Oiljsl, een apart geval, met Remong, Baloe, lowie, Lech en anderen «De Politiek als rode draad in de Aalsterse kavalkade...» 6 - 18.2.1983 - De Voorpost Aalst. De Ferrewettemoakers gingen met de kollektebus rond om de zwarte kas van het OCMW wat aan te spekken (ad) Aalst. Baloe groet zijn publiek dat entoesiast toejuicht (ad) Aalst. Lotjonslos met Boem Boem citoyen Joseph (ad) Zondag, Ietsje na twee uur. Aalst bibbert zachtjes onder de frisse sotternijen van onze weermaker: het zonnetje glimlacht vals, en het is barkoud. Nu gaat het beginnen. Aalst is opnieuw aangetast door de stekelige karnavalitis. Zaterdag was nog kalmpjes zo van 'goed begonnen is half gewonnen' maar eenieder spaarde zich voor de hoogdag van karnaval. Er is geld in sokken gespaard, kafeebazen hebben de voorraden opgestapeld, kostuums en vermommingen van onder het stof gehaald, en het laatste likje verf op de praalwagens aangebracht... De toeschouwers sijpelen in troepjes en groepjes de Aalsterse straten in. Politiemannen opnieuw in een fors aantal zijn druk over en weer aan het paraderen. Je merkt het zo: Aalstenaars lappen de krisis en alle andere nare pessimistische geluiden zo aan hun laars, toch in ieder geval tijdens de hoogdagen van krnaval. De Oiystenaars zijn tuk op hun kavalkade en voor niet-Aalstenaars is dat werkelijk het gouden kalf dat ze willen aanbidden in het karnavalmekka Aalst. Ze willen die Oosterse humor eens van dichtbij bewonderen en smaken; de Oiijsteneer zet immers alles op losse schroeven, hy relativeert, hij sleutelt aan heilige huisjes, hy toont dat één en ander er ook anders uit had kunnen zien, hy steekt vooral de draak met de binnen- buitenlandse politiek en eigen politiek wereldje... Traditioneel ging een rij rekla- mewagens en een rits bereden rijkswacht de slingerende stoet vooraf. Opnieuw mocht het onafscheidelijke koppel Iwein en Loretta, de twee indruk wekkende stadsreuzen, de spits afbijten. Toen misten we wel de even traditionele Gilles met hun obsederende en aan- stekelige klompen en gordel- belletjesmuziek. Voor het eerst moesten zij als laatste starten, met het gevolg dat zij na het kilometerslange trajekt hun rondedans voor leeggelo pen tribunes mochten uit voeren... Snel was het de beurt aan «Vrig Tois»: mattenkloppers, deegrollen en andere 'hard handige' attributen zorgden er voor dat de mannen snel onder de wol mochten kruipen. «De Dompeleers» hielden het bij «De Brosselmuziek van Oiljst»; Mare Galle kreeg ge zwind een flinke veeg uit de pan, maar ook de andere hoofdfiguren van het stadsbe stuur werden niet gespaard. «Remong doet Lowie den board af», uitgebeeld door de 'berbiers' van «de Zieke Zjie- ratten» en «de Tierekatasjen» stelden het overduidelijk: «Ook tegeni genetj geni», of een geslaagde knipoog naar de wereld van geld en gokken. «Het Aalsters cirkus» met alles d'erop en d'eraan werd ge bracht door «de Flirafloiters»: goed imago, fijne kostuums en wagens. De stoet is nog maar net bezig en het is overduidelijk: De barre koude heeft een flin ke hap gegeven in het toe schouwersaantal, maar toch nog enkele tienduizenden zoomden de Aalsterse straten af: zij genoten van het spekta kel: de groepen waren op nieuw schitterend en speelden handig in op de aktualiteit, dit tot groot jolijt van de kijklusti- gen en niet in het minst van de politieke tribunes. «Erasmus' Lof der zotheid» vond prima weerklank bij de pikante «Toerenbiejoekes» en «d'Lekoe bellen» waren lako- niek «Sidje ge ni gen etj ge ni». «De Slasj ket batsjen» speelden «op verplosjing», maar dat kon hen helemaal niet deren; de karnaval had blijkbaar hun moreel opgepept «'n 'oinboer en zen Ajoin- boerinnekes»of een geslaagde ode aan deze populaire figuren uit onze karnavalwereld door «de Snottebellen». «Ja Watte Jong» had het op de stripfiguren «Asterix en Obe- lix» gemunt, die op zwier wa ren met de gemeenteraad. «De Pijeloes» waren volledig in hun sas met «De Pijeloes in Rio ongejenero». Alsof de Braziliaanse karnaval kan wedijveren met de Aalsterse? «Weir» waren bijzonder steke lig op de politie met hun verantwoorde «Lowi Decibel». «Eirg» gooide het over een andere boeg en beeldde kleur den als het ware de winterkou de voorspeld met hun «Oilj- sterse lappen op maroede». Kamiel met zijn Kamillekes was tuurlijk ook van de partij: frisse danseresjes die «de Kei zerlijke Kater» begeleidden. De hoofdschotel van de kaval kade Sukses skoorde «Boival» volop met een prima verzorgde wa gen en hun «Bieteljoar». Hu mor op zijn best en misschien op zijn ergst was de kombina- tie van OCMW-nonnen in «Madja of Lowieken Oeverad- ja» van de «Perrewettemoa- kers». Ook tot de betere wa gens behoorde «Sjik» met een glansrijke vertoning van «Me bokkesprongen de stadskas ge- viltj deir Etienne Bogaert ent Leiger des Heils». Een der mooiste koppen van de 55c kavalkade leverden «de Matot- ten» met «De Prinselijcke car- navalcaemere der aloude kai- serlijcke stede tit Aelst 'wad 'n cirk'». Ook «de Moikes» waren tip top in orde vooral de kostuums en de attributen met «De nieve gazet in 't voil emmeken gezetj«Kartasj» konkurrentie voor de Matot- ten, want ook een schitterende kop van Paus Johannes-Paulus II en Walesa in «Solidar- noiljst». «De Kaloeterkabas- sen» gingen ook de buitenland se politieke toer op met «Ouef De stoet zit erop, de tribunes sijpelen langzaam maar zeker leeg, de kafeetjes geraken overvol. Er wordt nog wat na gepraat over de 55' uitgave: de krisis en de inleveringen, de Voerstreek, de aankoop van F- 16, Paris-Dakar, de Galeries Anspach-werklozen, Happart, Lowie en Remong waren zo wat de hoofdthema's. Het was een lange en vrolijke stoet, één waaraan men zich kon verwarmen. De bals star ten... de dolle nachten kunnen beginnen. Drie nachten lang woidt Aalst ingenomen door een knotsgek ke bende. Doemdenkers en pessimisten krijgen er weinig kans... Jo De Bruyn Aalst. Baloe I, drie dagen heer en meester over een knotsgekke stad, nu een vermoeide burger (ad) Aalst. Albert Cornand, ondervoorzitter van het Feestko- mitee(ad) rijk «de Japanse Beestenhof Wang Snee Wang Pong» uit. «De Schoimers» vonden een dankbaar onderwerp in «de 40 dagen van Horion» en «Voesj» waagde zich aan «Sneeuwwitje en de biertonnen», van een merkwaardige kombinatie ge sproken. Raak en handig inspelend op de Oiljsterse aktualiteit waren «de Poipeplekkers» met een reuze-parodie op «Het Kultu- reel Centrum van Aalst». «De Pikante Kastaars» hadden ook de verkiezingen meege maakt: Lowie brult tegen de ooievaar die Remong brengt «Ge meigt et zen mor aaft annen kop of ge kreigt ne klop». «De Blaa biskoppen»schoten raak met hun versie van het probleem «Wie trekt er na de keire». Even galant en' raak waren de lui van «de Kloeit- Koesj-Klang» met de bood schap «Madja of overadja» Robin Hood was tijdens de 55' kavalkade ook van de partij: hij vond gehoor bij de groep «Oeiren en Poeiten». «De Sjiepeirekes» reden de Grote Markt op met «De crazy car of Oiljst». Langzaam komen wij bij de gevestigde waarden in de ka valkade; dit wil helemaal niet zeggen dat de vorige groepen onverdienstelijk warenIn tegendeel... Maar de echte majestueuze en kleurrijke wagens komen toch wel later de Aalsterse Markt opgedraaid. De jonge groep «De Saazers» waren op en top okee, de wa gen en vooral de kostumes wa ren afgewerkt. Ook het onder werp viel in goede Oiljsterse aarde «Moiseleer dat zegt ge noeg» (muis en D'Haeseleer). Ook de lieden van «Kweit ni wie» hadden een prima inspan ning geleverd en ook het on derwerp was typisch Oiljsters «Ode aan Dolf den Tromme leer». «152 jaar pooterkes in de Pontstraat» in beeld ge bracht door de jonge jezuïeten van «de Sjatrellen». «Schieftregtoever» mocht er ook zijn: de advokaten met torenhoge ezelsoren lieten niets aan duidelijkheid te over, «'t zeilen gien ezels zen zeker», «'t Es 't ien en 't ander» sneed een hangijzer aan,dat beslist binnenkort heet wordt: «Elk zen madoilken - Oiljst trent ver d'Olimpisse Speilen» Ook«Aaft ons vast» kon een vonk energie verspreiden met hun «Naft Bak Poepers» en «de Toisers» staken goddelijk de draak met de plaatselijke politieke wereld: «De nieuwe mosselschoit is aangekomen». Ook veel belangstelling voor «De Pollewieters» met hun feuilleton «Flikke Flikke de sjipkes van Oiljst zen doar». «Alle indijontjes schieten met ajointjes» vonden «de Tette- moesjen», prima verzorgde kostuums kregen een schuch ter applaus. «De Kornissesloipers» hadden voor «de Oiljsterse Tiercé» ge kozen en blijkbaar zullen ze ook wel tussen de prijzen hangen. Kamiels sukses «Santei men Bieken» werkte aanstekelig bij «De Schramoeillekrabbers». «De Gentlemens» gingen de cirkustoer op met «Cirk Amai». Tussendoor waren er ook nog «De Voortkapoenen» horror en schrikaanwekkend met «de Oiljsterse griezels». «Niks Weert» fietste temidden van de winter in het «Oiljsters Kritiekerium». «Pertotal» deed hun intrede met de muzikale nieuwe orde der «Pileerboitersband». «De Berkes van St. Anna» had- Aalst. Prins Baloe met zijn Destereers (ad) la Russe», waarin het gas- konflikt Breznjev-Reagan een mooie plaats bezat. De Belgi sche politiek was de inspiratie bron voor «de Destereers» die zich afvroegen «Belsjkes, woor veeren ze me ons nartoe?». «De Lodderoeigen' puften met acht wagens de Markt op: «Voif, vier, droi, weir zweiven in een roi». «De Brassband» van «de Bri- kaljongs» deed het uitstekend bij het publiek. «Lotjonslos» met «Les Roffelde boem boem citoyen de Joseph Désiré Mo dest» sloot de rij op een uitste kende wijze. Aalst. Een parodie op het OCMW (ad)

De Voorpost | 1983 | | pagina 6