Verhaalbelastingen vierden hoog tij tijdens karnavalstoet te Kastel Hamme. Een reusachtige kinderkarnavalstoet trok maandag door de straten van Kastel (vh) Voor deze vele kinderel was het een echt festijn enj tegen de avond gingen zij allen moe, maar dolgelukj kig weer naar huis. 28 - 18.2.1983 - De Voorpost Ondanks het zeer koude weder was er toch heel wat belangstelling op zondagnamiddag 13 februari voor de karnavalstoet te Kastel, waaraan enkel groepen uit Moerzeke en Kastel deenamen, met uitzondering van een muziekkorps uit Dendermonde. Na een rondgang in de straten van Kastel, defileerden alle groepen voor de tribune die opgesteld Stond op Stuyfbergen en waarop de heer Burgemeester en de schepenen Lemmens, De Ruysscher en Van Couwenberge, samen met hun echtgenoten, hadden plaats genomen. Ook een afvaardiging van het Wuitenskomitee van Hamme, onder leiding van Prins Freddy I, schouwde de stoet. Het karnavalkomitee van Moerzeke en Kastel dat bestaat uit de heren Rudi Van Riet, voorzitter, Henri Ost, sekretaris, Henri Peelman, schatbewaarder, Pol Van Riet, ere voorzitter, Remi Peelman, Freddy Claessens, Danny De Bus, Pierre D'Hollander, Jozef Quintelier, leden hadden er weer alles voor gedaan om van de karnavalstoet iets moois en kleurrijk te maken. Hamme. De Kazoo's uit Kastel werden tweede in de uitslag (vh) De Voorzitter van het Kar- navalkomitee verwelkom de de vele aanwezigen en drukte de wens uit dat de drie dagen van karnaval in Moerzeke en Kastel, dagen zouden mogen zijn van leu te en plezier, dagen waarop iedereen zijn problemen zou moeten vergeten. Hij dankte al de inwoners van Moerzeke en Kastel, de deelnemende groepen, de vele peters en het gemeen tebestuur van Hamme voor hun financiële en materiële steun. Ook dankte hij de gemeen tediensten en het politie korps voor het werk dat zij deden om alles vlot te laten verlopen tijdens de stoet. Vervolgens traden groep per groep aan voor de tri- .bune. Zij zorgden allen voor een kleurrijk kijk- en luisterspel. De praalwagen van Prins Jan I werd voor afgegaan door de Ruiters St.-Martinus van Moerze ke. Prins Jan I, Prins Kar naval 1983 van Moerzeke en Kastel, opende zijn toe spraak met een belofte, door er voor te zorgen dat karnaval 1983 een feest zou worden van jewelste. Ook hij werd, net zoals Burge meester Baert, voor de tweede maal verkozen. Vooreerst dankte hij spe ciaal zijn tegenkandidaat Eddy Peelman, voor de spannende en faire strijd die zij hebben geleverd op het voorbije Prinsenbal en ook zijn medewerkers en trouwe vrienden aan wie hij zijn herverkiezing te danken heeft. De Kruinoot wenste alle inwoners van Moerzeke en Kastel nog een fijne karna val toe tot in de vroege uurtjes. Laat Karnaval 1983 een voorbeeld zijn, dat men ook in een kleine gemeente kan feesten, maar laat Karnaval 1983 vooral vredelievend zijn, met leute en plezier en veel bier, aldus besloot de Krui noot zijn toespraak. De jeugdprins Chris en Jeugd- prinses Monica, die op de wagen van Prins Jan I had den plaats genomen, moch ten ook voor de micro een woordje ten beste geven. Verhaalbelastingen Het was te verwachten dat dit onderwerp zeker tijdens de karnavalstoet aanbod zou komen. De Jomienco's uit Moerze ke waren na de zwoele nachten in Rio Jomienco van %'orig jaar, verslaafd geraakt aan de warme lan den. Daarom trokken zij dit jaar naar de Far-West en lieten in hun saloon kij ken. Mooie ballerina's zorgden voor pikante dans jes. De cowboys waren wel niet zo goed met de revol ver, maar toch stonken zij naar de solfer. Deze groep opende dan ook het sper vuur door het maken van een rekensom over de ver haalbelastingen op de Bootdijk. Zij zochten daar de dader die met de 8 mil joen gaan lopen was en wellicht was hij volgens hen te vinden op het gemeen tehuis van Hamme. Moes 1900 zochten met hun zi geunerkoning op kop, op hun tocht door Kastel, naar een tijdelijke standplaats, waar zij hopelijk geen «ver haalbelastingen» moesten bètalen. De Pallieters uit Kastel, onder de leiding van Piraat Tony Baert, dwaalden met hun piratenschip door de Moerzeke Straten. Zo kwa men zij in 't Bootdijkkwar- tier. Aan deze straat kon je zien dat het een miljoe nenkwartier was. Net iets voor piraten. De piraten vonden wel de rekening ge peperd, want de gemeente kwam op de Bootdijk om haar pree, doch zij waren vergeten te delen door twee. Deze groep behaalde de eerste plaats, dank zij hun prachtig gebouwd pira tenschip, dat beslist een kunstwerk mag genoemd worden. De K.L.J. Moerzeke bracht de middeleeuwen in de karnavalstoet met hun Moese Ridders. Sinds de middeleeuwen is er in Moes (Moerzeke) heel wat veranderd. In die tijd wa ren de Moese Ridders en jonkvrouwen nog hun ei gen baas. Van het Hamse voetvolk had men weinig of geen last. De ridders en hun jonkvrouwen waren ter gelegenheid van karna val 1983 teruggekomen om een kijkje te nemen in deze moderne tijd. Zij vonden dat de roem en eer van Moes dringend moest wor den hersteld, want die was teloorgegaan sinds de fusie met Hamme, o.a. door het uitzuigen van de bevolking van Moes via verhaalbelas tingen. Aan dit alles wilden zij een einde stellen door de komst van de Moese Ridders en hun hofdames. Kastel De K.L.J. van Kastel had voor het Karnaval 1983 een beroep gedaan op de fami lie van Urbanus van Anus. Urbanus bleek een zeer grote familie te hebben en zij zorgden samen met de go-go-girls voor een aange name namiddag. Na enkele liedjes bracht Urbanus van Kastel en zijn gevolg, de lach van de toeschouwers op het gezicht. De Kazoo's Kastel hadden een zeer delikaat onder werp, namelijk de eerste vrouw. Veel beschieven, veel bezongen en uitge breid op een zeer humoris tische wijze, werd de eerste vrouw van Kastel uit de ribbenkast van een Kastel- se Adam leven ingeblazen, onder het toeziend oog van de schepper. Op de wagen vati Stuyfber gen Kastel stond een leuze te lezen, die gericht was op de voorbije Prinsenverkie zing: «Moes schond de re gels van het spel, wij willen een Prins van Kastel». Met hun prins op kop wil den de Kastelnaars door hun optreden het karnaval weer leven inblazen op hun grondgebied om er de ech te kamavalsfeer terug te mogen beleven zoals het vroeger was, met de bedoe ling de mensen tijdens de karnavaldagen in Kastel te houden. De fanfare St.-Cecilia uit Kastel met hun huisje wel te vree, zorgden deze keer voor geen muziek alleen, maar wel voor een samen spel met veel geween. Hierin kwam zo wel het jonge en plezante in het leven, als de weemoed, de pijn en smart aanbod. Het besluit was «Oost, West, thuis is het nog altijd het best.» Een witte muis Er was eens, heel lang gele den, toen de muizen nog konden spreken, een stad «Kastel» genaamd, die af te rekenen had met een echte muizeplaag. Muizevallen werden gezet, vergif werd gestrooid maar niks kon baten. Ten einde raad schreef men toen een brief naar het RVA met het ver zoek uit te kijken naar een gediplomeerd muizenvan ger met minstens vijf jaar ervaring en een Al diplo ma. Na lang zoeken heeft men dan toch iemand be reid gevonden die tegen fikse betaling Kastel wou verlossen van al zijn mui zen. Maar net zoals in het Duitse stadje Hameln, wil den de Kastelnaars de man na afloop niet betalen. De man werd woedend en wou wraak nemen, want «veel beloven en weinig geven doet alleen de muizen in vreugde leven». Toch bleef er volgens de chiro-knudde Moerzeke nog een goede muis over in Kastel, een witte muis, die in de Veer- straat woonde en een bril droeg. Het leek alsof men de witte muis wou vergelij ken met een plaatselijke politieker of toch niet? Moerzeekse groepen De Djippenassen uit Moer zeke verklapten Koninklij ke bedgeheimen. Van het Moese agentschap verna men zij volgende wetens waardigheden. Wordt de nieuwste Belgische film met de akteurs Bo en Fasi in de hoofdrollen? Wat komt Prins Albert altijd doen bij Peet D'Hollan der? Gebeuren er nog steeds pogingen voor een troonopvolger in Laken? Gaat de krisis een oplos sing krijgen in een hemel bed? Het antwoord op deze vragen en nog veel meer werd op een prachtige kar- navaleske manier uit de la kens gedaan door de Djip penassen, die vele Leo- poldjes zagen tevoorschijn komen uit het koninklijk hemelbed en waarvan VDB het peterschap mocht waarnemen. De inwoners van de Boot dijk waren ook van de par tij, in deze stoet, hoe kon het anders? Zij beelden de levensjaren van een mens uit, vanaf zijn geboorte tot aan zijn honderd jaar, en ondertussen wordt hij ge- konfronteerd met een be- lastingsbrief voor het beta len van verhaalbelastingen. Voor de bolhoeden was het Vlaamse Kermis. In een tijd van krisis wilden de Bolhoeden toch nog de Hamme. De Bootdijk had aanleiding genoeg gegeven tot een degelijk karnavalondei bloemetjes buiten zetten. werP (v^) Zij dachten hierbij aan de goede oude tijd, toen een pannekoekenbak nog een echt festijn voor de ganse familie was. Zij deelden aan de toeschouwers gul hun heerlijke pannekoeken uit. Met veel bier zorgden zij voor plezier. De fanfare eendracht Moerzeke* in hun karnava- leske kledij, speelde vrolij ke hedendaagse karnaval- liedjes, iets anders dan hun normale repertoire. Zij zorgden samen met het mu ziekkorps Djing-Boem uit Dendermonde voor de mu zikale omlijsting van de stoet. Prijskamp Door het Karnavalkomitee werd er een wedstrijd uit geschreven onder de deel- wercfHzoals^verTacht1 Hamme. Natuurlijk ging de eerste prijs naar de Pallieters (vh) Kalm verloop Deze karnaval is ondanl de perikelen die er ware® na de Prinsenverkiezing en- kele weken geleden, tocli®'1! zeer rustig verlopen. Moerzeke cn Kastel wee:m men wat karnaval vieren is |enl Minder ge'maskerden idei maar meer gegrimeerdei pda treft men jaar na jaar aan. 1" In de herbergen rond hel1®'1 dorpsplein van Moerzeki was het maandagavoni |en) overal stampvol en meirar( moeite geraakte men aac#ne een biertje. Weer waren e sd& Hamme. Kastel 250 en de prins van de oppositie kregen zeer veel applaus van het die avond veel Hamme mei publiek, maar weinig punten van de jury (vh) naars afgezakt naar Moer door de Pallieters kregen zij gratis pannekoe- aangeboden. Ook in de zeke. Dit wordt stilaan eet'M- traditie. Hamme Er was zelfs een groep kinderen uit Grembergen. verkleed als katten, cowboys, zona's en andere (vh) uit Kastel, vóór de Kazoo's ken met chocomelk, samen Zaal De Wijngaard kregen Kastel en De Jomienco's met een pakje snoepgoed zij allen een frisdrankje. Moerzeke, 4. Moes 1900, 5. Djiepennassen, 6. De Bolhoeden, 7. Fanfare Kastel, 8. KLJ Moerzeke en Chiro Knudde, 10. De Bootdijk, 11. Stuyfbergen en 12. KLJ Kastel. Kinderkarnaval Dit jaarlijkse karnavalfeest voor de kinderen van Moerzeke, Kastel en ook uit omliggende gemeenten, kende dit jaar een zeer groot sukses. Niet minder dan 240 kinderen waren maandagnamiddag 14 fe bruari afgezakt naar Kas tel, waar zij 'begeleid door muziek een rondgang de den en op de verschillende pleintjes van dit gehucht dansjes opvoerden. Prins Jan I met zijn gevolg, waar onder de Jeugdprins Chris en de Jeugdprinces Moni ca, verwelkomden de kin deren in hun karnavaleske Karnava[ in Sint-Pauweh (Sint-Gillis-Waas). Gêrard Van Goethem werd voor de lerMft kostuumtjes in de Zaal De kger lQ[ ins verkozen, zodat men in Sint-Pauwels nu ook een keizer kronen kan (Iv) 0Itfc Verenigde Kringen. Daar i g

De Voorpost | 1983 | | pagina 28