Feestprogramma een gezinsvereniging waardig StUfaiKle kriminalitelt in Aalst daefe meer ophelderingen Drie voornaamste doelstellingen zijn gebleven Zestig jaar BGJG te Lokeren i Tien jaar V.T.B. te Wieze - Herdersem Vijftig St-Niklazenaren minder Vrouw dood aangetroffen in Temse Pers en censuur «Een vakbond, wie heeft daar nu naar gevraagd?» 48- 18.2.1983 - De Voorpost Met een plechtige eucharistieviering in de dekanale Onze Lieve Vrouwkerk en een akademische zitting op het stadhuis te Dendennonde, heeft de Dendermondse afde ling van de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen zyn zestigjarig bestaan herdacht. Het werd geen grootse manifestatie, geen protestbetoging tegen de weinig gezins vriendelijke maatregelen, maar een eenvoudige en echt familiale bijeenkomst die ook werd bijgewoond door prof. Van Mechelen, nationaal voorzitter van de Bond. Hij zou trouwens op het stadhuis een gelegenheidsrede houden, waarbij hij vooral onderstreepte dat de objektieven van de Bond nog steeds dezelfde zijn, ofschoon de tijden sterk zijn veranderd is de fiskaliteit. De Bond ijvert voor een herziening van de fiskaliteit volgens twee principes: een pro gressiviteit naargelang het inkomen en een Jefi clubs en de 400 clubs van de vormingsdienst. Kortom er is een heel pak ket aan diensten en dat moet ook zo zijn. Die diensten kunnen alleen maar werken dank zij het volgens de besteding en het lidgeld. Op de derde plaats draagvermogen. Daarvoor er de inzet voor de kroostrijke gezinnen zelf. En ook hier vallen een drietal zaken op. Het eer- ijverde men 60 jaar gele den, ook dat staat nu nog ingeschreven in het bondsprogramma. aldus In zijn welkomstwoord on derstreepte de plaatselijke voorzitter, de heer Der- veaux, dat de Bond ook in Dendermonde een stuk ge schiedenis heeft geschre ven. De tijd van de stille uitbouw is nu voorgoed ge schiedenis. Zestig jaar ge leden stond die centraal. Hij beklemtoonde ook de inspanningen van wijlen Odilon Van der Sype, zijn voorganger, die zich met man en macht heeft ingezet om de Bond bij de brede lagen van de bevolking kenbaar te maken. Hij was het die de eerste basis heeft gelegd voor een Fonds voor Weduwen en Wezen. Of schoon de heer Derveaux heel wat positieve punten op zijn blaadje had geno teerd, toch moesten hem enkele negatieve feiten van het hart. Zo heeft men moeten vaststellen dat de verbruikersgroep en het vormingswerk in Dender monde nooit van de grond zijn gekomen. Dat is zeer spijtig te noemen, maar wanneer de reden mocht zijn dat de betrokken vol wassenen niet naar de ver gaderingen konden komen omdat ze aktief bezig wa ren met hun gezin, dan is ook dit niet helemaal nega tief te noemen. Hij beklemtoonde ook de goede samenwerking die er is met de stedelijke over heid. De Bond is vertegen woordigd in de Stedelijke Gezinsraad en schiet uitste kend op met de schepen voor het gezin, van wie men steeds alle medewer king heeft gekregen. Tot slot zei de voorzitter dat Dendermonde met zijn 650 leden een der grootste ge westelijke afdelingen van de Bond is. Wat toch ook het vernoemen waard is. Vernieuwing en toch... Voorzitter Prof. Frans Van Mechelen zou dan een kor te maar zeer kernachtige feestrede uitspreken. Hij loofde in de eerste plaats de heer Van der Sype voor zijn inzet, niet alleen in Dendermonde zelf, maar ook in het nationaal bonds- bestuur, waar hij inderdaad een van de promotoren is geweest van het Fonds voor Weduwen en Wezen. De Bond is niet holderdebol der van start gegaan. In 1921 werd met horten en stoten gestart, aldus de feestredenaar die vervol gens een drietal krachtlij nen toelichtte die zestig jaar geleden al opgeld maakten en die nu nog steeds hoog worden gehou den in de Bond. Een van de eerste bekommernissen was het werven van zoveel mogelijk leden. Alle ener gie werd daaraan besteed. Die nood en bekommernis leeft ook nu nog. Ook al heeft men 330.000 gezin nen die lid zijn van Bond en gegroepeerd zijn in 12.000 afdelingen, ver spreid over 32 gewesten in de 5 Vlaamse provincies, zelfs dan wil men hoger op en is de hoop ooit de piek van de 400.000 gezinnen te halen voelbaar. Waarom er zo wordt aan gedrongen op het werven van nieuwe leden om schreef voorzitter Van Me chelen als een vorm van solidariteit die er tussen de gezinnen moet bestaan. Sa men zijn we sterk, zo on derstreepte hij in de gloed van zijn toespraak. Een tweede streefdoel dat ge bleven is kan men de uit bouw van de vereniging noemen. Zestig jaar gele den moest men met lege handen naar dc nieuwe le den toestappen. Geen won der dus dat er begonnen werd met een aantal diens ten van zelfhulp. Een van die eerste diensten was het Fonds voor Weduwen en Wezen; later kwam het fonds voor de huisvesting waaruit het Woningfonds gegroeid is. Woningfonds dat volop in de aktualiteit staat en eerlang het eerste Vlaams fonds op het vlak van de huisvesting zal wor den. Verder wees de voor zitter op de sterke uitbouw van de dienst gezinsvakan tie, op de 250 verbrui kersclubs, de meer dan 200 ste voordeel dat de Bond voorzitter Van Mechelen indertijd kon afdwingen, die zijn lof uitsprak voor was een reduktie op het het entoesiasme en het openbaar vervoer. Deze voordelen worden nu op de idealisme waarmee de be stuursleden ook nu nog helling gezet, net op het werken. De Bond is en ogenblik dat ze het best van moet blijven een dienaar pas komen. Dan was er de van het Vlaamse gezin. Op eis van het gezinsloon die die wijze en alleen op die in de loop der tijden werd wijze wordt de Bond van omgezet tot het systeem de Grote en van de Jonge van de kinderbijslag. Ook Gezinnen nog groter, zo aan deze kinderbijslag besloot hij. wordt geknaagd. Iets wat Schepen Verhelst, die de de Bond in geen geval kan zieke burgemeester Cool en zal dulden. Dat is trou- en de ook al zieke schepen wens ook de reden waarom voor het gezin Maes ver- de Bond in alle provincies ring, zei dat de BGJG voor prikaties zal organizeren hem geen onbekende is. om deze afbouw van de Hij kwam er het eerst mee kinderbijslag aan de kaak in aanr^Jcing toen hij dank te stellen. Een derde punt zij de toenmalige Bond van Dendermonde. Zestig jaar Bond van Grote en Jonge Gezinnen betekent heel wat. En toch blijft er nog veel te realizeren (c) Kroostrijke Gezinnen op vakantie kon naar zee en een tweede keer na zijn huwelijk. Getrouwd in 1935, was ik in 1939 al lid van de Bond, aldus de schepen die eraan toevoeg de dat hij dat lidmaatschap steeds in ere heeft gehou den. Hij nodigde de aanwe- Zowat overal in Vlaanderen z^n de afdelingen van de Bond van Grote en van Jonge V zigen ter afronding van de- gezinnen aan het feesten. De Bond werd in 1921 nationaal opgericht en dat is meteen ook ze bijeenkomst, uit op een ,je verklaring waarom twee jaar na de nationale viering, in verschillende steden en kleine receptie, waarop gemeenten een diamanten jubileum op het programma staat. Ook Lokeren viert mee, nog gezellig kon worden want daar werd de plaatselijke afdeling Lokeren-Daknam op 22 oktober 1922 amper een nagekaart. b«^Bd m vangrots m en van m. jaar na de stichting van de bond nationaal een feit. Een dergelijke verjaardag jaar is niet niks moet gevierd worden en dat zal dan gebeuren op zondag 27 februari in het oud Kultureel Centrum in de Torenstraat om 10 uur. Sekretaris Van Rumst zal er tijdens een akademische zitting de historiek van de afdeling schetsen en voorzitter De Vos heeft het meer bepaald over de betekenis van de Bond in Lokeren, waarna burgemeester Liebaut allicht een dankwoord zal uitspreken. Gastredenaar is prof. Van Mechelen, nationaal voorzitter. Het feest wordt opgeluisterd door de groep «Kras» met volksmuziek en liederen uit Vlaanderen en Ierland Dendermonde. De prachtige stand die door de BGJG in het stadhuis was opgezet (c) Stijging van geweld, toename van diefstallen, meer zeden- over de laatste vier jaren een lijke stijging die nu door terug- delikten, vandalisme in stijgende lijn en één op vijf studie gemaakt waaruit blijkt val tot het «normale» werd chauffeurs die bij een verkeersongeval betrokken zijn, is maart een piek vormt in herleid. Een dahng immers j het vandalisme, lull een laagte- van liefst 11%. Ook door het het nestig btlan dat r.jksvvachtkommandant Mtllecam. „geweer heel wat feit da, er zeker minde, ver- bevelhebber van het distrikt met negen brigades, op de ^ecr Meer dan 70% van de keer op de weg is buiten de jaarlijkse perskonferentie meedeelde. vandalenstreken in het distrikt weekends Samen met een oproep tot de bevolking optimaal mede te gebeuren in de Denderstreek. Het groot aantal vluchtmisdrij- werken bij ophelderingen allerhande. Tenslotte zyn we Ninove, Denderleeuw. Aalst, ven is enigszins te wijten aan allemaal mogelijke slachtoffers. Niet alleen dichtst bevolkt en het feit dat ook banale geval- mecst verstedelijkt maar ook len als vluchtmisdrijf worden Werk volume het oplossen van kleine geval- traditioneel met «mijn pree en aangegeven. Toch is het be- Jozef Vermaere een viering op Wat betreft het volume aan len wat lonend is in de statis- mijn mes». Vandalisme komt strijden van vluchtmisdrijven bet touw gezet voor de moe- aktiviteiten is de rijkswacht tiek of moet ze zich beperken verder meest voor 's nachts voor de rijkswacht een belang- ders met 1U ot meer Kinaeren. met 40.655 geakteerde proces- tot het zoeken in zware delik- tijdens weekends en dan voor- rijke opgave. «j iy->' startte Antoine ue sen-verbaal ongeveer aan een ten? Een fifty-fifty-verhouding al aan geparkeerde wagens Positieve ademtesten gaan in Vos met een werking voor ae status-quo toe tegenover 1981 lijkt daarbij meest aanvaard- maar ook aan afsluitingen, dalende lijn. Wellicht drinken jonge gezinnen en toen ^Dak- Zestig jaar later zameld en doorgegeven. Men Zestig jaar geleden mocht men kan zich haast geen dag in het in Lokeren het eerste gezin jaar voorstellen dat niet in een inschrijven als lid van de of andere zaal de gedachte van «Bond van de talrijke Huisge- den Bond wordt doorgegeven, zinnen». Een belangrijk feit Graag had men in Lokeren bij dat men niet zonder meer over dit diamanten jubileum de pio- het hoofd kan zien. niers van 1922-1923 persoon- In de beginperiode stonden lijk gelukgewenst. Dat heeft vooral de financiële gezinspro- helaas niet mogen zijn. Maar blemen op de voorgrond. De moesten de basisleggers van Bond heeft hard gewerkt en toen er nu nog zijn, dan zou- veel verkregen en zelfs nu nog, den ze ongetwijfeld met grote ook al wordt dit niet steeds ogen staan kijken hebben naar door de gezinnen ten volle be- de grote boom die er gegroeid seft, worden heel wat resulta- is uit dat kleine mosterdzaadje ten geboekt. Door de gevoer- dat ze toen hebben geplant, de gezinspolitiek zijn de grote We brengen even de stichters gezinnen niet als tweederangs- in herinnering: notaris Jozef burgers in de kou blijven Van Winckel. zelf vader van 10 staan. In tijden van welvaart kinderen, een man van aanzien werd de klemtoon verlegd naar die naast het voorzitterschap de opvoedende taak. De Bond ook nog de voorzitter van het heeft gestudeerd, gezocht, ver- Davidsfonds, de kerkfabriek, de fotoklub en de museum- i kommissie was: Frans De Vijl- der, onderwijzer uit het Kerk- straatje die de eerste sekretaris was en werd opgevolgd in deze funktie door Leon De Geest die het sekretariaat met be kwame hand bleef leiden tot in 1945. In 1939 werd dokter Wollaert de tweede voorzitter. Hij bleef dat tot 1969. Ais sekretarissen werkten onder zijn leiding Armand Ponnet (1945-1949), Jozef Vermaere (1960-1970). Al deze sekreta rissen hebben wel een sociale verdienste. Zo werd onder Rik Verhasselt besloten een vlag aan te kopen en werd onder met 42.068. Op te merken valt baar. hierbij alleszins dat «bagatel- kriminaliteit» waarbij nu ook al overspel wordt gerekend, optreden m.b.t. biezondere Met 88 tegenover 49 zedende wetgeving en preventief optre- likten is er een sterke toename Sterke toename van zedende- likten poorten en vensterramen. Ook chauffeurs nu minder. Of staat hierbij zouden getuigen en po- de rijswacht op de verkeerde tentiële slachtoffers hun daad- uren op de verkeerde plaat- werkelijke hulp aan de rijks- sen? Of is de apparatuur ver wacht moeten verlenen. Niet ouderd? alleen voor huishoudelijke Ook in het distrikt Aalst wil nam met de afdeling Lokeren fusioneerde, groeide het ledenaantal aan met 33 eenhe den. In 1968 werd er in Loke ren een stedelijke gezinsraad opgericht en voor de Bond zetelde Antoine De Vos daar in. Hij werd er trouwens de eerste voorzitter van. Etienne Slabbaert. die De Vos als se kretaris in de Bond opvolgde (1970-1973), was de sekretaris van de gezinsraad. In 1970 werd Antoine De Vos dan de nieuwe voorzitter en in 1973 werd Willy Van Rumst de nieuwe sekretaris. Tijdens de periode 1970-1983 werd de dienstverlening nog verder uit gebouwd en werd ook het aan tal aktiviteiten opgedreven. Zo werd zowel in 1976 als in 1982 naar aanleiding van de ge meenteraadsverkiezingen een memorandum uitgegeven. Ook het ledenaantal groeide gestadig aan In 1926 waren er 288 gezinnen aangesloten. In 1930 was dit aantal gedaald tot 263. Die neergaande tendens zou zich doorzetten tot in 1940 toen de Bond 216 leden telde. Maar dan kwam de grote bo om: in 1950 mocht men 497 leden inschrijven en tien jaar later was men al aan 663 leden. In 1970 bereikte men 864 ge zinnen en vijf jaar later had men de 1.000 reeds flink over schreden. Niet minder dan 1.254 gezinnen uit Lokeren waren lid van de Bond. Heel even kende men een daling in 1980 met 1.125 leden, maar in 1982 waren er weer 1.349 ge zinnen bij de Bond echt thuis. Vermelden we tenslotte dat de afdeling Lokeren-Daknam ook op nationaal vlak sterk wordt gewaardeerd. Mevrouw Maria Van Rumst-De Kerf werd in 1977 lid van het hoofdbestuur en van 1977 tot 1981 was zij voorzitter van de jonge gezin- nenaktie. In 1981 werd zij ver kozen tot nationaal ondervoor zitter van de Bond. toni fflg ille ïcdt tn ■de ijm an ier et es «1 »k den niet in de computer komenvan zowat 80%. Wel met ccn moeilijkheden, blaffende hon- men een aktie tegen dronken- en dus niet zijn medegere- heel hoge graad van ophelder- den, duiven op het dak of schap bij chauffeurs intensi- kend. ing. De rijkswacht lost op dit muizen zou de rijkswacht er fiëren en sterk repressief op- Zijn er zowat 8% PV's minder vlak bijna alle gevallen op. Dit moeten bij te pas komen. Ook treden. Op vijf ongevallen is er in '81-'82 t.o.v 1981 op vraag door het feit dat er meer op- voor ernstigere gevallen wordt immers één waarbij de chauf- van parketten, in totaal zijn er sporingselementen zijn en Qp de samenwerking van de feur te veel had gedronken... slechts 2% minder. Onder dit door o.m. het teamwork van bevolking gerekend. LH totaal aantal PV's worden be- de BOB grepen naast die op vraag van Gevallen van aanranding op de parketten de ambtshalve geda- eerbaarheid zijn verdubbeld ne vaststellingen, misdaden, en dan moet er nog rekening wanbedrijven, overtredingen, mee worden gehouden dat verkeersongevallen, diverse lang niet alle gevallen aangege- tussenkomsten, PV's van ven worden al schijnen veel waarschuwing en vereenvou- taboes doorbroken en zorgt de digde PV's. Onmiddellijke in ningen zijn niet ingekalku- leerd. Drugs Dat er een dubbel aantal PV's qua druggebruik werd opge steld impliceert niet noodzake lijk dat er meer drugs worden gebruikt. Het kan ook voorko men uit het feit dat de rijks wacht er meer aandacht heeft aan verleend want tenslotte moet ook de rijkswacht priori- Dendermonde. Professor Van Mechelen, nationale voor zitter van de Bond, sprak de feestrede uit (c) Dit jaar is het tien jaar geleden dat de plaatselijke VTB- afdeling werd opgericht. Eén van de hiervoor geplande manifestaties heeft plaats op vrijdag 25 februari te 20 u. in het «Gildenhuis». Zulks met medewerking van het Ge mengd Parochiaal Zangkoor van Herdersem o.l.v. Jef Coppens en van het A.N.Z. Zangavond, die staat onder het motto «Lied van mijn Land». Zoals in het helaas verdwenen T.V.-programma brengt het koor enkele nummers maar is de avond voorals besteed aan samenzang van koor en aanwezigen Alvast een enige gelegenheid om nog eens samen te zingen: volksliederen van hier en elders, van vroeger en nu, van ernst en luim, van minne en strijd. Tijdens de pauze vertoont Rom. Deprez zijn film over de Ijzerbedevaart 1982. De toegangsprijs bedraagt 60 F. Op vrijdag 11 maart volgt dan in «Het Brouwershuis» te 20 u. een diavoordracht door Lode Janssens onder de titel «Salzburger Cocktail», Salzburg als vakantieland. Deze reportage wil alle aspekten van dit mooie Bundes- land belichten al is zulks alleszins geen makkelijke opgave. Kuituur, sport, landschappelijk schoon en folklore zijn de voornaamste ingrediënten van deze cocktail. Als parel aan de rijke kroon van het gebied Salzburg-stad. Toegang 60 F. Leden 40 F. rijkswacht alleszins voor een menselijke opvang. Valse aan giften van aanranding zijn ech ter schering en inslag, vooral Diefstallen bij jongeren die bvb een alibi Mede door de ekonomische willen hebben voor hun ou- krisis nemen diefstallen jaar- ders. Soms ook uit wraak of meest gebruik van te maken, lijks toe en stegen tegenover gewoon pathologische 1981 met 9,5% doch met een vallen. 0 ophelderingsgraad van 51,20% Ook op dit stuk doet de rijks- personen bij betrokken zijn. honderd Sint-Niklazenaren waarmede Aalst hoog boven wacht beroep op de medewer- pv's worden immers opge- minder op één jaar tijd. Nu Vorig jaar kwamen zich vanuit andere Belgische of teiten stellen. Schoolgaande buitenlandse gemeenten jeugd, vooral in hel Ninoofse. j 794 mensen in Sint-Ni- werldozen schijnen er R| vesligen raaa, j 982 >t gebruik van te maken 6 36 PV's betekenen echler vertrokken ml de Wase daarom nog niet dat er ook 36 hoofdstad^ Da s bijna twee- In haar woning aan de Philemon Haumanstraat 19 in Temse vond men maandagavond het levenloze lichaam van de dertigjarige Liliane De Schepper. De vrouw zou al sedert vorige week donderdag overleden zijn. Vermoedelijk stierf ze aan de gevol gen van kacheluitwasemingen. In Jeugdhuis Den Eglantier, Apostelstraat 25 in Sint-Niklaas wordt woensdagavond 23 februari (20 u.) journalist Guido Fonteyn van De Stand- aard-redaktie verwelkomd. Hij praat over pers en het nationaal van 20 uit- king van de bevolking. De all- stijgt. Kruimeldiefstallen zijn round toezichthoudende gen- hierbij niet meegerekend, wel darm die overal aanwezig is. is echter gewone diefstallen, af- immers voltooid verleden tijd. persingen, diefstallen met in- Toezicht spitst zich momenteel braak of geweld, diefstallen meer specifiek toe op plaatsen met gebruik van de ouistiti en waar kriminaliteit veelvuldig hold-ups. Ook deze diefstallen voorkomt. Wel wil de rijks- bruik kennen een stijging en de op- wacht eventuele ongerustheid helderingsgraad is met 27% van de bevolking voorkomen nog boven het landsgemiddel- door patrouilles en demonstra- de. De theoretische thesis dat tieve aanwezigheid waar het kriminaliteit en ophelderings- past. Preventie komt bij de graad omgekeerd evenredig rijkswacht steeds meer en zijn gaat hier dus alleszins niet meer op het voorplan. Met 11 op. Waarschijnlijk is zulks te tegen 13 is het aantal exhibitio- danken aan de toegenomen nisten, «flashers», ongeveer aktiviteiten van de negen bri- status-quo gebleven, gades van het distrikt op het - - Vandalisme maakt zowel voor aansporen, verkopen als gebruiken van drugs. Belangrijk is ook de medewer king van de scholen. Waar leerkrachten er na 16 u. totaal mee kappen wordt drugge- anzelfsprekend meer wordt dat negatieve saldo wel enigszins goedgemaakt door de natuurlijke aan groei: 866 Wase hoofdste delingen zagen het levens licht, 729 overleden in 1982. Een en ander heeft het geval wat dan weer de voor gevolg dat er eind de- reputatie van de school in het cember vorig jaar 51 Sint- Niklazenaren minder wa ren dan eind december 1981. gedrang brengt. Verkeersdelikten S£. ttSSTSSZ Bekijk he. even anders, in getreden en in'82 15.877 maal. verhouding mannen-vrou- Lichte vermindering te wijten wen. Er zijn 69 vrouwen vlak i de kriminaliteit. In 1982 waren er met 419 diefstal- Met 233 tegen 160 gevallen van len met verzwarende omstan- vandalisme werd een vermeer- digheden 6% meer dan in '81. dering van 45% vastgesteld. Toename van geweld is alles- Het kommando van de rijks zins alarmerend. Voor de wacht organiseert dan ook rijkswacht is het nu het zoeken campagnes ter voorkoming naar een valabele verhouding, van de misdaad. Moet ze haar energie steken in Over het vandalisme werd wellicht aan het optreden van de rijkswacht meer met waar schuwingen dan repressief. Een goede verhouding tussen prophylaxisch en repressief op treden schijnt 50-50 te zijn. Met 5.041 tegenover 4 953 is deze verhouding ongeveer bereikt. Wat betreft verkeersongeval len was er in 1981 een merke- Een goeie vraag, ja. Misschien dat ze vooral de kop opsteekt wanneer je je bijdrage betaalt (altijd een delikaat moment in een mensenleven). Waar gaat al dat lieve geld naar toe? Wat krijg ik er voor in de plaats? Een antwoord op deze prangende vragen kun je lezen in de nieuwe info-brochure, gemaakt door de Jeugddienst van het ABW. Op het ABW-jongerensekretariaat te Dendermonde hebben wij er zo'n pakje liggen. Gratis en voor niks kan je deze bij ons bekomen. En wij delen graag uit zolang de voorraad strekt. Dus, zorg dat je er bij bent... minder in Sint-Niklaas, maar 18 mannen méér dan het jaar tevoren. Alles sa men precies 51 Sint-Nikla zenaren minder dan einde '81. Toch blijven de dames het voor het zeggen hebben tot exakt 68.157 Sint-Nikla- gehuwd in Sint-Niklaas, in Sint-Niklaas: ze zijn met zenaren. maar ook 124 keer uit de 34.807, de mannen met echt gescheiden. 33.350. Tel op en je komt Vorig jaar werd 459 maal (wv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 48