Daniël Ost: «De Belgen hebben géén bloemenkultuur» Filip de Pillecynavond te Hamme Infobus uit de Ardennen in Sint-Niklaas Sint-Niklazenaar beste bloembinder van 't hele land Hamme. Zeer veel belangstelling voor de toespraak van Anton van Wilderode (vh) ligt in de Pius X-kapel. Op maandag 21 februari te 20 uur zorgde het Kultureel Komitee Hamme voor een Filip De Pille cynavond in zaal De Greve te Hamme. Anton Van Wilderode, die zijn werken intens kent, hield een bloemlezing over Filip De Pillecyn, afgewisseld met voordrachten van Jaak Van der Helst en W. Smet, gezellen van Den Vos Reinaerde. Filip De Pillecyn, geboren en getogen te Hamme, wordt niet ten onrechte de Prins der Vlaamse Letteren genoemd. Filip noemde zichzelf een man uit de hoek tussen twee waters. Schelde en Durme. Deze kunstavond had een zeer hoge literaire waarde. Zeer veel belangstellenden, waaronder burgemeester Baert, enkele schepenen, talrijke leden van het Kul tureel Komitee en enkele fa milieleden van Filip de Pil lecyn, waren aanwezig. Na het welkomstwoord van de heer L. Van der Meersch, voorzitter van het Kultu reel Komitee Hamme, wees Anton Van Wilderode erop dat Filip De Pillecyn, 20 jaar na zijn dood, één van de grootste auteurs is van ons volk, die op eigen kracht zijn lezers heeft be komen en behouden. De heer Van Wilderode schet ste het leven van Filip in drie grote delen: het land van de schrijver, zijn le vensverhaal en het mense lijke en literaire van de ge huldigde. Het land Dit kan ook onderge bracht worden in drie grote delen, het leefgebied, waar hij zijn jeugdjaren heeft doorgebracht tot zijn 14 jaar, in de hoek van Durme en Schelde, het Molsbroek, de Bunt en Driegoten. Plaatsen die steeds weder keren in zijn werken. Zijn woongebied, Hamme, ge boortedorp, daarna Malmé- dy, waar hij het begin van zijn schrijversloopbaan heeft gekend, vervolgens Mechelen en Sint-Gillis- Brussel en tot slot te Gent, waar hij in 1966 is over leden. In zijn werken tre'ft men ook twee grote schrijfgebie den aan, namelijk Hamme en ruime omgeving, waar onder «Mensen achter de Dijk», De Veerman en de Jonkvrouw, Blauwbaard en het tweede Malmédy en om geving, met o.a. Hans van Malmédy en Monsieur Ha- warden. ;y. Hamme. Anton van Wilderode, W. burgemeester Baert ontvangen (vh) Smet en Jaak Van der Helst werden door Levensverhaal In het leven van Filip De Pillecyn zijn er vier grote perioden te bemerken. Zijn jeugdjaren in Hamme, waar hij met de armoede werd gekonfronteerd. In het gezin van Henri De Pil lecyn kwam op 25 maart 1891 een vierde zoon ter wereld, die Filip werd ge naamd. Door het beroep van zijn vader, ontvanger op de stoomboot naar Ant werpen, kwam hij regelma tig in kontakt met de men sen. Daardoor werd hij dan ook alom bekend Daarna maakte hij in zijn leven kennis met de Vlaamse Be weging. In Malmédy en Me chelen tijdens zijn éérste belangrijke schrijfperiode, schreef hij drie grote ro mans, Blauwbaard, Soldaat Jóhan en Hans van Malmé dy en ook drie grote novel len, Monsieur Ha warden, De aanwezigheid en Scha duwen. In die periode stierf zijn eerste vrouw en trad hij voor een tweede maal in hét huwelijk. Eén jaar na zijn tweede huwelijk volgde zijn opsluiting. Na zijn vrij lating verbleef hij te Sint- Gillis-Brussel en te Gent in een eenzaamheid, zoekend naar barmhartigheid. Dit was zijn tweede grote schrijfperiode, met o.a. Mensen achter den Dijk, Rochtus en De Veerman en De Jonkvrouw. Anton van Wilderode ver klapte dat Filip De Pillecyn De mens Filip De Pillecyn Hij werd geboren te Haïti' me op 25 maart 1891 ei overleed te Gent op 7 au gustus 1966. Filip De Pille cyn was een auteur die ach ter om keek, die afstand no dig had. Hij vluchtte in he verleden, grijpt in zijn wer ken steeds terug naar zijl jeugdjaren en naar de ge schiedenis (Soldaat Johan). Hij was een wezenlijk so ciaal auteur die nergeni A humor aanbood in zijn wei ken. Hij was ook een anti militarist. In zijn werk Ro chus heeft hij zijn eigt levenslot getekend. Zijl laatste werk «Face au mur is zijn celdagboek van jaar opsluiting. Tussendoor zorgd Jaak Van der Helst en W Smet voor lezingen uit d( zinnens was een biografie voornaamste werken vat te maken van Priester Ed- Filip De Pillecyn. Zij illus ward Poppe uit Temse en treerden de bloemlezingei die te Moerzeke begraven van Anton van Wilderode. Van zaterdag 12 maart tot dinsdag 15 maart houdt een info- of promotiebus van Ardenne et Meuse Tourisme de interprovinciale instantie die zich toe spitst op de toeristische promotie van de provincies Luik, Namen en Luxemburg halt in Sint-Niklaas. Er worden bij die gelegenheid door de hostessen dokumentatiefolders bezorgd aan het publiek. In formatie wordt vanzelfsprekend graag verstrekt. Op het marktplein kan je in de bus binnenwippen op zaterdag 12 maart van 10.30 uur tot 18 uur, op maandag 14 maart van 10 uur tot 18 uur en op dinsdag 15 maart van 9 uur tot 17 uur. 28 - 25.2.1983 - De Voorpost Bloembinden. Kampioen worden na veel teamwork. Een deel van het team dat voor de technische ruggesteun zorgde en bijdroeg tot de glansprestatie van Daniël Ost. Men herkent o.m. mevr. Verlinden, Els Van Assche, mevr. Van Poucke en Dirk Zaman. Het boeketje dat Marianne me ten afscheid in de pollen stopt straalt charme uit. Tulpen zitten ertus sen, papavers ook. Als ik het op plechtige wijze aan mijn vrouw overhandig laat ik niet na te melden dat het een flob^ is. Een wat? Een floral object. Zo. En terwijl ik thuis over de happening van Daniëls team vertel hoor ik, in stereo, Bob Benny zingen over «Een gouden roos, september». Pseudodichters hebben «een laatste zonnezoen» uitgevonden, maar déze binding van bloemen is authentiek. Wouter VLOEBERGH Nederlander Curfs hielp Ost een heel eind op weg in het vak, spoorde hem ook aan om in de sierteelt- vakschool in Vught, Noordbrabant, een vleug tech nische bagage te gaan opdoen. Daniël werkte twee jaar in Nederland en volgde er een meesteroplei- ding; als jongste van alle studenten behaalde hij z'n diploma, hij werd bovendien primus. Hemelsbreed is het verschil in opleiding tussen Nederland en België. Daniël Ost: «Bij ons moet je voor hetzelfde diploma alles weten over wel 3000 planten. De opleiding in België loopt mank. In Nederland moet je o.m. ook kunstgeschiedenis onder de knie krijgen. En daar beoordeelt men je op wat je in je mars hebt, op de kwaliteit, het heeft geen belang wie je ként of vanwaar je bént. In Nederland krijgt een bloemist-in-spe een voltijdse opleiding. In België moet je tijdens je opleiding niet zelden karweitjes gaan opknappen in een winkel, de zaak van een gevestigd bloemist gaan schoonhou den; maar wat léér je daar in godsnaam bij?». De Belgische bloemisterij maakt Ost dus allerminst blij. Niet dat ze in de tuinbouwscholen van Melle en Vilvoorde onbenullen zouden kweken, maar er wordt te pas en te onpas met kloekklinkende titels als «Master of Floral Art in Belgium» geschermd, terwijl zo'n vermelding nauwelijks wat voorstelt. Toen Daniël destijds een soort studieklub voor bloemisten oprichten wou kreeg hij géén respons. Omdat, zegt hij. hier alles zo konkurrentieel beke ken wordt. In Nederland is naijver uit den boze, daar werkt men samen, in een sfeer van kollegiali- teit. Het niveau in Nederland, in Duitsland ook, is stukken hoger dan bij ons: «In België heb je een twintigtal mensen met een heel hoog niveau, de rest is een puinhoop». Komt ondermeer, zegt Daniël, omdat iedereen die dat in Belgï wil zich als bloemist vestigen mag, er is gewoon géén vestigingswet En zo kan je 't meemaken dat in der kernstad Sint- Niklaas, op een bevolking van pakweg vijftigdui zend, liefst 26 bloemisten aktief zijn, da's één op tweeduizend. Handwerkateliers Sedert twee jaar exploiteert Daniël Ost de Floreal- zaak aan het Lieve-Vrouwplein, Z'n vennoot Ed- gard Van Poucke legt zich op het «veldwerk» toe, op het kweken, en Daniël legt de artistieke, de kreatieve toets. Daniëls vrouw Marianne Boeykens bereddert het zakelijke aspekt. Want kommercie, daar heeft de bloembinder niet zo'n feeling voor. Hoewel het erbij hoort natuurlijk. Bloemschikken kan je in Sint-Niklaas op leuke, inventieve wijze leren. Een jaar of vijf geleden immers nam de stedelijke overheid het initiatief, in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat met een kursussenreeks handwerken te starten; ateliers waar je beminnelijke bezigheden als weven, makra- mé én bloemschikken ofte bloembinden studeren én- beoefenen kunt. Daniël Ost verzorgt de kursus bloemschikken, in vier leerjaren. Elke drie weken rukken een twintigtal studenten aan. Ze komen uit alle leeftijdskategorieën, uit diverse sociale geledin gen. Dokters- en notarisvrouwen, arbeiders ook. Daniël Ost wordt in die ambachtelijke cyklus bijna uitsluitend met vrouwen gekonfronteerd. In al die jaren heeft hij maar één mannelijke leerling gehad. Maar de heren hoeven daar géén frustratie aan over te houden want, zegt Daniël, de echte top in het bloemschikken is een bij uitstek mènnelijke aange legenheid. Het fenomeen van de koks; de vrouwen zijn de keukenpieten (-mieten eigenlijk), de man nen oogsten kulmaire lauweren. Hoe gedegen is de vorming aan de handwerkate liers, afdeling bloemschikken? «Er zijn heel wat bloemisten die bléék worden als onze amateurs naar hun etalage komen kijken». Zet de stad de bloemis ten een pad in de (keur) korf? Nu ja... Tulpen uit Parijs Het palmares van Daniël Ost. Indrukwekkend inmiddels. 1979, junioreskampioen van België bloemschikken. 1980, laureaat van de wedstrijd Goldene Orchidee in Hannover en gouden medaille op de Bundesgartenschau in Bonn. 1981, opge merkte expositie in de Warande in Turnhout en vooral deelname aan de manifestatie «Mens en Landschap» in de Antwerpse Zoo, een tentoonstel ling waaraan toen in de Wase media al te weinig ruchtbaarheid werd gegeven. In april van dit jaar wordt in Gent een orchideeëntentoonstelling geor- ganizeerd, Daniël Ost neemt het. «arrangement» van de botanische tuinen daar voor zijn rekening. Hoe omschrijf je de eigen stijl van de Sint-Niklaze- naar? Hij gaat uit van de organische struktuur van bloemen en planten. Hij situeert zichzelf bij de meer progressieve binders. Terwijl een klassiek bloemist, zegt Daniël, doorgaans zo veel mogelijk bloemen voor zo weinig mogelijk geld zal aanbie den, houdt hij het vaak bij sieraden waarin soms hooguit één bloem zit, het andere materiaal bestaat uit paddestoelen of boomstronken b.v. Die éne, geïsoleerde bloem komt dan veel beter tot haar recht. Ik vraag hem wat hij de mooiste bloem vindt. Het antwoord ligt voor de hand: die bestaat niet. Als hij dan toch ergens een voorliefde voor heeft dan zijn het papavers. De match Nederland-België is nog niet uitgespeeld. Daniël: «In Nederland worden de bloemen nog groèn verkocht, in België gaan ze 't best van de hand als ze bijna uitgebloeid zijn. Dat komt doordat men zicli in Nederland bloemen aansqhaft om het eigen interieur op te frissen terwijl in België bloe men kado gedaan worden en (dus) effeékt moeten maken.» Bloemen kunnen bedriegen. Daniël vertelt: «Een ruiker tulpen uit Nederland kost tweehonderd frank, voor de goedkoopste. Maar één Parijse tulp heb je niet voor minder dan tachtig frank; da's dan wel een groot exemplaar, eentje op een stengel van wel een meter, een stevige bloem die lang mee gaat». Talentrijk team De nationale wedstrijd in Brussel. Daniël deed voor de éér mee, beslist niet om het geldgewin. Want een kampioen sleept géén karrevracht prijzen in de wacht, integendeel. Het vergt een flinke investering als je lauweren oogsten wil. Er zijn er die, met het oog op deelname aan de nationale finale, duchtig in de portemonnee kunnen tasten ter voorbereiding van hun werkstuk. Daniël kan dat niét. Maar hij heeft vrienden, heel getalenteerde kompanen. Op de Heizei moesten vijf opdrachten tot een goed einde worden gebracht. Tafelversiering, bruidsboe ket, een vrij werkstuk rond het thema «pollutie», handgebonden showboeket en tenslotte een «ver rassingsopdracht» die inhield dat je in vijfenveertig minuten een pakket bloemen moest verwerken. Daniël wou de perfektie, hij bereikte ze ook. Dat topniveau halen kon dankzij de inzet van een subliem team uit Sint-Niklaas. Rik Zaman en z'n zoon Dirk, Rudolf Fischer en diens zoon Peter bouwden de metalen konstruktie ter ondersteuning van een kaars. Vaklui zijn het, ook op andere terreinen hebben ze zich onderscheiden. Neem nu Rudolf Fischer; die is breigoedtechnikus maar ge niet ook vermaardheid als verzamelaar van unieke kruidenboeken. En dan heb je nog Edith Zaman, zij batikte het tafelkleed waarmee Daniël in Brussel pronkte. Ze heeft wel hondervijftig uur gewerkt aan dat kleed, da's niet in geld te vertalen. Het glaswerk en de borden werden, speciaal voor het kampioenschap, geblazen door Dieter Dorn- heim uit Wijnegem en Luikenaar Louis Leloup. Zeg gerust dan Daniël Ost voor de sierlijke evoka- tie in Brussel de ideeën aandroeg en dat de vrienden voor de materieel-technische ruggesteun instonden. De vrienden, dat zijn öök zeer zeker de uiterst onderlegde tekenaar Roeland Pieterz. D'Haese (die vorig jaar in Walburg tentoonstelde) en zijn vrouw Hilde Pijl (de dochter van glazenier Staf Pijl); én Roelands broer Frans D'Haese, keramieker. Teamwork waarvan je dra nog horen zal in Sint- Niklaas en omstreken. Dat je heel konkreet ook bekijken kan. In het najaar willen de dames en Daniël Ost: «Er zijn heel wat bloemisten die bleek worden als de'amateurs van de handwerkateliers hun etalage komen bekijken», (dw) heren een stunt uithalen middels een gezamenlijke expo: bloembinden, keramiek, tekeningen, schil derijen, weefsels, Daniël Ost belooft dat het iets, subliems zal worden. Wellicht wordt het de Carlton in de Stationsstraat in Sint-Niklaas, als het daar om een of andere reden niet lukt kan men ongetwijfeld in de Bank Brussel Lambert terecht. Het kreatieve klubje uit de Wase hoofdstad heeft met dat opzet géén kommerciële bijbedoelinkjes of zo, men zal naar die happening toeleven omdat men het tof vindt, zinvol. Het moet stilaan duidelijk zijn: Daniël Ost, be faamd bloembinder, schitterend schikker met we reldklasse, dien je te situeren in zijn artistiek heel boeiende entourage. Deze jongeman dribbelt zich niet op z'n eentje doorheen de power en de flowers van de kunst, hij speelt z'n maats aan en wordt op zijn beurt door hen aangespeeld. Vlinders verzamelt hij (Leo Mets achterna?), schel pen. En superieur tekenwerk van Roeland Pietersz. D'Haese. Hij toont me twee werken. We zitten op dezelfde golflengte als we dat ene béter vinden dan het andere, maar ambachtsman Ost zegt dat er iets niet klopt met een bengelende bil, D'Haese heeft een technisch foutje begaan. De vrienden zijn enthousiast voor eikaars prestatie, maar gejuich hoeft niet kritiekloos te zijn. Bloemen, hij is er zéér mee in z'n schik. Of, beter nog: ze vormen een boeiend bindmiddel voor hem. Fleurige nuancering, al doen bloemschikkers en bloembinders gelijkaardige dingen. Sint-Niklaze- naar Daniël'Ost betreurt dat de bloemenbinderij de laatste tijd «verworden» is tot steken, schikken. Veel liever hanteert hij de meer ambachtelijke term binden; die impliceert dat je je technische vernuft kan demonstreren, een boeket bundelen is een hele uitdaging voor een bloemist. Binden doe je enkel met de schaar, voor het schikken heb je een ruiker recipiënten nodig. Middenstander is hij. Ook. Maar vooral toch kun stenaar De kundige kleinhandelaar die aan het platgewalste Onze-Lieve-Vrouwplein werkt én woont (met uitzicht op kerk en kantoortoren) heeft géén hoge dunk van de naar zijn smaak té kommer ciële gang van zaken in de bloemenbranche. «Het is absurd dat je midden december een zomerruiker kopen kunt. In de natuur zijn dan alle bloemen verdwenen». Nederlandse kwaliteit Een beker heeft bij buitgemaakt, onlangs, op de Vakbeurs Florex die op de Heizei plaatsvond. Da niël Ost is Belgisch kampioen bloemsierkunst en mag in september als enige Belg deelnemen aan de European Cup die voor de tweede maal in ons land wordt georganizeerd (de eerste keer was in 1958). In 1985 wordt de Sint-Niklazenaar, als lonely Bel gian opnieuw, uitgestuurd naar de met auto's én werklozen volgestouwde Amerikaanse stad Detroit, waar de wereldbeker als een kroon op het bloemen- schoon prijken zal. Vanuit de provinciale selekties schikte en bond Daniël zich naar de landelijke finale. Elke provincie mocht twee mensen afvaardigen. De Walen tellen nauwelijks mee, hun enthousiasme terzake is ge ring. De overkoepelende bloemistenvereniging mag dan een franstalige afkorting (UFB) in het banier voeren, de vaardigsten komen uit Vlaanderen. Da niël (ze noemen hem ook Dany, maar Daniël hoort hij liever) is aangesloten bij de Antwerpse afdeling. Dat komt door twee omstandigheden. In het Oost- vlaamse bloemencentrum Gent spiegelt men zich voor de opleiding aan vooral Duitse voorbeelden, en Daniël kreeg een Nederlandse vorming. En dan is er het «feit» dat de Sint-Niklazenaar over géén auto beschikt en makkelijker naar Antwerpen spoort. Nederland betekent nogal wat voor de straks 28- jarige bloemenboy. Hij studeerde bloemsierkunst aan het Imov (instituut voor middenstandsoplei ding) in Gent en verzeilde daarna, ter vervolma king, in de bloemenwinkel aan de Parklaan in Sint- Niklaas die door de heer Curfs werd uitgebaat. Daniël Ost kampioen bloembinden. De erevoorzitter van de UFB, de heer Van Hove, overhandigt de Sint- Niklazenaar de beker.

De Voorpost | 1983 | | pagina 28