Inauguratiekoncert door «Vlaams Kamerorkest van Brussel» Aalsters koor «Laat Blijde Weergalmen» toonaangevend Antwerps Kamermuziekensemble in Beveren Atelier De Witte Raaf in Sint-Niklaas opgedoekt. Jammer IJeugd en Muziek Aalst Piet Stautkring nodigt uit Don Kroes en de Dolle Mina's in Aalst Roman tekent Buggenhout in «Aspekten van Gemeenten» Ik neem de pen ter hand Het kreatieve kind in de R.B.S. Dendermonde-station De Voorpost - 25.2.1983 - 23 «Jeugd Beleeft Aalst vaak in het Vooral met het oog van het wijs» van het Departement gemaakt in scholen, bedrij- kader van het «Festival van sensibiliseren van de jeugd van Nationale Opvoeding ven e.d.m. Vlaanderen» merkwaar- voor ernstige muziek en Kuituur om ook op dat inauguratiekoncert muzikale manifesta- ook het moderne genre vlak Aalst «standing» te Vrijdag 25 februari te 20 u. uiteraard gekoncen- komt er alleszins aan bod verlenen. treerd op één tijdspanne, werd door enkele enthou- Wat daarbuiten ontstond, mede siastelingen «Jeugd en Mu- Muziek»? door het wegvallen van een ziek» te Aalst andermaal Muziek verspreiden aantal audities en het over de doopvont gehou- beoefenen, belangstelling van Edward Grieg, W.A. wegkwijnen van analoge den. De derde poging welis- wekken voor de diverse mu- Mozart, Cioacchino Rossini evenementen, een vacuum, waar maar bestaan niet alle ziektradities en expressie- en Benjamin Britten. Als Leemte die werd aange- goede dingen uit drie? middelen en ijveren opdat solist treedt alt-violist Chris voeld en langs verschillen- Nadat een achttal jaren te- toegang tot de muziek zou Van Severen op in «Fantai- de zijden bestreden. Noe- rug ook de poging van dl- erkend worden als een es- sie voor altviool en orkest» men we maar .Azymuth. al rekteur Dispa na aanvanke- senti6el mensenrecht. van Johan Nepomuk Hum- geldt zulks dan vaak pres- lijk suskses wegkwijnde, Doeleinden na te streven mei. Een orkest dat we ver- taties door ensembles van willen voorzitter Frangois buiten politieke, sociale, leden week nog op de beeld- ver buiten de eigen kon- Schollaert, ondervoorzitter taalkundige of godsdiensti- buis konden volgen. Begin treien. Ook de middag- en Antoon Cornells, sekretaris overwegingen, voor jon- te 20 u. Toegangsprijs 100 de aperitiefkoncerten kwa- Kris Muylaert, penning- n door jongeren> tot de fr. Jeugd (12 a 30 j.): 60 fr. men de leemte enigzins op- meester Guido Verhoeven leeftijd Van 30 jaar. «Jeugd Beneden de 12 jaar gratis. brengt «Het Vlaams en Kamerorkest van Brussel» o.l.v. Erembodegemnaar en Arie Van Lysebeth werker vullen. Dat er inderdaad en bestuursleden Annie en Muziek» wil de drie fede- een leemte was wordt bewe- Moortgat. Hugo De Klinck raües één taalgroep hel- zen gewoon door het groot en Hilde Debacq zich inzet- bi; bun werking en aantal mensen, meioma- ten om «Jeugd en Muziek» koördinerend optreden nen, die er nu regelmatig met de steun van de dienst Q m door onlange kon- aan hun trekken komen. «Muziek en Muziekonder- en uitwiaseimgen. Jeugd en Muziek vzw Vlaanderen bestaat uit «af delingen» met dezelfde doelstellingen. Regionale kontakten, eigen initiatie ven en akties, stimuleren van specifieke aktiviteiten als koncerttoumees, mu- ziekkampen, school- en klaskoncerten e.d.m. zijn haar domein. De Federatie Vlaanderen telt momenteel zowat 70.000 leden ver deeld over een 50-tal afde lingen. Meer bepaald te Aalst zijn naast de geplande koncer- ten ook schoolkoncerten gewenst en zullen laurea- alst. Voorzitter Francois Schollaert en Kris Muylaert van ten van de akademie uplre- eugd en Muziek op de perskonferentie. (per) den Propaganda zal dienen Leden eveneens gratis. Men kan lid worden door betaling van 200 fr. steu nend lid mits 500 fr. en erelid mits minimaal 1.000 fr. te betalen. Jeugd en Mu ziek wil uiteraard naast de eigenlijke jeugd ook de vol wassene integreren in het muzikaal gebeuren. Verdere koncerten hebben plaats op woensdag 16 maart te 19 u in Netwerk met het duo Gerde Lom- baerts (zangeres) en Paula Van Parys (clavecimbel), op woensdag 20 april te 19 u in de stadsfeestzaal met het «Trio Stravinksky» en op woensdag 4 mei eveneens te 19 u maar dan in Netwerk met Gaby Van Riet (fluit) en Peter Lievens (gitaar). Ook minder klassiek getin- Aalst. Het gemengd koor Laat Blijde Weergalmen. Dit gemengd koor werd gesticht in 1965 door E.H. Juul Ghyselen vele optredens niet deel- toenmalig onderpastoor op de St. Annaparochie en huidig pastoor te Onkerze- ^enoJne^ aan dl£ tornooi. Ie met de bedoeling aan sommige kerkelijke feestdagen en plechtigheden in stgidg°nheatg zich ek^£daat de St. Annakerk te Aalst meer luister te geven. voor „uitmuntendheid» en De dirigent, Karei Van Daele Aalst 1925) die werd aangezocht het koor te werd, samen met het Ge leiden, vervulde reeds voordien deze funktie in verscheidene koren in Aalst en mengd Koor Halleluja en in Brussel. Zijn muzikale kennis deed hij op in de Muziekakademie van Aalst, het koor Schola Cantorum in zangvoordracht en lyrische kunst onder de leiding van de heer Edmond Cantate Domino, beide Borgers. Het koor heeft geen statu- geestelijke gezangen wor- staüatie van het orgel, ten, geen ere- noch be- den ook wereldlijke liede- In de periode van 1968- eveneens uit Aalst, in deze reeks geplaatst. Liefheb bers van koorzang worden verwacht op de wekelijkse bod. Reeds meer dan 35 jaar zet de Piet Stautkring van zijn medewerkers in de eer- Beveren zich in om bij te dragen tot de uitbouw van ste plaats onder de laureatn het kulurele leven in de gemeente. Onder de aktivi- van het A^tyrerps konser- leerlingen van het Kroes en de Dolle Minéi's wat te maken met het heer- talent en mogelijkheden in nam dit ensemble al een reis doorheen Duitsland die door de Duitse pers lovend vtuviiuiu. Het eerste kon- werd onthaald. teiten nemen de kanmrmuziek^ncermn sinas ge- cert VQnd plaats voor de Het programma omvat wer- Hrito in Aalst zorgen op zijn verantwoordelijk voor send ekonomisch pessimis- de gro^J Ó7tenêmem"Dat ruime tijd een vaste plaats m. Deze worden s koncertvereniging van het ken van W.A. Mozart, Ch. woensdag 2, vrijdag 4 en deze plezierige avond. Of- me. We weten dat een avond maakt dat velen zich tot het gehouden in de sfeervolle en zeer akoestisch ge- Antwerps Konservatorium Gounod, Francaix en I. zaterdag 5 maart voor een schoon Don Kroes geen vullen met lach en zang de kabaret geroepen voelen en bouwde Verlatzaal van het kasteel Cortwalle. op 17 december 1975. Stravinsky. lachspektakel telkens in de deel meer uitmaakt van de mensen even wegvoert uit na een tijdje zich ook uitste- J1' Zaterdag 26 februari komt het Antwerps Kamer- Sindsdien werden er reeds Aanvang te 20 u. Prijs 180 feestzaal van de school. De school, dan stelt hij toch de realiteit van het dage- kend kunnen bewegen over muziekensemble aan de beurt onder leiding van tal van koncerten met grote fr. daverende kabaretshow weer zijn onweerlegbaar ta- lijkse leven naar een de toneelplanken. Dit jaar Het Antwerps Kamermu- het Antwerps ensemble de ziekensemble is gegroeid gehele ganhma van werken uit het initiatief van Louis die voor een uitzonderlijke Gilis, hoboïst en leraar ka- bezetting gekoncipieerd mermuziek aan het mu- werden, sonore gestalte ziekkonservatorium van kunnen geven van het klas- Antwerpen. sicisme af tot op vandaag. 18 Ongetwijfeld zou dit ge- Het Antwerps Kamermu- mengd ensemble een leemte ziekensemble zou dus een het Belgisch muziekle- zeer mobiele samenstelling ven vullen. Een aantal vertonen die volgens de be- waardevolle komposities, hoeften het aksent, zowel waaraan wegens de aard op de snaren of op de ko- van hun bezetting bijna al- pers, of op de houten zou tijd wordt voorbijgegaan, leggen. Hieruit groeit bij- zou nu dank zij het Ant- gevolg een diversiteit aan werps Kamermuzieken- bezetting die voor elke mu- semble ook tot uitvoering ziekliefhebber bijzonder kunnen komen. aantrekkelijk is. Gegroepeerd rond het tra- Louis Gilis, de leider van Toneel in Beveren. Vier Sinten, drie slaapkamers: ditionele blazersorkest, zou het ensemble, rekruteert Marcel De Munck regisseerde. te muziek komt later aan schermleden... wel een aan- ren in het Nederlands en in 1975 werden in de Provin- herhalingen die elke dins- tal zangliefhebbers uit vreemde talen uitgevoerd, ciale Koorzangtornooien de dag gehouden worden te 20 Aalst en de omliggende ge- Dank zij deze verscheiden- 5 kategorieén doorlopen, u. stipt in een lokaal achter meenten steeds schom- heid is het mogelijk koncer- met als bekroning in no- de St. Annakring, Roklijf te melend tussen 55 en 60 ten te geven in zalen en vember 1975 te Mere de Aalst. die in een groeiende zin mede te werken aan uit- toelating tot de hoogste af- Verenigingen die de mede voor kunst en verfijning' voeringen waar beide gen- deling: de eredivisie. werking zoeken voor het verder bouwen om het on- res aan bod komen. Zo zal Deze klassering werd be- inrichten van een koncerta- doelmatig zingen tot artis- het koor present zijn op het vestigd te Aalst in 1977 en vond, kunnen terecht op tieke waarde te brengen, zangfeest van 24 april a.s._ dit voor de maximumduur het kontaktadres: Van Lil Deze grote belangstelling is in het Sportpaleis te Ant- van 4 jaren. Alex, Boudewijnlaan 79, vooral te danken aan de sa- werpen en in mei een kon- In 1981 en 1982 werd bij 9300 Aalst, tel. 053- menstelling van het reper- eert geven in de St. Anna- gebrek aan een degelijke 70.36.02. tórium: benevens missen en kerk te Aalst n.a.v. de in- voorbereiding ingevolge de De Bruyn Louis Gilis. Musici met topklasse. bijval gegeven. Ook onder- (wvdv) vangt aan om 19u30. Don lent ter beschikking. Vorig jaar was het pu bliek na afloop van het ka- baret ten zeerste tevreden. Don Kroes daarover: «Mis schien heeft het sukses wel naar droomwereld, ver van de nam Don Kroes en de Dolle haat, ruzie en het geweld». Mina's een fonoplaat op. Het entoesiasme waar mee de groep werkt is aan- Kaarten stekelijk te noemen. Men in voorverkoop aan 80 fr. probeert iedereen naar zijn en aan de kassa 100 fr. Nadat in de streek Aalst, Dendermonde, Lebbeke, lektie te maken. Tenslotte Opwijk vroeger al op papier kwamen is nu viel zijn kunstenaarsoog op Buggenhout aan de beurt om door kunstenaar drie prachtige landschap- Thomas Roman vereeuwigd te worden. Pen: de kerk met de toren van het gemeentehuis op de Thomas Roman is een ook al omdat hij meewerkte achtergrond een oude hoe- Vlaams graficus die na zijn x de restauraties van het ve en natuurlijk de Bug- Bedside Story» werd opgevoerd, Betreffende het verdwijnen van het open ate lier De Witte Raaf aan de Plezantstraat 171 te St.-Niklaas. Naar aanleiding van het verdwij nen van een vijftien oude woningen, waartus sen onze ateliers gevestigd waren sinds zowat zeven jaar, en ook gedoemd om gesloopt te worden, een korte historische schets. Toen wij ons in 1971 in deze stad, waar ik, ondergetekende reeds 18 jaar woon, vestigden met ons eerste atelier, viel menige prettige ervaring ons te beurt. Eerst aan "de Casinostraat 26, van 1972 tot '76 in de Walburgstraat 8, en uiteindelijk met een eigen galerijtje in de Plezantstraat kregen wij een enorme respons van het publiek. Toen in 1980 «het jaar van het kunstambacht» werd gehouden kregen wij tijdens het Wase weekend van 29 en 30 augustus zo maar eens even driehonderd bezoekers over de vloer. Daaronder vele Nederlanders, maar ook Duit sers, Noren en in september '80 zelfs een Australisch echtpaar op doorreis. Hoe het allemaal groeide? In 1971, het jaar dat de gevreesde B.T.W.-diensten opkwamen en menig amateur schilder-beeldhouwer het liet afweten, precies toén begonnen wij aan een boeiende periode. Wij begonnen met een eerste open atelier, op een moment dat de «Golden Sixties» al tot 't verleden behoorden en alles eigenlijk verloren scheen voor een kunstenaar die het moet doen met opdrachten van partikulieren. Maar 't lukte en binnen enkele jaren was De Witte Raaf onder de Vlaamse glazeniers met Ria (Maria) Hendrix een begrip in en buiten de provincie. O ja, vanwaar die benaming? Toen in 1971, het jaar van ons huwelijk, de Ant werpse kritikus René Turkry in Gazet van Antwerpen een artikel wijdde aan ons atelier schreef hij: «In een recent nummer van «Vlaanderen» waarin zowat 35 Vlaase glaze niers worden besproken, ontbreekt tot onze verbazing R. Hendrix, alsof glazenierspresta ties alleen voor mannen zijn weggelegd. On vermijdelijk...» zo gaat Turkry verder, «stelt men zich de vraag of de glazenierskunst dan toch zo'n onvrouwelijk bedrijf is als dit vak blad voor kunstenaars doet vermoeden? In dien dit klopt, dan beweegt Ria Hendrix zich als een witte raaf aan onze glazeniers-hori zon!» Ria Hendrix zat in de monumentale afdeling bij één van 's lands grootste glazeniers, Jan Huet. Een opsomming geven van de tientallen glas ramen die op twaalf jaar tijds de ateliers verliee zou te ver leiden. «De Witte Raaf» wordt opgedoekt in Sint-Niklaas. Ria Hendrix slaat haar artistieke tent op in het Antwerpse (foto johan vinoelst) Laten we vermelden de «officiële» werken zoals een glasraam voor de geboorteplaats van Ria, de gemeente Wilrijk, een reeks van zes ramen voor de Sint-Janskerk in Sint-Niklaas en een werk voor de kamers van het kasteel gemeentehuis van Westerlo (Antw. Kempen). Tientallen werken gingen ook de grenzen over, o,a. naar Duitsland, Nederland, Noorwe gen, Australië, Canada en Spanje, maar niet te vergeten de bijna honderd glasramen die van haar hand te vinden zijn in en om het Waas land. Tentoonstellingen die vanuit Sint-Niklaas werden gehouden waren o.a. in 1970 in de V.T.B. galerij Hendrik De Braekeleer, 1971 in de Belfortkelder in Aalst, 1972 in het Stedelijk Museum te Sint-Niklaas, 1975. in de gem. feestzaal te Borgerhout, 1977 in galerij New Selection te Mechelen, 1979 in galerij Dauwe te Zele, 1980 in Mariekerke aan de Schelde (totaal uitverkocht). 1980 in galerij New Selec tion te Mechelen, 1980 in het kasteel te Wes terlo. Als eind van dit voorjaar het atelier wordt opgedoekt aan de Plezantstraat wordt eens te meer een stukje kunstgeschiedenis afgesloten in Sint-Niklaas. Denken wij maar even aan het verdwijnen van de galerij Venetia, de galerij If (Pastoor De Meerleerstraat), galerij Brocatelle, galerij Waumans en nu ook De Witte„Raaf. Straks blijft alleen nog het stedelijke museum over waar alleen nog maar heel sporadisch geëxposeerd wordt. Tot slot wil ik u ook nog wel vertellen naar waar wij verhuizen, ons nieuw adres wordt (vermoedelijk vanaf begin juli '83) Sint Huber- tusstraat 111, 2600 Berchem-Antwerpen. Ditmaal géén groot uitstalraam meer, maar een statig oud herenhuis, gelegen in de omge ving van de Jan Van Rijs wij klaan en het Albertpark en op enkele honderden meter van de E3 en de binnensingel rond Antwerpen. Wij doen zeker 't Waasland nog wel eens aan met een expo van onze werken. Voor de jarenlange vriendschap, dank. Ludo Mariman, Sint-Niklaas kunststudies in Parijs ver- Louvre. Roman keerde toen genhoutse Boskapel. bleef. Daar kreeg hij trou- terug naar Vlaanderen en De inwoners uit Buggen- wens enige bekendheid, bouwde daar aan de reeksi hout zullen in de volgende 1 «Aspekten van Gemeen- weken een brief met in- ten». Het is in die befaamde schrijvingsformulier ont- grafische reeks dat nu Bug- vangen. De oplage blijft genhout aan de beurt komt. strikt beperkt, elk Roman werkt rustig aan de exemplaar wordt door de reeks en elke tekening kunstenaar getekend en bij werd degelijk voorbereid, elk werk hoort een certifi- Roman brengt zo de mooi- kaat. De werken, 23 x 33 ste hoekjes van Vlaanderen cm met aangepaste beige grafiek en de reeks xe-partout in oud-zilve- groeide uit tot een monu- ren lijst van 50 x 40 cm ment van nu al meer dan worden tegen de prijs van driehonderd gezichten van 2.200 frank thuis afgele- landschappen, historische verd. en andere merkwaardige gebouwen of hoekjes. Zij vormen een blijvend en on- 1 schatbaar beeld van deze Weekberichten van de Kre- tijd. Boskapel De kunstenaar heeft er zijn levenswerk van ge maakt. Dit jaar zal trou wens een selektie uit Ko- mans grafisch werk wor den tentoongesteld in het Prentenkabinet te Antwer pen. In Buggenhout kreeg Roman het, naar eigen zeg gen, niet makkelijk een se- dietbank brengt de nationale rekeningen van België in 'beeld. Dat gebeurt aan de hand van diverse grafieken die een evolutie weergeven van het bruto nationaal produkt vanaf 1960 tot op heden. Wat de oorsprong van ons natio naal produkt betreft, worden enkele belangrijke industriële en tertiaire sektoren grafisch voorgesteld. Op zaterdag 5 en zondag 6 Tevens heeft op voornoem- maart e.k. organiseert de de dagen een jeugdboeken- R.B.S. Dendermonde-sta- beurs plaats, tion, Zuidlaan 3 te Dender- Ter gelegenheid van het monde andermaal een per- weekend rond het thema manente tentoonstelling «Het kreatieve kind» orga- van kreatief werk van alle niseert de oudervereniging kinderen van de school. een tentoonstelling van Tegelijkertijd kunnen ou- hobbywerkjes van ouders, ders en belangstellenden de grootouders en sympathi- kinderen aan het werk zien santen, in een open atelier: op zater dag komen vanaf 14 uur de Nog enkele praktische ge- leerlingen van het 4de, 5de, gevens: er is volop parkeer- 6de leerjaar aan de beurt, gelegenheid langsheen de Op zondagnamiddag vanaf Geldroplaan, dranken, ge- 14 uur is het open atelier bak en snacks, aan d uao- voorbehouden aan de kleu- kratische prijzen, zij 1 be ters en de kinderen van de schikbaar in het calétari.* eerste drie leerjaren. en in de weinstube.

De Voorpost | 1983 | | pagina 23