Davidsfonds stelt in-Vlaamse evokatie voor in Sint-Niklaas 'aatje Clarys laureate van welsprekendheidstornooi «Jonge Kamer» Anton Van Wilderode en Jan Decreton van Veurne tot Voerstreek De Voorpost -11.2.1983 -3 «De golven van de grond gestold en stil. De heuvels halverwege opgetild en toegerust met groen en gras en bomen, t Een land dat ligt en niet wegen wil». Vers van Van Wilderode, natuurlijk. Kanttekening bij een landschap in Vlaanderen. Er hoort een foto bij, het bijschrift duidt de Voerstreek aan, provincie Limburg nog immer en opnieuw. Symbolisch, die onbeweeglijkheid van dat land? Geen hèkr scheelde het of een kransje politici had de heuvels uit hun kontekst van Overmaas gerukt, naar 't land van de Pajotten overgeheveld. Mocht die groteske trans fer, Happart ter wille, zijn doorgegaan dan zou het duo Lannoo-Davidsfonds «door omstandigheden» een nóg weemoediger boek op de markt hebben gebracht. Vlaams, Diets, van Veurne tot Voer. Een adembe nemend stille ode aan dit ene, dit enige land. «Daar is maar één land, dat mijn land kan zijn». René De Clercq dichtte het zo romantisch-chauvinistisch in 1926, zijn Vaderlandse Liederen werden in 1926 door Joris Lannoo uitgegeven, De Noordhoorn galmde. Het enige land van ons opnieuw in plecht statige charme gevat, een schitterend bijeengeschik- te schakering van landschappen, impressies in woorden van Van Wilderode en beelden van West hoeker Jan Decreton, het heimatcredo van René De Clercq als leitmotiv. Het Davidsfonds juicht de tederheid uit van het land waarmee Brei een liefde- haatverhouding onderhield, het dekor van Breughel zónder kreupele of drankzuchtige akteurs, penseel- trekken uit Streuvels en Timmermans en Claus ook, De Pillecyn ongetwijfeld: the face of Flanders, fraai, stereotiep-schoon bijna, als in een film. Sint-Niklaas-Leuven Een paar weken geleden stond in De Voorpost, op de voorpagina nog wel, te lezen dat in 1875 een fonds gesticht werd dat het gedachtengoed van kanunnik David memoreren en propageren wou. Er werd toen niét bij vermeld dat de Sint-Niklazenaren er, op 25 februari 1875, als de kippen bij waren om onder impuls van de broers Louis en Alfons Jans- sens een eigen DF-afdeling op te richten, de derde in het (Vlaamse) land, want Heist-op-den-Berg en Gent hadden het eerst door dat Godsdienst, Taal en Vaderland bekommernissen van alledag hoorden te zijn. Aan de historiek van het Sint-Niklase Davidsfonds zijn namen verbonden als die van burgemeester Jozef Van Naemen, Stanislas Verwilghen, e.h. Henri Claeys, de latere bisschop Antoon Stille mans, pastoor-deken Van Necke. Flamingantisme, gekoesterd door de bourgeoisie toen. In 1910 werd in Sint-Niklaas het algemeen kongres van het Da vidsfonds gehouden, de plaatselijke afdeling was toen zowat vierhonderd leden rijk. Vandaag telt DF-Sint-Niklaas ongeveer driehonderd adherenten. Het Davidsfonds in het Waasland, een Vlaams- kristelijke zaak van vallen en opstaan. Lokeren- centrum bestaat niet meer, Lokeren-Spoele heeft wind in de zeilen. In Sint-Pauwels is men gestopt, maar Sint-Gillis bloeit volop, sedert 1932 al. De Stekense afdeling werd in 1928 opgericht, Victor Leemans was daar de eerste voorzitter. Sinaai is aktief, al sinds 1930. In Kieldrecht werd in 1954 een afdeling opgericht, in Waasmunster in 1926. Belsele is gestopt, De Klinge werkt nog, Bazel ook. 't Hangt van het engagement, de ijver van de be- stuurslui ter plekke at. Het Davidsfonds in Vlaanderen. Zeventigduizend leden, je hoort zelden van ze, wel vaak schiet het hoofdbestuur uit z'n krammen als het Vlaamse belang dreigt aangetast te worden. West-Vlaande ren heet een echt DF-bastion te zijn, éénderde van de leden resideert daar. In stedelijke centra als Gent of Antwerpen is de aanhang gering, maar immens is de supportersschare dan weer in een randstadoord als Mortsel. Het Davidsfonds, dat van héél Vlaanderen in het algemeen en van Sint-Niklaas in het bijzonder, hijst zich dezer dagen plots maar zéér nadrukkelijk in de belangstelling; Vrijdag 18 februari wordt in het stadhuis van de Wase hoofdstad een boek voorge steld, een mooi boek. Een dubbelinitiatief, een coproduktie eigenlijk: het Davidsfonds op de duozit met de uitgeverij Lannoo. De (regionale) perskon- ferentie in Sint-Niklaas ging die van Leuven (natio nale persbriefing) vooraf. Eén land, twee auteurs De Wase persmensen kregen én wat excerpten uit het boek toegestopt én enkele begeleidende noti ties. Uit wat ik al zag en las kan zondermeer worden voorspeld dat «Daar is maar één land» een uniek dokument moet zijn. Bijvoorbeeld: schaatsers in de schemering van het Donkmeer en daarnaast Anton Van Wilderode jolig-poëtisch, een vriezeman ge lijk. Of: Meldert bij Aalst, twee boeren en twee paarden in het focus van Jan Decreton en Van Wilderode ruikt het hooi. Frans-Vlaanderen, de Kluisberg, de Kempen. De inhoudsopgave zet zes gebieden in reliëf, waterland en weideland, akker land en houtland, heuvelland en heideland. «Het landschappelijk schoon van de prachtige foto's deint uit, vindt een resonans in de begeleidende verzen», aldus de perstekst. Het klopt dat beeld en woord elkaar aanvullen, dat ze uiting geven aan een vitalisme en dynamiek die volop Vlaams is. Nee, zegt het perspapier, 't is géén romantische wereld vreemde evokatie van een voorbije wereld. Die bewering moet toch genuanceerd worden. Want mag het dan al zo zijn dat het Vlaanderen van vandèóg innig en gul geëtaleerd wordt, de sféér primeert, het heimwee, de weemoed. In de flarden boek die ik ter hand gesteld kreeg overheerst de schittering, het Vlaanderen van bijna voorbij de horizon, land, water en lucht prevaleren, de mens lijkt een bijkomstig fenomeen. Kluisbergen, zo moet Sanderus het inderdóèd gezien hebben, en Kersterheide ligt er Breugheliaans besneeuwd, ver eeuwigd bij: idyllisch, romantisch toch. Maar met subliem vakmanschap, met poëtische en plastische stielkennis uitgebeeld. Vlaanderen verheerlijkt. Twaalfduizend Ruim twee jaar werd door de twee samenstellers- auteurs aan dit indrukwekkende boek gewerkt. De vertraging die men opliep is gering: het boek was voor december aangekondigd, het werd februari. Door het samengaan van de uitgeverij Lannoo (Tielt-Bussum), een bedrijf dat een traditie in het op de markt brengen van knappe publikaties heeft opgebouwd, en het Davidsfonds (met z'n zeventig duizend leden), kon men een hoge oplage aan: twaalfduizend exemplaren, een getal dat voor Vlaanderen een piek is, «Boeken van de maand» worden wel in dat aantal gedrukt maar die krijgen dan ook een extrasteuntje van de overkoepelende boekenvereniging en de boekhandelaren mee. Twaalfduizend exemplaren voor een kijkboek, het kèn blijkbaar, al wordt dan ook verwacht dat de DF-leden gretig zullen toehappen. Door die hoge oplage kon de verkoopprijs heel schappelijk gehou den worden: 1.980 frank, het lijkt me zeer aan vaardbaar, zeker als je weet wat je ervoor, ook inzake afwerking, in ruil krijgt. Een 256 bladzijden tellend boek met 125 foto's in vierkleurendruk; houtvrij mat kunstdrukpapier, 170 gr.een formaat van 250 x 295 mm; een band errond bedrukt in kwadrichromie onder transparante folie. Boude- wijn Delaere verzorgde de layout. Via de aankoop van dit boek wil men ook de aanhankelijkheid aan het Davidsfonds stimuleren. Want DF-leden betalen 1.650 frank, die dan wel te vermeerderen zijn met 50 frank (het lidmaatschap voor de afdeling Sint-Niklaas), maar samen is dat nog een procent of vijftien minder dan de normale prijs. Vermoed kan dus worden dat de afdeling Sint-Niklaas heel gauw op een verdubbeling van het huidige ledenaantal afstevent. De voorstelling Met enige luister wordt «Daar is maar één land, dat mijn land kan zijn» vrijdagavond 18 februari in de grote zaal van het Sint-Niklase stadhuis voorge steld. De «titelsong» (ik zeg het wat oneerbiedig, maar 't is goed bedoeld) wordt door het Koninklijk Gemengd Koor Sint-Gregoriusgild o.l.v. Robert Hellemond uitgevoerd, de Sint-Niklase zangvereni ging zingt de door Jef Van Hoof op muziek gezette verzen van René De Clercq. Plaatselijk voorzitter Leo De Meulenaer verwelkomt dan en nationaal DF-voorzitter Clem De Ridder stelt het boek voor. Daarna volgt een klank- en diamontage, u raadt het al: beelden van Jan Decreton en gedichten van Anton Van Wilderode. Een boek in audiovisie, Anton Van Wilderodes nicht, mevrouw Hildegard Neetesonne-Coupé, draagt voor. De eerste exemplaren gaan naar de auteurs, burgemeester De Vidts en Godfried Lannoo. Anton Van Wilderode spreekt tot slot en het Sint-Gregoriusgild zingt ten afscheid: «Lied van mijn land» met muziek van Ignace De Sutter en tekst van, jawel, Anton Van Wilderode. De Generale Bankmaatschappij biedt ter afronding een receptie aan. Het DF-bestuur uit Sint-Niklaas lijkt zéér in zijn nopjes met het feit dat het de nationale leiding in Leuven ertoe bewegen kon, de plechtigheid in Sint- Niklaas te doen plaatsvinden. Anton Van Wildero de is co-auteur, daarom vooral. Ondervoorzitter Guido Goedemé: «Van Wilderode schrijft naar de toekomst toe, maar wortelt in het verleden». En OAVlDSFOflDS Anton Van Wilderode (arch.) parallel daarmee werkt de Sint-Niklase DF-afdeling o.l.v. Leo De Meulenaer naar de toekomst toe, al blijft men oog hebben voor verworvenheden uit het verleden. Op de eerste rij zullen, naast hogerver- melde heren, beslist ook zitten Louis Bosteels, Dirk Verguit, Fabienne Verbeke, Maurits Koppen, Frans Noyen, Kris Verguit, Lieven Dehandschut- ter; maar dan moet het wel een heel grote rij zijn. Er zijn er, in Sint-Niklaas en verre omstreken, die ik al hoor zeggen: «Daar is maar één vereniging die de mijne kan zijn» Het Davidsfonds dus, honderd jaar later nog immer een charmant chauvinisme tentoonspreidend. Wouter VLOEBERGH let welsprekendheidstornooi georganiseerd door de «Jonge Kamer Aalst» in de Van nniszaal van de Generale Bank, Nieuwstraat, kreeg zowel qua deelname ais qua (langstelling een flink resultaat onder het aktueel motto «18 jaar... wereld, wat wil je in me?», intrigerend onderwerp dat door liefst 19 kandidaten in zijn diverse facetten, leens min dan meer welsprekend, op de korrel zou worden genomen. Achttien jaar, lijlpaal in het leven? Een plaats vinden op de arbeidsmarkt maar hoe? Verder studeren laar met welke perspektieven? «Meest hoopvolle signaal van onze tijd is de ontevreden- eid bij de jeugd om wat er in onze wereld gegroeid is» (E. Cardoen) of de uitspraak van ohn Foster Kennedy «vraag niet wat de wereld voor jou doen kan, bezin liever jezelf 'er wat jij voor de wereld kan doen». Een uitdaging alleszins. 5 tot 7 minuten tijd dienden deelnemers, Belgen tussen Jen 19 jaar, een uiteenzetting [geven aan te hand van enkel tn schema. Punten worden loor de jury waaronder een lid ta de organiserende Jaycee- fdeling en een taalkundige Kgekend voor de vorm (10 ooi taalvaardigheid, 10 voor itspraak en 10 voor vormge- ing) en voor de inhoud (10 »r kreativiteit, 10 voor ruktuur en 10 voor de eigen- jke inhoud zelf). »n Goedgebeur, Aalst: De treld evolueerde fantastisch jdens de voorbije 100 jaar en aakte de jeugd tot wat ze nu Wereld die de jongeren zelf tl eens grondig zouden willen tanderen. Taboes werden nvergeworpcn en principieel ijgt de vrouw zelfstandigheid [gelijke kansen. Onze gene- tie toont gelatenheid, fatalis- t, amorfe berusting. Waar ijft het idealisme eigen aan jeugd, geloof in eigen nacht en toekomst? arlne Haeiterman, Zottegem. wordt gekonfronteerd met ekonomische krisis en uit- tfenen van het gekozen he sp wordt problematisch. Waan de schuld? Aan de •atschappij? Aan de oudere seratie? Aan onze opvoe- iag? Aan de verkeerde op- ®g? Gewoon bij ons zelf? jat ons niet negatief zijn och ons positief opstellen, featief en flexibel. Maar »ral optimistisch. Moeyersoons, Aalst. «Ie wegen liggen open voor tjeugd die de huidige wereld liter beziet als een griezelige ieoce-fictionfilm. Moderni- ting, komfort en prestatie- Mg vernietigen de natuur en Neigen menselijke waar- 0. Enkel maar hopen dat de jen idealen niet uitdoven aar in deze donkere wereld itende sterretjes zijn tot de chtendzon weer gloort, hütrl Pottle, Aalst. Het idea le is de dood nabij! De lomer wordt met zijn voeten op de grond gedrukt. Is werk, in een periode van automatisa- tie tot en met, nog wel verant woord? Is studeren als algeme ne vorming geen utopie waar alles nu wentelt rond speciali satie? Vindt ieder zijn eigen middel om de realiteit te ontvluchten? Toch is er veel werk te doen. Onbetaald dan. Als wereldver beteraar. Nathalie Renneboogh. Stude ren na achttien jaar kan het werkloosheidsprobleem uit stellen doch wellicht niet om zeilen. Ook de liefde heeft grote im- pakt op ons leven. Niettegen staande al die sombere proble men blijft best idealisme ons bezielen. Gunther. Schollaert, Hofstade. De jeugd heeft nog mogelijk heden in «de computer», door onwetendheid en konservatis- me vaak als bedreiging van de maatschappij gedoodverfd. Apparaten die uiteindelijk to taal afhankelijk zijn van de mens. Robotten verlossen mensen van slavenwerk zodat men zich op wezenlijke proble men kan koncentreren. Com puter die niet meer elitair is doch in ieders bereik. Angst van het nieuwe mag geen in- stinktief verzet impliceren. Vicky Vanden Broeck, Hekel- gem. Mensen zijn gedoemd tot een marionettenrol via kon- sumptie, nieuw geschapen be hoeften, waardeoordelen en «kuituur industrie». Er zijn ook andere denkers die de mens willen bewust laten wor den van zijn dagelijkse hersen spoeling. De jeugd zelf is heel wat kriti scher geworden en opteert meestal voor menselijke waar digheid, vrijheid, individuali teit. Greet Van der Maelen, Nieu- werkerken. Na de kindperiode komt de drang naar zelfstan digheid, het kiezen van werk of van een studierichting. Tegenover de krisis en de tech nologische vooruitgang stelt de jeugd inzet en kreativiteit. Aan het eigen levensgeluk moeten we zelf werken. Eric Verbustel Momenteel kiezen voor God en Kerk is voor de jongvolwas sene moeilijk. Toch moet ver zoening mogelijk zijn tussen godsdienst en hoge welvaart, en snelle ontwikkeling van techniek en wetenschap. De jeugd wil een wereld, een cen trale plaats voor God. Maar zij wil de monotonie van gestag neerde eucharistievieringen breken, opkomen voor in spraak van de leek en de gods dienst pregnant maken via nieuwe ideëen. Kathleen Vermeersch. Jong zijn is nieuwe wegen durven gaan doch worden gekronfon- teerd met automatisch werk of problemen tijdens de studie. De jeugd wil niet materialist zijn, zich niet alleen richten op de zichtbare wereld doch ech ter innerlijke waarden ontdek ken. We moeten zelf de wereld helpen opbouwen. Marleen Vinck, Aalst. 18 jaar zijn impliceert een paradox: een einde (van de studiën) en een begin (van volwassen heid). Er komt een te volgen pad niet altijd bestrooid met rozen. .De jeugd wil de rotte maatschappij eens tonen hoe het kan, hoe het moet. Daar om wil ze nagaan hoe een einde te maken is aan de duis tere praktijken op deze aarde. Greet Walschap. Studeren aan de univ. om later in de maat schappij een nuttige plaats te kunnen bekleden wil de wereld doch de jeugd zelf wil studeren wat haar interesseert. De we reld verwacht dat de student meeloopt met de rest doch de jeugd zelf tracht te verbeteren wat ik als fout ervaar. Darie Chiau. Is de mens van de twintigste eeuw slimmer dan zijn voorganger? De jeugd denkt van wel. Op school deelt de lerares onze idee niet en stuurt ons verwijten toe omdat we menen echt slimmer te zijn. zevende welsprekendheidstor nooi. Tejater '80 zorgde voor een geslaagd intermezzo tijdens de beraadslaging van de jury be staande uit voorzitster mw. Peynsaert-Verstraeten, mw. Van Mol-Bertin, en K. Ver hoeven en de heren Van Mol- le, A. Hutsebaut, Van den Bauheede, De Tremerie en L. Pauwels. Of een voordracht over een probleem dat de kracht van de kandidaten meestal te boven gaat en waar bij de intrinsieke inhoud hun dus parten kan spelen dé for mule is om de faktor welspre kendheid te evalueren blijft een open vraag. Misschien kon een vraaggesprek)e, een dia loog of gewoon een improvisa tie over een makkelijk onder werp meer licht werpen op de welsprekendheidskapaciteiten van elke kandidaat in het bij zonder. Uiteindelijk werd Kaatje Cla rys van de «Dames van Maria» die een zinvolle inhoud presen teerde op vlotte en gave ma nier de laureate. Tweede werd Darie Chiau die het eveneens zeer vlot deed en op niveau presteerde. Vervolgens kwa men 3e Marleen Vinck, 4C Greet Van der Maelen, 5C Ann Goedgebeur, 6e Greet Wal schap, T Nathalie Renne boogh, 8' Leentje De Wandel, 9* Sonja De Meyer en KF Di- mitri Pottie. Elfde ex-aeqou werden dan alle andere deel neemsters. LH Men moet niet alleen slimmer worden met het verstand doch beter met het hart. Kaatje Clarys. Angstige vraag voor een 17-jarige, volgepropt met leerstof en regels en van wie nu verantwoordelijkheids zin en kritische instelling wor den verwacht. Liever ware me geweest te antwoorden op de vraag «Wereld, wat kan ik voor je doen?». Geen agressie ve opstelling, geen a priori af wijzen doch liever positief de huidige problematiek aanpak ken als de weelde- en compu terkinderen die we toch zijn. De wereld is immers als een bos, een uitdaging, een avon tuur, met obstakels. Alleen te doorgronden en overleven via kreativiteit en onderlinge sa menwerking. Guy D'Haeseleer, Denderhou- tem. Spreker heeft het over «de wondere wereld van de elektronika». Onze toekomst dient gericht te zijn op toege paste elektronika die nieuwe horizonten opent. De compu ter die in het bedrijf in produk- tie, boekhouding en kommuni- katie heel wat kan, in de indus trie onmenselijke en gevaarlij ke arbeid kan overnemen en niet weg te denken is in de teriaire sektor. Peter D'Haeseleer, Bambrug- ge. Alhoewel de mens minder hoeft te presteren dan vroege.r werd hij nogal passief en in de wereldvisie worden we onver mijdelijk gekonfronteerd met de computer. Reikwijdte en belangrijkheid ervan stijgen met de dag. Welk effekt de computer op onze levenswijze zal hebben blijft nog een vraagteken, Sonja De Meyer. Met school kennis en idealen gewapend terechtkomen in de grote-men- sen-wereld Een mijlpaal! Be zinning is noodzakelijk, niet terugkruipen in de eigen schulp. Uiteindelijk heeft de jeugd dan toch dc sleutel van de toekomst in handen. Ver der studeren biedt alleszins la ter meer kansen op de arbeids markt. Het betert uiteindelijk toch eens. Leentje De Wandel, St.-Lie- vens-Houtem. Industrieën, multinationals bedreigen de mens. De ziel van de mens wordt vervangen door de com puter. Wij worden robots. De mensheid maakt momenteel essentiële wijzigingen mee Aalst. Klaartje Clarijsse (midden) werd verdiend winnaar van het welsprekendheidstor- door de ingreep van elektroni- nooi. (per) ka en informatika. De jeugd moet zulks ombuigen en ko men tot een maatschappij waar de mens centraal staat. Ook daaraan wil ik meehelpen doch mag dan niet onwetend blijven van wat er rond en met mij gebeurt. Om zulks te bereiken wil ik gericht verder studeren. Dirk De Wolf, Moorsel. Geld verdienen is niet het voor naamste. Zoals Multatuli's steenhouwer kan men gelukkig zijn zonder veel geld. Geld verdienen, promotie ma ken is het doel van de moderne mens. Men kan echter ook de andere weg inslaan, die van Jezus, Ghandi, mensen die niet rijk maar wel gelukkig waren. Wij kunnen ons inzet ten als verpleger, ontwikke lingswerker, werk in de vre desbeweging. Voorzitter van de Aalsterse Jonge Kamer Cyriel Baeyens had woorden van lof voor de durf en de inzet van de negen- Aalst. De negentien deelnemers aan het welsprekendheidstornooi. (per) tien kandidaten bij dit reeds

De Voorpost | 1983 | | pagina 3