STADSBERICHTEN Interscholen veldloop der stedelijke lagere scholen Stedelijke Onthaalmoederdienst Dendermonde Tijdelijke betrekking van viswachter Archiefberichten Herdenking overlijden Z.M. Koning Albert Bericht aan de inrichters van wielerwedstrijden STEDELIJKE OPENBARE BIBLIOTHEEK den derm°' DENDERMONDE 26 februari 1983 te 14 u. en OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN DENDERMONDE Kamavalfestiviteiten ingericht door het Karnavalkomitee en de Stedelijke Prinsencaemere Medische zondags- en feestdagendienst SOCIO-CULTURELE INFO-KALENDER L/e voorpost - 11.2.1983 - 21 2* jaargang - nr. 6 Dienst Secretariaat - A. De Decker »chtg Zaterdag 26 februari organiseert de oudervereni ging van de Gemeentelijke Jongensschool van Grembergen voor de 5* keer de Interscholenveld- loop der stedelijke lagere scholen met de wisselbe ker van de schepen van onderwijs als inzet. Deze veldloop vindt plaats op het Stedelijk Sportterrein in de Oud-Kerkhofstraat te Gramber gen, met eerste start om 14 u. Naast 12 reeksen voor de leerlingen die per leerjaar en geslacht lopen zijn er ook de reeksen voor ouders en leerkrachten. Hierbij wordt voor het eerst een reeks voor ouders en leerkrachten (heren) van boven de 35 jaar georganiseerd. De leerlingen, ouders en leerkrachten uit het stede lijk lager onderwijs schrijven via hun school in voor deze sportieve namiddag. Maar ook individuelen zijn welkom. Zij dienen echter vooraf in te schrijven en dit voor 22 februari bij het secretariaat van de Oudervereniging, Gaver straat 50, 9150 Grambergen. De technische organisatie is in handen van AC Denderland en wordt georganiseerd met de mede werking van het stadsbestuur, de Stedelijke sportdienst en het Rode Kruis. Alle deelnemers ontvangen bovendien een waar devolle prijs dank zij de medewerking van de NDALTP, BBL, DVV, ASLK. Cóte D'or, Callebaut, Infomazout, Coca Cola, De coöperatieve T uinbouwveilingen. 'P «d omen -iet di 8 orxj roeiq :h»ge e, d scha ia di loelq terse nie vlaa ughe iden. Bent U als buitenhuiswerkende ouders op zoek naar een opvang voor uw kindje(s) van 0 tot 3 jaar, jn uw onmiddellijke omgeving, vraag (vrijblijvend) inlichtingen bij de Verantwoordelijke van de Dienst Onthaalgezinnen van Dendermonde, Mevr. Ver- vliet-De Mol. Adres kantoor: Blauwe Steenstraat 1, 9330 Den dermonde. Tel. nr. 052/21.32.80. De verantwoordelijke is te bereiken op kantoor: Op maandag, woensdag en donderdag van 8.45 u. tot 12.30 u. Op dinsdag en vrijdag van 13.30 u. tot 17.15 u. Elke derde vrijdag van de maand van 13.30 u. tot 18.30 u. Het stadsbestuur wenst, met ingang van 1 maart 1983, over te gaan tot het aanstellen van een tijdelijk viswachter aan de Brusselse Forten. Prestaties: 1.094 u./jaar (=±3 u./dag) eventueel te verdelen onder 2 kandidaten. T aakomschrijving verkoop van jaar- en dagvergunningen en ver gunningen voor de poer. controle op het vergunningsrecht, regelmatig nazicht van de staat van de vijver en de omgeving, controle op de vissterfte, uitvaardi gen van beperkt visverbod op de paaiplaatsen. voorbehouden van zitplaatsen bij viswed strijden. bij overtreding, opstellen van de P.V.'s Woonplaats: Bij voorkeur wonen in de nabije omgeving van de Brusselse Forten. Inlichtingen: Alle geïnteresseerden kunnen verde re inlichtingen bekomen ten Stadhuize, Perso neelsdienst (tel. 21.28.44 - post 902). Voor de diensten van het Stedelijk Ziekenhuis zijn te begeven: 1 betrekking van internist-nefroloog p.t. 1 betrekking van apotheker-bioloog f.t. De kandidaatstellingen met nodige bewijs stukken moeten onder aangetekende omslag ingezonden worden vóór 1 maart 1983 gericht aan het Openbaar Centrum voor Maatchappe- lijk Welzijn, Sas n.g. te 9330 Dendermonde. Inlichtingen zijn te bekomen op het Secreta riaat van het O.C.M.W., Sas n.g. te Dender monde, alle werkdagen van 10 u. tot 11 u. (9) Emmanuel Quaetfaslem (1785-1851), bindteken tussen Dendermonde en Nienburg Het vriendschapsverdrag tussen Nienburg en Den dermonde (25-4-1981) stond volledig in het teken van de figuur van Emmanuel Quaetfaslem, gebo ren te Dendermonde op 10 november 1785. Hij was de zoon van Philippus Joannes Quaetfaslem (1762-1832) en van Joanna J.M. Sommer. Vader was jarenlang deurwaarder (bode) bij de Recht bank van Eerste Aanleg te Dendermonde. Zeer waarschijnlijk werd Emmanuel geboren in het huis de «Vier Koppen» in de voormalige Torenstraat, nu Brusselsestraat Nr. 6. Dit huis werd zo genaamd naar de vier hoofden die er in de gevel waren aangebracht. Deze vier identieke hoofden zijn een voorstelling van het baardloze gezicht van de god van de koophandel en de bode van de goden, Mercurius (Hermes), het haar gevlochten en ge strikt en voorzien van een dubbel vleugelpaar. Ze werden in reliëf gegoten in een ovaalvormig medail lon (47,5 x 35,5 x 7 cm) en bestaan uit versteende en nadien beschilderde stucadoorsgips. Ze dateren ongetwijfeld uit het eerste kwart van de 19de eeuw en zijn volgens de overlevering van de hand van Emmanuel Quaetfaslem. Toen de woning ca. 1900 werd afgebroken voor de nieuwe apotheek van E. Paréja (de huidige woning die gespaard bleef in de Eerste Wereldoorlog), kwamen de vier hoofden in het Oudheidkundig Museum terecht. Drie reliëfs bleven bewaard, een vierde werd in 1975 uit de museumreserve's ontvreemd. Van bij de oprichting van de «Tekenschool» te Dendermonde (1800) volgde Emmanuel er de lessen tekenkunst en bouwkunde. Deze school of Academie voor Schone Kunsten stond op de plaats van het huidige gerechtshof. Emmanuel kreeg er een opleiding in neoklassieke zin. In 1806 behaalde hij er de eerste prijs voor architectuur. Hij ging zich vervolgens vervolmaken aan de Ko ninklijke Academie voor Schone Kunsten te Gent. In 1808 kreeg hij de eerste prijs voor architectuur in een openbare wedstrijd, met een ontwerp voor een nieuw openbaar vleeshuis. Te Dendermonde ver wekte het nieuws het nodige enthousiasme. Op 15 augustus 1808 werd Quaetfaslem in zijn geboorte stad feestelijk ontvangen. De ganse Ommegang werd voor hem op de been gebracht: het Ros Beiaard, de schuttersgilden met hun reuzen, een groep van 100 jonge mammelukken en een Tursch muziek. De klokken werden geluid en feestkanon- nen afgeschoten. De stad werd 's avonds schitte rend verlicht. Hij werd op het stadhuis gehuldigd en ontving als geschenk van de stad een boek van Durant. Hij trok nadien terug naar Gent om zich verder te gaan bekwamen in de wis- en natuurkunde. Hij was in 1808 één van de oprichters van de Gentse Société des Beaux-Arts en won er in 1810 voor de tweede maal de eerste prijs voor architectuur. Het stadsbestuur van Dendermonde gaf hem de op dracht een nieuw stadhuis te ontwerpen, een plan dat gelukkig met alle respect voor Quaetfaslem niet werd uitgevoerd! Na een vruchtbaar verblijf in de Franse hoofdstad waar hij een zekere bekendheid verwierf, vergezel de hij in 1812 ingenieur Eudel naar Hamburg, waar men hem de leiding van belangrijke openbare werken toevertrouwde. Hij werd belast met het aanleggen van de grote verbindingsweg naar Bra men. Vermits dit werk jaren zou in beslag nemen, besloot hij zich ter plaatse te vestigen. Hij bouwde een woning in Nienburg en huwde Johanna Rich ter. Toen George IV, koning van Groot-Brittanië en van Hannover, in 1821 een officieel bezoek bracht aan het koninkrijk Hannover, werd E. Quaetfaslem belast met de leiding van de feestelijkheden te Nienburg. Verscheidene triomfbogen, uitgevoerd naar zijn ontwerpen, bezorgden hem de gelukwensen van de koninklijke bezoeker. In 1828 werd hij ereburger van Nienburg en enkele jaren later senator. Hij vervulde tevens allerlei belangrijke openbare funk- ties, en was ondermeer hoofdcommissaris voor de handel en industrie van het koninkrijk Hannover en voorzitter van de nijverheidsvereniging van de graafschappen Nienburg en Walpe. Hij zorgde er tevens voor dat de geplande spoorweg Hannover- Bremen over Nienburg liep. Quaetfaslem drukte een duidelijke stempel op de urbanisatie van deze stad en bevorderde de plaatselijke folklore en het beroepsonderwijs. Pas in 1839 zag Emmanuel Quaetfaslem zijn geboortestad terug, ter gelegenheid van een diplo matieke zending te Parijs in opdracht van de regering van Hannover. Hij was toen vergezeld van zijn zoon Frédéric, die toen militair auditeur was te Hannover. Emmanuel Quaetfaslem overleed te Nienburg op 3 juli 1851. Ter gelgenheid van de ondertekening van het vriendschapsverdrag tussen beide steden op 25 april 1981, werd er in het Stedelijk Oudheidkundig Museum te Dendermonde een toonkast aan deze figuur gewijd. Hierin liggen één van de vier hoofden van het vermoedelijke geboortehuis van E. Quaet faslem en een aantal documenten betreffende de door hem behaalde eerste prijzen voor architectuur te Gent (1808-1810). In de aula van het stadhuis hangt nu eveneens een geschilderd portret van deze ingenieurarchitect. Het is een kopie (door Heinz Müller - Jung, 1981) van een oorspronkelijk werk gemaakt door H. Krause in 1853, twee jaar na het overlijden van deze figuur. Dit werk werd door het stadsbestuur van Nienburg aan de stad Den dermonde geschonken, ter gelegenheid van de verzustering tussen beide steden. Het werd on langs van een beschermende vernislaag voorzien. A. Stroobants Op donderdag 17 februari a.s. herdenken wij de 49ste verjaardag van het tragisch overlijden van Z.M. Koning Albert. Samen met de Nationale Bonden richt het stadsbe stuur bij deze gelegenheid volgende plechtigheden in: Donderdag 17/2/1983: Dendermonde-centrum: Optocht naar het Oorlogsmonument, Heldenplein. Bijeenkomst op de Grote Markt te 17.45 u. Vertrek te 18 u. St. Gillis: Dodenwake aan het gedenkteken Burg. Potiaulaan, van 17 u. tot 18 u. Een afgevaardiging van oud-strijdersverenigingen zal de erewacht houden aan de oorlogsmonu menten. U wordt vriendelijk uitgenodigd aan deze plechtig heid deel te nemen. 13 februari 1983: verkiezing Prinsje en Prinsesje 1983 (boven zaal van restaurant «Ommeganck» 14 februari 1983: rondgang in wijk Donckstraat met een bezoek aan het Zilverpand en het Aymonshof 19 februari 1983: ontvangst gastprinsen ter gelegenheid van de «Nacht der Prinsen» aanstelling Prins Kar naval 1983 20 februari 1983: Grote Reklaam- en Kavalkadestoet. Vertrek 14.00 uur. 21 februari 1983: rondgang in wijk Keur avondstoet met de Dendermondse Kamavalgroepen De inrichters van wielerwedstrijden worden attent gemaakt op het volgende. De vergunningsaanvra gen worden in drievoud, bij een ter post aangete kende brief, aan de burgermeester gezonden, ten minste drie maand vóór de datum die bepaald is voor het verloop van de wedstrijd. De aanvragen vermelden: het volledig parcours van de wedstrijd categorie van renners voor wie de wedstrijd is voorbehouden eventuele deelneming van publiciteitskaravaan en de omvang daarvan het benaderend tijdschema voor het verloop van de wedstrijd datum, aantal ronden kaart van de omloop (in drievoud) identiteit van de koersdirecteur, die minstens 21 jaar oud moet zijn het aantal voertuigen waarvoor de koersdirec teur voornemens is doorgangsbewijzen af te geven Dendermonde, Sint-Gil lis, Appels, Denderbelle, Oudegem: 13 februari: Dr. Halsber- ghe, Molenveldstraat 34, Denderbelle, tel.: 21 12 69 Hamme, Grambergen, Moerzeke 12 februari: Dr. Van Caute- ren, Markt 38, Hamme, tel.: 47 70 82 13 februari: Dr. Patijn, Vol- kaertwegel 24, Gramber gen. tel.: 21 51 52. Groot-Berlare (Berlare, Uitbergen, Schoonaarde): 13 februari: Dr. M. Vande- kerckhove, E. Hertecant- laan 18, Berlare, tel.: 052/ 42 37 97 Dendermonde-Centrum 12 februari: Ap. Van de Sompel, Brusselsestraat 41, tel.: 21 12 21 Dendermonde en omlig- ZATERDAG 12 FEBRUARI 10.20 u.: Sociaal dienstbetoon door 'C '.sverte- genwoordiger N. De Batselier, ingf. v door C.S.C.-Vormingswerk, in zaal Volkshuis ie baasro de. Tot 11.00 u. 11.00 u.: Sociaal dienstbetoon door schepen H. Maes, ingericht door K.W.B.-Boonwijk, aan de Gasthuisstraat 106 te St.-Gillis. Tot 12.00 u. 19.00 u.: PI. H. Mis opgeluisterd door het Zwijveke- koor in de kerk 0.-L.-Vrouw van Zwijveke, t.g.v. Ceciliafeest. 19.30 u.: Toneelavond «Geen sex in Sussex» door de Kon. Aloude Rederijkerskamer St.-Barbara, Ar beid en Kunst, Aalst, georganiseerd door K.W.B.- St.-Gillis-center in zaal Gildenhuis. Voorverkoop kaarten: 60 fr. 20.00 u.: Opluisteren van het zangfeest te Loke ren door het Jeugdkoor Jeko, ingericht door de Rotary Club. 20.00 u.: Volkskwl8 ingericht door K.V.B. De Samenwerksters afd. Grambergen, in zaal Ros Beiaard. 20.00 u.: Vijfde kaarting, ingericht door K.W.B.- Grembergen in het Parochiaal Centrum. 21.00 u.: Concert met «The Harbour Jazzband (NI)» met Arie Lighthart (ex-banjo Dutch Swing College Band), ingericht door Honky-Tonk Jazz club, in de bunker. ZONDAG 13 FEBRUARI Viering 60-jarig bestaan van de afdeling B.G.J.G.- Dendermonde 10;00 u.: PI. H. Mis opgeluisterd door het Grego- riuskoor in de O.-L.-Vrouwekerk '11.00 u.: Akademische zitting in het stadhuis 14.00 u.: Optreden van de Mechelse Minnestudio met «Pantominne Cocktail» door Edwin Peter, in de St;-Pieter en Paulus abdij, ingang Dijkstr. 13.30 u.: Geleide wandeling langs de St.-Onolfs- dijk door A.T.B. De Natuurvrienden, o.l.v. Th. De Cock. Vertrek: lokaal Herleving te St.-Gillis. 14.00 u.: Wandelconcert t.g.v. de kamavalstoet te Aalst, door de Kath. Muziekmaatschappij St.-Ceci- lia. 18.00 u.: Gezelschapsspelen voor het ganse gezin: ping-pong - bakschieten - kaarten - biljarten - sjoelbak e.a., ingericht door K.W.B.-St.-Gillis-cen- ter in zaal Gildenhuis. 18.00 u.: 1* Cecillaconcert door Jeugdharmonie «Dynamic» o.l.v. J. Eeckhaut, in het Parochiaal Centrum te Oudegem. Inkom 50 fr. MAANDAG 14 FEBRUARI 6.00 u.: Ontspannlngsrels naar Keulen door K.V.B. De Samenwerksters, afd. Grambergen. Ver trek: zaal Ros Beiaard. 13.00 u.: Kreatief handwerk borduren en kantklos sen: 5* les, door K.A'.V.-Keur in zaal 't Klokske. 20.00 u.: Diamontage «Getuigen van Vlaanderens schoonheid» door L. en R. Duprez, georganiseerd door het Davidsfonds Dendermonde in het stad huis. 20.15 u.: Vergadering van de foto- en diaclub van V.T.B.-V.A.B. St.-Gillis-Dendermonde, in het oud gemeentehuis te St.-Gillis, met projektie en bespre king van dia's. DINSDAG 15 FEBRUARI 14.00 u.: Kofflenamlddag: handwerk en hobby's, door hobbyclub 50-plussers en B.G.J.G., in het oud-gemeentehuis te St.-Gillis. Tot 17.30 u. 19.45 u.: Voordracht en debat «Fit en soepel door een goede lichaamshouding», door K.V.L.V.-Lut- terzele in het St.-Lutgartcentrum, Spoorwegstraat 200 te St.-Gillis. 20.00 u.: Danscursus: 3' les, ingericht door K.W.B.-Grembergen in het Parochiaal Centrum. WOENSDAG 16 FEBRUARI 19.00 u.: PI. Eucharistieviering t.g.v. Aswoens dag, opgeluisterd door het St.-Margaretakoor in de St.-Margaretakerk te Grambergen. 19.45 u.: Demonstratie: Gerechten uit de vlugge keuken - door K.A.V.-Appels in zaal Gildenhuis. 20.00u.: Voordracht en bespreking «De christe nen en de crisis» door Dhr. Wittock, ingericht door C.M.B.V.-Oudegem in het bovenzaaltje van de Parochiezaal. DONDERDAG 17 FEBRUARI 18.00 u.: Muzikale uitstap door de muziekkapel van de Sted. Brandweer te Dendermonde, t.g.v. het huldebetoon afsterven Koning Albert. 20.00 u.: Voordracht «Gemakkelijke houding», daarna verbruikersclub voor de B.G.J.G.-Oudegem en Mespelare, in de Parochiezaal te Oudegem. 20.00 u.: Voordracht met klank- en dlaprojektle in overvloeiing over «Corsicaans Capriccio» door J.P. en M. Demarsin-Opsommer, ingericht door V.T.B.-V.A.B. St.-Gillis-Dendermonde, in het oud gemeentehuis te St.-Gillis. 20.00 u.: Fotografie: werkavond voor de cineclub van de Fotografische Kring in de Sted. Nijverheids school. 20.00 u.: Danscursus ingericht door K.A.V.- Schoonaarde in zaal Luc. VRIJDAG 18 FEBRUARI 10.00 u.: Sociaal dienstbetoon door volksverte genwoordiger N. De Batselier, ingericht door C.S.C.-Vormingswerk in zaal Bond Moyson te Den dermonde. Tot 12.00 u. 19.00 u.: Bezoek aan het sorteercentrum te Gent, door K.W.B. St.-Gillis-center. Vertrek aan het sta tion Dendermonde om 18.574u. Inschrijvingen en inlichtingen bij het bestuur. 20.00 u.: Algemene vergadering met diavoorstel ling over Zwitserland, door de Culturele Centrale Appels in zaal Volkshuis 20.00 u.: Info-vergaderlng met demonstratie, film en begeleiding rond zuivelprodukten door de Nat. Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproduk- ten, ingericht door S.V.V.-Grembergen in zaal Ros Beiaard. 12 februari: Ap. Neirinck, Groot Zand 56, Gramber gen, tel.: 21 22 94. Filiaal «St.-Gillis» Openingsuren: maandag, dinsdag, woens dag, donderdag van 18 u. tot 20 u. Zaterdag van 10 u. tot 12 u.

De Voorpost | 1983 | | pagina 21