De Schakel en «De Doodskopvlinder»: een gave en interessante opvoering Capellakoor Termuren vierde feest in Erembodegem Sine Nomine Lebbeke en Laat Blijde Weergalmen zingen op Vlaams Nationaal Zangfeest Blazers suksesvol in Fanfarmonie op Buggenhouts aperitiefkoncert Met Horse ^performance balanceren tussen theater en beeldende kunst Luitkoncert in Sint-Niklaas Harmonie-orkest Excelsior te Lokeren bestaat vijf jaar De Voorpost - 11.2.1983 - 23 Vijf jaar geleden werd door de heer Olivier Van Driessche het Harmonie-orkest Excelsior te Loke ren opgericht. Dit orkest bestaat meestal uit jonge- re spelers-muzikanten voortgekomen uit de Ko ninklijke katholieke Stedelijke Harmonie van Lo- teren. Benevens hun. gewone wekelijkse repetities jp dinsdag hebben die jonge spelers ook de moed opgebraoht er nog een wekelijkse repetitie op vrij dag bij te houden. volgde met grote belang stelling, de partituur in de hand, de uitvoering van het harmonie-orkest. Gaston Comelis, een van de hoofd rollen van toen, was er ook nog bij. En dan verder ook nog enkele figuranten uit die tijd. Olivier Van Dries sohe zelf was er ook al bij als jonge muzikant. Het koncert werd besloten met het Belgisch volkslied op een arrangement van Oli vier Van Driessche. Na de uitvoering werd door een van de jongste spelers een hulde aan het adres van de dirigent afgelezen, terwijl aan mevrouw Van Dries sche bloemen werden aan geboden. Olivier sloot zich dan ook bij die hulde aan. J.V.L "er gelegenheid nu van dit ijfjarig bestaan werd aan en honderdtal belangstel- enden verleden vrijdag een ubileum-koncert aangebo- len. Dit koncert ging door n aanwezigheid van burge meester Liebaut en schepen 3eorgette Van Wouwe in de feestzaal van Het Volk. Het koncert ving aan met de feeetmarche Excelsior, ge componeerd door Olivier Van Driessche zelf. Dan volgden stukken van lershwin, Willy Hautvast, Bert Kaemfert en Jerry Herman, om te eindigen met «De Grote Poort van Kiev» van Modest Moes- aorgski. Ieder van die stuk ken werd telkens door Di- rier Van Driessche ingeleid op een zeer verstaanbare en ook dikwijls luimige ma nier, die de toehoorders tel kens aan het lachen bracht. Na de pauze kwam dan de Sabeldans van Khatchatu- rian, TVG-Paris-Lyon van John Darling en de Vlieger- marche van Herman Dos- tal. Voor de ouderen onder de toehoorders was wel het hoogtepunt van de avond «Das Holland weibchen» van Emmerich Kalman. De ze operette wérd destijds met groot sukses herhaalde malen opgevoerd door de toenmalige toneelvereni ging Excelsior Dat was in de jaren '36-'37. Vele van de talrijke spelers van toen zijn inmiddels overleden. Maar de toenmalige diri gent Richard Vlaminck was nog aanwezig, en hij Aperitiefkoncert op niveau in Netwerk In een ongedwongen en al leszins sympathieke sfeei had verleden zondagvoor middag voor een eivolle zaal zonder veel plichtple gingen een koncert plaats op hoog niveau gebracht door twee jonge professio nele musici. Frank Hen- drickx en Martha Szabo die in de eigen regio nog optra den te Moorsel samen met het lokaal «Canticorum»- zangkoor. Het aperitief koncert bij onze ooster buren Frühshoppen doch dan op een andere leest ge schoeid, de meer populaire heeft blijkbaar de wind in de zeilen. Na Guy Penson op klavecimbel en Philip Malfeyt op luit en celliste Clavie Lonque, dochter van de te Aalst jaren terug ver toevende en spelende Ar- mand Lonque, debutteer- den verleden zondagvoor middag fluitist Frank Hen- drickx, 25 jaar, leraar aan de Aalsterse akademie en fluit-solo aan de Koninklij ke Vlaamse Opera te Gent die samen met de van Zuid- slavische afkomst doch te Brussel wonende Martha Szabo studeerde aan het konservatorium in de hoofdstad waar Szabo het hoger diploma behaalde als harpiste, In werken van Vinci, J.B. Crumpholtz, Spohr en Do nizetti konden beide virtuo- sen de benaming is ge rechtvaardigd niet alleen hun technische vaardig heid tonen doch vooral hun aanvoelen van reële schoon heid in deze werken. Een daverende ovatie viel hen dan ook ten deel. Op zondag 20 februari brengt Mare Schouppe op fluit werken van Jolinet, Van Boterdael, Betio en De bussy. Hij is als fluitist ver bonden aan het orkest van de Koninklijke Munt schouwburg in de hoofd stad. De koncerten vangen steeds te 11 u aan en de inkom prijs bedraagt 60 fr. 50 fr. voor leden. LH Aalst. Provinciale zangwedstrijd. Het Gemengd Koor Canticorum» uit Moorsel. (per) praat over de vertoning; de meningen en reakties waren nogal verdeeld, maar in ieder geval heeftde opvoering het publiek geïnteresseerd. Wie Wie zich aan het overgrote aanbod van komedies in het Aalsterse toneelwe- het seizoen '81-82 was ze nog deze Prod"ktie miste, kan ze reldje, mocht zeker niet nalaten om «Doodskopvlinder» van de Vlaamse Zie„ als „egena in .TrsunBiS W» "JJ f auteur Frans Cools te gaan bekijken in een versie van de toneelkring De Begeerte» van Tenmssee Wil- 8ohakel. Alles bij elkaar werd het een verzorgde toneelavond die heel wat liams- het was toen 24 jaar 20 f ,p g toeschouwers voldoening kon schenken; huisregisseur Tuur Van Den Brulle ge'<jden dat zij wat met theater j bekwam van zijn vier-koppige akteursploeg goed en gaaf werk. De auteur heid en verantwoord. Er was im- Frans Cools, die onlangs zijn Plots verandert zijn leven wan- mers een goede dosis verbeel- zestigste verjaardag vierde neer hij toevallig zijn buur- ding, mensenkennis en drama- (*03/02/'23), kwam verleden meisje Vanessa ontmoet. Tus- tische spankracht, nodig om jaar opnieuw in de belangstel- sen deze call-girl en Frank dit tot een genietbare voorstel ling met zijn stuk: «De Doods- groeit een merkwaardige en ling om te kneden, kopvlinder» innige genegenheid. Het is dui- Vooral de akteursploeg heeft Frans debuteerde in zijn ge- dclijk dat beiden elkaar echt er voor gezorgd dat het een boortedorp Wuustwezel met nodig hebben. Dan verschijnt degelijke vertoning werd, die «Niets dan waarheid», een ver- inspekteur Hofman met de in de smaak viel van het rassend originele thriller. La- melding dat Vanessa gruwelijk publiek, ter volgden o.a. nog «De sche- werd vermoord... Een doods- Guido Klinck had aan de ver ve toren», «fii geweten niet kopvlinder op het flatje van tolking van de gehandicapte te doen heeft "gehad. Blijkbaar de.zaal heeft de toneelmikrobe toen Pa,ace' Markt 32 te De"nze' haar werk gedaan... zij verde digde de moeilijk rol van de uuhr',lb g.\dU> 7ng, eeoïstische en aekwelde moe- l' k «tor het pubhek. (Er d,ent Deze vertoning, die aanvangt om 20 uur, is gratis toeganke- egoïstische en gekwelde moe der plankenvast en met de no dige toewijding. De vierde acteur van de cast was Luc De Blieck in rol van alleen een reservatierecht van 30 frank per persoon betaald te worden) Geïnteresseerden kunnen te- Voor de 46* maal al wordt er een Vlaams Nationaal Zangfeest georganiseerd. Dat op initiatief van het Al gemene Nederlands Zang verbond dat daarbij de me dewerking krijgt van de VTB-VAB, het Davids- fonds, de WKB en nog een aantal andere verenigin gen. Het 46* Vlaams Natio naal Zangfeest vindt plaats in het Sportpaleis van Ant werpen op zondag 24 april om 14.30 uur. Het alge meen tema is «Voor Vrij heid en Recht», een tekst die komt uit het lied «Voor Outer en Heerd». Telkens weer worden er een aantal koren aangesproken om op te treden op het zangfeest. Dit keer viel zo een vleiende uitnodiging in de bus van het Sine Nonmi ne koor uit Lebbeke en het koor Laat Blijde Weergal men uit Aalst. De andere koren komen uit Lier, Duf fel, Heverlee, Zaventem, Brussel, Valmeer, Oosten de, Gistel en Houthalen. Sa men een lOOO-tal koorzan gers. Verder is er ook een optreden van het Vlaams Symfonisch Orkest en de Kopersektie Sinte-Cecilia Brassband uit Rummen. Miel Cools Zingt Liedjes op teksten van Louis Ver- beeck, Gijs Van Rhode ver zorgt de bindteksten. Ook de beweging8groep Al- kuone uit Aalst en volks kunstgroep Drieske Nij- pers uit Lokeren nemen aan het Vlaams Nationaal Zangfeest deel. De algeme ne regie is in handen van Jaak Van der Helst, ook al geen onbekende. Toegangskaarten en propa- gadamateriaal Iran men be komen op het ANZ-sekreta- riaat. Vrijheidstraat 30-32, bus 14 te 2000 Antwerpen (03/237.93.92 of 237.96.43). Men kan op dit adres en op deze telefoon nummers ook kaarten re- was L-uv. uc Ducu in iui van inspekteur Hofman, hij voelde ST-SSSt zich goed in zijn sas in deze rol, zonder in «overdreven» publikaties en aktiviteiten» van de provincie Oost-Vlaan- charge te vervallen, een gevaar d;r.en' Bisdomplein 3 te Gent dat hij met zijn toebedeelde °f kun"c" ,be"e,n "0a^zaalPa" rol we kon lopin. Iace' Markt 32 9800 belast», «Achter de schemem «Proces zonder uitspraak», naar Frank. «Spelen op zolder», en «Een harlekijn voor Filip» (opge- Vanessa drijft de inspekteur Frank een opdracht die hem goed lag; gevoelig en beheer ste vertolking, getuigend van x-ro_ Regie en vertolking inzicht, voerd door toneelkring De In het «De Schakel-tijdschrift» Schakel op 14, 15 en 16 april zegt de regisseur: «Ik heb het Ann Macharis wist behoorlijk 1973). Ook werkte hij voor systeem van inspraak willen kleur en reliëf te geven aan het radio en T.V.; hij schreef een blijven volgen. We zijn steeds personage van call-girl Va- samen op zoek naar inhoud via nessa, haar eerste karakterrol, ernstige diskussies en samen gekompliceerd kwa intense ge- werken we aanvullend op voelens, resulteerde in i De technische ploeg zorgde w .09,!.86 12'26] voor een aanvaardbaar dehor hebbc" van VOOMd" en dito belichting en geluiden. 8eno'e" ,e" ku"?eJ Gary De Swaef Jo Van Den wa™ aanbe,vde"' D.eScbakel Bnlle, Bert Janssens, Bert Van verdlenI hetH')llaS 1 vonden we dat de regie van Tuur Van Den Brueel terzake was, maar niet prima creatief- geladen om een interessant Tenslotte "vermelden we nog f,k -Doodskopvlinder. Suzanne Cassiman. die teken hot volle pond te geven. Het stuk heeft niveau en is bij onze realiteit: met dit stuk had de Schakel ogen en oren kri- vijftal radiospelen («De Speel doos», «Tussen hemel en de», «Het zilveren toiletsteh «Zand erover» en «De roos elkaar, van Steenbeke») en het televi- Anderzijds houd ik als regis- siespel «De bruidskist», door seur de algemene lijn aan: ver- de B.R.T. uitgezonden in trekkend vanuit het motorisch 1966. Hoewel de auteur een uitge- moment, dat eigenlijk buiten het stuk is gesitueerd, wordt loofwaardige interpretatie. De bazige moeder werd op de danken gezet door Godelieve Cuys; verleden jaar, tijdens De Borght, Dries Van Herze- le, Bart Cooman, Joris Vonck, Mare De Lovinfosse volbrach ten deze opdrachten. sproken voorkeur heeft voor het hoofdthema bepaald door het detektive-thrillergenre het misverstand en het onbe- zouden we hem onrecht aan- grip van moeder en zoon. Ik doen door zijn stukken alleen zoek steeds, de auteur zo dicht als dusdanig te benaderen. Over het algemeen krijgen zijn personages heel wat achter auteur maar spreken integen deel de toeschouwer aan. Inhoud Frank, een jonge man, is ver- aan beide benen. Hij zit voortdurend in zijn rolstoel en bet verzamelen van vlinders is mogelijk te benaderen.» Regisseur Tuur Van Den Brul- le heeft de touwtjes (zeer) •nd mee, t.t.z. ze zijn geen strak in handen gehouden en Here verbeeldingen van de de juiste toon in de ganse voor stelling weten te leggen. Voor deze produktie kon het niet anders dan een simultaan- dekor worden (flat Frank -flat Vanessa). In dit geval was dat geen eenvoudige opgave, en misschien zelfs een uitdaging. De handschoen werd wel op zijn enige bezigheid. De moe- genomen, maar toch heeft de der vertroetelt de «kleine Frankie» en waakt over hem net een ziekelijke bezorgd- inventie het niet voor 100% gehaald. Verder was de regie degelijk Suzanne Cassiman, die teken de voor de produktieleiding. Tot slot Er werd gediscussieerd tijdens tisch op de maatschappij staan, de pauze er werd nog nage- Jo De Bruyn De serie «lijf» in Netwerk werd vrijdag 4.2.83 aangevuld met de «Horee» performance gegeven door José Vandenbroucke. Een 20-tal minuten later dan voorzien pakte deze akteur uit met een hoogsteigen- aardig produkt. Hij probeerde een kombinatie te vinden tussen theater en beeldende kunst. Vanuit zijn ervaringen met poëzie, grafische kunst, mail-art, graffiti schepte hij een eigen taal, door van kommunikatie per geschreven woord naar beeldende kunsten verwijzende abstraktie tekens en de zichtbaarheid van het menselijk lichaam met elkaar te vermengen. Tijdens deze voorstelling slingerde het publiek heen en weer tussen een sprakelo ze wereld en de kommunikatie-onzekerheid. De kunstenaar bevond zich met zijn behoefte aan expressie-mogelijkheden zoldermateriaal, keukengerei, schrijfmachine, lampen, zeer groot blanco blad papier, tapes en diaprojekties op een zeepbel. Een 45 minuten durende handeling waarin Vandenbroucke bijgestaan door een vrouw, kommunicatie per schrijftekens centraal stonden. NR Het tweede van de vier geplande aperitiefkoncer- ten, georganiseerd door de Buggenhoutse Gemeen telijke Muziekschool, ging vorige zondag in Opstal door. De zaal Torenhof was goed gevuld en de blazers waren in meer dan behoorlijke doen. Onder de naam «Fanfarmonie 1» was dit koncert immers voorbehouden aan een viertal leerkrachten-blaasin strumenten van de Gemeentelijke Muziekschool. Trombonist Frans Lau- de pianopartituur hier ze- we rs, voortreffelijk be ge- ker even belangrijk als de leid door Marleen De Mayer sax. Walter Van Molle, sax, aan de piano, opende het en Benjamin Rawitz, piano, koncert met het «Concerto slaagden erin de nodige in F voor trombone en pia- koncenratie op te brengen no» van Georg Friedrich om dit stuk voortreffelijk Haendel, een ook bij leken uit te voeren. Deze «Caden- bekende kompositie, die op za» vereiste trouwens van het repertoire voorkomt de toeschouwers ook een van iedere trombonist die meer dan gewone koncen- zichzelf re8pekteert. Het tratie. We vonden het wel werd een technisch erg ver- enigszins jammer dat ook zorgde uitvoering, alhoe- vorig jaar een gelijkaardige wel dit werk vele gelegen- kompositie voor sax ten ge- heden biedt tot technische hore werd gebracht; de slordigheden. Lauwere saxofoonliteratuur is toch deed echter zijn reputatie ruim en verscheiden ge- alle eer aan en wist uit zijn noeg. instrument een zeer mooie, «Nel cor piu» van Theobald volle klank te toveren die Böhm, een bewerking van Haendels concerto prachtig een operafragment van tot zijn recht liet komen. Wolfgang Amadeus Mo- Cadenza voor sax en pia- zart, werd door het aan- no» van Lucie Robert bleek dachtige pubhek misschien een tamelijk ekstravagante wel het meest gesmaakt, kompositie die vooral van Willem Brabants op de de sax enorm veel techni- 1 ware fluit toonde zich een sche bagage vereist. Toch is muzikant van formaat; hij •verd prima begeleid door pianiste Regime Willems. Door hun knappe virtuosi teit en soepele interpretatie wisten ze de toehoorders in hun ban te houden. Het aperitiefkoncert werd besloten met het «Concerto in S voor trompet en piano» van Joseph Haydn, een con certo dat geschreven werd voor de Weense hoftrompet- tist Anton Weidinger in 1796. Dit pronkstuk van de trompetliteratuur werd vertolkt door Paul Lau were, aan de piano begeleid door Marleen De Mayer. De trompettist krijgt in deze kompositie alle gelegen heid zijn virtuose techniek te laten schitteren; Lauwere het deze gelegenheid niet onbenut. Ook zonder auten- tieke, oude instrumenten blijft deze kompositie on verwoestbaar. Een prachtig sluitstuk van een koncert op hoog niveau. Vermits dit aperitiefkon cert doorging onder de naam «Fanfarmonie 1is er nog een vervolg hierop te verwachten. En dit komt er ook: «Fanfarmonie 2» g at door op zondag 20 maar'je 11 uur, in de zaal Eldo- ado te Buggenhout-Opdorp. L. fe het voorbije weekend was het voltallige A japellakoor Term uren van Erembodegem-Cen- rum in feeststemming. leze jaarlijkse feestviering werd zaterdag te 18 jur ingezet met een plechtige eucharistieviering in j.L.Vrouw Hemelvaartkerk waarop alle vrienden hizanten van het koor hartelijk uitgeno- an. Tijdens dit misoffer zong het koor de Messe» van Fr. Schubert. Na de voorbe- ter gedachtenis van alle Nadien verbroederden de koorleden en koorvrienden samen in de Crypte, waar het verdere koorfeest een echt gezellig samenzijn gehouden werd. Gesticht in 1945 door Ben Van Lyse- beth is dit koor, pretentie loos gestart als mannen koor, reeds in 1946 uitge groeid tot een gemengd koor. De groep toen een Aalst. Naar jaarlijkse gewoonte vierde het koor Ter Muren met een gezongen mis en een gezellig samenzijn in de Crypte zijn jubileum, (per) 60-tal leden werd spoe dig zeer bekend in het Land van Aalst. Het A Capellakoor trad her haalde malen op voor het N.I.R., werd aangezocht als versterking van het radio- omroepkoor voor de uit voering van «De Oorlog» (P. Benoit) en voor de uitvoe ring in première te Brussel van «Les Euménides» (D. Milhaud). Naast de talrijke koncerten in eigen streek, nam het koor deel aan zangtomooi- en te Antwerpen, Gent, Rijsel. Door allerlei omstandighe den diende de koorwerking in 1957 stilgelegd te wor den. Tot in 1970 de nieuw benoemde pastoor te Erem bodegem, e.h. José Hout man, het koor herstichtte en de medewerking be kwam van talrijke oud-le den. In 1973 werd e.h. Houtman tot deken te Wet- teren benoemd en verliet Erembodegem. Toen nam Alfons Bourlon de taak van koorleider op zich, volledig gesteund door de nieuwe pastoor, e.h. F. De Pelecijn, en drieendertig leden van het koor. In juli 1982 werd e.h. De Pelecijn aangesteld tot pastoor-deken van Lede en vervangen door e.h. Jan Colpaert. Alfons Bourlon werd geboren te Erembode gem op 6 februari 1926. Hij volgde bij Ben Van Lyse- beth notenleer en viool van 1938 tot 1940 en van 1945 tot 1956. In 1945 was hij ook medestichter van het A Capellakoor Termuren. Van beroep is Alfons Bour lon sinds 1950 architekt. Het A Capellakoor Termu ren bezit thans een uitge breid repertorium van meerstemmig koorwerken, liederen en missen en is er steeds in geslaagd op de hoogdagen de diensten in de O.-L.-Vrouw Hemel vaartkerk op te luisteren. Onze felicitaties hiervoor en... tot wederhoren! D.B. Vanavond 11 februari orga- nizeert Den Eglantier in het auditorium van Het Cen trum, Markt 40 in Sint- Niklaas, een luitkoncert met Greet Schamp. De toe gang is kosteloos, de mani festatie begint om 20.30 u. Er zullen werken worden uitgevoerd van Francesco Da Milano, Emmanuel Ad- riaenssen, Hans Neusidler, P. Attainant, F. Cutting, J. Dowland, S.L. Weiss, Ballet en Kellner. (wv) Aalst. Provinciale zangwedstrijd. «Laat Blijde Weergalmenuit Aalst (per) Aalst. Provinciale zangwedstrijd. Het Sint-Jan Berchmanskoor uit Hofstade. (per)

De Voorpost | 1983 | | pagina 23