Vlaamse landschap jubelde uit Sint-Niklase stadszalen liilMal tan IfhiMailreak Dendermonde aan derde arrondissementeel Vlaams-Nationaal zangfeest toe itnii PEDILUX iiiniii AGFA Sjampetter stal de show KERKSTRAAT16-^,5 AALST Vbor Muurvaste LE6EÏI0t0 FOTO ROLAND 'De populariteit van een dichter Installatievergadering nu op 1 maart. Karnaval in Dendermonde pag. 5 tot en met 8 Jty *'fe' mf >'^fm meer mogelijkheden voor de verdere sociale en eko- nomische ontplooiing van ons volk zouden Jiebben, indien wij Vlamingen onze eigen huishouding mogen beheren. Vlaanderen zou ekonomische recht blijven. Vlaanderen mag niet mee verzuipen met Wallonië. Dat zal echter gebeuren Lees door blz. 6 GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten f Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 16 1 6 32 25 001 16_4025 302 Telefoon 053-21.59.23 MopgSgi. Vit... VRIJDAG 25 FEBRUAR1 1983 38' JAARGANG NR. 8 - 30 F sasserrss CASSETTEN BETA L500 480 VHS 120 525 VHS 180 599 FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraal, MB KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS overgeheveld. Wij spijzen meer dan ons deel de Belgi sche staatskas. Dit kan niet blijven duren. In de gees- tes- en in de sociale en ekonomische werkelijk heid. leven in de Belgische staat twee volksnationali teiten, aldus de voorzitter van het zangfeestkomitee die vervolgt: «De studies van de Vlaamse hooglera ren zijn voor de Walen een alarmsignaal geweest en hebben duidelijk aange toond dat wij heel wat «Wat Anton Van Wilderode hier heeft gepresteerd is gewoon subliem, onvoorstelbaar», zei Clem De Ridder vrijdagavond n.a.v. de voorstelling van het boek «Daar is maar één land, dat mijn land kan zijn». «Niemand uit ons taalgebied zou daartoe in staat (geweest) zijn. Tenzij misschien Gezelle». De nationale voorzitter van het Davidsfonds was blij. Vanwege het heel hoge gehalte van het boek van de tandem Van Wilderode - Jan Decreton en omwille van de indrukwekkende belangstelling voor de feest zitting in Sint-Niklaas. Die werd onder impuls van de plaatselijke DF-afdeling op het getouw gezet en ze baadde in de Vlaamsgezindheid: gespierde toespra ken, samenzang, beelden van de heerlijke heimat, monumentale gedichten, de Vlaamse Leeuw tegen de vroegere fabriekswand. Innig gejubel bij de supporters van de Moerbeekse dichter die zo talrijk waren opgekomen dat men de plechtigheid van het stadhuis naar de stadszalen diende over te hevelen, in extremis. In het komplex nabij 't station gaven de Davidsfondsers, de mensen van uitgeverij Lannoo, het koor Sint-Gregoriusgild, Ignace De Sutter ook, al die toehoorders (en kijkers tegelijk) uiting aan hun chauvinisme. Liefde tot de heimat, hoeft dat gevoel een pejoratieve bijklank te hebben? Ach. Het Land van Waas heeft al zo'n resem eminente, vaardige chauvinisten opgeleverd (Willem Melis onlangs nog, met z'n bekroning als Wase jaarfiguur) dat je volksverbondenheid, bo- dembewustzijn ook, niet of niet meer als een schand vlek in de ziel van deze kleine maatschappij en van de Vlamingen ervaart. ment in deze landschappe lijke evokatie. Van Wilde rode maalde die mode op wat satirische wijze fijn: de Nederlandse journalist Wim Zaal had het boek maanden geleden al ais een te negligeren fenomeen van folklore, flamingantisme en katholiciteit terzijde ge schoven, hoewel Zaal (het kón ook niet) «Daar is maar één land» (nog) niet had ingekeken. Ik moest meteen aan Boudewijn Buch denken waar die op rakelde: «Boeken lees ik niet, ik bespréék ze». Van Wilderode had het pu bliek op zijn hand. Niet alléén door Armand met z'n idiote na-journaalspel- letje een veeg uit de Pien te geven of enige Voerse woordspelingen tentoon te spreiden («Happartheid» «de uit-Voer haar Brabant gaat blijkbaar vlotter dan die naar het buitenland»). Lees door blz. 6 Het was een bijeenkomst met niveau. Goeie, klare wijn geschonken door Van Wilderode, zoals steeds. Die zei dat hij eerder be loofd had om niet nóg eens te kijk te staan in de statige raadszaal van het stadhuis en vond het een gelukkig toeval dat men (node) op de stadszalen aangewezen was, ditmaal. Landschap leesbaar maken Vlaanderen in beeld. Jan Decreton droeg een karre- vracht impressies aan, van Veurne tot Voeren. Een tocht van wel veertigdui zend kilometer. Meesterlij ke momentopnamen waar uit niet anders kon dan ge- selekteerd worden. Weide en heide, heuvels en ak kers, het houtland en het waterland. Van Wilderode maakte bijschriften in dichtvorm. Geen gewone kanttekeningetjes natuur lijk, maar brokken gebalde gloed of subtiel uitgeschre ven herinneringen. Anek dotiek tot poëzie gemet seld. De eigen Vlaamse aarde ademt. Foto's, gedichten. Fotogra fische gedichten, puur poë tische foto's. Ze noemen zoiets «komplementair». Twee kunstuitingen die el kaar aanvullen, verrijken. De ondertoon is religieus, want dit is een goddelijk land. Géén sociaal engage- een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 30 F Jaarab. 1.350 F 6 maand 700 F 3 maand 360 F Oiljst een geval «apart» De story met achterhoedegevechten, al dan niet met gezichtsverlies, blijft voortduren. Een bijna onvoorstelbaar feuilleton. Verkiezingen op 10 oktober, «laatste zitting» en «afscheid met huldiging en bloemen« van de «oude» gemeenteraadsleden op 15 december, ultieme «aller laatste» gemeenteraadszitting enkele dagen later, geplande installatievergadering van de nieuwe raad op 1 januari, daarna op 4 januari, uitstel omwille van de klacht van Willy Alloo tot na karnaval, geplande raadszitting van eerst de oude en vlak erop volgend de nieuwe gemeenteraad op vrijdag 25 februari en nu, volgens de laatste en wellicht definitieve berichten, zïtting van de oude gemeenteraad op woensdag 23 februari, pas voorbij als u dit leest, en installatievergadering nadat de maand februari voorbij is op dinsdag 1 maart... Van het goede wel wat al té veel! De installatie van de O.C.M.W.-raad komt door al deze tribulaties echter (voorlopig) niet in het gedrang. De verkiezing van de OCMW-raadsleden kan doorgaan na de wettelijk voorziene termijn, de derde maandag na de installatie vergadering, in casu maandag 21 maart. Raadsvergadering op 23 februari De agenda voorziet de kennisgeving van de benoeming van de burgemeester van zijn eedaflegging, kennisneming van het arrest van de Raad van State i.v.m. de klacht van Willy Alloo, adviesverlening in verband met kerkfabrieken en verder een hele reeks leningen. Leningen voor gerechtelijke onteigening Osbroek, 'voor aanwerving van een perceeltje in de Rapenstraat, voor centrale verwarming in kasteel Terlinden, voor herstellingswerken aan het dak van de pastorie te Baardegem, voor aanleg van een toegangsweg en parkeerterreinen aan het zwembad aan de Albrechtlaan, voor zenders-ontvangers bij de brandweer, voor herstellingswerken aan een vrachtwagen, voor materiaal voor uitvoeren van werken aan begraafplaatsen, voor riolering te Moorsel, voor erelonen voor opmaken van rioleringsplan, voor herstellingswerken aan het dak van de kerk van het H. Hart en herzieningen voor de bouw van het nieuw zwembad. Verder de aanvraag tot het bekomen van de saneringslening en PV's van kasnazicht van de stedelijke regie van grond- en bouwbeleid, van de stadskas, het bedrijf voor waterbedeling en het stedelijk slachthuisbedrijf. Tevens machtiging tot vestigen van een erfdienstbaarheid, dading i.v.m. gerech telijke procedure i.v.m. grondonteigening aan Boudewijnlaan en Park de Blieck. In de besloten vergadering o.m. aanvragen tot pensionering, ontslagen en aanstellingen in het stedelijk onderwijs, in disponibiliteitsstelling en benoeming van bedienden in vast verband. 4 Installatievergadering De nieuwe gemeenteraad wordt geïnstalleerd op dinsdag 1 maart en na de gebruikelijke formaliteiten en de eedaflegging van de verkozen gemeenteraadsle den worden de acht schepenen bij geheime stemming in openbare vergadering verkozen. Toespraken volgen dan van de burgemeester en de stadssekretaris. j «ndag 6 maart wordt weer een hoogdag in Dendermonde. Iedereen die Vlaanderen in et hart draagt en dat zijn er onbetwistbaar zeer velen wordt dan in het ioningshof verwacht waar om 14.30 uur het derde arrondissementeel Vlaams nationaal angfeest van start gaat onder het algemeen motto «Vlaanderen staat». Met dit motto lillen de organiztoren, de Vlaams-nationale socio-kuiturele vereniging 't Vestje met de ncdewerking van het Noordstarfonds, de dubbele betekenis onderstrepen van Vlaande- en enerzijds als zelfstandige staat, al dan niet in een echt gefederalizeerd België en nderzjjds als een rechtstaat die krachtig genoeg is om alle moeilijkheden te trotseren en jjn eigen volk recht te geven, wat onze ouders en voorouders niet hebben gekregen. Paul tan Grembergen, parlementslid, zal de feestrede uitspreken. Ier koren ren heeft opzitten gr js toenmalige NIR werd uit- iet als in voorgaande edi- ook het Gemengd koor gezongen. In 1962 ging het es van dit arrondissemen- Sange Jo uit Lebbeke dat koor de profane toer op «1 zangfeest, heeft men we enkele weken geleden onder de naam Roosen- ok nu weer een aantal in «De Voorpost» nog uit- bergkoor. Het telt een 40- oren uit Dendermonde en voerig hebben voorgesteld, tal aktieve leden en geeft mliggende uitgenodigd Ook het Roosenbergkoor regelmatig koncerten, soms m er liederen van Vlaam- uit Waasmunster zal pre- in samenwerking met ande- komponisten te zingen, sent zijn. Het vierde vorig re koren, of met een instru- laar is in de eerste plaats jaar zijn 20 jarig bestaan en mentaal ensemble, et alom bekende jeugd- mag dus gerekend worden Blijft dan nog het Zwijve- oor Jeko dat meerdere bij de gevestigde waarden, ke-koor van de Boonwijk lalen te zien en te horen Het heeft een traditie die dat in 1977 werd opgericht as op de Vlaamse televi- teruggaat tot 1937 toen een als een kerkkoor van de e en er ontzettend veel cantate werd uitgevoerd Onze Lieve Vrouw van ptredens in heel Vlaande- die rechtstreeks door het Zwijveke parochie. Dirk Vermeir is er de jonge en dynamische dirigent van. Het koor startte met uit sluitend kerkelijke gezan gen, maar ondertussen zijn er ook profane liederen bij gekomen. Vermelden we ook dat Kristiaan Van Ingelgem in staat voor de begeleiding Dendermonde. Het Roosenbergkoor van Waasmunster. van deze koren, die zullen Tos^an^Owrstraten Arrondissementeel Vlaams- zijn nationaal bestaan. Het Z.1Z? TT?' Nationaal zangfeest dat uiteindelijk doelwit van ons w H 8h" Vlaanderen en Vlamingen volk moet dan ook een aan Willy Ost. Ook" de reeds la"« met meer het Vlaamse staat zijn». hCt -n^'^nSn,^; Vlaamse S^kan festatie aanwezitfzifn "raar van de media'en de Vlaanderen zijn volk een dag- en weekbladen. «Wij beter bestaan bieden. Jef Eibers werd uitgeno- bekennen ons tot een volk Dank zij een onverwoest- digd als speciale gast. met een eigen grondgebied bare werklust en volhar- met Brussel als hoofdstad ding heeft het Vlaamse Vlaanderen als staat van Vlaanderen. Een volk volk het nu heel wat be- Marcel Verschelden, voor- heeft dan ook het recht zijn ter... Wij weten dat onze zitter van het Zangfeestko- eigen staatsstruktuur te belastingen en onze spaar- mitee, schrijft bij de aan- kiezen, met volledige auto- gelden voor een aanzienlijk kondiging van het derde nomie en vormgeving van deel naar Wallonië worden

De Voorpost | 1983 | | pagina 1