Kou en krisis knagen aan karnaval I Reeds vandalenstreken op zaterdagnacht Cafévloer begeeft onder karnavalvierders Aantrekkelijke stoet, maar... De Rijkswacht en Aalst-Karnaval De Voorpost - 18.2.1983 - 7 Aalst. Je doet maar wat, alles komt in leze mensen voor een Markt WW! Kadi* j tam l I Aalst. Wordt Remong nu in de schaar genomen door een rode Vlaamse leeuw en een blauwe burgemeester? (ad) Ondanks de kwasi totale inzet van het stedelijk politiekorps en van de rijkswacht van het distrikt, doch ook met versterking van de eerste mobiele groep van Gent was er toch nogal wat vandalisme te Aalst tijdens de karnavaldagen. Dagen waarop sommigen, vooral jeugdigen, hun kracht eens willen tonen. Naar het zeggen van insiders vaak jongeren van buiten de regio die naar Aalst afzakken om er iets te beleven». Op zaterdagnacht was er heel wat herrie aan de Korte Nieuwstraat waar automobilisten die vanuit de Nieuwstraat door de nauwe doorgang tussen foorwagens naar het Keizerlijke Plein wildenweg die ze niet konden ontgaan werden lastig gevallen door een groep jongeren. Lichten moesten worden gedoofd en antennes werden omgebogen of afgebro ken. De rijkswacht rukte uit, want talrijke auto's werden er beschadigd. Zelfs ging het tijdens het opmaken van de PV door, want jongeren lieten de banden van de rijkswachtwa gen leeglopen. Op heterdaad betrapt wordt het wellicht niet hun beste karnaval. Ook aan het Stationsplein gevochten en vielen er gewonnen. LH Aalst. Een van de prachtige muziekkorpsen die de stoet luister bijzette (ad) of in het midden (ad) Aalst ontwaakte zondagmorgen onder een vliesdun laagje fjjne sneeuw. In de loop van de morgen boorde de zon haar stralen door het wolkendek en stond er een zuur windje. Met de neus in de wind haalde je zonder moeite een fris reukorgaan en rode oren, maar het was droog en dat vonden de karnavalisten toch het voornaamste. Regen of sneeuw zjjn immers de ergste vijanden van de konterfeitsels op de praalwagens, van de kostuums, van de pluimen van de Gilles, kortom van al wat kamaval-minded is. Zon, wind, koude... niét dé lijk, de Lodderoeigen, Kar- in het centrum niet vreemd ideale atmosferische om- tasj en de Matatten klom- aan geweest zijn. Kou en standigheden maar dat men in de ogen van het krisis knaagden dit jaar aan raakte de kouwe kleren van publiek duidelijk naar de de Aalsterse karnaval, de Aalsterse karnavalisten top, waar ze de «gevestig- maar volgend jaar wordt niet! Het publiek stoorde de» waarden Lotjonslos, de het beslist weer beter, Vas- zich blijkbaar evenmin aan Brikoljongs en de Kaloe- telauved krijg je niet het koele briesje, want van terkabassen voorlopig? kapot! bij de vorming van de stoet verdrongen. Maandag lokte de 23e op de Moorselbaan ston- Maar ook de humor werd ajuinworp massale belang den de kijklustigen twee, een beetje verdrongen stelüng en ook de tweede drie rijen dik. door de praal en technische rondgang van de stoet Met tienduizenden waren snufjes, althans bij de inge- bracht heel wat mensen op ze weer present om de Aal- schreven groepen. De de been. Meteen zat de sterse kavalkade, de 55e in vroegere burgemeester stemming er ook in, liepen de rij, te komen bewonde- Louis D'haeseleer was het zalen en kafees eivol en ren. En het loonde ook mikpunt van verschillende vierde ook het straatkarna- weer de moeite om enkele groepen, maar hun spot val hoogtij, kou en krisis uren de kou te trotseren, was niet altijd even fijnzin- ten spijt, want die stoet was ook dit nig. Ook de nieuwe burge- De karnavalmaandag deed jaar weer eens het bekijken meester Raymond Uytter- de traditie de «beste» dag overwaard. sprot werd op de korrel te zijn alle eer aan en vol- Een tiental eerstejaars- genomen en de nationale gens de politie waren er groepen deed het behoor- politiek kreeg er eveneens behalve de traditionele van langs. Al met al een robbertjes die 09k op aantrekkelijk schouwspel, «gewone» kermissen voor maar het waren toch de komen weinig negatiefs niet ingeschreven groepen, te signaleren. Mensen die groepjes en individuën die niet hoog oplopen met Vas- mensen aan het lachen telauved kwamen dus ge- brachten. lukkig niet aan hun Noig met Leopold III en de trekken, nieuwe horde, Slash met De koude liep als een Sprot's keuken; Jo draad van rode neuzen Beeckman, Herman Goe- dinsdag verder door de vaert en Dolf uit de Schoei- Aalsterse karnavalviering. nen Bottien met de F-16 en Er heerste nog steeds een de Galante Moilentrekkers behoorlijke drukte op de stalen de show, evenals de kermispleinen en achter de Straeve Tieten Show, die Oude Garde stapten een de stoet een pikant sausje honderdtal Voil Jeanetten gaf. Het meest in de smaak op, die zich 's avonds in viel echter een groep die de Netwerk aanboden voor de failliete warenhuizen An- verkiezing van... nee, niet spach uitbeeldde en met van de mooiste, maar van pittige kommentaar op de de lelijkste, de vuilste, de lachspieren werkte. Voeg origineelste! daarbij de muziekkorpsen, En om tien uur kwam dan die voor muzikale rustpun- de verbranding van de Vas ten zorgden en je bekomt telauvedpop, voor de echte een gevarieerd geheel waar karnavalisten een ontroe- je de kou bij vergat. rend moment, symbolisch Was de publieke belang- v°or de vergankelijkheid stelling meer dan bevredi- van a'le dingen. De zotte gend van een rekordop- driedaagse, de tweeënze- komst was geen sprake, en ventig uren van dolle feest- daar zal de koude wind wel vreugde, ze waren als een voor iets tussengezeten zucht voorbij, hebben... Het rijk van Prins Baloe I is Na de stoet kon de eigenlij- uit> maar met de kou en de ke viering beginnen, doch moeite nog in de knoken die was in vergelijking met denken de Aalsterse karna- de vorige jaren vooral zon- valisten al aan 4 maart dagavond eerder magertjes 1984, de Vastelauved van te noemen en daar zullen volgend jaar... de krisisprijzen van het bier Cyriel Temmerman Aalst. Ook de verkiezingen zijn nog niet helemaal vergeten (ad) Het zal je maar gebeuren. Op de Varkensmarkt te Aalst, in de volkscafé Playboy, waren op dinsdagmorgen rond 7 uur nog een 50-tal doorduwers de heetste karnavalnacht aan het rondmaken toen plots een deel van de cafévloer het begaf. Wat een drama kon zijn, liep uiteindelijk nog goed af. De tien karnavalisten die tussen de opgeslagen vaten en bakken terechtkwamen konden na ver zorging huiswaarts keren. Aalst. De Perrewettemoakers met Lowie als de «gevoerde berremeester» (ad) Samen met de stedelijke politie en de brandweer, spande de kommandant van het rijkswachtdistrikt Aalst, kapitein Millecam, zich terdege in om de karnavalaktiviteiten letterlijk en figuurlijk in goede banen te leiden. Met een effektief op zondag van liefst zowat 120 man schappen Voor de beveiliging van het parkoers was de rijkswacht verantwoordelijk vopr de opstelling op de Leopoldlaan, de stadspolitie voor" het deel Moorselbaan tot Werf, de rijkswacht dan weer voor het stuk van Werf tot het Keizerlijk Plein en van het Kanunnik Colinetplein tot bij de ontbinding op de Werf de stadspolitie. Zulks op vraag van de burgemeester. De lc mobiele groep van Aalst wordt hiertoe met 60 man ingezet. In de stoet zelf, de «kavalkade», figureert de rijkswacht met 12 ruiters, drie vooraan, 3 achteraan en tweemaal drie in de stoet zelf. Om het verkeer op de ring ondertussen te laten vlotten wordt eveneens een peloton ingezet. Om financie e redenen ook bij de rijkswacht doet men aan besparin gen en zulks niet alleen qua benzine maar ook op het vlak van de wedden (geen overuren meer) was er evenwel geen helikopter beschikbaar om vanuit hogere regionen toe te kijken waar het ergens «spande». De BOB, een intrinsiek deel van de rijkswacht, houdt een speciaal oogje in het zeil op woonwijken berucht via de statistieken om hun diefstallen, 's Avonds mengen zich een aantal rijkswachters in burger onder de karnavalisten. Speciaal getrainde manschappen die het allemaal in de gaten trachten te houden en die ernstige incidenten signaleren. Ook patrouilleren rijkswachters in uniform om de burgers een gevoel van veiligheid te bezorgen. BOB en Permanentie houden dan vooral toezicht «in de diepte». Zonder medewerking van rijkswacht en stadspolitie zou Karnaval een onmogelijk gebeuren worden. De brandweer, waarvan het centrum zich midden in het parkoers bevindt, heeft het lang niet makkelijk en alhoe wel de Schoolstraat het verkeer nu in de andere richting zal zien evolueren, is de brandweerkommandant ermee begaan overal eventueel te kunnen optreden wat wel een utopie zou blijven. Misschien een tip voor volgend jaar: U kan er de brandweer diskreet van verwittigen dat U tijdens die dolle dagen niet thuis is. Dan wordt onopvallend toezicht gehouden op uw eigendom. LH

De Voorpost | 1983 | | pagina 7