r* wMsX3 WV Hamme heeft wind in de zeilen Karnaval in Baasrode deed koude even vergeten De Voorpost - 18.2.1983 - 27 twe< Dendermonde. De Baasroodse prinsenwagen, zo te zien goed bezet (c) rnel e«i ;rot( apr Ml «1 3rtj 1*L III i 1|» 1 '"Jff JSillMl der lijf mmWÈ W"! Wfmt J - 8 |r Jsrr* [Dendermonde De Mannen van de Nacht. Dit keer de stoere majoretten (c) De vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en het toerisme (WV) van Hamme, die gevestigd is op het gemeentehuis kan voor 1983 enkele primeurs voorstellen. Een zestal jaar geleden werd Ward de Pillecyn, schepen van toerisme in Hamme. Hij zag direkt dat het toerisme in Hamme verwaarloosd was en wou daar dringend iets aan doen. Hamme bezit trouwens uitgebreide toeristische mogelijkheden, vooral op het vlak van ééndagstoerisme is de streek van Filip de Pillecyn zeer geschikt. De VVV nam de organisatie van de Driedaagse Wuitensmarsen in handen. Hamme stelde z^n kandida tuur voor deelname aan het internationaal tv-spel «Spel zonder Grenzen», wat meteen wn sukses werd voor de Hamse ploeg, die zonder een beetje tegenslag wellicht de finale zou gehaald hebben in 1978. Een mooie kleurrijke toeris tische folder werd ontworpen' tn deze kan bestempeld wor den als één van de mooiste teklamefolders die de gemeen te Hamme te bieden heeft Hamme is ook rijk aan wan delwegen. Deze werden dan ook op kaart gezet en gebun deld in een wandelgids, waarin .'wandelingen en 1 fietsroute werden in opgenomen. Met kt wandelgidsje in de hand, waarin ook enkele beschrijvin gen van wandelingen vermeld «aan, evenals de flora en fau- van het Schelde-Durmege- rdat Beet zeik Hu Ime« ;n no te vit eizet iano De! jgt» i ïstrai bied, is het voor de ééndags- toerist boeiend om in deze rus tige natuurstreek enkele ont spannende uren te kunnen doorbrengen. De Bunt en Filip De Pillecyn Hamme is begenadigd door zijn natuurschoon. In een hoek van twee waterlopen, de stroom «Schelde» en de rivier «Durme», waar altijd een ster ke geur van modder hangt en waar het groen ruikt met de zelfde felheid als afgesneden en vertrappeld lis, daar is de Bunt. De bleke groene blaad jes van de talrijke treurwilgen hangen er langs de geheime wegeltjes en over de effen plassen van de vele vijvers, waaraan dit natuurgebied rijk is. Filip De Pillecyn bezong in zijn boeken de unieke schoon heid van dit landschap. De naam «Bunt» betekent moe ras. Dit gebied werd vroeger regelmatig overstroomd en grote overstromingen hebben de Bunt geëtst. De WV Hamme beseft maar al te goed welke rijkdom dit gebied aan de toeristen te bieden heeft. Op de Durme- en Scheldedijken zijn mooie wandel- en fietspaden aange legd, van waarop men kan blikken op de Bunt, de Durme en de Schelde. Aan de monding van de Durme in de Schelde staat het monument van de Vlaamse schrijver Filip de Pillecyn, die geboren werd te Hamme op 25 maart 1891. Hamme is fier over het feit dat deze roman cier en groot Vlaams auteur er het levenslicht zag, en steeds in zijn werken verwijst naar zijn geboortedorp, waar hij ook zijn jeugdjaren heeft doorge bracht. Ook de BRT heeft reeds herhaalde malen hulde ge bracht aan Filip de Pillecyn. Enkele van zijn boeken wer den reeds verfilmd zoals Mon sieur Hawarden en Soldaat Jo- han en ook een dokumentaire werd over zijn leven gemaakt. «In de voetsporen van Filip de Pillecyn». Werking Hamme biedt zowel aan de kunstminnaar, de natuur vriend, de historikus en de nieuwsgierige wandelaar inte ressante historische beziens waardigheden. Op de toeristische kaart met stratenplan worden deze be zienswaardigheden beschre ven. Hiervan werd een reeks van 12 pentekeningen in de vorm van postkaarten ontwor pen door de VW Hamme. Deze reeks is thans aan haar tweede druk toe. Onlangs werd een totaal nieuwe reeks prentkaarten (12) uitgegeven over monumenten en land schappen van Hamme, die in tussen verdwenen zijn of ge deeltelijk vervallen zijn. Ook deze reeks kent een geweldig sukses. Buiten het verwerken van de dagelijkse korrespon- dentie, zorgt de WV Hamme ook jaarlijks voor de 21 julivie- ring en de 11 novemberher- denking. Zij staan ook in voor het versieren van het markt plein en het gemeentehuis bij de eindejaarsfeesten en bieden administratieve hulp bij de jaarlijkse karnavalfeesten. Na zijn vervanging als schepen van toerisme, bleef Ward De Pillecyn, voorzitter van de WV Hamme. Dit mag aan zien worden als een beloning voor zijn inzet, waardoor het toerisme in Hamme nieuw le ven werd ingeblazen. Nieuwigheden Het dynamisch dagelijks be stuur van de dienst voor toeris me dat nu onder leiding staat van Paul van de Casteele, schepen van toerisme, en over bescheiden financiële midde len beschikt, wil in 1983 Ham me nog meer in de kijker stel len, zowel in binnen- als in buitenland, met het doel om de toeristen kennis te laten maken met deze mooie, voor velen nog onbekende gemeen te, die evenwel de laatste jaren regelmatig het filmdekor is ge weest van de filmdienst van de BRT, waarmede zeer goede .relaties zijn opgebouwd. Het VW-bestuur beseft maar al te goed dat het bekend maken van de gemeente en het aantrekken van toeristen ook de middenstanders ten goede komt. Door de samenwerking met de Regionale Land van Den dermonde, neemt Hamme deel aan de vijf toeristische info-avonden die ingericht worden door de federaties voor toerisme van het Vlaamse landsgedeelte, tijdens de maanden februari en maart in vijf Vlaamse steden. Ook zal voor de eerste maal in haar geschiedenis de VW Hamme een plaatsje krijgen op het Vakantiesalon te Brussel. De kontakten die er zijn met de 2' Jagers te Paard uit Lü- denscheid ingevolge de aan vaarding van het peterschap door Hamme van deze militai re eenheid, groeien elk jaas verder uit. Tijdens de batal jonsfeesten van het 2de Jagers te Paard in de maand septem ber van dit jaar zal de VW Hamme met een toeristische info-stand haar gemeente pro pageren. Ook zal in 1983 een nieuwe toeristische info-brochure in elkaar gestoken worden, die dan aan de pers zal voorgesteld worden. Alle toeristische informatie kan U bekomen op het ge meentehuis van Hamme, Marktplein 1, tel.: 052/ 47.80.81. (B.D.) 1 Ondanks de bijtende koude was er toch een massa volk opgekomen om de 21' I (carnavalstoet van Baasrode in ogenschouw te nemen. De vele kijkers zullen het zich niet I beklaagd hebben, want zowel de Baasroodse karnavalgroepen als de gasten van I «buitenhuis» hebben er een sprankelend spektakel van gemaakt. De «Orde van de I Palingboer» maakt er trouwens een punt van eer van om stipt op het voorziene uur het sein op groen te zetten voor de reklamestoet die lustig toeterend en gul gooiend met J karamellen en allerlei papiertjes, via de Theo Vermeylenstraat naar het centrum van de I Dendermondse deelgemeente trok, luid toegejuicht door de deinende massa. I Alleen de stedelijke politie vaardige chauffeur was ook met hiaten, ruim twee uur S moest zich reppen om nog dat geen noemenswaardige door Baasrode trekken, de kop van de stoet te ha- hinderpaal. Het kleurrijke overal een spoor achter I len. Maar voor een stuur- lint zou, weliswaar soms zich latend van confetti en serpantijns, van vreugde en I Dendermonde. De Zonnekijkers van de Broekkant hadden inspiratie gevonden in de Far-West (c) plezier, maar ook van in nerlijke warmte ondanks de felle koude die de toe schouwers spoedig een ro de neus bezorgde. De kleurrijkheid van het schouwspel kreeg er dus een nieuwe dimensie bij. Voor ons was het uitkijken naar de Baasroodse groe pen en het dient gezegd dat die dit jaar een extra in spanning hadden gedaan. Natuurlijk waren er uit schieters. Met de reuzen Jan en Wanne, de wagen van Keizer karnaval en Prins Karnaval 983 en zijn volgelingen waren we aan de opwarmers toe. De ech te feeststemming kwam er toen de Sterrekijkers zich meldden. Met een sfeer uit het zonnige Hawaï kregen de verkleumde kijkers de eerste gelegenheid om met een daverend applaus de handen en meteen het hele vege lijf warm te kloppen. Ook de Prins van den Broekkant kon rekenen op een ovatie die hij wonder wel en glimlachend als de beste filmvedette in ont vangst nam. De Mannen van de Nacht hadden er werk van gemaakt. Ze pak ten uit met keurig rood-wit uitgedoste majoretten die op de tonen van een over bekende karnavalhit het ene dansje na het andere ten beste gaven. De al even felle parapluutjes deinden lustig mee op de maat van de schetterende muziek. En voor een enkele keer kon het vrouwvolk zich doodstaren op de in nylon kousen gestopte gespierde benen van de mooiste man nen die Baasrode in zijn kringen telt. Eer we aan de volgende Baasroodse groep toe waren defileerden voor onze ogen nog de Landruy- ters uit Denderleeuw, de Huzaren en hun reuzen uit Brugge, de Tutters uit Has selt. Dan kwamen de Zon nekijkers op de proppen. Zij brachten uit het koude Rusland een dans met ko zakken en waren gezien de temperatuur dus op hun plaats. Maar hoezeer hoofdkozak Andre Van den Breen ook probeerde zijn entoesiasme over te brengen op zijn volgelin gen, zij waren al te sterk onder de indruk van de koude en volgden hem eer der schoorvoetend. Maar ja, we begonnen nog maar pas met de eindeloze stoet. Ook de prins van De Kui per uit Sint-Gillis kwam zijn kollega's goeiedag toe zwaaien en bracht zijn ge volg mee. De mannen van KV Soep hadden inspiratie gezocht en gevonden bij de smurfen, die zij in een prachtig blauw-wit kon- trastuitvoering ten tonele brachten. De Vrien denkring van het Scheep vaartmuseum pakte uit met zijn allerbeste Mariekerkse Jol en liet de vissersvrou wen met hun kroost en bij gestaan door een aantal stoere binken meeparade- ren. Een kleurrijk geheel, weliswaar zonder veel kar- navaleske invloeden. De Vlasschaard uit Vlassen broek kwam povertjes voor de pinnen met een padde stoel in miniformaat. Ver bleekt door de zon dachten we eerst, maar later rees het vermoeden dat de pad destoel fel te lijden had gehad ónder de koude, wat niet kan worden gezegd van de kabouters die in een haast eindeloze rij volgden. Dendermonde. Met karnaval mag er wel een brede glimlach af. (c) Met de Lizamariekes van Oudegem kregen we weer een betere groep die een pracht van een wagen had in elkaar getimmerd. Een reusachtige dashond sleur de het hele gevaarte door de straten van Baasrode en op de flanken lazen we in koeien van letters: «De mannen zijn moe, de vraan geven ni toe». De Simplis- ten vonden dat Baasrode ook zijn plage mocht heb ben en brachten voor de verkleumde toeschouwers heel even in herinnering hoe een strandvakantie er wel kan uitzien. De ketting gocars was een goede vonst, al bleek het dat som migen last kregen met de beenspieren naargelang de afstand groter werd. Trai nen mannen. Voor het Hof Ten Rode moest alles ge lijnd verlopen. Netjes in de pas, op een militaire mu ziek werden de helden van het vreemdelingenlegioen, het witte nekbeschermertje inkluis, in Baasrode losge laten. Met vreedzame doel einden weliswaar, maar toch af en toe een min of meer felle woordenwisse ling omdat een stuk kledij wat scheef zat. Een dood zonde voor een legionair natuurlijk. Over de Chik- kebollen hadden we veel goeds vernomen en hun collector kwam dan ook flink om de hoek gescho ten. Ook de buste van de haast niet te karikatureren burgemeester viel in de smaak, maar de afbeelding van de dekanale kerk was aan de magere kant. Toch was de idee meer dan goed een^u'irn' De° Rigovricm Dendermonde. De glansrijke overwinnaars: Schele van der Linden (c) den hadden de politiek van - de laatste maanden en we ken zeer goed gevolgd. Op nationaal gebied dan, want de Voerstreek werd er in de verf gezet met enkele prachtige zinspelingen op de naam van premier Mar tens. Zottcrkantnic bleef in het eigen politieke milieu en had het gemunt op de verhuis van de stedelijke diensten naar het admini stratief centrum. Er was zelfs een KAJ-stroetje merkbaar tussen de vele opschriften. Tenslotte ver melden we van de Baas roodse groepen nog de Plantrekkers met een uit beelding van The Jazz Cat en de Pretmakers die danig veel plezier beleefden aan enkele klinische situaties. Gek zijn en doen kent im mers geen grenzen Vermelden we ook nog dat Dendermonde. Vaak kregen de toeschouwers een regen van konfetti over de hoofden de stoet werd besloten door gespoten (c) de Koninklijke Katholieke Harmonie De Eendracht die voor de eerste keer op stapte met zijn color guards en daarvoor een dik en oververdiend applaus kreeg. Het karnavaldoek viel op het Baasroodse dorpsplein, waar de prominenten te midden van een schare sup porters en karnavalisten de stoet in ogenschouw na men. Een schaduwzijde echter: men diende twee personen met min of meer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te brengen. De ene, Freddy Vermeir uit de Bookmo- lenstraat viel van een wa gen en André D'Hondt uit de Burgemeester Van Ac- kerwijk te Zele die op en praalwagen had plaats ge nomen, zakte er gewoon doorheen. Ook hij liep ver- Dendermonde. De Mannen van de Nacht brachten een retrospektieve van tien jaar wondingen op. karnaval (c)

De Voorpost | 1983 | | pagina 27