Een sukseskolonie op weg naar een keizerstitel! Verhelst - De Vlieger uit Hamme: [ijftiende zege voor khan Ghyllebert irk Matthijs kreeg en nieuwe fiets .W.F.-kalender inder DUIVEN De Voorpost -18.2.1983 - 37 bldrijden te Nieuwerkerken-Edixvelde krendertig A-veldrijders "jen komen opdagen om t kans te wagen in deze 'Me prijs «Radio Liars-O- %ken». De bittere koude p het groot publiek thuis houden. i in het begin toog de 3|emmenaar in de aanval een echte sneeuw- hem aan het oog van achtervolgers onttrok, e meende dat Ghyllebert i solorit zou van ma- j, moest die mening her- want Uvan Messelis, rallen bij de start, begon een schitterende fnonte. f de derde ronde werd Lllebert geremd door een wielbreuk en verspeelde zo veel tijd dat hij naar de vier de plaats terugzakte achter De Rey, Vervaet en Thiele- mans. Nu er opnieuw span ning in de wedstrijd zat, ging De Rey zijn kans. Hij kon -het twee ronden volhou den en kreeg dan kompag- nie van Ghyllebert en Mes selis. Dit trio bleef samen tot de slotronde. De verdienste lijke De Rey kreeg het zeer moeilijk onder druk van bei de grootmeesters. Ghylle bert drukte even harder op de trappers zodat er een kleine kloof kwam die ook voor Messelis fataal werd. Met een paar meter voor sprong op Messelis en enke le sekonden op De Rey be haalde Yvan zijn vijftiende zege. Uitslag 1. A.Ghyllebert, 2. Messelis, 3. De Rey, 4. Vandewereld (NL), 5. Thielemans, 6. Ver vaet, 7. Van Katwijk (NL), 8. Teugels, 9. Van Den Bos sche, 10. Fierens. Bij de Reisduif uit Dendermonde had de jaarlijkse kampioenenselektie plaats, (c) het biedt plaats voor 17. Veel krediet krijgen de we duwnaars niet. Als ze een paar keer niet in de vroege prijzen zitten, blijven ze thuis. Ze worden tot het ein de van het seizoen wel ge houden, om de samenstel ling van het hok niet te sto ren. Men weet niet waarom een kopvlieger vroeg naar huis komt. Logischerwijze voor de duivin maar het kan ook uit jaloersheid zijn van een andere duiver». Gescheiden geslachten Met de oudé duiven spelen Verhelst-De Vlieger het ge woon weduwschap. Met de jonge duiven houdt men het bij het systeem van de ge scheiden geslachten. Een methode waarop Roger De Vlieger vele jaren geleden een patent had. In het begin worden de duifjes de dag van de inkorving samen ge laten. Naarmate het seizoen vordert wordt de tijd verkort. De voeding is voor de jonge duiven en oude duiven de zelfde mengeling. Geen hongerlijders maar ook geen overdaad. Het opleren van de jonge duiven verloopt volgens schema. Men begint er niet te vroeg mee. De duiven Schellekens uit Kessel-Lier en Gust Christiaens uit Humbeek. Ieder in hun streek veruit de besten en de vriendschapsbanden tussen Verhelst-De Vlieger en bei de melkers leidden tot het bekomen van echte cracks. Resultaten We pikten enkele resultaten uit het Quievrain- en Noyon,* palmares. Een Quievrain- vlieger, die op de provincia le Belgvluchtenkampioen- schappen zeker hoog zou ge scoord hebben, maar niet werd ingestuurd, willen wij dan toch eens doorseinen. De Wies, een duiver van '77, vloog in 1982 volgende uit slagen: 4 april: 1®, 11 april: 1", 18 april: 1®, 25 april: 9®, 2 mei: 3®, 9 mei: 12°, 16 mei: 13®, 30 mei: 1®, 13 juni: 8®, 20 juni: 10®, 27 juni: 21®, 4 juli: 4°. 11.4: Quievrain: oude dui ven: 1°, 12®, 17®, 29® (4) 18.4: Quievrain: oude dui ven: 1®, 5®, 6°, 17®, 22®, 23°, 42®, 55® (9) 25.4: Quievrain: oude duiven: 1°, 8®, 9°, 11® (4) jaarlingen: 2®, 3®, 13°. 35° (4) 1.5: Quievrain: oude duiven: Bij de Lebbeekse duivenliefhebbersmaatschappijen De Vriendenbond en De Jonge Liefhebbers werden de kampioenen gevierd. In het midden Frans van Langenhove. (c) terdagavond mocht Dirk Matthijs in café De Belskens te Aalst van zijn supportersklub nieuwe fiets in ontvangst nemen. Meteen een reden om eens goed te vieren, (per) sekrenner-junior Dirk tthijs kreeg bij het begin het nieuwe seizoen een intemieuwe fiets van zijn Iers. De overhandiging i plaats in het bijzijn van kersverse bestuur- van pportersklub werd op gericht omdat Dirk Matthijs vorig jaar bij de nieuwelin gen opmerkelijke resultaten bij mekaar reed. Men hoopt dat Dik deze serie zal ver- derzetten bij de juniores. De bestuursleden van de klub zijn J.P. De Jaegher, Luc Simal, Wim Van der Borght, Luc De Boeck, Emiel Van Haut, Alois Herman en Pol Cardon. De klub voorziet reeds enke le aktiviteiten zoals een «steakfestival» op zaterdag en zondag Z6 en 27 februari en een tweedaagse voor ju niors op 6 en 6 augustus. veldrijden zit er op voor de renners van de Vrije Wielerfederatie. Op 27 februari beginnen al de halfjaarlijkse 1983 Liedekerke, 6/3 Mere, Haasrode, 20/3 Liede- 27/3 Ramsdonk 3 april tellende voor 't jlmatlgheidskriterium Liedekerke, 4/4 Haasro- Wambeek, 10/4 Mere, Kobbegem, 24/4 Haasro- Denderbelle 1/5 Leuven, 7/5 Buggenhout, 8/5 Lebbeke, 12/5 St. Baafs- Vijve, 14/5 Dilbeek, 15/5 Wie- ze, 22 en 23/5 Opwijk, 28/5 Ninove (stad), 29/5 Liede kerke 4/6 Opwijk, 5/6 Liedekerke, 11/6 Beveren-Waas, 12/6 Haasrode, 18/6 Buggenhout, 19/6 Liedekerke, 25/6 Op wijk, 26/6 Dilbeek 's Zaterdags starten de lief hebbers (27-34 jaar) en de onafhankelijken 35) te 14 uur. De veteranen te 16 uur. 's Zondags is het andersom. De V.V.W.F. zoekt wedstrijd afgevaardigden. Aansluitingen renners (27-39 jaar) en aanvragen wieler wedstrijden weg (slechts nog een paardata vrij - bel vlug!) secretariaat 052/ 35.91.79 na 20 uur. Eveneens twee kaders en een koers- fiets te koop! Aansluitingen worden niet verleend op de dag zelf van de wedstrijden. Vim De Vos van Berlare kreeg van zijn trouwe supporters een nieuwe fiets, (jj) De trofeeënkast van Verhelst en De Vlieger mag er gerust wezen, (gvw) Uit het gesprek dat we met beide duivenkampioenen hadden, maakten we uit dat het een ideale kombinatie is. Ze vullen elkaar goed aan en zitten daarnaast nog boordevol ambitie om steeds naar beter te streven. Het palmares dat ze in die korte tijdspanne bij elkaar gespeeld hebben, brengt de konkurrentie aan het duize len. In 1981 schreven ze in de Reisduif te Hamme naast de algemene kampioenenti- tel, een kombinatie van de Quievrain- en Noyonpresta- ties, het merendeel van de andere individuele vermel dingen op hun naam. Ze lie ten zich ook vieren als de algemene titelvoerders in het Noyonverbond Hamme- Zogge. Na het seizoen 1982 kregen ze zowel in De Reis duif te Hamme als in het Verbond Zogge-Hamme het zelfde scenario. Verhelst-De Vlieger waren de grote ge- vierden. Hun superioriteit demonstreerden ze nog dui delijker door naast een kar- revracht ereprijzen 23 eerste prijzen te winnen. Geen klein bier. Perfekte begeleiding De kweekduiven zitten in een volière bij Roger De Vlieger aan de Houten Kruisstraat te Waasmunster en de speelduiven, weduw naars en jonge duiven zijn gehuisvest aan het nummer 161 van de Noordstraat te Hamme. Guillaume en Ro ger zijn perfektionisten bij het begeleiden van hun ko lonie. De verzorging gaat tot in de puntjes, Roger De Vlie ger besefte vrij vlug dat de kern van het duiven spel hoofdzakelijk bij de gezond heid van de duif ligt. Hij voelde zich aangetrokken om te gaan peilen in de materie die tot het domein van de veearts behoort. Ro ger heeft een speciale feel ing, a.h.w. een bijkomend zintuig om de duif op haar gezondheid uit te testen. Het werd voor hem een bijko mende hobby en hij zorgde voor een komplete doku- mentatie van lektuur tot mikroscoop en met zijn erva ringen over de gedragingen van de duif, wordt hij door zijn omgeving hoog aange slagen om zijn perfekte dui- venkennis en door sommi gen met een scheef oog be keken als de «wonderdok- toor». De logica primeert bij de kampioenentandem Ver helst-De Vlieger en Roger verwoordt dit: «Een goede duif moet over een goede gezondheid be schikken om te kunnen pres- - teren. Als goede duiven het laten afweten mag de mel ker niet aarzelen om direkt op zoek te gaan naar de oorzaken. Onze duiven hui zen op tuinhokken en daar is voorzichtigheid geboden. Vochtige plekken zijn de ideale pleisterplaatsen voor oxysten. Het enige middel om die gevaarlijke klanten weg te krijgen, is erop zitten met de brander. Daarente gen is blind kuren een ge vaarlijke procedure. Sommi ge melkers hebben de ge woonte hun duiven voor het koppelen te behandelen of te ontwormen. Als de duiven niet besmet zijn is dit nutte loos of zien de melkers hun duiven zo graag braken? Een duif moet gezond op groeien en medelijden is bij ons uit den boze. De schif ting begint van het ogenblik dat het jong uit het ei komt. Er is geen sprake van som mige te helpen, onder de mom dat de schelpen te hard zijn. De enige oorzaak is, dat het jong te zwak is. Piepers die slecht in nest opgroeien worden verwij derd. Het heeft geen zin met jonge duiven te beginnen die bij voorbaat een achter stand hebben. De volgende kontrole gebeurt als ze 6 tot 7 weken oud zijn. Degenen die in de hand niet te licht uitvallen gaan door de mand. Het heeft geen zin ze nog wat krediet te verlenen. Het zijn de eersten die bij de leervluchten verspeeld worden». Naast het principe van een gezonde stam en geselek- teerde duiven wordt er bij het kampioenenduo ook streng de hand gehouden aan de andere voorwaar den, die een rol spelen bij het lukken op de vluchten. Guillaume Verhelst, schrijn werker van beroep, weet hoe een goed hok het best gebouwd wordt. «Naast de inbreng van mel ker en duif, waarbij gezond heid en hygiëne vooraan staan, is de behuizing van groot belang: niet alleen de wijze waarop het hok ge bouwd, is maar ook het ma- Het duo Verhelst - De Vlieger uit Hamme op hun kraaknet weduwnaarshok. (gvw) teriaal dat gebruikt wordt. Op onze tuinhokken pri meert licht en lucht en bij het bouwen hebben we ge tracht om het gebruik van vezelplaten te vermijden. We hebben getracht om er een goede luchtcirkulatie in te bouwen. Een boomse pannenbedekking gekombi- neerd met roosters gaf ons de beste oplossing. In de winter is het zadeldak volle dig vrij. Via schuiven kun nen we de toevoer regelen zoals het ons belieft. De ach terste wand van het piepers- hok is in glas. De zon komt er binnen en het is een lust om zien hoe het jonge volkje er zich in koestert. De bo- ven-zijkant van het weduw naarshok is in glas om zo veel mogelijk zon naar bin nen te laten. Het zijn goed kope vitaminen voor de duif. Overbevolking schuwen we als de pest. Voor het komen de seizoen hebben we 21 weduwnaars voorbehou den. Op het ene hok staan 20 bakken en er zitten 11 duiven op en het andere is bevolkt met 10 duivers en moeten goed uitgegroeid zijn en bekwaam zijn om de opdrachten te vervullen. Verhelst-De Vlieger vergelij ken ze met kleine kinderen. Als ze drie of vier jaar oud zijn vinden ze minder ge makkelijk hun weg, dan het zesde of zevende jaar. Jonge duiven die 5 tot 6 maand zijn, daar kan men de kom petitie mee in. Roger De Vlieger en Guillaume Verhelst bezaten ieder afzonderlijk goede duiven. Ze konden samen ook met een stevig funda ment beginnen. Het werd achteraf aangevuld met ori- gines die hun deugdelijk heid reeds bewezen als Alois Temmerman uit Zele, Pierre D'Hollander uit Ham me, Gaspard De Wael uit Oudegem. Op een verko ping van Goossens-Van de Weyer uit Boortmeerbeek werd een koppel jongen ge kocht, dat op twee seizoe nen 30 vluchten onder de vleugels kreeg en ieder maar één keer miste. Een suksesinbreng waren de bloedstromingen van Karei 10°. 19®, 20® (4) jaarlingen: 10°, 21°, 30®, 31®, 42®, 45®, 48® (8) 16.5: Noyon: oude duiven: 10®, 15°, 27®, 37®, 38® (5) jaarlingen: 6°, 12®, 15®, 32® (4) 27.6: Noyon: 5®, 9®, 28®. 56®, 66®, 74® (10) 11.7: Noyon: oude duiven: 1®, 13® (2) jaarlingen: 1®. 11®, 14® (4) jonge: 13®. 18®, 21®, 25®, 26®, 32®, 46®, 51®, 58®, 78®, 102° (12) 18.7: Noyon: jonge duiven: 1®, 6®, 7®, 15®, 35®, 54°, 55®, 70®, 77®, 114® (12) 25.7: Noyon: jonge duiven: 4®, 7®, 11®, 12°, 25®, 46°, 60®, 74® (10) BENO 'ert tbraert mocht van zijn talrijke supporters een nieuwe koersfiets in ontvangst nemen. Zij hopen nu natuurlijk op 'Iprestaties. (per) Sedert drie seizoenen vormen Guillaume Verhelst uit Hamme en Roger De Vlieger uit Waasmunster tandem in het duivenspel. Bij het tot stand komen van het duo is het een beetje verlopen zoals bij het vormen van een kweekkoppel. De duivenmelkers grijpen meestal naar extra goed om uitmuntend te verkrijgen. Naar analogie van dit principe zouden we de lijn kunnen doortrekken. Guillaume Verhelst was in Hamme een echte Noyoncrack. Roger De Vlieger speelde in Waasmunster op dezelfde vluchtlijn de pannen van het dak. Hun sukseswegen kruisten elkaar haast wekelijks en ze besloten de handen in elkaar te slaan, in plaats van tegen elkaar op te boksen.

De Voorpost | 1983 | | pagina 37