Feestkomitee verwijst Aalsterse Gilles naar staart van kavalkade 1 betrekking van vroedvrouw 3 betrekkingen van gebrevet teerde verpleegkundige Aalsterse Gilles naar Zuidafrikaans Karnaval Aalsterse Gilles naar OCMW-ziekenhuis en - rusthuizen Geen optreden van de Gilles vóór de stoet op zondag! Lotj doveir eir vastelauvedpintj nie stoon! Voor wie naar Aalst Karnaval wil OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN - AALST 8 -11.2A 983 - De Voorpost Tussen het Aalsters Feestkomitee en de Aalsterse Gilles zou het ai een tyd niet meer vlotten, aldus Gilles-sekretaris Ronny De Bruyn by een in der haast samengeroepen perskonferentie verleden maandagavond in aanwezigheid van erevoorzitter Gustaaf De Stobbeleer, voorzitter D'Haese en het quasi voltallig bestuur. De GiDes van Aalst zyn steeds een konstante waarde geweest in de karnavalstoet. We -vermelden liever deze benaming want voor een «kavalkade» lykt het aantal ruiters toch eerder aan de kleine kant. Na De Ajuingilles», reeds gesticht in 1924 uit «De Slecht Gekleede» van René Boelens door o.a. Leon Franck en Prosper De Gendt kwamen «De Ware Gilles» van Gust De Man die er na 45 jaar aktiviteit mee kapten in 1971. Op initiatief van volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick kwamen dan de «Aalsterse Gilles» tot stand die uitgroeiden tot momenteel een groep met niet minder dan 99 gekostumeerden. In eigen kostuum en met eigen hoed. Op kop van de stoet! Tussen de Aalsterse Gilles en de voorzitter en sekreta- ris van het Feestkomitee in 1971, de heren Singelijn en Van de Perre, werd een principiële overeenkomst gesloten dat de Gilles op kop van de stoet zouden opstappen. De ervaring had immers aangetoond dat de typische dans- en stappas van de Gilles veel trager was dan de gewone pas en Gilles ingekapseld in de stoet niet zouden kun nen volgen wat hiaten zou doen ontstaan. Vooraan zouden de Gilles kunnen zorgen voor een regeling van het ritme waaraan alle andere groepen makkelijk zouden kunnen voldoen. Zulks verliep steeds opper best. In 1978 werd aan de Gilles gevraagd te starten onder nummer 22 teneinde de uitzending op de televi sie te kunnen openen. Daar het vorstenpaar echter met een 20-tal minuten vertra ging aankwam werd de stoet opgehouden en als deze terug in beweging kwam konden de Gilles niet meer volgen... Tijdens de optochten van '79 en '80 starten ze als nr. 6 na rijkswachtfeestkomi- tee, clochardsbloemenfee en prins karnaval en alles verliep probleemloos. De komst van een nieuwe stoetleider zou voor de Gil les echter niet rimpelloos verlopen. In '81 moesten reuzen en Ros Balatum de stoet openen en met als startnummer 6 kregen de Gilles problemen? Ze wor den in de St.-Kamielstraat verschillende malen opge houden en verliezen kon- takt met de er voor stap pende groepen. Vraag aan het Feestkomitee In een schrijven van 15 juni 1981 stelden de Gilles voor niet «eisen» verwij zend na herhaald opont houd in Dirk Martens- straat, Vlaanderenstraat en Keizerlijk Plein en tevens naar de tragere gillespas, teneinde gapingen te voor komen, de Gilles terug als eerste groep na rijkswacht Feestkomitee en Clochards te laten starten. Nadat op 30 oktober een fotokopij werd gestuurd daar het schrijven zoek zou zijn ge raakt werden de Gilles door het Komitee ontvan gen en werd er overeenge komen de Gilles weer de plaats te geven die hen de BRT een «speciale in spanning» door de Gilles zou worden geleverd met de formele belofte dat dit uitzonderlijk is en vanaf 1983 de Gilles weer voor aan zouden marsjeren. Daar de Gilles meldden op nieuwjaar '82 dat ze achter aan de stoet niet zouden kunnen volgen werd hen medegedeeld dat ze van in de Zoutstraten onmiddel lijk naar het Keizerlijk Plein zouden kunnen op stappen om hun plaats in de stoet te hernemen. De speciale inspanning werd geleverd: de stoet voor de TV-camera's openen te 14.30 u., een uur wachten in de trouwzaal en de BRT- uitzending afronden met een rondedans waarna bij de stoet moest worden aan gesloten via een verkort trajekt. Aldus waren toch de plannen. Gelukkig wa ren de Gilles paraat want er bleek «een gat» in de stoet te zijn gevallen van min stens een kwartier dat door de Gilles zou worden opge vuld. Vandaar zoals afge sproken naar het Keizerlijk Plein doch wegens opont houd kregen ze geen voe ling meer met de voorgaan- dit optreden in vraag ge steld... Nog steeds geen bescheid! Op de herhaalde vraag van 24 juni 1982 om vooraan te kunnen opstappen kwam als reaktie de beslissing van het Feestkomitee de Gilles van de kop van de stoet weg te halen. De stoet zou vlugger vooruit gaan als de Gilles niet op kop zou lo pen en bij regen gaat een kwartier verloren door het opbergen van de hoeden. Anderzijds is het een mooi er spektakel met de Gilles op kop en ontstaan hiaten meestal door defekte wa gens en niet door de Gilles. Men blijft echter bij het besluit. Geen Gilles meer vooraan. Een voorstel zou door het Komitee gedaan zijn om de Gilles eerst een rondedans te laten doen op zondag op de Grote Markt vóór de stoet waarna ze via de Mo lenstraat naar de Werf zou den gaan en aansluiten bij het eind van de stoet. Dit o.m. om een showgroep op de Markt uit te sparen. Toch hopen de Gilles nog dat het in orde komt want Op uitnodiging van Mevrouw C. Smeets, echtgeno te van de Belgische Konsul te Kaapstad en van de Belgische gemeenschap aldaar worden twee Aal sterse Gilles van 22 februari tot 10 maart uitgeno digd voor een verblijf in Zuid-Afrika. Tijdens de eerste week zullen ze hun medewerking verlenen aan «the Community chest of the Western Cape and Community Carnival», «de gemeen- schapskas» die jaarlijks meer dan 100 sociale wer ken financiert. Een halve eeuw terug eerder klein schalig gestart is deze organisatie uitgegroeid tot een niet meer weg te denken evenement waarbij nu een 140-tal akties worden mogelijk gemaakt en men voor het einde van de tachtiger jaren het 200-tal wil bereiken. Vooral minder begoede kleurlingen en zwarten van Zuid-Afrika genieten van deze steun en in de direktieraad van deze multi-raciale organisatie zij de verschillende rassen vertegenwoordigd zodat de «apartheid» er niet van toepassing is. Op de karnaval zelf zijn er meer dan 100 stands opgesteld van verschillende landen en van plaatse lijke organisaties. Uiteraard zullen de Aalsterse Gilles optreden in de Belgische stand. Tijdens het tweede deel van hun verblijf zullen ze de gelegen heid krijgen een struisvogelkwekerij te bezichtigen en vervolgens reizen ze door naar Johannesburg om er op te treden ter gelegenheid van de «Belgica- Johannesburgfeesten» georganiseerd door de Belgi sche Gemeenschap. Afgevaardigden zijn er de gebroeders Eric en Guy Van Malderen. Guy ging er trouwens reeds verleden jaar heen. Met Pinksteren trekt dan de quasi voltallige groep naar het Centraal Massief in Midden-Frankrijk, meer bepaald naar Clermont-Ferrand waar ze uitge nodigd zijn om er de feestelijkheden op te luisteren. Ver genoeg van Aalst om in de regio geen konkur- rentie te doen aan de Ajuinenstad. LH ioon wef ce Wat de Gilles nog niet wis ten verleden maandag avond vernamen ze dan maar van de pers die een gewijzigd programma toe gestuurd kreeg waarop in derdaad vermeld waren be- zemdans en -worp op maandag te 14.30 uur en rondedans op de Markt te 19.30 u. Sankties? Op de perskonferentie werd gezegd dat^ hen ver klaard werd dat het alle maal gaat om vergetelhe- den en vergissingen. Anderzijds zou met sank ties zijn gedreigd!? Finan ciële? Sekretaris De Bruyn somde dan de inkomsten van de Gilles op. Vanaf 1972 werden ze ge lijkgesteld met grote groe pen met praalwagen waar voor ze in 1982 100.000 fr. ontvingen. Om dode perio des op te vullen krijgen ze voor de rondedansen 12.000 fr. per beurt en van af 1979 genieten ze een jaarlijkse betoelaging voor kledij en hoeden van 37.500 fr. «Zijn de Gilles, een folklo- regroep van formaat, het misschien niet waard», vroeg Ronny De Bruyn? «Steken de Gilles mis schien te veel pluimen op hun hoed?» LH Voor reeds de negende opeenvolgende maal zullen de Aalsterse Gilles op zondag na Karnaval 20 februari, ook zieken en ouden van dagen in de karnavalsfeer betrekken via bezoeken aan de OCMW-Rustoorden en het OCMW-ziekenhuis. Ruim 800 welgevulde pakjes gevuld met appelsie nen, appelen, bananen, gebak, chocolade, koekjes en allerlei versnaperingen zullen er worden be deeld. Aktie die mogelijk wordt gemaakt door de welwillende medewerking van enkele sympati- zanten. Terwijl de Gilles de pakjes uitdelen spelen de muzikanten enkele deuntjes uit de tijd van toen. Naar het ziekenhuis en rustoord St.-Lieven wordt gegaan te 13.30 U., te 15 u. komt St.-Job aan de beurt en te 16.30 u. te Erembodegem «De Hoppe rank». LH doo der 8811 belc alle tfCi wer kar zal Da: de kar Dei Beg In extremis bereiken ons nog vóór het ter perse gaan kopijen van briefwisseling tussen Feestkomitee en Gilles, Op woensdag 9 februari ontvingen deze laatsten immen een schrijven dd. 7.2 van het Feestkomitee waarbij ze werden uitgenodigd voor zondag 13 fberuari: optreden van de Gilles rond 15 u. op de Grote Markt, daarna de Molenstraat afgaan en op de Werf aansluiten bij het einde van de stoet. maandag 14 februari: rondedans te 19.30 u. op de Grote Markt. Dadelijk antwoordden de Gilles niet te kunnen voldoen aan de vraag om op zondag vóór de stoet op te treden op de Markt en dan aan te sluiten op de Werf aan het einde van de stoet. Daar de Gilles van oordeel zijn op 22 december 11. reglementair te hebben ingeschreven voor j deelname aan de 55e karnavalstoet maar zich geenszins le 1 verbonden hebben voor een optreden vóór de stoel verzoeken ze het Feestkomitee hen mede te delen op welke plaats ze bij de vorming van de stoet dienen post te vatten waarna ze het Komitee verzekeren dat op goede medewerking van hunnentwege mag worden gerekend. Aan het Kollege van Burgemeester en Schepenen stuur den ze kopij van dit laatste schrijven en wezen er andermaal op dat er grenzen zijn aan hun fysische1 inspanningen. past. Vooraan. Op 28 december 1981 meldden voorzitter Frans Wauters en ondervoorzit ter Albert Cornand aan Gillesvoorzitter Urbain D'Haese en ondervoorzit ter Paul Van der Cruycen dat ingevolge de komst van de groepen en in de Albert Liénartstraat kregen ze dan nog de vraag «waar ze zo lang gebleven waren?». Gevraagd door de sekreta ris van het Komitee de ron dedans te doen op de Grote Markt zoals voorzien in het officieel programma werd Ne mensj leut va seirewoereg nie veil da delgt in sen gazet. Ge vraagt a batoid af van tcoor dat aal da slecht nies bleif kommen: malheiren, moeirden, oonslaugen, oerloegen, krises, weiHdoeisèl, proizen die opsloon en a prei die afsloot... En pesies ofda dat ailemool nog nie genoeg 'n es, hole se dinges op die 't voifteg joor geleên gebeird zen: op 't leste van zjannewoore teas 't sjust zulank leên da den Dolf in Dosjland on de macht gekomme was. Alle gazetten en toidschrifïen stortten broebellevol mè de mieëst fantasti sche verholen over de fur er... en jeup, met 'n anderen vonte z'ien van sen manen weer in Bolivié! As ek den ieste kieër sennen naum zag, peisden 'k dat da dienen oitvinjer was van die smale Idnjerpoepkes, want hoetj Barbie. Moor die kerel eit 't ien en 't ander op serine keirstok en 't sen der nog ienegte van diene zjaar achter in Zoid-Amerika... 't Er zen veil mensjen die graalek af ge zing emmen van die dosjge en die da nie kenne vergeiten, 't Es nie te geloemen wa da mensjen makanderren batoid kennen oondoeng, moor dat bestoot al zulank as de wereld self en es 't er in 1983 gien spier op verbeiterd! Mor verleide vroidag, in 't programma van Sonja Barend, was 't er doroever iet da 'k nie goe verstond. Ze kwampen dor zeggen datter in Holland mensjen sen die klaugen omdat er reigelmoteg filmen en dokumenteers oil den toid van Dolf op den teivei vertoendj werren. Ze kennen dor nie teigen, zegge se. As se 'l zing werre z'er ziek af, en tein moete z' opgevangenwerren deir 'n spesjole organisoos- jel Allei, veroit zee: ge kekt espres nor iet wor dagge niet teige kentj en tein moet er a iemand anders vedrom korrosje komme geinen! Ik vin da zelfkwellink; as ekik iet nie gerre zing of nie wil sing op teivei, tein zet ek em ofwel daaf ek em ooit. Zoei simpel es da. Aal die verschrikkelek- ke mudoden zen moeielek te vergeiten, zeiker as g"et zelf meigemokl elj. Mor se kosten aal die oerlogsmisdodeggers allank al gestraft emmen, want ze weiten woor da de mieste zitten. In Dosjland zelf zen der die al va kest noor den oerlogd 'n goei posiesje emmen en ba ons es 't schoerujt eksempel Degrelle: diene schoeine jongen eiget kleergespeldj van al bekanst 't vierleg joor op se gemak in Sponjen te liggen broinen... Van 'n lange vakanse ge- sproeken! En 't schoensjte van all: ze willen allensjt nie da -le beau Léonweerkomt! Mor ja, 'l es ne Wool, most'nd ne Vlaumink zen, was allank zenne kees kwoit! Oever Wolen gesproeken: van Happart zal ek mor zwoi- gen, door es op 't -hoeigste niveaual genoeg oever gezjieverd en 't za gelek as attoid na oeik wel op 't zelste oitdroin, de Vlaumingen zeilen neweir insj in de zak gezetj werren, mor da zen ze 't best gewoein! Vedrom nor ons oige stad: na emmen nog attoid gien nief bestier! Da spel bleif na dieren en 't zen der die AUoo alle schildj op zennen nek willen droin en dat es nie zjust. Derekt noor zen klacht moste ze dé stemmen van da burau in de Spoelstrool do eng hertellen emmen. Moor da was nat ie riek te simpel en da mag nie in den Belsjik! En ba de Rood van Stote zen ze wel vrieëd wois, mor deir den averdom 'n betjen traug en azoei zitj Olsjt mé de gebakken peren en zonder bestier, 't Es te zeggen... vanaf de zoterdag es Baloe prinsj, kaan messching oonbleiven tot as Remongsken om hoeifd van ons leige kas mag stoon? As goeien Deslereer zo Baloe ons messching nog wel n toiken loten voesjdesteren lot asmen der boivallen... Want 't za weer noig zen, door moeje nie on twoifelen, 'l mag zen wa da 't wiltj weir goon der 'n kosj in leggen, 'l Weer ziet er pertank nie bezonder oil, men eksteroeig stekt, 't er liggen veil mensjen mé de griep... mor da za wel veranderen, want Onsj Hieër es mé ons Gott mit uns! nie ver den oerlogd te winnen, zjust ver schoein weer te geiven mè Vastelauved, mieër vraugemen nie. As 't droeig es en nie té kaad, zemmen al konlent. Tein kemmen op strooi onzen nest drooin en moetenten nie gediereg op slammenei kroipen, want ver onzen nievejoor emme ze 't bier opgesleigen en hoeveil zelle ze na vraugen ver klein sloeksken bier mé ne groeite kol? Weir goon der hier nie oever kreften, mor toch insj rezzekes zeggen: 't es gedoon mè voif pintjes bier vér a honderd ballen, den toid dat pinljen stammenei nog voif frang kosteggen es veil joren gepasseird. Mor allei, weir loten da nie on ons hert kommen, aal da slecht nies, de krises, ver droi daugen en droi nachten vergeitemmen ons meseire. Noor slecht kom goed. Na es 't ewa minder, mor lotj doveir eir Vastelauvedpintj nie stoon, want z'est veil te kosteüek geworren en as ge nie op 'n lelj es ze nog weg oeik! Santei! Seril ook al wegens de aanzien lijke fysische inspanning van eerst een rondedans, dan de Molenstraat door, dan wachten en dan aan sluiten bij de staart van de stoet zien ze het voorstel niet realiseerbaar niette genstaande het hen aan geen goede wil zou ont breken? Twee weken vóór karnaval* nog geen definitief be scheid. Kontakten van Gustaaf Lemaitre met Frans Wauters leiden nog niet tot definitieve richtlij nen. Ook de richtlijnen van A. Cornand raken niet in het bezit van de Gilles. Uiteindelijk kwam een al gemene uitnodiging op donderdag om op woens dag 9 februari, enkele da gen vóór de stoet, nummer en richtlijnén te komen afhalen. Verbazing die nog groter werd toen werd vastgesteld dat volgens de karnaval- brochure de traditionele bezemdans niet zou door gaan op maandagnamiddag te 14.30 uur maar na de stoet die start te 16 u. Dit zonder enige kommentaar. Ook de rondedans van zon dagavond kwam niet meer voor op het programma. Dan maar achteraan! De Gilles besloten dan in algemene vergadering dat ze niettegenstaande alle moeilijkheden toch zullen mee ops tappen vóór rijks wacht en reuzen maar dan achteraan onder nummer 60 doch dat van hen redelij kerwijze geen rondedans vóór de stoet op de Grote Markt kan worden ver wacht. Verder dat bezem- dans en -worp en ronde dans op maandagavond best zouden doorgaan zoals reeds jaren lang het geval was respektievelijk te 14.30 u. en 20 u. Naar aanleiding van Aalst Karnaval op 12 februari heeft de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen enkele bijkomende ritten aan de dienstregeling toegevoegd. De lijn 57a Aalst-Dendermonde-Lokeren Dendermonde St. 13.20 13.40 14.20 14.48 Oudegem St. 13.31 13.51 14.31 14.59 Gijzegem St. Gijzegem Klooster 13.37 13.58 14.38 15.05 Hofstade Dorp 13.42 14.02 14.42 15,10 Aalst Station 13.48 (1) 14.07(1) 14.47(1) 15.15(1) Aalst-Station 16.50 17.31 18.00 21.00 21.59 Hofstade Dorp 16.56 17.37 18.06 21.06 22.04 Gijzegem Klooster 17.02 17.42 18.12 21.12 22.09 Gijzegem St. 22.10 Oudegem St. 17.08 17.47 18.18 21.18 22.18 Dendermonde St. 17.18 17.57 18.28 21.28 22.28 (1) Tussen 13 uur en 17 u hebben r zullen de bussen Aalst Zeshoek als aankomst- en vertrekpunt Lijn 57d Aalst-Overmere-Lokeren Overmere Klappel 13.00 13.00 14.00 Berlare Kerk 13.08 13.08 14.05 Schoonaarde Gemeentepl. 13.13 13.13 14.10 Gijzegem Hoek 13.22 13.22 14.18 Hofstade Babbelaar 13.29 13.29 14.21 Aalst Station 13.40(1) 13.40(1) 14.30(1) Aalst Station 17.30 18.45 19.45 22.30 Hofstade Babbelaar 17.39 18.54 19.54 22.39 Gijzegem Hoek 17.42 18.57 19.57 22.42 Schoonaarde Gemeentepl. 17.50 19.05 20.05 22.50 Berlare Kerk 17.55 19.10 20.10 22.55 Overmere Klappel 18.00 19.15 20.15 23.00 anj prir (1) Tussen 13 uur en 17 uur zullen de bussen Aalst Zeshoek als aankomst- en vertrekput hebben. Lijn 271 Aalst-Lede-Overmere Overmere Dorp Uitbergen Wichelen St. Lede D. Hofstade St. Aalst 2!esh. 12.40 Aalst Station 12.45 13.45 Hofstade D. 12.52 13.53 Lede Dorp 13.00 14.00 Wichelen St. 13.05 14.05 Uitbergen 13.15 14.15 Overmere D. 17.30 19.30 1 17.36 19.36 1 17.45 19.45 1 17.55 19.55 1 18.00 20.00 1 18.05 20.05 1 Tussen 13 uur en 17 uur zullen de bussen Aalst Zeshoek als aankomst- en vertrekpunt! hebben. De Raad voor Maatschappelijk Welzijn van Aalst heeft bij het verplegend en verzorgend personeel volgende betrekkingen opengesteld. De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het O.C.M.W., Gasthuisstraat 40, 9300 AALST, en dienen met de BEWIJSSTUKKEN uiterlijk op VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroriëntering van 4.8.1978, genaamd anticrisiswet, zijn de opengestelde betrekkingen toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Bijkomende Inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen op de personeelsdienst (tel. 0531 21.23.93 - binnenpost 104).

De Voorpost | 1983 | | pagina 8