"Dendermonds karnaval nieuwe wegen op Karnaval Overal! «Orde van de Leedse Hovaardige Boer» tien jaar en nieuwe fonoplaat Toerisme troef in Sint-Niklaas Karnaval '83 in Netwerk Aalst «Lente-instuif» te Oordegem De Voorpost - 11.2.1983 - 9 Rupelmonde. Prins en kompanie: Hippoliet I (Foubert) met eredames Carla De en Veerle Van den Broeck (dw) Tijdens de dolle Aalsterse dagen wordt zowat de hele stad bij karnavalesbattementen betrokken. na de proloog van de Prinsencaemere met bezoek door minder-valide kinderen aan de foorattrakties op donder dag 10 februari start karnaval op zaterdag 12.02 te Erembodegem met start van de stoet te 14 u. op het Kerkplein, in de parochiale feestzaal aan de Moorselbaan vanaf 17 u. en in Netwerk te 15 u. met «stekelbees». Te 14.30 u. herdenken karnavalisten overleden makkers op het stedelijk kerkhof. het officieel gedeelte start dan op zaterdag te 18 u. met de aanstelling van Baloie tot prins-kamaval en de Karnavalraadszitting in de trouwzaal van het stadhuis. Vanaf 19.30 u. traditionele rondgang met de Oude Garde langs de Zoutstraten, Zonnestraat, Houtmarkt, Keizerlijk plein en Nieuwstraat. karnavalbals volgen bij de Katrienen in Zuidameri- kaanse sfeer in de omgetoverde Keizershallen, bij de Jefkes in de St.-Annazaal, in de FFR-feestzaal het Bal van Ajuin met verkiezing en in Netwerk eerste chicqué-bal. op zondag start de stoet, de 55"e, te 14 u. en op maandag is het kinderkarnaval op St.-Anna, gooien de Gilles op de Grote Markt met bezems te 14.30 u. en het Feestkomitee met ^juinen te 15 u. Daarna tweede rondgang met Aalsterse groepen en te 19 u. prokiamatie in de Keizershallen waarna de maandagnacht andermaal de dolste van de reeks wordt met o.m. in Salons-Versaille de aanstelling van de Cantiniere dinsdag is het de dag van de Voil Jeanetten vanaf 15 u. en te 18 u. kunnen ze terecht in Netwerk. Muzikaal taptoe te 19.30 u. en verbranden van de karna- valpop op de Markt te 22 u. 't Is weer zover! De poppen kunnen weer aan t dansen, letterlijk en figuurlijk dan! Een heerlijke tijd, die karnaval; de mensen kunnen hun 'krisis-gelaat' eens verbergen achter lachende, grappige maskers. De viering van karnaval moet wel erg oud zijn. De verste oorsprong kan wellicht gezocht worden in godsdienstige gebruiken in de oudheid. Die hebben ook geleid tot feesten als die van Dionysos in Griekenland en de Saturnalia in Rome. Het zou vooral te maken gehad hebben met de vreugde die ontstaat rond het terugkeren van de zon en het eindigen van de wintertijd. Er werden maskers gedragen om de boze geesten te verdrijven en om zo een goede oogst te verzekeren. In de middeleeuwen hadden deze feesten nog slechts een ruwe vorm en de oude betekenis ging verloren onder de invloed van het kristendom. Het kristen- dom liet toe dat er voor de vastenperiode nog eens, om het wel grof uit te drukken, de beest mocht worden uitgehangen, m.a.w. een laatste uitspatting voor het begin van de vasten. Het begin van de vasten zal trouwens de periode bepalen waarin de viering tegelijk zijn hoogtepunt en eindpunt bereikt. Een sterke herleving kwam opnieuw op het einde van de 19de eeuw, en vooral in de 20ste eeuw. Maar vlug werd de kommerciële faktor bij de organisatie van de stoeten belangrijker dan de spontane manifestatie van populaire feestvreugde. Het zijn vooral landen of streken met een sterke katholieke inslag die het gebruik hebben gehand haafd of opnieuw tot leven hebben gebracht. Elk land, elke plaats tracht zijn eigen karakter te uiten in de opzet van de feestelijkheden. Onder het motto: «Heb je 'n hekel aan je kop, zet er 'n ander op!» hoop ik dat het dit jaar weer reuze wordt! (nb) Malst. De foorreizigers werden traditiegetrouw op het stadhuis ontvangen. Waarnemend mrgemeester Monsieur kreeg symbolisch smoutebollen overhandigd, (per) 1st. Opendeurdag in de werkhallen. Wedden dat burgemeester D'haeseleer van de fwtij is (per) mers verwend met een «origi nele surprise», een reminiscen tie aan de tijd van toen waarna iedereen de eigen danskunst kan laten bewonderen. In te schrijven bij Robert De Mulder, José Piro, Robert Van der Stuyft, Roland Uyttendae- le of een ander bestuurslid vóór zondag 20.2. Prijs: 150 fr. LH Koningshof waar de «Nacht der Prinsen» wordt ingezet. Iedereen is hierop van harte uitgenodigd en wie graag plezier maakt, mag er in geen geval ont breken. Verkleden en mas keren is niet verboden, in tegendeel. Zondag 20 fe bruari trekt dan de grote reklame- en kavalkadestoet door de straten van het Dender mondse centrum. Niet minder dan 17 Den- dermondse karnavalvereni- gingen stappen in deze prachtige stoet mee op. Onder hen ook de nieuw komers Regent Boys. Daarnaast zijn er nog uit gesproken karnavalgroe- pen uit Hamme, Moerze- ke, Wichelen, Londerzeel, Kastel, Tielrode enz. Slechts een enkel buiten lands muziekkorps treedt aan. Het zijn de Laurens Drummers uit Breda. De andere korpsen komen uit Dendermonde, Etterbeek, Lier, Wetteren en Puurs- Kalfort. In totaal zijn er 33 groepen die aan de optocht deelne men en dat komt neer op om en bij de 1.100 perso nen die in de fel gekleurde bonte stoet zullen mee op stappen. Een jury zal er voor zorgen dat al die groe pen uiteindelijk gerang schikt worden en een prijs krijgen in verhouding van de behaalde punten. Daarmee is de zondagkous echter nog niet af. Want na de stoet trekt het bonte gezelschap naar de Den- dermondse herbergen voor een onvervalste kroegen tocht. Maandag wordt dan de wijk het Keur bezocht, al zal men zich daar best pantseren om mogelijk on heil, blutsen en builen te voorkomen. De maandag wordt besloten met een avondrondgang van de Dendermondse karnaval- groepen in het centrum van de stad. En voor de toekomst? Het verkiezingsbal van de prins kan men onmogelijk een grandioos sukses noe men. Althans niet op finan- Dendermonde. Het Karnavalkomitee, op enkele uitzonderingen na, kompleet (v) cieel vlak. Wat de sfeer betrof, was het niet te over treffen. Dus op dat stuk zit men in de goede richting. Het karnavalkomitee re kent erop dat de Dender mondse burgers gul zullen zijn om het komitee en zijn initiatieven nog enkele fi nanciële armslag te geven. Het verheugende nieuws is natuurlijk dat steeds meer en meer Dendermondse groepen aan het karnaval gaan deelnemen. Ze sluiten bovendien ook aan bij de Dendermondse Karnaval Verenigingen. Wat het kar- navalverbond zelf betreft kan rustig gesteld worden dat de bal goed aan het rollen is. Op de vergaderin gen kan men zich verheu gen op de aanwezigheid van om en bij de elf groe pen. Daar steekt dus mu ziek in. Willy Ophalvens, Jacques Testard, Freddy De Paepe, Georges De Paepe, Luc De Jonghe, Maurice De Paepe en Jozef De Paepe, die samen het karnavalkomitee uitma ken, hebben voör volgend seizoen grootse plannen. Zo willen zij karnaval offi cieel laten starten op 12 november 1983 met een nacht die samen met de Dendermondse karnaval- verenigingen zal worden uitgebouwd. Maar vaste plannen zijn er nog niet en allicht zal de zon weer de hele dag schijnen vooraleer die plannen helemaal wor den bekend gemaakt. Wij kijken in elk geval met veel belangstelling uit. Omloop van de kavalkadestoet 14.00 uur vertrekt aan de Men heeft de omloop van Gentsesteenweg en dat ver- de reklaam- en kavalkade- volgens de Kerkstraat, Pru- stoet niet gewijzigd. Dat dens Van Duysestraat, Sas, wil zeggen dat de stoet om Greffelinck, E. Van Winckellaan, Beurzestraat, Kerkstraat, Franz Cour- tensstraat, Werf, Koningin Astridlaan, Dijkstraat, Bo gaardstraat, Papiermolen straat, Oude Vest, Brussel sestraat, Stationsstraat, Stationsplein, Burgemees ter Portmanslaan, Gel- droplaan, Zuidlaan, Be gijnhoflaan, Sint-Rochus- straat, Brusselsestraat, Vlasmark en de Grote Markt worden aangedaan. Aan de show en muziek korpsen zal worden ge vraagd op de Grote Markt geen extra exhibities te wil len geven om het vlotte verloop van de stoet niet in het gedrang te brengen. Voor meer informatie over de volgorde van de stoet, de samenstelling van de Prinsencaemere, de leden van de jury en nog vele andere praktische gegevens zoals mogelijke parkeer plaatsen, enz. verwijzen we u graag naar de «Kop- vleeskrant», die eerstdaags zal verschijnen. Naar aanleiding van het 10-jarig bestaan van de Orde van ter van de karnavalraad, Cle- de Leedse Hovaardige Boer, organiseerde de orde een ment Melckenbeeck. persconferentie. Een raad die officieel nog niet Op het programma stonden valfeest; 6. de 8ste Boeren- e~„„cTn6 2 punten. Het eerste gedeelte maandag; 7. de 6de karnaval in handvol mcnsen beschikt, is gaf in grote lijnen de program- villa Letha voor de derde leef- "J1 de'zaai „och de pro- mapunten van het jubileum- tijd; 8. de uitreiking van de g „mnreM J?QC,, jaar 83-84 weer. In het tweede twee ereplaketten aan verdien- g g gedeelte werd er een round-up stelijke karnavalisten. Even- noemt zich de inrichter van de gemaakt van al wat er zo waai- tuele data van deze aktiviteiten PJ"Jsyer^iezi^en' Element de en draaide in het karnaval- zullen naderhand medege- ue.c, en eec wereldje. De orde wilde weten deeld worden. H« k°rda,e ant»">0,rd va" da welke plaats ze hadden in dit Naast deze klassieke punten hierop was, wat men met wereldje, om ons tenslotte of- zijn er nog heel wat nieuwe 'n s<-aat 15 om zelf met eigen ficieel een onherroepelijk programmapunten ten gevolge *"en °d"ng°e ^iin standpunt te geven aangaande van het 10-jarig bestaan, zoals P ",g 1 de recente politieke staats- de komst van Gaston en Leo; "a n a. Pn' greep in de karnavaldemo- het op de markt brengen van 8evo'gvan d®ze geschillen, r,o»£ »,„ifi„„, werd aan het college van bur gemeester en schepen 3 vragen Zij wilden op een nuchtere koop van jubileumvlaggetje en g wijze de huidige toestand eva- mascotten van de orde; karna- jP' .waar.°" ^r f n ervan lueren en beplrkten zich hier- valshowavonden zullen wor- luldde als ™'e,: laat.,n S°ds" naam de karnavalisten hun bij tot reeële feiten en enkele den georganiseerd; de geschie- "ddm '"rndvai,sien konkrete vragen. Nadien was denis van Lee-karnaval die karnaval onder mekaar organi- er ruimte voorhanden voor men te boek zal stellen; de ««en, zonder politieke inmen- eventuele vragen en opmerkin- organisatie van een Leedse gi.ng' 1J bemoeien urn ook gen. Op het programma van wandeling en een tentoonstel- nie ".Y za en in e ge" het jubileumjaar 83-84 zijn het ling in de zaal Volkskring. meen eraa ten eerste steeds de klassieke De orde is 9 jaar geleden opge- punten die terugkomen zoals richt omdat Lee-karnaval op Hiermee besluiten wij, dat er o.a. 1. de karnavalstart in het sterven na dood was. Na vele heel wat meer komt bij kijken Kultureel Centrum, 2. de 7de jaren ijveren kwam de orde tot bij de organisatie van een kar- nacht van den Boer; 3. de 10de de hierboven vermelde pro- naval (dat tenslotte plezier Miss Bette-verkiezing; 4. de grammapunten, die jaarlijks moet verzekeren) dan men 7de tekenwedstrijd voor de terugkomen, ondanks de vele denkt. jeugd; 5. het 9de kinderkarna- tegenkantingen van de inrich- P. CL. Met «de winter aan de achter en de lente aan de voordeur» bereidt de Koninklijke Har monie St.-Cecilia Oordegem leden, familie, sympathisanten en belangstellenden in zaal Fiësta, Steenweg op Smetlede, een denderende «lente-instuif» voor in een typisch Breughel- iaanse sfeer. Daarbij inhakend op het sukses van vorige analo ge evenementen. Na een aperi- tiefje worden twee filmpjes vertoond. Een van de geslaag de eerste editie van de «Mo- lenfeesten» van verleden zo mer en een ander nog te reali- zeren van de eerste buiten landse prestatie van de harmo nie, nl. de deelname aan de Rosenmontagzug in Duitsland. Daarna wordt het een Breu- gheliaans eetfestijn met bloed worst, kop, boerenhesp, rijst- pap en andere delikatessen. Iedereen kan er de ganse avond smullen (zolang de voorraad strekt uiteraard). Daarenboven worden deelne- Patrick I, de stadsprins van Groot-Dendermonde, wordt zaterdag 19 februari tijdens de Nacht der Prinsen plechtig aangesteld. Een feestzitting die zal worden bijgewoond ioor een pleiade prinsen en keizers, door karnavalvier- ders en fuifnummers, door vrienden en kennissen. De lanstelling begint om 20.00 uur op het stadhuis en het Klooft een groots feest te worden. Maar het is de dlerlaatste keer dat de «Nacht der Prinsen» volgens het raditionele stramien zal verlopen. Voor volgend jaar gerkt men een ander, totaal verschillend, uitgesproken urnavalesk gebeuren uit dat in de streek zijns gelijke niet zal kennen. Daarmee staan we met bei de voeten midden in de ;arnavaldriedaagse die le Dendermonde in zijn greep al houden. De aanstelling ran de nieuwe prins, de toveelste kavalkade en op naandag de haast even tra ditionele maandagstoet H voorbehouden aan de Den- lermondse groepen en bij >ed weer ongetwijfeld een iveelste hoogtepunt. 3egonnen wordt op zondag 13 februari met de verkie- ang van een prinsje en een irinsesje. Een traditie vaarvan men geen afbreuk venst te doen. Kandidaten roor deze twee titels kun- len zich op zondag 13 fe- iruari melden in het bo- fenzaaltje van de Omme- anck, waar een prachtige indernamiddag is opgezet. Aanvang om 14.00 uur en Ioor geen enkele jeugdige arnavalfreak te missen, la het kinderbal wordt een lezoek gebracht aan de lerbergen in het centrum, leen, niet met het prinsje n het prinsesje, maar met Ie leden van het karnaval- omitee en hun uitgebreid evolg. Maandagnamid- ag, 14 februari, komt dan e wijk Donckstraat aan de leurt. Natuurlijk wordt het ülverpand niet voorbijge- aan. Ook de 60-plussers logen meegenieten van de arnavalvreugde. lepunt it weekend van 19, 20 en februari wordt zonder leer een hoogtepunt in de endermondse folklore. )e uitgelaten vreugde, de otternij viert weer hoogtij )e feestelijkheden worden igezet op zaterdag 19 fe- iruari om 20.00 uur met de anstelling van de nieuwe >rins Patrick I, die dan de kenen van zijn waar- igheid officieel krijgt verhandigd en ook de irmbolische sleutel van de ad zal krijgen. Zijn drie- lags rijk vangt meteen i. Na de aanstelling op et stadhuis, trekken de rins en zijn rijkelijk ge- olg in een lange kleurrijke bonte stoet naar de zaal Hamme. Te Moerzeke werden Chris Lelie en Moniek Robberecht tot jeugdprinsjes verkozen, (vh) Aan het zevende vakantie- en vrijetijdssalon dat zal plaats hebben van 11 tot en met 14 februari in de stadszalen, Leo pold II laan in Sint-Niklaas, zal ook worden deelgenomen door de stedelijke dienst voor toerisme. Het jaar 1983 werd evenals de vorige jaren door het Kommis- sariaat-Generaal voor Toeris me in het teken geplaatst van oude ambachten en streekgas- tronomie. Leden van de volkskunstgroe pen Reintje Vos uit Kemzeke en Boerke Naas uit Sint-Nik laas hebben zich verbonden het ambachtelijk gedeelte te verzorgen. Oude beroepen zoals kantklos sen, spinnen, strovlechten, be zembinden, mandenmaken e.d.m. kan je er komen bekij ken tijdens demonstraties. De bezoekers zullen tegen een zacht prijsje de heerlijke Wase Ook Netwerk in de De Ridderstraat draagt zijn steentje bij tot de karnavalesbattementen in de Ajuinenstad. Op zaterdag 12 is er te 15 u een kindernamiddag met animatie door «Stekelbees» met show, muziek, dans. Toegangsprijs 50 fr. In groep 40 fr. Op zaterdagavond 12 februari chicqué-bal waar iedereen die zich eens wil verkleden, klassiek of modern doch alleszins chiek, in stijl 1800 of 2000 terecht kan om zijn fantasie te kommen botvieren. De toegang is gratis en de prijzen der konsumpties zijn ongewijzigd. Op zon- en maandag 13 en 14.2 telkens vanaf 14 u doorlopende karnavalviering met muziek, dans, drank en alleszins sfeer. Andermaal inkom gratis zoals trouwens ook op'karnavaldinsdag met de verkiezing van de «Voil Jeannet '83». Aanvang na de «voil jeanetten stoet». LH vlaaien kunnen proeven. Een lekkere tas geurende koffie hoort daar uiteraard bij. Eveneens kunnen in de stand van de Sint-Niklase toeristi sche dienst alle toeristisch do- kumentatiemateriaal en inlich tingen worden bekomen over stad en gewest.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9