Eenakterfestival Stekene eindigt met klein decrescendo De bloei van het Wase toneelleven Schitterende Hilde Rimbaut in «Thee voor belabberden» De Goudbloem (Sint-Niklaas) en Lust naar Kunst Lokeren aan de eer op het Landjuweel Het eenakterfestival in Stekene, het lovenswaar dige, maar me dunkt niet -door alle toneelgezel schappen met de verwachte eerlijkheid ingevolgde initiatief van het Jan Van Steenekomité, zit erop. Een terugblik zal de organisatoren moeilijk onver deeld tevreden kunnen stemmen. Tevredenheid past uiteindelijk bij hooguit drie van de acht opvoe ringen en de algemene indruk die ik aan het festival overhoud, is dan ook eerder negatief ge nuanceerd. De grote kwalitatieve ongelijkheden tussen de onderscheiden prestaties versterken het vermoeden dat niet alleen zuiver potentiële ver- sohillen (welk theoretisch niveau kén elk gezel schap afzonderlijk voor het voetlicht brengen?), maar ook een wisselende inzet in het geding was. De tienduizend frank de «vergoeding» die de Wase toneelgezelschappen voor hun deelname van het komité kregen was meer dan eens erg gemakkelijk verdiend en het is beslist niet overdre ven te stellen dat de waarde van elke prestatie recht evenredig was met de aandacht die eraan werd besteed. Met andere woorden: van zes toneelvereni gingen hebben wij allerminst het onderste uit de kan te zien gekregen. De vaststelling noopt tot bezinning over onder meer de financieringsfor mule. aan inoefening en dus echt niet bewust gewild houte rig spel ging) geweld aan. Het (vermeende) opzet van Gui De Vrieze is aanvecht baar. maar evenzeer is elke poging, en dus ook de zijne, om een stuk vernieuwend uit te werken, lovenswaar dig. Toch blijft de vaststel ling dat «Aardbeien met slagroom» onvoldoende uit de zwart-wit-verf is geko men. Enkele onaanneme lijkheden hebben daartoe bijgedragen. De oude Jones was zichtbaar te jong, beter dan zijn jonge kapsel had hem grijs haar gepast. De telefoongesprekken van Mary Toni van de Keere) verliepen veel te snel; zij respekteerde geen enkele pauze en was voortdurend aan het woord. Zoiets kan toch niet. Ook het spel van Marienka De Vriesere was niet bijzonder geloofwaar dig. Freddy Poeck (kolonel- Eenakterfestival in Stekene. De Vlasbloem vertolkte «Thee voor belabberden(Iv) Zaterdag 5 februari Jl., de laatste toneelavond van het festival, was het de beurt aan de kringen Const Ieve raers uit Kallo en De Vlas bloem uit Nieuwkerken. Enkel het laatste gezel schap kon overtuigen met een vrij geslaagde opvoe ring van «Thee voor belab berden» van de Nederland se auteur Yvonne Keuls. De Const leveraars hebben zich duidelijk verslikt in hun kapricieuze en halfslachti ge interpretatie van «Aard beien met slagroom» van Bruce Frisk, waaraan zo wel het publiek als waar schijnlijk de akteurs een weinig verkwikkelijke ka ter hebben overgehouden. Als standbeelden spreken... Meer dan zes jaar hebben Mary en Hester Jones hun erg zieke vader nu al als slaven verzorgd. De ouwe Jones heeft hen bij testa ment zijn hele bezit ge schonken. Om het betalen van suksessierechten ech ter te ontlopen zou het schenkingsrecht pas na ze ven jaar van kracht wor den. Een kleine vorm van chantage en Jones' twee on getrouwde dochters hebben er mooi genoeg van. Vooral Mary lijdt de situatie niet meer en begint de noodza kelijke verzorging van haar vader te verwaarlozen. Een te grote gulzigheid bij het eten van een portie aardbeien met slagroom kost de man uiteindelijk het leven. Té vroeg is dat, want de zeven jaar zijn nog niet om. Paniek bij de zus- jee Jones, tot Mary op het idefe komt het lijk de rester ende vier maanden te bewa ren in hun nieuwe diepvrie zer. Alles verloopt keurig volgens plan, alleen blijkt na de ontdooiing dat de be jaarde dokter Price voor drie weken met vakantie is. Hij kende het ziekelijke ver leden van de oude Jones en zou zondermeer een overlij densakte hebben getekend. Mary kan niet verhinderen dat de jonge dokter William Varley, die tijdelijk de praktijk van Price waar neemt, binnen de kortste keren ter plaatse is. Hij stelt de dood van Jones vast. wil geen overlijdens akte tekenen, maar haalt er de hulp bij van kolonel Tit- heridge, huisvriend van de zusjes en tevens lijkschou wer. De heren komen tot de bevinding dat hun patiënt is overleden aan een akute hartstilstand ten gevolge van een té grote gulzigheid. De kolonel doet echter zeer gewichtig, omdat de laatste maaltijd van zijn goeie vriend Jones moet hebben bestaan uit aardbeien met slagroom, en waar vind je midden november verse aardbeien? Mary en Hester krijgen het even moeilijk, vallen flauw, maar kunnen elkaar een knipoogje toe gooien als de dokter in de keuken de diepvriezer aan treft en beweert dat alles hem plotseling duidelijk is geworden. Een zwarte komedie zou dit moeten zijn geworden, maar wie naar Kemzeke was afgezakt om te lachen is bedrogen uitgekomen. Regisseur Gui De Vrieze heeft waarschijnlijk gepro beerd bij middel van een in zwart-wit-schakeringen en vaagweg gekunsteld spel gekonkretizeerde symbo liek het stuk een licht zwart-absurdisti8ch kachet mee te geven. Maar de halfslachtigheid waarover ik het daarnet had, zit pre cies in het feit dat je over deze bedoeling na de opvoe ring absoluut geen zeker heid had. Zeker: het zwart- witdekor wees in die rich ting, de witgeschilderde ge zichten van de kolonel en de dokter, hun zwarte pakken ook, het expliciet stokkeri ge lachje van de kolonel, de bekakte verschijning van de dokter en het geforceerd geblazeerde spel van Mary en Hester Maar vooral het binnen deze optiek willen verklaren van dit laatste kenmerk is makkelijk en doet wellicht de waarheid (nl. dat het om een gebrek huisvriend Titheridge) en Eric Van Oevelen (dokter Varley) hebben wél een pas sende prestatie op planken gezet Van Oevelen miste wat aan spelritme, maar liet zijn personage verder met de nodige kwaliteiten evolueren. Freddy Poeck had maar één probleem: hij was te goed, en dat was spijtig voor hem. Kastjes open, kastjes dicht Paul, een meisje van twin tig zo. heeft het thuis altijd al moeilijk gehad. Het hu welijk van haar moeder met de man die later Pauls va der zou worden, was niet meer dan een toevallige aangelegenheid («Tijdens de oorlog maakt het niet veel uit bij wie je in bed terecht kwam»). Sindsdien houdt de moeder van Paul er de ene man na de andere op na. Haar vader is nog slechts een zwaarlijvige astmatische man die zijn tijd verdeelt tussen zijn dui ven, de winkel die ze drij ven en nietsdoen. Hij wordt in de watten gelegd door Cor, de wat bedillerige, maar goedmenende meid van het innerlijk weggebro ken gezin. Bij het begin van het stuk neemt Paul voor het eerst Hans, een toevalli ge vriend, mee naar haar kamer. Ze houdt van haar kamer, zegt ze hem, niet om wat je ervan ziet, maar om wat opgeborgen ligt in al haar kastjes. Zij leest hem dan één van haar ge dichtjes voor, maar hij heeft daar niet zo'n bood schap aan. Als Cor aan klopt en vraagt of ze geen thee hoeven, schreeuwt Paul haar een uitzinnig «néé» toe. Hans verbaast zich hierover en merkt veel betekenend op dat ze met al die gesloten kastjes wel nooit ver zal komen. Hij tracht haar op te vrijen; zij wil weten hoe hij him rela tie ziet. Nee, Paul moet zich maar liever niet aan hem vastklampen. Hij had ge woon zin in een flirt. En bovendien: hij voelt zich erg Eenakterfestival in Stekene. Const Ieveraers serveerde «Aardbeien met slagroom» (Iv) belabberd. Precies zoals Paul trouwens; zij is toe aan iemand voor wie ze haar kastjes kan openen. Een agressief bezoekje van de moeder drijft Paul en Hans uit elkaar. Ook zij voelt zich al jaren belabberd en alleen, vond niemand bij wie ze zichzelf kon zijn, voor wie ze geen valse schijn hoefde op te houden. Maar on danks de vrij analoge situa tie kan Paul niet terecht bij haar, zij niet bij Paul. Een moeilijk toneelstuk dat zeer vlot werd gedragen door Hilde Rimbaut (Paul) en Eddy Van Steeland t (Hans). Vooral Hilde Rim baut is in zegging en mi miek ten volle tegemoetge komen aan de veeleisend heid van haar rol. Met de vele fijne emotionele nuan ces, de wisselvallige psy chologie heeft zij geen moeilijkheden gehad. Het ging allemaal vederlicht, zonder hinderlijke leemtes of remmende onvolkomen heden. Met Hilde Rimbaut heeft De Vlasbloem onge twijfeld een artieste met professionele allures in huis. Eddy Van Steelandt viel, vergeleken bij haar, gelukkig niet uit de toon. Hij liet vooral gedurende de eerste scènes een erg spon tane indruk als de geduldi ge playboy Het bevredi gend evenwicht werd paf (ten dele) verbroken door de tussenkomst van Bina Jorii (de moeder van Paul). Ze had voortdurend een pose van dan afwachtende, dar plots losgelaten schichtig heid op; ze sprak gekadan- seerd en bijna met vaste in tervallen. De gemoedswis selingen van haar persona ge kregen vorm op een on aanvaardbaar brutale ma nier en haar woede-uitval bleef erg bleekjes. Met Ge rard Decaigny (vader van Paul) werd het algemene spelniveau er niet beter op, wel integendeel. De sek- wens bij het raam (wanneer hij zijn vermiste duif ont waarde) stak zeer mager in het vlees, op het lachwek kende af zelfs. An Wilssens (Cor) bezondigde zich mis schien een beetje aan over acting, bleef nu en dan te statisch, maar zij wist zich verder goed in de drama tiek van het stuk te passen. Al bij al een niet onaardige opvoering dus. Blau en prijzen Zatérdag 26 februari a.s. wordt het Eenakterfestival in het Stekense Gildenhuis (Dorpsstraat 42) besloten met een optreden van de Beverse kabaretgroep Blau en de prijsuitreiking. De vzw Jan Van Steene heeft namelijk een aanzienlijk prijzenpakket voorzien, zo aanzienlijk zelfs dat elke to neelvereniging die aan het festival heeft deelgenomen op een of andere manier wel in de prijzen moet vallen. De eerste bedoeling van het inrichtende komité was ook de plaatselijke verenigin gen «de kans te geven een stuk van korte adem in de best mogelijke voorwaar den te presenteren voor een ruimer publiek». Een echte wedstrijd wou men er in Stekene liever niet van ma ken en de prijzen zijn dus bedoeld als aanmoedigin gen, minder als «onder scheidingen» 't Is maar hoe je 't bekijkt, natuurlijk. Prijzen zullen er zaterdag 26 februari alvast zijn voor een regie, een algemeen ge slaagde technische realiza- tie, de opmerkelijke presta tie van een akteur of aktri- oe, het meest vlekkeloze taalgebruik, een prijs ook van het publiek (daarvoor werden vóór elke opvoering 8koreformuliertje8 uitge deeld) én een aanmoedi gingsprijs voor een stuk van een Nederlandstalig auteur. Er mag waarschijn lijk nog wel een enzovoort bij, want wie weet heeft het komité, dank zij de milde aansporing van privéperao- nen en banken, niet nog meer bekroningen in petto. In de algemene jury zetelen de heren Albert Smet (voor zitter van het Van Steene komité én van deze jury), professor Guido Goedemé (lid van de provinciale kom missie van toneel), Jaak Van der Helst (de ervaren massaspelregisseur), Lu- cien De Schrijver {een plaat selijke «toneelrat») en Ad- riaan Magerman (die ook lid is van de provinciale kommissie van toneel en o.m. kunstrecenties schrijft voor een dagblad). Wim Pórsoon is de sekreta- ris van de jury. De voorstellingen van het eenakterfestival werden ook vlijtig gevolgd door een Leo DE BOCK Bloeiend Waas toneelleven. De Goudbloem verwierf de hoogste eer op het Landjuweel in Lokeren met Wassa Schelesnowa» (arch.) Kompleet Waas sukses op het 48ste Landjuweel, dé barometer voor het Vlaamse amateurtoneel. Lust naar Kunst speelde een thuismatch in Lokeren; voor «De Spaanse Brabander» kregen de Durmestedelin- gen een kwotering van 85 procent, goed voor de tweede prijs. Primus werd De Goudbloem uit Sint- Niklaas, 89 procent behaalden ze voor «Wassa Sche lesnowa» Volgens de jury werd er op hoog niveau geakteerd in dit tomooi. Niet alleen de Wase gezel schappen waren verdienstelijk. Harlekijn uit Boom (met «De Rolstoel») en Vrank en Vrij uit Wetteren («Nu het dorp niet meer bestaat») werden allebei samen derde, met 82 procent. Erasmus uit Ander- lecht kreeg een aanmoedigingspremie voor «De drie zusters» van Tsjechov. De volgende uitgave van het Landjuweel vindt in de rand van Brussel, in Strom- beek-Bever, plaats: op 12 juni start daar editie 49. Bij die gelegenheid worden de prijzen van het 48ste tomooi uitgereikt. Poppe niet te kloppen Onze recensent Willy De Greef tipte in De Voorpost van 19 november vorig jaar al op De Goudbloem als laureaat voor het Landjuweel, nadat hij de vereni ging een uiterst knappe vertolking van een welis waar zwaar-op-de-hands werk van Maxim Gorki had zien ten beste geven. Hij loofde bij die gelegenheid de prestatie van regisseur Dré Poppe en van akteurs als Lea Van der Aa (de «ruggegraat» van het stuk), Suzy Cappendijck en Rita Van Hecke. Hulde werd toen ook gebracht aan het prachtige dekor, funktio- neel en vlot bespeelbaar. Een homogeen sterke ver richting. In datzelfde nummer van De Voorpost, op dezelfde pagina zowaar, zette onze medewerker André Dae- ninck de verrichting van Lust naar Kunst-Lokeren in de verf. Een volks, nog immer populair Bredero- stuk, drie eeuwen later gul gedragen door Jacques Van Avermaet (Jerolimo) en André Vervaet (Robbek nol) en geregisseerd door Achiel Van Malde ren. Onze medewerker zei, terecht blijkt nu, dat Lust naar Kunst het onderste uit de kan had gehaald. Wase traditie De toneelgroeperingen uit Sint-Niklaas doen het traditioneel behoorlijk op tomooien als dit. Sint- Genesius vierde vorig jaar zijn 75ste verjaardag; die bond werd laureaat van het 39ste Landjuweel, in 1973, met «Wie is bang voor Virginia Woolf», ook het 20ste Landjuweel, in 1953, had men op z'n naam geschreven («Hamlet»), Sint-Genesius viel ook vaak in de prijzen op andere manifestaties: het AKVT- toraooi, de wedstrijd in Elsloo, het Gaverjuweel in Waregem, een concours in Helmond. De Goudbloem van Sint-Niklaas heeft, als aloude rederijkerskamer, een bijna stokoude historiek. Eigenlijk werd ze in 1536 gesticht, erkend ook door de Souvereine Ka mer De Fonteyne uit Gent. De Goutbloeme voerde het devies «Behouden simple van sinne» in haar banier en mocht zich vanaf 1610 Hoofdkamer van het Land van Waas noemen. In 1939 werd aan de Sint-Niklase rederijkerskamer een nieuwe impuls gegeven, een jaar later al viel ze in de prijzen in het tomooi van het Nationaal Toneelverbond en het provinciaal toeneeltoraooi in Gent. Het Landjuweel sierde wel vaker de fleurige vriendenbond uit Sint- Niklaas: in 1961 werd men laureaat voor «De Regen maker» van Richard Nash; in 1962 won De Goud bloem nog eens, met «Tramlijn Begeerte» van Te- nessee Williams; en in 1974 skoorden zij heel hoog met de vertolking van «De Idioot» van Dostojewski. Ook Lokeren begint zich te ontpoppen als toneel- vriendelijke stad. Er zijn de Sinfravrienden, Kame leon, de Reynaertkring van Daknam en het in 1964 opgestarte Jeuton, een reizend jeugdtheater. Er is ook, met nadruk, de in 1957 opgerichte Herman Gorterkring, socialistisch geëngageerd; enkele ja ren geleden ondernam de kring een toneelreis naar Hongarije, men werd er tweede op een internatio naal festival. Herman Gorter veroverde in 1966 de provinciale beker. De kring scharniert vooral rond het talent en de ijver van Fransien De Canne. Lust naar Kunst is niet meer weg te denken uit het theaterleven in de Durmestad. De katholiek geïnspi reerde, in 1874 opgelichte groepering, kwam in 1949 op het voorplan met de opvoering van een heus massaspel, «Het spel van Sint-Laurentius»waaraan vijfhonderd mensen deelnamen. Tussen 1954 en 1957 won men drie keer de provinciale beker. Het toneelleven in het Land van Waas bloeit. Niet zelden worden prestaties met niveau geleverd. En kele jaren geleden woedde de massaspelrage, die nu naar Lebbeke is overgewaaid, volop in het Land van Waas, en het waren de plaatselijke toneelkringen die deze toch wel gedurfde initiatieven schraagden: de Const Ieveraers in Kallo, Kamer Edelweiss To neelgroep en kabaretgroep Blau (die samen een theatertje «exploiteren») in Be veren. In Stekene werd een festival voor Wase amateurgezelschappen gekreëerd, een experiment dat nog moet worden bijgeschaafd maar toch onze steun verdient. Het is duidelijk waar de zwaartepunten liggen van het toneelgebeuren in het Waasland. Sint-Niklaas (Sint-Genesius, De Goudbloem en ook Tijl dat het bij volkse stukken houdt), Lokeren (vooral dus Lust naar Kunst en de Herman Gorterkring) en ook het Beverse (Blau-Ket en Reinsert uit Melsele). Je kan het meemaken dat in een dorp als Belsele dezer dagen wel drié verenigingen aktief zijn: Kunst en Vermaak uit Pui velde, het KWB-gezelschap De Klokkenlappere én de «dissidenten» van Phoenix. Niet zelden worden hoopvolle prestaties gemeld vanuit b.v. Sin aai (Baudeloo), Temse (De Roze knop, Oberon), Nieuwkerken (De Vlasbloem), Kieldrecht (Kunst Veredelt), Haasdonk (Tassyns), Kemzeke ('t Kelderken), Sint-Gillis zelfs (de KLJ) of Sint-Pau- wels (Clapdorp), Bazel ook (XYZ), en dan hebben we 't nog niet over de Pallietere uit Steendorp, Edel weiss in Waasmunster, enz. In dit gewest waar zo intens toneel gespeeld wordt, waar bijwijlen glansverrichtingen te noteren zijn, blijft men echter verstoken van «echt» toneel, «pro fessioneel» toneel van eigen bodem. Mechelen, Tielt, Brugge, Kortrijk, daar kunnen de theatergroepe ring bogen op een faam die de regionale of zelfs provinciale grenzen overschrijdt. Al hoeft dat nog niet te betekenen dat de centen daar toestromen. Want kuituur kan niet zonder betoelaging van hogerhand. De Wazenaren, ze blijven honkvast: toneel spelen voor familieleden en vrienden in de parochiezaal of, soms, in de schouwburg. Men wil het blijkbaar knus houden, al is enige fierheid niet uit de lucht als een bekroning als die op het Landjuweel wordt in de wacht gesleept. W.V. Bloeiend Waas toneelleven. Met deze cast akteerde Lust naar Kunst uit Lokeren zich in de gunst van de Landjuweel-jury (arch.)

De Voorpost | 1983 | | pagina 25