r STADSBERICHTEN Karnavalfestiviteiten ingericht door het Karnavalkomftee en de Stedeliike Prinsencaemere «FIFTIES» BAL Intarscholen veldloop der stedelijke lagere scholen Archiefberichten Ophallng huiswil DENDERMONDE *r. e\ Medische zondags- en feestdagendienst nu De Voordost -18.2.1983 - 21 r, OemdERN\°^° 2* Jaargang - nr. 7 Dienst Secretariaat -.A. De Decker SERMOÏ' Zaterdag 19 februari 1983: ontvangst gastprinsen ter gelegenheid van de «Nacht der Prin sen» aanstelling Prins Karnaval 1983 Zondag 20 februari 1983: Grote Reklaam- en Kavalkadestoet. Vertrek 14.00 uur. Maandag 21 februari 1983: rondgang in wijk Keur avondstoet met de Dendermondse Karnavalgroepen. KONINKLIJKE ACADEMIE VOOR SCHONE KUNSTEN DENDERMONDE zaterdag 12 maart 1983 te 20 u. Feestzaal van Het Vaderland Grote Markt - DENDERMONDE Juke box D.J. Mickey 26 februari 1983 te 14 u. Zaterdag 26 februari organiseert de oudervereni ging van de Gemeentelijke Jongensschool van Grembergen voor de 5* keer de Interscholenveld- loop der stedelijke lagere scholen met de wisselbe ker van de schepen van onderwijs als inzet. Deze veldloop vindt plaats op het Stedelijk Sportterrein in de Oud-Kerkhofstraat te Gramber gen, met eerste start om 14 u. Naast 12 reeksen voor de leerlingen die per leerjaar en geslacht lopen zijn er ook de reeksen voor ouders en leerkrachten. Hierbij wordt voor het eerst een reeks voor ouders en leerkrachten (heren) van boven de 35 jaar georganiseerd. De leerlingen, ouders en leerkrachten uit het'stede lijk lager onderwijs schrijven via hun school in voor deze sportieve namiddag. Maar ook individuelen zijn welkom. Zij dienen echter vooraf in te schrijven en dit voor 22 februari bij het secretariaat van de Oudervereniging, Gaver straat 50, 9150 Grambergen. De technische organisatie is in handen van AC Denderland en wordt georganiseerd met de mede werking van het stadsbestuur, de Stedelijke sportdienst en het Rode Kruis. Alle deelnemers ontvangen bovendien een waar devolle prijs dank zij de medewerking van de NDALTP, BBL, DW, ASLK, Cóte D'or, Callebaut, Infomazout, Coca Cola, De coöperatieve Tuinbouwveilingen. «Fifties» of stadskledij Toegang 100 F Tombola met kunstprijzen Dokters Dendermonde, St. Gillis, Appels, Denderbelle, Oudegem. Begin 's zaterdags van 8 u. einde:, 's maandags te 8 u. 20 februari: Dr. Veldeman, Hoofdstraat 33, Dendermonde (Ap pels), tel. 21.74.93 Hamme, Grambergen, Moerzeke 19 febr. Dr. Strobbe, Kapellestr. 15, Hamme, tel. 47.05.32 20 febr.: Dr. Follens, Veldstr. 27, Hamme, tel. 47.99.06 Groot Berlare (Berlare Uitbergen - Sc hoon aarde) 20 febr.: Dr. T. Temmerman, Maai- donkstr. 2A, Uitbergen, tel. 091/67.72.93 Dendermonde 18 febr.: Ap. De Sutter, St. Christia- nastr. 1, tel. 21.16.30 Dendermonde en omllg- 18 febr.: Ap. De Vriendt, Overmere, Burg. De Lausnaystr. 14, tel. 67.51.75. 100 jaar rijksonderwijs te Dendermonde: 1. Lager en middelbaar onderwijs In 1982 vierden de rijksscholen te Dendermonde hun eeuwfeest. Uit de toen verschenen herden kingsbrochure ontlenen we de volgende gegevens. Tot in de eerste helft van de 19de eeuw was het onderwijsmonopolie in handen van de Kerk. Aan de Staat werd er op dit vlak slechts een aanvullende rol toegekend. De wet van 1 juni 1850 voorzag als eerste in o.a. de oprichting van 10 rijksathenea en 50 middelbare scholen. De plaatselijke initiatieven ontstonden met de steun van de liberale partij. Te Dendermonde bestond er een vrije liberale jon gensschool. Onder de liberale burgemeester Dési- ré Eyerman (van 1861 tot 1872) werd er door enkele personen een schoolcomité opgericht voor de oprichting van een vrije* liberale school voor meisjes. Een instelling die in 1878 reeds 118 leerlingen telde. Ook onder de katholieke burgemeester Léon De Bruyn (van 1872 tot 1888) was er van een echte schoolstrijd aanvankelijk geen sprake. In 1881 diende het liberale schoolcomité bij de provincie gouverneur echter een verzoekschrift in, om te Dendermonde twee middelbare scholen (jongens - meisjes) op te richten, volgens de voorzieningen van de wet van 15 juni 1881. Hiertegen ging het stadsbestuur hardnekkig in het verweer. Ze betoog den dat het onderwijs te Dendermonde beant woordde aan ieders verlangen en dat de oprichting van nieuwe scholen aan de stad grote financiële offers zou vragen. Van het totaal van 3.143 teerlin gen die toen te Dendermonde onderwijs genoten, behoorden er 215 tot de vrije liberale schoten. De krachtdadige en herhaalde proteatatiên van het stadsbestuur waren echter vruchteloos. Bij koninklijk besluit van 26 september 1881 werd de oprichting ener Staats middelbare school voor Jongens bevolen. Men poogde de school onder te brengen in een voormalig depot van het 10de linteregiment, gelegen tussen de Stedelijke Lagere School en de Koninklijke Academie in de Dijkstraat. Na een langdurige birefwisseling met het ministe rie, was men genoodzaakt de gebouwen van de bestaande vrije middelbare school op 6 januari 1882 voor een bedrag van 28.000 fr. aan te kopen. Op die manter kreeg de private liberale jongens school, gelegen in de Zwarte Zustersstraat, het statuut van Staatsmiddelbare Jongensschool. Het stadsbestuur toog vervolgens met de moed der wanhoop ten strijde tegen de oprichting van een gelijkaardige meisjesschool. Er waren volgens hen te weinig leerlingen om, op stadskosten, opnieuw een gebouw en het nodige meubilair aan te kopen. Dit aiies kon niet baten, want bij koninklijk besluit van 31 oktober 1882 werd eveneens de oprichting van een Rijksmiddelbare Meisjesschool bevolen. Het stadsbestuur kocht de eigendom van wijlen schepen Pierre-Adrien Blomme (1781-1877), gele gen op de hoek van de Kerkstraat en de School straat, in 1885 omgevormd tot Prudens Van Duyse- straat. Op dit perceel werd de nieuwe school (49.090 fr.) ingericht in de woning van Blomme. De jongensschool werd vervolgens naar deze ver nieuwde gebouwen overgebracht, terwijl de meis jesschool de gebouwen van de jongensschool in de Zwarte Zusterstraat betrok. De eerste direkteur was de heer Deschacht, de eerste directrice was mej. Bricuss. In 1883 waren er in de jongensschool 82 leerlingen (20 middelbare 62 voorbereidende afdeling) en in de meisjesschool 81 leerlingen (15 middelbare en 66 voorbereidende afdeling). De ouders van de leerlingen dienden een niet onaan zienlijk schoolgeld te betalen (12 fr. per trimester voor de middelbare afdeling), waardoor het leerlin genaantal van 1898 tot 1910 sterk terugliep. Uit die tijd dateert de stichting van een oudleerlin genbond, die oorspronkelijk bestond uit bedienden van de Dendermondse firma Vertongen. Met het aldus vergaarde geld, betaalde men een gedeelte van het schoolgeld voor minder begoede leer lingen. In 1914 brandde de meisjesschool bij de brand van de stad volledig uit; de jongensschool bleef ge spaard. Op die manier kon het onderwijs ook tijdens de moeilijke oorlogsperiode doorgaan. De meisjesschool werd ondergebracht in enkele ba rakken in de Prudens Van Duysestraat en later in enkele partikuliere woningen in de Kerkstraat. Pas in 1920 kon men terug naar de Zwarte Zusterstraat, waar men enkele barakken op de koer had opge richt. In 1926 kwam er een einde aan de enge behuizing van de scholen. In september van hetzelfde jaar verliet men de oude lokalen en namen de beide Rijksscholen hun intrek in het afgekeurd militair hospitaal, gelegen tussen het Heldenplein, de Zwij- vickstraat en de LeopokJIaan. Tijdens het school jaar van 1737-38 werd de school met zijn volledige inrichting door de Staat van het stadsbestuur over genomen. Juist voor het begin van de Tweede oorlog telde de school reeds 438 leerlingen. Ook tijdens de oorlogsperiode bleef dit hoge peil behou den. De gebouwen liepen wei schade op tijdens het schooljaar 1944-1945 door de bezetting ervan door geallieerde troepen. In 1946 begon dan opnieuw de strijd voor nieuwe lokalen, gezien de voortdurende toename van het aantal leerlingen. Ook ditmaal kreeg de meisjes school uiteindelijk de oude gebouwen aan het Heldenplein, en bouwde men een nieuwe Rijksmid delbare Jongensschool op de Zuidlaan. In 1949 werd de jongensschool omgedoopt tot Koninklijk Atheneum, de meisjesschool in 1962 tot Koninklijk Lyceum. Op 12 mei 1950 startten de werken voor de nieuwe school op de Zuidlaan. De eerste schijf omvatte de gebouwen voor de voorbereidende afdeling; de tweede schijf (aangevat in maart 1955) de gebouwen voor de middelbare afdeling. Op 12 oktober 1957, bij de viering van het 75-jarig jubi leum van het Rijksonderwijs te Dendermonde, werden de nieuwe gebouwen van het Koninklijk Atheneum officieel ingehuldigd. Tijdens het schooljaar 1958-1959 werd er op de wijk «Keur» een kleuterafdeling en een eerste graadklas opengesteld. In 1962 werd er langs de speelplaats van het Atheneum een paviljoen ge bouwd voor het onderbrengen van het internaat. Door een verdubbeling van het aantal internen in 1963-84 ontstond er opnieuw nood aan lokalen. Deze werden voorlopig gevonden via inwendige verbouwingswerken. De afdeling voor het Bijzonder Onderwijs (1963-1974) werd spijtig genoeg ver plaatst naar Lokeren en Aalst. In 1974-75 werd de wijkschool «Appels» geïnstalleerd in een definitief complex met een kleuterafdeling en een eerste graad klas. Tijdens het schooljaar 1975-76 ondergingen de rijksscholen een aantal structuurveranderingen, terwijl in 1981-82 nogmaals de namen van de scholen veranderd werden tot rijksbasisschoten, rijksmiddenscholen en Koninklijk Atheneum I en II, zodat het vroegere onderscheid tussen het Lyceum (meisjesschool) en het Atheneum (jongensschool) volledig vervaagd is. Op 1 februari 1982 werden ten slotte ook de werken gestart voor het internaat, dat zal gevestigd zijn langsheen de oude stadswallen, aan de huidige stadsvisserij. A. Stroobanta ZATERDAG 19 FEBRUARI 11.00 u.: Sociaal dienstbetoon door voSmrta- genwoordiger N. De Bateetter, ingericht door C.S.C.-Vormingswerk in zaal 1 Pottericen, SL-GMte. Tot 12 uur. 11.00 u.: Sociaal dlnsttoetoon door schapen H. Maes, ingericht door K.W.B.-Boonwijk aan de Gast huisstraat 106 te St. Gillis tot 12 uur. 14.00 u.: Kindercarnaval in de Parochiale zaal te Schoonaarde, georganiseerd door K.A.V.-Schoon- 20.00 u.: Familiefeest ingericht door K.W.B.-Den- dermonde-centrum in de Martakring. Vooraf OflfL 18.30 u. H. Mis voor de overledenen. 20.00 u.: Deelname van K.A.V.-Baasrode aan de kwisavond ingericht door Vakantiegenoegens, in Huize Cardijn te Baasrode. 20.00 u.: Deelname van Trommelkorps Morgen rood aan SP-Volkskwistornooi in zaal Ros Beiaard, Grootzand 89 te Grambergen. 21.00 u.: Jaarlijkse dansavond ingericht door K.W.B.-Grembergen in het Parochiaal Centrum. ZONDAG 20 FEBRUARI 9.30 u.: Voordracht De taak van K.W.B. - Infor matie en ontspanning; twee opdrachten van K.W.B. Wat is de betekenis van de ontspanning?, ingericht door K.W.B.-Grembergen in zaal Gildenhuis. 9.30 u.: Pi. Eucharistieviering opgeluisterd door het St.-Margaretakoor in de St. Margaretakerk te Grambergen, t.g.v. de 1 e zondag van de Vasten. 14.00 u.: Grote Kavalkade- en (Carnavalstoet in Dendermonde-centrum, met deelname van o.a. Kath. Muziekmaatschappij St.-Cecilia, Kon. Kath. Harmonie De Eendracht Baasrode, Kon. Fanfare- en Majorettenkorps De Kinderen van de Schelde, Linkse Soc. Vrouwen Dendermonde e.a. MAANDAG 21 FEBRUARI 13.00 u.: Kreatief handwerk: 6de les in borduren en kantklossen, door K.A.V.-Keur in zaal 't Klokske. Tot 16 uur. 19.30 u.: Diavoorstelling «Van de zee tot op de tafel» gevolgd door het proeven van vissoep, ingericht door C.M.B.V.-Baasrode in zaal Scaldis. 20.00 u.: Danacursus: 4de les, ingericht door K.W.B.-Grembergen in het Parochiaal Centrum. 20.00 u.: Voordracht en debat «De aansprakelijk heid van de ouders voor de daden van hun kinderen» door dhr. Nijs Guido, ingericht door de Landelijke Gilde in het Parochiaal Centrum te Grambergen. DINSDAGH 22 FEBRUARI 19.00 u.: Huishoudelijke vorming met debat en vraagstelling over «Het hoeft niet altijd vlees te zijn» ingericht door K.A.V.-Oudegem in de Paro chiezaal. 19.30 u.: Voordracht «ik ben geen kind meer» ingericht door K.A.V.-Boonwijk in het Parochiehuis. 19.30 u.: Voordracht en debat «Ontspannen le ven, een kwestie van levensstijl» ingericht door K.A.V.-Schoonaarde in het oud-gemeentehuis. 20.00 u.: Causerie door dhr. L. Pee, over de doopvont in de O.LVrouwkerk, ingericht door C.M.B.V.-Dendermonde in het Stadhuis. 20.00 u.: Voordracht en debat «Getrouwd zijn is niet altijd hetzelfde» ingericht door K.V.LV.-Mespe- lare in de gewezen jongensschool. WOENSDAG 23 FEBRUARI 14.00u.: Filmvertoning «Tsetan de jonge in diaan», gevolgd van grote verkleedpartij en feeste lijk slot, ingericht door de Jefi-club Grambergen in het Kalleke-Step theater. 20.00 u.: DF Leesclub: Bespreking van «Tocht door het vuur» van Patricia Wright, gespreksleiding N. Maes, ingericht door het Davidsfonds Dender monde in het Stadhuis. 20.00 u.: Voordracht en debat «Actief luisteren naar elkaar» ingericht door K.V.L.V.-Oudegem in de Parochiezaal. 20.00 u.: Fotografie: Werkavond - vergroten van foto's op 30/40 cm, door Mimi Van Causbroeck, ingericht door de Fotografische Kring in de Sted. Nijverheidsschool. DONDERDAG 24 FEBRUARI 13.00 u.: Kreatief handwerk: 7de les in borduren en kantklossen, door K.A.V.-Keur in zaal 't Klokske. Tot 16 uur. 20.00 u.: Voordracht «Kind in ziekenhuis» inge richt door de B.G.J.G. Oudegem in de Paro chiezaal. VRIJDAG 25 FEBRUARI 10.00 u.: Sociaal dienstbetoon door volksverte genwoordiger N. De Batselier, ingericht door C.S.C.-Vormingswerk in zaal Bond Moyson te Den dermonde. Tot 12 uur. 19.00 u.: Kookkursus voor mannen:5de avond in de reeks van 6 lessen, ingericht door K.W.B.-St Gillis-center in zaal Gildenhuis. 19.30 u.: Algemene vergadering van de vereni ging De Volkstuin - Werk van den Akker, in het Parochiaal Centrum. Ook nog inschrijving van nieu we leden. 19.30 u.: Voordracht an debat «Op weg naar de derde leeftijd» ingericht door KAV.-K.W.B.-Baas- rode in huize Cardijn. Ook op 3 maart. 20.00 u.: Interprovinciaal kwietornool 1993: 1e kwisavond van het tornooi: gastland Frankrijk, inge richt door de Vlaamse Klub in het V.T.I. te Dender monde. 20.00 u.: Jaarlijkse ledenvergadering met pro gramma 1983, voor W.T.C.-Ftetsfans, in café «Bfl Manske» te Sint-Gillis. 20.00 u.: Gespreksavond «Vrede» o.l.v. Peter De Ca uwer, ingericht door V.V.K.B. Reynout in het 20.00 u.: Voordracht an debat «Afwijzingsgedrag bij jong-voiwasseneningericht door het Davids fonds Dendermonde in de Mariakring. 20.00 u.: Filmvoorstelling «Norma Rae» socteaF geöngageerde film met in de hoofdrol Sally Field, ingericht door de Culturele Centrale Grambergen in zaai Roe Beiaard. Inkom 50 fr. De inwoners worden er nogmaals op after* ge maakt dat de huievuilzaldten slechts mogen buiten geplaatst worden vanaf 22 u. van de dag vooraf gaand aan da dag van de ophaakonde. Haf la dus verboden op alk ander aemnt1 de weak hutavuUzakkan buMan ta ptaataan.

De Voorpost | 1983 | | pagina 21