Leê Karnaval: altijd maar beter Leedse Karnavalperikelen (2) Miss Bette steelt de show op de Leedse Prinsverkiezing Luc Peirlinck ajuinprins 1983 in Aalst Noig al tien jaar Noig 12 - 11.fi.1983 - De Voorpost haken, he aan Man i van zaten deze veron- dien als on-j beschouwd Na de opsplitsing van het Gemeentelijk Feestkomitee in een Feestkomitee en een Karnavalkomitee ging het be stuur van het nieuwe karnavalkomitee dat zowat 7 perso nen omvat, met voorzitter Clement Melckenbeeck, meteen van start. Voorzitter Melckenbeeck bezorgde ondertussen de pers een eerste informatieve persmededeling waarin de stand van zaken wordt toegelicht. Deze eerste persmede deling, waarop nog andere zullen volgen, is een nieuw initiatief dat in persmiddens geapprecieerd wordt. Een nieuwe lente, een nieuw geluid. En zo komen wij dichter bij 20 februari, de dag van de 3T Kavalkade in Lede. On dertussen heeft ook Mare Corthals tegen zijn be weringen in de aanvraag gedaan om met' de «Orde van de Leedse Hovaardige Boer» in de stoet te mogen optrekken. En wel liefst met twee groepen, nl. de Keizer en Miss Bette-wa- gen die waarschijnlijk de stoet zal openen en een groep, bestaande uit leden van de «Orde», van wie nog niet meegedeeld werd wat zij uit zullen beelden. Eer het echter allemaal zo ver is, staat nog heel wat op het programma. En in die programmering nemen de initiatieven van de «Orde» het leeuwenaandeel. En zelfs na zondag 20 februari is de kous nog niet af... Nieuwe groepen Voorzitter Clement Melckenbeeck laat met eni ge fierheid weten dat drie nieuwe groepen hun aan vraag tot deelname inge stuurd hebben: «De Orde van de Kommeren», waar mee voor het eerst een vrouwelijke groep deel neemt aan het karnavalge- beuren te Lede, de reeds eerder vermelde «De Klei ne Kouter Brassers» en de groep «Ja, jeur jong». De groep «De Leedse Kalve ren» die vorig jaar met de eerste plaats ging lopen, mag als dusdanig de Prin senwagen uitvoeren en strijkt daarvoor een vast bedrag op. Van buiten Le de hebben zowat 11 groe pen een aanvraag gedaan om aan de stoet deel te nemen en de Muziek- en Majorettenkorpsen die de vorige jaren de stoet op fleurden met muziek, rit me, beweging en sierlijk heid, zullen er dit jaar op nieuw bijzijn. En uiteraard mag Lede zich opnieuw aan een ekstraatje verwachten vanwege harmonie, majo- rettenkorps en «De Klap- roosjes» van St. Martinus Oordegem. Na de Prinsverkiezing van 5 februari is er op woens dag 9 februari in het Kultu- reel Centrum om 19 uur de uitreiking van de prijzen van de 6C Teken- en Schil derwedstrijd voor de jeugd. Het sukses van deze wedstrijd gaat telkenjare in stijgende lijn. De aantrek kelijke prijzen en de mede werking van de scholen én de organisatie door de «Or de» zijn zeker niet vreemd aan dat sukses. Zondag 12 februari is er dan de erg gewaardeerde karnavalna- middag voor de 3' leeftijd (15 uur) die doorgaat in het ÖCMW-rust- en verzor gingscentrum «Villa Le- tha». Organisatie: de «Or de». Zaterdag 19 februari in de namiddag gaat in zaal «De club» de 8C jaarlijkse kinderkarnaval door. Een feestelijk gebeuren, waar de kinderen met spanning naar uitkijken. Dit is even eens een organisatie van de «Orde», in samenwerking met o.a. de «Prinsenhof» en met medewerking van de Leedse Koninklijke Harmonie Ste. Cecilia. Na de festiviteiten in de zaal trekt de bont verklede schare kinderen achter de harmonie aan, door het centrum van de gemeente naar de Markt waar zij on geduldig wachten op de ka- ramellenworp, die van start gaat om 18 u. Vanop de gemeentelijke kiosk die op de Markt opgesteld staat, worden door het gemeente bestuur en karnavalfiguren massa's karamellen over de hoofden van de grijpgrage kinderen (en ouders) open- gestrooid. Een heel pak van die karamellen is voor zien van een nummer dat staat voor een prijs. En er zitten tussen die prijzen nogal wat aantrekkelijke zaken. En de eerste prijs is het al bekende kunstwerkje «De Leedse Hovaardige Boer», geïnspireerd door Mare Corthals en uitge voerd door kunstenaar Wa terschoot. De organisatie van de karamellenworp zelf is in handen van het Ge meentelijk Karnavalko mitee. En dan is er zondag 20 februari de dag van de 31' Kavalkade te Lede. Zoals wij al eerder schreven groeit ook deze dag naar een sukses toe. Het aantal deelnemende groepen is aangegroeid. En de kwali teit van wat zij brengen gaat de laatste jaren ge staag in stijgende lijn. Maandag 21 februari 1983 wordt karnaval Lede 1983 afgesloten met de Bóeren- maandag (organisatie de «Orde») en de karnavals- verbranding rond midder nacht in of in de onmiddel- jke omgeving van zaal De Lelie». De Boeren- aandag is al aan z'n 1' .ditie toe. Toch wordt nog gewacht op de definitieve doorbraak. Deze Boeren- maandag en de karnaval- verbranding vormden tot- nutoe de definitieve afslui ting van het karnavalsei- zoen. Dit jaar komt daar echter verandering in. Romanus, Bierprins van Lede De nieuwe dynamische karnavalgroep «De Kleine Koutér Brassers» zorgt dit jaar voor een karnavaleske primeur in Lede. Op zater dag 5 maart organiseert d ze groep de 1' verkieziil van Bierprins RomaniJ van Lede. Deze gaat dotT in het Ontmoeting} trum, Nachtegaalstraa woonwijk «Kleine Koi ter». Wie weet welk bie geschonken wordt in da Ontmoetingscentrum wee meteen vanwaar die naaq| «Prins Romanus». Het z er naar uit dat deze Biet prinsverkiezing een hel bedoening wordt. Zaterdag werd in Lede Prins Karnaval '83 verkozen. De afnemende trend qua opkomst karnavalmiddens en bij d die sinds enkele jaren bezig is, heeft zich dit jaar voortgezet. Ruim 500 aanwezigen aanwezige gemeenteUjk waren op komen dagen om de twee kandidaten Gust I en Vic I, elk al eens eerder prins bestuursmensen slech geweest, aan te komen moedigen en ervoor te komen stemmen. Een nieuwigheid overgekomen. Het was al trouwens. Voor 't eerst immers mocht het publiek meestemmen. Een gelukkige renovatie gemeen bekend dat, als ko van het nieuwe karnavalkomitee. mitee-voorzitter Melcken Keizer en Miss: verbod De subsidies voor o.a. kar naval worden sterk inge krompen, net zoals alle an dere subsidies. Het hele opzet van de avond was soberder en tengevolge van de tegenwerking van de grant bewezen dat het hun alleen maar gaat om het eigen persoontje en dat karnaval Leê hen eigenlijk kompleet gestolen mag worden. De jaarlijkse Prinsverkiezing ging dit jaar duidelijk zwaar gebukt In café Sportief zet vrijdag 11 dezer Luk I als Ajuinprins 1983 het karnavaljaar in. Luk was reeds prins van Aalst in 1969. Maar zijn sympathie voor de rechteroever was zo groot dat hij ook eens de titel van Ajuinprins wilde dragen. cobar. Ook al is Heilig Hartkarna- val door het feestkomitee niet officieel erkend, toch zal het plezier er aan de rechteroever niet minder Het lukte hem wonderwel en nu wil hij Aalst en de rechteroever ook op een waardige wijze vertegen woordigen daar waar hij wordt uitgenodigd. Her man I krijgt in Luk I een waardig opvolger. Wijkkarnaval in H. Hart parochie De hele avond door zal er in de Driesleutelstraat 2 het bier van de plaatselijke brouwerij vloeien. Het g(h)eestrijke gerstenat zal dus voor de sfeer en de leute moeten zorgen. Ook kan men er het herinne- ringsplakket van Luk I gaan afhalen. Voor verza melaars is dit zonder meer een verplichting. Buiten de aanstelling van de nieuwe prins, pakt de Heilig Hartparochie nog uit met een andere aktiviteit. Zaterdag om 20.00 uur is er in café Noordstar het twee de bal van Rie Tet, de voormalige bierprins. En in café Wembley is er drie dagen lang leute en plezier met een gelegenheidsdis- om zijn. Op de Heilig Hart parochie kan men nog eens met karnaval een echte goeie pint gaan drinken te gen een normale prijs. (Ajuin en Incognito). Lede. Gust die zijn broek vergeten was, kan net worden (Pel) In het gezegende jaar des Heren 1974 ontsproot in het brein van Luc Van Schuylenbergh (ex-lid van de Merte- koes), Jean Louis, Piet Louis en Jacky De Pauw, vroeger lid van de Verneipelinkes) de reusachtige gedachte om een karnavalgroep op te richten. Het werd een ode aan de «kezze» of de neus en werd door het Aalsterse publiek al dadelijk sterk naar waarde geschat. De perikelen naar aanlei- Merckx deelnam, brachten ding van een kriterium in de mannen van Noig op de Aalst waaraan de toenmali- idee een humoreske hulde ge rondewinnaar Eddy te brengen aan deze onver getelijke kampioen. Door hun fijne spot, hun geestigheid, hun zin voor afwerking en hun karnava leske ingesteldheid, was deze groep niet uit de ere plaatsen in de rangschik king van de groepen zonder praalwagen weg te cijferen. Jan Louis is voorzichtig in zijn uitspraken en zal nooit het woord prijs over zijn lippen laten komen. «Het is meer een subsidie», zo zegt hij, er wijselijk aan toe voegend dat elke karnaval- vereniging haar uiterste "feest doet. Sedert 1980 stapt Noig in de Aalsterse karnavalstoet op als een vrije groep. Het levensgrote probleem, waarmee de Noig-kern steeds opnieuw heeft af te rekenen, is aan twaalf kar navaleske mensen te gera ken. Dat is nu eenmaal in het reglement ingebouwd en ook Noig wenst zich daaraan te onderwerpen. In 1981 ging Noig over de tongen rijden. Het was zo waar de meest erotisch ge tinte groep in de hele stoet. Meer en meer kregen de Noigers het verwijt naar de kop geslingerd dat ze teveel de sekstoer opgingen. We brengen onder meer in her innering de Onkuise Kui- sers van de Tettentoren. Lede. Vik I en Prins Gust zongen het afscheidslied (Pel) «Orde van de Leedse Ho- onder het verbotsdiktat van vaardige Boer» en de afzij- Mare Corthals, waarbij hij digheid van het «Verbond» werd de avond herleid tot een gewoon karnavalbal. De twee kandidaten had den wel voor de nodige explosie moeten zorgen. De «lege» momenten wer den zelfs niet gevuld door een aanwezigheidsoptre den van Keizer Padova, noch van de Miss Bette Nadine, tengevolge van het verbod van Mare Corthals om aan deze prinsverkie zing deel te nemen. Een diktatoriaal optreden trou wens. Dat werd aebteraf goedgemaakt doordat de Keizer en Miss Bette dat verbod opzij legden en ui teraard toch op het podium verschenen, onder over donderend applaus. Miss Bette Nadine stal zelfs de show van de avond met haar optreden. Want wat de kandidaten Gust en Vic brachten was helemaal niet om erover naar huis te schrijven. Wij hadden be ter verwacht van deze twee ouwe rotten in de zaak. Vic bracht een goeie show, maar Gust was met zijn speech meer up-to-date en door zijn welbespraaktheid wist hij de volkse snaar te bespelen. Zodat hij als overwinnaar uit de bus kwam. Hij haalde het dus voor de 2' keer. Maar het stemgedrag van enkele ju ryleden verplicht ons enke le vraagtekens hierbij te zetten. zijn «Orde» alle medewer king aan de Prinsverkiezing verbood. Omdat zijn «Or de» niet als overkoepelend werd aangesteld. Moeilijk daarbij is de houding te verklaren van een toch wel echte karnavalist als Keizer Padova die zich de wet laat opleggen door Mare Cort hals. Begrijpelijker, maar evenmin aanvaardbaar, was de aanvankelijke ge- volggeving van Miss Bette Madine aan het verbod van Mare Corthals om op het podium te komen. Dat Verbotsdiktat is in «echte» beeck af zou voorzitterschap aan Corthals aangeboden worden. Rekening dend met de reaktie van bestuursmensen van op het gebeuren van dagavond, mag deze derstelling sindsdien waarschijnlijk worden. Net als in het tieke wereldje wordt raar gedaan in het valwereldje in Lede. vraagtekens moeten steld worden achter vraag wie zich echt valist mag noemen. Vraagtekens Dit jaar zullen Jan Louis en Niet alleen bij het stemge- zijn mannen Leopold III en drag van bepaalde juryle de wilde (h)orde voor het den moeten vraagtekens daglicht brengen. Leopold gezet worden. Ook blijken zal gemanipuleerd worden sommige mensen in Lede door de kerk bij mönde van nogal eigenzinnige ideeën een kardinaal en de staat te hebben over het begrip zal gevisualizeerd worden «karnavalist». Zaterdaga- door een generaal, terwijl vond hebben immers enke- een bankier de rol van het le personen die beweerden Aalst. A"® Arendverkiezing. kapitaal kreeg toebedeeld, het monopolie van het kar- Aalst. Noig met een klaarovertje in de karnavalstoet. Maar dat was dan vorig jaar. (Ajoin en Incognito) navalist-zijn te hebben, fla-

De Voorpost | 1983 | | pagina 12