Brouwer heeft raadslid Van Durme stemmen nodig van bijvoorbeeld de C.V.P. De uitslag C.V.P.: De Cooman Charles Opvolgers: 1. Goossens Johan, 2. De Feyter Jan. De Lat Paul Opvolgers: 1. De Smet Johan, 2. Standaert Frans De Troyer Yvonne. Opvolgers: 1. Van den Steen Edgar, 2 Volkaert Jan D'Haese Patrick Opvolgers: 1. Gabriëls Alfons, 2. Coppens Theo Van Impe Etienne Opvolgers: 1. De Groot Paul, 2. Moreels Hendrik P.V.V. Van Pollaert Louis Opvolgers: 1. Noël Johan, 2. Lievens Cesar De Lat Marcel Opvolgers: 1. Verhoeven Paul, 2. Ecckhout Hubert De Windt Antoine Opvolgers: 1. Van Geyt Etien ne, 2. De Landtheer Nelly SP: Meuleman Jacqueline Opvolgers: 1Fierens Mare, 2. Van Impe Herman, 3. Herman Bourgeois Uyttersprot Norbert Opvolgers: 1. Callebaut Hu- bert, 2. Ghijsens Eric, 3. Ecke- man André V.U.: Van der Eist Willy Opvolgers: 1. De Somer Her man, 2. Van Moorter Geert De C.V.P. heeft bijgevolg geen steun gegeven aan de kandidaat van Louis Van Dur me zodat de V.U. als grote verliezer uit deze verkiezing komt: noch Carlos De Brou wer, noch Remi Roels werden verkozen. J.V.M. dewerking van al wie daar voor belangstelling heeft. Jongeren voor werk Het Komitee Jongeren voor Werk van de regio Aalst heeft aan de politici, de administratie en de be- dri jfsverantwoordeli j ken een open brief gericht, de werklozen er toch niet kunnen aan voldoen; het optrekken van de uitkerin gen vooral voor vrouwen en jongeren tot het niveau van een reëel leefbaar be drag en tenslotte het ver vangen van het kindergeld voor thuiswonende werklo ze jongeren door een ge- Van de bedrijfsverant- woordelijken wordt ver- Het Centrum voor Werkende Jongeren te Dendermonde, waarvan het bestaan nog #wds aan een financieel z(jden draadje hangt, heeft zopas zyn jaarverslag 1982 bekendgemaakt. Daaruit vernemen we dat het CWJ het voorbge jaar de klemtoon heeft *illen leggen op de vormingsaktiviteiten. Dat heeft z(jn reden, want in 1984, wanneer •Hes naar wens verloopt, wordt het CWJ op basis van gepresteerde aktiviteiten door het Bestuur voor Jeugdvorming betoelaagd. En dat zal een welgekomen steun betekenen. •n 1982 werden 429 uren ven. Er was te Dendermonde vormingsdag voor schoolverla- een kursus koken zonder gren- ters die in Dendermonde, zen (36 uur en 10 deelnemers), Hamme, Wetteren, Zele was algemene vorming (48 uur en voorzien, ging niet door omdat 15 deelnemers om te eindigen hij niet beantwoordde aan de met 8), vrije tijd (24 uur en 12 kriteria. deelnemers), algemene vor ming (110 uur met geen vol- Informatieaktiviteiten doende belangstelling), alge- Onder deze rubriek hoort mene vorming (60 uur met 11 natuurlijk de infobeurs voor deelnemers), arbeid (12 uur en schoolverlaters. Die infobeur- 13 deelnemers); in Zele werd zen werden gehouden te Den een kursus vrije tijd georgani- dermonde (tweemaal), Ham- seerd (18 uur met 10 deelne- me, Lebbeke, Wetteren (twee- mers), ken je de weg naar je maal), Zele, Lokeren, Zelza- recht (18 uur en 9 deelne- te, Evergem en Buggenhout. mers), gezond koken en eten Men bereikte met dit initiatief (36 uur en 9 deelnemers); te ook scholen uit deze gemeen- Wetteren een kursus vrije tijd ten. Dat wil zeggen 28 onder- (18 uur en 3 deelnemers zodat wijsinstellingen zowel van het de kursus uiteindelijk niet vrije als van het officieel on- doorging), ken de weg naar je derwijs, die in 65 groepen met recht (18 uur met 11 deelne- 1.101 leerlingen een kijkje mere), kursus arbeid (12 uur kwamen nemen. Daarnaast met 9 deelnemers), werkloos- bereikte men ook de jeugdhui heid (21 uur met 8 deelne- zen van Hofstade, Opwijk, mere); en te Hamme een kur- Herzele en Zele. Er waren ook sus auto- en mototechniek (24 filmavonden, dit in samenwer- uur en 12 deelnemers). De king met drie jeugdhuizen (Jo- wming gepland, waarvan er W ook werden gerealizeerd. ht houdt in dat er 14 vor- Dgskursussen werden ge land die beantwoordden aan c kriteria «vorming werkende Wgeren». Met deze kursussen wrikte men 136 werkende en rikloze jongeren, van wie er n minste 80 procent zonder >fmet een diploma tot het A3 'boorden. Naast de vormingskursussen fd er opnieuw een infobeurs 801 schoolverlaters georgani- wl- Hieraan verleenden 28 bolen hun medewerking en leerlingen bezochten de *mlngsaktiviteiten Zoals gezegd werden er 429 ril vorming gepland, waar- 11 er ook 359 werden gereali- rid. De kursussen hadden alleen uiteenlopende on- Krpen, ze werden ook op "drillende plaatsen gege- ko, Houtekiet en Juvenes). Er werden films vertoond in Den dermonde, Kalken, Wetteren. Gedurende de loop van deze filmavonden besloot Houte kiet uit het circuit te stappen wegens financiële moeilijkhe den. Op 11 voorstellingen be reikte men liefst 760 jongeren. Het CWJ heeft zich nu reeds uitgesproken om deze filma vonden in het nieuwe werkjaar door te trekken. Er waren ook informatie-avonden en namid dagen over jeugdwerkloos heid, de oorzaken van dt werkloosheid, de wettelijke vormingskansen voor wer kende en werkloze jongeren, de werkloosheidsreglemente ring, de vakbond en werksitua tie, arbeid en inkomen, sociale verkiezingen, agressiviteit bij de jongeren, algemene kennis en aktualiteit. Het. informatie- en doku- mentatiecentrum beschikt over heel wat boeken en tijdschrif ten, evenals over krantenknip sels. Die worden evenwel niet uitgeleend, maar kunnen ter plaatse wel gefotokopieerd worden. Men kan trouwens ook dagelijks op het CWJ te recht voor het lezen van kran ten en tijdschriften. Vermelden we ook nog dat viermaal een CWJ-krantje werd gepubliceerd met de aan kondiging van de diverse akti viteiten. Het werd telkens ver spreid onder een 1000-tal jon ge mensen. «Oude kuituren gezien door moderne ogen» is de titel van de diamontage over Mexiko door Lilo en Paul Schoonjans die op vrijdag 11 februari om 20 u in de konferentiezaal van de Sint-Niklase stadsbiblio theek, Hendrik Heyman- plein, wordt voorgesteld. André Stoop leidt in. Bij deze gelegenheid worden de VTB-reisbrochures voor de zomer '83 voorgesteld. De toegang is gratis. Kaar ten zijn gratis te verkrijgen aan de ingang van de zaal, in het kantoor aan de Kok kelbeekstraat 7 of in de stedelijke openbare biblio theek. waarin ondermeer gesteld waarborgd inkomen. wordt dat per 28 januari weer enkele duizenden jon geren hun eerste stempel moeten afhalen. Een eve nement dat al even inge burgerd is als de eerste schooldag, het laatste exa men of de eerste werkdag. Het recht op arbeid bestaat hier en nu niet voor een slordige 800.000 mensen, die niets liever wensen dan aan de slag te kunnen. De werkloze mensen zijn niet schuldig aan de krisis, noch aan het begrotingstekort van de Belgische staat. Zij zijn er daarentegen de eer ste slachtoffers van. Daar om kan het Komitee Jonge ren voor Werk niet aan vaarden dat naast het recht op arbeid ook het recht op een volwaardig inkomen wordt afgebroken. Het zijn deze twee basiselementen die de aanleiding vormen tot de open brief. Het ko mitee legt aan de politici, administratieve en bedrijfs- verantwoordelijken een aantal eisen voor, waarop men graag een antwoord had gekregen. Mocht er geen antwoord op komen dan vindt het komitee dat men deze houding moet zien als een gebrek aan be langstelling. Het komitee wil ook de reakties voor zien van kommentaar, dat in het kader van een aktie ven. De bedrijfsverant- woordelijken moeten in vesteringen doen in eigen streek en niet in de lage- loonlanden en ze moeten de werknemers die natuur lijk zijn afgevloeid ook ver vangen door nieuwe ar beidskrachten Het ban nen van elke vorm van ka- pitaalsvlucht, fiskale en so ciale fraude en het verleg gen van winstgerichte pro- duktie naar een produktie die sociale behoefte dekt. Van de gemeentelijke be leidsverantwoordelijken verwacht het komitee het uitwerken en realizeren van een tewerkstellingsplan voor de gemeente; geen af braak van het personeels bestand, maar integendeel het ontplooien van nuttige aktiviteiten in eigen be heer; het doorbreken van vriendjes- en partijpolitiek bij het aanwerven van per soneel; het omvormen van alle stempellokalen tot menswaardige ruimten en het instellen van een een- vormig stempeluur over heel de gemeente en het voorzien van voldoende tijdsruimte. Tenslotte ver wacht het komitee van de politieke mandatarissen het stopzetten van een sociaal dienstbetoon dat zich richt en bouwt op het zogezegd uitdelen van postjes aan in- dividuën. In plaats daarvan verwachten ze dat de politi ci zich daadwerkelijk zou den inzetten voor de uit breiding en verbetering van de werkgelegenheid in het belang van de gemeen schap; politieke ondersteu ning van initiatieven die de tewerkstelling trachten te bevorderen of die daarrond bewustmakend proberen te werken. Verenigingen die lokalen wensen te huren: ook dèt is tegenwoordig al nieuws. Want het loopt niet immer van een leien dakje. Neem nu de Culturele Centrale van het ABW in Sint-Niklaas. Met het oog op het organizeren van vormingsdagen placht deze vereniging tot onlangs moeiteloos de gebou wen van de rijksmiddenschool te huren. Maar sedert Daniël Coens minister van nationale opvoe ding is verloopt het minder soepel, je moet twee maand vooraf je aanvraag doen en de huurprijs werd flink opgetrokken. De Culturele Centrale moest de statuten van de vereniging vooraf instu ren, wat weer vertraging met zich zou brengen. En als er niet tijdig op de officiële aanvraag wordt geantwoord impliceert zulks dat de aanvraag wordt afgewezen of toch als dusdanig beschouwd. Het ABW-Sint-Niklaas is dus boos, de maatregel treft volgens deze vakbond de socialistische organi saties en ook het rijksonderwijs is het mikpunt. Men wil dat er voortaan soepeler wordt opgetreden Op uitnodiging van de Gebroeders Van Raem- donckkring in Sint-Niklaas komt Hubert Broers, fraktieleider van de Vlaamse Voerbelangen in de gemeenteraad van de naar... Brabant over te heve len Limburgse faciliteitengemeente in Sint-Niklaas het woord voeren. Een wel bijzonder aktuele toe spraak die kadert in het grote Voerdebat, te houden op vrijdag 11 februari om 19u30 in lokaal Steenstra- te, Nieuwstraat 86 in Sint-Niklaas. José Happart zal vermoedelijk niét van de partij zijn, maar dat hoeft voor u geen reden te zijn om uw kat te sturen. De Raad voor Maatschappelijk Welzijn van Aalst heeft bij het verplegend en verzorgend personeel volgende betrekkingen opengesteld. De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het O.C.M.W., Gasthuisstraat 40, 9300 AALST, en dienen met de BEWIJSSTUKKEN uiterlijk op VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroriëntering van 4.8.1978, genaamd anticrisiswet, zijn de opengestelde betrekkingen toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen op de personeelsdienst (tel. 053/ 21.23.93 - binnenpost 104).

De Voorpost | 1983 | | pagina 3