1 Het ambivalente optimisme van Patrick Wauman Dendermondse kollektorwerken kluif voor archeologen Boek over priester Poppe wordt in Temse voorgesteld Aalst bracht bloemenhulde aan koning Albert «Tussen wieg en graf»: variaties op het leven. 12 - 25.2.1983 De Voorpost «Tussen wieg en graf» is de titel van een diamontage van Patrick Wauman uit Sint-Niklaas. Precies vijf jaar, van februari '78 tot februari '83, heeft hij eraan gewerkt; hij koos muziek en muziekjes, schreef teksten, reisde, ensceneerde, fotografeerde en... mon teerde. Patrick is lid van de Foto- en Diaklub Don Bosco en daar was men een beetje vastgelopen op het genre van de toeristische diamontage. Er waren ook zo weinig andere mogelijk heden! En toch, Patrick zou iets ma ken over een onderwerp dat iedereen kon aanbelangen, over het leven van de mensen... «Tussen wieg en graf» is een vlotte variatie geworden, een meer dan een uur durend kijk- en luisterstuk dat in elke wisseling weer boeit en daarom geen sekonde verveelt. Met flair kom af gemaakt dus met de algemeen gel dende stelling als zou een diamontage van meer dan een half uur niet goed kunnen zijn. De technische afwerking is van een uitzonderlijke perfektie en biedt de speels-humoristische tot cy nisch verwerkte themata een steek houdende onderbouw van plezierige extraatjes. Enkele koele cijfers misschien: Patrick Wauman maakte 2268 diaopnames, waar van hij er 740 selekteerde voor zijn mon tage; 1365 meter tape werden verknipt en de in totaal 16 medewerkers en 300 figu ranten besteedden samen 1825 werkdagen aan de produktie. Maar niets zeggen deze cijfers over het optimisme van de maker van «Tussen wieg en graf», over zijn vitalistische opzet... Medewerkers Aan een projekt als dat van Patrick Wauman werk je natuurlijk niet dag in dag uit. Af en toe moet je weer wat nieuwe ideeën opdoen, afwachten en zoe ken. Je werkt er ook niet alléén aan. Voor het inspreken van de teksten nam Patrick Wauman Bert Geenen en Jessie De Calu- wé onder de arm. Bert Geenen is regis seur-omroeper bij de BRT-en presenteert (samen met Paul De Weyngaert en Lut van Duffel) al enige tijd met sukses het programma Tot uw dienst». De stem van Jessie De Caluwé is bekend bij radio en televisie. «Inpakken en Westwezen» weet je nog, en nu op vrijdag «Van twee tot twee met Jessie De Caluwé» en nu en dan T.V.- Touché om maar wat te noemen. En alhoewel Rita Van Looveren maar een heel klein stukje leest, haar eigen inbreng is allerminst overbodig. Wie zijn er dan nog? Hilde Van Daele, zij interviewde oudere mensen over ouder worden. Ko- reografe Claire Panniez verzorgde met haar jazzdansgroep Clapaja een feestscène. Ann Lesire en Luc Van Oeve- len deden hun huwelijk nog een keertje over, Phil Bosmans wilde graag teksten uit «Menslief ik hou van je» laten gebrui ken en René Feremans zag er ondanks zijn terminale ziektetoestand geen graten in dat op zijn kamer in de kliniek enkele dia's van hem werden genomen. De han den van Rita Staes en Gilbert Wauman waren «welgekomen om tijdens de eind montage twee bandopnemers, twee pla tenspelers, drie chrono's en nog veel meer te bedienen». Kontrasten Een spitsvondige generiek, aktieopna- men van de verschillende medewerkers, van hun geboortekaartjes, nog niet ver geeld, want het zijn jonge mensen alle maal. Naar een fade out. Babies, kinde ren, de Moldau van Friedrich Smetana, meeslepend naar Het Dorp van Wim Sonneveld, een evokatie die er mag zijn; de boerenkinderen in de klas, een kar die ratelt op de keien, het raadhuis met de pomp ervoor, een zandweg tussen koren door, het vee, de boerderijen. Vinnig overvloeiend allemaal, ritmisch soms, dan snel, dan slepend. Zeker prachtige beel den! Maar: dat dorp van toen, het is voorbij. Kritisch door de lens naar het Sint-Niklaas van vandaag gekeken. Het Dallas-komplex aan de Plezantstraat, een mastodont waarin een trieste roofbouw zich spiegelt, vernederd. Het malicieuze pijpen en hagelse snaarpikken van Pink Floyd is daarvoor nodig. De stad is te klein geworden, raakt op drift, stapelt zijn bewoners op, dwingt ze in doodlopende stegen. Sloophamers slaan toe op de meest gevoelige plaatsen. Toegetakeld, afgetakeld, belegerd en blootgelegd nog en te groot, te groot opdat men er zich in zou thuisvoelen. Ook «thuis» krijgt de jongeling het moeilijk. Zijn ouders hebben dwaze op vattingen en hij vlucht weg. De Stad van Zjef Vanuytsel specifieert een afstandelij ke observatie van hoererend Vlaanderen. Een ander dan dat van Anton Van Wil- derode. Rood, roze, vensters, vrouwen. Als dan de roes is uitgeslapen wordt het tijd om te protesteren tegen wat je in deze maatschappij niet goed vindt. Beelden van betogingen, rijkswachters te paard die chargeren. «Volwassen worden had de mooiste dag uit je leven kunnen zijn» en «Hoe zoek je de weg terug van mens tot mens?» Een zucht, een verzuchting. Maar het ergste is wel: overbodig zijn, weten, of ik er nu ben of niet, het maakt niets uit. Alhoewel, misschien is er wel iemand die verheugd zou zijn om je liefde. Je kan haar je droeve verhaal vertellen, openhar tig, en zij zou luisteren. Verliefde beel den. Ontdek met ons ook de gewone dingen, de simpele charme van een bloem, kom in een luie stoel liggen en naar de blauwe lucht kijken, een beek, een berg, een kind. «Het leven wordt een feest, mensen, als je weer kan genieten van deze gewone dingen.» Maar het liefst van al nog van mensen houden: Menslief ik hou van je. Muziek uit de film Bilitis, zwoele ro mantiek en opnamen a la David Hamil ton. Een beetje bij de haren getrokken, bedenk ik, overdreven moralizerend, te imperatief, het kontrast is te groot ook; het negativisme van daarnet maakt dit teugelloze vitalisme allerminst aanneme lijk. Orgelmuziek kulmineert de verzen gende paradijsvreugde. Clapaja danst speels en ludiek, beweeglijk, dat zié je. Het huwelijk is gesloten. Niets echter, geen impressies, geen duiding van de dertiger, de veertiger, de vijftiger, maar wel ineens: «Je moet leren oud worden, met een jong hart». Hilde Van Daele neemt interviewtjes af, op straat, in be jaardentehuizen. Oud worden? «Plezie rig!», maar ook «niets aan da goe is, jong», «d'er is nen tijd van komen en nen tijd van gaan» en «as ge maar gezond blijft». René Feremans op zijn kamer in de kliniek Maria Middelares. Hij is onge neeslijk ziek en in een passage uit een interview dat de BRT met hem had, heeft hij het over euthanasie. Hij wil sterven, maar mag dat niet. Kort na dit gesprek overleed René Feremans. Waarom dit leed, waarom dit ongeval en nooit meer kunnen lopen, waarom kanker en multip le sclerose? Aan wie vraag je dit? Uit de musical Glory Halleluja daarop de wel erg patetische uitvoering van het «Onze Va der». Iemand wordt ten grave gedragen. De beelden van vertrokken gezichten, van tranen en witte chrysanten grijpen aan, en bouwen een prachtige klimax. Een grijze tombe, kruisvormig oneffen in het midden en ik denk: het is gedaan nu, magnifiek. Maar nee: ik lééf! roept Toon Hermans, dank u wel dat ik kan bewegen, slapen, gaan en staan waar ik wil, vrij. Het is een epiloog die de dramatiek ontzenuwt en de inhoudelijke eenheid van de montage zondermeer verstoort. Persé «Ik wou persé niet eindigen met de gedachte aan de dood» vertelt Patrick Wauman mij later. «Er is nog wat méér. Met dat liedje van Toon Hermans wil ik de mensen erop wijzen dat ze uiteindelijk ondanks alles nu leven. En ik vond het kontrast met de begrafenis die eraan voor afgaat boeiend. Uit het einde blijkt ook duidelijk dat de montage een konstruktie- ve bedoeling heeft. Voor sommige men sen die leven, maar in feite dood zijn, kan 'Tussen wieg en graf een opbeuring bete kenen. De algemene toon is optimistisch. Ik geef eigenlijk gewoon enkele sugges ties, de toeschouwer moet zelf maar uit maken wat hij ermee doet.» De première van «Tussen wieg en graf» vindt plaats op vrijdag II maart om 20 uur in het Dobo-centrum naast de Don Bos- co-kerk, Gladiolenstraat in Sint-Niklaas). De toegang is gratis en je kan ook nog meedoen aan een gratis wedstrijd. Ik zou zeggen: een absolute aanrader voor wie zich op één of andere manier voor fotogra- n fie interesseer, en zeker ook voor wie er Vn«k' dwmontage van Pa,nek Wauman e.a.. gewoon even zinvol tussenuit wil. straks te zien in het Sint-Niklase Dobocentrum. Leo DE BOCK Tussen wieg en graf ligt een brok vitaliteit. Waren de middenstanders van de Kerkstraat en de Franz Courtensstraat niet opgetogen met de kollektorwerken voor hun deur, voor de leden van de oudheidkundige kring van het land van Dendermonde, hebben deze werken toch wel een flink aantal boeiende gegevens opgeleverd. In het jaarverslag van de Oudheidkundige kring lezen we immers: «Tussen einde augustus en midden november volgden we de kollektorenwerken in de Kerkstraat. Foto's, dia's en opmetingen van de vroegere Kerkgracht konden worden genomen. Ter plaatse en op een drietal stortplaatsen hebben enkele leden met veel geduld een klein gedeelte van het bovengehaalde materiaal kunnen bergen. Hieronder keramiek, leder, glas, metaal en wapens uit de periode van de veertiende tot de negentiende eeuw». De werkgroep archeologie en monumentenzorg, zo staat ook in het jaarverslag, telt een twintigtal leden die in min of meerdere mate aktief deelne men aan de werking. Men kan nu ook rekenen op twee nieu we leden-archeologen. Eric Balthau en Koen De Landts- heer die meteen beloofd heb ben te zullen meewerken aan de samenstelling van een archeologische kroniek. Aktiviteiten De werking van de kring kan men opdelen in twee grote reeksen. In de eerste plaats de archeologie. Op dit stuk nam de kring aktief deel aan het uitvoeren van grondboringen, langs de westkant en op het braakliggend gedeelte van het terrein van de abdij van Zwij- veke. Maar zonder veel tast baar resultaat. Meer geluk had men toen op hetzelfde terrein. dank zij de toestemming van de eigenaar, sleuven mocht worden gegraven op de plaats waar zich eertijds de pandgang die het koor van de abdijkerk verbond met de kapittelkamer en de refter bevond In die sleuven vond men moge lijk een fragment van de fun dering van de pandmuur en een reeks van 27 graven. In een proefsleuf op de aanpalen de akker van de familie De Petter werden nogmaals een negental geraamtes van het vroegere kerkhof terugge vonden. Onder deze hoofding ressorte ren ook de opzoekingen op de plaatsen waar de koliektoren werden gelegd. Leden van de werkgroep waren ook aktief in Sint-Niklaas en in Dender monde werd door het Verbond voor Oudheidkundig Bode monderzoek in Oost-Vlaande- ren de jaarvergadering gehou den. Vanaf dit jaar zal men starten met een archeologische kroniek die in de gedenkschrif ten van de kring zal worden opgenomen. Op de tweede plaats is er de monumentenzorg. Zo werd werk gemaakt van de ontwerp- lijsten van de te beschermen monumenten en stads- en dorpsgezichten. De voorberei dende werken hadden plaats in Grembergen en Sint-Gillis Dendermonde. Voor Grem bergen werden 11 monumen ten en dorpsgezichten weer houden en die werden reeds overgemaakt aan de Rijks dienst voor Monumenten en Landschappen. Voor Sint-Gil lis Dendermonde 14 monu menten en dorpsgezichten die ook al aan de betrokken dien sten werden overgemaakt. Beide gemeenten bezaten tot op heden nog geen bescherm de monumenten en dorpsge- Al verscheidene maanden wordt met meer dan gewone belangstelling uitgekeken naar het verschijnen van het boek «De wereld van Edward Poppe» van Fernand Van de Velde. Na ruggespraak met de auteur en de uitgeverij Stichting Mercator- Plantyn heeft het gemeentebestuur van Temse het initiatief genomen de officiële voorstelling van het boek te laten plaatsvinden op het gemeentehuis. De geplande datum is vrijdag 15 april. «De wereld van Edward Poppe» betreft een historisch verantwoorde biografie die een nieuw licht werpt op de vormingsjaren van Edward Poppe (1905-1916) en op de gewestelijke achtergronden van zijn tijd. Temse, het kollege van Sint-Niklaas, het AKVS, de Leuvense universiteit, de eerste wereldoorlog en het seminariele ven van het begin van deze eeuw vormen de boeiende wereld waarin Edward Poppe zichzelf werd. De vele nagelaten brieven en notities van Edward zelf, een honderdtal gesprekken over hem met de nog levende vrienden en kennissen, en geduldig archiefwerk liggen aan de basis van deze gedetailleerde levensbeschrij ving, die een volledig beeld ophangt van deze grote Temsenaar. «De wereld van Edward Poppe» wordt nu al betiteld als hèt Poppe-boek bij uitstek. Overtuigd van de grote betekenis van Edward Poppe èn van de waarde van het boek nam Temses kuituurschepen Luc De Ryck kontakt op met de auteur en met de uitgeverij Stichting Mercator-Plantijn (Antwerpen), vertegenwoordigd door zijn voorzitter Gustav Janssens. Besloten werd de officiële voorstelling van het boek te laten plaatsvinden in Temse, ten gemeentehuize, op vrijdag 15 april. Het programma van deze avond is nog niet helemaal op punt gesteld, maar het ligt voor de hand dat de auteur als gastspreker zal fungeren, met als thema «Poppe en Temse». Anton Van Wilderode zal het boek voorstellen. Mogelijk wordt een expo aan de voorstelling gekoppeld. Het boek is vanzelfsprekend tijdens deze avond verkrijgbaar. Op deze voorstellingsavond is iedereen welkom. Burgemees ter Van Riet spreekt namens de gemeente Temse. Het gemeentebestuur van Temse en de uitgeverij Stichting Mercator-Plantyn onderzoeken intussen de mogelijkheid om een bronzen beeld van Edward Poppe te laten vervaardigen. Omtrent dit initiatief en het definitieve programma van de voorstelling van het boek volgen binnenkort nadere gegevens. zichten. Bij het stadsbestuur werd aangedrongen op een be ter onderhoud van de stand beelden en de gedenkplaten en voor de heroprichting van het standbeeld van F. Courtens. De verplaatsing van het altaar uit de Sint-Rochuskapcl naar de Onze Lieve Vrouwkerk werd door de Dendermondse gemeenteraad gunstig geadvi seerd. In 1981 en 1982 werden de volgende monumenten en dorpsgezichten beschermd of op de ontwerplijst geplaatst: het orgel van de Sint-Margriet- kerk te Grembergen (be schermd als monument); de Mechelse Poort te Dender monde, namelijk de voormali ge binnenpoort, de brugpijlers tussen binnen- en buitenfor ten, de restanten van de bui tenpoort. de kcermuur ter hoogte van de wallen voor de eerste spoorlijn, de restanten van de brugpijlers langs dc buitenwallen, de voormalige kazemat; het woonhuis gele gen Egenestraat 136 te Den- dermonde-Schoonaarde en ook het domein gelegen Ege nestraat 136 te Dcndcrmonde- Schoonaarde. Op het vlak van dc industriële archeologie maakte men een fotoreeks van de fabrieken Vermylen te Baasrode die mo menteel worden afgebroken, het verzamelen van inlichtin gen over de drukkerij Bruy- nincx-Roose en het schietspoe- lenfabriek Belon te Dender monde werd eveneens op foto materiaal vastgelegd. Voor het In de winterkapel van de O.L.V.-kerk Mijlbeke droeg Pastoor Van Hau- wermeiren in aanwezigheid van burgemeester Uytter- sprot, schepenen De Maght, Doorns en Vinck, stadsontvanger Paul Wail- ly, afgevaardigden van va derlandse verenigingen al dan niet met vaandel, een delegatie van het rijks- wachtdistrikt Aalst en een aantal vrouwen en mannen die de koude trotseerden een mis op ter nagedachte nis van de Koning. Dat zulks na zo vele jaren nog gebeurt, wijst er volgens de voorganger alleszins op dat geloof in en liefde tot het vaderland nog geen ijdele woorden zijn. Na de mis greep een korte plechtig heid plaats aan het gedenk teken van Koning Albert aan de Albrechtlaan. Kort maar daarom niet minder indrukwekkend in een groen kader met vlaggen omgeven, met rijkswach ters in uniform, vaandel dragers op een rij en het kwartet klaroenblazers van de brandweer. Alles des kundig uitgelicht. René De Vlieger, sèkreta- ris-generaal van de Ko ninklijke Federatie van Maatschappijen van ex-on derofficieren van het Bel gisch Leger en tevens admi nistrator van het Konink lijk Verbond der Vetera nen van Koning Albert, hield eens te meer de gele genheidstoespraak. Een welgemeende hulde aan Koning Albert. Wel met een schaduwzijde: de ran gen der veteranen worden tijdens het afgelopen jaar erg uitgedund. Erevoorzit ter Florent Van Bellingen, voorzitter Charles Juste, oud-voorzitter Remi Vinck en gewezen sekretaris Mon Neetens overleden, evenals de leden De Preter en Van den Eeckhout. Leden die in deze postume hulde door spreker werden betrokken. Volgend jaar zal het een halve eeuw geleden zijn dat de Vorst ons verliet. In een periode van politie ke onenigheid en onzeker heid, van krisis, haat en geweld waar vertrouwen en samenhorigheid zoek zijn geraakt, waar oorlog dreigt en konflikten en misver standen ons land verscheu ren blijft het koningshuis een bindmiddel van ver draagzaamheid en verzoe ning. Onder klaroengeschal leg de burgemeester Uytter- sprot dan samen met voor zitter Burssens van het Ge heim Leger bloemen neer aan het gedenkteken op de ze kille februariavond waarbij ouderen terugden ken aan de gebeurtenissen van 1934. LH museum werden machines uit Ducaju en een wijnpers vol de schoenmakerij G. Corthal. het produceren van vruchtel een drukpers uit de drukkerij wijn verworven. Bijna een halve eeuw terug volgend jaar zal het drama van Marcheles-Dames 50 jaar achter de rug zijn stierf op een dramatische wijze de koning-ridder Koning Albert. Een 60-tal Aalstenaars herdachten dit droevig gebeuren met een eucharistieviering en hulde. P.V.8,/ St. Jorisgilde 2-4 DENDERMONDE Tel. 21.58.23 Alle verzorgingen van gelaat - lichaam - buste maquillage - manicure pedicure - ontharingen met was definitieve ontharing Fantasiejuwelen - parfums - sjaals Zonnebank en -hemel - Dr. A. Wolfs-systeem voor een reeks van 10: 1.000 F Geldig tot eind december Voor de eindejaarsmaquillage: maak tijdig uw afspraak. Inlichtingen worden u graag gegeven, zonder enige verplichting Steeds tot uw dienst Nicole Macharis DE EERSTE EN ENIGE ELEKTRO-KOSMETOLOGISCHE BEHANDELING VOOR REDUKTIE EN VOOR DEFINITIEVE VERWIJDERING VAN STRIEMEN, LITTEKENS EN PUKKELTJES

De Voorpost | 1983 | | pagina 12