Mario Mertens: «De sociale kontakten even belangrijk H.B.C. Dendermonde wint topper De Voorpost - 25.2.1983 - 43 HANDBAL Laureaat Persprijs 1982 Sport «De beste ervaring uit mijn handballoopbaan is mijn deelname aan de Wereldkampioen schappen op de Far-Oer Eilanden. Op sportief vlak was mijn bijdrage eerder beperkt, ik zat regelmatig op de bank als wisseldoelman, maar de vrienden die ik daar gemaakt heb, het sociale kontakt dat daar mogelijk was, is voor mij een enige belevenis geweest. Het kleine land heeft op mij een onvergetelijke indruk nagèlaten, zowel het natuurschoon als de bewoners. Ik heb de Far-Oer doorkruist en overal werd ik met open armen ontvangen. Met 200 zijn wij daar toegekomen, volslagen onbekenden uit verschillende landen maar als de Wereldkampioenschappen voorbij waren en wij allen opnieuw op de boot stapten, uitgewuifd door tienduizend bewoners van de Far-Oer, waren de 200 één ploeg, allemaal vrienden». Deze uitspraak typeert Mario Mertens, verkozen tot sportlaureaat 1982 door de Dendermondse Perskring. De handbaldoelman die zowat 50 maal geselecteerd werd voor het nationale team, is zeker geen sportverslaafde die enkel prestaties en resultaten nastreeft. Voor hem zijn de sociale kontakten «mensen ontmoeten, vrienden maken» zegt hij die voortvloeien uit zijn handbalbedrijvigheid minstens even belangrijk als zijn «palmares». Avantikeeper Mario Mertens: persprijs voor de sport, (v) Rijk gevulde loopbaan leerde voor de handbal- De op 13 april 33 jaar wor- sport. Op 16-jarige leeftijd dende Dendermondenaar, werd hij vrij onverwacht in die zopas verhuisde naar het eerste team van KAV Denderbelle, heeft nochtans Dendermonde gedropt tij een rijk gevulde loopbaan dens de wedstrijd Eupen- als handbaldoelman achter Dendermonde in 's lands de rug. Als student aan het hoogste reeks. Van dan af Dendermondse RITO was bleef Mertens steeds titula- het R. Waumans leraar ris-doelman bij KAVD on- L.O. die Mertens stimu- danks de konkurrentie van verschillende buitenlanders die later bij KAVD aanspoel den. Steeds wist hij zijn fa- nionplaats te beveiligen en toch was hij vriend gewor den van de Joegoslaven of Tunesiërs die later, als zij bij andere klubs, in andere landen speelden, bleven kontakt houden met Mer tens. In 1969 werd hij voor 1' landelijke H.B.C. Dendermonde - S.P.W. Menen 24-17 't Doags vèir karnaval», zoals de strooibriefjes van HBC hadden aangekondigd, heeft HBC Dendermonde het op de tweede plaats gerangschikte Menen verslagen zodat de ploeg van trainer Trienpont nu wel echt uitzicht krijgt op de titel. Gedurende driekwart wedstrijd werden de bezoekers overklast door een erg knap spelende thuisploeg en vooral tijdens de eerste helft bleef Dendermonde een klasse te iterk voor de Westvlamingen. thuisploeg had geop teerd voor een 3-2-1 verdedi ging en het was onmiddel lijk duidelijk dat Menen daar geen tegenzet op had! De bezoekers bleven met 1 pivot spelen en met worpen van buiten de 9-m lijn had de Dendermondse goalie Quisquater helemaal geen moeite. Dendermonde had wedstrijd bijzonder goed voorbereid. Keeper cjMannaert startte niet in de basisploeg, aangezien tij dens de heenmatch video opnamen van hem waren gemaakt. Trienpont had ook het ervaringrijke duo Van Dei Veken-Timmerman op- n 2 ffösteld om indien nodig met >en «joker» te kunnen uit lokken. Nochtans was men enigszins gehandikapt aan deze wedstrijd moeten be ginnen. Inderdaad, M. Van De Velde sukkelde met rugklachten en tijdens het wedstrijdbegin kwetste hij zich aan de voet zodat hij tijdens de tweede helft op de bank bleef. Menen opende de score maar een erg ge motiveerd spelende thuis ploeg stelde onmiddellijk gelijk en na 16' waren de bezoekers reeds op een 7-2 achterstand geplaatst. HBC bleef erg geconcentreerd verdedigen, dit resulteerde wel in enkele 2' straffen en gele kaarten, maar had te vens tot gevolg dat Menen amper 4 treffers lukte in de eerste 30'. Ruststand 10-4. Na de rust, mede door de foutenlast van enkele basis spelers. kwamen naast keeper Mannaert het erva ren duo Van Der Veken-Tim merman op het terTein. Sa men met een out-standing met nog iets meer dan een kwartier te spelen. Het klas sieke nummertje Van Der Veken-Timmerman had 5 strafworpen opgeleverd! En kele minuten later schakel de Menen dan over naar een 2-4 verdedigingspatroon. Plots stokte de Dendermond se aanval. Kollektief vlotte het nu ook veel minder goed omdat men toch een beetje te veel de individuele toer opging. In elk geval, dit minder goede laatste kwar tier is slechts een detail als men gedurende driekwart wedstrijd de rechtstreekse titelkonkurrent heeft over klast. De man per man ver dediging van Menen zorgde nog wel voor heel wat tref fers maar de Dendermondse zege stond toen al lang veilig. EVA Trainer Walter Van Poucke van FC Wieze liet zich in de spelende Batselier zorgden ongunstige zin opmerken zij voor een 17-8 voorsprong (vh) HCB Dendermonde: Quis quater en Mannaert. Van De Velde, De Pauw 4, Batselier 8, Van Cauwenberghe 4, Van Der Veken 5, Gyssels 3, Trienpont 1, De Bock 1, P. De Swaef. I' Nationale Magda Van Den Borre geeft de doorslag Tongeren - Avanti Femina Lebbeke 13-17 De wedstrijd Tongeren- Avanti Femina is een bijzon der aantrekkelijk kijkstuk jeworden. Beide ploegen bleken in staat het mooie van de handbalsport op de voorgrond te brengen maar Avanti beschikte met Mag da Van Den Borre over een speelster die zaterdag het wedstrijdverloop kon oriën teren. De ervaren Lebbeekse speelster, die tijdens de laatste wedstrijden reeds blijk had gegeven van een voortreffelijke vorm, scoorde te Tongeren zevenmaal en bezegelde daarmee het lot van de thuisploeg. In moei lijke momenten was Magda beslist niet bang haar ver antwoordelijkheid op te ne men, zoals bv. op het einde van de eerste helft toen zij tweemaal scoorde op het ogenblik dat-Tongeren tot 5- 6 was genaderd. Maar ook de andere Avanti-speelsters droegen hun steentje bij in deze overwinning die hen zo goed als zeker de Belgische titel zal opleveren. Lebbeke startte enorm sterk want na dat Bleyaert via een penalty de score had geopend stond het 0-5 na amper 8' spelen. Meteen was alle wedstrijd stress verdwenen en Avanti speelde nu erg ontspannen, dus erg goed. Tongeren, weliswaar even uit het lood geslagen door de vroege achterstand, liet echter de armen niet zakken en onder impuls van een sterk spe lende Huybrechts naderde het tot 5-6 10' voor de rust. Van Den Borre trad toen de finitief op de voorgrond. Met twee treffers bracht zij op nieuw rust in de Avanti- ploeg zodat via treffers van Van Damme en opnieuw Van Den Borre, Avanti met 6-11 leidde aan de rust. Ook na de rust bleef de wedstrijd bijzonder aantrekkelijk. Avanti bleef weliswaar het wedstrijdgebeuren kontrole- ren maar Tongeren bood erg goed weerstand. Bleyaert en Van Den Borre dreven de Avanti-voorsprong tot 6-13 op vooraleer de nationale doelvrouw Peeters met een uitworp de ver voor haar doel opgestelde Van Lan- genhove kon verrassen. Minder dan 10' voor hel ein de leidde Lebbeke steeds met 10-15 en het was goalie Van Langenhove die via een 7-m worp de 13-17 eindscore vastlegde. Na deze zege is het vrijwel zeker dat Avanti Femina het seizoen 1982-83 zal afsluiten met het beha len van de Belgische titel. Avanti Lebbeke: Van Lan genhove 1, Hauwelaert, H. Bleyaert 4, Van Den Borre 7. Cools 1, Lissens 1, Callens 1, Van Damme 2, Moonen, De Geest, Biesemans. Dirk Gyssels, steeds goed voor enkele Dendermondse doelpunten (v) H. Trienpont: «Nu zie ik het toch wel zitten voor HBC Dendermonde». Hubert Trienpont Dender mondse trainer-speler- coach bleek na de topper tegen Menen erg tevreden: «Het inbrengen van het duo R. Van Der Veken-Timmer man, is duidelijk een juiste gok geweest. De ervaring van deze spelers bleek van doorslaggevende aard te zijn. Het atletisch sterke maar taktisch onbestaande Menen liet zich regelmatig verrassen. Alle spelers heb ben zich ten andere gedra gen als echte klubspelers. ook diegenen die minder aan bod zijn gekomen. Na deze belangrijke zege en met deze uitstekende men taliteit in de ploeg is de titel in ons bereik. Met nog 5 wedstrijden voor de boeg waarvan 3 in eigen sporthal, moeten wij in staat zijn voldoende voorsprong te bewaren. Het is nu te hopen dat de 5 spelers die vrijdag voor de sportkom- missie moeten verschijnen i.v.m. de perikelen te Zand vliet, niet te zwaar bestraft worden. In ieder geval, als wij «op» Sasja winnen op 19 maart, heeft de achterstalli ge wedstrijd tegen Sparta Aalst minder invloed op de rangschikking. De andere drie wedstrijden tegen Ize- gem. Gent en Brabo mogen voor HBC geen probleem vormen». Tot daar H. Trien pont, die na een eerste on gelukkig seizoen bij Dender monde nu beloond kan wor den voor zijn inspanningen. het eerst opgeroepen voor de nationale ploeg en tot het seizoen 1971-72 bleef hij titu laris-doelman van het Belgi sche team. Wegens leger dienst werd zijn internatio nale carrière dan onderbro ken maar in 1975 deed de nationale coach opnieuw beroep op hem voor de wed strijd Frankrijk B - België te Parijs. Ondertussen was zijn klub KAVD ontbonden en Mertens transfereerde naar Ajax Lebbeke. Ondanks zijn nieuwe klub van 1® nationa le degradeerde naar bevor dering werd Mertens toch geselecteerd voor de natio nale ploeg en in 1976 brak een nieuwe periode aan in zijn loopbaan. Op 26-jarige leeftijd kwam Mertens nu ongetwijfeld op het hoogte punt van zijn sportcarrière. Naast zijn blijvende interna tionale kontakten via de Bel gische ploeg verscheen hij nu ook met zijn klub op het internationale toneel. In 1979 won hij met Avanti de Beker van België en speelde in 1980 tegen het Zwitserse Bern in het kader van de Europese Beker der Beker houders. In 1980 nam hij met het Belgische team deel aan de Wereldkampioenschap pen op de Far-Oer en ook in 1981 bleef Mertens deel uit maken van de kern van de nationale ploeg. In septem ber 1981 zette Mertens dan zelf een punt achter zijn in ternationale carrière. Hij speelde zijn laatste inter lands ter gelegenheid van de Peace-Cup in Egypte. Door de leiding van de Bel gische ploeg werd hij toen bedacht met een speciale afscheidsattentie. Opnieuw bleek daar dat Mertens over de gave beschikt enkel vrienden rondom zich te scharen. Mertens was noch tans lang niet uitgeblust als handbaldoelman. Beroeps bezigheden hij is compu- teranalyst en klubbelan- gen lieten hem niet meer toe aan do tijdrovende %'oorbe- reiding van de nationale ploeg te voldoen. Ondertus sen is Mario Mertens nog steeds titularis-doelman bij Avanti Lebbeke en het is niet uitgesloten dat hij in de herfst van zijn loopbaan met zijn klub de Belgische titel haalt. Geen «Matuvu» Mario Mertens is ontegen sprekelijk een aparte per soonlijkheid. Hij bezit een eigen visie, als hij eenmaal een lijn heeft getrokken zal hij er nog moeilijk van afwij ken. hij is assertief maar nooit agressief. Hij bezit de gave zeer sterk te kunnen relativeren. Hij schuwt ver plichtingen en de media zal hij nooit achterna lopen. Zijn sportcarrière neemt hij als een hobby en als zijn hobby hem geen plezier meer brengt zal hij er on middellijk mee stoppen. Een plakboek of andere uiterlij ke tekenen over zijn presta ties bezit hij niet. Nochtans heeft hij steeds zijn hand balloopbaan ernstig geno men, maar nooit in het mid- Mario Mertens speelde meer dan tien jaar geleden bij de Dendermondse eersteklasser KAVD. Men speelde toen in de sporthal van Temse. delpunt van zijn leven ge plaatst. Als wij het met hem hebben over de gerenom meerde trainers, zoals Gle- dic, Roganovic, Mikkelson en nog vele anderen, die in zijn loopbaan passeerden, ^blijkt nog maar eens zijn persoonlijkheid: «Iedere trainer bracht mij iets bij, maar mijn oordeel over de trainer is gewoonlijk in tegenspraak met dat van mijn ploegmaten. Dat is wellicht omdat een doelman andere normen hanteert in zijn beoordeling». Enkele mensen uit de handbalwe reld liggen hem niettemin nauw aan het hart. «R. Wau mans, die mij ooit de eerste stappen in het handbal aan leerde blijft ook nu nog als supporter van Avanti Lebbe ke mij steunen en stimule ren. Ook D. Ledegen. de vroegere voorzitter van KAV Dendermonde is voor mij steeds een voorbeeld ge weest. Er zijn er nog een paar anderen, onder andere J. Keppens, die ik als trainer bij Avanti Lebbeke heb le ren waarderen». Steun Naast de mensen aan wie Mertens toeliet hem te om ringen in zijn handballoop baan en die hij dan ook enorm waardeert vond hij veel steun bij zijn echtgeno te Anita Van Keer. Mevrouw Mertens is de laatste 2 jaar zelf op het handbaltoneel verschenen als gewaardeer de secretaresse bij Avanti Lebbeke. Als speelster heeft zij het niet waar gemaakt. Zij was een vijftal weken aktief als doelvrouw bij Ros Beiaard Dendermonde, wij spreken nu over de zestiger jaren, maar een vingerkwet suur ontnam haar vlug alle handbalaspiraties. Haar doorzettingsvermogen in haar nieuwe handbaltaak is zoveel té groter en om fysiek enigszins in orde te blijven volgt zij nu een cursus «self- defense». Om eventuele aanslagen als wedstrijdse cretaris te kunnen afslagen wellicht! Mario Mertens, die naast de internationale wedstrij den gedurende 17 jaar een gemiddelde van 20 kompeti tiewedstrijden speelde, be twistte tevens verschillende vrienschappelijke wedstrij den tegen Europese groten als de veelvuldige Europese kampioen Gummersbach en toch is zijn beste herinne ring op sportief gebied een wedstrijd waarin hij verloor! «De testwedstrijd tegen Neerpelt, met de Belgische titel als inzet, is op sportief vlak het hoogtepunt van mijn handbalcarrière. In de ze wedstrijd waren alle in grediënten aanwezig om van een topwedstrijd te kun nen spreken en ik had het geluk een degelijke presta tie te lukken.» Wij geloven dat de Den dermondse Perskring met laureaat Mario Mertens recht in de roos heeft ge schoten. Sedert februari 1983 is hij inwoner van groot-Lebbeke geworden. Meteen maken wij een af spraak met hem als hij tot sportman van het jaar te Lebbeke wordt verkozen. Zijn enorme verzameling speelplaten zal daartegen wellicht nog aangegroeid zijn. EVA Het draaide vierkant bij Jochewoa Aalst Jochewoa Aalst Stenor 2: 13-19 Nasser Gent te Sterk Olympia Aalst - Nasser Gent 9-26 2® landelijke Aalst moest zich tegen het geworden vooraleer Van rossende F. Amant kon toen atletische Gent beperken tot Handenhove het eerste Aal- driemaal scoren zodat met een verdienstelijk verweer, sterse doelpunt lukte. Tien een voor Aalst verdienstelij- De bezoeksters begonnen minuten voor de rust leidde ke 6-14 stand de rust aan- eig sterk zodat het 0-5 was Gent met 3-10 maar een ver- brak. Na de rust drukte Gent nog harder door en het duo nog 9-26 als eindresultaat. De Rijcke-Bonte dreef de Olympia Aalst: Scoorden: Gentse voorsprong de hoog- Van Handenhove 1De Frey- te in. Via 9-16 langs A.M. ne 2, Ponette 1, F. Amant 3, Amant werd het uiteindelijk A.M. Amant 2. EVA Na de recente successen 9 punten op 12 zag Joche woa zondag nu eens de keerzijde van de medaille. Bij Aalst vlotte het helemaal niet, de ploeg draaide ge woon vierkant, niets lukte. Alleen De Ketelbutter leek de kamavalfestiviteiten goed verteerd te hebben want de andere spelers ble ven duidelijk onder het ni veau van de laatste weken. Na een bijzonder traag eer ste kwartier wees het score bord 3-3 aan. Jochewoa liet zich daarna regelmatig de bal afsnoepen zodat de rust aanbrak met een 4-7 score. Na de rust hetzelfde spel- beeld. Een zieke P. Diepen- daele kwam niet in het stuk voor, Petré speelde zwak en ook de pas uit verlof terug gekeerde J. Diependaele kon geen vaart brengen in het Aalsterse spel. Na drie kwart wedstrijd was de stand 11-15 en een weinig waarschijnlijke Aalsterse terugkeer werd in de kiem gesmoord door enkele be slissingen van het scheids- rechtersduo dat zondag ze ker niet als homereferees kon betiteld worden. Uitein delijk werd het 13-19. Bij Aalst is men ervan over tuigd dat Stenor nochtans te pakken was. Jochewoa Aalst: De Gusse- me, J. Diependaele 3, P. Die pendaele, Eckeman 1, Petré 5, Quintelier 1, Moens 1, De Ketelbutter 2, Van Sinay, Van De Vijver, Van Herzele. Sparta wint probleemloos Brabo Denderbelle - Sparta Aalst 10-24 01. Aalst-Gentson. De Aalsterse meisjes konden niet beletten dat de kapitein bezoekers scoort met een sprongworp. (per) Brabo, zonder enkele basis spelers als Thollenbeek, D. Uyttersprot en Heuvinck, heeft slechts tijdens de eer ste helft kunnen weerstand bieden aan een duidelijk sterker Sparta Aalst. Tijdens de tweede helft gaf Dender- tweede wedstrijdgedeelte was het echter al Sparta wat de klok sloeg. De Aalste- naars toonden zich veel sneller in aanval en als Bra bo dan toch nog een: door de Aalsterse verdediging raakte vonden zij een su- •an de Ql. Aalst-Gent. Bij Gents balverlies konden de Aalsterse meisjes bliksemsnelle counters opzetten die sukses opleverden, (per) belle dan ruim speelgele- blieme W. Van Delsen op genheid aan zijn jonge de- hun weg. De Aalsterse keep- 1 butanten en ondanks die er zorgde ervoor dat Brabo zich behoorlijk uit de slag trokken, kon Aalst naar een probleemloze overwinning benutten, stevenen. Tijdens de eerste helft kon de thuisploeg langs D. Van Goethem en W. Van Lembergen toch enigszins in het spoor blij ven van de Spartanen zodat aan de rust het scorebord 7- 10 aanwees. Tijdens het maar eventjes zes 7-m worpen niet heeft weten te Brabo Denderbelle: Hey- vaert, D. Van Goethem, Van Goethem 4, Verpoest 1, Van Lembergen 3, Bouteille, P. De Smedt 2, R. De Smedt, Goeman, Vinck.

De Voorpost | 1983 | | pagina 43