udegem wil zijn kinderen eilig naar school Systematische hondenvergiftiging in Lebbeke Officiële openstelling ontmoetingscentra Aaigem en Erondegem Tragisch verkeersweekeinde in het Waasland Kardinaal Danneels Ie Affligem! De Voorpost -11.2.1983 - 5 mdermonde. Het ouderkomitee van de beide lagere scholen van Oudegem. (ks) JOI 'l Iet besef dat er aan de verkeersveiligheid van de Oudegemse schooljeugd iets moest rden gedaan, was eigenlijk al een hele tijd aanwezig; Dat is éen zin uit de aanhef van tón brochure «Dossier Verkeersveiligheid schoolgaande jeugd Oudegem» die door de n tt derkomitees van de gemeentelijke jongensschool en de vrije meisjesschool aan de t? o roegde overheid werd overhandigd. Aan de hand van een informatievergadering hiet: crden ook de ouders by dit hele gebeuren betrokken en het lovenswaardige was dat is d wel door de ryks wacht als door de Dendermondse politie ook al een dossier was dat gemaakt en er zelfs al mogelijke oplossingen in overweging zyn genomen, en reE< jvrouw Leroi van het ou- lossing of een aanduiding in monde met ongeveer 29 rkomitee van de jon- de goede richting aange- meter en voorzien van li nsschool verwelkomde toond. Misschien zijn alle handbediende lichten, een ,st^ vele aanwezigen. «Uw voorgestelde oplossingen stuk veiliger zijn. Op dit langstelling en bezorgd- verkeerstechnisch niet rea- gevaarlijke kruispunt moe- B<x id voor de veiligheid van lizeerbaar, maar in elk ge- ten dagelijks 35 leerlingen kinderen doet ons val is de bedoeling en de per fiets en 40 te voet ugd» Zij schetste ook in aanbreng ervan meer dan voorbij. jP tkort hoe het dossier tot lovenswaardig en te over- Aan het kruispunt Me- nd was gekomen, welke wegen waard. vrouw Courtmansstraat - ppen men heeft onder- Een eerste knelpunt dat be- Ouburg passeren dagelijks men en welke verwach- sproken werd was dit aan 75 leerlingen, waarvan 35 :n men nu heeft. Men de gemeentelijke jongens- per fiets, gepoogd een zo aan- school te Oudegem. Dage- Hier moeten niet zoveel lijks moeten daar 43 leer- wijzigingen worden aange- lingen per fiets en 33 te bracht. Maar een voetpad voet voorbij. Het belang- en een fietspad mogen er rijkste bezwaar daar is het best komen. Wordt aan het zebrapad dat zou moeten verkeersbord Cl nog de verlegd worden tot naast de vermelding toegevoegd Tom, aldus mevrouw bestaande oversteekplaats worden «uitgezonderd fiet- ii, zijn alle op- en aan- voor fietsers. Het zou in elk sers» dan zou de meeste kingen, liefst schrifte- geval de zichtbaarheid daar ellende zijn opgelost. hartelijk welkom. Men sterk verbeteren. Ter hoog- Het vierde probleem si te van het nieuwe zebrapad tueert zich aan de over- zouden ook (handbedien- steekplaats aan het ge- de) lichten moeten komen meentehuis. Hier gaan da- die men enkel bij de aan- gelijks 40 kinderen te voet vang en het einde van de en 30 per fiets voorbij. Een schooluren in werking zou oplossing is hier niet zo stellen. Een grondmarke- eenvoudig, ook al omdat ring A 23 en een bijko- het voetpad aan de pui van .n heeft zeven cruciale mend verkeersbord dat de het gemeentehuis veel te ;e'iten als vertrekpunt ge- oversteekplaats voor voet- smal is en moeilijk zal kun- ete' men. Niet dat er in Ou- gangers aanduidt, zouden nen verbreed worden. gem geen andere ver- meer dan welkom zijn, Maar. het aanbrengen van erssituaties kunnen voor- zoals ook een afsluithek een oversteekplaats recht- ;ns men waar men de nodige aan de rand van het voet- over de Nederstraat zal in au? Mzichtïgheid aan de dag pad op de hoek Oudegem elk geval de zichtbaarheid Jfoet leggen. Maar de ze- Centrum en de mevrouw richting Dendermonde op knelpunten werden uit- Courtmansstraat evenals 40 meter brengen en rich- kozen omdat daar pre- de aanleg van een voetpad ting Aalst op 37 meter. Dat 'n s flink wat kinderen te naar de sporthal geen over- is een gevoelige verbete- phn et of per fiets voorbij dreven weelde zou zijn. dus niet meer aan het ge- in oeten. Dan kwam de oversteek- meentehuis). De afbake- ne" in de hand van dia's en plaats aan de meisjesschool ning van de rijweg aan het °Pfatenschema's werden de- aan de beurt. Hier wil men kruispunt Varenbergstraat punten een voor een op het wegdek het ver- - Rijksweg (eventueel door gelicht. Niet alleen wer- keersbord A 23 aanbren- schilderen of bij middel van n de negatieve aspekten gen in beide richtingen en een vluchtheuvel) moet Vo ngeduid, maar evenzeer zou een verleggen van het toelaten het verkeer een ird telkens weer een op- zebrapad richting Dender- betere begeleiding te ge- mwelijk mogelijk dos- voor te stellen dat een :ntal punten omvat. Al- it zal niet iedereen ak- »rd kunnen gaan met de md van de brochure. ,1 die reakties zorgvuldig ituderen en er ook de dige besluiten uit halen, p die wijze wil men tot positieve samenwer- Ig komen. ren knelpunten Mermonde. Aan heel wat belangstellenden werd het plan over de verkeersveiligheid leen gezet, (ks) ring, want waar de over steekplaats nu is, bedraagt die zichtbaarheid 0 meter. Ook moeten er verkeers borden worden aange bracht die deze oversteek plaatsen aanduiden. Het meest efficiënt zou hier echter nog een degelijke snelheidbeperking en een strenge kontrole werken. Vijfde knelpunt: het kruis punt Varenbergstraat - Ou- degemsebaan. Hier komen 21 kinderen per fiets en 30 kinderen te voet voorbij. Hier stellen de ouderkomi- tees van de beide lagere scholen ook voor een ze brapad aan te leggen tussen het gemeentehuis en de bocht Varenberghstraat - Oudegemsebaan, tegen over de Nederstraat (en rtoö >1 )n? Het eerste bezoek van Kardinaal Danneels aan lan* West-Brabant wordt de opening van het Jubeljaar, T9 eeuwen Affligem, op zondag 20 maart e.k. Op de vooravond van het feest van Vader Benedik- tos zet men inderdaad het jubeljaar in met een plechtige eucharistieviering in aanwezigheid van en ®et homilie door de pas gekreëerde Kardinaal. Deze eucharistieviering zal muzikaal en vokaal 3 9® tu a fi fuu vas ..vuui^uviiwillg 1.U1 IllUZ-IIMJill CU VUB tM *orden °pgeluisterd door het Halleluja-koor v *nst'tuul van de «Dames van Maria» te Aalst, v Koor dat destijds gevormd werd door wijlen Dom Bernard Copray O.S.B. en nu geleid wordt door Gaston De Cock. «J ^erstdaags verneemt U meer over de komende grootse viering waarbij Affligem andermaal een .jaar lang in het centrum van de belangstelling zal an somen te staan. ven. De bedoeling zit na melijk voor de rijbaan een beetje te versmallen. De omgeving van de kleu terschool (Mevrouw Court mansstraat - Hofstraat) 'verdiende heel wat aan dacht. Per fiets 35 kinderen en te voet 39 worden er dagelijks bedreigd. Men stelt voor in de Hofstraat een verkeersbord A 23 te plaatsen in beide richtin gen, maar dan goed zicht baar en op een veilige af stand. In diezelfde Hof straat moet er en dan voor al in de buurt van de school een snelheidsbeperking ko men tot 40 kilometer per uur. Dat laatste geldt trou wens voor alle andere voet paden in Oudegem. De ou- derkcmitees stellen ook voor om in de Mevrouw Courtmansstraat eenrich tingsverkeer in te voeren. Men .zou er via de Hof straat mogen inrijden en er weer uitkomen via de Lam- broeckstraat. Het wegdek in de Mevrouw Courtmans straat moet beter verhard worden en er moet riole ring worden aangelegd. Tenslotte is er nog het kruispunt aan de Mevrouw Courtmansstraat en de Lambroeckstraat, waar dagelijks een dertigtal kleuters voorbij moeten en voorzichtigheid dus meer dan geboden is. Een zebra pad moet er ongetwijfeld komen en ook de voetpa den moeten er verbeterd worden. Op het wegdek zou men het verkeersteken A 23 moeten schilderen en een verkeersbord A 21 zou langsheen de Lambroek- straat moeten geplaatst worden. Verder moet de snelheid van het verkeer er dalen tot 40 per uur. Ook deze laatste maatregel kan men best in het centrum van Oudegem doorvoeren. Besluiten In het besluit staat te lezen dat de drukke provincie- baan die de deelgemeente Oudegem als het ware in twee delen splijt, voor heel wat gevaren zorgt. Dage lijks rijden daar om en bij de 15.000 voertuigen over. Er zijn heel wat bochten op die weg, ook in de dorps kom, en die verhogen de onveiligheid voor de kinde ren in sterke mate. Een tweede bemerking is de slechte staat van de voetpa den. Op vele plaatsen ont breken die zelfs. Dus ook op dat stuk wordt er een extra inspanning verwacht. Hoopgevend is dan weer dat uit de studie blijkt dat men met kleine middelen heel wat situaties flink zou kunnen verbeteren. Al is het natuurlijk ook weer zo dat de inspanningen niet alleen moeten komen van de voetgangers in casu de kinderen maar even zeer van de automobilisten. Betere signalizatie in de na bijheid van de scholen, het aanleggen van zebrapaden, een verbeterde wegmarke ring, het zijn allemaal din gen die flink kunnen bij dragen tot een veiliger om geving. Maar ook de inge steldheid van de wegëbrui- ker moet in de positieve zin gewijzigd worden. Het summum zou natuur lijk zijn, wanneer er een omleidingsweg moest ko men die het drukke verkeer uit het centrum van Oude gem zou weghalen. Maar dat lijkt voorlopig een utopie. Vorige zaterdag 5 februari werden de gemeentelijke ontmoetingscentra van Aaigem en Erondegem officieel opengesteld door gemeenschapsminister Marc Galle in aanwezigheid van de nagenoeg voltallige gemeenteraad en vertegenwoordigers van de hogere overheid. Zowel te Aaigem als te Erondegem was er een grote publieke opkomst voor deze officiële openstellingen. Gemeentehuizen: Zoals in het ganse land, kwa men ook in Erpe-Mere een aantal gemeentehuizen leeg op 1 januari 1977, datum waarop de fusies der gemeenten inging. Het gemeentehuis van Mere de kerngemeente van de fusie Erpe-Mere werd, samen met enkele daaraanpalende gebouwen, in gebruik geno men als gemeentebuis. Het OCMW werd gehuisvest in het gemeentehuis van Bam- brugge en de technische dien sten van Openbare Werken kregen onderdak in het ge meentehuis van Erpe. Het gemeentehuis van Burst werd ingehuurd door de Regie der Posterijen, de gemeen tehuizen van Aaigem, Eronde gem, Ottergem en Vlekkem bleven leegstaan. Sedert 1 januari 1983, bij de ingebruikneming van het nieuw administratief centrum Steenberg, is nu ook het ge meentehuis van Mere vrijge komen. Teneinde deze leegstaande ge meentelijke gebouwen een bestemming te geven, heeft het gemeentebestuur van Er pe-Mere geopteerd voor het verbouwen ervan tot gemeen telijke ontmoetingscentra. Op basis van een behoeftenon- derzoek door de diensten van de toenmalige kuituurschepen Johan De Wolf werden Aai gem en Erondegem gekozen om als eerste deelgemeenten van Erpe-Mere een gemeen telijk ontmoetingscentrum te krijgen. Aaigem In Aaigem werd een paar jaar geleden een «hoorzitting» georganiseerd, waarop de ver enigingen hun noden konden kenbaar maken. Op basis van de resultaten van deze hoorzitting werd een ont werp gemaakt om het gemeen tehuis, annex gemeenteschool te verbouwen. Van de drie klassen van de school werd een polyvalente zaal gemaakt, uit gerust met bar, keuken en ge luidsinstallatie. Het gemeen tehuis zelf werd omgevormd tot een aantal tentoonstellings- of vergaderlokaaltjes, terwijl een tweede grote ruimte voor zien is voor de fanfare. Deze fanfare verwelkomde de aanwezigen met een gastop treden. Daarna hield burgemeester De Lat een korte toespraak waar in hij de afwezige schepen Jo han De Wolf verontschuldig de, die wegens ziekte niet aan meer dan dertig wagens ge vormd en onder escorte werd de 9 km van Aaigem naar Erondegem probleemloos af gelegd. De fanfare Sint-Cecilia verwel komde de genodigden met een stevig stukje marsmuziek en Gebruik In een kort gesprek bevestigt kuituurschepen Jeff Van den Steen dat het in de bedoeling ligt alle verenigingen van Er pe-Mere gebruik te laten ma ken van deze nieuwe infra- struktuur. Voorlopig is het ge- Erpe-Mere. Minister Galle heeft zopas kennis gemaakt met de hoogwaardigheidsbekle ders. (Pel) wezig kon zijn. Hij noemde Johan De Wolf de «geestelijke vader» van het projekt, dat volledig kadert in de funktionele herwaardering van dorp en platteland. Hij sprak de hoop uit dat de bevolking van dit ontmoetings centrum volop gebruik zou maken, doch ook verantwoor delijk zou zijn voor het in goede staat houden van het gebouw. Minister Mare Galle, die door het onthullen van de herden kingsplaat het gebouw officieel voor geopend verklaarde, sprak in zijn rede zijn vertrou wen uit ten opzichte van het gemeentebestuur van Erpe- Mere, en in 't bijzonder van zijn kabinetsmedewerker Jo han De Wolf. Er wordt, aldus Mare Galle, in Erpe-Mere een realistisch be leid gevoerd. Kleinschalige en sobere projekten, die toch funktioneel en praktisch zijn. Daarna werd de opening opge luisterd door de volksdans groep van de Bond van de Grote en Jonge Gezinnen van Aaigem, waarna een bezoek werd gebracht en de mogelijk heden van het gebouw werden verkend. Erondegem De gemeentelijke politie had haar beste beentje voorgezet om de verplaatsing van Aai gem naar Erondegem zo vlot mogelijk te doen verlopen. Zeer snel was de kolonne van ondanks de koude lieten de majoretten zich van hun beste zijde zien. Het scenario werd nogmaals afgewerkt: in zijn toespraak ging minister Mare Galle even de persoonlijke toer op door over zijn fietstochten in en om Erpe-Mere te vertellen in de tijd toen hij nog iets jonger was dan nu. De leerlingen van de gemeen telijke lagere school, wijkafde- ling Erondegem, brachten aan de genodigden en de talrijke opgekomen geïnteresseerden een vertederend schouwspel ondanks de technische proble men met de geluidsinstallatie. Ook de fanfare ën de majoret ten brachten nog een num mertje. Daarna kon het gebouw be zocht worden: grosso modo komt het ontmoetingscentrum hierop neer dat het vroegere gemeentehuis volledig geres taureerd werd. De tuin, gelegen tussen het gemeentehuis en de gemeen teschool, werd opgevuld door een polivalente zaal die, zoals in Aaigem, voorzien is van een bar en een keuken. De aanwezigheid van de school maakt dat dit ontmoe tingscentrum nog beter ge slaagd lijkt dan te Aaigem; het polyvalente karakter wordt bijvoorbeeld nog benadrukt door het feit dat de zaal door de school als turnzaal zal ge bruikt worden. bruik nog gratis, doch eerlang zal een bijdrage gevraagd wor den. Het ligt immers in de bedoeling dat de gemeentelij ke ontmoetingscentra zichzelf kunnen bedruipen, met andere woorden dat verwarming en verlichting kan betaald worden met de inkomsten ervan. Vere nigingen, die gebruik wensen te maken van deze infrastruk- tuur, kunnen hun aanvraag richten naar het Kollege van burgemeester en schepenen van en te 9420 Erpe-Mere. In principe wordt de infra- struktuur niet permanent toe gewezen teneinde zoveel mo gelijk verenigingen er gebruik te laten van maken. Gevraagd naar zijn vooruit zichten stelde schepen Van den Steen dat op de ingeslagen weg verder zal gewerkt wor den: de voorbereiding voor een buurthuis op de Meiers- kouter te Burst zijn reeds in een vergevorderd stadium, ter wijl ook Mere. Bambrugge en Ottergem eerlang aan bod moeten komen. Er staan trouwens nog officiële openingen op stapel: schepen Van den Steen beschouwt deze dag dan ook als een soort repe titie voor de officiële opening van het administratief centrum Steenberg. Eerlang zal daar voor een datum gekozen wor den. J.V.M. Het is niet de eerste maal dat er in Lebbeke een hond door intoxikatie wordt gedood. De laatste tyd komt dit zelfs veelvuldiger voor dan ooit voorheen, zodat men geneigd is te denken aan een systematische dierenvergiftiging. Uit een autopsie-verslag van de Gentse Rijksuniversiteit, afdeling pathologie der huisdieren, blykt dat er vermoede lijk strychnine wordt gebruikt. Dirk Verbestel uit Leb- ren het slachtoffer kunnen beke kreeg af te rekenen worden van een dergelijke met een haast analoog ge- vergiftiging. Stel je even val. Hij heeft twee ras- voor: een kind speelt op hondjes die een prima ver- het grasperk in de tuin, het zorging kregen. Eind de- ziet een bolletje gehakt lig- cember van vorig jaar liet gen... Men mag niet den hij de diertjes in de tuin ken aan het afschuwelijke rond 15 uur. Twee uur later gevolg dat dit zou Achiel en Yvette Mer- gevolgen vandien. Lady tens-Martens zijn dieren- kreeg de ene aanval na de ging hij kijken waar de hebben liefhebbers. Ze hebben vier andere en rond 18 uur stel- honden bleven. Tot zijn Voorkomen honden, waarvan er eentje de Yvette Mertens vast dat grote verbazing zag hij dat Mocht uw hond ernstige in het asiel van Schoonaar- het dier was overleden. De beide honden dood lagen in vergiftigingsverschijnselen de op vijf augustus van vo- tong was volledig purper, zijn tuin. Ook hij liet een vertonen, aarzel dan niet rig jaar werd aangekocht, de ogen mat en halfover- autopsie verrichten en dan hem zoveel mogelijk cog- Het was een kleine Collie trokken door het oogvlies door de Pathologische Af- nac toe te dienen. Dat is die de roepnaam «Lady» en het lijfje zo hard als deling der Huisdieren van momenteel het enige dat je de Gentse Rijksuniversi- kan doen om je hond nog teit. Het onderzoek wees Van de vergiftigingsdood te uit dat de honden vergiftigd redden. Geen enkel tegen- waren, met strychnine, gif js immers doeltreffend Twee maand eerder stierf tegen een dergelijke ern- er een hond van Dirk Ver- stige intoxikatie. Dat is een bestels werkmakker. Ook goeie raad die het echtpaar deze hond was vergiftigd. Mertens-Martens mee- En £aterdag 22 januari kreeg. meekreeg. Donderdag 20 januari omstreeks 15ul5 liet Yvet te Mertens haar vier hon den uit in de omgeving ach- beton. Klacht Achiel en Yvette Mer tens-Martens dienden, een ter het huis. Een gewoonte, maal ze het overlijdensat- zodat de honden ook de omgeving zeer goed ken- test in hun bezit hadden, een klacht in bij de rijks- nen. Normaal komen de wacht van Dendermonde. honden spontaan na een Het bleek dat ze niet het vond Dirk Verbestel in zijn Mochten er eventueel twintigtal minuten terug, eerste slachtoffer waren en tuin een dode kat. Toeval! nog lezers zijn van wie de Dat gebeurde die donder- dat er de laatste tijd syste- Niet zo eenvoudig hond zeer onlangs ts over dag ook. Behalve Lady, die matisch dergelijke gevallen Het is geen gemakkelijke leden aan intoxikatie dan met terugkeerde, tenzij van hondenintoxikatie wor- opdracht om een dergelijke wordt hen gevraagd'kon tien minuten na de andere den gemeld. Er is inmid- «sadist» te betrappen. Het takt op te nemen met het drie honden. Lady was nog dels een onderzoek opgezet grote gevaar schuilt hem er nummer 052/21 44 57 elke geen vijf minuten binnen, naar de mogelijke da- jn dat niet alleen katten en of ze begon zich biezonder der(s). honden, maar ook kinde- eigenaardig te gedragen. g, uitgezonderd op don derdag. Ze liep houterig en viel plotseling stuiptrekkend op de grond. De aanvallen bleven aanhouden en het lijf van Lady werd keihard. Haar ogen draaiden niet Tijdens het voorbije weekeinde hebben zich in het neerde personenwagen te vCe» vi it0" Land van Waas enkele zware verkeersongevallen pletter reed. deVedieerenartsndieVezTe'r snel v00rBedaan- FHversele, Meerdonk en Waasmun- ter plaatse was en haar on- ster kwam daarbU te,kens een P^soon om het leven. middellijk een anti-gifstof Waasmunster. Even na ze- gedood. toediende. Hij stelde ook ven uur zaterdagmorgen de diagnose vast: een heel slipte een personenwagen zware vergiftiging, vermoe- in een bocht aan de Belse- delijk door strychnine. Nu lebaan en kwam terecht te- Zondagnamid- dag rond twee uur veronge lukte de zestigjarige Juliet- Meerdonk. In de nacht van te Van Damme uit Elverse- zaterdag op zondag werd le toen ze met haar fiets aan de Molenhoekstraat in onder een personenwagen Meerdonk (Sint-Gillis) een terecht kwam. Het ongeval is strychnine een produkt gen een boom. De auto jongeman gedood. Het was gebeurde op de baan Sint dat men bij wet niet mag werd bestuurd door de 24- rond twee uur toen de 18- Niklaas-Hamme. Bij haar verhandelen. Het is een jarige Mare Huyghens uit jarige bromfietser Mare overbrenging naar het zie- smeng goedje dat het ze- de Wareslagedreef. De Theunis uit de Teerling- kenhuis overleed het nuwstelsel aantast met alle man werd vrijwel op slag straat tegen een gestatio- slachtoffer.

De Voorpost | 1983 | | pagina 5