Nog twee weken zwieren en zwaaien. Patrick Van Dam, Prins Karnaval in Dendermonde De Aalsterse Saazers: loiseleer dat zegt genoeg Wordt Dirk Putteman voor derde keer Kinderkarnaval in Erembodegem-Centrum honderden jeugdige feestneuzen in een knettergekke sfeer prins van Wieze Belsele boven in Sinaais karnavaltempel Prinsenbal te Hamme De Voorpost - 4.2.1983 - 7 ine uit «De Oude Snas» naar de fles te laten knallen, (ad) «De Toisers» doopten hun wagen Gelukkige gezichten by het karnavalkomitee na afloop van de prinsenverkiezing in Dendermonde. Patric Wauters-Van Dam is dus de eenzame uitverkorene. Erwin Snel was ook ooit eens eenzaam toen hy helemaal alleen de lijst van het Vlaams Blok sierde. Of het er allemaal veel toe gedaan heeft is moeilyk uit te wijzen. Van Dam werd prins en daarmee uit. By de proklamatie dachten we dat er dan toch misschien nog wat sfeer in de zeker niet bomvolle zaal van het Koningshof zou komen, maar ook dat strovuurtje doofde langzaam uit. Druppelsgewijze zakten ze dan toch af naar het Ko ningshof, die onverdroten karnavalisten voor wie er van het goede nooit teveel is. Sommigen hadden zich, zoals duidelijk was gesti muleerd, ook verkleed en daarbij vielen zeker de Re gentboys het felst op. Ze waren trouwens met een hele bende en konden nu reeds de pakjes testen die ze zullen gebruiken tijdens de kavalkade. Tussen ge wemel van oude en nieuwe pluimen de voorstelling van de kandidaten, het pintjes drinken, het pronostike- ren, het afwegen van de kansen. Een ijverig bestuur ook dat de toegang moest kontroleren en voor de goede gang van zaken zor gen. Keizers en prinsen wier veren in de pinten van de omstaanders roerden, maar" geen getrek en ge stamp, hele stukken Ko ningshof zo brak als het vroegere Vestje. Het zou gênant zijn voor de huidige organisatoren om de bals van nu en van enke le jaren geleden te willen vergelijken. Toen echter Cor I verkozen werd, en n| vreesde men ervoor dat het balkon zou beneden don deren. Toen moesten er verschillende bijkomende bars geïnstalleerd en open gesteld worden, toen dreig de men mekaar te vertrap pelen. En sfeer, jong Niet alleen hier heeft de krisis toegeslagen. De kies- kampanjes worden veel so berder, tenzij men natuur lijk èen radio ter beschik king heeft en de mensen gaan niet zo gemakkelijk meer naar een bal, waarop men toch altijd gemakke lijk een paar duizendjes in de kas van iemand anders ziet verdwijnen. Karnaval in het algemeen heeft ook wat aan élan verloren. De laatste jaren zijn er ver scheidene keren strubbelin gen geweest, in die mate zelfs dat het volledige kar- navalbestuur in de laatste vijf jaar veranderd is van bezetting. Slechts enkelen blijven er nog over. Ook dat laat sporen na. Hetzelf de deed zich voor in de Prinsencaemere, zodat de effektieven fel werden uit gedund. Maar het loopt toch nog en Jefke De Pae- pe met zijn zwoegers leg gen er nog bijlange de riem niet af. Misschien kunnen ze het wel rooien en ze krijgen nog enig respijt. Zolang ze het vuurtje kun nen brandend houden is er al veel gered. In dat verband kan toch nog vastgesteld worden dat Dendermonde karnaval- minded is. We krijgen meer en meer plaatselijke groepen. Maar waar zaten die bressen leden van De Tijlvrienden, de Chikke- bollen, de Cornellekens, de Polderboeren, De Schensj- moelen, Schele Van der Linden, de Mikkelotten, de Welkomsvrienden, de Lut- terzeelse Vrienden, het Hof ten Rode, de Slijpers, de Wardjesvrienden en de Zandruiters Tenslotte zijn zij het toch die de am biance in de zaal moeten maken. Daarvan was wei nig te merken. Er waren natuurlijk wel verklede groepen maar van een mas sale opkomst was geen sprake. We krijgen de in druk dat deze groepen er vooral zijn om de kleinere festiviteiten te stimuleren. Ander belangrijk punt is de versnippering van de akti- viteiten. Terwijl Dender monde zich opmaakt om een stadsprins te gaan kié- zen, doft men ook in Baas rode en op het Keur de zaaltjes op. Men kiest dan nog altijd prinsen en prin sessen in honderdencén stammenees, organiseert nog vier belangrijke stoe ten buiten die in Dender monde, geeft kinderkarna- vals en bejaardenbezoe- ken. Kortom, het staat hier niet stil gedurende de ko mende maand en toch is geen enkele van die organi saties perfekt. Dendermonde. Patrick Van Dam die in feite Roger Wauters heet, werd de nieuwe prins van Dendermonde (c) laat By de Aalsters karnavalverbond hebben zich een aantal ïieuwe groepen aangesloten. Een van die nieuwelingen z(jn de Saazers. Nieuw en toch niet nieuw, want deze zo itympathieke jonge karnavalgroep stapte reeds in 1981 fier nee op in de stoet en behaalde een elfde prijs in de >ategorie groepen zonder praalwagen. De groep bestaat in feite laaiend karnavalvuur, te oud-leden van de weinig financiële middelen, scouts. Ze wilden buiten de geen tijd, en ga zo nog jeugdaktiviteiten ook eens maar een eindje door. deelnemen aan het grootste Maar dit jaar zijn de Saa- volksfeest dat Aalst kent. zers er opnieuw bij. Met Karnaval dus. In 1981 lukte voorzitter Bart Van Over sell dat wonderwel, maar walle leek er een nieuwe en vorig jaar waren de Saazers frisse wind doorheen de net geen vergrootglas te groep te waaien. En via de bespeuren. De boeken wa- immers dichtgeklapt. inspanningen van het lo kaal en vele sympathizan- Er waren afdoende rede- ten die in de «The Catsby» nen om niet op te stappen zo goed als hun tweede stoet: niet meer dat thuis hadden gevonden, werd zelfs een oplossing ge vonden voor de financiële problemen. De Saazers zijn er dus weer bij en ze gaan dit keer de politieke toer op met de verkiezingen en alle «allo perikelen» in gedachte ko men zij met alternatieve partijen voor de pinnen. Men brengt uitgebreid de Bokken, de Muizen en de Eekhoorntjes voor het voetlicht. Voor de vele kar- navalkijkers komt het er dus op aan de G^ede partij uit te kiezen. Tellers, goed opletten, want anders komt opnieuw het Hof van Straatsburg eraan te pas. Ajoin en Incognito Vergaderingen zijn er al veel geweest, goede wil werd er ook getoond en het verderfelijke systeem om stemstroken vooraf te ver kopen is ook al verdwenen met het gevolg dat de zaal nu maar halfvol zit, maar dat er alleen maar door de aanwezigen wordt ge stemd, wat dan weer de eerlijke gang van zaken ten goede komt. Het wordt in elk geval niet gemakkelijk. Moeilijk werd het ook om dit jaar twéé kandidaat prinsen te vinden. Op 21 december was er nog maar één naam bekend. Geluk kig zou ook 't Ros-deejay Patrick Van Dam mee doen. Erwin Snel komt in elk geval de verdienste toe om de eerste duw aan de kar gegeven te hébben. Terug naar het Koningshof nu of liever naar het dui- venlokaal waar vroeger Pros Daman troonde. Ach teraan in de eetkamer zit ten de organisatoren en de getuigen stembiljetten te tellen. In het café zelf heerst een eerder rumoeri ge sfeer. Geen vechtpar tijen zoals op het Keur, nee dat niet, maar toch wel spanning en onrust. Alles verloopt echter heel ge moedelijk en het wordt een heel eind over één als de jury en de kandidaten op nieuw in de zaal komen. Bij de proklamatie veren de 't Ros-maLnen recht en heffen hun eigen zegelied van die «stier zonder bier» aan, waarna het bal kan doorgaan. Het lijkt wel alsof de Den- dermondenaars gewacht hebben op dit moment om even te komen kijken. De dansvloer geraakt goed vol en gedurende enkele uur tjes zal er toch sfeer heer sen. Ook nadat een disco bar de muziek heeft over genomen. Dendermonde heeft dus een nieuwe prins en ieder een blijkt er mee opgezet, vooral Papa 't Ros die zijn troepen persoonlijk aan voerde. Het café 't Peird was trouwens vroeger reeds een bekend karnavalesk centrum. En nu vieren maar Op zaterdag 12 fe bruari heeft in de boven zaal van'Den Ommeganck het verkleed kinderbal plaats en dat evenement blijkt nog steeds in de smaak van de snaken te vallen. Ook vele ouders doen eraan mee. Om 14u30 dus met uw verklede jonkheden daarheen. Op zaterdag 19 februari start om 21 uur de intussen bekende «Nacht der Prin sen» in het Koningshof. De muziek wordt er verzorgd door discobar Pop Inn en er zijn optredens van Ben ny Scott en Patrick Van Dam. Dit bal wordt geor ganiseerd door de keizer en zijn prinsen. Op zondag 20 februari be gint de kavalkade om 14 uur. Dan wemelt het in Dendermonde opnieuw •van het volk. Van heinde en verre zakken ze op nieuw af naar de Dender stede om er te kijken naar een eindeloos lange stoet, waarin spitse humor, mooie kledij en verzorgde fanfares hoogtij vieren. Als het donker wordt heeft de apotheoze op de markt plaats en daarna wordt Dendermonde aan de Den- dermondenaars gelaten: dan geraken de karnaval- oorden stampvol, wordt er gezwierd en gedanst, ge dronken en gelald tot in de vroege uurtjes: Dender monde op zijn zotst. Wie dan nog niet met zijn pikkelen omhoog ligt kan zich op maandag nog ver meien in een lokale omme gang, een gouden Ros Beiaardworp, enzomeer. Karnaval is nog niet ge daan. Over de andere be zigheden vertellen wij vol gende week nóg meer. (tndb) De Toisers doopten vorige zaterdag hun bijna afgewerkte praalwagen, die alleen nog maar een «likje» verf nodig heeft. De schuimwijn spatte in het rond, terwijl meter Carine uit «De Oude Snas» naar een geschikt plekje zoekt Opgetogen «Toisers» rond hun wagen Tweede van rechts gewezen A.K.V.-voorzit ter Gustaaf Sonck en helemaal rechts in de achtergrond een lachende Baloe (ad) Het is weer zo ver Aalst staat op zyn kop en siddert opnieuw zyn karnavalites uit. En wellicht schiet de zondagse kavalkade, gutsend van originaliteit, er opnieuw de hoofd vogel af van het Belgisch karnavalgebeuren... In Sinaai, het dorp dat je de. «bakermat» van het karnavalgebeuren in Sint- Niklaas zou kunnen noemen, ging het er geanimeerd toe zaterdagavond n.a.v. de kiesfestiviteiten. Kandidaten waren de regerende Marcel I, die al twee keer prins werd; nieuwkomer Henri Codenie, bekend in persmiddens en zich «doctor humoris causa» noemende; en, in extremis de 38-jarige vrijgezel Julien Van de Putte, fors gesteund door voorzitter Patrick Van Damme van de Sinaaise karnavalgroep 't Parksken. Etienne Sodatsky had zijn kandidatuur ingetrokken. Belseels gejuich uiteindelijk in zaal Dorpspaleis, want Marcel I werd voor de derde keer laureaat. De supporters waren in hun nopjes, met name dan de mensen van de Middenstand Belseje en de Muilentrekkers, de plaatselijke karnavalvereniging. Vreugde vanzelfsprekend ook bij de eredames Juliette Van Kemzeke en Marcels echtgenote Marie-Claire D'Hollander. Keizer Emiel I van Belsele, de vader van Marie-Claire, kwam met een groot gevolg naar het bal, en dat weerspiegelde zich in de uitslag. We hebben een foto van een vorige karnavalhappening opgediept. Toen al was de Grote Roes omtrent Marcel Vercauteren, want zo heet Marcel I in het gewone leven, op gang gekomen. Marcel, keizer Marcel dus, is 31 jaar en woont aan de Tuinlaan in Belsele. (gl-wv) Zaterdag 5 februari om 20 u. heeft in het Wiezehof de verkiezing plaats van de 8ste karnavalprins van Wieze. De titelstrijd zal gaan tussen Dirk (I) Putteman, die we al twee keer op het podium in het Wiezehof zagen en de fervente Pittekes-fan blykt wel aardig op weg om de titel van keizer in de wacht te slepen, en de Denderbellenaar Mare De Rauw, voorman van de karnavalgroep «Den Troep», die we al verscheidene keren in de stoet opmerkten, en die dus op stuk van karnavalshow wel van wanten weet. Op 5 februari zullen de bei de aspiranten het tegen el kaar opnemen in een reeks praktische-, teoretische- en improvisatieproeven. Daar ze alle twee tot een karna valvereniging behoren kun nen ze rekenen op een tal rijk en entoeziast publiek. De spanning in de Wieze- hofzaal zal dus wel te snij den zijn. Wie zal het halen? Met deze prinsenkeuze komt Wieze weer in de vooroorlogse karnaval- sfeer, die nog volgende hoogtepunten zal kennen: zaterdag 19 februari om 20 u. in het Gildenhuis ver kleed bal met installatie van de nieuwe prins; zater dag 26 februari vanaf 14 u. kinderkavalkade en zondag 27 februari trekt dan de grote stoet door de straten van Wieze; vanaf 20 u. heeft in het Wiezehof het sluitingsbal en de prijsuit reiking plaats. Tussen haakjes: Wie Wies karnaval wil steunen en meteen persoonlijke publi citeit maken, kan een bie- zondere prijs van 1.000 fr. schenken, die de naam van zijn zaak zal dragen; deel name aan de reklamestoet van zondag 27 februari met een vracht- of bestelwagen, of een wagen met aanhang kost 750 fr.en voor 500 fr. kan men in die karavaan mee met zijn eigen wagen. Zo te zien: karnavalesk Wieze wenkt weer (jvl) Terwijl het karnavalkomi tee en prinsengilde druk in de weer zijn om de «pe ters» te bezoeken en steun- kaarten aan de man te brengen, zijn de verschil lende Hamse groepen in de Wuitenshalle druk in de weer om hun wagen klaar te stomen voor de kavalka de. Kortom, de race naar de drie «topdagen» is be gonnen. De eerste kama- valsfeer kan je proeven op het Prinsenbal. Hier wordt Prins Freddy officieel voor gesteld als prins der Wui- tens 1983. Dit evenement gaat, door op zaterdag 5 februari 1983 in zaal Den Bond. Het Wuitenskomi- tee heeft na het optreden van de swingende «Conti nentals» op het prinsenbal op het prinsenbal '82 geen moeite gespaard om qua kwaliteit en présence een orkest uit te kiezen met faam en klasse. De keuze viel op het Sergio Popovski Showorkest. Popovski die op zijn twintigste al deel uitmaakte van een orkest als saxofonist en tournees maakte in Rusland, Polen en Hongarije, is in de showwereld een grote me neer geworden. Voor hij zijn eigen orkest begon, was hij een geëerd muzi kant bij The Manhattan Boys, het orkest Jean Jac ques en Crazy Horses. Ooit begeleidde hij de Vlaamse Kalinka op het internatio naal festival van Sofia. Het Sergio Popovski orkest be staat uit 6 muzikanten en drie zangeressen, waaron der Liliane St. Pierre. Met een opgesmukte zaal, een prachtig dekor en een uit de pan swingend orkest is deze prinsenbal zeker niet te missen! Iedere goede Hammenaar is welkom op zaterdag 5 februari in Den Bond. Alhoewel de Aalsterse deelgemeenten niet spe ciaal door de karnavalmi- krobe aangetast zijn, schijnt zich te Erembode- gem toch ook wel een zeke re karnavalgeest te ontwik kelen. Onder impuls van de aktie- ve Dekenij Dorp wordt se dert enkele jaren ernstig aan karnavalvieririg ge werkt en langzaam maar zeker krijgt de karnaval- mentaliteit er vaste voet. Uit de speciale Karnava- luitgave 1981 van «De Voorpost» citeren we even «Regen kan karna- valkoorts in Erembodegem niet blusSen! 't Was me het weertje wel. Alsof de weer- makertjes van boven ons alle nattigheid hadden op gespaard en net op 28 fe bruari de regenkranen radi- kaal opendraaiden... Een massa regen, wind en ande re vervelende dingen. Maar dat was de jeugd van Erem bodegem helemaal geen zorg. Meer dan tweehon derd kleuters, peuters en andere kleine mensen had den hun beste masker op gezet en kwamen opdagen voor het verkleed kinder- karnavalfeest, prima geor ganiseerd door Dekenij Dorp. De stoet werd wel een beetje ingekort, maar in de zaal Volkskring werd de schade dubbel en dik ingehaald. Fijne karnaval- liedjes, konfetti, serpenti nes, twee leuke klowns, een zakje snoepgoed en een frisdrankje begroetten de minikarnavalisten uit bundig. 't Werd een luchti ge, leuke maar denderende karnavalnamiddag. Jong geleerd, is oud gedaan...». Dit jaar krijgen we nu de vierde uitgave van het Kin derkarnaval, en wel op za terdag 12 februari 1983. Op dit karnavaleske jeugdfeest nodigt de Dekenij Dorp al le kinderen uit die een kraal willen rijgen aan de krans die er urenlang opge wekt en vrolijk door Erem- bodegem-centrum slingert en nadien de sluizen van plezier wagenwijd open draaien in het «Gilden huis». En... wellicht woe den ook heel wat volwasse nen dan meegesleurd in het zog van de «zottekenspro- cessie». Tot 14 uur wordt vergade ren geblazen op het kerk plein. Onder begeleiding van de Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid» uit Erembodegem gaat de kin derstoet dan langs de Kerk straat, Stationsstraat, Dorp, Hogeweg, Ronse- vaal, Hogeweg, naar de zaal «Gildenhuis» op het Kerkplein. In deze zaal wordt nadien een gevarieerde en geani meerde kindernamiddag gehouden. Met gooche laars, klowns en gekke spelletjes wordt aan ieder een een echt vrolijke, uit gelaten karnavalnamiddag gewaarborgd! Alle verklede deelnemers bekomen tevens gratis een frisdrank, en een zakje ge vuld met snoep... Het wordt dus ongetwijfeld die zaterdagnamiddag te Erembodegem een vrolijke bonte boel. Aan deze karnavaleske happening beloofden alle Karnavalprominenten van Aalst hun gewaardeerde medewerking te verlenen. Samen met het bestuur en de leden van de Dekenij Dorp geven ze het karna- valminnend Erembodegem rendez-vous te 14 uur op het Dorp. Zo wordt deze kinderkar naval beslist een festijn voor groot en klein: een voorsmaakje van de «story of pleasure» van de volgen de dagen! (Kb)

De Voorpost | 1983 | | pagina 7