'lemïec tonden ff «Zwijg Kleine» door Trouw aan Kunst te Hamme Toneel op zondagnamiddag in Sint-Niklaas Pogen brengt «De cactusbloem». zTTi J",mnd Sint-Salvatorconfrerie van Wieze in feest Jan Decleir zorgde voor spektakel te Hamme Landschappen van Wim Van Bogaert in Lokeren Sint-Gillis-Waas. Op uitnodiging van het Davidsfonds kwam jeugdtheater Nele uit Zele het stuk «Tafeltje dek je, ezeltje strek je» opvoeren (Iv) 24 -18.2.1983 - De Voorpost Op vrijdag 25, zaterdag 26, zondag 27 en imtanHag 28 februari zal de Kon. Toneelvereniging «Trouw aan Kunst» telkens te 10.3O u. in zaal De Vrijheid, Stationsstraat 45, te Hamme, de opvoeringen ver zorgen van «Zwijg Kleine», een denderend volksto- neelstuk in 5 taferelen van Fitzgerald Kusz. De regie en bewerking is in handen van William De Decker. Zwijg Kleine brengt het realistisch relaas van een plechtig kommuniefeest dat gevierd wordt in een alledaags werkliedengezin, met zoveel bedekte zinspe lingen als openlijke heke lingen van bepaalde toe standen, karaktertrekken, scheve verhoudingen, dra matisch geladen fragmen ten, het tappen van moppen als de volwassenen onder mekaar zijn. De objektief ingestelde kijker zal wel moeten toegeven dat de au teur zich strikt houdt aan het weergeven van de wer kelijkheid, want iedereen kent wel soortgelijke feest jes, die een identiek verloop kennen zoals Fitzgerald Kurz met als 't ware foto grafische preciesheid zijn 5-taferelen stuk heeft ge schreven. In «Zwijg Kleine» is er, door de rake typering, doorlopend gelegenheid om het uit te proesten. Het dia- lektgebruik waarvoor men heeft geopteerd, zal door de taalpuristen zeker niet kwalijk genomen worden. Het mag evenwel geen aan leiding geven tot een goed kope revue-aanpak, waar door de wezenlijke drama tiek inderdaad zou kunnen weggerukt worden. Het dialekt is een aangewezen instrument, omdat het naar een onmiddellijke realiteit verwijst en de herkenbaar heid van de situaties in de hand werkt. Het Hamse dialekt dirigeert in «Zwijg Kleine», emoties en toestan den en vormt aldus een spiegel voor de toeschou wer. Waar het inzonderheid zal op aankomen is dat de kijker, bij elk fragment, in een spiegel kijkt en zich grinnikend, lachend, dan stil wordend en daarop weer schaterend zal herkennen in voor hem vertrouwde ge dragslijnen. Dit stuk is niet bestemd voor kinderen, wel voor volwassenen die, met het vereiste inzicht en het nodige begrip, de gedragin gen en uitlatingen van de ten tonele gevoerde perso nages zal ervaren als een weergave van volkse situa ties, die zo waren en zo zul len blijven. Zwijg kleine is een topper- kommuniefeest te Ham me. Een warm aanbevolen produktie voor toneellief hebbers die weten dat dra maturgie ook een slogan huldigt, «Zich ziek lachen is gezond». Voorverkoop van toegangs kaarten aan 100 fr. bij mevr. Germaine Custers- Van Moeseke, Gasmeter- straat 55 te Hamme. Ook telefonisch 052/47.92.38. Voor de derde leeftijd en de C.J.P.' speciale voorwaar den voor de vertoning van zondag 27 februari. (bd) Nieuw Tijdens de voorbije toneelseizoenen werden bestuursleden en leden van de toneelkring Sint-Genesius in Sint-Niklaas regelmatig ge confronteerd met de vraag: «Kunnen jullie niet op een namiddag spelen?»... Het nieuwe bestuur heeft deze vraag van nabij bekeken en een positief antwoord kunnen brengen. Inderdaad, vanaf de volgende pro duktie zal in de stadsschouwburg te Sint- Niklaas op zondagnamiddag telkens te 15 u. een opvoering gebracht worden. Daar de bewuste vraag gesteld werd in de rangen van derdeleeftijdsgroepen, jeugdbewe- gingen, sociale instellingen durft Sint-Gene sius hopen op een bijzonder gunstig sukses. Daarenboven wil de kring ook een speciale toegangsprijs voor groepen minimum io personen) toestaan, zijnde 100 fr. per persoon (i.p.v. 150 fr.) Het nieuwe experiment gaat in op zondag 27 februari te 15 u. met de produktie «Bitter Lemon» (D.F. Franck) in een regie van Martin Gyselinck. Lebbeke. De volledige «cast» van Pogen (v) Vorig week-end bracht de toneelgroep «Pogen» het blijspel «Cactusbloem» voor het voetlicht onder ruime belangstelling. Ook al werd in het begin moeite onder vonden, na een paar bedrij ven verliep het spel heel vlot. Een kleine pretbeder- ver was het zo vaak open en toedoen van de gordij nen om een verandering in het dekor mogelijk te ma ken. Persoonlijk vraag ik me af of het toneel niet in twee gedeeld kon worden met op elke helft een dekor, zodat het gordijn alleen figureert. Een speciale va u) melding verdient Moniqu 1 Verhavert wel. Het gehs ad werd geregisseerd docfn Roos Verhavert. Voorzegger was Ida Breyérlc sens. Voor het dekor zorg I den José Bosteels, Fran id Luypaert, Roger Van Dei t e Bergh, Fons Verhavert ei Benoit Huyck. Erwin Dftn 1 Keersmaecker zorgde a de muziek. Lode wijk Steppin en Franpois Van Puyveld «d zorgden voor belichting e: or geluid. Acce88oiristen wa ko: ren Ida Breyssens, T -«iit is Steppé, Bart Van Dei I 1 open en toe hoefde gedaan Lebbeke. Arlette Verhavert Bergh en Lodewijk Steppé. te worden. Het zou het vlot- zette Antonia op de planken Schoonheidssalon Vickjrte te verloop van het spel ten (v) zorgde voor de grime. Wié goede gekomen zijn evenals de sfeer. Het verhaal: tand- hen echt verliefd wordt op arts Julien Desforges houdt Antonia. Maar deze heeft van een nachtje uit. Om inmiddels een zelfmoordpo- zich niet te hoeven binden ging ondernomen. Als Igor vertelt hij dat hij getrouwd er niet was voor Antonia en is en vader van drie kinde- Stéphane, zijn trouwe se- ren. Dat gelooft Antonia, kretaresse voor Julien... één van zijn liefjes dus. Het maar deze kombinaties w ongeluk wil echter dat Ju- ven ook aanleiding tot een heleboel grappige gebeurte nissen. Akteurs: Franpois van Puyvelde als tandarts Julien geeft een goede ver tolking ten beste. Met hart en ziel speelt Monique Ver havert Stéphane, zijn assis tente. Arlette Verhavert als Antonia vertolkt de jonge studente, terwijl Erwin De Keersmaecker als Igor toch Lebbeke. Monique als Mme. Durand-Benechal 'v' en als de lente van Botticilli toch nog wil genieten vaaei speelt goed. Een heel goede de komische taferelen in dionk, prestatie is er van Pierre tonee kan terecht in zaalkti Heymans als Norbert en 'Corso' op zaterdag 19 fe ke van Jean-Pierre Van Alfae- bruari 1983 om 19.30 uinsi Lebbeke. Franqois Van nen als Mr. Cochet. Terwijl lvg Puyvelde als Julien (v) Kranky Buys als barkeeper Spyts een onverwachte Oosterse koude-aanval waren de kermisaffiche een doku- gebedstempels dicht bij een leden van het aloude St. Salvatorgenootschap van Wieze ment van de oud-Wieze- bevaarbare waterloop op- vorige maandag op de been voor de viering van hun naar prof. Jef Van Haver getrokken werden... Niet jaarfeest. schetste hij de historiek zo moeilijk als we denken Een goed deel van de 70 venop. Naar de middag toe van de St. Salvatorverering aan het razend «snelver- ingeschreven confreristen arriveerden hemel-, staf-, op de parochie. Zoals me- keer» en de «elektroni- was al op post in de mis van en flambeeuwdragers in de nige andere is deze ont- sche» arbeidsmogelijkhe- 10 uur die door pastoor «Molenstraat» bij Magda staan uit een niet-gestruk- den van vele eeuwen Paelinck voor de afgestor- en Gerard. Daar zou im- tureerde verzameling van terug ven medeleden opgedragen mers de inwendige mens gelovige mensen die hun Mijnheer pastoor benutte werd. Daar het feestmaal versterkt worden. Dat was Schepper wilden aanbid- zijn toespraak nog om alle eerst om 13 uur gepland trouwens broodnodig met den. Eeuwen later groeide aanwezigen te danken om was, schoten er nog een het oog op de diverse spel- daaruit de georganiseerde hun inzet met de flambeeu- paar uurtjes over om zich manifestaties die op de entiteit, die in de loop der wen» waarmee ze als lich- in het Oud-Gemeentehuis agenda stonden. tijden een kerk kreeg, en lende voorbeelden langs te gaan opwarmen. «Koud Tussen soep en petatten die we thans parochie he- Godse wegen gaan. goed maakt warm bloed» (natuurlijk met vlees en ten. Interveniant ir. Leon Kompetitie hoorden we velen luidop «groensel») nam E.H. De Wael stelde voor die denken; derhalve deed Proost Paelinck het woord, kerk steeds op het Dorp te Hamme. Jan Decleir kreeg voor zijn uitstekend eenmansspektakel een massale belang stelling (vh) 5 Zaterdagavond 12 februari was Jan Decleir te gast Zijn techniek was geen op m t Vremd Zaalken van 't Klokhuis te Hamme. zichzelf staand huzaren- Onder grote publieke belangstelling bracht hij een stuk, het was zeker geen drie uur durend spektakel, naar drie verhalen van bluf- Het was de rustige be- Dario Fo, «Het eerste mirakel van het Kindeke heersin£ ten dienste van Jeus», «De legendarische vliegavonturen van Dae- ^erhalentof, van zijn dal us en Ikarus» en «De tijger». Jan Decleir, vooral tlj&er e" bekend als uitstekend fümakteur, zorgde voor een een SïntTa^i- eénmansspektakelzoals het hem weinigen in Bel- ge, maar ook een rijke en gië zullen nadoen. verrijkende vertelavond, t T-.die de vorm aanneemt van Je kon in Decleir een dorps- teurs, die van hun grondi- een teatergebeuren maar jongen herkennen met een ge vakkennis geen systeem waar geen andere scène pzonde dosis espressivi- van trucs maken, maar die voor nodig was dan de huls ten, gevoel voor situatie- telkens weer hun beeldende kamer, de kroeg, de straat humor, een sterk beeldend weg zoeken door de mede- Het was ook dat prachtige vermogen en een rechtlij- deling die ze te doen heb- mome„t waarop je een ak- nig-volkse benadermg. De ben. In dit spektakel is De- teur als een Deileir zag los- dne verhalen houden alle- cleir een verteller, die fasci- barsten in pure, waanSnni- maaJ, stuk voor stuk, een nerender, boeiender en ge speelvreugde, dat je als boodschap in, evenals een grappiger is dan de vaak op toeschouwer ontzettend moraal. Het is een bood- automatismen spelende schokt schap van eenvoud, van de jongleurs en clowns. Hij be- Deze realisatie van de werk- simpele en juiste benade- schikt over een enorm gam- groep kuituurbarbaar van ring van mensen en toe- ma aan lichamelijke, vokale de vzw't Klokhuis, verdient vuist "hm v,d; a" ?ezichtsl«Prcssii® ™at beslist navolging Voor dit Tot half april kan men in woeUge jeugd bracht even- brengt hij al spelend miC," Jan zorgde_voor het hij m deze Fo-verhalen bv. nieuw kultureel aanbod is het BAC-agentschap, Post- wel een onderbreking in obeverf en palet tot eet in Hamme beslist een straat 2 te Lokeren, kennis- zijn artistieke aktiviteiten. sterk persoonlijk geheel op maken met de schilderijen Daarenboven gaven het ver- papier in zijn atelier, van Wim Van Bogaert. loop der jaren ook een evo- Tuinwijk 34 te Lokeren, Deze 33-jarige Lokerse im- lutie aan de interpretatie Wim Bogaert was onlang!1 pressioni8t kreeg om- van zijn kunstgevoel Het nog te gast in de hoofdzetó streeks 1970 een grafische meer abstrakt grafisch van een bankinstelling t< opleiding aan de Koninklij- werk evolueerde stilaan Antwerpen, en hield ea ke Akademie van Gent, naar een meer kleurrijk im- zeer geslaagde tentoonstelorle door Paul Van Gijseghem pressionistisch natuurbele- ling in atelier Izegrim 1, 51 Gerard Gaudaen. In ven. Wandelend in het Daknam f vermaak in deze Fo-verha- met zijn stem deed, doen len en dit op een meer dan hem nietveel na, zonder dat iroot publiek Aanwezig overtuigende wijze. Hij is zij na twee vertoningen (bd) één van de begenadigde ak- stemloos zijn geworden. 1968 behaalde Wim Van Vlaamse natuurlandschap, Bogaert een derde prijs in of het golvenspel aanschou- de toenmalige schilderwed- wend aan zee, geven hem strijden van Lokeren. Zijn steeds nieuwe ideeën. Deze voorzitter John Muylaert er Uitgaande van een fotoko- laten... en hij wist zelfs te f-'. S"1® e nog een eratis kwakie hn- nie van een eeuwenoude vertellen waarom ?oveie mnig maar rair aan toe. Tijdens de schiftingskaar- tingen (belotten) ging het kwakje bo- pie van een eeuwenoude vertellen waarom zovele Iedereen weerde zich naar best vermogen en wie in de hitte van de strijd al te veel Frans, 20, Beirnaert Jozef, van zijn krachten gevergd Tussendoor konden we ook had kon dadelijk rekupere- de prestaties volgen van de ren bij een flinke snede «bieders» en de bakschie- kopvlees. al dan niet met ters, in de schaduw van de brood. Marcel Vermeir genoemde «kaart-groten» (van Zoeken) noteerde akteerden in alfabetische zorgvuldig de deel-resulta- orde: Callebaut Paul, Cop- ten die na opstelling vol- pens Frans, Coppens Willy, gende uitslag gaven: 1. De De Mol Benoit, De Ridder Smet Oscar, 2. Moortgat Marcel, Moens Adolf, Adolf, 3. Vermeir Petrus Moens Etienne, Moortgat (bijzonder apllaus voor de- Frans, Muylaert John, Pau ze kranige 90-er), 4. Baert we's Eric, Troch Marcel, Philemon, 5. Van Dries- Van der Jeught Remi, Van sche Raymond, 6. Van Haudt Julien, Van Haver Driessche Etienne, 7. De Gerard, Van Herrewegen Wael Leon, 8. Van Dries- Pierre en Vermeir Marcel, sche Hector, 9. Van Lan- 1° deze reeks waren Willy duyt Jozef, 10. Vlaeminck Coppens en Benoit De Mol Adolf, 11. Pieters Phile- de uitblinkers... mon, 12. Vermeiren Theo- Daar iedereen prijs had, en fiel, 13. Ribbens Jozef, 14. er bovendien nog een ex- Baert Gaston, 15. Hey- traatje te winnen was in de Karnaval in Rupelmonde. Dappere Vlamingen, als Romeinen vermomd. De groep Jules vaer* Gaston, 16. De sneltombola, kon de avond Cescr werden tweede in de eindklassering. Er was veel belangstelling voor de optocht die Meersman Julien^ 17. De in de beste stemming beslo- door ie straten van de Mercatorstede trok (dw) Smedt Clement, 18. Heu- ten worden. vinck Karei, 19. Pieters J.V.L. an de Raad van Elf, met keizer Karnaval in De Klinge (Sint-Gillis-Waas). Ontvangi bptm hebm. hppebil dimyis Mips dorst (urmen) b( borst Karnaval in Rupelmonde. De Bazelse motorklub liet wijnbrouwers aanrukken (dw)

De Voorpost | 1983 | | pagina 24