Lebbeke keurt OCMW begroting goed: geval Happart? Bewijs van solidariteit tussen Buggenhout en zijn ontwikkelingshelpers RBS Station Dendermonde en toerisme Schooldirekties in de bres voor traditioneel sekundair onderwijs Mikro- elektronika en tewerkstel ling uw vuwpiiBi id.ü. i8w - U/ vingstabellen van het huidi ge potentieel. Bij de stem ming heeft Spitael zich ont houden. Volmachten: de delegatie van het College van Burgemeester en Sche penen vroegen om binnen de perken van de begro tingskredieten van de ge wonen dienst en tot een maximum bedrag van 500.000 fr. te kunnen be schikken voor werken, le veringen en diensten. Bur gemeester Moeyersoon lichtte toe dat het voor de vlotheid van het werk was. Soms kan de gemeente ge woon geen voorzieningen of regelingen treffen om willen van beperkte finan ciële middelen. Hij vroeg dus meer armslag. De VU stelde zich scherp op en zag het nut niet in. Burgemeester Moeyersoon repliceerde dat de uitgaven zich soms in een gemeente vlug zo hoog opstapelen. Sportraad: de vertegen- woording door de gemeen te in de raad van bestuur van het sportkompleks werd voorgesteld als volgt: 1 PW, 1 CVP, 1 SP, en 1 VU. Hun mandaat zal ein digen op het einde van de legislatuur (1988). In de be sloten vergadering werden verkozen: voor de PW: Pierre Brusselmans, voor de CVP: Gaby Van Der Jeught, voor de VU: Frieda Van Gucht en voor de SP: Gilbert Vermeir. Begroting OCMW: Eerst had Frans Tad een heleboel vragen: Waarom het bedrag voor de tewerkgestelde werklo zen van 10 miljoen op 1,5 miljoen gevallen was. De hr. Tirez antwoordde omdat het het einde was van de projekten, voor BTK-ers. Hij vroeg ook waarom voor de onder stand niet meer voorzien werd. Hier antwoordde de heer Tirez dat het OCMW beloofd had besparingen door te voeren. De heer Tas vond het ook nog spij tig dat de OCMW begro ting diende goegekeurd zonder dat de gemeentebe groting er was. Dan vuurde de hr. De Mol een heleboel vragen af. De heer De Gucht antwoordde op de opmerking van de hr. Tas dat hij zou pogen in 1984 de gemeentebegroting tij dig klaar te krijgen met de OCMW begroting. Abbe- loos zei dat met het OCMW tot tweemaal toe besprekingen gevoerd wer den om de uitgaven te drukken. De beslissing van de gemeenteraad is in feite toch relatief zei hij. We kunnen best trachten de dialoog te behouden. De Gucht zei tegen Johan De Mol dat hij zijn vragen be ter richtte tot zijn vertegen woordiger in het OCMW. Het gemeentebestuur hoeft toch alleen advies te geven zei hij. Dan interpelleerde De Mol de hr. Tirez. Deze gaf rustig op alle vragen één voor één antwoord, na dat hij alle vragen van de hr. Vlassenroot verduide lijkte. Alle BTK-projekten zijn weggevallen en vanaf 1 maar treedt een nieuw ar beidscircuit in funktie. Op de vraag over het werk schema zei de hr. Tirez dat er één verpleegster Al zou vervangen worden door twee part-time jobs op de uren dat het nodig is bv. als de bejaarden hun toilet moeten krijgen enz. Daar bij zou toch nog iemand gedurende acht uur in vast dienstverband zijn. De vol gende vraag gold de 'on doordachte aankopen'. De hr. Tirez antwoordde dat het al jaren in de OCMW de gewoonte was voor de leveringen een rolbeurt bij de Lebbeekse middenstand voor de leveringen in te voeren. Maar de ene levert eiren van 4, de andere van 6 fr. De administratie heeft op de duur wel geprotes teerd dat dat niet kon en niet één lid, zei de hr. Tirez met nadruk. Daarom heeft de administratie beslist er iets aan te doen. Johan De Mol zei dat de andere cij fers wel door dat éné lid aangebracht werden (refe rerend naar een perskonfe- rentie van VU). De hr. Ti rez zei: het enige dat één lid ooit aangebracht heeft zijn de aardappelen. Dak: Waarom zijn de rela ties met de vzw het Dak opgehouden? De hr. Tirez zei dat het hierop neerkwam dat het OCMW van Lebbeke de opname van mensen, die niet van de gemeente waren ook zou moeten betalen. OCMW Lebbeke had immers voor gesteld dat een vergoeding van 4000 fr. zou gevraagd worden aan het OCMW van de gemeente vanwaar de bewoner van het Dak afkomstig was. Toen dat niet aanvaard werd is de samenwerking gestopt. Volgende vraag: dagprijs- verhoging. De hr. Tirez: ik ben er persoonlijk tegen geweest, maar na kontakt met het schepenkollege voor de drukking van de kosten was dit een van de énige overblijvende zaken. Wel zullen ze pas vanaf 1 april ingevoerd worden, we willen eerst de nodige ge- vens verzamelen. Arie Ab- beloos voegde eraan toe dat dit jaar sterk gezocht werd naar een verhoging van de inkomsten op aan dringen van het schepen college, om de druk op de begroting te verminderen. Daarom werd ook de ver koop van enkele gronden op het agenda geplaats. Vermits de bouw van het nieuwe rusthuis voorzien wordt is dit toch een drin gende noodzaak. Wel werd beslist geen bouwgronden te verkopen, vermits de prijzen hiervoor momen teel laag zijn? Daarmee had de VU een antwoord op al zijn vragen. Motie Voeren: De VU had een speciaal punt op de agenda laten plaatsen in verband met de benoeming van Happart tot burgemeester van Voeren. Burgemeester Moeyersoon antwoordde, toen Karei Uyttersprot vroeg waarom het niet op het agenda stond, dat hij niet wist voor welke verga dering het was: de openba re of de gesloten. De Bur gemeester oordeelde dat Voeren een geval 'Hap part' was en verhuisde het naar de gesloten vergade ring. Besloten vergadering: De leerlingen van de Rijksbasisschool Station te Dendermonde, die niet meegingen op sneeuwklassen, werkten een projekt «Toerisme» uit als vrijetijdsbesteding. Dat Dendermonde een belangrijke plaats innam als eendagstoerisme, ligt zonder meer voor de hand. Een prachtig opgebouwde tentoonstelling rond dit tema, kreeg dan ook de verdiende ruime aandacht. zijn lasthebbers voor DDS: verv. Dirk De Cock), CVP: PVV: Frangois Uyttersprot Jozef Hiel (plaatsverv. Re- (plaatsverv. Arthur Tas), née van Roy-Rasson) en VU: Johan De Mol (plaats- voor de SP: Willy Van Vos- sole (plaatsverv. Cl. Vlas senroot). lvg Op zaterdag 5 maart beleeft Buggenhout zijn zoveel ste Vastenvoettocht. Ontstaan in het brein van enke le mensen uit het Sint-Vincentiusinstituut, snel bijge treden door het, ook ai Buggenhoutse, Sint-Michiels- kollege werken sinds een paar jaar alle scholen uit de vrije en gemeentelijke sektor mee aan het initia tief. De Buggenhoutse rijksscholen wachten voorlo pig verder af maar leerlingen en ook leerkrachten uit die instellingen wandelen sinds een paar jaar ook aardig mee. Benefiettocht Oorspronkelijk was de voettocht voorzien voor jongeren maar met de ja ren kwamen ook meer en meer volwassenen de beentjes strekken. Hun aanwezigheid werd trou wens bijzonder geappre cieerd. Door de organisato ren maar ook door de jon geren zelf. Vorig jaar deed men een oproep tot de so- ciaal-kulturele verenigin gen van de bosgemeente om als grap mee te wande len. Het initiatief had on middellijk sukses want meer dan tien volwassenen- groepen schreven toen in. Ook dit jaar richten de or ganisatoren van de vasten voettocht zich tot het be stuur van socio-kulturele verenigingen om deel te nemen. De vastenvoettocht is een benefiettocht die jaarlijks in de vastentijd geld bijeen raapt als steun voor ont wikkelingshelpers uit Bug genhout zelf. Wie brieven van deze mensen leest weet dat het geld van de voet tocht'goed besteed wordt. Peters en meters De vastenvoettocht 1983 heeft plaats op zaterdag 5 maart. De plaats van ver trek en ook weer van aan komst is de feestzaal van de gemeentelijke scholen, Ha- nestraat 92. Wie mee wil wandelen moet zorgen dat hij een peter- of meterlijst vastkrijgt. Hierop kunnen vrienden en familieleden dan aanduiden eveel ze wil len schenken per kilometer die afgelegd wordt. Spon soring in de wandelsport dus. De tocht vangt aan tussen 9 uur en 10 uur en voert langs veldwegen door een heerlijke Buggenhout se natuur. Het hele trajekt bedraagt 25 kilometer, ver zorging en steun voor de inwendige mens vindt men ook langs de omloop en wandélaars die echt niet verder meer kunnen wor den met de bezemwagen naar de aankomst ge bracht. In deze laatste kon- trolepost krijgt iedereen de nodige papieren om bij de peters en meters het geld op te halen. De organisato ren verwachten evenveel In de loop van vorig jaar werd door ruim honderd prominenten de petitie «Halt aan het VSO» gesigneerd. Doscko, het Dokumentatie-en Studiecentrum voor Kritische Onderwijsvernieuwing, vindt dat men het sekundair onderwijs in Vlaanderen een dienst bewijst door de schooldirekties, die toch heel intens betrokken zijn bij het onderwijsgebeuren, een soortgelijke petitie voor te leggen. Gebleken is nu dat direkties van instellingen uit het sekundair onderwijs in heel Vlaanderen het standpunt van Doscko delen. Onderwijsminister Coens werd in kennis gesteld van de aktie. Ze wordt gekoördineerd door D. De Smet, superior van het kollege in Sint-Niklaas, moderator van Doscko. In de petitie wordt gesteld dat men elke externe dwang om over te schakelen op het VSO verwerpt. De betrokken schooldirekties geloven in het traditioneel onderwijs om zijn innerlijke waarde. Het is ook, zeggen zij, onredelijk goeie traditionele scholen te vervangen door VSO-instellingen waarvan de betere kwaliteit na twaalf jaar inspanning allerminst is bewezen. De schoolrijpheid van de meeste twaalfjarigen is voldoende relevant om er in het onderwijsaanbod meer rekening te houden, aldus de petitietekst. Tenslotte wordt geargumenteerd dat het Vernieuwd Sekundair Onderwijs in de huidige omstandigheden een te zware last is voor de staatsfinanciën. Minister Coens wordt ertoe aangespoord om het traditioneel onderwijs niet (meer) te diskrimineren, zoals dat volgens de ondertekenaars al twaalf jaar gebeurd is. I.p.v. het traditioneel sekundair onderwijs te benadelen zou het de nodige ruimte moeten krijgen om te kunnen uitbreiden en pedagogisch te vernieuwen. Bij de ondertekenaars van de eerste petitielijst staan volgende schooldirekteurs uit onze regio: M. Coppiers (TSO) Lokeren, P. De Decker (ASO) Lede, A. Demeestere (ASO) Lokeren, D. De Smet (ASO), Sint-Niklaas, H. De Wilde (TSO-BSO) Sint-Niklaas, E. Schollaert (ASO). Aalst, P. Vyncke (ASO) Dendermonde. dan in 1982 toen bijna dui zend deelnemers meer dan een half miljoen binnen bracht. Verenigingen die graag nog inschrijven kunnen kontakt nemen met zuster Rita in het Sint-Vincentiusnstituut of met Luc Van Driessche in het Sint-Michielskollege. Jarenlang heeft de jeugd het voorbeeld gegeven. Door een kilometerlange wandeling bewezen ze be langstelling te hebben voor het werk in de ontwikke lingslanden. De volwasse nen, die tot voor enkele jaren alleen als peter of meter in hun luie zetel moesten afwachten, kun nen nu ook echt gaan mee- stappen. Zo kan de Bug genhoutse vastenvoeocht het tastbaar bewijs worden van de solidariteit tussen de inwoners en de eigen ont wikkelingshelpers in de derde wereld. Hugo Aerts De Katholieke Gilde-KVHU Waasland en de Europaklut Sint-Niklaas organizeren eer paneelgesprek rond het them; «mikro-elektronika en tewerk stelling», op dinsdag 22 februa ri in de foyer van de Sint Niklase stadsschouwburg. Al* pannelleden werden gevraagd de Leuvense socioloog prof. J Bundervoet; ir. De Kind, hoofd research BTMC; kabi netschef A. Dupont van de voorzitter van de Vlaamse re gering; en Ignaas Lindemans. hoofd van de ACV-studie- dienst. BRT-journalist Her man Hendrickx is moderator. Een aantal jonge Belgische ke ramisten dat deelnam aan de veertigste internationale wed strijd voor Kunstkeramiek te Faenza stelt tot zondag 6 maart werk tentoon in de Krediet bank op de Brusselse Grote Markt. De tentoonstelling is vrij toegankelijk op de werk dagen van 10 uur tot 17 uur eo op zatedag van 15 u. tot 18 uur. Op zon- en feestdagen kan men er terecht van 10 u. tot 13 uur. Karnaval in De Klinge. In dé stoet slapte o.m. mee op de muziekmaatschappij Fort Bedmar (dw) Verige donderdag vergaderden de vroede vaderen van lebbeke. Een van de punten op het agenda was de goedkeuring van de OCMW begroting. Een flinke diskus- gje, waarin tal van raadsleden zich mengden, zowel van de oppositie als van de koalitie, resulteerde toch in een goedkeuring. Raadslid Van Vossole was verontschuldigd wegens ziekte. Orgel: de termijn verlen ging voor de verdisconter ing van de toelagen voor de restauratiewerken aan het orgel werd gunstig geadvi seerd. De Lebbekenaren hopen vooralsnog het orgel niisschier>4riaar te stomen tegen de grote Mariale Feesten. Verlichting: na de goedkeuring van een paar grondafstanden en van de afschaffing van wegel nr. 121 werd een lening op 20 jaar goedgekeurd voor het uitbreiden van de openbare verlichting. Het betreft werken aan de Stations straat, de Brusselse stwg. vanaf Hof ter Varentstr. tot de 4 Emmers en aan de Aalstersestraat en de Belle- straat. De vernieuwing van de openbare verlichting werd goedgekeurd voor de Brusselsestwg. vanaf Lau rierstraat tot de Korte Va- rentstraat, de Sasbaan, de Kerkstraat, en de Aalster- sestr. Tussenkomst van de gemeente respektievelijk: 721.600, 313.618, 298.875 en 1.173.862 fr. Alhoewel Frans Tas in de Kerkstraat woont, was dit de reden niet, zei hij, waarom hij vroeg de werken aan de Kerkstraat de voorrang te geven. «Het is een kleine baan met groot verkeer» aldus Tas. Moeyersoon antwoordde al monkelend: «en er wonen grote man nen in». De VU was echter van me ning dat in dit deel beter een minder zware verlich ting zou aangebracht wor den. Ze klaagde bovendien de plaats van de verlich tingspalen aan. «Waarom moet de Kerkstraat 250 W voor verlichting hebben, terwijl de Aalstersestraat het met 135 W moet stellen? De oppositie was het dus blijkbaar helemaal niet eens. Terwijl de oppositie over en weer diskussieer- den waren raadsleden Ab- öeloos en Dauwe druk in de weer met een Lieve Heersbeestje. Dan mengde «chepen Hiel zich in het debat. SP-er Vlassenroot vroeg ook dat de bestekken in de toekomst beter gede tailleerd zouden worden. Uyttersprot zei dat het hier ongeveer op 30.000 fr. per paal zou komen terwijl vo rige keer zo ongeveer 60.000 fr. voorzien werd voor een verlichtingspaal. Hiel antwoordde dat deze paal wel verwijderd wordt, maar de verlichting niet. De lamp zou met armatu ren aan het huis vastge maakt worden, zodat de verlichting van de kerk ver zekerd is en het geheel bo vendien estetisch verant woord. Pui gemeentehuis: de her stellingswerken aan de pui van het gemeentehuis die 342.591 fr. meer kostten gaven opnieuw stof tot dis- kussie. Voor de SP zei Vlassenroot dat het dossier weer niet heel duidelijk was. Er werd immers ge sproken van blauwe steen en de prijzen werden kon- traktueel vastgelegd. Van waar dan die meerwaarde? De VU voegde eraan toe dat er een prijsvérgissing was in de voorzieningen voor CAT A. Arie Abbe- loos antwoordde dat de meerprijs er kwam omdat men dacht bepaalde mate rialen (treden) te kunnen hergebruiken na reiniging, omdat men meende dat ze in arduin waren. Dit bleek echter niet waar te zijn. Vandaar de hogere prijs. Drinken: vermits er bij de gemeenteraad rond de ver kiezing van de OCMW le den een paar harde woor den gevallen waren over 'teveel gedronken' besliste het schepencollege nu bij elke raad twee beurten met kans om een drankje te bestellen te voorzien. Het gebeurde precies op het half uur na de start. Pas- en Steenbeek: de waterbe- heerswerken aan deze be ken zijn in hun eerste fase of beter: ze werd goedge keurd. De raadsleden ston den positief voor de goed keuring van het ontwerp, het bijzonder bestek, de plannen, de raming der werken, de wijze van gun ning en de aanvraag van de toelagen. De VU ging niet akkoord. Ze oordeelden dat het aktiekomitee gedu peerd werd, dat er geen enkele technische verant woording was en dat ook een analyse ontbrak. Bur gemeester Moeyersoon re pliceerde dat het hier een dringend herstel betrof. Bi bliotheek: voor de openba re bibliotheek zouden voor een periode tot 88 de aan koop van boeken: de wijze van gunning besproken worden. In 1983 alleen zou den ongeveer 1500 boeken moeten aangekocht wor den. De raad werd voorge steld: een beperkte offerte met onderhandse kredieten als wijze van gunning. Arie Abbeloos gaf een prakti sche wenk: beter reeds voor een kleiner bedrag en kele boeken laten aanko pen. Anders moet men in de bibliotheek tot 9 maan den wachten op de aan koop van een boek. Voor de VU vroeg De Cock een een algemene aanbeste ding, uitgebreid tot de om liggende gemeenten om de Lebbeekse handelaren te dwingen hun prijzen scher per te stellen. Hij vroeg de geldigheid van de gunning te beperken tot 2 jaar. Schepen Hiel ant woordde dat vroeger alle handelaars reeds aange schreven werden, maar dat er slechts twee ant woordden. Een beperkte offerte betekent in elk ge val dat er tot 6 aanvragen kunnen verstuurd worden. Bij stemming zei de VU kategoriek neen. Kantoor meubelen: het volgende punt betrof aankoop van kantoormeubelen en ma chines voor de administra tie, de technische Dienst, het onderwijs, de politie, het sportcomplex, de bi bliotheek, het kunstonder wijs en muziekonderwijs en het archief, weer tot 1988; wijze van gunnin. Frans Tas voor de SP vroeg een inventaris per dienst van de beschikbare machines en meubelen om eventueel za ken van de ene dienst naar de andere te kunnen over hevelen. Spitaels vroeg het voor slechts een periode van 2 jaar. De VU pikte aan met het volgende punt en lei het verband met de volmachten. Daarna meng den Dauwe, Van Den Broeck, Moeyersoon, Uyt tersprot, Hiel, De Mol en Spitael zich nog in de dis- kussie. De VU vroeg on- derhandere waarom er geen stookoliekontrakt werd afgesloten. Hiel zei hierop dat dat ligt aan de financiële toestand van de gemeente. Als ze bepaalde tijd op toegezegde kredie ten moet wachten, moeten ook haar leveranciers wachten op betaling. Nie mand vroeg naar afschrij- I Karnaval in De Klinge. De plaatselijke groep De Hogeakker liet ene Happart aan de galg a bengelen (dw) -0

De Voorpost | 1983 | | pagina 47