Vijl jaar De Spiegel in Beveren: «Het blijft wachten op een echte erkenning» Stedelijke Jeugdraad Lokeren organiseert speelgoedbeurs Dekenij Aalst wil «Zwaarden omsmeden tot ploegscharen» Buggenhout viert honderdjarige Marieken De Coster 4 -18.2.1983 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Vijf jaar De Spiegel in Beveren. De meeste medewerkers van het eerste uur, verenigd op een foto ling. Wij bieden een hele van kursusleiders, hoe we waaier aan aktiviteiten en Jozef van den Berg hebben moeten het dus niet hebben kunnen kontrakteren, kort- van alleen een vaste kern, om: we hebben duidelijk maar ook van toevallige be- een impakt. langstellenden. Vandaar het verschil. In een recente informatie- Jan Buikmans: We brengen krant van De Spiegel is er iets nieuws, in tegenstelling sprake van eeti te enge be- tot het klassieke vereni- huizing. Hoe kan dat opge- gingsleven dat erop achter- lost worden? uit gaat. De Spiegel wordt Jan Buikmans: We leven in veel gévallen als voor- hier soms wel in dromen, beeld gebruikt: er wordt Een ideale behuizing is on- getelefoneerd voor namen ze wens, maar konkreet is het allemaal nog zeer vaag. We denken aan een woning met véél ruimte, veel ka mers, waar efficiënt kan ge werkt worden. Dirk Verhelst: Die te enge behuizing is in feite een uitdaging. We programme ren soms te veel en komen dan tot de slotsom: 'zie je wel; we zitten hier te krap'. Jan Buikmans: We kunnen niet veel doen. Stel nu dat we een huis huren, ons voor een bepaalde tijd vast leggen en in juni wordt het projekt niet vernieuwd en zitten we zonder personeel. Wat dan? Een paar jaar geleden zijn jullie plotseling gestopt met een befaamd folkfestival en in mei van dit jaar willen jullie terug uitpakken met een nieuw festival. Hoe dat te verklaren? Jan Buikmans: D'er zijn drie redenen waarom we achter het folkfestival een punt gezet hebben. Voor eerst waren we op die 'folkmannen' een beetje uitgekeken, tén tweede slorpte het te véél energie op en was er te weinig tijd voor andere aktiviteiten en, ten derde, financieel werd het ook moeilijk. Want denk nu niet omdat het folkgroepen zijn dat die weinig zouden vragen. De kans was zeer reëel dat het festival roemloos zou ten- onder zijn gegaan, hoewel het nog steeds tussen de drie- a vierduizend bezoe kers naar Beveren wist te lokken. Bovendien trokken we nog weinig mensen van Beveren zelf aan. Het werd hoe langer hoe meer een beetje 'elitaire' bedoening. Wat dat popfestival in mei nu betreft staan we er orga nisatorisch goed voor. Een goeie ploeg waarmee we het zeker moeten aan kunnen. Hoeveel mensen weet dit centrum zoal bezig te houden? Jan Buikmans: Veel leden met een lidkaart hebben we in feite niet, maar toch be reiken we zo'n tienduizend mensen per jaar. Tevreden over de relatie met de pers? Jan Buikmans: Ik heb soms de vrees dat die mensen overstelpt dreigen te gera ken met teksten en infor matie van De Spiegel. Er wordt erg veel over ons geschreven, maar wanneer dat teveel wordt zou dat wel eens kunnen doorwer ken op de journalist in kwestie. We moeten dus zien dat het niet te veel van het goede wordt. In elk geval, de relaties zijn steeds goed geweest en bo vendien voor ons belang rijk om veel mensen te kunnen bereiken. Misschien moeilijk om zelf te beantwoorden, maar kan de Spiegel nog weggedacht worden uit het verenigings leven hier? Dirk Verhelst: Wanneer De Spiegel wegvalt zal men wel iets anders opzoeken, maar er zal zeker en vast een leemte ontstaan. Jan BuikmansHet feit dat we een paar duizend men sen weten te bereiken zegt toch iets in dit verband. Vijf jaar De Spiegel in Beveren. Onze medewerker (links) in gesprek met Jan Buikmans (midden) en Dirk Verhelst (rechts) Eind 1979 ging de stedelijke jeugdraad van Lokeren weer van start na een onderbreking van enkele jaren. De nieuwe jeugdraad nam de statuten over die door de vorige jeugdraad waren opgesteld. Dit houdt nu nog steeds in dat de jeugdraad is samengesteld uit de diverse Lokerse jeugdorganisaties. Tezamen vormen zij de algemene vergadering. Elke jeugdvereniging, jeugdclub, politieke jongerenbeweging en andere jeugdorganisaties uit Lokeren vaardigt één afgevaardigde af naar deze vergdering om daar beslissingen te nemen in materies waarmee de jeugdraad bezig is. Vanuit de algemene vergadering kunnen werkgroepen opgericht worden omtrent uiteenlopende jeugdzaken. Uit haar leden kiest de algemene vergadering een voorzitter, een ondervoorzitter en vijf leden die samen het dagelijks bureau uitmaken. Tijdens de eerste jaren van zijn bestaan lag de nadruk op het jeugdwerk (koördinatie tussen jeugdorganisaties: sub sidiëring en verdeling, belan- genverdediging van de vereni gingen, opkuisaktie Verloren Bos, medewerking aan de 11.11.11-aktie). Geleidelijk groeide de idee om het werk terrein uit te breiden tot on derwerpen die alle Lokerse jongeren aanbelangen (niet al leen die van de jongeren uit jeugdorganisaties) Algauw groeide de idee dat alle jongeren die bij een be paald probleem betrokken wa ren of er interesse voor beto nen de kans moeten krijgen om hierover hun zeg te heb ben. De jeugdraad vond dat jongeren hieraan moeten kun nen meewerken samen met an deren en beslissingsrecht moe ten krijgen over de problemen die hen bezig houden. Daarom kon men niet langer blijven vasthouden aan het systeém van een gesloten jeugdraad waar alleen vertegenwoordi gers van Lokerse jeugdorgani saties in vertegenwoordigd zijn. Daarm wil men in de toekomst de jeugdraad open stellen voor alle geïnteresseer de jongeren tussen 18 en 35 jaar. Huidige en toekomstige werking Ais konkrete aanzet is er een op til zijnde enquête. Deze zal peilen naar noden en behoef ten die leven onder de jonge ren van Lokeren. Onderwer pen die kaderen in het alge meen welzijnsbeleid en die raakpunten hebben met de jeugd komen er aan bod. Zo zullen aan jongeren vragen ge steld worden over jeugdtoeri- me, leefmilieu, verkeer, ont- spanningsmogelij khedenkui tuur, gastarbeiders, informa tie, woonbeleid... De resulta ten van deze enquête zullen het beleid van de stedelijke jeugdraad mee bepalen in de toekomst. Ondertussen (nu de open for mule van de jeugdraad er nog niet is) zit men niet stil, en men heeft enkele werkgroepen op gericht die facetten van het ruimere jeugdwelzijnsbeleid aanpakken. De werkgroep Informatie volgt het politiek gemeentebeleid en informeert hierover de alge mene vergadering. De werkgroep -Kindvriendelij ke Wijken maakt een inventa risatie op van de huidige toe stand inzake speelpleinen en kindgericht wijkleven. De werkgroep speelgoedbeurs tenslotte organiseert van 26 fe bruari tot 6 maart in het kultu- reel centrum een beurs «Speel goed en speel goed is twee». Bij zo'n jeugdwerking lijkt het niet alleen logisch maar tevens noodzakelijk alle geïnteres seerde jongeren te laten toe treden, meewerken en mee be slissen in de nabije toekomst. Op die manier kan de stedelij ke jeugdraad de ganse Lokerse jeugdbevolking vertegenwóor- digen. Voorstelling van de werkgroep Informatie Vanuit deze werkgroep wil men zich informeren rond on derwerpen die raakpunten hebben met jeugdzaken te Lo keren. Om op de hoogte te blijven van wat er te Lokeren op dit vlak (van het jeugdwel zijnsbeleid) leeft zal de groep de gemeenteraad op de voet volgen en de verschillende in formatiebronnen napluizen. Indien er zo'n onderwerpen ter sprake komen op plaatselijk politiek vlak wil de groep hier- rond meer informatie inwin nen. Deze informatie wordt vervolgens doorgespeeld aan de algemene vergadering van de stedelijke jeugdraad. Uitgaande van de partijpro gramma's van de gemeente raadsverkiezingen en na be spreking binnen de jeugdraad wil de werkgroep een ontwerp opmaken van beleidsnota. Daarin zal hij zijn wensen in zake het jeugdwelzijnsbeleid voor de komende jaren te ken nen geven. Aan de algemene vergadering van de stedelijke jeugdraad wil de werkgroep regelmatig achtergrondinfor matie verstrekken omtrent on derwerpen die jongeren een zicht kunnen geven op het ge meentelijk beleid. Thema's kunnen aan bod komen als: de begroting van een gemeente, de politieke struktuur van een gemeente, politieke spannings velden in een gemeente... Hiermee wil de werkgroep de jongeren te Lokeren bewust maken van het feit dat ge meentepolitiek niet iets is dat wereldvreemd is aan proble men waarmee jongeren zitten. De groep wil hen duiden op de rol die ook jongeren spelen in de bepaling van en de mogelij ke invloed op een gemeen telijk beleid. Naast de werking naar jongeren via de stedelijke jeugdraad wordt ook regelma tig kontakt genomen met de pers om informatie over de jeugdraad aan hen door te spelen. Werkgroep Kinderviendelijke Wijken Aktiepunten: Inventariseren van de bestaande speelruimten en hiervan een plan opstellen - kontakten leggen met bepaal de wijkkomitees waar deze be staan - partijprogramma's in verband met het ontwerp uit pluizen, hieruit kan eventueel een drukkingsmiddel ontstaan Knipperlicht-funktie zijn i.v.m. aanleg van nieuwe wij ken en straten; hier kan een samenwerking zijn met de werkgroep verkeer. Het op- zoekingswerk naar subdidie- mogelijkheden voor dit aktie- punt hoort hierbij. - Opsporen van braakliggende terreinen en mogelijkheden onderzoeken voor de buurtbewoners; hier bij wordt gedacht aan wijkhui zen, volkstuintjes endergelijke meer. - De verkeersvriende- lijkheid van de wijken bevor deren en onderzoeken; men denkt hierbij aan verkeers drempels, toegangsmogelijk heden tot speelpleinen, etc... Bij de werking mag de samen hang kinderen-ouders zeker niet uit het oog verloren wor den. Ook de stedelijke speel pleinwerking werkt reeds in dezelfde richting en kan een waardevolle werkingspartner zijn. Inventarisatie: «Speelruimte» kan op twee vlakken be schouwd worden: Wat de infrastruktuur betreft: het volgende kwam uit de bus voor wat als klassieke speel pleinen doorgaat: Stadion, Nachtegaalplein, Waterhoek, Everslaar, Grijze Bosplein, Oudenbos, J. Charlottepark, Patersplein, Weverslaan, Kop- kapelwijk, Bijlken, Heiende, Hemelse Schoot, Heirbrug, Sint-Annakapel. Enkele mos- sel-noch-vispleintjes: Oude Bruglaan, Oudstrijderslaan. Nog een apart geval vormt het jeugdpark Hoogland. Wat de woonaktiviteiten be treft: hier gaat het vooral rond de vraag: hoe is de wijk geor ganiseerd? Wat doet een wijk- aan aktiviteiten (bestemd voor volwassenen - bestemd voor kinderen). Aktiepunten die het logisch gevolg zouden moeten vormen van de geplan de inventarisatie: Doorspelen van informatie naar de bevol king (op welke manier valt later te bekijken). - Opsporen van lacunes in de beschikbare speelruimte. - Eventueel ad vies naar stadsbestuur formu leren- Het van naderbij vol gen van enkele «probleem-wij ken» waar de werkgroep zal proberen «ten velde» werk te verrichten. De werkgroep tipt reeds op de Kopkapelwijk en op Doorslaar). - Herstellen van speeltuigen: er trachten een eventueel wijkinitiatief van te maken. Werkgroep Speelgoedbeurs Een speelgoedbeurs wordt in gericht van 26 februari tot 6 maart 1983. Met deze speel goedbeurs worden in feite ver schillende dingen beoogd. Aanleren dat je ook met ande re zaken dan degene, gekocht in een winkel, kunt spelen. - Zelf speelgoed leren maken. - Iets dieper ingaan op de in houd van een verhaal. - Kreati- viteit van het kind stimuleren. - Aanleren van technieken voor het begeleiden van spe len. - Speelgoed benaderen vanuit pedagogisch en kon- sumptie-gedrag... Het programma omvat velerlei werkingen en aspekten. Er is een doorlopende ten toonstelling over en met verantwoord speelgoed. Er zijn informatie- en verkoops standen. De tentoonstelling heeft plaats in de kelderruimte van het nieuw kultureel cen trum. De openingsuren zijn van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. De inkom is gratis. Meespeelshow voor 6 tot 12- jarigen: «De Keizer die. niet lachen kon». Een twee uren durend meespeelstuk gebracht door Sloeberzolder. Toneel, zang, dans, moppen, scetches, kortom... een namiddag waar bij de kinderen voortdurend bij betrokken worden. In de polyvalente zaal van het nieuw kultureel centrum op zaterdag 5 maart om 14.30 u. De inkom- prijs bedraagt 20 fr. Schoolanimatie lager onderwijs op dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag, 1, 2, 3 en 4 maart, elke namiddag in de kelderruimte van het nieuw kultureel centrum en in de ste delijke bibliotheek. Op dit programma staan: Werken en spelen met basismaterialen i.p.v. met afgewerkte produc ten. - Werken met kosteloos materiaal. - Manuele expres sie. - Spel om te spelen. - Verhalen voorlezen en naspe len, tekenen, navertellen, ge volgd door een poppentheater. - Zelf speelgoed maken. Al deze aktiviteiten gaan door voor de kinderen en hun bege leiders, en duren ongeveer 2 uren. Scholen die wensen deel te nemen, nemen op vrijdag 11 februari tussen 14 en 16 uur contact op met het sekretariaat van de jeugdraad (tel. 091/ 48.28.05). Voor of na de akti viteiten kan eventueel een be zoek gebracht worden aan de tentoonstelling, al eerder vermeld. Voordrachtavond met dia montage voor ouders en bege leiders rond het thema «Speel goed, benaderd vanuit pedago gisch en konsumptie-gedrag», gevolgd door vragenstelling. Die avond gaat door op dins dag 1 maart om 20 uur in het nieuw kultureel centrum. De inkom is gratis. Informatieavond voor jeugd begeleiders rond «Informatief spelmateriaal». Voorbereiden, begeleiden en nabespreken van informatieve spelen. Konkreet: Gastarbeidersspel. In de kelderruimte van het kultureel centrum op vrijdag 4 maart om 19.30 u. De inkom is eveneens gratis. J.V.L. Niet dat die mensen De Spiegel niet kunnen mis sen, maar dat er méér dan belangstelling bestaat voor wat hier geboden wordt is toch duidelijk. Als medewerkers van een sociokultureel centrum zijn jullie goed geplaatst om aan te geven hoe jongeren de krisis ervaren. Is er een ze kere trend? Dirk Verhelst: In tijden van krisis doet de ontspan- ningssektor het goed. En het zijn nu blijkbaar slechte tijden, want in De Spiegel draait het erg goed. Jan Buikmans: We zijn soms wel verwonderd. Sommige kursussen bij voorbeeld zijn niet bepaald goedkoop, maar toch zijn er altijd kandidaten. In maart 1981 zijn we hier een eerste keer langsgeweest en één van jullie uitspraken luidde toen 'dat vormings werk nog in de kinderschoe nen staat'. Gaat die verkla ring nog steeds op? Jan Buikmans: Ik denk het niet. Méér kursussen dit jaar en die lopen allemaal goed. Een uitbreiding ook van de werkgroepen, waar onder een alfabetiserings- projekt, een tijd geleden al de boerenmarkten, de Wakkere Burger... 't Is wel een feit dat we alles moeten leren hebben. Vooral met personeel en zo. Stilaan is dat toch verbeterd en nu kunnen we bogen op een zekere ervaring. Dirk Verhelst: Er is ook een betere planning en koördinatie. Wanneer we iets organiseren staat voor af vast wanneer de affiches uiterlijk moeten verspreid worden, wanneer de pers mededelingen de deur uit moeten, enzovoort. In 1981 leek het financiële steeds een probleem te zijn, maar door zelf organisaties op te zetten kreeg men het nodige zaad in het laadje. Hoe zit dat nu? Jan Buikmans: Eigen orga nisaties om financiële mid delen samen te brengen is al bij al een spijtige zaak. Dergelijke ondernemingen vragen veel energie, te veel in feite, om ons nog echt intensief met vormings werk te kunnen bezig houden. Er worden wat foto's geno men, de kassette-recorder wordt - opgeborgen en aan de tapkast van het kaffee (voornaamste bron van in komsten voor De Spiegel) praten we nog wat na over het op stapel staande festi val. Jan Buikmans heeft voor het leggen van de no dige kontakten een trip naar Londen achter de rug. Of dat reisje wat heeft op gebracht? Jan Buikmans: «Het popwereldje is er één apart. Keihard ook. Keuze genoeg, maar wie in dat wereldje niet thuis is, wordt voor tienduizenden in de doeken gedaan. Het was leerzaam, maar konkreet zijn we niet veel verder geraakt. Momenteel werken we met Herman Schueremans van Torhout- Werchter. Namen kan ik nog niet noemen, behalve dan Luna Twist die zeker* van de partij zal zijn». Het festival vindt plaats in mei op een terrein tussen Cortewalle en het Oud Kerkhof in Beveren. Luc VAN BROECK By het jaarthema «Vrede door Ontwikkeling en Ontwape ning» met als slagzin «Zwaarden omsmeden tot ploegscha ren, speerpunten tot sikkels» koos de Werkgroep Missie en Ontwikkeling voor de Dekenij Aalst, de grootste van het bisdom, als projekt «In de bres voor Celebes». Celebes, een der 13.000 eilan den van Indonesië is een prachtig gebied, zonovergoten natuur, schone mensen, op ve le plaatsen vruchtbaar maar toch behoort Indonesië tot de armste landen alhoewel er mo menteel geen wapengekletter is. Door voortdurende onder drukking van arme boeren en arbeiders is er in dit land met militair regime en sterke pers- censuur voortdurende onrust en onvrijheid. Het projekt gaat over de basis behoeften van de mens: de plaatselijke kredietverenigin gen (CUCO) helpen om te kunnen weerstaan aan de grote financiële druk van kapi taalkrachtigen en banken, in stelling die voor de Indonesi sche jan-met-de-pet van le vensbelang is. CUCO is bo vendien naast een kredietvere niging een stuk volksopleiding en -opvoeding. «CUCO» bete kent voor hen een stuk «Vre de», meer menswaardig leven. betere kans tot individuele ontplooiing. Hen de Westerse beschaving opdringen is alles zins niet de bedoeling, wel hen menswaardige kansen bieden. Beschamend! In de St.-Annazaal waar de startdag van «Broederlijk De len» doorging voor een 100-tal afgevaardigden van parochies en scholen noemde Deken Constant De Vos,'Nobelprijs winnaar Heinrich Böll parafra serend, het beschamend dat na 2000 jaar kristendom akties als Broederlijk Delen nog nood zakelijk zijn. Niet alleen machthebbers en gezagdragers allerhande treft hierbij schuld. Ook de eigen Kerk gaat hierbij niet vrij uit met kruistochten, godsdienstoorlogen, zelfs «kristelijke milities». Van de 4de tot midden de 20ste eeuw zwegen ook de meeste pausen over ontwapening en vrede en met «Gott mit Uns» op de gordelgesp trokken horden ten strijde! Deken De Vos vindt vooral belangrijk dat de mensen be wust worden van hun plicht tot helpen, tot effiënte solidariteit en uit hun «micro-moraal» stappen op de weg naar een noodzakelijke herverdeling van goederen op rechtvaardige wijze. Zulks dan konkretise- rend met niet de kruimels van de overvloed te geven maar zich, vooral in de vastentijd iets te ontzeggen. Dat zulks slechts «een druppel op een hete plaat» zou zijn noemt hij een al te graag gehanteerde drogreden. Namens de Werkgroep be klemtoont E.H. Ignace Cop- pens, kapelaan van de St.-Pau- lusparochie (Horebekeveld) sterk het aansluiten bij de idee van vredesbeweging door ak ties - als 11.11.11, N.C.O.S., Pax Christi en de Socialistische Beweging. Via een dia-montage in over vloeiing gemaakt door viertal enthousiastelingen met o.m dia's uit Celebes zelf werd de toestand in Sulawesi, (Celebes), op de korrel geno men, vergeleken met de Wes terse way of life waaruit ieder dan de eigen konklusies trekt. De aktie verloopt in scholen o.m. via projektonderwijs, fo to's, vastenkalenders, eucha ristievieringen, organisatie van een hongcrmaal of een solida- riteitsdag. Ook met projektie van de 215 dia's tellende montage. Eveneens in de parochies via affiches en homilies, vieringen, infostands, een hongermaal, wereldspelen, een briefschrijf- aktie e.d.m. Voor nadere informatie en do- kumentatie kan U terecht bij E.H. Ignace Coppens, Barba- rastraat 20 te Aalst. Tel.: 053/ 78.80.16. LH Om de twee jaar organisert het opgesteld. Inlichtingen en in- Vesperkoot van Tongerlo een schrijvingen bij L. Bortier, koorteffen. Voor vele koren is Vesperkoor, p.a. Abdij Ton- dit een vast programmapunt gerlo te 3180 Westerlo (014- geworden. Dit jaar werd als 54.52.21). datum zondag 2 oktober voor- Al maanden werkt men in de Buggenhoutse Diep- meerstraat aan een eeuwfeest. De buren willen op 20 februari Marieken De Coster een enig feest aanbieden en daarvoor werd op geen inspanning gekeken. Maar nu zit men daar in Buggenhout met serieuse problemen: Marieken werd vorige week zwaar ziek en moest opgenomen worden in het stedelijk ziekenhuis te Dendermonde. Wat nu? Marieken Het is van december 1978 geleden dat Buggenhout nog een honderdjarige moest vieren. Toen was het Sofia Van De Veire die werd gevierd. Mevrouw Sofia overleed toen echter enkele maanden na het feest. Nu Marieken De Coster bijna honderd is willen die van de Diepmeerstraat niet onderdoen. Sinds we ken wordt er hard gewerkt aan het ineensteken van en feestprogramma. Daarbij moet men sinds vorige week wel rekening houden met het feit dat Marie ken op de dag van haar verjaardag wellicht nog gehospitaliseerd zal zijn. Marieken De Coster werd geboren op 21 februari 1883. Zij huwde met Jozef Hermans, in Buggenhout beter gekend als 'Tep- pen'. Het gezin kreeg acht kinderen waarvan er twee kort na wereldoorlog II overleden. Jozef Hermans overleed in 1969. Marieken, heel haar leven heeft ze hard gewerkt in het boerenbedrijf, had toen genoeg levensmoed om alleen verder door het leven te gaan. Ze bleef gezond en sterk en ging bij haar nu 78-jarige zoon wonen in de Diepmeer straat 48. Rond de nieuwjaarsperiode ging het minder goed met Marieken en vorige week moest ze in het Dendermondse ziekenhuis worden opge nomen. Feestprogramma Het programma voor 20 februari kan nu dus twee kanten uit. Er wordt te 14.30 uur zeker een H. Mis opgedragen in de Brielkerk.Indien Marieken thuis komt worden dan een prachtige zetel en honderd rozen afgegeven. De straat wordt bevlagd en ver sierd en vooral de onmiddellijke omgeving van het huis wordt vanaf zaterdagnamiddag feestelijk ge tooid. De buren en kennissen worden dan naar café 'Bij Dolf genood. Indien Marieken niet thuis komt, en dat lijkt nu wel het meest waarschijnlijke, wordt er ook gevlagd, wordt de zetel aan d familie bezorgd en trekken buren maandag met de rozen naar het ziekenhuis. Wie persoonlijke gelukwensen wil bezorgen in de vorm van een gelukwenskaart kan terech aan de Diepmeerstraat 40. Later zu Marieken dan toch nog gevierd worden. Buggenhout krijgt dus hoe dan ook zijn tweede eeuwfeest op vijf jaar tijd. Wij hopen dat Marieken naar huis kan om haar erjaardag tussen vrienden en kennissen te vieren. Hugo Aerts

De Voorpost | 1983 | | pagina 4