Wase Jonge Leeuwen bestaan drie jaar Voor zelfbestuur en demokratie flaminganten uit Waas en Dender erontwaar igd over benoeming Nieuwbouw in Plezantstraat te Sint-Niklaas "llmleiding op rijksweg 60 e Hamme Aalsterse PW jongeren vinden nationale politiek weinig liberaal Wase CVP-besturen in 't nieuw Oostvlaamse Esperantodag te Aalst Aannemers en architekten in het Waasland Volledige OCMW-raad te Buggenhout Oudstrijder Jozef Vincke krijgt straat in Buggenhout MPI Capelderij Buggenhout Tweede Kasteelfeesten 1083-1983: negen eeuwen Affligem Kursus poppen maken in Sint-Nikaas Zelfbestuur en demokratie, twee sleutelbegrippen, eisen eigenlijk waarmee een aantal politiek geïnter esseerde jongelui het zondermeer eens waren en waarom zij begin '80 de groepering Wase Jonge Leeuwen startten. De vriendenbeweging is van oordeel dat enkel een demokratisch en door Vla mingen bestuurd Vlaanderen de Vlaamse jongeren een volwaardige toekomst kan bereiden. Een echte demokratie waarborgt de rechten en vrijheden van individuen en groepen en laat toe dat de politieke besluitvorming de weerspiegeling vormt van de wil van de meerderheid. In een kameraadschappelijke sfeer willen de Wase Jonge Leeuwen mee zoeken naar steekhoudende antwoorden op de uitdaging waarmee Vlaanderen wordt gekonfronteerd. De groepering is de voorbije drie jaar al erg aktief geweest. U herinnert zich ongetwijfeld nog de belangwekkende debatten tussen de lijsttrekkers bij parlements- en gemeenteraadsverkiezingen, mis schien ook nog de voordrachten over «De Vredes- gedachte in de Vlaamse Beweging» en «Amnestie en de staatshervorming». Verder organizeerae men o.m. een volksdansavond, uitstappen naar Frans- Vlaanderen en de Frontstreek van '14-'18, fietstoch ten naar het Vlaamsnationaal Zangfeest en de Ijzerbedevaart. De Wase Jong< L mwen geven ook een mededelin genblad én het rmingstijdschrift Volksopbouw uit. De WJL-infi iienst helpt scholieren bij het voorbereiden van erken en spreekbeurten over de Vlaamse problematiek en de WJL-winkel ver spreidt boeken en propagandamateriaal. Afgevaar digde voor Sint-Niklaas van de Wase Jonge Leeu wenis Lieven Dehandtschutter. Hij is ook voorzitter van de Sint-Niklas jeugdraad. Wij grasduinen even in de aktiviteitenkalender van de Wase Jonge Leeuwen: vandaag vrijdag 11 februari om 20.30 u. treedt in het Walburgkasfëel van het Sint-Niklase stads park de Welshe folkgroep Cromlech op; donderdag 24 februari kiest men richting Ant werpen om daar het vierde KVHV-studenten- zangfeest mee luister bij te zetten; zaterdag 26 februari wandelen de Jonge Leeu wen langs de Moervaart; vrijdag 4 maart om 20 u. organiseert men bij WJL een eigen IJzerbedevaartavond met verto ning van de bedevaartfilm van 1982 en voor dracht van Paul Daels, voorzitter van het IJzer- bedevaartkomité; zaterdag 26 maart is senator Walter Luyten de gastspreker op een taalgrensavond; zondag 27 maart: Bormsherdenking in Sint- Niklaas; zaterdag 9 april leidt alweer senator Walter Luyten een taalgrensuitstap via Edingen, Vloes- berg, Ronse, Spiere, Helkijn, Moeskroen en Komen. Men vertrekt vanuit Belsele en Sint- Niklaas; zondag 24 april staat het 46ste Vlaams Nationaal Zangfeest in het Deurnse sportpaleis op het programma; zaterdag 2 en zondag 3 juli zullen het vierde WJL-IJzerbedevaartsweekend in Diksmuide en natuurlijk ook een deelname aan de 56ste Ijzer bedevaart uitmaken. Wil u méér weten over de Wase Jonge Leeuwen, dan is dit het adres: Kris Verguit, Isegrimlaan 13, 9180 Belsele. L.D.B. Wase Jonge Leeuw de Vlaamsnationale jongeren- iep De Vlaamsche VI ;e uit het Land van Dendermon- en de Sint-Niklase lelingen van het Verbond van laamse Oud-Strijders jn het Davidsfonds hebben met trbystering kennisgenomen van de regeringsbeslissing to 4 februari inzake Voeren. Ondanks het feit dat werd ruggekomen op de beslissing van 30 januari om Voeren de provincie Brabant over te hevelen, blijft de [gewerkte regeling over de ganse lijn negatief voor aanderen in het algemeen en de Vlaamse Voerenaars in biezonder. Uiteindelijk hebben de Franstaligen datge- bereikt waarop ze in eerste instantie aandrongen, nl. de noeming van José Happart tot burgemeester van >eren. beoogde pacifikatie wordt ilgens de verenigingen •enszins bereikt, wel integen- Als waarnemend burge ester oefent José Happart reeds de specifieke be- igdheden uit die aan het gemeesterschap verbonden (o.m. inzake politie en iehandhaving). In feite zal op 31 december 1983, wan- tr de benoeming van Hap- rt van kracht wordt, niets randeren. De huidige toe- nd is geheel onaanvaard- arvoor Vlaanderen. Niet al- in omdat Happart geen Ne- rlands kent wat nochtans wettelijke verplichting is oor de burgemeester van een ise gemeente maar boral omdat hij geen enkele larborg biedt dat hij in staat in de toekomst op grond van zijn specifieke burgemeesters- bevoegdheden de nodige poli tiemaatregelen en -verordenin gen te treffen om de fysische integriteit van alle Voerenaars te beschermen. Dat bleek reeds bij de eerste vergadering van de gemeenteraad, toen de vijf Vlaamse raadsleden tij dens en na de zitting werden beschimpt, bespuwd en gesla gen. Waarnemend burgemees ter Happart greep niet in. On der zijn hoede kan het geweld van de Action Fouronnaise verder zijn gang gaan, aldus de flaminganten uit Waas en Dender. Daarnaast werd de beslissing tot oprichting van een studie centrum voor de staatshervor ming gehandhaafd, waardoor het regionalizeringsproces twee jaar lang wordt geblok keerd. De voor Vlaanderen broodnodige splitsing van de vijf nationale sektoren en het overdragen van financiële ver antwoordelijkheid aan de ge westen wordt onmogelijk ge maakt, terwijl ondertussen de miljardenstroom van Vlaams geld naar Cockerill-Sambre en andere projekten in Wallonië wordt in stand gehouden Bovengenoemde verenigingen eisen dat de regeringsbeslissing van 4 februari ongedaan zou worden gemaakt en vervangen door volgende opties: De benoeming van een on afhankelijk niet-gemeente- raadslid tot burgemeester van Voeren, Deze persoon, die slechts kan benoemd worden op eensluidend advies van de bestendige deputatie van de provincie Limburg, moet Ne derlandstalig zijn en in staat zijn de veiligheid van alle Voerenaars te waarborgen. De afschaffing van de taai faciliteiten voor Fransspreken den in Voeren cn de nodige loer de Staat z(jn omvangrijke werken gepland aan het ieuwe trajekt van de Rijksweg 60 te Hamme, vanaf het ruispunt Neerstraat richting Dendermonde, tot aan de eodermondse steenweg. Deze werken, uit te voeren door Irma N.V. Stagro, zijn dringend en kunnen in geen enkel tval uitgesteld worden. De aanvang van deze werken is ipland op maandag 14 februari en zullen ongeveer derhalve maand duren. Bijgevolg is er een verkeersom- Wing noodzakelijk. a advies van en bespre ngen met de bevoegde inisteriële diensten bleek it in de praktijk enkel de ilgende verkeersregeling ogelijk is gedurende de node van de werken, ebruikers van de Rijks- eg 60 komende van St.- ikiaas, richting Dender- Mlt|onde, zullen aan het lispunt met de Broek- faat, dé Rijksweg verla- n en zo naar de Hooirt irden geleid om langs de 'idermondse Steenweg weg verder te zetten Dendermonde, het tselijk verkeer voor rzeke en het Industrie- Zwaarveld uitge- derd. Deze laatste vol de rijksweg tot kruis- Neerstraat. ggebruikers vanuit me bereiken Dender- nde via de Dender- dse Steenweg, ebruikers vanuit dermonde naar St.- aas komen ook via de dermondse Steenweg de Hooirt, waar ze via Neerstraat op de rijks- g worden gebracht, verkeer met bestem ming Dendermonde ko mende uit Moerzeke en het industrieterrein Zwaar- veld, dient via de Neer straat en Hooirt, de Den- dermondse Steenweg op te gaan. Het verkeer bestemd voor St.-Niklaas en komen de van Moerzeke en indus trieterrein Zwaarveld kun nen aan het kruispunt met de Neerstraat gewoon de Rijksweg op met bestem ming St.-Niklaas. De Moerzekestraat en de Kra- neplas (richting Moerzeke straat) zullen verkeersvrij gemaakt worden, uitgezon derd plaatselijk verkeer. In de Hooirt en in de Neer straat zal er parkeerverbod zijn. Aan de bevolking wordt begrip gevraagd voor deze uitzonderlijke ver keerssituatie. In het belang van de ver keersveiligheid worden de weggebruikers aange maand de verkëerssignali- saties strikt na te volgen en zo voorzichtig mogelijk en met gematigde snelheid, de omleidingswegen te ge bruiken. (bd) In het kader van de stadsre novatie had op 11 januari jl. de aanbesteding plaats voor 25 appartementen en 20 garages te bouwen aan de Plezantstraat. De Sint-Niklase Maat schappij is hier overgegaan tot het onteigenen van een 15-tal oude woningen om op de bekomen ruimte ap partementen op te richten. De appartementen be schikken over 1, 2 of 3 slaapkamers. Na onderzoek van de aan biedingen, 22 in getal, heeft de raad van beheer vorige week advies van toe wijzing gegeven aan de Na- De PW jongeren van Aalst hebben de politieke ontwikke- oorlogse dogmatische gezins- ling van het afgelopen jaar geëvalueerd. Dat gebeurde aan politiek van de CVP, is niet de hand van het PW partijprogramma. alleen in strijd met het PW- programma maar het is boven dien de zoveelste vorm van feodale uitbuiting van bepaal de groepen in de samenleving, vooral van de jongeren. Wij De jongeren vinden dat de mengeld zou worden afge- nationale politiek bezwaarlijk schaft. liberaal kan worden genoemd Met klem protesteren wij te en zij hebben dan ook heel wat gen de supplementaire heffin- eisen dan ook de' opheffing van ongenoegen. De Aalsterse gen voor de kinderbijslag ten deze maatregel. Wij stellen PVV jongeren zijn het hele- laste van alleenstaanden en vast dat van de ontvetting van maal eens met de kritiek die de kinderloze gezinnen (overwe- de staat geen sprake is, maar PW jongeren nationaal heb- gend jongeren). Deze maatre- dat de regering verhogen van de belastingen en van de laten op de aktieven en wij klagen dit aan. Wij betreuren dat onvoldoende in spanningen werden geleverd om de KMO's opnieuw arm slag te geven. Wij hopen dan ook voor 1983 dat de beweging van het Radikaal Liberalisme met meer agressie haar ideeën zal trachten te realizeren». Dat staat te lezen in een com- muniqué dat de PW jongeren ben geuit. Zij wensen aan die gelen ingegeven door de na- haar toevlucht zoekt tot het na hun vergadering vrijgaven, kritiek nog wat aan toe te voegen: «het steeds groeiend financie ringstekort van de overheid verontrust ons ten zeerste. Er moet daarom een halt toege roepen worden aan het de in standhouding van de schijn welvaart in onze samenleving omdat zal moeien betalen. Daarom willen we nogmaals benadrukken dat onder andere een fundamentele herbronning van het stelsel van de sociale zekerheid bij hoogdringend heid moet worden aangepakt. De evolutie van de jongeren- werkloosheid neemt daarmate schrikwekkende vormen aan dat een absolute beleidspriori teit moet gegeven worden om deze metastase in de samenle ving grondig aan te pakken. Wij betreuren dat ondanks de wervingsstop aan de overheid, het Vast Wervingssekretariaat eksamens blijft uitschrijven en alle kandidaten hiervoor in schrijvingsgeld laat betalen. Wij verzetten ons tegen derge lijke vormen van aftroggelarij en eisen dan ook dat het eksa- Onze minister van buitenlandse betrekkingen sprak donderdag in Stekene Op 23 en 24 april worden de plaatselijke besturen bij de CVP vernieuwd. De leden van de Christelijke Volkspartij zullen dan in hun gemeente een nieuw afdelingsbestuur en een afdelingsvoorzitter dienen te verkiezen. In alle afdelingen moeten kongresaf- gevaardigden verkozen worden, van hen wordt verwacht dat zij het arrondissementeel standpunt verdedigen op de provinciale en nationale kon- gressen. Ook de CVP-jongeren van het Waasland zijn aan vernieuwing toe. Op 6 mei zullen arrondissementele verkiezingen worden gehouden; daaruit komen de nieuwe arrondissementele voorzitter en zijn ver nieuwde bureau. Vrouwennieuws bij de Wase CVP. In alle gemeen ten zullen de CVP-vrouwen onder de leiding van volksvertegenwoordiger Miet Smet een aktief da mesteam oprichten, een CVP-vrouwenploeg die tot stand komt vanuit de kommissie Vrouw en Maat schappij. (wv) sociaal-ekonomische maatre gelen om de inwoners van die gemeente werk in eigen streek te verschaffen, zodat hun af hankelijkheid van Luik oor zaak van de geestelijke ver vreemding van een deel van de Voerenaars wegvalt. Het zonder dralen voort zetten van het regionalize ringsproces met als uiteindelijk doel een zo ruim mogelijke zelfstandigheid van Vlaande ren en Wallonië. De Wase Jonge Leeuwen, De Vlaamsche Vlagge, de Vlaam se Oud-Strijders en het Da vidsfonds dringen er bij de par lementsleden van de arrondis sementen Sint-Niklaas en Den dermonde op aan in het parle ment en daarbuiten de nodige initiatieven in die zin te nemen en/of te steunen. Alle Vlaams- gezinden worden opgeroepen om samen met de Vlaamse strijd- en kultuurvrenigingen eendrachtig front te vormen rond bovenvermelde doelstel lingen. Op zaterdag 5 februari gonsde de Aalsterse binnenstad van Italiaans-aandoende zonnige klanken. Eén van de stadsgidsen, Hilde, bleek voor niets vervaard, en spuide een niet te stuiten woordenvloed, als was het alles zuiver Zeels. Te gast waren Esperantis- stuursvergadering gehou- ten uit verschillende Oost- den en vervolgde 's namid- vlaamse gemeenten. Het dags na de stadswande- bestuur van de "Vlaamse ling met een soort open- Esperantobond had 's deurdag. Een massa aan voormiddags een be- informatie werd aan de tionale Maatschappij. De pvba Verplancke uit Kieldrecht werd als laagste aanbieder voorgesteld voor de uitvoering van de werken. In de verdere rangschik king kwam de pvba Quin- tyn uit Schuiferskapelle, pvba Nido uit Zele, nv W. Knippenberg uit Maaseik en pvba E. Dillen uit Bevel, De raad van beheer hoopt dat deze stadsrenovatie vanwege de hogere over heid voorrang zal krijgen en er in de maand april met de werken zal kunnen wor den aangevangen. Twee beroepen die heel veel gemeen hebben. Aannemers en architekten, ze zijn gebaat bij een goeie onderlinge verstandhouding. Is de architekt scheidsrechter, partij of raadsman? Met welke pro blemen wordt de aannemer- gekonfronteerd als plannen en bestekken worden opgemaakt? Hoe ziet de architekt «de ideale aannemer»? Al die aspekten komen aan bod op een debatavond die de Vereni ging van Algemene Aannemers organizeert i.s.m. de Architektenvereniging van het arrondissement Sint-Niklaas. Thema is «De relatie tussen aannemer en architekt». Het is de bedoeling dat maandagavond 14 februari om 20 u. in dc Kroonzaal van hotel Serwir in Sint- Niklaas de problematiek grondig wordt uitgediept. Moderator is Jan Venstermans, honorair hoofd- diekteur van de Nationale Confederatie van het Bouwbedrijf. Juridische bijstand wordt verleend door Luc Dieusart, juridisch adviseur bij de Belgi sche Landsbond der Bouwbedrijven en Openbare Werken. De voorzitters van de organizerende vere nigingen, aannemer René Verhulst en architekt José Van Daele, worden in het paneel elk bijge staan door twee kollega's-bestuursleden. Na dit debat biedt de Vereniging van Algemene Aannemers een drink aan. Onthou nu al dat maandag 25 april de jaarvergadering plaatsvindt van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland, en gastspreker is dan gemeenschapsmi nister van financiën en begroting Hugo Schiltz. Het achttiende jaarfeest van de Wase aannemers vindt plaats op zaterdag 22 oktober. Maar eerst eist het debat van 14 februari de aandacht op van al wie begaan is met de problemen in de bouwsektor. En die zijn, dat is u bekend, talrijk en niet zelden komplex. (wv) deelnemers gebracht: over de organisatie van de Vlaamse liga, de geschiede nis van het Esperantohuis in Antwerpen, de aktuele staat van de beweging in ons land, de financiële si tuatie en dies meer. Open en klaar werd op alle ver dere vragen een antwoord gebracht door de geschikte verantwoordelijke. En .al les, vraag en antwoord, in volkomen natuurlijk Espe ranto, wat we voelden aan ritme, intonatie en ont spannen optreden. Men verklaarde ons dat de Esperantöbeweging zich niet zonder meer wenst neer te leggen bij de vast stelling dat het verenigings leven in het algemeen aan anemie lijdt, maar niet wil opgeven en ijverig speurt naar nieuwe wegen en in spirerende ideeën. De jongeren, een zestal, hielden hun eigen bijeen komst onder leiding van de voorzitster van de jonge renafdeling. In de wandelgangen hoor den we, fluisterend, het idee opperen dat het wel zou kunnen dat het Vlaams Esperantocongres in 1984 in Aalst zou plaatsvinden. In 1931 was Aalst de stad van het tweede Vlaamse Esperantokongres Het Esperanto leeft en Aalst staat zeker niet op de laatste plaats! Bij het voorstellen van de OCMW-raad vorige week werden alleen de leden van de meerderheid in deze raad vermeld. Zo leerden we dat Karei Baeck, Maria Cooreman, Domien Van Havermaet, Jac queline Verhelst en Guillaume Willockx voor de CVP zullen zetelen. Daarnaast zullen ook Roger Van de Vreken (PVV), Maurits Van Opstal (VU), Jozef Verhaegen (VU) en Jerome Vermeir (SP) als Gembel leden aan de OCMW-tafel zetelen. Bij hun verkiezing werden helemaal geen verrassin gen genoteerd al moet bij de telling van de stemmen een vergissing gebeurd zijn wat betreft de opvolging van Verhaegen. Pas op 1 april zullen de hierboven genoemde leden hun eed afleggen in handen van burgemeester De Landtsheer. Dan moeten ze onder elkaar ook een voorzitter verkiezen. De meerderheid zal dan waar schijnlijk Karei Baeck op die stoel stemmen. H.A. De laatste gemeenteraad te Buggenhout besprak vorige week ook het voorstel van de oudstrijders- bond om de St. Jozefstraat voortaan Jozef Vincke- straat te noemen. Niemand leek daar bezwaren tegen te hebben. Jozef Vincke was als Buggenhoutenaar lid van de verzetsbeweging 'De Zwarte Hand'. Op 27 oktober 1941 al werd hij door de Duitsers aangehouden. Hij verbleef nadien achtereenvolgens in de koncentra- tiekampen van Breendonk te Antwerpen, Brussel, Buchenwald en tenslotte Dachau. Enkele weken voor de bevrijding van het kamp van Dachau overleed daar Jozef Vincke. Dat het nu precies dc St. Jozefstraat is die van naam veranderd komt door het feit dat Vincke voor de oorlog niet zo ver van de huidige St. Jozefstraat woonde. De raad was het er dan ook over eens dat die straat best van naam kon veranderen. Meteen weer werk voor de straatnaambordjesmaker en voor de Buggenhoutse drukkers. H.A. Zoals iedereen had verwacht komt er dit jaar een tweede uitgave van de Buggenhoutse Kasteelfees ten, Vorig jaar pakte MPI Capelderij uit Buggen- hout-Opdorp sterk uit met de eerste Kasteelfeesten. De formule kende veel sukses, de opbrengst onver wacht groot. Maar spijtig genoeg moest al dat geld toen dienen voor herstellingswerken aan het MPI na een zomerse blikseminslag. Als data voor de tweede Kasteelfeesten werden nu zaterdag 27 en zondag 28 augustus weerhouden. Men wil het geheel trouwens uitbouwen als een echt Buggenhouts zomerfeest. Bij het negende eeuwfeest van de abdij Affligem verschijnt een uitgebreide studie van haar bewogen verleden. Van de hand van doctor in de geschiede nis Dom Wilfried Verleyen O.S.B. is het uiteraard wetenschappelijk tot en met. Toch is het voor een ruimer publiek bestemd. Bijzondere aandacht werd daarbij besteed aan de geschiedenis van de laatste twee eeuwen. Deze overzichtelijke en toch gedetailleerde sintese is verdeeld in zeven hoofdstukken. Eerst komt de stichting aan bod. Zulks in het licht van het recent archeologisch onderzoek. Het tweede hoofdstuk is gewijd aan de 40 abten van Affligem waaronder tien Mechelse aartsbisschop pen. Naast meer specifieke biografische bijzonder heden brengt men tevens een algemeen overzicht van hun bestuur. In hoofdstuk III wordt de liturgie en het dagelijks leven van de monniken vanaf de Middeleeuwen tot op heden behandeld in detail. Sciptorium, biblioteek en literaire bedrijvigheid worden behandeld in hoofdstuk IV en de geschiede nis van het rijk artistiek patrimonium wordt het onderwerp van het volgende hoofdstuk met uitge breide gegevens over de gebouwen, het beeldhouw werk, de schilderijen, de muziek, het zilverwerk, de glasramen en de kerkgewaden. Hoofdstuk VI is gewijd aan het uitgestrekt domein verspreid over meer dan 125 dorpen met een 50-tal hoeven en haast evenveel patronaatskerken. In het zevende en laatste hoofdstuk wordt een overzicht gegeven van de negen middeleeuwse stichtingen en van de expansie in deze eeuw, met name de missie in Noord-Transvaal en de Benedik- tinessenabdij Maria-Médiatrix. Een tachtigtal foto's illustreren dit originele werk van circa 240 pagina's. De kaft is versierd met het barokke wapenschild van Affligem. Boek gerealiseerd door het «Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis». Intekenprijs tot 25 maart: 1.250 fr. Bij verschijnen april-mei: 1.400 fr. De oplage is uiteraard beperkt. In te schrijven met vermelding «Negen eeuwen Affligem» op postreke ning 000-0409624-90 op naam van Jules D'Haese, Abdij Affligem, 1790 Hekelgem-Affligem. Na het sukses van de vorige kursus zeefdruk in december '82, besloten de mensen van het Doppersatelier te Sint-Ni klaas een nieuwe kursus in te richten. Deze keer gaat men zich toeleggen op het maken van poppen voor een poppen kast. In deze kursus zal je kennis maken met een aantal technie ken om de koppen van de speelpoppen te maken: met papier, met houtpasta enz. Men gaat meteen kreatief aan de slag en probeert zelf deze koppen te boetseren. Ook het maken van de kleedjes, de handjes en alle andere dingen ter versiering, is iets waarvoor men de handen uit de mouwen en de draad in de naald steekt. De kursus start op dinsdag 1 maart en loopt over 4 weken, telkens op dinsdag en woens dag van 9 tot 17 u. Samen komst telkens in Jeugdhuis Oase, Moleken 52 (hoek van Driegaaien en het Moleken), Sint-Niklaas. Bijdrage 300 frank. Vrijstelling van stem- pelkontrole is mogelijk. Je kunt vóór 25 februari in schrijven bij Info-Jeugd Waas land, Kleine Laan 27, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/776.72.70 op weekdagen van 10 tot 18 u.

De Voorpost | 1983 | | pagina 7