VAIN WULPEN-BLOND Ferdinand Havlik Sextet Kunst te kijk in Sint-Niklaas Kursussen in 't Klokhuis Hamme Ouderkomité van Zele-Huivelde presenteert goed toneel Klokke Roeland brengt «Judas» naar Erembodegem Tentoonstelling «de socialistische beweging» te Hamme MEUBELEN - DECORATIE - GESCHENKEN Hoogstraat 74, 9208 SCHELLEBELLE Tel. 091/69.09.30 Meubelen VAN WULPEN-BLONDEEL nodigt u uit op hun eerste TENTOONSTELLING van OOSTERSE TAPIJTEN op zaterdag 26 en zondag 27 februari 1983 in zaal «DRIE KONINGEN», Dorp, Schellebelle van 10 - 24 uur Om het voor u nog aantrekkelijker te maken: een mooie verzameling ivoren beeldjes juwelen in ivoor, koraal en parelmoer, in moderne en klassieke uitvoeringen uitgezochte collectie cloisonné Voor ieders beurs en ieders smaak is er zeker iets te vinden. Speciale voorwaarden bij aankoop gedurende de tentoonstelling zelf. In het gemeentehuis van Hamme wordt er van zaterdag 5 tot en met dinsdag 8 maart een tentoon stelling georganizeerd met als tema «Uit der dagen grauwe zorgen. Ontstaan en evolutie van de socia listische beweging». De tentoonstelling wordt georganizeerd door de Culturele Centrale van Ham- me en de ABW jongeren en ze wordt geopend op vrijdag 4 maart om 19.00 uur door SP-volksverte genwoordiger Norbert De Batselier. Zele. Het ouderkomitee van Zele Huivelde na een geslaagde opvoering van Zwart schaap... witte lammetjes» (bvw) Bouwkundig tekenen Van 25 februari tot en met 18 maart stelt het atelier «Bouwkundig tekenen en binnenhuisinrichting» van de kunstakademie Sint-Niklaas tentoon in de bank Brussel Lambert, O.L. Vrouwplein in Sint-Niklaas. De laatste drie jaar werden twee regeringsmedailles behaald door deze afdeling bouwkundig tekenen. Een pluim voor L. Stoop, J. Wymeersch, F. Weyers, L. Pincé, F. Smet, F. Rottiers en J.P. De Bruyne. De afdeling binnenhuis toont in hoofdzaak maquettes. Leraars R. Ver helst en P. De Vylder leiden de studenten op. Vrijdagavond opening van de expo. U kunt op weekdagen gaan kijken van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 16.15 u., op zondagen van 10 tot 12.30 u. Niet op zaterdag. Kleingrafïek Drie tentoonstellingen tegelijk van 12 maart tot 17 april. In het exlibriscentrum, Regentiestraat, een selektie uit de inzendingen van de internationale exlibriswedstrijd '83. In het museum aan de Zamanstraat grafiek uit de USSR. En dan «Werk van oudleerlingen plastische kunst» in kasteel Walburg georganiseerd door VKOAS, de Vriendenkring der Oud-Atheneumstudenten van Sint-Niklaas. De verzamelnaam voor de drie expo's is «Twaalfde biënnale van de kleingrafiek». De stad Sint- Niklaas organizeert. Tot 17 april, maar in kasteel Walburg slechts tot 27 maart. (wv) Aan de hand van oude fo to's, affiches en pamfletten worden enkele markante periodes en gebeurtenissen uit de geschiedenis van 100 jaar socialisme in België aangetoond. Beelden van een zwangere vrouw, zwoe gend in een katoenspinne rij kinderen in grauwe werkkledij in de ateliers. Maar ook de middelen tot verzet: de pamfletten, de af fiches die door hun visuele vorm vooral voor de onge schoolde arbeiders een be langrijke propagandisti sche funktie hadden. De tentoonstelling bestaat uit een 253 archiefstukken, overwegend foto's De tentoonstelling start met schrijnende beelden over de sociale gevolgen van de industriële revolutie vanaf 1850 en eindigt met de recente affiche van de Vlaamse kernwapens in ons land. Aan de hand van een praktische katalogus krijgt de bezoeker bij elke genummerde foto of affiche een korte historische uit leg. Het ontstaan van het proletariaat door de ineen storting van de huisnijver heid ten gevolge van de in- troduktie van machines, de stichting van «hulpkassen voor wederzijdse bijstand», de oprichting van de eerste vakbonden door de Gentse textielarbeiders in 1857 en de geboorte van de Belgi sche Werklieden Partijzijn enkele belangrijke punten van het gedeelte van de ten toonstelling voor wereld oorlog I. Het tweede luik van de expo toont het einde van de internationale droom: 1914-1918. Foto's van vluchtende burgers voor het oorlogsgeweld, de «volkskeuken» te Gent en tot slot de vredesoproep van de Socialistische Jonge Wacht naar aanleiding van de Vredeskonferentie van 1917. Verder manifestaties voor het algemeen stemrecht, de krisis van de dertiger jaren het «Plan van de Arbeid». En dan, de eerste pagina van «De Vooruit» met als grote kop «Duitsland valt België binnen». Gevolgd door beelden van verzet en kollaboratie. Een origineel eksemplaar van «Morgen rood», maar ook een affiche over de geheime ontmoe ting van koning Leopold HI in november 1940 met Hit ler in Berchtesgaden. Een bezoekje dat Leopold na de oorlog zeer kwalijk werd genomen. Vermelden we tot slot nog de foto's over de stakingen tegen de «een- heidswet», de affiches met «Eyskens buiten», de Gent se dokstaking in april 1973, de RBP bezetting en de foto waarop de stakers- soep anno 1981 wordt be deeld aan de arbeiders van de Boelwerven in Temsè. 'I Klokhuis Hamme organiseert binnenkort drie kursus sen, waarvoor de inschrijvingen beperkt zullen zijn. De eerste kursus gaat over Koken en Gezonde Voeding. Het is niet zomaar een kookkursus, maar een kookkursus gezon de voeding, gericht op groenten, granen, vis. Wil je buiten de klassieke keuken eens een ander menu bereiden, of wil je volledig overschakelen op een gezonde voeding, volg dan de kookkursus. Deze heeft plaats op v(jf dinsdagavon den vanaf 1 maart tot 5 april van 20 uur tot 22 uur. Lesgeefster is Erna Kerremans. Vier menu's liggen vast en de vyfde zal gekozen worden door de groep. De onkosten bedragen 700 fr. Maximum 15 inschrijvingen. En vergeet niet dat het de bedoeling is dat je 's avonds je zelf bereide maaltijd gezellig in groep degusteerd. Fotografie De bedoeling van deze kur sus is de foto-amateur weg wijs te maken in de op het eerste zicht technische doolhof van de fotografie. Sommige toestellen zijn en kel uitgerust met een wolk je of een zonnetje om een foto te maken met veel of weinig licht-, andere hebben daarentegen een diafrag ma-instelling, of de moge lijkheid om verschillende AS A's te gebruiken. Hoe je juist met die dingen kan werken en experimenteren, hoe je zelf zwart-wit foto's kan ontwikkelen en hoe je een goede artistieke foto kan maken, wordt je in deze fotografie-kursus uit gelegd. Er zal een donkere kamer ter beschikking zijn waar je gebruik zult kun nen van maken. De lesgever is Frank Mich- ta, die in 8 lessen op woens dagavonden voor de prijs van plus minus 700 fr. U wegwijs zal maken in de fotografie en het materiaal. 9 maart is de begindatum voor deze kursus, voor ten hoogste 10 deelnemers. Dansexpressie Dit is het zich uitdrukken via dans, beweging. Het is een weergeven van zijn in nerlijk leven langs uiterlijk zichtbaar gedrag. Vermits het om expressie van zich zelf gaat is het ook vrij van elke vastgelegde vorm of techniek. Hoe verloopt de ze kursus? Er wordt aan vankelijk aan de eigen indi viduele uitdrukking, bewe ging gewerkt. Verschillen de middelen kunnen hier- Aalst. In Netwerk The Cotton City Jazzband (gw) Dendermonde. Ferdinand Havlik uit Tsjechoslovakije, nu zaterdag in de bunker. Goede wijn behoeft helemaal geen krans. Maar d( Tsjechische jazz zal wel beter te smaken zijn dan d< Praagse wijn, zeker als ze uit de mond komt van dc revelatie van het jazzfestival 81, bigband leadei Ferdinand Havlik. Deze man ruikt naar Benny Goodman, hij is zijr, grote bewonderaar, maar de wijze waarmee hij de swingmuziek aanpakt en de eigen inspiratie die hij in die dingen legt, maken Havlik tot één der grootsten uit het Oostblok. Op zaterdag 26 februari komt Havlik met een sextet naar de Honky-Tonk jazzclkub. Hij brengt zijn 5 beste bigband muzikanten mee. Met dit sextet treedt hij nu al een tweetal jaren op in de Praagse studio's, voor radio en TV. Het zijn niet alleen de Goodman nummers, maar ook de swingnummers van andere groten uit de veertiger jaren, die borg staan voor een swingende avond in de traditie van de jazzballrooms.Gewone prijzen en geen reser vaties. Op vrijdag 11 maart loopt de 4° Internationale Kroegentocht, een begrip in Vlaanderen. Duizen den stromen dan naar de Denderstede om met gratis autobussen (3), van kroeg tot kroeg 15 jazzbands te beluisteren. Alles wat België bezit aan oude jazz is hier aanwezig. Cotton, Roof, Train, Jeggpap, Fondy, Crescent, Anchorage, Ambach, treden op en tornen op tegen het buitenlands geweld (Allen en Culf Tides uit Engeland, Joep Peters Jazzband uit Nederland en Jazz O maniacs uit Duitsland). Deze unieke spotgoedkope (150 BF ingang voor het ganse circuit) formule voor de Kroegentochter van 21 u. tot 3 uur in de nacht, is door Honky-Tonk uit Nederland gehaald en wordt zelfs nu als happening in het Festival van Vlaande ren suksesvol toegepast. Kaarten verkrijgbaar in alle deelnemende café's en inlichtingen op het secretriaat van Honky-Tonk. Tel. 052/21.63.39. Op 26 maart in Honky-Tonk Jazzclub, alsof de pret niet meer op kan, Toots Thielemans Trio, op het programma. Goede wijn behoeft inderdaad geen krans... voor aangewend worden als uitgangspunt, zoals fo to's, muziekinstrumenten, verhaal. Later wordt een samenwerking opgebouwd en verhoogt men de in breng van de deelnemers. Er wordt vooral gewerkt met de elementen van tijd, kracht, ruimte als basis. Er komt weinig of geen tech niek aan te pas, enkel moti vatie om te dansen is een voorwaarde tot deelname. Deze kursus gaat door op de maandagen 21 en 28 maart en op 4, 11 en 18 april, telkens van 20 tot 22 uur. De begeleiding is van Myriam Mortier. De prijs is 700 fr en er is plaats voor max. 12 deelnemers. (bd) W.L.A.-dia-avond Vandaag vrijdag 25 februari in zaal «'t Apostelken», in de zaal op het gelijkvloers, dia avond van de Werkgroep Leefmilieu Aalst. Op deze algemene vergadering die dit jaar in een totaal nieuw kleedje wordt gestoken worden dia's vertoond over het milieujaar 1982, over de voorlopige redding van de Osbroek, over kastelen, parken en water in Klein-Aalst en over het Meiderts Kravaalbos in de vier seizoenen. Beelden zeggen meer dan woorden. Een avond dan ook om niet te missen en tevens om kennis te maken met de volledige W.L.A.-ploeg en tevens om doen én laten van W.L.A. op de korrel te nemen. LH De Voorpost - 25.2.1983 - 25 Het ouderkomité van de parochiale school op wijk Huivelde heeft zijn hart verpand aan de toneelkunst. De bedoe ling was en is nog altijd zaad in het baksken brengen om herstel- lings- en verbete- ringswerken aan de school aan te brengen. Ben jaarlijkse toneelop voering is haast niet meer weg te denken in de wijk. Het was het zes de optreden en het suk- gaat steeds in stij gende lijn. De voorbije weekends stonden ze op de planken van hun ei- parochiezaal met de klucht van Max Andrea «Zwart Schaap... Witte Lammetjes». Een blij spel in drie bedrijven dat werd door Alfons Van Hole- winckel. Het gegeven: de perikelen van de fa milie Zilverspel om en rond een erfeniskwestie. Een klucht waarin de talrijke toeschouwers duchtig de lachspieren konden trainen. De ver schillende akteurs heb ben hun talent, him in zet en de wil om er iets goeds van te maken, aangewend om de moei lijks ten te bevredigen en daar zijn ze zeker in ge slaagd. In de hoofdrol opnieuw een knap akte- rende Marleen Van Mal- deren met als tegenspe lers een sterk voor het voetlicht tredende Jozef De Man. In de huid van de erfgenamen zaten Ju les De Beule, Hedwig Van Hecke, Mia Brugge- mans, Dirk Van Hole winkel, Anita Van Winckel. Verder treden ook op Alice Baert, Jozef Van Kerckhove en Gus- taaf Van de Wiele. Het technisch gedeelte werd goed verzorgd door An- dré De Clercq. Willi De Rijcke, Georges Van Damme, Emiel Michiels en Franpois Achten maakten er een stemmig dekor van. Godfried Verheirstraeten was zoals altijd present voor grime en Margriet Haentjens fungeert als voorzegger. Het Ouderkomité be- vestifde dat ze bekwaam zijn om goed toneel op de bühne te brengen. Benc Op uitnodiging van het Davidsfonds, afdeling Erembodegem, brengt Klokke Roeland het passies pel «Judas» in vier bedrijven, in het parochiehuis van Erembodegem op 6 maart 1983 te 19u30. Op zaterdag 27 maart 1981 voerde de Gentse to neelkring Klokke Roeland het passiespel «Judas» op in de goedgevulde toneelzaal van het Brusselse kerkge bouw. Dit werk, van de hand van Tuur Wyns, werd een fijne en interessante ge beurtenis voor de aanwe zigen. Wellicht lijkt het vreemd Judas als hoofdpersoon van een passiespel te nemen. Toch was hij in de histori sche werkelijkheid een dra matische sleutelfiguur rond het lijden en de dood van Kristus. Wellicht heeft de overlevering hem té ge makkelijk afgeschilderd als een verdorven mens, ge wetenloos en verraderlijk bij uitstek. De auteur Tuur Wijns schetst Judas echter in het drama van zijn menselijk heid, waardoor de gevallen apostel veel dichter bij ons komt te staan en waardoor zijn daad een veel pijnlijker dimensie krijgt. Inhoud van het stuk Deze Judaspersoon is een eenvoudig mens, een boer uit de samenleving, die met hard werken tot een beetje welstand is gekomen. Deze Judas is géén boef, géén misdadiger, wel een twijfe laar. Zijn twijfel is juist de oorzaak dat hij een gemak kelijke speelbal wordt voor de schriftgeleerden. De rabbi is handig, sluw, spinnijdig soms. Verwij tend en met minachting over Jezus sprekend tracht hij Judas voor zich te win nen. Zijn mooie, maar niets inhoudende beloften, sa men met het relaas van een Romeins honderdman, zijn de oorzaken van het plotse doorzakken van Judas. De ze unieke kans grijpt Rabbi waar om Judas, buiten zichzelf en verblind door het goud, over te halen tot verraad. Vlug ziet Judas het ver keerde van zijn daad in, maar het is reeds te laat, Jezus is reeds veroordeeld tot de kruisdood. Het kruis is het einde. Judas zijn Mes- siasverwachting is meteen ook voorbij, hij ziet nog slechts één oplossing: zelf moord. Dit aangrijpend spel waarin we misschien af en toe onszelf even terugvin den als apostel of als Rabbi, of als Judas, wordt op de planken gezet door Tuur Wijns, Eric Boucke, Freddy Claeys, Wim Verdegen, Erik Thierens, Romain Gij- sel, Luc Wijns, Dirk Van Acker, Valère Van de Woes- tijne, Erik Bonne, Karolien Van de Woestijne, Freddy Lybaert. Voor de algemene leiding en regie tekent de auteur en hoofdrolspeler Tuur Wijns. Dus... Afspraak in het paro chiehuis van Erembode- gem-centrum op 6 maart te 19u30 voor de opvoering van het passiespel «Judas» door de Gentse toneelgroep «Klokke Roeland» (jdb) Zaterdag 26 februari in Honky Tonk

De Voorpost | 1983 | | pagina 25