Noordwesterstorm en springtij deden dijken kraken Clement De Vos fn alle sereniteit begraven te Lebbeke Geen ramp zoals juist dertig jaar geleden... Beste Clement 6 - 4.2.1983 - De Voorpost Zele-Dijk. Zandzakjes beschermen de tegen de dijk aanleunende huizen tegen het doorsijpelende water, (v) De Baasroodse brandweer aan de slag bij het nieuwe pompstation, (v) werd de aflijvige dan doodse stilte naar zijn laat ste rustplaats gebracht. Hij [l| die in dit leven met allo"' tevreden is geweest, zal ook daar tevreden zijn. (lvg Traag trok de lange stoet door de straten van Lebbeke. dankbaarheid voor het gekend. De haast 109-jarige Clement De Vos werd er in alle schone en rijke leven dat Vergezeld door familie- sereniteit en in aanwezigheid van zijn vele vrienden ten Clement De Vos heeft leden, buren en vrienden, grave gedragen. Het was een eenvoudige maar ontroeren de plechtigheid die bij Clement ook paste. Hy heeft nooit veel vertoon en feestelijkheden rond zijn persoontje ge wenst. Zijn uitvaart was dan ook in verhouding: sober meegeleefd door de talrijke aanwezigen. Om kwart na tien lieten dert hij de Heilig Kruispa- 1 de kerkklokken hun traag rochie te Lebbeke leidt, ge en dof geluid over het dorp regeld bij Clement op be- galmen. Maar dat was niet zoek ging, hield een ont- nodig, want reeds lang roerende homilie, waarin stonden de mensen in een hij zich rechtstreeks tot de lange rij aan te schuiven aflijvige richtte. «Clement om nog een allerlaatste zou zo graag 109 jaar zijn groet te brengen aan Cle- geworden. En dat wilden ment. Rond de lijkbaar wij ook allemaal. We wa- hadden enkele familieleden ren zelfs reeds gestart met Lebbeke. De kist met het stoffelijk overschot wordt uit Clements nederig huisje gedragen plaatsgenomen. In een in- de voorbereiding van een (c) getogen stilte, die alleen viering rond die ver jaar- maar werd doorbroken dag. Maar dat heeft niet door schuifelende voetstap- mogen zijn. Het koor van pen, duurde het ettelijke de parochie repeteerde minuten vooraleer de mas- voor een fijne dankmis, de sa duidelijk ontroerd, haar harmonie was druk doende deelneming had komen be- met de voorbereiding van tuigen. een koncert. En dan verna- Dan ging het stoetsge- men we het plotse overlig wijs naar de parochiekerk, den van Clement. Het koc$ Begeleid door The Susan leerde dan deze plechtig® Girls, de jeugdige dans- requiemmis en de harmcj groep die meer dan eens in nie studeerde een treur- het kleine huisje van Cle- mars in. We mogen nu niet ment te gast was om diens aan onszelf denken. Onze verjaardagen wat meer gedachten moeten bij Cle- vreugde te geven. Zicht- ment zijn. Die is nu geluk- baar aangedaan door het kig in de hemel. De laatste heengaan van hun goede jaren van zijn leven zijn vriend, begeleidden zij Cle- voor hem kransen van ge- Lebbeke. De naaste familieleden van Clement De VosVolgen ingetogen de lijkwagen k ment naar de kerk en na- bed geweest. Hij heeft een 6 5 5 uj*.n>uSvn iwj dien naar zijn laatste rust- schoon leven gehad. Zijn plaats. hele leven lang heeft hij De harmonie speelde zich met volle overgave en een treurmars en toen men inzet gewijd aan het werk de kerk had bereikt, was de op de boerderij. Eerst bij begrafenisstoet flink aange- vader en moeder, dan met groeid. Iedereen die mee zijn broers. Was er een fa- opstapte, was onder de in- milie die met zorgen had af druk van het gebeuren. En te rekenen, dan was Cle- ofschoon iedereen er zich ment altijd bereid om te wel van bewust was dat ook helpen. Hij heeft zich be- Clement niet eeuwig zou scheiden van zijn taak ge- blijven leven, toch is voor kweten. Hij heeft er nooit velen zijn heengaan een iets voor in de plaats ge- verrassing geweest. vraagd. God heeft hem In de kerk was er geen daarom allicht een lang le- plaatsje meer vrij. Lang ven gegeven, omdat hij een voor het stoffelijk over- lichtend voorbeeld zou zijn schot van Clement voor het voor ons. Clement heeft altaar was neergezet, wa- schoon geleefd, hij is ook ren alle beschikbare plaat- even schoon gestorven, sen reeds ingenomen. Met de glimlach op zijn Vooraan had de familie gelaat, alsof hij maar voor plaatsgenomen. Ook de een tijdje gelukkig in slaap burgemeester van Lebbe- was gevallen. Zijn leven is ke, verschillende gemeen- een voorbeeld van schoon- teraadsleden, bestendig af- heid, eenvoud en dienst- gevaardigde De Mol en ve- baarheid», zo besloot le andere vooraanstaanden pastoor De Beer die met woonden de plechtigheid deze woorden heel wat bij. Er was ook een ver- mensen tranen in de ogen De Zeelse brandweer versterkt de gevaarlijke punten, (v) tegenwoordiger van bis schop Van Peteghem aan wezig. Het mocht niet z(jn. Pastoor De Beer, die se ll ad bezorgd. Na de eucharistieviering werd op verzoek van pastoor De Beer het Te Deum aangeheven uit Lebbeke. The Susan Girls vormden de ere-haag rond de lijkwagen (c) Dat zijn de beginwoorden van het eenvoudig maar ontroerend briefje dat The Susan GKrls schreven naar aanleiding van het afsterven van Clement De Vos. Deze dansgroep vol jeugdige dynamiek, voor vuur en begeestering, was er meermaals bij toen Clement in zijn klein huis zijn verjaardag vierde. Ze traden dan op met enkele gesmaakte nummertjes. Clement was door de loop der jaren een stukje van hen geworden en telkens wanneer half februari in zicht was, leefde de groep jongens en meisjes naar Clements verjaardag toe. Ook dit jaar hadden ze zich weer extra voorbereid om deze verjaardag een meer feestelijk karakter te geven. Ze vernamen dan ook het nieuws van Clements overlijden met verstom ming. Na enkele dagen schreven ze volgend briefje naar hun allerbeste vriend, Clement: «Beste Clement, hier staan we dan, en kunnen het haast niet geloven... We hadden ons nog wel zo goed geoefend om ook weer dit jaar op uw verjaardag van de partij te zijn... Maar de Heer heeft er anders over beslist en heeft uw goede ziel tot zich geroepen. We zijn er echter van overtuigd dat ge nu reeds van in de hemel met een glimlach op ons neerkijkt.» The Susan Girls Zele. Vervolg van blz. 1 gegroeid en dat is nu in zijn laatste faze. Vele dijken werden aan de voet 12 me ter breed gemaakt met een kruin van zeven meter en een hoogte van 8 meter. Terwijl deze aanpassings- werken bezig waren vielen er nog verschillende bres sen, ondermeer te Moerze- ke, waar het glazen dorp Kastel op een morgen jaren werk zag verloren gaan. Dertig jaar later In de nacht van dinsdag op woensdag konstateerde men te Oostende een bijna voor onmogelijk geachte hoogwaterstand en onmid dellijk werd volgens het rampenplan de melding: «gevaarlijke stormtij» doorgegeven aan de RTT- kantoren der bedreigde ge meenten. Die verwittigen dan de bevoegde diensten. Nadat alles ook telegrafisch werd bevestigd, verzamelt zich op het gemeentehuis een staf van mensen, waar van de leidiflg in Dender- monde wordt waargeno men door de architekt. Er zijn mensen van brandweer en politie, van openbare werken en de diensten der zeeschelde, van provincie en polder. Zij moeten de afweer organiseren. On dertussen patrouilleren in nacht en ontij tientallen verkleumde mensen op de dijken, waar zij niets an ders zien dan water. Zij melden elke gevaarlijke plaats en riskeren daarbij wellicht hun leven. Knelpunten in de streek Zoals steeds kijkt men hier het eerst naar de dijk tus sen Dendermonde en Baas rode. Toen het water er op twee plaatsen gewoon overheen spoelde, het laat ste stuk is nog niet op de nieuwe hoogte gebracht, werd alarm geslagen. Het was toen ongeveer zeven uur. Aan het nieuwe Baasrood se pompstation vloeide over een lengte van 40 me ter het water zeker met een hoogte van 25 cm over de dijk. Hier en daar begon het stromende water de dijkwand uit te vreten. Een eindje verder aan de populierensluis, hetzelfde verschijnsel. Angstvallig hield men deze evolutie in het oog. In Baasrode no teerde men toen een water stand van 7,23 meter. Dat had men nog nooit gezien. Daar kon het rioleringswa ter niet meer weg en stroomde de Schelde door de spleten in de betonnen muur. Niet zo erg echter dat men van een ramp kon spreken. Oppervlaktewater was er zowat overal: in de Haagstraat te Sint-Gillis, een daar veel voorkomend verschijnsel, in Denderbel le, in Schoonaarde waar de Molenbeek aan de vroege re Melkerij voor last zorg de, in Berlare aan de brug, op de Dendermondse Sint- Onolfsdijk waar men door- si jpelingen, noteerde Woensdag Overal was men na de angstige nacht bezig de schade te herstellen en ver sterkingen aan te brengen tegen het volgende hoge tij dat volgens het getijden boekje nog hoger zou zijn. De dijken werden in Vlas senbroek en Baasrode op de twee gevaarlijke plaat sen opgehoogd. De Den dermondse en Baasroodse brandweer hadden elk één der knelpunten voor hun rekening genomen. Woensdagnamiddag ech ter, toen men lage tij had, keken de specialisten voortdurend naar de evolu tie van de waterstand. Toen zij zagen dat de wind ging liggen en het water met veel snelheid stroomaf waarts ging, beseften ze dat het gevaar grotendeels was geweken. Toch werd er koortsachtig doorgewerkt. In de gebouwen van het Baasroodse pompstation ontmoetten we schepen Dierick, dijkgraaf De Kin der, de mensen van open bare werken en zelfs een delegatie van Intergem. Schepen van landbouw Dierick en dijkgraaf De Kinder wijzen erop dat er in Dendermonde nog vier gevaarlijke punten zijn. Er is eerst de binnenstad. In Dendermonde steeg het peil tot 7,12 m. Veronder stel, zegt de schepen, dat de Dender niet aan beide kanten was afgedamd dan stond er 90 cm water in de stad. Het peil van de Den der was immers zodanig ge stegen dat het water vrijwel gelijk stond met de nieuwe sluisoevers. In Grembergen zijn er nog problemen met de Frans Kraag en de Zijdijk en dan zijn er de twee plaatsen in het Baasroodse broek. Ge lukkig is er gedurende vijf jaar hard aan de dijken gewerkt en hebben we goed funktionerende polders. Dat laatste stuk hier van aan de populierensluis tot Baasrode zou versterkt en aangepast worden. De wer ken moeten beginnen op 15 maart en zullen uitgevoerd worden door de firma Her- bos-Kiere. Dan zijn we ook van deze miserie verlost. Ook in Zele Ook in Zele-Dijk heeft de Schelde zwaar tegen de dij ken gebeukt. Hier en daar, vooral aan zogenaamde doorgangen om de schor ren te bereiken, sijpelde het water door en op één van die plaatsen leek het wel op een breuk, maar zo erg was het niet. De Zeelse en Berlaarse pompiers, ge holpen door vrijwilligers, konden de gaten dichten. water ^ok ^ewoorf'vanon- Baasrode- Aan de populierensluiswordt de dijk verhoogd. De brandweer der de voet van de dijk, Dend*rmonde zwoegde er een ganse dag door. (v) maar die hoeveelheden wa ren eerder beperkt. Geen paniek, wel bezorgdheid De verantwoordelijken wa ren reeds rond halfvier op de been en werden voort durend door de wachtpos ten op de hoogte gehouden van de situatie. Naarmate de vloed opkwam steeg ook de spanning. Even was er toch groot alarm. De dijk in Baasrode zou het geen halfuur meer uithouden. Gelukkig keerde het water net op tijd. Vergeleken bij 1953 was er veel meer water, misschien wel een halve meter. Een ramp was dus niet ondenk baar. Gelukkig zijn we er deze keer opnieuw aan ont snapt. Op andere plaatsen werd het erger. /n Schoonaarde kenden we het klassieke probleem. De Molenbeek kan niet meer lozen 'm de Schelde en aan de vroegere melkerij blijft het water op de weg staan, (jj)

De Voorpost | 1983 | | pagina 6