Werner heeft er alles voor gedaan Van Der Fraenen op een haartje van de titel Een onthullend gesprek met de ouders van vice-wereldkampioen Van Der Fraenen Gemeente Lebbeke geeft sportinitiatie Nationale Veldlooptweedaagse te Lebbeke 40 - 25.2.1983 - De Voorpost VELDRIJDEN Toen Van Der Fraenen drie weken terug Belgisch liefhebberskampioen veldrijden werd, maakte men hier en daar gewag van «de verrassing» en men hechtte er blijkbaar niet al te veel belang aan. Van Der Fraenen had wel een mooie wedstrijd gereden maar of hij nu echt de revelatie was daar durfde men zich niet over 'uitspreken. Trouwens, in de pronostieken in de grote dagbladen werd nergens gewag gemaakt als zou Werner een serieuze kans op de wereldtitel gehad hebben. Maar dat zal dan wel aan Van Der Fraenen zelf gelegen zijn. Toen hij kampioen van België werd liet hij zowat uitschemeren of de titel hem puur toevallig in de schoot geworpen werd. Hij verkeerde juist in een zeer goeie dag, het parcours was hem op maat gemaakt, hij had een goeie start en was van alle pech gespaard gebleven. Wel, het staat nu meer dan vast dat we dat alles wel met een grote lepel zout mogen slikken. Wanneer hij Belgisch- en vice-wereldkampioen werd dan komt dat enkel en alleen omdat Werner alle kwaliteiten in zich heeft van een groot kampioen. Van Der Fraenen is iemand, dat zijn knieschijf geraakt is die de middelmaat schuwt maar dat blijkt goddank als de pest en nog niet in het loos alarm. Wel is zijn knie minst als het om zijn sport vol water en in de komende gaat. Dat was ook zowat de veertien dagen kan hij zijn reden waarom hij als twee- knie praktisch niet plooien, dejaars nieuweling een Na een tijdje blijkt alles ech- punt zette achter het wiel- ter opperbest te evolueren, rennen op de weg en dat Het is in die tijd dat Werner ondanks het feit dat hij dat- er serieus begint aan te den zelfde seizoen toch 7 maal ken om met het veldrijden te met de bloemen mocht stoppen. Toch wil hij het zwaaien. Hij was er zich ter dege van bewust nooit een hoogvlieger te worden. Het viel ook nogal dikwijls voor dat niet de beste, maar de leepste op het hoogste scha votje terecht kwam, dat al les samen deed hem het de finitieve besluit nemen het maar eens in het veld te proberen. Dat hij kon fietsen had hij al bewezen en lopen kon hij ook, voor hij met het wielrennen begon trad hij regelmatig als veldloper aan. Het viel meteen goed mee, in zijn eerste jaar slaagde hij er maar liefst 1 O-maal in de beste te zijn. Het jaar daarop verliep ook al pro bleemloos. De overwinnin gen stapelden zich op en hier en daar werd geopperd dat een groot kampioen aan het ontluiken was. Maar zoals al eens meer gebeurt, aan mooie liedjes komt maar al te vlug een eind. Wemer moest zijn leger dienst vervullen en daar Fraenen zou Wemer een se- rieuse aanspraak op de titel gemaakt hebben zonder al die pech. «Stel je voor twee maal lek rijden op zo een snelle omloop. Ik kan je ver zekeren dat zoiets in de kle ren kruipt temeer, onze Wer ner wou dan telkens weer zo vlug mogelijk de opgelopen achterstand goedmaken en het zijn juist die korte maar had dan nu maar daar staan beweren bij.de eerste drie te eindigen, daar is hij zeker de man niet naar. Nadat hij een eerste maal op het par cours waarop het kampioen schap verreden werd ge traind had, liep hij er zeker niet met komplexen bij en iedereen uit het Belgische kamp die hem op het terrein aan het werk gezien had was ervan overtuigd dat hij vooraan te verwachten was. Toen Werner Belgisch kam pioen werd liet hij zowat blijken dat de titel hem puur toevallig in de schoot ge worpen werd, een bijzonder goeie dag te hebben en daar bovenop een flinke dosis ge luk. Nu op het wereldkam pioenschap was het juist tegenovergesteld en zou den op uit trekken ook al niet. Maar week in week uit alle dagen op tijd naar bed, op regelmatige tijdstippen zijn eten maar wel altijd wat de pot kookt. Natuurlijk draag ik er wel zorg voor gezonde voeding te serve ren. Elke week wordt hij tweemaal door mijn man zelf gemasseerd. Bij de kine- sist gaan is er niet meer bij, dat kost handenvol geld en het werpt geen vruchten af. Ook houdt hij een boekje bij, een soort dagboek, daar ko men dan wel geen liefdes verhalen in voor maar een precieze beschrijving van wat hij dagelijks aan trai ning gedaan heeft. Dat zou hem dan in de toekomst ze9d 9een startgeld ontvan- tevreden zijn van zichzelf, moeten kunnen helpen om gen had. Wel, je mag gerust Daarom zocht hij wekelijks op het juiste tijdstip in vorm zijn, daar is nooit een woord de plaatsen op waar de ech- De ouders van Werner Van Der Fraenen nog een tijdje proberen maar als dan blijkt dat hij de top nooit zal kunnen ha len dan zal niemand hem er kunnen van weerhouden. Dan stopt hij definitief, een meeloper wil hij niet zijn. Het is verwonderlijk maar nadat de blessure aan zijn knie hersteld is begint hij van week tot week beter te presteren. Zodanig zelfs dat hij als eerste reserve wordt geselekteerd voor het we reldkampioenschap. Intus sen is hij ook bij Bertje Ver- meire te rade gegaan en die geeft hem enkele raadge vingen mee die Werner goed in zijn oren heeft ge knoopt. Bertje ried hem aan wat meer aan intervaltrai- ning te gaan doen en die krachtenslopende achter volgingen die hem uiteinde-, lijk de das omgedaan heb ben. Het zou allemaal zo erg nog niet geweest zijn mocht in de laatste ronde die ver foeide ketting niet vastgelo pen zijn tussen de kroon- wieltjes en het frame, maar ja, gedane zaken nemen geen keer en tenslotte is dat nu eenmaal ook een aspekt van cyclocross». Dacht Wemer voor zijn ver trek een kans te hebben? Dat kan ik echt niet zeggen, maar hij zal wel verwacht hebben een goede wedstrijd te rijden. Zijn konditie groei de de laatste weken naar een piek toe en juist voor zijn vertrek zegde hij nog dat hij zich nooit sterker gevoeld men eerder kunnen zeggen dat hij door het noodlot ach tervolgd werd. Waarom toen zo'n bescheidenheid? In het Belgisch kampioen schap reed hij zijn beste wedstrijd van het seizoen. Natuurlijk had hij er zijn sei zoen op afgesteld. Toevallig had hij die overwinning niet behaald. Bertje Vermeire had het trouwens al 14 da gen daarvoor gezegd dat Wemer zonder brute pech nationaal kampioen zou worden. En waarom die be scheidenheid? Tja. met som mige persjongens is het op passen geblazen en wan neer je zou zeggen ik hoop binnen de eerste drie te zijn maken ze daar direkt van: «Mijne kop af als ik niet i binnen de eerste drie ein dig». Dit maar bij wijze van spreken. Als zoiets dan in de krant verschijnt, zelfs al heb je het niet gezegd en je kan die pronostiek niet laten uit komen, word je dat niet door iedereen in dank afgeno men en dan heb je daar ook nog dat je niet zomaar in je kaarten moet laten kijken. Maar kom, hij heeft nu toch bewezen heel wat in zijn mars te hebben en op zowat elk parcours uit de voeten te kunnen. te komen. Ook draagt hij een geweldige zorg voor zijn materiaal, wat zeker van groot belang is voor een crosser. Dat hij van vreugde zijn fiets tegen het asfalt smeet na afloop van het we reldkampioenschap. zoals in een krant gezegd wordt, dat is zeker niet waar. Wer ner beseft maar al te goed dat zo'n fiets stukken van mensen kost en wat wij er voor gedaan hebben om hem met het beste materiaal te kunnen laten rondhossen. Enfin ja, dat zal dan mis schien wel in die man zijn verbeelding gebeurd zijn. De laatste tijd krijgen we zo stilaan de indruk dat niet alles wat in de krant ge drukt staat strookt met de werkelijkheid. Zo konden we enkele weken terug le zen dat hij nog een eitje te pellen had met de inrichters van de supperprestige-cross omdat onze Werner zoge- over gevallen en toen Wer ner niet deelnam aan de cross in Nieuwerkerken om dat die doodgewoon niet in zijn programma paste, werd er geschreven dat zijn sup porters misnoegd waren om dat hij het vertikte dicht bij huis een cross te rijden. Werner heeft zowat 20 sup porters, niet veel natuurlijk, maar het zijn stuk voor stuk mensen die voor hem door het vuur gaan. Die mensen laten het aan Werner zelf over om beslissingen te nemen». Wat ligt volgens jullie aan de basis van zijn prachtig presteren? In de eerste plaats zijn door zettingsvermogen en zijn wil om de beste te zijn. Kijk, hij heeft dit jaar 5 B-crossen gereden en daar won hij er 4 van. Het zint hem niet erg om in de B-kategorie aan te treden, dan heeft hij weinig weerstand en zou hij te vlug te vedetten aan de start kwamen. Een jaar terug dacht Wemer er ernstig aan definitief met het veldrijden te stoppen, hoe zit dat eigenlijk? Vorig jaar geraakte hij maar niet op dreef en dat ondanks alles wat hij voor zij® .sport gedaan had. In de zomer nog had hij aan krachttrai ning gedaan en ging hij we kelijks en dikwijls tweemaal per week naar de kinesist waar hij allerlei oefeningen deed om aan kracht te win nen. Kwam daar dan nog die val bij. Hij presteerde wel niet zo slecht, meestal eindigde hij binnen de eer ste tien, maar voor spek en bonen wilde hij er zeker niet bijlopen. Indertijd stopte hij met het wegrennen omdat hij dacht nooit uit de mid delmaat te kunnen treden. Het is eigenlijk aan mijn vrouw te danken dat hij er mee doorgegaan is. We hadden er zo veel voor ge daan. Er vele vele center ingestoken want cyclocross is geweldig duur, zeker je het op een behoorlijk veau wil beoefenen. Toen heeft mijn vrouw hem vooralsnog kunnen overtui gen nog eens alles op alles te zetten en dat heeft ni vruchten afgeworpen. Éi genlijk zijn wij misschiet nog gelukkiger dan hijzei want ook onze inspannin gen worden beloond. Moes je zien wat mijn vtouw e allemaal voor gedaan had je zou nogal ogen opzetten elke dag wassen, tweemaa daags gaat hij op training in de voormiddag en in de namiddag en evenveel ke ren komt hij met een vuils training naar huis. Maar e is nog meer. Regelmatii gaat Werner op training ii Temat. Er ligt daar eei prachtig parcours. Maar 1 is er geweldig gevaarlijk daarom is het best dat ie mand meegaat mocht hi daar immers een erge val maken, het zou uren dures vooraleer iemand je zou vin den en hulp kunnen bieden Dat is dan ook nog een taal die moeder Van Der Fraenei op zich neemt. Door de Gemeentelijke Sportdienst van Lebbeke wor den initiatielessen gegeven in volgende sporten: zwemmen, tennis, badminton en turnen. 10.30 u.. donderdag van 9.30 u. tot 10.30 u., van 14 tot 15 en van 16 tot 17 u., op vrijdag van 14 tot 15 en van 16 tot 17 u. Zwemmen Vanaf 5 jaar kan men terecht in het zwembad voor tien lessen van één uur. De kursus start vanaf 9 maart en heeft plaats op woensdagnamiddag. Degenen die jonger zijn dan 7 jaar leren zwemmen tussen 13.15 en 14.15 u. Wie ouder is dan zeven jaar springt in het water om 14.15 u. en de gevorderden worden ver wacht tegen 15.15 u. Men betaalt alleen het gewone zwembadtarief. Tennis Van zodra men acht jaar geworden is kan men een kursus volgen van tien lessen tennis. De reeks begint op 14 maart. Men speelt op dinsdag van 9.30 u. tot Badminton Ook hier mogen de jongste deelnemers acht jaar zijn voor een lessenreeks van tien keer één uur. De lessen hebben plaats elke vrijdag van 11 tot 12 uur. Turnen De duur van deze kursus is onbeperkt, maar men moet wel achttien jaar zijn. De lessen hebben plaats op woensdag van 8.30 u. tot 9.30 u. De deelnemings- prijs voor tennis, badminton en turnen wordt verdeeld onder de aanwezigen met een totaal van 150 fr. per lesuur. Al deze kursussen worden niet in klasverband gegeven en gaan telkens door in het gemeentelijk sportcomplex, Albert I-straat 120, te Lebbeke. bleek hij niet de nodige faci liteiten te krijgen om zijn sport te kunnen beoefenen. Na zijn legerdienst kwam er niet direkt enige verbetering in de situatie. In de eerste crossen die hij reed kon hij geen poot mee. Het demora liseerde hem zodanig dat hij datzelfde jaar geen noe menswaardige uitslagen liet optekenen, maar hij was er van overtuigd er het vol gend seizoen eens echt tegenaan te vliegen. Het seizoen was amper teneinde en als een bezetene ging hij aan het werk om zijn kondi tie tegen het komende veld- ritseizoen op peil te hebben. Wekelijks ging hij tweemaal bij een kinesist om massage en om aan krachttraining te doen. Thuis dartelde hij tot vervelens toe met zware ge wichten rond. Sleepte zijn vaders wagen voort om toch maar die kracht aan te kwe ken die hij dacht nodig te hebben en een drietal maanden voor het veldrit- seizoen startte, ging hij op de weg koersen om toch maar tijdig in konditie te zijn. Wie dacht dat de grote doorbraak er nu zou komen had het goed mis. Een plaatsje tussen de eerste tien zat er af en toe wel in maar daarmee is dan ook alles gezegd. Om een lang verhaal kort te maken, na zowat overal ten rade te zijn gegaan slaagde een sportdokter erin een diagno se te stellen. Werner had een tekort aan ijzer in zijn bloed. En dat zou wel eens het' gevolg van overtraining kunnen geweest zijn. Met een geeft de dokter hem ook de raad het wat kalmer aan te doen. Doch echt merkbaar verbetert de situatie niet en als hij dan in december van datzelfde jaar, we schrijven 1981, een erge val maakt in een cross in Sar Bernard waarbij hij zich ernstig aan de knie kwetst ziet het er in eerste instantie naar uit dat het veldrijden voor Van Der Fraenen definitief gedaan zal zijn. Er wordt gevreesd hele poespas van krachttrai ning aan de kant te schui ven. Volgens Vermeire moet hij de kracht die hij op dat moment tekort komt in het veld zelf aankweken. Het helpt, op het einde van het seizoen kan hij hier en daar al eens aan de bak komen. Het voorbije veldritseizoen, op het ogenblik dat deze tekst verschijnt is het sei zoen teneinde, werd voor Van Der Fraenen de opstan ding of beter nog de weder opstanding: 8 overwinnin gen, kampioen van België en vice-wereldkampioen. Het heeft er alle schijn van dat deze man met zijn 23 jaar, wat relatief jong is, een crosser presteert nor maal best tussen zijn 25* en 30*, nog lang zijn hoogte punt niet heeft bereikt. Uit vroegere gesprekken met Werner leerden we dat hij nogal bescheiden is en dat zeker als het om zijn eigen persoontje gaat. Uit spraken als «ze zullen gin der met mij rekening moeten houden» of «ik zal er ginder eens invliegen» mag je van Wemer vooralsnog niet ver wachten. Daarom togen we maar zo vlug mogelijk naar Werners ouders voor een ge sprekje. Moeder en vader Van,Der Fraenen zijn onge twijfeld zijn grootste suppor ters en ze waren dan ook naar Birmingham afgereisd om hun telg aan het werk te zien. Wanneer we aanbel len waarschuwt een buur vrouw ons nog dat ze 's mor gens maar om 7 uur gearri veerd zijn en het is haar duidelijk aan te zien dat ze betwijfelt of ze niet meer te bed liggen. Gelukkig voor ons schijnen ze daar niet al te veel slaap nodig te hebben. Zelf hebben ze Wemer na zijn prachtprestatie amper kunnen spreken maar vol gens hen was Wemer best tevreden met zijn tweede plaats en zal hij er niet van wakker liggen dat het nog mooier kon geweest zijn. Volgens vader Van Der Werner eet gewoon met de dagelijkse keuken mee. Doet, of beter laat Werner veel voor zijn sport? Moeder Van Der Fraenen: «Dat zou ik willen geloven. De laatste twee jaar leeft hij voor zijn sport. Je zou kun nen zeggen dat hij een mon nikenbestaan leidt en het is maar goed dat hij nu einde lijk eens loon naar werken krijgt. Mocht je gezien heb ben wat hij er allemaal voor gedaan heeft. Het is gewoon onvoorstelbaar. Pintjes drin ken dat is er niet bij. Tot een stuk in de nacht met vrien- Wereldkampioenschap veldrijden te Birmingham Atletiekklub Lebbeke organiseert op 5 en 6 maart een Nationale Veldlooptweedaagse voor dames en heren. De dames starten op zaterdag 5 maart om 15 uur en de heren op zondag 6 maart om 14.30 u. De wedstrijden hebben plaats in de omgeving van Jeugdcentrum De Mot. de Leö Duboisstraat en de Ring te Lebbeke. Alle leeftijdskategorieën en atleten, aangesloten bij de V.A.L. en de L.B.F.A. worden toegelaten. Er is ook een klubklassement per drietal voorzien. De inschrijvin gen worden verwacht op het klubsekretariaat. Hees terstraat 2, tot 4 maart. De klubafgevaardigden wor den verwacht op De Mot vanaf 13 uur. Kleedkamers zijn er voorzien in de Technische School, in de bovenzaal van Brouwerij Dubois of in het Lebbeekse sportkomplex. Uiteraard zijn er veel waardevolle prijzen voorzien. Elke atleet die de wedstrijd uitloopt ontvangt een naturaprijs. De plaatsen van de prijsuitreiking zullen op het sekretariaat worden aangeduid. SK Vliezele-Oordegem 1-1. Mare Renneboog scoordi reeds 27 keer voor de koplopers uit Vlierzele. Ook hiet slaat hij achter het kanon, (per) Op een uitzonderlijk snelle en bijgevolg spektakulai- re omloop was het voor de Aalstenaar Werner Van Der Fraenen ei zo na raak. Het scheelde maar een haartje van een kletskop (zo wordt dat in het Aalster- se toch gezegd) of Wemer was de nieuwe wereldkam pioen cyclocross. Na een race vol tegenslag, moest hij in de spurt slechts enkele centimeters prijsgeven aan een meesterlijk spurtende Tsjech Radomir Simuneck, de vice-wereldkampioen van vorig jaar. Het heeft Van Der Fraenen echt niet meegezeten in het voorbije wereldkampioenshap. Tweemaal reed hij lek en bij het ingaan van de laatste ronde ratelde zijn ketting naast het kroontje. Genoeg pech dus om de handen vroom gevouwen boven het hoofd te heffen en genade af te smeken voor het onrecht dat je wordt aangedaan. Maar dat deed Van Der Fraenen nou net niet. Na elke tegenslag beet hij de tanden nog wat meer op elkaar en werd de hem zo typerende verbeten trek om zijn mond. wanneer hij in volle inspanning is, nog dramatischer en het is dankzij zijn onbetwistbare klasse en doorzettingsvermogen dat hij er steeds weer in slaagde bij de koplopers aan te pikken. Dat hij in dergelijke omstandigheden een eervolle tweede plaats uit de brand wist te slepen, bewijst eens te meer dat hij alle kapaciteiten in zich heeft om een groot kampioen te worden, als hij dat dan voor sommigen nog niet mocht zijn maar om terug te komen op het wedstrijdverloop. Al in de eerste ronde koos de Tsjech Frantisek Kloutchek het hazepad nadat hij aan een massale valpartij, waarbij de meeste favorieten betrokken waren, kon ontsnappen. Gedurende vier van de zes af te leggen ronden bleef hij aan het kommando, maar onder druk van de Pool Makowki, de Fransman Daniël, Van Der Fraenen en Derey kon hij niet langer standhouden en dit ondanks het prachtig afstoppingswerk van Fisera en Simunek. Op dat ogenblik had Van Der Fraenen al af te rekenen gehad met twee lekke bandjes en evenveel keren een achterstand van zo'n goeie 75 m moeten goedmaken. Toch bleek hij over nog genoeg reserves te beschik ken om samen met Simuneck en Peter Klouchek in de aanval te gaan. Bij het ingaan van de laatste ronde was toen duidelijk dat de winnaar bij dit drietal diende te worden gezocht. Met nog twee kilometer te gaan ratelde op een snelle en hobbelige rijstrook de ketting naast het kroonwieltje. Een materiaalpost was er niet onmiddellijk in de buurt en Werner kon zelf met een paar nijdige rukken aan die vervloekte kettig het euvel verhelpen. Meteen ook lag hij een goeie 50 meter achter op de twee koplopers die er alle heil in zagen Van Der Fraenen op afstand te houden. Met bovenmenselijke krachten slaagde hij erin de twee Tsjechen op amper 250 meter van de finish bij te benen. Tijd om even op adem te komen was er dus niet bij en Van Der Fraenen luidde meteen de aan- valsklok. Net voor ze uit het veld op de asfaltbaan die naar de aankomst leidde opdraaiden had hij nog een 10 meter voor maar het was daar ook dat de Tsjech Simunek als een akrobaat uit de bocht kwam e*1 meteen de kloof dichtte. Van Der Fraenen zocht nog even naar de geschikte versnelling maar dat was fout. Simuneck, die al goed op dreef was, maakte van die kleine onoplettendheid meesterlijk gebruik en spurtte Van Der Fraenen voorbij. Met bovenmenselij ke krachtinspanningen probeerde Van Der Fraenen nog te remonteren en het leek er nog op dat hij het pleit in zijn voorbeeld zou beslechten, maar het mocht niet zijn. Met een zuchtje moest hij het meesterschap van Radomir Simuneck ondergaan.

De Voorpost | 1983 | | pagina 40