voor ontwikkelingssamenwerking? Vierde Ros Beiaardprijs voor Ziekenzorg Dendermonde Wereldwinkel Dendermonde: waarom geen schepen «Katechese voor volwassenen» in Sint-Niklaas Jeugdmisdadigheid in Sint-Niklaas Meldert heeft Dorpsraad Acht jaar milieuwerking te Aalst Anti-F 16-beweging, ook in 't Waasland Verzamelaars ruilen in Sint-Niklaas De Voorpost -18.2.1983 3 Karnaval in Belsele. De Muilentrekkers verkozen Öme'r Strijbos uit de Rozenlaan tot Dendermonde. Een en al aandacht voor de hartversterkende Een jaartje geleden werd in de Bogaertstraat te Dender monde een wereldwinkel opgericht. Nu men het tweede werkjaar start, wil de winkel aanvatten met een «open brief aan de gemeenteraadsleden». De brief is in feite gericht tot de «schepen van ontwikkelingssamenwerking» een funktie die helaas nog niet bestaat, zo stellen de Wereldwinkeliers tot hun grote spyt vast. De eerste verjaardag wordt op 19 februari min of meer plech tig herdacht. Dan wordt er een open-deur-dag georganizeerd met gratis-proeventombola en reklame-aanbiedingen. Het eerste werkjaar is druk ge weest. Bij verschillende gele genheden, zoals daar waren de opening, de braderie en ande re is getracht een zo ruim mo gelijk publiek van het bestaan en de bedoeling van de wereld winkel op de hoogte te bren gen. Van de aktiviteiten geor- anizeerd door de wereldwin- el zelf, springen vooral het Zuidamerikaans feest en de petitieaktie ten voordele van Serge Berten het meest in het oog Men wil dat alles ook tijdens het tweede werkjaar herhalen tn indien mogelijk ook verder uitbouwen. WDat is althans de bedoeling. OPEN BRIEF Het tweede werkjaar wordt kis ingezet met het schrijven ran een open brief aan de gemeenteraadsleden Hiermee wil men de aandacht vestigen op het feit dat er geen «sche pen voor ontwikkelingssamen werking» is. Maar er is meer. In deze brief worden de lezers tangespoord doorheen onze knsis te kijken naar de derde wereld, waar de teruggang, de ekonomie veel dramati- Kher is. De tekst van deze open brief luidt als volgt: De Oxfam-wereldwinkel Den dermonde bestaat nu een jaar. Het is onze uitdrukkelijke be doeling bij te dragen tot het verspreiden van informatie over de derde wereld en het bewust maken van de bevol king in verband met deze pro blematiek. Als middel gebrui ken we hiervoor onder andere de verkoop van derde-wereld produkten. De strikte keuze van deze produkten en van de landen waaruit ze ingevoerd worden waarborgt dat de in landse arbeider of boer een rechtvaardige vergoeding krijgt en dat het land met de uitvoerrechten een eerlijke so ciale politiek voert. Op deze wijze zijn we een alternatief voor de onrechtvaardige inter nationale handel», aldus de open brief die ook stelt dat er in de Wereld meer dan 1 mil jard mensen vechten tegen overvoeding, ziekte, vernede ring en brutale repressie. Ieder jaar sterven daar meer dan 15 miljoen kinderen. «Met de wetenschap dat het probleem van de Derde We reld vooral in het Westen moet worden opgelost, met name door de stopzetting van de on rechtvaardige internationale handel, willen wij U, als ge meenteraadslid op uw verant woordelijkheid wijzen. On danks de krisis die in de Derde Wereld reeds heerst sinds de kolonizatie. achten wij het noodzakelijk dat de gemeen ten een derde wereld beleid voeren. Het geld van d<* belas tingbetaler dient trouwens ver antwoord besteed te worden. Dat de bevolking van Dender monde zich steeds meer soli dair verklaart met de mensen in de ontwikkelingslanden, be wijzen de stijgende opbrengs ten van akties als 11.11.11. en Broederlijk Delen». In de open brief worden de eisen van het plaatselijk 11.11.11 komi- tee onderschreven. Dat zijn onder meer de benoeming van een schepen voor ontwikke lingssamenwerking die in sa menwerking met de derde we reld groepen een beleid zou moeten uitstippelen, het voor zien op de begroting van een bedrag voor ontwikkelingssa menwerking, het oprichten van een derde wereld raad, enz. OPEN DEUR Tijdens het weekend van 18 en 19 februari worden in de We reldwinkel de deuren dus open gezet voor iedereen die kennis wil maken met dit initiatief. De verkoop van koffie uit Tan zania en Nicaragua, van noten uit Mozambique, van wijn en fruitsap uit Algerije, gebruiks voorwerpen van verschillende koöperatieven in de derde we reld en binnenkort ook van ananas uit Vietnam zijn niet «een druppel» op een hete plaat. De produkten zijn een middel om samen met de infor matie die in de wereldwinkel te krijgen is, aan te tonen dat handel drijven ook anders kan. Hierbij echter willen de We reldwinkelier er zeker van zijn dat het doel. een meer recht vaardige wcrcldekonomie. al is het dan nog beperkt in plaats, wordt bereikt. In de cyklus «Katechese voor volwassenen», die in Het Centrum aan de Grote Markt 40 in Sint-Niklaas wordt ingericht, voorziet men volgende spreekbeurten, telkens op dinsdagavond om 20 u. Op 22 februari spreekt theoloog A.R. Van de Walle over «Leven na de dood?». Op 1 maart vraagt Jan Kerkhofs zich af «Hoe nu kerk zijn?» en op dinsdag 8 maart heeft Leopold Vinken het over «Het gezin in krisis?». Toegangsprijs voor de serie 100 frank, voor één avond 50 frank. wezemael (vh) Er wordt veel over de ziek gepraat, maar veel te wei nig met de zieke, zo stelde hij het probleem in al zijn scherpte. Vrijwilligers De voorzitter van Zieken zorg Sint-Gillis, Alois Van Wezemael zou het dank woord uitspreken en van de gelegenheid gebruik maken om ziekenzorg en de be hoefte aan een dergelijke organizatie kenbaar te ma ken. De vereniging, zo zei hij, is met deze prijs uiterst opgetogen. Het is in de eerste plaats een erkenning voor het werk dat al jaren wordt gepresteerd, het is een waardering voor de meer dan 300 vrijwilligers die zich dagelijks honderd procent geven om zieken zorg in Dendermonde een gelaat te geven. Maar de toekenning van Ros Beiaardprijs is evenzeer een uitstekend argument om een aantal problemen uit de kast te halen. En ei zijn nogal wat problemen. Er zijn er die men mits goede wil, inzet en weder zijds begrip kan oplossen, er zijn er anderen die onop losbaar zijn. Tot deze laat ste groep behoort onder meer de dood. Men is er nog steeds niet in geslaagd, ondanks alle kennis en vaardigheid die de mens heeft, ziekte en dood af te schaffen. Weliswaar heeft men nu de mogelijkheid om flink wat ziekten te overwinnen of doelmatig te bestrijden, maar weet dan dat men met een eenvoudige verkoud heid weinig of geen raad weet. Door de loop der tijden is er heel wat veranderd, al dus de heer Van Wezemael die zei dat vroeger de zie ken en gehandikapten ble ven deel uitmaken van het familie- en gezinsleven. Ze werden thuis verzorgd, werden overal mee naartoe genomen wanneer de ge zondheidstoestand van de zieken dat ook maar toe liet. Dat maakte dat zowel de zieke als de minder-vali- de met die kleine gemeen schap waarvan hij lid was, meeleefde op een intense manier. Dat is helaas voor goed voltooid verleden tijd. Niemand van ons neemt nog een zieke of ge- handikapte mee op vakan tie. En we hebben smoejes in overvloed om dat niet te moeten doen. We hebben nog zoveel werk, zo luidt het meestal. Maar het zijn allemaal drogredenen. We zijn in onszelf gekeerd en willen de anderen niet meer zien. Bewustmaken De opdracht van zieken zorg, zo vervolgde spreker, bestaat erin de wereld af te bouwen waarin zieken en gezonden niet samenleven. Dat kan niet zonder een bewustmakingsproces. Maar dan moet men wel de valieden sensiblizeren en het bij hen laten doordrin gen dat de zieken het toch ne» zo goed hebben. Er zijn heel wat behoeften die bij dieken en gehandikapten leven die moeten kenbaar gemaakt worden. Volgens voorzitter Van Wezemael ligt de kracht van Ziekenzorg in het huis bezoek of het bezoek van de zieken in de klinieken. Dat bezoek moet dan ook meer zijn van het overhan digen van een 'troske drui ven, een boekeeke bloe- Jeugdrechter Van Heule heeft uit de praktijk erva ren met welke problemen jongeren gekonfronteerd worden. Al wie met jeugdzorg te maken heeft wordt verwacht op de informatieavond die het Rode Kruis organizeert op donderdag 3 maart en waarop de heer Van Heule gastspreker is. Vooral jeugdmisdadigheid en mishandeling worden onder de loep genomen. Om 20 u. in de Sint-Niklase stadsbibliotheek, Hendrik Heymanplein. De toe gang is gratis. Wie meer informatie wenst kan terecht bij het Belgische Rode Kruis, Parklaaft 2 in 2700 Sint-Niklaas, tel. 776.29.29. men en een fleske wijn', het moet uitgroeien tot een werkelijk kontakt met zieke. Ziekenzorg wil daaraan al zijn aandacht besteden, zoals het zich ook nog op tal van andere terreinen wil inzetten. Onder meer door het organizeren van ont moetingsfeesten, van uit stapjes en wandeltochten, van hobbyclubs en vakan tiemogelijkheden. Er is ook de materële hulpverle ning, de «Zon in de Schoorsten»-aktie die rond Kerstmis en Nieuwjaar in Dendermonde wordt geor ganiseerd en nog zovele dingen meer. Maar het allerbelangrijkste is dat Ziekenzorg alleen maar kan werken wanneer er vrijwilligers zijn, die wil len werken voor het welzijn van de anderen. Vervolgens overhandigde voorzitter Van den Eede aan Fons Van Langenhove het mooie beeldje dat door beeldhouwer Daniël Jans- sens uit Schoonaarde was vervaardigd. Het stelt een tulp voor die skulpturaal werd uitgewerkt. Meldert richtte verleden week met als basispionnen de voorzitters van alle mogelijke Meldertse verenigingen een eigen Dorpsraad op. Alhoewel nu bleek dat het aantal verenigingen nog steeds het vijftigtal overtreft wordt vastgesteld dat het gemeenschapsleven niet alleen stag neert maar dat het op de terugweg is. Daar een stokje voor steken is o.a. een taak die de Dorpsraad zich wil stellen. Het eigene van het dorp aksentueren en de bestaande verenigingen waarvan er een aantal na ups aan een down toe zijn nieuw leven inblazen. Anderzijds wil de Dorpsraad een kommunikatiekanaal zijn tussen de dorpsgemeenschap en het stadsbestuur. Een kommunikatie dan liefst in beide richtingen. Eerste taak waaraan de Raad zich begeeft is het opstellen van een kalender van allerlei aktiviteiten waarbij verwacht wordt enerzijds dat elke vereniging de haar, reeds gekende aktiviteiten aangeeft en anderzijds dat men met eikaars data rekening zou houden bij het plannen van nieuwe aktiviteiten. Een eerste voorstel van kalender krijgen de diverse voorzitters thuis en verder zal in het Parochiecentrum, en met goedkeuring van het stadsbestuur ook in het dienst- centrum, de kalender te zien zijn waar dan eventuele vrije dagen kunnen ingenomen worden. Alleszins wil de Dorpsraad noch klachtenbureau noch protestorgaan worden. Wel een doorgeefkanaal van dorp naar stad en hopelijk ook van stad naar dorp. Advies verlenen over openbare werken en over dienstverlening ter plekke kunnen eventueel prioritair worden gesteld. Nadere konkrete gegevens komen pas ter sprake na kontakt met het stadsbestuur. Aan een goede start kan inderdaad heel wat gelegen zijn. LH Het wordt stilaan een traditie, het is inderdaad al voor de vierde maal dat de CVP het borg staat voor een per jongeren van Dendermonde een Ros Beiaardprijs uitreiken aan een persoon, een groep manente en wat belangrij- of vereniging die zich binnen de stad Dendermonde verdienstelijk gemaakt heeft op ker is ook belangeloze inzet socio-kultureel vlak. voor zieken en minder-vali- De eerste keer werd de Vlaamse Club in de bloemen gezet omwille van de organizatie van den. De heer Van den Ee- het roemrijke kwistornooi, dan volgde de werkgroep rond de restauratie van het de onderstreepte dat de Begijnhof, en vorig jaar werd de CVP werkgroep Openbaar Vervoer met aan het hoofd nood aan betrokkenheid gemeenschapsminister Jan Lenssens gelauwerd. Dit jaar viel de keuze van de CVP bestaande is, meer dan jongeren op Ziekenzorg en daarmee heeft men niet alleen een zeer goede keuz gemaakt, men zich wel zou kunnen maar bovendien een stukje menselijkheid in deze vaak miserabele wereld ook voor de inbeelden en dat in onze omstaanders in het daglicht gesteld. In naam van Ziekenzorg werd de prijs, een prachtig maatschappij ziek worden beeldje van kunstenaar Daniel Janssens, overhandigd aan de ouderdomsdeken van haast gelijk wordt gesteld Dendermonde. De heer Van Langenhove ontvangt de Ziekenzorg, Fons Van Langenhove uit Oudegem. met afgeschreven worden, trofee uit handen van voorzitter Van den Eede (vh) Maurits Van den Eede, personen, groepen en vere- geen werd gepresteerd, voorzitter van de CVP jon- nigingen die zich op sociaal maar het is evenzeer een geren van Dendermonde, of kultureel vlak verdien- aansporing om op de inge- fichtte in een korte maar stelijk hebben gemaakt, op slagen weg verder te doen intieme plechtigheid de zin deze wijze dank zeggen en de moed niet te verbe en betekenis van de Ros voor hun inzet. De prijs is zen. Ziekenzorg, zo stelde Beiaardprijs toe. Men wil dus een beloning voor het- hij, werd uitgekozen omdat Voor het achtste jaar van de werking van WLA, de Werkgroep Leefmilieu Aalst, stelden zich in het voorbye jaar 1982 niet veel nieuwe problemen doch werd hardnek kige inzet voor het volgen van vroegere moeilijkheden noodzakelijk. Waterzuivering De door WLA georgani seerde perskonferentie eind april sloeg in als een bom en kreeg een navenan- le reaktie vanwege het stadsbestuur. Op de ba siskritiek van de werkgroep kwam echter geen ant woord. Verkeer De Boudewijnlaan stelde beel wat problemen, een «slalomlaan» die verkeers- veiliger moest worden gemaakt. Bij het niewe fietspad Aalst-Gijzegem waar ge vaar dreigde werden slechts maatregelen getroffen na een ongeval. Regelmatig wijst WLA ook op de geva ren dreigend aan de fiets eden op de Kapucijnen- aan en de Parklaan. Kravaalbos kende een nooit-ge- fene eskalatie qua bouw van wekendhuisjes en ille gale verblijven in het Kra vaalbos. Jachthutten, op slagplaatsen, nepboerde- njen, tuinbouwbedrijven et tutti quanti. Verder boom- kappingen, verwoestingen d°or ruiters en motorcros sers en andere problemen eigen aan «de jacht». Dras tisch optreden van de over heid wordt noodzakelijk. Een aantal politici zien ech ter de ernst van de toestand in. CopaJ - De Geyndt Aan de mileuhinder te Ter joden kwam ondanks for mele beloften nog geen ein de aan de milieuhinder. De «verzegeling» bleek niet «waterdicht» te zijn en po gingen om het bedrijf tot andere gevoelens te bren gen faalden voorlopig. Ook wat betreft «De Geyndt» kruisen voor- en tegenstanders de degens bij de Raad van State. Amylum en Cosyns Stank en lawaai vierden hoogtij in 1982. Van herlo kalisatie is geen sprake. Wel van uitbreiding. Lambrecht Te Herdersem bleek de strijd niet uitzichtloos. Zulks bleek uit de door Minister Jan Lenssens uit gevaardigde normen. Posi tief resultaat te Herdersem. De Bolster De problematiek van de veekwekerij aan de Erem- bodegemse St. Amandse- straat was nooit uit de ak- tualiteit. Via persmedede lingen formuleerde WLA zijn bezwaren, wat traag maar zeker positieve resul taten afwierp. Aalst, vuilste stad WLA noemde Aalst de vuilste stad en weet zulks zowel aan de reinigheids- dienst als aan de bewoners en bezoekers zelf. Een hef tige reaktie van schepen De Maght volgde als vanzelf sprekend. WLA blijft de mening toegedaan dat pa pieren zakken beter zijn dan plastiek materiaal doch dat meent schepen De Maght ook. Aalst, groene stad Verminkingen qua groen aan het Domein Schelfhout en de bomenrij «achter» het Astridpark. Ook van de bomenrij te Moorsel aan het Waterkasteel waar wel beloften zijn van heraan- planting. Lawaaihinder Aanhoudend dient WLA te protesteren tegen lawaai hinder van (sommige) ral ly's, motorcrossen, dan cings, kwekerijen, kmo's, industrieën, venters, auto karavanen tot en met hef- schroefvliegtuigen over de stad scherend. Wel voerde het bestuur, op papier al thans volgens WLA, een intensieve strijd tegen la waai in. Kuituur met grote «K» WLA heeft de faam «dwarsligger» te zijn en «politie-agent» te spelen. Toch toonde WLA zich ook aktief op andere terrei nen met positief werk als de inventarisering van Baardegem, dia's van de vier Faluintjesgemeenten, een wandelgids «De Blekte en de Biezebroeken» met instruktieve wandeling - het op dia brengen van be langrijke milieufeiten en positieve medewerking in de stedelijke adviesraad voor leefmilieu. 1983 Voor dit negende werkjaar hoopt WLA alleszins te kunnen komen tot vlotte opbouwende samenwer king met het nieuw stads bestuur. l.H. «Een brede anti-F 16-beweging zal ook in het Waasland tot stand worden gebracht,» zegt en schrijft SP-volksver- tegenwoordiger Freddy Willockx uit Sint-Niklaas. Tegelij- kertijd met de visie van de scialistische voorman ontving de redaktie een standpunt van VU-volksvertegenwoordi- ger Jan Verniers, ook uit Sint-Niklaas. Hy heeft het over een waanzinnige beslissing. Volgens Willockx heeft de re gering door haar beslissing de man-in-de-straat een slag in het gezicht gegeven. «Terwijl de regering VTR, Fabelta en zovele eendere bedrijven over kop laat gaan worden nu in eens vele tientallen miljarden uitgegeven om de tewerkstel ling te beveiligen bij Sabca, FN, Sonaca en dgl.». En dat terwijl volgens een recente stu die van de Verenigde Naties «overduidelijk wordt aange toond dat investeringen in de wapenekonomie over het alge meen weinig efficiënt zijn inza ke tewerkstelling». Willockx stelt ook dat het nu al duidelijk is dat er wegens geldgebrek geen brandstof zal kunnen ge kocht worden om de F16 te laten vliegen, en daar komt nog bij dat een paar duizend beroepsvrijwilligers hun job dreigen te verliezen De in- spektie van financiën meldt bovendien dat het tienjaren plan van defensie in zijn maximalistische versie al bud gettair is voorbijgestreefd. Freddy Willockx vindt dat er grenzen zijn aan het fatsoen: «Op een ogenblik dat zelfs de fensiemaniak Reagan heeft in gezien dat er morele en ethi sche grenzen zijn aan de defen- sicbestedingen in een periode van sociale afbouw, gaat Mar tens V 100 miljard vastleggen Postzegels en postwaardestukken, prentkaarten met stads- of dorpszichten, fantaisiekaarten, oude en moderne munten, gemeentepenningen, medail les en eretekens, sigarebanden, zelfklevers, curiosa, noem maar op. U kan het allemaal omwisselen, kopen, te koop aanbieden op 27 februari in Sint- Niklaas, waar de Wase Ruilklub haar twintigste nationale ruildag organizeert. Een en ander vindt plaats in zaal Renova van het Gildenhuis, Nieuwstraat 20, van 9 tot 17 uur. Zelfs een aanpalend zaaltje moest worden in gebruik genomen om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Wie toevallig niet zou kunnen langskomen op 27 februari wordt welkom geheten op één van de veertiendaagse ruilvoormiddagen die de Wase Ruilklub op het getouw zet en waar twee- h driehonderd verzamelaars elkaar in een heel onge dwongen sfeer ontmoeten. Volgende ruildagen op 13 en 28 maart, 10 en 24 april, 8 en 22 mei, 5 en 19 juni. voor de militaire aankopen». Te duur en te gesofistikeerd materiaal aankopen is aller minst verantwoord, stelt volks vertegenwoordiger Jan Ver niers. «In een tijd van ekono- mischc krisis moet er in men sen geïnvesteerd worden, niet in dure materialen waarvan het nut niet eens bewezen is. Het is een waanzin, een paar dui zend arbeiders in Wallonië werk te verschaffen voor een paar jaar, en terzelfdertijd nog meer betrekkingen in lands verdediging op te offeren en nieuwe werklozen op de ar beidsmarkt te brengen. Ver niers verwijst naar zijn eerder ingenomen standpunt waarin hij een aksentverschuiving na streefde: België kan bezwaar lijk een eigen luchtvloot effi ciënt toerusten, in het kader van de Navo of de Europese eenmaking moeten wij ons toeleggen op de landmacht en de partners van ons moeten de «luchtlast» maar overnemen. Volgens Verniers werd de kommissie van landsverdedi ging nu niet eens om advies gevraagd, laat staan enige me dezeggenschap gegund. W.V. aerae leejuja-prins aw Karnaval in Belsele. Keizer Emiel en prins Gilbert in gezelschap van prinsesje Isabelle 1

De Voorpost | 1983 | | pagina 3