Tijlvrienden allesbehalve tevreden 8 - 25.2.1983 - De Voorpost we helemaal op het laatste nog een uitschieter. Maar laten we eerst het Hof ten Rode uit Baasrode bewon deren. Een vreemdelingen legioen, met ambulant hos pitaal en demonstratie van hoe het er aan een slagveld aan toe gaat. Wie ooit een aflevering van Mash heeft gezien op televisie, weet het onderhand wel. De Kliek uit Tielrode was voor ons een tegenvaller. Mis schien waren we teveel ver wend geworden door de Dendermondse groepen die er werkelijk een uniek feest van gemaakt hadden. De Welkomvrienden keer den terug naar de tijd van vroeger en hadden onder de naam «De Sasessans- kes» de oude fietsen van de stal gehaald. Je weet wel dingen die je in de velodro om van Blankenberge kan huren, met scheve en schotse wielen en hotsebot- sende vehikels waarmee je de gekste kuren kunt uitha len. De Mikelotten waren er ook bij. Zij grepen terug naar de tijd van toen. De twintiger jaren met de charleston in de kijker en natuurlijk de film van toen. Helaas, wie het voor de kamera wilde waarmaken, die moest zich maar laten bedelven onder de konfetti regen. Tot slot was er nog Rijbaan Piet met een rondrijdend cirkus met alles wat daarbij hoort. Clowns, akrobaten, dieren, paardendressuur, evenwichtskunstenaars, goochelaars en ga zo maar het rijtje af. Zij maakten een eind aan een biezonder kleurrijke stoet, die heel wat hoogtepunten telde. Ook in een apart pakje ge stoken, hedendaags, mo dern, fijn afgewerkt en de gelijk getraind. Zo zou het eigenlijk allemaal moeten zijn. De Dorpsvrienden uit Hamme hadden Faber en Mandus meegebracht. Dat zijn twee reuzen en die zijn goed voor een dorpslegen de. Maar voor de jury niet goed genoeg om vooraan te eindigen in de rangschik king. Ook de muziekmaatschap pij Sint Cecilia uit Dender- monde stapte mee op. Naar het einde van de stoet toe zwakte men af. Al kregen voor de Schele Van der Linden en de Lisamariekes geluwd, of het publiek mocht weer in de handen klappen voor de prachtige wagen die de Pallieters van Kastel hadden gebouwd. Een schip, bevolkt door ru we zeebonken en mooie meiden die het ene zee mansliedje na het andere kweelden. Bovendien ble ken de kanonnen van het piratenschip rijkelijk voor zien van konfetti. Na hen was het de beurt aan de Concordiavrienden van Puurs. Een van de beste showkorpsen die we die na middag te zien kregen. Vervolg van blz. 8 Hetzelfde geldt voor de Li samariekes uit Oudegem die demonstreerden hoe de man onder de sloef ligt. Een reus van een vent ligt gezellig in een buggy zijn roes uit te slapen, terwijl een grote vrouw dat hele gedoe voortduwd. Vrou wen gekleed in een prach tig rood-zwart babydolletje en mannen in pyjama dan sten de hele weg door een kleurrijke reidans. De Pallieters zyn daar We kregen het ene hoogte punt na het andere. Want nauwelijks was het applaus Vooral dank zij de groepen van Dendermonde zelf die bewezen hebben dat zij ook weten wat karnaval vieren is. Bovendien kun nen zij ook prachtige wa gens bouwen en dat is dan weer een garantie voor de toekomst. (a) apudSjj Bzap yoo snp 'doy uhz do ivvis sapy 3puotuuapu3( Dendermonde. Alles staat op zijn kop, aldus Zotterkantnie (v) do> Na de bekendmaking van de uitslag, bleken de Tijlvrienden verre van tevreden. Ze waren immers op een vijfde plaats geëindigd, daar waar ze een plaatsje K n binnen de eerste drie hadden verwacht en sommige Tijlvrienden zelfs diep in hun ld. binnenste hadden gehoopt op een overwinning. :,en Enkele kwatongen beweerden zelfs dat een bepaald jurylid de Tijlvrienden een a"n beschamende vijf op honderd had gegeven. Maar dat bleek een uitspraak te zijn die in een eerste opwelling de wereld werd ingeslingerd. De juryleden, vier in aantal, hebben gepoogd in alle eerlijkheid en oprechtheid en ieder volgens zijn naa eigen ingesteldheid de verschillende groepen te beoordelen. Geen gemakkelijke hat taak, zo werd ons na afloop verteld. ndc De Tijlvrienden werden dus vijfde. De algemene indruk van de jury was dat deze ach groep best puike om niet te zeggen schitterende resultaten kan behalen op folkloristische stoeten. Want het dient gezegd, het is een prachtige groep die alle lof verdient. Alleen, moet bij de jury de gedachte hebben gespeeld dat het onderwerp te weinig karnavalesk was, daar waar de karnavalgroepen De Schensjmoelen, Zotterkantnie, Lisamariekes en Schele Vander Linden om die maar te noemen, toch uitgelezen karnavalonderwerpen aanpakken en de draak »|d, steken met lokale situaties. i N De'Tijlvrienden zullen zich dus moeten troosten met de wetenschap dat zij voor Dit velen de mooist uitgedoste, de schoonste groep waren. Inn Dendermonde. Mooi Gilles (v) ze wel deze Dendermondse Dendermonde. Waar is mijn schilderij, zo riep de burgemeester na de diefstal op het stadhuis. De Schensjmoelen waren het niet vergeten, (v) Dendermonde. Ook de jeugd was er bij (v) Dendermonde. De laatste coollectoor, de Chikkebollen reden er fier mee door Dendermonde. (v) Dendermonde. De Lisamariekes draaiden lustig rondjes (v) Dendermonde. Heksensabat uitgebeeld door de Slijpers uit Sint-Gillis-Dendermonde (j Dendermonde. Rijbaan Piet die het politieke leven met een cirkus vergeleek (v) Dendermonde. Vaak was het drummen om door de rijen toeschouwers te geraken, (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 8