Info-avonden over druggebruik in Sint-Niklaas Vossenwerking in Sint-Niklaas Stadspersoneel Sint-Niklaas moet inleveren Voordracht over moderne beschavingsziekten en hun genezing te Hamme y u A' L-y Leo Mets in het kasteel Cortewalle in Beveren met mevrouw Hemould, dr. Gerard De Paep en Roger Geerts in 1969. 36^- oU J-cU. -r^cio-' y^MC -< l~t ^.-a t-U Ja, ik heb een vlinderrijk leven gehad. Ik ben een levensgenieter, ook al leid je dat dan niet af uit mijn romans. (Carine) Lode Zielens en soms zelfs Paul Boon het onrecht op een oneerlijke manier hebben behandeld. Die mensen waren vol belangstelling voor de mizerie van de kleine man, maar uit weinig in hun romans, in hun personages spreekt een echte wil om die mizerie achter zich te laten. Ik vond: met naakte registratie help je die mensen niet. Er moet iets meer zijn.» Over oorlog, biechtvaders en andere gruwelen De tweede wereldoorlog is nu al enkele keren ter sprake gekomen. Anton Van Wilderode heeft op uw zestigste verjaardag gezegd: «De oorlog heeft Leo Mets getekend en levens geboeidIs dat zo? LM: «In zekere zin. Het is alsof ik eigenlijk pas later het besef wat er allemaal met mij gebeurd is. Toen mijn vrouw in weeën lag van ons Lutgart, kreeg ik mijn oproepingsbevel. Ik ben dan getuige geweest van meer dan merkwaardige, buitengewone zaken die nu al een schijn van ongeloofwaardigheid krijgen, maar die mij verdorie werkelijk overkomen zijn! Gruwelijk soms. Ik sen had overnacht bij een boer. Ik zie vier kamions voorbij komen over de weg naar Hoei, het waren Fransen. Ik hoor vliegers overkomen, zie iedereen vluchten naar een klein huizeken verderop. Die vliegers laten me daar een lin| esbattement obussen vallen. Eén obus komt terecht op een vrachtwagen, geladen met munitie; een enorme ontploffing en van dat huizeke schoot niets meer over. Over de resten van mensen ga ik zwijgen, maar in de wei stond een paard met zo'n brok vlees (Mets haalt de handen ver uit elkaar) van zijn bil gescheurd. Het graasde gewoon verder. Daarna spring ik over een ligusterhek en kom met mijn ene bot terecht in de buik van een klein, uit elkaar gerukt kindje.»!/ was rezerveonderofficier? LM: «Zoiets ja. Ik heb geweigerd om officier te worden, ten eerste omdat ik tijdens het examen alles had afge schreven van de man naast mij en ten tweede omdat ik mij daarvoor teveel een antimilitarist gevoelde. Onderof ficier wilde ik wel blijven om van de afwas en de wacht af te zijn. Voor de krijgsraad heb ik nog een valse eed afgelegd. We lagen in 't fort van Boncelle. De avond van de 9" mei '40 gaf dé burgemeester van Boncelle een feest voor de officieren van 't regiment. Ik moest de perma nentie verzekeren op het bureel. Opeens stopt er een motor, die man geeft mij een dokument af: «trés secret Ik schrijf zo klein dat ik een belastinginspekteur nodig heb om me te dikteren. Het was een telegram met daarop alle Duitse eenheden die zich aan het verplaatsen waren naar de Belgièche grens, tot nummers van de troepen toe. Ze moeten dus niet gaan beweren dat ze verrast zijn geweest. Onbe kwaam ja! De trompetter blies een oproep en toen kwamen alle soldaten aangelopen. De een in zijn onder broek, de ander in zijn pyjama met zijn lief, uit de boskes allemaal. De kommandant lilt de kanonnen in stelling brengen, maar konstateerde de volgende dag pas dat er nog geen obussen waren. Ik moest dus met een peloton obussen gaan halen. Maar onderweg zit in. een gracht achter een struik een aalmoezenier biecht te horen, met een hele rij soldaten achter hem aan. Die zondekes begonnen te werken hee. Enfin, op één twee drie was ik mijn volk kwijt: allemaal gaan aanschuiven. Ik sprak dus af met de aalmoezenier dat hij later tot bij ons zou komen. Later werden overal strooibiljetten verspreid: uw koning is gevlucht, u bent omsingeld, geef u over of sterf. Ik was toen waarnemer en zag hoe heel wat soldaten al met een witte zakdoek aan hun geweer liepen en toen de Duitsers aanvielen gingen ze vluchten als vliegen. Nu hoor ik nadien de officiëren ruzie maken. Een rezerveof- ficier moest gefusilleerd worden, want hij had niet op zijn soldaten geschoten terwijl ze vluchtten. Eén van de mensen die de doodstraf eisten was mijnheer de aalmoe zenier uit Boncelle! Die luitenant, een advokaat, zat erbij te wenen dat het geen aard had. Ik dacht: dat zal niet waar zijn. 's Nachts kwamen ze mij halen, de kolonel, de majoor, enz., poepzat allemaal, om mij te verhoren. Nu had ik alleen een majoor zien schieten, in de lucht, niet op de soldaten, maar ik heb bij God en alle heiligen gezworen dat ik die luitenant op zijn soldaten had zien schieten. Dat is mijn valse eed geweest. Nog altijd geen spijt van gehad. Ik heb ook nog gezien hoe een bende soldaten vier weerloze Duitsers van 't Rode Kruis hebben doodgeschoten. Gruwelijk.» Kan er sprake zijn van een therapeutisch schrijven? LM: «Nee, ik meen van niet. De oorlog heeft mij misschien eerder nog geboeid. Bijvoorbeeld: na mijn oproeping werden wij met een beestenwagen van Kon- tich naar Eigenbrakel vervoerd. Al die gasten waren jonggetrouwd en die vertelden niet anders dan platte moppen. We stapten uit, ik pakte mijn ransel en aan één van de koperen haken hing een paternoster. Dus enen was zijn paternoster aan het lezen geweest. Da's toch treffend!» En de repressie? LM: «Ik heb een dag in den bak gezeten, omdat ik voorzitter was van 't Vlaams Kruis, van de Jonge Vossen, omdat ik propagandist van Winterhulp was. Voor zulke prutserijen zeg! En op school werd ik voor vier maanden geschorst. Na de oorlog heb ik meegemaakt dat priesters méé de mensen gingen ophalen, gezinnen uit elkaar rukten. Mensen die weinig of niets misdaan hadden. Dat ze schoeljes ophaalden, verklikkers en zo, daar had ik niets tegen, maar God! Hoe ging dat? Die repressie was plots dé mogelijkheid om zich eens goed te wreken op een vroegere gebuur, een konkurrent,... Wie VNV- gezind was, zelfs wie zoals ik aangesloten geweest was bij de Vlaamse Toeristenbond, moest zich verantwoorden. Ik heb mij moeten verantwoorden omdat mijn eerste boek 'Wij Komen!' heette! Maar dat priesters deelnamen aan dit vertoon heeft mij toch erg verontwaardigd. Over de rol van de Kerk tijdens de oorlog valt trouwens veel te zeggen.» Men heeft dus enkel uw Vlaamsgezindheid willen be straffen? LM: «Precies. Ik was Vlaamsgezind, zeker niet duitsge- zind! Kijk; ik volg De Nieuwe Orde van Maurice De Wilde. D'er zijn veel dingen die ik met die man zou kunnen bepraten. Maar ik herinner mij nog een reporta ge van hem ten tijde van de troebelen rond Allende, toen al die mensen in dat stadion opgesloten zaten. Hij stond de poort en op het einde van zijn kommentaar zegt hij: «Het enige wat ik voor die mensen kan doen, is hen mijn sigaretten toegooien», wat hij ook deed. Ik zou hem willen zeggen: ten eerste wat een toegeeflijkheid dat hij tot bij het stadion kon komen, en ten tweede: wanneer hij bij de bevrijding iemand die ze opleidden een sigaret had durven geven, hadden ze hem ook opgesloten! Tijdens de oorlog hebben ze in de dierentuin leeuwen doodgeschoten, omdat ze teveel vlees aten; vrienden van mij zijn ervoor in de plaats gekomen!» Sex is schoon Het is mij opgevallen dat u in enkele romans nogal wat plaats inruimt voor erotiek? LM: «O ja, men zegt dat soms: bij u komt die erotiek er nogal in. Ik maak ruimte voor erotiek wanneer dat noodzakelijk is. Ik komponeer geen erotiek zoals Jef Geeraerts. In het eerste hoofdstuk van Black Venus heeft hij te doen met een negerin, in het tweede al met twee, in het derde met een hoer en het eindigt met een orgie. Da's gekomponeerde sex. Dat zal je bij mij niet vinden. Mijn stelregel is dat erotiek kèn, zolang een 'normale' volwas sene zich er niet aan ergert en dus voldoende levensecht en niet gezocht is. Volgens eigen instelling dus, maar er zijn mensen die geen instelling hebben. De tijd dat men te laf was om aan kinderen toe te geven dat ze ontstaan zijn uit wederzijdse liefde is ook voorbij. Sexualiteit is van het grootste belang in het menselijke leven en dat moet men niet willen ontkennen. Liefde is gesublimeerde sex. Ik zal de erotiek dus niet mijden. Het ligt evenmin in mijn aard om opzwepende details te gebruiken. Ik zal de sexualiteit schoon voorstellen, gewoon omdat ze schoon is. Trouwens, als je het vanuit een kristelijk standpunt bekijkt: het is méé scheppen. Een voorbeeld van hypo- krizie in de andere richting vind ik terug in 'Maria, mijn kind', een bekroond boek van Miel Van Hemeldonck. Bij het begin van de roman sterft de moeder, een weduwe. Op haar sterfbed zegt ze tot haar oudste dochter: Maria, mijn kind, ik laat alles aan u over. En Maria doet dat goed, ze zorgt als een heilige voor haar broers en zusters. In het volgende hoofdstuk is er plotseling iets gebeurd. Maria is naar de kermis geweest en ze is in verwachting. Ik heb gezegd: Miel, hoe is dat gebeurd? Het drama is hier niet 'Maria, mijn kind', maar wél het feit dat Maria zélf moeder geworden is. Ik zeg: er is toch niet wat zand in gevlogen daar op die kermis; dat is een kapitale gebeurtenis, en die mag je niet weglaten. Iedereen schrijft gelijk hij wil, replikeerde hij dan. Dat is niet konsekwent natuurlijk; daèr is de sex onontbeerlijk. Maar ja, wat wil je: Miel zijn boeken moesten in de huiskamer op tafel kunnen liggen. Om de intelligentie en de zinnelijkheid en de dualiteit tussen die twee gegevens, de emancipatiegedachte ook te belichamen, heb ik voor 'En je bent voor hem een wonder...' geen nonneke, maar een hoer gekozen Vertel eens wat over uw nieuwste boek, 'Een foto uit Ohio'. LM: «Eu... liever niet.» Ook niet de korte inhoud? LM: «Het gaat over een jongen wiens vader in Ohio is verongelukt toen ze daar nog verbleven. Zijn moeder overlijdt hier aan tuberkuloze. Hij wordt in een weeshuis opgeleid tot schoenmaker. Een oude familiefoto, uit De Voorpost - 4.2.1983 - 5 Ohio nog, is vrij bepalend, het karakter van de mensen op die foto herhaalt zich, maar ik ga natuurlijk niet alles vertellen.» Opnieuw het noodlot dus? LM: «Het lot, een zekere predestinatie, ja.» Voor «Terminus Palingkreek», uw voorlaatste en vrij suksesvolle werk, heeft u zich gebazeerd op Julien Ivens, een nierlijdend restauranthouder in Temse. LM: «Ja. Twee van mijn dochters gingen dikwijls eten in 't Palinghof in Temse. Ze hadden mij al over hem verteld, ik ben eens meegegaan, nog eens en nog eens en ik moest toegeven dat hij een rare rakker was. Hij begon mij zijn levensverhaal te vertellen met de bedoeling dat ik er iets zou van maken, maar ik zag niet direkt klaar in zijn woordenvloed. Hij is naar Anton Van Wilderode toegestapt, die heeft hem enkele bladzijden voorgeschre ven, maar dat was vergeefs. Julien zelf kon dat niet. Uiteindelijk ben ik gezwicht voor zijn voorstel. Het boek handelt over een nierpatiënt, maar ik heb er wél mijn eigen versie van gemaakt.» Wat was zo bijzonder aan het levensverhaal van Ivens? LM: «De energie, de moed die die man onophoudelijk heeft weten op te brengen. Hij was een boerenzoon, maar wilde zelf geen boer worden. Daarvoor heeft hij al moeten vechten. Dan is hij beginnen handelen in matras sen, dan in varkens, in bouwmaterialen, hij is door zijn ziek-zijn zijn vrouw kwijt geraakt. Bij momenten is hij doodziek geweest. In België is hij de patiënt die het langst aan de kunstnier ligt en hij heeft een bond opgericht die de belangen van de nierpatiënten verde digt. Met advokaten, notarissen, rechters, apothekers erin. Dat heb ik in mijn boek tot finaal hoogtepunt gemaakt. Wat die allemaal is tegengekomen! Maar je zit te schokken van het lachen als hij begint te vertellen.» Een vlinderrijk leven... U hebt meerdere hobby's. Tekenen is er alvast één van. LM: «Ik tekende. Karikaturen en stillevens, dieren vaak. Op een kwartier teken ik mezelf. Ik heb nog lessen gevolgd aan de Gemeenteschool van Beveren en avond lessen bouwkunde in Antwerpen. Kijk, dat is van mij (hij wijst naar een bijna fotografische kleurtekening van een blokeend). Ik heb die eend niet voor me gehad; ik ken die van buiten.» Mevr. Mets: «Hij heeft nog haringen getekend. Die zou je hebben opgegeten.» LM: «Ja, en veel geld mee verdiend. Iedereen wou dat kopen. Maar ik ben ermee gestopt. Ik vond dat ik de mensen bedroog. Dat was niet echt. We zijn naar Rusland getrokken, op reis, en ik heb niets meer op doek gezet, niets. Dat was geen kunst.» En dan krijgen we de vlinders? LM: «Ha! Een passie! De wereld is verdeeld in vijf gebieden. Het Palearktische, dat is Europa, Azië boven de Himalaya en Afrika boven de Sahara is er één van. Wel: ik streef naar volledigheid voor het Palearktische gebied en ver ben ik daar niet meer vanaf. Alleen voor de dagvlinders natuurlijk. Ik ben ze nooit 's nachts gaan vangen. Van de andere gebieden heb ik enkel de meest reprezentatieve vlinders. Ik heb niet de mogelijkheden van koning Leopold. Die zei dat hij op een kommerciële missie ging, maar nam tien man mee om vlinders en kevers te gaan vangen. Een vlinder is toch een prachtig insekt. Je kan het vergelijken met postzegels verzamelen. Onlangs is er een veiling geweest van vlinders; wel, daar is een vlinder 60.000 frank gegaan! De zeldzaamheid is bepalend. Ik ben ook lid van de entologen, de insekten- kundigen van de Dierentuin, elke week vergaderen wij.» Wat gebeurt er met de kostbare kollektie als Leo Mets er niet meer zal zijn? LM: «Ik wijs alles bij testament toe aan de Dierentuin.» Heeft u zelf een vlinderrijk leven gehad? LM: «Eu... (na lang aarzelen) Eerlijk. Ik heb een echte leef aard, ik heb het wel eens bont gemaakt. Uitgaan tot 's morgens, voor alles wat er op te rapen viel in 't leven hebben we tijd gemaakt. En reizen! Verkiezingen in Portugal? De Anjerrevolutie? Wij daarnaartoe. We zijn naderhand dan uitgekomen in Friuli, Italië. Je kan den ken, waar het schoon was bleven we. En ondertussen maar vlinders vangen. Ik heb nog de kans gekregen om deel te nemen aan een examen voor hoofdinspekteur en dat was toendertijd niet zo moeilijk, wat wetteksten blokken en zo. Maar ik ging liever vrijen, hee. Misschien dom, maar wie geen stommiteiten heeft uitgehaald in zijn leven, heeft niet gelééfd. Ik ben 71 nu, ik heb een vol leven gehad, van niets heb ik spijt. Ik kan rustig naar een begrafenis gaan en denken: dat ia mijn voorganger. Geen probleem. Ik ben heel tevreden en voor elk jaartje extra ben ik dankbaar...» Leo DE BOCK door de werkgroep Drug preventie, vinden plaats op leerkrachten van middélba- 17 en 24 februari en 10 re scholen, huisartsen, ver- maart in zaal Renova te antwoordelijken van jeugd- Sint-Niklaas, telkens te 20 In het voorjaar van 1981 streeks met deze problema werd in Sint-Niklaas onder tiek te maken hebben impuls van het Therapie centrum, dienst voor gees telijke gezondheidszorg te w Sint-Niklaas, de werkgroep huizen en van jeugdvereni- uur. De deelnemingsprijs Drugpreventie opgericht. Doelstelling van deze werkgroep is het drugge bruik in de stad beter te leren kennen, akties te on dernemen om een verdere uitbreiding van deze pro- bleentiek te voorkomen en de InUpverlening aan ver gingen, maatschappelijke voor de drie avonden be werkers, psychologen en draagt 150 fr. Inschrijving psychiaters, pastorale wer- op voorhand is gewenst en kers, zelfhulpgroepen, po- kan telefonisch geregeld litie... worden op het nummer 03/ Op 17 februari wordt door 776.47.74, daar kan men P. Van Deun, verantwoor- ook terecht voor eventuele delijke van het ontwen- inlichtingen. Alle deelne- ningscentrum Solbosch te mers ontvangen ook een staalden te inventariseren Brussel, een algemene in- informatiebrochure. Sedert de verjonging van het bestuur in juni 1981 werd doorgevoerd gaat de aktiviteitenkurve van de Sint-Niklase afdeling van het Verbond van Vlaamse Oud-Strijders (VOS) in stijgende lijn. De herleving van VOS te Sint-Niklaas kende in november van vo rig jaar een voorlopig hoogtepunt met de inont- vangstname van een nieuw afdelingsvaandel, geschon ken door volksvertegen woordiger Jan Verniers. Voor de eerste helft van 1983 heeft VOS Sint-Ni- en Ie organiseren. Dete werkgroep is samen- leiding gegeven. De tweede avond, 24 februari, worden gesteld uit beroepskrachten de behandelingsmogelijk- *n vrijwilligers, allen recht streeks betrokken bij de hulpverlening aan verslaaf den; zij zijn werkzaam in de beide psychiatrische zie kenhuizen in de stad, in de diensten voor geestelijke gezondheidszorg, in het welzijns- en gezondheids- werk op de eerste lijn klaas een aktiviteitenlijst opgesteld waarin de Fron- tersidealen «Zelfbestuur» en «Nooit meer oorlog» duidelijk op de voorgrond staan, zonder het sociaal dienstbetoon uit het oog te verliezen. Zitdagen Iedere tweede zondag van de maand organizeert VOS van 11 tot 12 uur een zitdag in café Hemelrijk op de Grote Markt te Sint-Ni- klaas. Een VOS-medewer- ker zal er gratis en zonder enige verplichting vanwege de aanvragers alle oud strijders en oud-krijgsge vangenen te woord staan i.v.m. de verdediging van hun belangen. De eerstvol gende VOS-zitdag te Sint- Niklaas gaat door op zon dag 13 februari. De eerste VOS-aktiviteit in 1983 vindt plaats op zater dag 5 februari. Dan wordt te Gent deelgenomen aan de nationale herdenking van prof. dr. Frans Daels, de eerste voorzitter van het IJzerbedevaartkomitee. Paul Daels, zijn zoon en tevens de huidige voorzit ter van het IJzerbedevaart komitee, is gastspreker op de tweede Sint-Niklase VOS-aktiviteit: een IJzer- bedevaartavond te Belsele, die georganizeerd wordt i.s.m. de Wase Jonge Leeu wen. Naast de voordracht door Paul Daels zal ook de bedevaartfilm van 1982 vertoond worden door Rom Duprez. Gouwkongres Op zaterdag 16 april staat VOS Sint-Niklaas in voor de organizatie van het gouwkongres van de Oost- vlaamse Vossen, terwijl op zondag 24 april deelgeno men wordt aan het 46"c Vlaams nationaal Zang feest te Antwerpen. In mei zijn de Sint-Niklase Vossen van de partij op de gouwreis naar de Oostkan tons en Luxemburg en in juni wonen zij het landelijk VOS-kongres te Brussel bij. Tenslotte trekt VOS Sint-Niklaas op zondag 3 juli naar de 56Me Ijzerbede vaart te Diksmuide en wordt op maandag 11 juli de Guldensporenslag her dacht. Voor nadere inlichtingen over de werking van VOS- Sint-Niklaas kan men steeds terecht bij de sekre- taris: Theo Goethals, Bel lestraat 42 A te 2700 Sint- Niklaas. Financiële steun is altijd welkom op rek. 001- 1295247-82 t.n.v. VOS Sint-Niklaas. L.D. heden van druggebruikers in de eigen regio belicht door een team van deskun digen die rechtstreeks met de SP-oppositie in Sint-Niklaas zet het kwaad bloed dat de behandeling te maken hebben. Op 10 maart wordt de inlei ding verzorgd door twee welzijnswerkers uit Rotter- -r dam die de laatste jaren [dienst Maatschappelijk veel ervaring opdeden met Werk van het Kristelijk een benaderingswijze die Ziekenfonds) en in een hier nog niet werd uitge- (sommige) personeelsleden van de stad loon moeten inleve ren. Het gaat om tewerkgestelde werklozen, die tot twintig procent van hun loon moeten afstaan. De meeste vijftigers zouden vijf- zesduizend frank per maand verliezen, zo hebben de socialisten becijferd: een aanslag op inkomen en welvaart van soms nog heel produktieve arbeiders en bedienden, zo wordt gezegd. In Sint-Niklaas en tal van andere steden en gemeenten krijgen de tewerkgestelde werklozen een anciëniteitsver- ««hulpgroep voor ouders probeerd. Zij beschouwen goedlng. Die omvat les jaar tot 45 Jaar en 1 jaar meer per r tuur nuripr non dS mor Np afnmiw van dia vprtniMlinn WO drugverslaafden. druggebruik hoofdzakelijk ouder dan 45 jaar. De afbouw van die vergoeding. Op 17 en 24 februari en op ais een gezinsfenomeen en Pfocies onder het bewind van een ACW-schepen voor 10 maart organiseert deze nemen dan ook het hele perwineeHMarcelVerdoock) rat veel kwaad bloed bij de L~SP; de vakbond ACOD het in dit verband al de syndikale raad bij hoogdringendheid bijeenroepen. De SP wil de op 24 januari in het schepenkollege naar voren gebrachte maatregel ongedaan maken. SP-raadslid Freddy Willockx zal het schepenkollege in de gemeente raad van vrijdag 11 februari interepelleren i.v.m. deze materie. werkgroep een reeks vor- gezin van de druggebruiker Oingsavonden in verband in behandeling, zij het dan Bet de problematiek van wel ambulant (zonder •let druggebruik. Deze vor- opname). Kings- en informatieavon- Deze drie vormings- en in- over ingericht ien richten zich specifiek formatieavonden al diegenen die recht- druggebruik, De natuur is de beste gene zer volgens een oud gezeg de. We begrijpen allemaal dat frisse lucht en natuurlij ke voeding heel goed voor ons zijn. Toch leven wij vaak ongezond omdat wij ongezond eten door teveel vettigheid, teveel zoetig heid, te weinig fruit of een te vlug eten. Zodra wij dan ergens last van krijgen, moet de dokter er bij te pas komen, terwijl wij weten dat de natuur nog altijd de beste genezer is. Over deze en tal van moderne - ver keerde - beschavingsge woonten of ziekten, als hart- en vaatziekten, reu ma, kanker, suikerziekte... zal de heer Norbert Maer- tens twee avonden spreken in zaal Den Bond te Ham- me. Hij zaï er ons konfron- teren met de wetmatigheid die zowel rekening houdt met spirituele als met de fysische aspekten van het dagelijks bestaan. Hete hangijzers als werkloos heid, kosten voor levenson derhoud, kernbewapening, honger in de derde wereld, enz. bepalen evenzeer onze gezondheid en levensstijl. Ook daarvoor bestaan er alternatieve oplossingen binnen onze maatschappij. Norbert Maertens is een man die een zeer diep en scherp inzicht heeft in de natuurlijke wetmatigheid - lang te leven - en alter natieve geneeswijzen, doorgaans op basis van na tuurlijke voeding. Voor hem zijn kruiden zo maar geen planten, maar kosmische verschijnselen, zoals trouwens alle materie en levende organismen. In 1978 vertrok hij naar Canada in een nog schaars en ongerept gebleven na tuur. Nu is hij een paar maanden in vakantie. Dit is de gelegenheid om zijn nieuw opgedane erva ringen te gaan beluisteren tijdens twee gesprek- of de batavonden, die ook apart kunnen gevolgd worden, op de dinsdagen 8 en 15 februari te 20 u. in zaal Den Bond, Kapellestraat 1. te Hamme. (M)

De Voorpost | 1983 | | pagina 5