Dendermondse karnavalstoet steekt draak met lokale toestanden Sj amp etter stal de show Zonnetje zorgt voor massale belangstelling Uitslagen Karnaval 1983 Burgemeester liet straatnaambordjes verwijderen 6 - 25.2.1983 - De Voorpost Elk jaar is er wel iemand die net voor de tribune met de «hoogwaardigheidsbekleders» de show steelt. In het verleden hebben we daar al een ukkepuk aan het werk gezien die gewoon grandioos was en als we ons niet vergissen was vorig jaar een jonge dame de vedette van de karnaval. Dit jaar werd de fakkel overgenomen door een sjampetter. Een rondborstige kerel die in zijn don kerblauw kostuum, zijn schouwpijppet en ronde karnavalneus met blozende kaken het hele verkeer op de Grote Markt regelde. Hoe hij er gekomen is weten we nog altijd niet goed. Maar ineens stond hij daar. In de omgeving van zijn collega, een agent van het Dendermondse korps. Met een beetje vertraging aapte hij getrouw alle bewegin gen van de agent na en later vonden we hem ook terug in de schepenzaal van het stadhuis, waar hij met doodgewone middelen de orde en de tucht handhaafde. Af en toe nam hij uit een verboden fles wel een slokje, maar het was buiten dan ook bijtend koud geworden en zelfs sjampetters hebben het dan van binnen graag hartelijk warm. In de schepenzaal van het stadhuis dirigeerde hij de plechtigheid van de prijsuitreiking. Hij loodste met vaardige hand, alsof hij dat al jaren had gedaan, de afgevaardigden van de karnavalgroepen naar voor en toen de hele plechtig heid was afgelopen, loodste hij al even bekwaam en kundig de hele meute naar buiten, «'t Is afgelopen» zo deed hij teken en telkens weer scherp fluitend en de armen wijd open dreef hij de karnavalisten naar de hall van het stadhuis. Hij was ook al eens komen binnenvallen in het bureeltje waar de juryleden ijverig doende waren met het tellen van de punten. Het enige wat de jury van hem te zien kreeg, was een gezonde ronde boerekop, met twee scherpe ogen die alles in een enkele blik waarnemen en een zachte stem, te zacht om van een agent te zijn, die vroeg moet er hier geen contravertie worden gemaakt De juryleden keken heel even beduusd op, deden teken van niet en de sjampetter verdween in de anonieme massa. Hem willen we de pluim van de avond geven. We hopen dat hij er volgend jaar ook weer zal bijzijn, want dergelijke figuren doen een karnaval andere en ook grotere dimensies aannemen. Onder een stralende en deugddoende zon trok zondagnamiddag de zoveelste karnaval stoet door de straten van het Dendermondse stadscentrum. Duizende mensen waren opgekomen om deze prachtige stoet te komen bewonderen en om de honderden deelnemers toe te juichen omwille van hun spitsvondigheid en hun humor. Het werd een mooie stoet die in een vlot tempo, met weinig of geen hiaten als een kleurrijk lint door de vaak smalle straten trok en overal een kleurrijk lint aan konfetti achter liet. Dat zal wel te maken hebben met onder meer de verbazingwekkende vaststelling dat de lokale karnavalgroepen de kunst van het vervaardigen van prachtige wagens onder de knie hebben en dat men er niet voor terugdeinst om de lokale toestanden en die waren er de laatste maanden en weken legio op de spits te drijven. De vooraanstaanden op de tribune konden er Hartelijk om lachen, al was dat voor sommigen maar groen en verdwenen ze geregeld van hun stoel om een tijdlang in het stadhuis te verwijlen. De boog kan immers niet altijd gespannen staan en bovendien kan de konfetti die met hele emmers in de tribune werden gegooid soms een beetje te zwaar doorwegen. Voorafgereden door een lange reklamestoet die zich schetterend een weg baan de door de dicht op elkaar gepakte massa, opende de stedelijke politie de stoet. Dan volgde zoals steeds de Koninklijke Katolieke Harmonie De Eendracht uit Baasrode die net als de week voordien met fierheid zijn Color Guards toonde. Ze deden het haast nog beter dan de week voor dien en overal waar ze voorbijkwamen, kregen ze een applaus. Het is en dat moet gezegd een prima groep die de komen de maanden en jaren nog op meerdere plaatsen voor de verrassing zal kunnen zorgen. Dan volgde de wagen met Prins Patrick I en het prins je en het prinseske, evenals de leden van de stedelijke Prinsencaemere. Die gooi den dat hét een lust onv zien was met sinaasappelen en met karamellen naar iedereen en alleman. Tus sendoor maakte de wagen een diplomatische stop om de nodige vloeibare vitami nen in te nemen. Dan kon de stoet voorgoed beginnen. Met de Tijlvrien- den uit Dendermonde die met hard werken en zwoe gen twee reuzen hadden gemaakt ze werden don derdagavond gedoopt en in de registers van de burger lijke stand van de stad Dendermonde. De Mikelotten spoten de entoesiaste toeschouwers vol met konfetti. (v) Dendermonde pas inge schreven' en ze lieten de stoet omringen door flink wat rïemen keurig uitgedoste gilles. Het hoofdmotief is het Het zwaar geschut paard, dat veelvuldig voor- De tosplein. Het feest zou na den. Al konden noch boer, een aanvang noch boerin, en al evenmin komt op de kunstig uitge- Broekkantse kozakken werkte kostumes en ook in kwamen voorstellen, had een steigerende vorm op den blijkbaar veel plezier het hoofd wordt gedragen, met de Regent Boys, aan- Ook zij gooiden naar het gevoerd door hoofdkozak grijpgrage publiek sinaas- of hoe zo een leider bij de appelen. Dendermonde. De Welkom vrienden hadden voor de gelegenheid fietsen uit Blankenber- ge gehuurd, (v) De groep zorgde voor een zorgden zij voor een wim- eigen begeleiding met het peldans die stukken beter alom gekende en geroemde uit de verf kwam dan een klein muzieksken mee te week geleden in Baasrode, nemen de hele stoet door. Ook hun wagen, een Rus- Af en toe werd er wel eens sisch kasteel met op de ach- gezondigd tegen de typi- tergrond de typische Russi sche gillis-pas, maar we ge- sche ajuintorens van het loven nooit dat het de be- Kremlin en op de binnen- doeling kan geweest zijn koer een reusachtige slee om de vermaarde gilles van waarin 6 personen hadden Binche tot in het kleinste plaatsgenomen en als span detail na te bootsen. twee rendieren, mocht er De Regentboys uit Den- zijn. Met de Laurens dermonde, minivoetballers Drummers kregen we het het gevolg weerstaan aan de verleiding om af en toe een prima dansje uit te Zonnekijkers die de voeren. De Schensjmoelen mikten op de lokale toestanden. Ze hadden Sherlock Hol mes en Dr. Watson onder de arm genomen om de misterieuze schilderijen diefstal die zich enkele Lees door blz. 7 kozakken ook mag heten, Dendermondse groepen 1. D.K.V. De Schensjmoelen Schele Van der Linden D.K.V. Zotterkantnie De Lisamariekes D.K.V. De Tijlvrienden D.K.V. De Chikkebollen De Wardjesvrienden 8. De Slijpers 9. K.V. Hof ten Rode 10. D.K.V. De Cornellekens 11. Rijbaan Piet 12. K.V. De Zonnekijkers en Regent Boys 14. D.K.V. De Polderboeren 15. Orde Prins Kuiper 16. De Welkomvrienden 17. De Mikelotten 18. De Dijkvrienden Niet-Dendermondse groepen 1. Showgroep «De Pallieters» uit Moerzeke-Kastel 2. De Dorpsvrienden uit Hamme 3. Familie De Bondt uit Londerzeel 4. De Hels-Kluddens uit Wichelen 5. De Kludinnen uit Wichelen 6. Vriendenkring «De Kliek» uit Tielrode Dendermondse muziekmaatschappijen 1. Koninklijke Katolieke Harmonie «De Een dracht». 2. Koninklijke Katolieke Fanfare «De Kinderen' van de Schelde». 3. Koninklijke Muziekmaatschappij «Sint-Cecilia». 4. Muziekmaatschappij «Hipp. Vandemeule- broucke». Niet-Dendermondse muziekmaatschappijen 1. Koninklijke Harmonie «Concordiavrienden» uit Puurs-Kalfort. 2. Koninklijke Fanfare «De Morgenster» uit Bug- genhout. 3. Majorettes «Bleu et Blanc» uit Etterbeek. 4. Laurens Drummers uit Breda. 5. Golden Girls uit Lier. 6. Trommel- en Majorettenkorps «De Pauwkens» uit Wetteren. Dendermonde. De Regent Boys stapten ook mee op en behaalden een onverwachte 12' plaats, (v) Dendermonde. De Chikkebollen op weg met hun standbeeld. Enkele later zou het gevaarte op zijn plaats staan (v) Niet de bordjes die in Appels stonden, want ondertussen zijn ze ook verdwenen, maar wel de vele bordjes die een groep karnavalvierders tijdens nacht van zaterdag op zondag hadden aangebracht in de voornaamste straten het stadscentrum. Zowat alle gemeenteraadsleden hadden hun straat gekre en op de Oude Vest prijkte zowaar het bordje «Patrick Meulebroecklaan». ben daar geboren en opgegroeid» vertelde een glunderende Patrick na afloop. Lang hebben de bordjes er niet gehangen. Want zondag in de voormiddag trok een ploeg agenten er gewapend met een ladder op uit om overal deze straatnaambordjes te verwijderen. Hetzelfde gebeurde met het borstbeeld dat was neergezet op de sokkel van het standbeeld van pater De Smet. «M.A. Coollectoor» zo stond er bij te lezen, een plaatsje dat bedoeld was om de vele dagjestoeristen die Dendermonde aandoen, wegwijs te maken. Ook het borst» beeld werd met vereende krachten verwijderd. Op verzoek van de burgemeester.! De karnavalisten van Dendermonde en ook enkele politici tilden zwaar aan de beslissing van de burgemeester. Voor hen hadden die bordjes en dat standbeel daar gerust de dag van karnaval mogen blijven staan en hangen. «Het is toe karnaval voor. iets», zo kregen we te horen. Wat ook waar is, want ha burgemeester Cool de dag voordien tijdens de aanstelling van de nieuwe prin niet verteld dat hij tegen een grap kon. Voor de karnavalisten van Dendermond wordt die uitspraak nu een grap. Dendermonde. Schele Van der Linden liet de leeuwen domineren door de hanen (v) Dendermonde. Hof ten Rode met zijn vreemdelingenlegioen (v) in hart en nieren, hadden heil en troost gezocht in een reusachtige fel wit- rood geschilderde mini voetbal. Daar waar er ge stopt werd en dat was in elk geval voor het suppor terslokaal demonstreer den de boys hoe goed zij wel met een voetbal kun nen pingelen. Ging het dit keer met een broze strand bal de demonstratie was toch telkens weer geslaagd te noemen. Voor de gele genheid hadden de mini- voetballers en hun vrouwe lijke tegenhangers zich ge tooid in een prachtig pak. Zij kondigden overal aan dat nog dezelfde avond het Stationsplein zou worden omgedoopt tot Los Regen- enige Nederlandse muziek korps te zien. Een fraaie groep in een prachtig groen-wit pakje gestoken met muziek van hoogstaan de kwaliteit. Vooral de al even groen-witte para pluutjes zorgden voor het nodige effekt. De familie De Bondt uit londerzeel, zorgde voor het zwaar geschut. Een reusachtige traktor zeulde achter zich een hele boer derij, die van de familie De Bondt waardig. Kippen ka kelden rustig in het voor hof, terwijl op de binnen koer van de boerderij de boer lustig het deeg kneed de en de boerin werk in overvloed had om het erf netjes te krijgen en te hou- Dendermonde. Daar staat het dan, het nieuwe standbeeld dat 's anderendaags al even vlug was verdwenen (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 6