D.T V - K L Sint-Niklase lerares over de Vlaamse verbondenheid met Polen Dokument 52 Vorig jaar rond deze tijd kwamen op massale schaal hulpverleningsakties op gang: men voelde ook in onze streek mee met de Poolse bevolking. Dit exkluzieve interview met een Vlaamse ooggetuige en haar Poolse echtgenoot werpt een nieuw licht op de evolutie in Polen en op de toestand vandaag in dat land. Rita Depestel is germaniste aan het Instituut Heilige Familie in Sint-Niklaas. In 1973, terwyl ze met een groepje van de universitaire ploeg van Leuven in het Franse Taisé verblyft, legt ze enkele plezierige kontakten met Poolse jongelui. Twee jaar later reist ze voor de eerste keer naar Polen. Het valt haar bijzonder mee: Polen is mooi, zeer mooi, een beetje arm misschien, maar levens lustig en hartelijk gastvrij. Dat laatste zelfs in zo'n mate, dat je er verlegen bij zou worden, vindt Rita. Wanneer ze na een treinreis van 24 uur bij de familie van een vriend aankomt, en vraagt of ze een bad mag nemen, blijkt dat niet te kunnen. De Polen wonen namelijk erg klein; een gezin dat het stelt met één enkele kamerruimte is niet zeldzaam, badkamers zijn dat daarom wel. Maar geen nood. De familie kent mensen die wél over een badkamer beschikken; ze wonen een heel eind uit de buurt, maar zijn toch zondermeer bereid de Belgische gaste onmiddellijk te komen afhalen. Van iemand die haar spontane liefde voor Polen kent, krijgt Rita een hele tijd later een personeelsadvertentie toegestuurd. De universiteit van Wrotzwaw was op zoek naar een lektor voor Nederlands. Hier in België ziet het er toch maar niets u voor Rita, dus ze solliciteert, wordt zelfs prompt aangenomen en krijgt voorlopig een bescheiden universiteitskamertje met annex kotmadam aangeboden. Een individuele staking is nodig om het wat breder te krijgen. In Wrotzwaw leert Rita Lech Martynowski kennen; hij is nog student, ze geraken op elkaar gesteld en op 30 augustus 1980, net de dag vóór de akkoorden van Gdansk worden ondertekend en na een romantisch protokol, geven ze elkaar het jawoord. Voor Polen en voor hen is het een tijd van groeiende hoop; dank zij dé vakbond Solidariteit, die nog in de openbaarheid kan opereren, lijkt de demokratie even een kans te zullen krijgen. Maar wanneer Rita een kind verwacht, wil ze het liever in België krijgen. De geruchten over de schaarstes in de Poolse klinieken zijn té onheilspellend. Het opzet is om na de geboorte van Jantje naar Polen terug te keren, maar generaal Jaruzelski beslist er anders over. De Staat van Beleg die er op 13 december 1981 wordt afgekondigd maakt alles vrij duidelijk. Er is geen weg terug meer. Voor Lech en zijn vrouw is het afwachten, nog altijd... Eind vorig jaar nog was Rita in Polen. De toestand was er ellendig, de bevolking onverschillig, gedemoraliseerd blijkbaar, verelt ze. Maar Lech heeft nog hoop: hij is een vurig aanhanger van Solidariteit en weet waarom hij Jaruzelski een varken noemt. Eerst moest Walesa zijn werk in de Leninscheepswerf van Gdansk kunnen hervatten, en dan zien we nog wel, vindt hij. Diploma's Het echtpaar Martynowski-Depestel woont voorlopig in Ekeren nu. Het was niet dan na flink wat heen-en-weer-geschrijf (zelfs naar de koning) dat Lech een verblijfsvergunning heeft gekre gen. Hij had zelfs het geluk een gepaste baan te vinden in een firma uit het Antwerpse. Lech is elektrotechnikus, maar dat is hij in Polen niet zomaar geworden. Hij vertelt mij zijn studiever- haal in moeizaam Nederlands. «Ik wilde kuituurpedagogie studeren, een richting die je hier in België nergens mee kan vergelijken. Ik had graag ooit in een kultureel centrum gewerkt. Het probleem was, dat men het ingangsexamen zodanig moeilijk maakte, dat je kans om die opleiding te mogen beginnen, zeer klein was. Hooguit twee kandidaten op tien slaagden voor dat examen, gewoon omdat men mensen met dat diploma nauwe lijks, nu zelfs niet meer kan gebruiken. Ik heb zelf drie keer deelgenomen, zonder sukses Maar toen ik Rita leerde kennen, leek het ons toch beter dat ik een discipline koos waarmee ik zowel in Polen als in elgië terecht zou kunnen. In '79 ben ik dan aan de Polytechnische School van Wrotzwaw elektronika begin nen studeren. De ingenieursopleiding duurt vijf jaar, maar door de Staat van Beleg heb ik mijn studie na twee jaar moeten onderbreken. Voor hoe lang? Nu zit ik hier met een bescheiden diploma waarop dan nog verkeerdelijk de fakultcit telekommu- nikatie- staat ingevuld. Ik heb samen met dertig medestudenten "die hetzelfde overkwam het bevoegde ministerie daarover aangeschreven, maar en heeft mij nog altijd niet geantwoord Als je hier elektronika studeert, krijg je een diploma voor elektronika; in Polen is dat niet zo vanzelfsprekend. Men haalt zo soms-de waarde van een diploma naar omlaag. Als men op het ministerie plotseling oordeelt dat bv. het programma van de elektronika-opleiding niet meer op niveau staat, verandert men niet het programma, maar het diploma. En toch: bij ons komt het erop aan zo lang mogelijk te studeren, want zolang je studeert, heb je het goed. Je kan goedkoop eten, je appartement kost niet zoveel, je hebt niet zo'n moeilijk leventje gewoon. Studeren is een manier om betere tijden af te wachten. Als je niet studeert, moet je zes dagen per week werken, een apparte ment zoeken, geld lenen daarvoor vaak. Je verdient zoiets van een 5.000 zloty (ongeveer 3.500 Belgische frank, red) en een appartement huren kost 3.500 zloty. Zelfs na vijf jaar studie heb je vaak geen enkel perspektief. In Polen is er ook werkloosheid, alleen geeft men het officieel niet die naam. Velen studeren dus nog twee tot drie jaar langer.» Lektor in Wrotzwaw Jullie verbleven in België toen de Staat van Beleg werd afgekon digd. Hoe heb je dat hier beleefd? Rita: «De dertiende was een zondag; ik stond klaar om naar de kerk te gaan en net nog hoor ik op het radionieuws dat in Polen de Staat van Beleg was afgekondigd Ik was er helemaal van ondersteboven. We hebben onmiddellijk al onze kennissen opgebeld om te zeggen dat ze naar het nieuws moesten luisteren. Lechs moeder was toen bij ons en die heeft een hele week zitten wenen. We hebben haar een treinticket gekocht, want ze wou met Kerstmis thuis zijn. Zelf hadden we ook al alles in gereedheid gebracht om te vertrekken, maar het leek ons verstandiger van hier te blijven en af te wachten wat er verder zou gebeuren. De reaktie uit het Westen tegen wat in Polen gebeurde was nogal sterk; men vermoedde dat de Staat van Jeleg in januari zou worden opgeheven, maar dat is spijtig genoeg niet gebeurd. In februari van vorig jaar ben ik dan met de auto naar Polen gereden omdat al onze spullen daar nog waren. Niet één toerist mocht het land in, maar ik was officieel nog altijd lektor in Wrotzwaw en had dus een vizum. Mijn situatie was vrij uniek; zelfs de Polen moesten een pasje hebben om van de ene stad naar de andere te reizen. Er werd ook druk gelegitimeerd, zeker bij de provinciegrenzen en bij de ingang van elke stad. Overal liepen er soldaten; per drie veelal: één beroeps en twee dienstplichtigen. In Warschau stonden er soldaten op elk kruispunt, voor het partijgebouw ook. Ze waren ;ewapend met machinegeweren en hadden van die cokeskac- ïeltjes om zich aan te warmen. Het zag er dus slecht uit. Tijdens de jongste kerstvakantie ben ik, deze keer met een vrachtwa genchauffeur, meegereden naar Polen. Het was er stil; de mensen leken alle hoop te hebben verloren.» Hoe reageert men op de voedsehransporten uit het Westen? Rita: «Goed. Op straat ligt het vol papiertjes van 'witte produkten'. De voedselpaketten worden gewoonlijk afgeleverd op de verschillende parochies. De kinderen krijgen wat mee na de katechese, de misdienaars brengen pakjes bij de bejaarden en iedereen krijgt uiteindelijk wel wat. Iedereen gaat ook naar de kerk. de distributie is dus geen probleem. De mensen zijn er in ieder geval blij mee. Ik moet dikwijls.Poolse brieven vertalen, bedankingen.» (Lech haalt er koffie bi] en biedt ons Poolse sigaretten aan. Het merk: Carmen, een roze pakje zonder prijsbandje, omdat de prijsverhogingen de pan uitslaan. Een Carmensigaretf smaakt vunzig en dooft als je er niet vaak genoeg aan trekt. Voor één zo'n pakje moet de gemiddelde Pool anderhalf uur werken). Vanaf wanneer heb je het zelf voelen rommelen in Polen? Rita: «In juni '80 zijn vrienden ons vanuit België komen vertellen dat er stakingen waren: in Wrotzwaw, waar we woonden en in Lublin, waar we toch enkele mensen kenden; maar wij wisten totaal van niets, wij waren niet op de hoogte Wel had Gierek in juli, nog vóór hij dus door Kama zou worden vervangen, toegegeven dat het slecht ging met de ekonomie. dat de oogst was mislukt. Waarschijnlijk met de bedoeling de stakers tot rede te brengen. Voordien kreeg je enkel uitgespro ken propagandistische berichten te horen; dat men er voor 120 procent in was geslaagd één of ander belangrijk plan uit te voeren b.v. en elke dag had wel ergens een fabriek een nieuw produktierekord gevestigd. Tien jaar, van december '70 tot augustus '80 heeft dat geduurd; men spreekt over het Gierekde- cennium. Vanaf begin '81 is men in Polen de erge gevolgen van deze tien jaar wanbeleid aan den lijve beginnen ondervinden. Het liep ernstig mis met de voedselbevoorrading; de bevolking likte dat niet zomaar en Solidariteit was geboren. Alle hoop op jeterschap was dus gevestigd op Solidariteit en later ook, eventjes, op het partijkongres van juli '81 dat zich voornamelijk moest uitspreken over het vraagstuk zelfbeheer. Men zou b.v besluiten hoe ver Solidariteit eigenlijk mocht gaan, maar er werd helemaal niets besloten. Kania werd tot partijsekretaris verko en daarmee was de kous af. Ik heb het partijkongres van dichtbij gevolgd als vertaler voor BRT-joernalist Guy Poppe. Het was toen de eerste keer dat de debatten door de televizie mochten worden uitgezonden. Debatten kon je dat nauwelijks noemen; enkele partijleden zetten hun standpunt uiteen, daar over stemde men dan en dat was dat; een diskussie was er niet bij. De belangrijkste zittingen van het kongres, nl. die voor de verkiezing van de eerste partijsekretaris, waren geheim. Na het kongres is het gekomen tot een eskalatie van protest. De voedselbevoorrading verliep met de dag gebrekkiger, zowat alles was gerantsoeneerd, de mensen moesten lang aanschuiven voor de winkels en sommige winkels waren gewoon leeg. In augustus was er de hongerblokkade in Warschau, een muur van trams en bussen die enkele dagen de stad hebben geblokkeerd, maar op hun weg naar het regeringsgebouw officieel door de politie werden tegengehouden, omdat de Sovjetambassade noodzakelijk op de route lag en één rot ei wel eens voor groot onheil had kunnen zorgen Solidariteit en de avonturen van kameraad Gierek Er valt kameraad Edward Gierek dus heel wat te verwijten? Rita: «Tja, het ligt natuurlijk ook aan het systeem, hee. Als Polen een demokratisch land was geweest, dan zou het nooit zover zijn gekomen. Maar Gierek heeft inderdaad de hele Poolse ekonomie naar de maan geholpen. Hij liet fabrieken bouwen op plaatsen waar helemaal geen grondstoffen te vinden waren, zodat alles moest worden aangevoerd, soms van honder den kilometer ver. Dat dreef de produktiekosten en uiteindelijk ook de kostprijs van de materialen op. Eventjes heeft deze aanpak gewerkt Gierek had veel geleend, de levensstandaard was plots gestegen maar in '76 met de algemene ekonomi- sche krizis zijn de tekortkomingen ervan pas zeer scherp gebleken. Alle geld was naar het buitenland afgevloeid en de mensen zagen zwarte sneeuw.» Lech: «Het is ook zo dat Gierek de landbouw nagenoeg totaal verwaarloosd heeft. In vergelijking met andere landen staan wij tot veertig procent achter. Al vanaf na de tweede wereldoorlog is men de landbouw beginnen kollektiveren, maar dat heeft geen enkele Poolse boer ooit gewild. De koöperatieve bedrijven zijn nu erg verlieslatend. De privéboeren hebben tot zeven keer meer rendement van een lapje grond dan de koöperatieve bedrijven en zij staan ook in voor het grootste deel van de landbouwopbrengst. En toch hebben die boeren het niet gemak kelijk: ze geraken slechts met moeite aan kolen, aan een traktor zelfs al hebben ze geld. Alle materiaal gaat naar de grote bedrijven en het zal de staat een zorg zijn wat ermee gebeurt De arbeiders van een staatsboerderij verdienen zowat 6.000 zloty per maand en geen zloty meer als ze hun traktor 's avonds ook nog binnenrijden. Dus die blijft maar staan roesten buiten Solidarnosc (spreek uit: solieddrnosjtsj, red.) heeft in haar publikaties met zeer veel nadruk gewezen op deze wantoestand. De vrije vakbond en het KOR. het komitee voor de verdediging de arbeiders, is men sinds 1976 al ondergronds beginnen voorbereiden. '76 is ook het jaar van de eerste boerenkomitees. Het ging om lokale initiatieven die de sabotage of de benadeling van privéboeren wilden tegengaan. Soms wilden ze gewoon samen een traktor kopen.» De ontstaansgeschiedenis van Solidariteit is slechts voor een stuk die van een vakbeweging; vooral later was het er de vakbond toch gaandeweg om te doen het probleem bij de wortel te vatten. Zelfs die komitees en raden stelden het bestaande machtsbestel al in vraag. Lech: «Dat was onvermijdelijk; het systeem was verstikkend. Officieel was Solidarnosc een vakbond, in praktijk was het een kristendemokratische partij. Wanneer een vakbond tien miljoen mensen gaat omvatten, ja, dan is die vakbond een partij geworden. Solidarnosc keert zich tegen het socialistische ekono- miemodel, tegen vijfjarenplannen, en wil vrije konkurrentie, een gedecentralizeerde privé-industrie. In Polen schuift men alles op de lange baan. Ik ben elektrotechnikus, ik mag veel goeie ideeën hebben, maar ik vind geen gehoor. Het Dolby- ruisonderdrukkingssysteem b.v. werd in Polen uitgedacht, maar werd er niet in praktijk gebracht. Hier denkt iemand iets uit en na een paar maanden ligt het in de winkel. In mijn land moet alles rustig en gekontroleerd verlojjen; nieuwe ideeën zijn tégen het plan. Het bedrijfsbeheer is er in handen van een bende bejaarden die elke zin voor vernieuwing, als ze die ooit hadden, lang verloren zijn. Aan die verstarring verliest Polen zijn geld. Rita: «Men produceert b.v, elektronische meters voor Oost- Duitsland In 1980 kostten die 299 en 666 zloty per stuk. De meters die in Polen zélf gebruikt worden komen uit Roemenië, zijn slechter van kwaliteit en kostten toen 1.755 en 2.400 zloty. Dat betekent een jaarlijks verlies van 323 miljoen zloty voor de ekonomie. Zo zijn er honderden gevallen.» Staat Solidariteit niet uiteindelijk een hervorming naar kapitalis tisch model voor? Lech: «Niet naar kapitalistisch, maar naar demokratisch model. Wij willen de goeie elementen van het kapitalistische systeem binden aan de goeie elementen van het socialistisch systeem. Alleen: het socialistische systeem hééft niet zoveel kwaliteiten Vandaag lees ik in een Poolse krant dat vier jonge moeders ir het ziekenhuis zijn overleden. Waarom? De ziekenhuizen zijn niet toegerust, de meest onontbeerlijke medikamenten zijn niet voorhanden. Als je in Polen moet worden opgenomen, lig je of in een kamer of in een gang, zo gaat dat. Ook daarin wil Solidariteit verandering brengen. Het gaat niet op oifi enkel, er dan nog op een dwaze manier, in de industrie te investeren Daarom is de vakbond dus anti-regeringsgezind. Voor een tijdje heeft Solidarnosc een vorm van legale oppozitie mogen voeren, maar een socialistisch regime kan maar één partij tolereren De Staat van Beleg Hielden Solidariteit en de bevolking rekening met de mogelijkheid dat de Staat van Beleg zou worden afgekondigd? Rita «Zeker. Die mogelijkheid zat er al een Hele tijd in trouwens. De 19de maart '81 in Bydgoczcz is de politie tijdens een provincieraadszitting tussengekomen om ontevreden vak bondsleden nogal hardhandig de zaal uit te slaan. Solidariteit heeft daarop aanplakbiljetten verspreid met allerlei instrukties Instrukties voor mocht het tot een algemene staking komen voor het geval de regering de noodtoestand zou uitroepen en zelfs hield men toen al rekening, met de eventuele inval van het Russische leger al dan niet gekleed in Poolse uniformen. De bevolking heeft het zeker, vooral op het laatst aangevoeld Vrienden van ons zijn eind november nog uitgeweken naar een doorgangskamp in Oostenrijk. Zij schreven ons dat ze het de laatste weken echt hadden voelen aankomen. Solidariteit en de studentenbond waren overgegaan tot een propagandaslag. Zo wat alle openbare gebouwen hingen volbeplakt, op de voetpa den had men slogans geschilderd, maar 's nachts trok de politie op pad om alles ongedaan te maken. Eten was er toen al niet meer te krijgen en iederen voelde dat het zo niet verder kon. Is de afkondiging van de Staat van Beleg een paniekreaktie geweest? Rita: «Ik vermoed het; er heerste bij de bevolking een sfeer van rijgevochtenheid, van opstandigheid en de regering was waar schijnlijk bang dat men nieuwe prijsstijgingen niet zou pikken. Door Walesa (spreek korrekt uit: Vaöwensa) en vele honderden syndikalisten. dissidenten, intellektuelen en leden van het KOR té arresteren en de rest van de bevolking te intimideren, kon alvast verhinderen dat Solidariteit té ver zou gaan.) Schrik ook dat Rusland zou binnenvallen? Lech «Men neemt algemeen aan dat die schrik heeft meege speeld. Polen is van groot strategisch belang voor het Warschau- pakt en een Russische inval is daarom niet denkbeeldig. Niet alleen het oproer, maar vooral de steeds benepener situatie van de Poolse kommunistische partij moet de Russen toch gealar meerd hebben. Na de tweede wereldoorlog kende de partij een •euforie, maar tegen de Staat van Beleg was zij alle aanhang verloren en steunde nog slechts op een kleine kaste van 'verkochten' Alle anderen waren overgelopen naar Solidarnosc. Jaruzelski is enkele keren naar Rusland gereisd, niemand weet precies wat Breznjev hem gezegd heeft, maar het zal wel geweest zijn van: als de partij wordt opzijgezet, is Polen de volgende Russische republiek. Maar daarmee is Jaruzelski niet witgewassen. Voor mij is hij een varken. In 1970 b.v., na Gomulka (de partijsekretaris vóór Edward Gierek, red.) hebben er zich in Gdansk incidenten voorgedaan en hij schreeuwde toen al, als chef van het leger, dat hij op de stakers en manifestanten zou laten schieten. Wat is het verschil met vandaag? Als ik de kranten die ik nog heb van tien, vijftien jaar geleden herlees en ik lees de kranten van vandaag, dan konstateer ik dat het nog altijd dezelfde namen zijn die het nieuws maken. De regering is één grote maffia, een bende gangsters die elkaar aan de macht houden en hooguit af en toe eens van methode verandert. Maar het rezultaat blijft slecht: dce ekonomie zit aan de grond daarvan wil men nu zelfs Solidarnosc de schuld geven. Natuur lijk hebben die stakingen de ekonomie geen goed gedaan, maar de échte oorzaak van de krizis ligt bij de partij!» Hield men er rekening mee dat ook Amerika wel eens tussenbeide zou hebben kunnen komen? Lech: «Nee, dat durfden de Poolse mensen nauwelijks hopen, maar ze zouden er zeker niets op tegen gehad hebben. Men is in Polen met tegen Amerika, wél tegen Rusland, da's historisch dus: wie méé tegen de vijand is, is een vriend. In West-Europa is men tegen de installatie van Amerikaanse kernraketten, in Polen reageren de mensen daarop met angstig hart, men vindt het dwads. West-Europa is te lichtgelovig. Ik heb zelf de meer dan 50 meter lange SS-20-rakettcn gezien en die staan wel degelijk op West-Europa gericht En waarom? De Russen hanteren een voorzichtige politiek, ze proberen het eens zus en dan eens zo en wachten tot hun tijd gekomen is Het is een gevaarlijk spel. Hier hecht men belang aan de handtekening van de Russische president; voor ons. Polen, is die handtekening wóardeloos! West-Europa is naïef; het wemelt hier van de kinderfilozofen. Amerika wil ook in West-Europa raketten opstellen, maar als Europa weigert, dan is dat o.k. Amerika. Het is een vrije keuze, maar men moet zich w realizeren dat West-Europa zéker verloren is, als het ooit tot konfrontatie komt.» Geeft Andropov geen nieuwe hoop? Lech: «Néé! Hij is partijchef, maar links en rechts van he zitten nog altijd dezelfde mensen. Andropov is zeker e< intelligent man, maar hij is hard, zeer hard. Hij zal b.v. noo toestemmen in een nul-optie (het gesprek vond plaats op januari, red). Jaruzelski heeft geen plan! Is Polen nu unaniem tégen Jaruzelski, of zijn er nog mensen diei hem geloven? Lech: «Polen is voor 90 procent katholiek. De Kerk luistert na de mensen, beschouwt zelf de situatie en de mensen wachti zo'n beetje af wat de Kerk zegt. want dié alleen kan zich nog e< standpunt permitteren. In de Kerk voelen zij zich nog vertegei woordigd. De Poolse bisschoppen hebben in een brief aan regering de bestaande situatie afgekeurd; de mensen zijn óók tegen de regering, massaal. Men slooft zich maar uit om bevolking te manipuleren, maar het lukt niet. Met Wales hebben ze een propagandistisch spelletje gespeeld. Hij wei vrijgelaten, mocht onderhandelen met de regering, met Kerk; de bisschoppen onderhandelden met de regering en alk leek zonder problemen te verlopen. Men liet het voorkomt alsof Walesa, de bisschoppen en de militairen plotseling ha goeie vrienden waren geworden, alsof ze eindelijk een akkooi gesloten hadden. Maar de mensen wisten wel beter. De voortdi rende brainwashing haalt niets uit». Rita: «Aanvankelijk heb ik Jaruzelski nog menen te moete verdedigen. Ik dacht: misschien heeft die man wel een plai misschien wil hij' door de militarizatie van de bedrijven eerst d zware en daarna de lichte industrie op gang brengen en zo d onder dwang de ekonomie saneren. Maar hij heeft duideli helemaal geen plan. Hij wou waarschijnlijk enkel m Russische inval vermijden.» En het leger, staat het leger achter de generaal? Lech: «Nee, zeker niet helemaal. De Staat van Beleg is er gei an het leger, maar van dc Zomo (Bijzondere afdeling van gemotorizeerde politie, red.). Zomo is een militie, die doen I voor geld. Het leger was alleen maar aanwezig tijdens de een twee, drie maanden van de Staat van Beleg. Daarna moesten, liever mochten de soldaten terug naar hun kazernes. Rita he< dat gezien De soldaten zijn gewone mannen: zij geloven óóW Solidarnosc, een heleboel zijn zelfs lid geweest. Ineens zoud zij hun eigen vrienden moeten intimideren? Als ze kond< gingen die mannen een pintje pakken bij hun familie, sommige kazernes was er sprake van muiterij. En dat w Jaruzelski maar al te goed. Hij liet het leger kontroleren doori Zomo en nu is het alleen de Zomo die de Polen kort houdt. 2 beschikken daarvoor over oorlogsmaterieel zelfs.» België is een andere planeet En wat nu met Poten? Wat mag nog van Lech Walesa verwat worden? Lech: «Voor de militairen is hij een gewoon man. voor ons is nog altijd de leider van Solidarnosc. Je kan de situatie vergel ken met die van Anna Walentinowitsj. Het aan de deur zettl Anna Walentinowitsj is de direkte aanleiding geweest vcx de staking van augustus '80. Momenteel kan Walesa nk opnieuw aan het werk; hij is de enige officiële werkloze in Polo Als ze Walesa niet binnenlaten in de scheepswerf, zal onderhuids steeds meer protest rijzen. Laten ze hem wel binnci dan betekent dit binnen afzienbare tijd een nieuwe start va Solidarnosc. De mensen wachten op hem, ze hebben hem nodj meer dan ooit. De ideeën van de vakbond zijn er nog, maar alleen is niet voldoende.» Rita: «Ja, maar voorlopig is de Staat van Beleg niet ed opgeheven, er zijn nog altijd bepaalde maatregelen ervan vi kracht Het is niet waarschijnlijk, maar ze zouden Walesa om één of andere futiliteit opnieuw kunnen arresteren. Hoe voelt u zich als Pool in België Lech: «Ha! In een aflevering van 'Terloops' hebben ze dezelfi vraag gesteld aan een vakbondsleider die in België een onderki men had gevonden. België is een andere planeet voor mi antwoordde hij en zo is dat. Hier ben ik vrij; ik kan zomaar na het buitenland. Met het geld dat ik verdien kan ik een aui kopen, een huis huren, kleren kopen, zonder daarvoor ureni moeten aanschuiven. Ik ben gemotiveerd, ik kan plana j maken. Er is een hemelsbreed verschil tussen leven hier en lew Polen. In Polen zijn de mensen niet gemotiveerd voor hu werk, ze hebben ook geen enkel perspektief. Mijn broer fotograaf en werkt van acht uur 's morgens tot tien uur 's avom en hij krijgt net genoeg geld voor drie weken, die vierde wet moet hij elke maand weer allerlei middeltjes uitdenken om ro» te komen. Ik heb hem onlangs een kilo koffie opgestuurd; schreef mij terug dat die koffie voor hem een reanimatie v geweest. Dank zij dat pakje koffie had hij zich weer eventji voelen léven1.». Rita: «Lech begrijpt de mensen hier niet als ze over de km zeuren, he Lech?» Lech: «Nee, ik moet lachen om deze krizis. Als de men# zichzelf beklagen, geef ik ze de raad om naar Polen te gaan. Di zouden ze ondervinden dat ze niet eens mogen staken, dat ze zo goed als werkloos zijn; ze zouden zeggen: oei, laat ons mai liever doppen in België. Wie hier geen werk heeft en kan gaa doppen, wéét tenminste waar hij aan toe is; in Polen ben niets: je bent niet werkloos, want je hebt werk, maar je wei houdt niets in; je verdient wel wat. maar je kan er nauwclijl van leven. Een klein Fiatje kost één miljoen zloty; ik verdk 6.000 zloty, wat halt het uit dat ik werk?» Rita: «Er bestaat een oud rijmpje dat vertaald ongeveer h volgende zegt: of je nu ligt of zit, je drieduizend zloty krijg toch... Zo'n situatie werkt natuurlijk deprimerend» Lech: «Mijn kozijn is architekt. Hij was aktief lid van Solidai nosc en werd daarom, ondanks het feit dat zijn baas voor hei gepleit had, afgedankt en opgepakt. Ze hebben hem vrijgelatc nu en hij voert dakreparaties uit. Hij vindt meer genoegen in da werk, de plannen die hij vroeger tekende, gingen voor twint [i jaar de kast in...». Waar gaan jullie nu op af om de situatie in Poten te beoordelen Lech: «Wc krijgen Poolse weekbladen toegestuurd, we luistert vooral naar BBC World Service, Radio Free Europe en als"» eens willen lachen naar Radio Warschau. We krijgen oei brieven, die zijn gecensureerd, maar dat hindert niet. Toen mijl kozijn in de gevangenis zat, schreef mijn zus ons dat hij in ce sanatorium was opgenomen, «zoals in '68», stond erbij. In 'S was hij namelijk ook eens opgepakt Maar toch wil je liever terug naar Polen? Lech: «Niet persé. Ik wil terug naar Polen zo gauw ik er zek< van ben dat ik mee zal kunnen werken aan het beter maken vl Polen, dat ik er zinvol en voor mijn volk zal kunnen en niet v<X een domme partij zal moéten werken. En die tijd komt wd solidarnosc zwyciezy cafa polska w to wierzy!» Pardon7 Lech: «Solidarnosc overwint, heel Polen gelooft erin' Leo DE BOCK

De Voorpost | 1983 | | pagina 52