Radio Spoetnik in Stekene beschuldigd door luisteraars Bejaardenraad «De Hopperank - Erembodegem» toonaangevend O.C.M.W. initiatief in het Aalsterse! Parochiecentrum Oudegem wordt ingehuldigd VU Dendermonde laakt Voer gesjacher Feest liep in 't honderd: wraakaktie? 12 -18.2.1983 - De Voorpost Eén van de eerste lokale radio's was ongetwijfeld Radio Spoetnik in Stekene. In den beginne richtte deze toen nog mobiele zender zich tot het grote publiek, ook de jeugd. Na een korte evolutie (toch meerdere maanden) ging deze vrye radio zich ontwikkelen tot een volkse zender die z'n luisteraars hoofdzakelijk rekruteert uit niet-meer-zó-jonge luisteraars, zieken en gehandikapten. De enorme populariteit dankt Spoetnik ongetwijfeld aan het verzoekprogramma waarin Stekenaars en omwonen den elkaar de groeten kunnen overbrengen en plaatjes kunnen opdragen. De uitzendihgen verlopen blijkbaar nog steeds heel vlot, de luisteraars zijn nog steeds tevreden over «hun» radio, maar er schort hier of daar iets aan het financieel beleid. om 'n dergelijk feest in te rich ten en hadden aan radio Spoet nik gevraagd om via de zender de nodige publiciteit te verzor gen en ook met de discobar de avond op te vrolijken. Radio Spoetnik had trouwens in het verleden (denk maar aan een namiddag in 'De Wal') bewe zen dergeüjke feesten te kun nen organiseren. Tijdens een vergadering tussen de radio en de inrichters beloofden de mensen van Spoetnik hun volle medewerking: gratis! Het feest Reeds lang was de parochiezaal van Oudegem aan vei bouwing toe. Het was de droom van velen dat er uiteinde Ujk grondig werk zou worden gemaakt van de verfraaiin van de oude zaal of het patronaat zoals de volksmond di wil. Stekene. Feest van Radio Spoetnik. Ondanks de voorafgaande herrie ging het er toch gezellig toe in camping De Vlas aard (dhr) Feest voor luisteraars gehandikapten, zieken en zou plaatsvinden in de kantine Enkele tijd geleden verleende mensen van de derde leeftijd, van camping De Vlasaard. Radio Spoetnik z'n volle me- Enkele luisteraars hadden in- Drie dagen voor het feest ging dewerking aan een feest voor derdaad het initiatief genomen een afvaardiging van de inrich- Stekene. Feest van Radio Spoetnik. Eeji blik in de studio de voorgrond Erik Van Baerdeghem, de spil van deze vrije krediet verliest bij z'n trouwe luisteraars (dbr) ters naar de camping, maar... verwittigen was het te laat daar was blijkbaar nog niets geloofden dat het feest niet geregeld. En dit ondanks het doorging en lieten hun kaart feit dat Spoetnik beloofd had terug inruilen bij de radio! Het alles te zullen in orde brengen gevolg was dat er op het feest (zaal, koffie, koeken, muziek, slechts een kleine honderd enz.). Bij Spoetnik aanklop- mensen aanwezig waren.» pen ging niet meer, aldus een woordvoerder van de inrich ters, want nooit was er iemand Argwaan thuis. «Vermits alles aan ',t lo- Het trachten in 't honderd la- pen was (kaartenverkoop) be- ten lopen van hun feest is bij sloten we dan maar alles zelf te sommige mensen bijzonder organiseren en te regelen, hard aangekomen: «Onze ra- Veel tijd hadden we niet, maar dio, de zender die dankzij ons mits de nodige koördinatie zijn is groot geworden, heeft ons we er uiteindelijk toch in ge- zonder meer in de steek gela- slaagd, onder meer dankzij de ten!», klonk het teleurgesteld, volledige medewerking van de «Maar ja, we hadden het moe kantine-uitbater die de zaal ter ten weten. Spoetnik wilde na- beschikking stelde en zich mee tuurlijk alles naar zich toe voor de kar zette. trekken: de inkomkaarten, de Op drie dagen hebben we dus tombola... Alles waaraan geld alles nog moeten op z'n poten te verdienen is! Gelukkig had- zetten» aldus de inrichters, die den we deze keer argwaan en daarna met een beschuldigen- hebben we Spoetnik niet laten de vinger in de richting van doen. Anders hadden we Spoetnik wijzen. «Vanaf het niets... De winst van het feest moment dat wij alles gingen gaat bij ons naar de aankoop organiseren trok Spoetnik zich van bloemen en hier en daar terug en er werd voortdurend een klein geschenkje bij het omgeroepen dat het feest niét bezoeken van zieken. Wan- doorging! In plaats van volledi- neer Spoetnik het geld in z'n ge medewerking werd het dus handen krijgt zien de zieken er tegenwerking. De luisteraars niets van...». die trouwens niet beter wis- Het zijn beschuldigingen aan ten, want om andere media te het adres van de «baas» van tijdens een open deurdag. Op radio die de jongste tijd echter radio Spoetnik, en wanneer ik daar op wijs komen sommige mensen maar pas los. Ze heb ben het over grote sommen geld die zij hebben «geleend» aan Spoetnik en waarvan wei nig of geen bewijzen te vinden zijn. Te goeder trouw, om dé man achter Spoetnik uit z'n «diepe geldnood» te helpen, om de radio verder in de lucht te kunnen houden... De be drogenen zien het nu pas in, nu het te laat is. Er was van een en ander aangifte gedaan bij de rijkswacht, aldus de gedu peerden, maar er zijn geen bewijzen! «Wij zijn onze spaarcentjes kwijt», meent een dame op leeftijd «En alles bij een betekent dat voor mij een klein fortuintje dat hij me heeft afgetroggeld». Hoe het zo ver is kunnen ko men, kunnen de mensen die geld «leenden» zelf niet begrij pen: «Hij kan het toch zó han dig aan boord leggen! En 't ergste van alles is dat hij nog verder mag én kan doen... Nu richt hij z'n zender naar de kanten van Moerbeke, Zelzate en Wachtebeke. Dat de men sen ginds maar oppassen!». De BeEr Het O.C.M.W. (Openbaar Centrum voor Maatschappe- lijk Welzijn) is gegroeid uit de vroegere C.O.O.'s (Com missie van Openbare Onderstand) die door de wet van 8 juli 1976 tot O.C.M.W.'s werden omgevormd. Het huidi ge centrum staat open voor alle burgers en niet meer alleen voor de behoeftigen. De taak van het O.C.M.W. bestaat erin een maatschappe lijke dienstverlening voor de burgers van hun gemeente te verzekeren. Deze bestaat uit een geheel van materiële, sociale, geneeskundige en psychologische bijstand. Het O.C.M.W.-Aalst beschikt over verscheidene inrich tingen en diensten zoals het ziekenhuis, de rustoorden, de opvangtehuizen, de dienstverlening ten huize, de diensten centra, de eerstelijnshulp, de warme maaltijden enz... Het O.C.M.W.-Aalst titel «Wordt Bejaarden- wordt, onder leiding van de raad-experiment» te Aalst voorzitter, bestuurd door unieke voltreffer?» het vol de Raad voor maatschap- gende: pelijk welzijn die samenge- «Op 13 januari e.k. kunnen steld is uit 13 leden. Deze de vijftig bewoners van het Raad wordt voor een eigentijds O.C.M.W.-Rus periode van 6 jaar geko- thuis te Erembodegem- zen door de gemeente- Aalst (dat eerlang nog met raadsleden. Zodra het een viertal bedden zal wor- nieuwe Aalsters stadsbe- den uitgebreid) met wen- stuur in funktie treedt zal sen, suggesties en eventue- dan ook de nieuwe le klachten via een «bejaar- O.C.M.W.-Raad samenge- dènraad» terecht bij de di- steld worden. rektie die deze via het Naast deze Raad worden O.C.M.W.-Rusthuizenko- ook bijzondere Komitees mitee zal laten behandelen, opgericht waaraan bepaal- In een periode waarin in de taken worden toever- spraak, adviesverlening en trouwd. participatie schering en in- Het O.C.M.W.-Aalst be- slag zijn geworden is derge- schikt thans over drie rust- üjke nieuwigheid alleszins oorden voor bejaarden nl. op zijn plaats. Een uniek het rustoord Sint-Lieven, geval in de hele regio alles- het rustoord Sint-Job en zins. Nationaal gezien ech- het rustoord De Hoppe- ter geen absolute primeur», rank. Het rustoord Sint- Inderdaad... Op 13 januari Lieven, in gebruik geno- 1982 namen zes inwoners, men rond de eeuwwisse- vier personeelsleden, twee ling, biedt verblijfsmoge- leden van de centrale lijkheid aan 96 meestal dienst en twee raadsleden minder-valide bejaar- van het O.C.M.W.-Aalst, den. Sint-Job is in 1965 in er samen deel aan de stich- gebruik genomen en biedt tingsvergadering- van de be- verblijfsmogelijkheid aan jaardenraad in «De Hoppe- 175 bejaarden. En het rust- rank» te Erembodegem. oord De Hopperank (gele- De toestemming voor het gén in Erembodegem, Ni- oprichten van deze raad novesteenweg 121) is in ge- werd door het O.C.M.W.- bruik genomen in 1975 en Aalst gegeven om zijn in- biedt verblijfsmogelijkheid teresse te illustreren voor aan vijftig eerlang 54 de problemen van de inwo- bejaarden. De inwoners ners van de rusthuizen. (12 mannen en 38 vrou- Daarbij werd echter bena- wen) beschikken er over drukt dat de bejaardenraad een individuele of tweeper- geen klachtenbureau zou soonskamer, met eigen in- zijn en er geen beschuldi- dividueel sanitair. Iedereen gingen ten overstaan van kan er steeds beroep doen personen geduld zouden op het erg toegewijd perso- worden, neel en het begrijpend so- Uit de inleiding van de heer ciaal-minded bestuur. Ver- Paul Stevens, diensthoofd, scheidene bejaarden zetten citeren we volgende bijzon- zich in voor nuttige vrije- derheden: «De bedoeling tijdsbesteding en nemen re- van een bejaardenraad ligt gelmatig deel, onder des- wel hierin dat pogingen zul- kundige begeleiding, aan len worden ondernomen interessante hobbynamid- om verbeteringen aan te dagen. brengen aan bestaande or- Op voorstel van Hoppe- ganisatorische toestanden rankdiensthooïd Paul Ste- in het rusthuis en om nieu- vens werd daar, één jaar we wensen te toetsen aan geleden, een «Bejaarden- de mogelijkheden die ons raad» opgericht. Op 8 ja- ter beschikking gesteld nuari 1982 schreven we in worden door het bestuur. «De Voorpost» onder de De bejaardenraad is een adviesraad, d.w.z. dat hij geen voor het bestuur dwingende beslissingen kan treffen. Indien er proble men bestaan die de be voegdheid van het dienst hoofd te buiten gaan, zul len deze overgemaakt wor den aan het Komitee Rust huizen van het O.C.M.W.» De heer Jan De Dier, werd toen verkozen als voorzit ter van de raad en onder voorzitter werd dhr. Frans Van der Schueren. De heer Paul Stevens werd aange duid als sekretaris. Er werd beslist de vergaderingen éénmaal per maand te hou den op de tweede woens dag van de maand. Na zes maand zou men dan na gaan wat er positief uit de bus komt en ofwel «het experiment» stopzetten of«; zo'n raad ook oprich ten in Sint-Job en Sint-Lie ven. Tevens werd overeen gekomen om de zes maand een (nieuwe) voorzitter en ondervoorzitter aan te dui den onder de leden van de bejaardenraad. Laten we nu maar dadelijk stellen: de «Bejaarden raad» kreeg en heeft nog steeds goede wind in de zeilen! Heel wat agenda punten werden intussen be sproken, behandeld en ook uitgevoerd. Regelmatig werden in een «De Hoppe rank-infoblad», de resulta ten, aan al de inwoners van het rustoord, bekendge maakt. Op de vergadering van woensdag 14 april 1982 bood intussen dhr. De Dier Jan zijn ontslag aan. Maar mei eenparigheid van stem men werd dhr. Theo Van den Steen toen als nieuwe voorzitter verkozen en aan gesteld. Na zes maanden positieve werking en de eerste stap pen in de goede richting oordeelde de Hopperank- bejaardenraad, het geno men initiatief verder te zet ten. Weliswaar werd beslist de vergaderingen slechts om de twee maanden te houden. Verleden woensdag, 9 fe bruari jl.kwam de raad, voor de eerste maal dit jaar samen en «blies ook een eerste kaarsje uit» na één jaar bestaan. Dhr. Theo Van den Steen (76 j.) bleef als voorzitter behouden, terwijl mevr. Van De Voorde Alice (79 j.) voor taan als ondervoorzitster fungeert. Na de vergadering eva lueerden dhr. Paul Stevens, dhr. Theo Van den Steen en mevr. Lutgart De Ryck van de centrale O.C.M.W.- dienst Aalst, samen met ons de reeds bereikte resul taten. Zij uitten hun tevre denheid over de voorbije werking van de bejaarden raad die echt zeer begaan is met de verfraaiing enhet onderhoud, met de totali teit van het leven in en rond «De Hopperank», de menu's en de bereidingen, het «lepeleten» zoals Theo Van den Steen het zo kleurrijk aanduidt, de huis vesting, de gezelligheid, de vrijetijdsbesteding, de rei zen en uitstappen, de vei ligheid van de inwoners van het rusthuis (gemiddelde ouderdom: 81,9 jaar)... En rekenen op de spoedige realisatie van reeds «goed gekeurde» agendapunten o.a. het aanbrengen (door de Dienst Bruggen en We gen) van een zebra-pad, rechtover de Alfons Van de Maelestraat, op de drukke en gevaarlijke Ninove- steenweg. De bejaardenraad «De Hopperank - Erembode gem» is dus uitgegroeid tot een toonaangevend O.C.M.W. initiatief in het Aalsterse. En ongetwijfeld worden nu eerstdaags ook de koppen bij mekaar ge- stoken in Sint-Lieven en Sint-Job om er een gelijk aardig orgaan in 't leven te roepen dat de bewoners enige vorm van inspraak zal verlenen. Ter gelegenheid van de 95ste verjaardag van De Kegel August en de 90ste verjaardag van Meersman Gabriëlle wordt op dinsdag 22 februari in «De Hoppe rank» een feestviering ge programmeerd. Op het programma: 10 u H. Mis, 11 u.: receptie, 12 u.: feest maaltijd en 's namiddags: ontspanning met eigen O.C.M.W.-orkest. Intus sen brachten op dinsdag 15 februari ook verschillende prominenten uit de Aal sterse Karnavalwereld een bezoek aan het rustoord (ook aan Sint-Job) en be zorgden zo aan heel wat «zich-jong-voelende» inwo ners een echt vrolijke kar- navaleske voormiddag. D.B. Drie jaar geleden werd pastoor Gorré te Oudegem aangesteld alsnieuwe ziele- herder. Hij was dadelijk bereid om deze toch wel aanzienlijke taak aan te vatten. Onder het thema «wij bouwen samen een pa rochiecentrum voor de mensen van Oudegem», met de nadruk op samen, verzamelde hij rond zich een aantal goedmenende parochianen. Zij vormden een raad van beheer. Dan werd uitgekeken naar men sen die bereid gevonden werden om hun medewer king te willen verlenen aan het hele projekt. Dat op een totaal vrijwillige en dus _9pk belangloze basis. Twee jaar lang heeft deze ploeg vrijwilligers zeer hard ge werkt, maar het resultaat is verbluffend en ongeloof lijk. Het nieuwe of moeten '■we zeggen vernieuwde pa rochiecentrum, mag gezien worden. Het is een waar juweeltje. In Oudegem wordt met een diepe zucht van puur geluk gezegd: het is zover. Oude gem heeft zijn parochiecen trum, waar de kristelijke, de sociale en de kulturele bewegingen terecht kunnen voor hun bijeenkomsten. Ze kunnen er feest vieren, elkaar ontmoeten, want ook dat is van kapitaal be lang en wat meer is, ook de andere organisaties kunnen er terecht voor allerlei ma nifestaties. Het moet een tehuis worden voor ieder een, waar iedere Oude- gemmenaar zich kiplekker voelt. Anders dan vroeger Naar buitenuit blijkt er weinig of niets veranderd, de grote ombouw is inder daad binnen in het patro naat gebeurd. Alleen de buitenmuren en het dak zijn de resterende getuigen van een gevuld verleden. Het gebouw werd opge trokken kort na de tweede wereldoorlog onder de be zielende leiding van de toe nmalige parochiepriester Van der Maeren. Binnenin is het evenwel to taal veranderd. Het wordt zoeken naar sporen van het verleden. Men heeft ge zorgd voor een gemakkelij ke toegang, waarbij men vooral oog heeft gehad voor de bejaarden en de minder-validen. Zo komt men in een inkomhall, waarin een ruime trap uit komt, die toegang geeft tot een vergaderzaal, waar plaats voldoende is voor 50 tot 60 personen. Die werd gebouwd in de ruimte waar vroeger het podium en het keldertje was. In dezelfde ruimte werden toiletten op getrokken met speciale voorzieningen voor gehan dikapten. Een keuken en een bergruimte kregei daar ook hun plaats. Waar vroeger de bibliol theek en een klein buree is was met een bovenzaaltj (een gevaarlijke trap wa de enige toegangsweg daai heen), daar is nu ruimt voor een verplaatsbaar po dium, zodat er in de toe komst weer toneel zal kun nen gespeeld worden. De grote zaal heeft grootste gedaanteverwisse üng ondergaan. Waar vroeger drie niveauverl schillen waren, met d 'struikeltrede' in het mid den, is er nu een vlakk ruimte van 265 m2. Me heeft voor een rustieke te gel als bevloering gekozen De zijwanden werden me hoevesteen bekleed en eei houten omlijsting verberg onrechtstreeks licht en op hangrails voor tentoonstel lingen. Een verlaagde zol dering met ingewerkte vei lichting maakt alles tot eei mooi geheel. Ook de bar is opgetrokkei uit hoevesteen en een stijl volle houten afwerkin maakt er iets aparts van Hier is ruimte en akkomo datie om een paar honden dorstigen te laven. Men heeft ook biezonderi aandacht besteed aan de brandveiligheid. Er zijl twee uitgangen en dril nooduitgangen. Alle ver lichtingspunten zijn gecen tralizeerd op een enke schakelbord. De warme luchtinstallatie werd in e afzonderlijk gebouw plaatst met ondergrondse afzuiging van de gebruiktJ lucht. Terzelfdertijd wercr rondom de zaal een gaslen ding aangebracht, a moet toelaten, indien dal noodzakelijk mocht blij-, ken, gasradiatoren te plaatsen. De keuken werd uitgerust! met een industriële vaat wasbak met warmwater voorziening, kasten vooi alle tafelbenodigdheden en het keukenmaterieel. Mo menteel blijven de oudi fornuizen nog in dienst maar ook hier wordt ge streefd naar vernieuwing Men kan niet alles in eei enkele keer doen. Het vernieuwde centrun van Oudegem wordt op vrijdag 25 februari plechtij ingezegend en ingehuldigd Het wordt een feest waaroj alle mensen van Oudegen worden uitgenodigd en ver wacht. Niet alleen een kan om met deze prachtige rea lizatie kennis te makei maar evenzeer de ideal gelegenheid om mensen en buren eens van naderbij leren knnen in een onge dwongen sfeer. Afspraa dus op 25 februari om 19.3( uur in het parochiecentrut te Oudegem. Karnaval in Steendorp. Zwierig zwartwit. Black and White, onder dat motto lieten t PW-dames zich bekijken (dw) Karnaval in Steendorp. Vinnig verkleed stapten de lieden van de socialistische fanfare Morgenrood er bij (dw) Met verbijstering stelt de Volksunie afdeling van het j arrondissement Dendermonde de koehandel vast die rond de Voer en de kommunautaire problemen werd opge- J voerd door CVP en PVV, Het arrondissementsbestuur verwerpt de benoeming van I de heer Jose Happart Nederlands onkundig tot I burgemeester van de Vlaamse gemeente Voeren en wijst 1 erop dat de voor de Vlamingen onaanvaardbare benoe- ming van Happart door de Walen werd geëist en dat de «Vlaamse» CVP en PW voor deze Waalse eis zijn gezwicht. De VU vraagt dat in de bevoegde parlementskommissie onverwijld de bespreking van het wetsvoorstel van de I CVP-er Van den Brande tot regionalizering van het industriële beleid (of van de vijf nationale sektoren) zou worden behandeld. Tevens eist de Volksunie de federali- zering van alle nationale infrastruktuurwerken en het I kredietwezen Vlamingen en Walen moeten over hun eigen I financiële middelen kunnen beschikken om hun eigen weg I te gaan en de problemen van hun eigen gemeenschap aan I te pakken. In verband met het Waals staal stelt de I Volksunie nogmaals dat het moet ophouden met Vlaamse I spaargelden in bodemloze Waalse putten te pompen. Tenslotte verzet net arrondissementsbestuur van de VU Dendermonde zich in een verklaring tegen de aankoop I van de F-16 gevechtsvliegtuigen (50 miljard frank) alleen met het doel de Waalse industrie te bevoordelingen. Het I nut van deze aankoop wordt zelfs door de hogere legero- verheid betwijfeld en betwist. De Vlamingen, zo besluit de I verklaring, kunnen wachten en fluiten naar hun beloofde I kompensaties. Alleen een eerlijk zelfbestuur is de echte j oplossing.

De Voorpost | 1983 | | pagina 12