Kris Perdu wint zevende welsprekendheidstornooi Jonge Kamer Dendermonde Berlare aan overstromingsramp ontsnapt Bevoegdheden verdeeld te Lebbeke Steendorpenaar pleegde drie overvallen in Waas Aalsters Raadslid Willy Alloo en de Voer Opnieuw overval in Sint-Pauwels 2 -11.2.1983 - De Voorpost Dank zij het uiterst snelle ingrijpen van de plaatselijke brandweer, flink bijgestaan door het gemeentepersoneel, heeft men in Berlare een overstromingsramp kunnen vermijden. Net zoals dertig jaar geleden, zorgde de stormtij ook nu weer voor een dreigend gevaar. Maar in 1953 was men al te erg verrast en kon men het onheil niet meer voorkomen. Men heeft anders de lessen van deze grote overstromingsramp, die toen het hele Scheldebek- ken blank zette, zeer goed begrepen en onthouden. Burgemeester Van Sande over hetgeen er precies ge beurde begin februari van dit jaar: «Een eerste keer werden we verwittigd van een mogelijke overstro mingsramp op dinsdag avond. Onmiddellijk zijn we met het schepencollege naar de gevaarlijke zone gaan kijken. Ook de ver antwoordelijken van de brandweer hebben die in- spektietocht meegedaan. We kregen de raad om op woensdagmorgen ons op alles voor te bereiden en uiterst waakzaam te zijn. Want woensdag zou het overstromingsgevaar nog groter zijn.» Toen de burgemeester woensdag klaar stond om zijn dagtaak aan te vatten, kreeg hij bezoek van de veerman van het veer Ap- pels-Berlare die hem zeer laconiek meedeelde: «Het is daar niet juist aan het Veer». Burgemeester Van Sande verwittigde onmid dellijk brandweerkomman- da'nt Bonnarens, de verant woordelijke van de techni sche dienst Vercammen en schepen van openbare wer ken Vanhove. Ze begaven zich dadelijk ter plaatse en moesten vaststellen dat er zich langzaam maar zeiter een bres in de dijk aan het vormen was. Snel was de brandweer ter plaatse en gesteund door de ploeg van de technische dienst kon met behulp van grote plas tic-doeken en de nodige zandzakjes het gevaar inge dijkt worden. Er werd dan besloten de hele dijk te kontroleren op zijn stevig heid. Richting Konkel werd eerst aangedaan. Op een bepaald ogenblik zakte een van de wagens door het wegdek dat door het erode rende water was ondergra ven. Aan de Konkel zelf kwam men voor een nieu we bresvorming te staan. Ook daar werd onmiddel lijk alles in het werk gesteld om het ergste te voorko men. Met veel mankracht, ijver en doorzettingsver mogen slaagde men erin de bresvorming te dichten, zo dat het gevaar ook daar was geweken. Aan de «pa- rochieschuren», een pot- polder van ongeveer 4 ha, werd een kleine breuk vast gesteld. Men kon ook daar dank zij het uitermate snel le optreden, de bres dich ten. Men kon meteen vast stellen dat de binnendijk van deze potpolder niet meer voldoet en dat er bij abnormale hoogtijen be stendig gevaar dreigt. De dijk zelf is immers te droog en naar men vertelt hebben zelfs konijnen er een schuilplaats in gevonden. Hij is dus nog ondergraven ook en kan, indien hij niet snel wordt verstevigd, niet meer weerstaan aan het wassende water. Een geluk bij een ongeluk, maar toen men vernam dat er zowel te Wetteren als te Wichelen kleine dijkbreuken waren ontstaan, was men in Ber lare quasi zeker geen over stroming te krijgen. Maar de Beriaarse reddingsploe gen bleven veiligheidshalve toch ter plaatse om zo snel mogelijk te kunnen in grijpen. Scheldebroek Tussen Zele dijk en Berla re veer bevindt zich de pot polder «Scheldebroek». Die is ongeveer 33 ha groot. De potpolder stond geheel onder water en aan de inritten van de potpol der diende men de nodige schutbakken aan te bren gen. Die konden evenwel niet weerstaan aan de ster ke druk van het water dat langzaam begon door te sij pelen. Ook hier was de Ber iaarse brandweer ter plek ke om een helpende hand toe te steken. Bij middel van plastic-vellen en zand zakjes werd ook daar de doorsijpeling van het water gestopt. Burgemeester Van Sande drukte ook zijn dank uit ten overstaan van allen die met hun inzet en werkijver een ware ramp hebben hel pen voorkomen. Zijn bij- Veertien jongeren, vier meisjes en tien jongens, waren komen opdagen om aan dit Uitslag De jury trok zich dan terug om - iuuiiuc v»ei u ingci iv-iii. iuoi uc aucicciaic maai en uai nos ctn aangename tcuBMuig <je punten te tellen en te bt- het gemeentepersoneel en waren er ook leerlingen van het officieel onderwys ingeschreven. Al even verheugend raadslagen. Ondertussen kre- naar de vrijwillige brand- was dat de scholen van Buggenhout en Hamme op de uitnodiging van de Jonge gen d deelnemers en hun talrij- weer, wiens werkkracht Kamer waren ingegaan en leerlingen afvaardigden. Gezien de enorme toevloed aan ke supporters een extraatje niet voldoende kan worden redenaars en een nog groter aantal supporters, zagen de organizatoren zich verplicht om aangeboden. >1 I HU I VVI UVU JUII6V.VU, ...V.»jV» v.. >.v.. jV..bV..^, "h— - UIU zonaere aank gaat dan ook zevende welsprekendheidstornooi dat door de Jonge Ekonomische Kamer van Dender- De jury trok ^ch ï!fr5JI=ejJ0eg,Van monde werd ingericht. Voor de allereerste maal en dat was een aangename verrassing de punten te tellen en te" bt- weer, wiens late: Dendermonde. De jury druk aan het beraadslagen over en bespreken van de resultaten, (vh) Het goeie signalement dat door Adrien Smet, kantoorhouder van de kredietinstelling NMKN in Sint-Pauwels, kon gegeven worden omtrent de dader van de overval op zijn kantoor vorige vrijdag, heeft geleid tot de aanhouding van de dader. Een rijkswachter van de brigade van Temse herkende de op televisie getoonde robotfoto, het spoor leidde snel naar Franqois De Maeyer uit de Negenoogstraat in Steendorp. De 31-jarige man werd aangehouden. Hij bekende ook overvallen op financiële instellingen in Kruibeke en Haasdonk te hebben gepleegd. Hij is al enkele jaren werkloos. De overval in Kruibeke gebeurde op 19 novem ber vorig jaar, doelwit was de Generale Bankmaat- Van toekomstig raadslid Willy Alloo, in de kijker wegens zijn (afgewezen) klacht i.v.m. de gemeenteraadsverkiezingen, ontvingen we volgend schrijven. «Onder het mom de krisis te bestrijden en de tewerkstelling te redden is Voeren op z'n Belgisch geslacht. Na 20 jaar strijd voor erkenning zijn de Voerenaars nu weer pasmunt voor het voortbestaan van een unitair denkende regering. Een regering die alles in het werk stelt om de enige gezondmakende stap voor Vlaaanderen, het federalisme, niet te zetten. De C.V.P. heeft andermaal onze hoop op een zelfstandig Vlaanderen de kop ingeslagen.. De federalisering van de nationale ekonomische sektoren werd immers door haar ook opgeofferd in het onlangs gesloten akkoord met de Waalse regeringsleden. De werkende en ondernemende Vlamingen, die het Belgisch apenland willens nillens overeind moeten houden mogen en zullen voor eigen welvaart en toekomst zorgen. Daarvoor is de C.V.P. tenminste goed aan het zorgen. De 40-60 verhouding, Waal-Vlaming, heeft voor de C.V.P.-P.V.V.-regering geen enkel belang gehad bij de besprekingen van het Voerstatuut; de wanhoop der geterroriseerde Vlamingen in de Voer en de miljardenstroom naar Wallonië evenmin. «Toegeven is de boodschap», zelfs al gaat dat ten koste van duizenden Vlaamse werklozen. Het Vlaams tekstiel kan kreperen, maar een knip van de Waalse staalbonzen volstaat om de Vlaamse geldkraan naar Wallonië open te draaien. Een wenk van een terrorist volstaat voor de C.V.P. ook om Vlaanderen grondig te laten vernederen Vergeet ook vooral niet dat het de C.V.P. was die Komen met de Voer ruilde... De verbittering in Voeren is groot. Men rekent er op de solidariteit van Vlaanderen. Binnenkort wordt er weer onderhandeld over het Voerstatuut Elke inbreuk op de rechten van de Vlaamse Voerenaars moet door ons beantwoord worden met een massaal NEEN. Neen ook tegen 150 jaar diefstal en Belgische dwangbuispraktijken. De Voer is en blijft Vlaams en maakt deel uit van de Vlaamse staat die wij eisen. Wij zijn een fier volk en zullen werken en vechten als het moet voor Vlaanderen, voor HEEL Vlaanderen.» H onderstreept. Dank zij hun bet k]ejne bovenzaaltje van hun vertrouwde vergaderplaats te verlaten, en zich naar het Heymans-pom manmoedig optreden werd stadhuis te begeven, waar voorzitter Mare Wastijn de vele aanwezigen hartelijk welkom d it ee" ^.a Jd erger voorkomen. heette. 8 11 zevenae v Ook de diensten van de Zeeschelde waren besten- Lang werd er n'et getalmd, dig ter plaatse. Adjunkt- want nadat komimssievoorzit- dijkgraaf Verhofs.e Weid permanent kontakt met de JMevrouw Heymans-Dompas hogere overheid van de „crd voorgezeten, werd on- diensten van de Zee- middellijk van wal gestoken, schelde. Als eerste in de lage rij mocht Bart Van der Plaetse zijn me- D o. ning te kennen geven over het Berlare heeft ondertussen voorgeschreven onderwerp aan de firma De Brandt de «jg jaar, wereld wat wil je van opdracht gegeven prioriteit me». Hij ging ervan uit dat ook te willen verlenen aan de de jonge mens een sociaal ele- dijkversterkingen in de ge- ment is, die echter wordt be- meente. 'invloed door het helaas al te scheef getrokken beeld dat de Meer dan eens werd in de- media qver de wereld vrijge- .ju. ven. Hi i waarschuwde voor het ze bange uren teruggedacht relanvlsJmt dat ujk kan ge. aan de voorspellingen van steId worden met het verlies de vroegere schepen van aan waarden. De jeugd zo be- openbare werken van Ber- sloot hij, moet haar toekomst lare, de heer Vercruyssen, zelf uittekenen. Bart is een die ooit zei: «Onze dijken leerling van de Abdijschool, staan werkelijk rot». Men net als Thomas Zwuysen die heeft het nu met eigen ogen zicKh 31 te, sJefvlg ^m]v^ ii u schreven tekst vasthield. Voor kunnen vaststellen en bur- hem is 18 Jaar cen be|angrijke gemeester Van Sande jeeftijd en staan er heel wat hoopt dat de diensten van mogelijkheden open. Maar er de Zeeschelde er zich nu is ook aan de andere kant de ook van bewust zullen zijn dreiging van de werkloosheid dat deze uitspraak geen zo- die wordt afgewenteld op de veelste slogan is, maar he- 'agere studieniveaus. Dat wil laas harde werkelijkheid. "66cn dat m.£" zo h2°8 moSe- 3 /..s üjk moet mikken. Een vraag houdt hem bezig: wat zal het zijn over 20 jaar. Stefan Blon- dé, ook van de Abdijschool, begon zenuwachtig. Heeft men vroeger ons leven uitgestip peld, dan moeten we nu zelf onze weg maken. Hij schetste het beeld van de 18-jarige en keling die zich gekonfronteerd ziet met krisis en werkloos- heid Het zal vechten worden om een plaatsje in deze maat schappij te veroveren, zo be sloot hij. Met Annie Bogaert, leerlinge van het Rito, kregen we een nieuw geluid. Een totaal ande re stijl ook, goed naar voor gebracht. Zij schoof de vol wassenen van vandaag alle schuld in de schoenen. Zij heb ben er een mooie knoeiboel van gemaakt, zo betoogde zij eraan toevoegend dat men in de konsumptiemaatsdchappij van nu gewoon niet kan leven. We moeten bouwen aan een nieuwe en betere wereld en dat kan alleen maar door eensge zindheid en samenwerkng. Voor Dirk Borms, leerling van het Sint-Michielskollege te Alle wagens van de Austin Buggenhout, is de hamvraag: Rover Groep die vanaf 1 fe- «waar gaat de wereld naar- bruari worden verkocht, zullen beschermd worden door «su- pershield», een waarborg voor zes jaar tegen het doorroesten van de karrosserie. schappij aan de Langestraat. De buit bedroeg 350.000 frank. In Haasdonk kon de overvaller in het BAC- kantoor aan de Van Doornyckstraat zowat zeven tigduizend frank bemachtigen. Filiaalhouder Dirk Joris gaf toen al enkele aanwijzingen i.v.m. de identiteit van de dader. Over de recente overval in Sint-Pauwels, vorige vrijdag 4 februari, elders een kort bericht. Er werd daar ruim vierhonderdduizend frank ontvreemd. Van de sommen geld werd niks teruggevonden; volgens de dader werd die buit opgebruikt aan drankjes en dergelijke, hij zou ook in casino's geld hebben vergokt. Dendermonde. Ook de volwassenen komen luisteren, (vh) In een recent nummer werpt Weekberichten van de Kre dietbank een blik op het afge lopen beursjaar. Vastgesteld wordt dat nagenoeg alle inter nationale aandelenmarkten in de band van de Amerikaanse rente leefden. En zo depressief het renteverloop in de Ver enigde Staten de beurzen stemde in de eerste helft van het jaar, zo euforisch maakte het de beleggers na de zomer van 1982. Vorige maandag werden de definitieve verdeling van de bevoegdheden in het Schepenkol lege te Lebbeke medegedeeld. Burgemeester Frans Moeyersoon heeft het algemeen bestuur, de brandweer, de militie- en kieszaken, de politie, de burgerlijke stand, de kerkhoven, de verkeersveiligheid, het personeel, de administatie, de pensioenen en de eredienst en markten Hij houdt zitdag op het gemeentehuis op dinsdag, woensdag, donderdag van 16.30 u. tot 17.30 u. Op vrijdag van 17 u. tot 18.30 u. Op het gemeentehuis te Wieze op dinsdag van 18.30 u. tot 19 uur en op het gemeentehuis te Denderbelle op woensdag van 18.30 u. tot 19 uur. Sociale zaken, kuituur, jeugd, socio-kulturele dienst, huisvesting, grondbeleid, ruimelijke ordening, wijkrekreatie, openbare nutsvoorzieningen vallen onder de bevoegdheid van schepen Hiel. Hij houdt zitdag op het gemeentehuis te Lebbeke op dinsdag van 17 tot 19 uur, het gemeentehuis te Wieze van 17.30 u. tot 18 uur op donderdag en op het gemeentehuis te Denderbelle op donderdag van 18 uur tot 18.30 uur. Schepen Germain De Ridder heeft handel, nijverheid, middenstand, ekonomische expansie, sport, personeel sportcentrum onder zijn beheer. Zijn zitdagen: sportcentrum: vrijdag van 17.30 u. tot 18.30 u; gemeentehuis Denderbelle: zaterdag van 9 u. tot 10 uur en op het gemeentehuis te Wieze: zaterdag van 10.15 u. tot 11.15 uur. Openbare werken, technisch personeel, gemeentegebouwen en eigendommen, parken en aanplantingen, parkeerterreinen, waterzuivering, wagenpark en OCMW komen onder de bevoegdheid van de heer Tiez. Zitdagen: Lebbeke huis Blancquaert: vrijdag van 17 uur tot 18 uur, gemeentehuis Wieze: donderdag van 17.30 uur tot 18 uur en gemeentehuis Denderbelle: donderdag van 18 tot 18.30 uur. Schepen Karei De Gucht neemt financiën en stedebouw voor zijn rekening. Tegen eind februari zal hij zijn zitdagen vastgelegd hebben. Onderwijs, kunst, kunstonderwijs, personeel onderwijs, personeel kunstonderwijs, landbouw, land- bouwweg'en, toerisme, openbare feestelijkheden, kermissen, volksgezondheid, leefmilieu en gastarbeiders vallen onder de bevoegdheid van schepen Franqois De Ridder Zijn zitdagen: huis Blancquaert: dinsdag van 18 tot 19 uur, gemeentehuis Wieze: dinsdag van 16.30 u. tot 17 uur en gemeentehuis Denderbelle dinsdag van 17.15 u. tot 17.45 uur. We wensen hen vruchtbare jaren. Het opbouwen van een alternatieve wereld is in elk geval de taak die voor de jeugd is weggelegd. Met terreur zaai en bereikt men niets met moet positief te werk gaan, wat dan weer een sterke persoonlijk heid veronderstelt. Hij hechtte zeer veel belang aan een gede gen onderwijs. Martine Daes studeert ook aan het Rito en is van oordeel dat het nu maar eens moet gedaan zijn om ge bukt te blijven lopen onder die bestendige dreiging van een nucleaire oorlog. Ook de jon geren van vandaag zijn nog romantisch, maar vele dingen worden hen door het doem denken van de volwassenen verhinderd. Het leven moet spreekster die de jury indrin- volgens haar veranderen. De gend bleef aankijken en de jeugd moet ondanks alles blij- volwassenen overlaadde met ven geloven in de toekomn. alle zonden van Israël. Zij on- Zich inzetten voor een nieuwe derzocht hoe onze maatschap en betere wereld is de bood- pij reageert op de jeugd en schap. vice versa. De jeugd heeft vol- Met Frank Daman kregen we gens haar recht op een eerlijke een leerling van het Heilig en realistische beoordeling. Hart Instituut uit Hamme ach- Vraag aan jezelf wat je kan ter het spreekgestoelte. Heeft doen voor de wereld, zo ging het nog zin verder te studeren, ze verder en laten we bezield Ruim vierhonderdduizend hoe ziet onze maatschappij zjjn met de idee er wat van te frank is de buit van de eruit en wat wil ik zelf? maken. Zij kreeg veel applaus, overval die vrijdagmorgen Dit waren de drie kernpunten Voor Guy De Herde van het werd gepleegd op het kan- van Zlt" PessuIml,sc|le be' Heilig Maagdcollege, de han- tnnr van de NMKN aan de ,0°6" z,alanS wc ons toeleggen den losjes in de broekzakken, toor van de NMKN aan de op de fabrlkatie van a||erlci moetcn w cers, dc were|d leren z-anastraat zi in bint-rau- wapens, leven we in een we- kennen willen we weten wat wels. De jongste jaren reld zonder toekomst. Komt dje wereld van de 18-jarigen kreeg deze kredietinstelling daarbij nog dat we een lege verlangt. De jeugd is op zoek herhaaldelijk «bezoek» van kuituur hebben en dan weet naar een geestelijke en een overvallers. men onderhand genoeg Voor lichamelijke bevrediging en Na de overval werd door de Lieven De Bondt van de Ab- dat a|ieen houdt de jeugd over- gerechtelijke instanties een is if'd= Ieeft')d eind. Hij ziel de toekomst niet f.r^t^Urvnzat,» j„ j j waarop je gaat denken aan je bepaald pessimistisch tege- signalement van de dader toekomst Dan stelt men zich m0et, want met pessimisme vrijgegeven. Het zou gaan de Vraag of studeren inderdaad geraakt men uiteindelijk geen om een man van zowat der- n0g zin heeft, vooral wanneer stap verder. Nog uit het Heili- tig jaar. Hij droeg een don- men dagelijks kan vaststellen ge Maagdkollege komt Peter kere bril en had een anorak hoeveel jonge mensen in de De Mey die uit pure zenu- en ten jeansbroek aan. Hij lange rij aan het stempellokaal wachtigheid vergat dat de jury sprak dialekt. staan. Men moet breken met werd voorgezeten door een da- TV riarier had een nistool deze maatschappij en een me en het dus hield bij «heren Wenoeh JS en nieuwe wcreld 8aan °Pbou' van de jury». Hij raakte bo- bovengehaald en al het wen Dat is de drang die bij vendien totaai van de en geld opgeeist dat zich in het vcjen |eeft Hij wil investeren wist zich na lang dralen toch te kantoor bevond. Kantoor- jn mensen. herpakken. Veel hoop gaf hij houder Adrien Smet moest zijn leeftijdsgenoten niet. Er het geld in een plastic zak Tweede reeks beter zijn jn de were|d zovecl tegen- stoppen. Dan moest de Er werd even gepauzeerd, wat stellingen dat hij er haast alle zaakvoerder op de grond welgeomen was. Achteraf zou levensmoed en zin bij verlo- oaan litxaen Daarna ver- blijken dat het kruim van de ren heeft. Toch pleitte hij voor Sok dtFovervaUer Een dc,nemcrs nog moeSt k°mCn ecn nieuwe w«eld d'e de trok de overvaller, ben Met Karin Debusschcrc van mocite waard moet zijn. even later gehouden sper- het sint-Vincentius instituut Gunther De Meyst van de Ab- aktie leverde geen resultaat kregen we een agrassieve dijschool wees dan weer op de op. Dendermonde. Dit keer zeer veel belangstelling voor het welsprekendheidstornooi. (vh) vele veranderingen in het Ie- sprekendheidstornooi bekend, ven. De jonge mens moet zijn Het werd glansrijk gewonnen eigen weg zoeken. Hij moet door Kris Perdu. Tweede werd liefde hebben voor zijn werk, Annick Bogaert en derde Ka- hij moet ijveren voor de verde- rin Debusschere. Dan volgden re uitbouw van een wereld die Nadine Ringoot, Dirk Borms, bewoonbaar is. Maar hoe kan Lieven De Bondt, Frank Da- men in hemelsnaam ingaan op man,Bart Vander Plaetse, Guy de vraag wereld, wat wil je van De Herde, Martine Daes, Ste rne, wanneer men in werkelijk- fan Blondé, Peter De Mey, heid je daar niet eens de kans Thomas Zwuysen en Gunther toe geeft? De Meyst. Kris Perdu van het Heilig John De Pelsmaecker feliri- Maagdkollege deelde de jeugd teerde tot slot de deelnemers, op in twee grote klassen. Aan dankte hartelijk de schenken de ene zijde zijn er de pantof- van de talrijke prachtige prij- fclheldcn die genoegen nemen zen en deelde mee dat de win- met zelfvoldaan in hun schelpt naars van het ornooi, evenals te kruipen en aan de andere de tweede en mogelijk ook de kant zijn er de wereldveroeiers derde zullen worden opgeroe- die wel bereid zijn veel af te pen om op 12 maart in de breken, maar niets in de plaats Stadsschouwburg van Sint- zetten. Werklust en mens-zijn Niklaas deel te nemen aan de moeten primeren. Dat hebben provinciale schifting om mis- grote voorbeelden duidelijk schien later door te stoten naar aangetoond. Dergelijke men- de nationale finale sen worden door de massa ge vreesd omdat ze een voorbeeld zijn voor de anderen. Maar alleen op die wijze worden er nieuwe mogelijkheden gescha pen. Aan ons jongeren is het De Townsend Thoresen au- om deze kansen met beide toveerdienst biedt zijn Belgi- handen te grijpen. Met Marti- sche vakantiegangers en auto- ne Ringoot van het Sint-Vin- mobilisten in 1983 het hele jaar centiusinstituut werd de nj van door spccjaie voordeeltarieven 14 sprekers afgerond. Klein naar Engeland: laagtariefover- van gestalte, zou zij zich toch tovhten tijdens het zomersei- pittig en vinnig tonen. De jon- jjoen en ook voordeelprijzen geren leven volgens haar m tijdens het voorjaar en de win- een probleemwereld, maar dat ter. Voor meer informatie': mag reden zijn om de armen te Townsend Thoresen Car Fer-' laten zakken. Er moet een nCSi mentaliteitsverandering Sint-Petrus en Paulus-' j L j.- ko; P'cin 9 te 8400 Oostende (059/' men en de laksheid die zoveel go 03 04) of Koloniënstraat 18- kenmerkt, moet afgebouwd 24 te 1000 Brussel (02/ worden. 513 29 80)

De Voorpost | 1983 | | pagina 2