Bogaert, Hoste, Sergeant: het driespan van Europ Decor- Dries- Merckx Zwemlessen in Lebbeke Etienne De Beule: nog een paar jaartjes meedraaien Jan Bogaert: geen 11 maar 12 overwinningen Erik Staes: laten zien wat ik kan tUR Opt" 1ECOR WIELRENNEN Frans Hofman is aan zijn derde jaar als wielersponsor toe. Het eerste jaar ging hij scheep met Splendor. Maar de lettertjes van Europ Decor waren nauwelijks op de truien van de renners te lezen. Frans Hofman trok daar vlug zijn besluit uit en besloot een eigen team op te richten, met enkele jonge renners, die zouden kunnen rekenen op de steun van gevestigde waarden zoals daar waren Frans Van Looy. A1b sportbestuurder werd Lucien Wlllekens aangetrokken, de vroegere adjunkt van Roger Swerts. Maar Willekens kon zijn beloften niet nakomen en hoezeer de renners zich ook inzetten, de zo door iedere ploeg begeerde en nagestreefde klassieke zege kwam er niet. Meer nog, in de semi-klassiekers kwamen de blauw-gele Europ Decor-renners al evenmin aan de bak. Weliswaar spurtte kopman Jan Bogaert zich te Harelbeke in de kijker door Roger de Vlaeminck in een Incidentrijke spurt te verslaan. Maar daarmee was de kous af. Hier en daar werd nog een kleinere zege meegepikt. De grote verwachtingen werden in geen geval ingeloBt. Willekens werd wandelen gestuurd om diverse redenen en Ronny De Witte ruilde de fiets voor de wagen, wist zijn renners op te peppen en zie, het vertrouwen in de ploeg groeide zienderogen. Jan Bogaert bleek zichzelf en zijn vele kwaliteiten weer gevonden te hebben. Hij won elfmaal vorig seizoen. Na afloop van het was Frans Hofman tevreden over de geleverde presta ties. Het derde sponsorjaar moest het jaar van de defini tieve doorbraak worden. Hij had ook begrepen dat daar voor versterking nodig zou zijn. Nauwelijks was bekend dat er enkele sponsors de brui zouden aan geven, of Europ Decor werd aktief op de transfermarkt. Eerste werd Mare Sergeant, in het voorjaar gewoon schitterend als eerstejaarsprof. Hij deemsterde naar het einde toe noodgedwongen weg. Maar van hem wordt biezon- der veel verwacht. Later werd Frank Hoste aange worven. De nieuwe Belgi sche kampioen, die hele maal zichzelf was geworden na zijn schitterende zege, onderschreef prompt een kontrakt. Vermits Jan Bo gaert de blauw-gele kleuren trouw bleef, was Ronny De Wit meteen rond wat zijn triumviraat betrof. Nog en kele andere jongeren wer den aangeworven en toen ook nog Jos Jacobs de ran gen kwam vervoegen, had men als klap op de vuurpijl niet alleen een rasspurter in huis gehaald, maar ook een gedroomde wegkapitein. Jong, maar niet onervaren - Vijftien renners, die snak ken naar het nieuwe weg- seizoen maken deel uit van het Europ Decor-Dries- Merckx keurkorps. Samen zijn ze 374 jaar oud of een gemiddelde leeftijd van 24,9 jaar. Piepjong dus, maar niet zonder ervaring. Jos Ja cobs met zijn dertig is de oudste van de groep, hij toert al aardig wat jaartjes mee in het profpeloton en Etienne De Beule, die er 29 is, was zelfs nog lid van het befaamde Merckx-legioen. Hen moet men het klappen van de zweep dus niet meer leren. Bovendien is sportbe stuurder Ronny De Witte nog maar net renner-af, zo dat ook hij nog heel wat knepen van het vak kan overenten op zijn disci pelen. De benjamin van de ploeg is Mare Somers, waarvan trouwens heel wat wordt verwacht de komende maanden. Het team be schikt over uitstekend mate riaal. De fietsen Eddy Merckx, staalgrijs van kleur, maar haarfijn afge werkt en voorzien van de ongeëvenaarde Campagno- lo-onderdelen, zijn inder daad het neusje van de zalm. De renners zijn er in elk geval opgetogen over en Eddy Merckx zelf, die de voorstelling van de ploeg in het gerenommeerde Holiday Inn te Antwerpen met zijn aanwezigheid nog meer luister bijzette, zegt het niet met veel woorden, maar re kent zijn fietsen toch onder de besten die er momenteel op de markt zijn. Ook de pakjes van de renners zijn nieuw. Ze werden ontwor pen door Le Coq Sportif en de Europ Decor-Dries-ren- ners zullen makkelijk te her kennen zijn op het kleine scherm. Ook op de pijpjes van de rennersbroeken staat de naam van de sponsors afgedrukt. Met een Belgisch kampioen Met deze ploeg kan Ronny De Witte zowat alles aan. Maar hij heeft toch geop teerd voor een programma dat klassiek te noemen is. Het is een programma dat ook het best inspeelt op de mogelijkheden van de meeste renners. Met Bel gisch wegkampioen Frank Hoste, vroeger de trouwe se- kondant van Jan Raas en een onmisbare pion in het Raleigh-team van Peter Post, beschikt men over een klassieke renner die genoeg doorzettingsvermogen en kracht heeft om het de groot ste kampioenen lastig te maken. Hij zal voor de uitge sproken kopman van vorig jaar. Jantje Bogaert, een welgekomen bliksemaflei der zijn. Want Jan, zo bleek uit een kort gesprek dat we met hem hadden, heeft zijn zinnen gezet op een vroeg sukses. Het is dus uitkijken naar de Temsenaar in het seizoenbegin. Ook Jos Jacobs mocht ooit de Belgische kampioenen trui in de hoogste wielerka- tegorie omgorden, Jos ont popte zich toen als een ras spurter, waarnaar met loen se blikken werd uitgekeken tijdens de massaspurten in de Ronde van Frankrijk. Vo rig jaar ging Jos scheep met Fons De Wolf en deelde er in de malaise van zijn kop- De drie kopmannen: Mare Sergeant, Jan Bogaert en Frank Hoste man. Nu blaakt hij weer van gezondheid en zelfvertrou wen. En Mare Sergeant, dat staat bekend, die wil al het goede dat vorig jaar over hem werd gezegd en ge schreven maar al te graag bevestigen. Druk programma Ronald De Witte, de sportbestuurder die door zijn renners op de handen wordt gedragen, zette ten overstaan van het uitgebrei de gild van perslui, het pro gramma uiteen. Zachtjes aan wordt gerodeerd in Spanje, waar eerst de Ruta del Sol wordt aangepakt - Mare Sergeant zal zich al licht daar thuis voelen - om vervolgens deel te nemen aan de grote prijs en aan de ronde van Valencia. In maart wordt het menens met Opnieuw wordt er in het zwembad van het sportcom plex Albert I straat 120 te Lebbeke.een reeks zwemles sen gegeven voor kinderen en volwassenen om ieder een de kans te geven het zwemmen behoorlijk aan te leren of te verbeteren. Het gaat om één reeks van 10 lessen, welke begint op zaterdag 26 maart 1983 van 10-11 uur, een tweede "groep komt van 11-12 uur aan de beurt. Geïnteresseerden kunnen voor inlichtingen terecht bij Vincent De Decker, tel. 052/21.60.71 of 21.20.85. De kursus kost 650 fr. voor kinderen en 850 fr. voor volwassenen, toegang ZWembad, verzekering zwem lessen inbegrepen. Men kan zich ook inschrijven op zaterdag 26 maart 1983 (begin van de eerste les) in het zwembad. Verdere inlichtingen: Vincent De Decker, Lie. Lich. Opv., Dendermondsesteenweg 4, 9370 Lebbeke. Tel. 052/21.60.71 - 21.20.85. (A.T.) Etienne De Beule de Belgische openingswed strijd Omloop van het Volk, de Ronde van Limburg, Dwars door België, Milaan- San Rëino, De E3 Prijs te Harelbeke, de Brabantse Pijl. Dan volgen de klassie kers in een zakdoek: de Ron de van Vlaanderen, Gent- Wevelgem, Parijs-Roubaix, de Waaise Pijl, Luik-Baste- naken-Luik, de Amstel Gold Race en tussendoor nog een moeilijke wedstrijd te Was- muel en te Bavikhove. In mei wordt het kampioen schap van Zürich meegere den en ook Sombreff-Char- leroi, de Haan, Knokke- Heist, Ganshoren en Meule- beke staan op het program ma. In juni is er het kam pioenschap van België als hoogtepunt en in juli volgen plaatselijke wedstrijden te Sint-Niklaas, Beveren- Hammenaar Etienne De Beule, ondertussen al 29 geworden, moet men niets meer wijsmaken. Hij heeft alle koerswatertjes doorzwommen, was aktief in de ploeg Merckx en ging later Fons De Wolf assisteren. Vorig jaar deed hij zijn entree bij Europ Decor. Tot ieders grote voldoening. Etienne werd in de ploeg gewaardeerd om zijn inzet, om zijn inzicht en vooral om zijn werkijver. Ook hij is van mening dat de ploeg er dit jaar stukken sterker op geworden is. «Met Bogaert, Hoste en Sergeant moeten we toch enkele hoofdvogels kunnen afschieten», meent Etienne die terloops wijst op de goede sfeer die er in de ploeg heerst.» Etienne zelf relativeert de dingen, droomt zelfs af en toe een beetje voor zich uit en vertelt dan plots weer zeer levendig. «Mocht ik in Hamme toch eens voor mijn eigen deur winnen, dan zou ik al biezonder gelukkig zijn». Misschien lukt hem dat dit jaar. Dat de sfeer in de ploeg uitstekend is, konden we duidelijk merken. Het gezag van de vaderlijke Ronald De Witte wordt door iedereen aanvaard en als volleerde gen tleman onderhielden de renners zich met de vele aanwezigen op de voorstelling. Etienne De Beule deed er nog een schepje bovenop, toen hij de kleine Jo, die zich vorig jaar bijna krom fietste tussen de gedekte tafels, hoog optilde en in zijn sterke armen liet spartelen. wedstrijden zal moeten meerijden. Een nieuwig- heidje in de ploeg is zeker en vast de autocar, een rij dend paleis op wielen, die door de renners nu al met heel veel entoesiasme wordt begroet. Het is een «ge schenk» van de ploeg Wal ter Godefroodt, die ook al op deze voorstelling een praat je kwam slaan met zijn vrienden en oud-kollega's. De ploeg Europ Decor- Dries Veranda's Ronald De Witte was niet weinig fier om zijn nieuwe ploeg aan de voltallige pers te mogen voorstellen. Dat gebeurde in de aanwezig heid van de sponsors Frans Hofman en de heer J. Dries, die de ploeg sponsoren, van Eddy Merckx die de fietsen levert vóór het team en BWB-afgevaardigde Jos Fa- bri die ook een korte toe spraak zou houden. Wegka pitein en dus opvolger van de inmiddels gestopte Frans Van Looy is de 30-jarige spurter Jos Jacobs. De drie kopmannen van de ploeg zijn Jan Bogaert (25 jaar). Frank Hoste (27), en de nog jeugdige Mare Sergeant (23). De helper bij uitstek en mis schien wel het toonbeeld van een ploegmaat is de 29- jarige Etienne De Beule. Verder zitten in dfe ploeg nog mannen als Luc Govaert (24 jaar), Jos Haex (23), Jan Ne vens (24, waarvan men dit jaar veel verhoopt in de rit- tenwedstrijden), Jos Op het Eyndt (22), Mare Somers (21 jaar en met de zegen van de BWB naar de groten overge stapt), Erik Staes (22), Erik Vandeperre (25). Jos Van de Poel (28), Dirk Waeyenberg (27) en Kurt Dockx (24). Deze volkomen Vlaamse ploeg wordt geleid door sportdirekteur Ronald De Witte en heeft als verzorgers Guillaume Michiels en Rik Havermans. De mekanie- kers zijn Roger Danis en Ro land Libert. De Voorpost - 11^.2.1983 - 41 Erik Staes komt uit Haasdonk. Hij werd geboren op 4 juni 1960 en behoort tot de jongste renners van de ploeg Europ Decor-Dries Veranda's. Hij prijst zich gelukkig voor het nieuwe seizoen een uitstekende ploeg gevonden te hebben. Op het einde van vorig seizoen mocht hij in het team nog enkele wedstrijden meerijden en al direkt ervaarde hij de andere manier van koersen. Het gaat er veel sneller, heel wat gedisciplineerder, ook in ploegverband. Het wordt een jaar van wennen. Het programma van Staes lijkt er niet al te zwaar uit te zien, al weet Erik alleen dat hij de twee Waalse klassieke wedstrijden niet zal moeten meerijden. «Mijn taak zal er vooral in bestaan om de kopmannen zoveel mogelijk en ook zolang mogelijk te helpen. Met een uitstekende sportbestuurder, die Ronald De Witte toch wel is en een ploeg die in vergelijking met vorig jaar honderd procent sterker is geworden, kunnen suksessen niet uitblijven.» Staes rijdt ook de Ronde van Zwitserland en hoopt dat hij zich zoveel mogelijk zal kunnen tonen. «De wil graag laten zien wat ik kan,» aldus Erik die niet bepaald uitblinkt in een of andere specialiteit, maar alles aankan.» Misschien ben ik nog het sterkst in het tijdrijden, zo zegt hij. Wanneer hij de kans krijgt zich op dat gebied te onderscheiden, dan gaat allicht zijn eerste droom in vervulling. Waas, Temse en Duffel. In augustus wordt deelgeno men aan de Scheldeprijs te Schoten, de Grote Prijs van Dortmund, de Grote Prijs Ed dy Merckx en in september hoopt men stellig een of meerdere kandidaten-we reldkampioenen te mogen afvaardigen. Met Parijs- Brussel als klassieke wed strijd in september en de traditionele herfstklassieker Blois-Chaville en de Ronde van Lombardije wordt het seizoen afgerond. Europ Decor-Dries rijdt ook een aantal rittenwed- strijden, deels als voorberei ding op de klassiekers, deels als een eerste kennis making met een rittenwed- strijd. Als voorbereiding op Milaan-San Remo wordt van 10 tot 16 maart deelgenomen aan Parijs-Nice en als voor bereiding op de klassiekers wordt van 29 tot en met 31 maart de Driedaagse van De Panne gereden. In mei staan de Ronde van Nor- mandië (van 3 tot 8) en ook de Ronde van Italië (15 mei tot 6 juni) ingeschreven op het programma en om naar het Belgisch kampioen schap toe te leven dat op 26 juni te Ronse over een moei lijke omloop wordt verre den, voor te bereiden, wordt van 14 tot 24 juni de Ronde van Zwitserland gereden. Ook in augustus staan nog een aantal rittenwedstrijden op het programma. Onder meer de Ronde van Duits land (van 6 tot 13), de Ronde van België (van 16 tot 20 wanneer die doorgaat) en de ronde van Nederland (van 22 tot 27). In september is er dan nog de ronde van Cata- lonië die van 7 tot 14 sep tember wordt verreden. Zo te zien geen gemakke lijk programma, althans niet voor de kern van de ploeg die allicht al deze Ronald De Witte droomt van klassiek sukses Jan Bogaert Tijdens de voorstelling van de ploeg werd gezegd dat Jan Bogaert toch nog elf overwinningen bij elkaar had gefietst. Ofschoon hij eerder voorzichtig was begonnen, werd het seizoen voor sterke Jan uit Temse een sukses. Hij won verrassend maar niet onverdiend in Harelbeke, waar hij Roger De Vlaeminck versloeg in de spurt. «Van een incident was er geen sprake,» aldus Jan. Ik spurtte voorop, week niet af van mijn lijn en liet Roger genoeg plaats om door te kunnen». De Vlaeminck werd er dus op zijn volle waarde geklopt. «Die elf overwinningen moeten er in feite twaalf zijn. Maar zwaar til ik daar allemaal niet aan,» lacht een bescheiden Jan Bogaert, die toch twee schitterende ereplaatsen wist te behalen in evenveel klassieke wedstrijden. «Je moet ook een beetje geluk hebben, zo mijmert hij en herleeft wanneer hij vertelt over Parijs-Roubaix, een wedstrijd die hem moet liggen. «Nu we een zeer sterke ploeg hebben moet er toch veel meer inzitten. Gent-Wevelgem, bijvoor beeld, daar wil ik in schitteren. Ik rijd altijd goed in deze wedstrijd en met meer hulp en vooral beter omringd in de eindfaze, valt daar voor ons heel wat te" rapen». We hopen maar voor Jan dat het ook zo zal uitko men. Hij is in de wolken over de sportbestuurder: «een man met gezag, maar ook vol begrip voor tegenslagen. En vooral met open oog en oor voor de vele menselijke problemen waarmee ook renners hebben af te rekenen. We hebben het dus getroffen. Ook mijnheer Hofman verdient alle lof. Hij is een man van zijn woord en wanneer hij wat heeft beloofd, dan doet hij dat ook. De renners waarderen dat». Jan, die aan zijn vierde jaar als beroepsrenner toe is, reeg een massa ereprijzen aan elkaar. «Op den duur wordt de stress zo groot, wordt de honger naar een overwinning zo fenomenaal, dat men zeer vlug fouten maakt. Je moet er dus ook mentaal staan, anders wordt het niets». Bogaertje prijst zich een gelukkig man, ook gedurende twee seizoenen deel uitgemaakt te hebben van de befaamde blauwe garde van Ferdinand Bracke. «Daar heb ik zeer veel geleerd. Het was een uitstekende leerschool,» zegt Jan die de aanschaf van de rennersbus een flinke aanwinst noemt. «Dit seizoen komt onze volledige doorbraak, de ploeg is zeer goed, we zijn al ver gevorderd met de training en bovendien volgt er nog een oefenkamp. Wees gerust, we zullen er staan». En Jan lacht zijn gave tanden bloot.

De Voorpost | 1983 | | pagina 41