Hoe groen is hel Waasland? rv Dendermondse persprijzen voor alfabetizeringswerk en Mario Mertens SeheMestreel Aalsterse gemeenteraadsverkiezingen goedgekeurd AGFA Mil nu li VAN LIMBERGÉN VAN LIMBERGEN jVoor kleurvaste kwaliteit agpa FOTO ROLAND Wase politicae en Jonge Leeuwen debatteren over milieu Volksunie Dendermonde liet straatnaamborden hangen maar legde klacht neer mi DeVoorpost mUSU 11 FEBRUAR1 1983 38' JAARGAHfi NR. 8 - 38 F BRUXDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST CASSETTES BETA L500 480 VHS 120 S2S VHS 180 590 FOTO-CINE-VIDEO Prins Ainertsbaat. 440 KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS Boe groen is Vlaanderen, hoe groen het Waasland, welke odd ant gaat het op met het milieubeleid, met ruimtelyke Dai irdening, de landbouwgrond; welke funktie, welke toe- tomst meten wij kernernergie toe, en het kernafval, alle fval eigenlijk? Het «wy» in de vraagstelling wijst op een - Vi lijnlijke zelfoverschatting. Wij hebben onze mensen gede- egeerd naar hogere politieke echelons. Het milieubeleid, iet beleid tout court is in handen van een kaste plutokra- en die zich in niets gelegen laten om de demokratische 3m? Implikaties van hun funktie maar eerder gelegen laten om lsJMe demokratische implikaties van hun funktie maar eeJ eerder hun grage tanden slaan in duistere liaisons gevaar lijke kompromissen, lymerig favoritisme en gewiekste se manipulaties. Zelfs massale protesten tegen politiek ont- gi wortelde beslissingen halen niets uit, kunnen hooguit een uitstel van uitvoering, nooit een afstel bewerken. Onder- Het is een trend binnen het politieke bestel; sinds de groe nen wat aan belang begonnen te winnen, gingen de traditio- >mcn nele partijen, zeer plotseling, L E boompjes en verlaten land weggetjes en spelende kinde ren tekenen in hun verkie- nngsfolders. Het milieu was roor hen, blijkbaar in tegen stelling tot eventjes vroeger, een erg gewichtige zaak. Die zouclen Z'J ernstig nemen Is Agalev daarom nog nodig? Vult de beweging die partij werd, nog altijd een lakune op? Marjet Van Puymbroeck vindt natuurlijk van wel. Zij p spreekt vriendelijk innemend en heeft voortdurend een jo viale glimlach op. Wij zijn kin deren van 1968, zegt zij. In Parijs is toen alles verloren ;egaan, maar de ideeën zijn jlijven doorleven. De mensen zijn nu nog meer vervreemd 'an zichzelf en hun wereld. Iet druggebruik, al die echt scheidingen en psychologische drama's, de vele raadplegingen van psychiaters: het wijst toch ergens op. ^ees ^oor £/z 4 meer dit blijkt uit het milieudebat dat de Wase Jonge Leeuwen vrydag 4 februari jl. in Belsele organizeerden. In het panel, naast moderator en verkeersdeskundige Fred Van Remoortel, drie vrouwelijke politici. Marjet Van Puymbroeck is versverkozen Agalevsenator en meent dat alleen al de bewustmaking waarvoor Agalev instaat het nut van de party voldoende affirmeert. Senator Nelly Maes blikt terug op VU-milieuinitiatieven en poneert ondubbelzinnige standpunten inzake afvalverwerking en kernenergie. En volksvertegenwoordiger Miet Smet geeft een politiek erg handige, maar generaliserende en verbloe mende (daarom ook demagogische) etymologische verkla ring van het begrip kollegae; er is toch al héél wat tegen vervuiling ondernomen, meent zy. «Dzjeur Alois,» zou den ze bij ons zeggen,, en voor wie dat niet verstaat: dit is huilen met de pet op... 3S „cl VI H. Geen paniek! Ons Doel is toch heel goed: propere energie'. ltjef Men was het er na afloop unaniem over eens: met de bekroning van het alfabetizeringswerk 't Sas en Mario Mertens hebben de leden van de Dendermondse Perskring voor de toekenning van hun jaarlijkse persprijzen weer twee waardevolle kandidaten bekroond. Ze werden geko zen uit een lot van vijf kandidaten voor de groep socio- kultureel of algemeen en uit twaalf wat de sport betreft. Wanneer deze beide laureaten op het stadhuis hun oor konde en de eerbetuigingen in ontvangst zullen mogen nemen is momenteel nog niet bekend. Naar jaarlijkse gewoonte is jaar werd voor de eerste de Dendermondse pers- maal met opzet afgeweken kring, onder voorzitter- van het gebruikelijke stra- schap van de heer Block, niien. Groepen, verenigin- overgegaan tot de verkie- gen en enkelingen, ze zing van de laureaten van mochten hun kandidatuur, de persprijs, een onder- zij het gemotiveerd, bin- scheiding die in het Den- nensturen vóór een bepaal- dermondse heel wat waar- de datum. Uiteraard had- dering krijgt toegewezen, den ook de leden van de Niet ten onrechte, want tot Perskring zelf het recht hun op heden zijn de heren van kandidaten voor te dragen, de perskring er steeds in geslaagd waardevolle lau- Algemeen reaten te bekronen. Dit Wat de Persprijs Algemeen betreft, daar werden vijf kandidaten voorgedragen. Het betrof het Davidsfonds afdeling Dendermonde, een socio-kulturele vereni ging die in Dendermonde als 105 jaar op velerlei vlakken aktief is en zich richt tot de brede lagen van de bevolking, de Ronde Tafel 57 Dendermonde die in 1982 een prachtig boek over de Dendermondse Schilderschool publiceerde en zich als service club meer dan eens liet opmer ken in de gunstigste bete kenis van dit woord, de aktiegroep Solidair met Po len die zelf haar kandida tuur had ingediend en mo tiveerde dat zij als allereer ste Belgische groep naar Polen trok en er ondertus sen meer konvooien en ak- ties ten voordele van de Poolse bevolking had opzit ten, Jos Martin de blinde zanger-orgelist uit Baasro de die zich ontelbare malen geheel benevol verdienste lijk en onmisbaar maakte op vele feesten met een goed doel, en tenslotte de werkgroep alfabetizering 't Sas die aan de basis ligt van het hele alfabetizerings werk in Vlaanderen en met eigen middelen prachtige resultaten weet te boeken Vooraleer over te gaan tot de verkiezing, het grote moment, benadrukte voor zitter Block nog maar eens Lees door blz. 4 De affaire van de Dendermondse straatnaambor den die nu al een tijdje niet alleen de gemeente raad, maar ook een gedeelte van de bevolking bezig houdt, heeft woensdag een nieuw hoogtepunt gekend. Volksunievoorzitter Ferdy Willéms had in een pers mededeling beloofd dat hij op woensdag 9 februari om 16u30 eigenhandig de straatnaamborden zou wegnemen en ze overhandigen aan de rijkswacht. Hij betoogde dat dit moeilijk beschadiging van openbaar bezit of diefstal kon genoemd worden daar deze bordjes er gehangen werden tegen de wet in. Omdat hij nogal wat ruchtbaarheid had gegeven aan zijn plannen, waren er heel wat kijkers naar Appels gekomen. Onder hen raadslid Burghgrave van de VU.. Ook Eddy De Cock van de PVV kwam even poolshoogte nemen. Tegen 16u45 stapte Ferdy Willems en zijn gezelschap in de richting van de borden, maar werd daar prompt aangesproken door de Dendermondse politie. Deze was overigens góed vertegenwoordigd. We telden ongeveer veertien agenten in uniform, twee mensen van de speciale dienst en één eenzame B.O.B.'er. Al die ordehandhavers waren er natuur lijk niet alleen om de borden te beschermen. Men had immers gevreesd dat hevige diskussies de gemoederen wel eens zouderf kunnen opzwepen. Af en toe kwamen er ook woordenwisselingen tussen omstaanders, maar het dreigde toch niet uit de hand te lopen. De Volksuniemensen werden aan het eerste bordje opgevangen door een vriendelijke kommissaris Van Nespen. Er ontspon zich dan een diskussie, waarin Ferdy Willems betoogde dat het juist de burgemees ter is die de wet in deze stad moet doen eerbiedigen en zeker niet zelf onwettige daden mag stellen. De kommissaris had echter geen oor voor deze mooie theorieën en deed niets meer dan hem was opgedra gen: de borden beschermen. Hij stelde dan zelf voor dat de VU klacht zou neerleggen over het feit van de onwettige plaatsing van die borden. Zo gezegd zo gedaan. Ferdy en C° trokken mee naar het kommissariaat om daar hun bezwaren te formu leren. Pikant detail: de stadswerklui hadden opdracht gekregen om zo rond 16 uur de palen en de borden een verse verflaag te geven... Ze stonden er dan ook gezamenlijk te wachten op het resultaat. De bordjes bleven echter hangen en na een gezonde wandeling langsheen de vier exemplaren, kreeg deze eerder ludieke aktie dan toch een ernstig einde door het neerleggen van volgende klacht: «Klacht tegen Burgemeester M. Albert Cool Tegen de plaatsnaamborden «Burgemeester Albert Coollaan» en «Schepen Desiré Van Hoordelaan» worden volgende bezwaren ingediend: 1. Op voorhand werd geen advies gevraagd aan diverse adviesorganen, zoals door de wet wordt voorzien; 2. op voorhand werd geen advies gevraagd aan de bewoners van de betrokken straten, zoals door de wet wordt voorzien; 3. de beslissing van de gemeenteraad werd niet doorgestuurd naar de Hogere Overheid, zoals door de wet wordt voorzien; 4. de straten werden genoemd naar nog levende personen, wat door de wet uitdrukkelijk wordt verboden; i 5. de illegale plaatsnaamborden werden geplaatst vooraleer de beslissing door de Hogere Overheid was goedgekeurd; 6. de identiteitskaarten van de bewoners van de De kogel is door de kerk. De gemeenteraadsverkiezin gen waartegen raadslid Willy Alloo klacht had ingediend, zyn goedgekeurd. een uitgave van ►x UITGEVERIJ DE CUYPER Oud* Vaat 34 Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prt|« voor kx nummer 30 F Jwrab. 1.350 F 700 F 360 F De Raad van State die verleden donderdag verga derde, hield zijn arrest in beraad op de zitting 's voormiddags, doch velde zijn arrest definitief in de namiddag. Arrest dat dan volgens de gebruikelijke kanalen betekend moest worden aan de diverse par tijen: het ministerie van Binnenlandse Zaken, de gouverneur van Oost- Vlaanderen, het stadsbe stuur van Aalst en raadslid Willy Alloo. Woensdag 9 februari kwam, per aangetekend schrijven, afschrift van het arrest ten stadhuize aan. De 7de Kamer van de Raad van State onder voor zitterschap van raadsheer Depondt en met auditeur Jacquemijn bevestigde de beslissing van de Bestendi ge Deputatie. Wel ontvan kelijk doch niet gegrond. De verkiezingen zijn dus definitief goedgekeurd want alle rechtsmiddelen zijn uitgeput. Een even tueel beroep op Straats burg zou de gang van zaken alleszins wel tegenhouden. Raadslid Alloo verklaarde ons ten andere dat hij zulks niet (meer) zinnens is. En het burgemeesterschap? Of de heer Raymond Uyt- tersprot eerstdaags al dan niet benoemd wordt - wat in de lijn der verwachtin gen ligt - is geen conditio sine qua non om de Raad samen te roepen. Wel zou het alleszins de zaak vergemakkelijken. Doch dan moet eerst de Koning genaamtekend hebben en de gouverneur de eed afgenomen. Mis schien is de benoeming er al als U deze regels onder ogen krijgt. Installatievergadering Is de burgemeester be noemd dan kan hij het (oud) schepenkollege sa menroepen en uitnodigen tot de installatievergade ring. Zoniet ligt het aan de good-will van het ex-kolle ge om de Raad samen te roepen. Kollege dat vroe ger op donderdag verga derde, in de toekomst op maandagnamiddag, doch momenteel op dinsdag avond. Eerste zitting zou nu dinsdagavond kunnen zijn doch wegens de karnaval- esbattementen wordt deze verplaatst naar woensdag 16 februari. De oproeping van de raadsleden vraagt een pe riode van één week, 5 «vrije» dagen. Vrije da gen zijn de 5 dagen tussen de niet meer te tellen dagen van een zitting. Of het werk- of zondagen zijn speelt geen rol. De installa tievergadering kan dus al leszins nog deze maand doorgaan. Agenda Op de agenda van de instal latievergadering Ferdy Willems in drukke diskussie met kommissaris Van Nespen. Al gauw zou de eerst nogal gespannen sfeer overgaan in een ontspannen toestand. vh) Een ludieke happening, noemde Ferdy Willems de aktie tegen de straatnaamborden. Toch zou de politie toegeven dat zij op bevel van de burgemeester fysiek geweld zou gebruiken om de borden te beschermen, (vh) De Volksuniemensen hebben hun doel bereikt. De aandacht van het publiek is opnieuw gevestigd op het straatnamenprobleem. (vh) betrokken straten werden aangepast, vooraleer de beslissing door de Hogere Overheid was goedge keurd; 7. de illegale straatnaamborden blijven hangen, ondanks herhaalde waarschuwingen tijdens de twee laatste gemeenteraden, waarbij zelfs de teksten werden voorgelezen van de wetten die werden overtreden; 8. de illegale plaatsnaamborden genieten extra po- litie-bescherming op last van de burgemeester; 9. het vermoeden blijft dat deze illegale plaats naamborden door niet bevoegde personen werden geplaatst, vermits de burgemeester tijdens de open bare zitting van de gemeenteraad verklaarde niet te weten door wie deze borden waren geplaatst; 10. om al deze redenen kunnen deze borden niet als «plaatsnaamborden» aangezien worden. Het is bijgevolg een zaak van openbare orde deze valse borden die verwarring zaaien en de mensen om de tuin leiden zo snel mogelijk weg te halen. Vermits de burgemeester dit weigert en vermits de bovenge noemde wetsovertredingen onder zijn verantwoor delijkheid gebeuren, wordt hierbij klacht ingediend tegen burgemeester M. Albert Cool.» C?fovit>tie.r.y komen - voorlezing van de geldig heidsverklaring van de ver kiezingen; - eventueel de beslissing van de benoeming van de burgemeester; - kennisgeving van de pro cedure tot voordracht van de OCMW-kandidaten; - verkiezing bij geheime zitting van de acht sche penen. En het OCMW? De verkiezing van de 13 OCMW-raadsleden moet plaatshebben de 3de ihaandag na de installatie vergadering van de ge meenteraad. Als alles nor maal verloopt kan ook de OCMW-raad dus op 1 april van start gaan. Géén aprilvis! (l.h.) KLACHT ALLOO Füorpé RnopvWSffilÉ «ïasAieaw

De Voorpost | 1983 | | pagina 1