ac3 Politieke kronkel rond Leedse karnaval Kinderkarnaval te Lede waar succes! BBSSSmOmJiÊm Verkleed bal van de Scouts deed Lede enigzins herleven! De uitslag De Voorpost - 25.2.1983 - 9 Lede. De Kleine Kotter Brassers met hun romantische Venetiaanse gondel (pel) In het hartje van Lede. in de zaal van de Volkskring was zaterdagavond op het verkleed bal heel wat ambiance te zien. De volgende orkesten wikkelden een kronkel van leute rond dit jaarlijks gebeuren: Galaxy 2UUU en Zebedeus. De zanger afkomstig uit Lede zong uit volle borst liedjes variërend van rock 'n roll tot karnavalliedjes. Het plafond van de zaal was gedekoreerd met kleurrijke ballons. De bedienden brachten een parodie op het plaatselijke kloos ter met «The Happy Nons». Zelfs vanuit Blankenberge stroomden ze toe naar dit alombekende Leedse karnaval. Men werd er letterlijk en figuurlijk meegesleurd door de vierende massa. Als sar dientjes op elkaar geperst vloeide het bier door de talrijke aanwezige Leedse kelen. De zaal was werkelijk stampvol, men kon er niet binnen men kon er niet buiten! Onder de verkleden was Lena Lovitch wel de sterkste partij die naar voren trad, men zag allerlei wonderlijke, nog nooit geziene kapsels uit de vierende massa opsteken. Er heerste een geweldige sfeer! Men zong uit volle borst: «We've got the whole world in our hands!» hiermee bedoelde men alleszins Lede, verder zong het orkest nog: «We should go!» maar daar veegden de Ledenaars vierkant hun voeten aan! Later op de avond deed Gust I met zijn gevolg zijn intrede op dit reuze karnavalbal. Ambiance duurde voort tot in de vroege uurtjes zonder enige ambras, in tegenstelling met vorig jaar. En... de Ledenaars gingen met een tevreden gelaat naar huis wachtend op de dag van morgen. Wie zei weeral dat karnaval uitgestorven was? Hiervan werd op deze avond nogmaals weer eens een-staaltje gegeven van het tegenovergestelde! M.V.C. 24.000 18.000 16.000 16.000 12.000 10.000 9.000 8.000 7.000 6.000 4.000 2.000 18.000 5.000 5.000 4,000 M.V.C. Leedse groepen met praalwagen 1. De Sperteleirs 2. De Rembrandtkluddens 3. Orde van de Welweters 4. De Sleuren 5. De Krollekoppen 6. De Majoberkes 7. Orde van de Komeeren 8. De Kleine Kouter Brassers 9. JaJeurJong Leedse groepen zonder wagen 1. De Kastaars 2. Orde van de Hovaardige Boer 3. De Blauwe Lonkers Buiten wedstrijd: bouw van de prinsenwagen 1De Leedse Kalveren 2. Orde van de Hovaardige Boer 3. Prinsenpaar 3C leeftijd .4 Hof der Prinsen ge romeinen met als hoofddek sel een groene emmer waar een bezemsteel doorstak. Ooit ak in Venetië geweest? Neen, nou dan kon men hier te Lede de typisch romantische Venitiaanse gondel aanschou wen van de Kleine Kouter Brassers eveneens van Lede. En karnavalstoet betekent ei genlijk ook wel wat circus waardoor de Gentlemens met hun wagen een knap staaltje lieten zien van wat men zoal in een cirkus beleeft, alle num mers van clown tot ezel wer den uitgebeeld, werkelijk fa- buleuz. Dan volgde de konkurrentie van de Sperteleirs, de Rem brandtkluddens over de voort durende inlevering. Een F16 was het voorgedcelte van de wagen, verder zag men nog de regering uitgebeeld zittende met het spaarvarken in hun macht, er rond trappeleden heel wat engelsmannen met pitteleer. Hierachter sloot zich een space-groep aan met een Buck Rogers' wagen verzorgd door de Majoberkes van Lede. En kennen jullie het feuilleton Chips? Jawel hoor, die waren ook van de partij met de Polle- wicters. Verder zag men nog de Welweters van Lede met een ware Amerikaanse cow- boygroep. De volgende groep kende heel wat aandacht van de allerkleinsten want Ja Wat- te Jong van Lede stelde Aste- rix en Obelix voor naar het alombekende stripverhaal, evenals de daaropvolgende wagen van de Sleuren met de Daltons en Lucky Lucke die een warm applaus ontvingen voor hun gepresteerde werk. Tenslotte had men de Sperte leirs, de lesten zullen de besten zijn en het was nog waar ook. Zij brachten Lede op zijn kop voortgetrokken door een Ho vaardige Boer. De majoretten van Erondegem sloten deze welgeslaagde stoet af en vele tevreden gezichten wenden zich richting van de werkelijke karnavalleute. En gevierd werd er! Ambiance was er verzekerd! Hiervan .kon men een staaltje van echte leu te waarnemen in het lokaal van Gust I de tuftufclub waar het plaatje «zandzakken voor de deur» dag en nacht de omlig gende straten vulde, dit als satire op de reeds voorbije on derstroming van de Bambocht- weg te Lede. En om 19 uur kwam de kat op de koord! Of althans dan moest het gebeuren! De prijs uitreiking aan de karnaval- groepen in het cultureel centrum. Tengevolge van de goede orga nisatie van Clement liet men het geduldige volk amper drie volle uren wachten. De Cle- mang bewees weer eens wat hij waard was, echt onverant woord! De spanning groeide onder de karnavalisten en na 3 uren lang wachten trapte men het af. Clement kon de pot op!! Zij hadden immers dorst. Zo ziet men des te nimmer dat men de karnaval moet overla ten aan de karnavalisten zoals de leden van de Hovaardige Boer. die er een handje van weg hebben, echte vakmen sen! Maar ja., wensen zijn meestal dromen! Maar alles bij alles was het toch een mooie dag geweest, gekruid met vele pikante ver haaltjes ter ere van Clement van Melckenbeek. Lede vierde nog 2 dagen lang uitbundig karnaval en zoals Gust zei. ze vlogen erin! e. De Krollekoppen debiteerden een stukje politiek (pel) L e Kembrandtkluddens met hun satire over de regeringsbeslissingen (pel) Lede. Het akteurstalent van het Anymo Trio was grenzeloos (pel) Het dekor was enigzins geheel ten teken van de kleintjes op gesteld, er hing een prachtige rebus geschilderd op een wit doek die wat meer vertelde over kinderkarnaval. Iza leer de de allerkleinsten op een vakkundige manier het liedje van de rebus te zingen en uit te beelden. En jawel! Iza kreeg de volle aandacht van de hele zaal en men zong van half rond, blote kont, grote teen. houten, been, grote hand, oli fant, dikke neus, harten heer, jannckc maan, grote hen. ja, dat is een halfrond... Viva viva... en zo schraapten de kinderen hun beste keeltje bij Vervolgens legde de clown op een eenvoudige manier aan de schattig verklede kleintjes uit wat karnaval eigenlijk bete kende voor de meesten nl. maskers. Toen versierde men het dekor met maskers op pa len en op het liedje van Maar ten Simons danste Iza en de kleine grappige clown een maskerparodie. Een geweldig applaus overstemde de stamp volle zaal, zeg dat wel er waren zowat 750 kinderen aanwezig, zódus een waar succes! En nu was het de beurt aan de kinderen zelf. ze moesten maar eens meewerken en wat een enthousiasme, men klapte in de handen, stampte met dc voeten en ze hielpen werkelijk deze show verder op te bou wen. Aha! zelfs de pompiers van Lede kwamen aan bod. Twee mannen in korte broek geladen met emmers en brand blussers voerden een parodie op over de brandweer. Het ging als volgt: het brandde op de 2' verdieping, men schreeuwde hulp! Dc brand weer hield een groot doek vast en ze riepen spring! Maar dacht je dat ze sprongen, neen hoor! Het brandde op de 21c verdieping men schreeuwde om hulp! De brandweer hield een klein doek open en ze riepen spring! Maar dacht je dat ze sprongen, nee hoor! Het brandde op de 64c verdieping, men schreeuwde om hulp! De brandweer hield een klein zak doekje open en zeriepen spring! Maar dacht je dat ze sprongen, ja hoor! De zaal barstte in een bulde rend gelach uit. Vervolgens leerde Iza dc grap pige kleutertjes nog een zelfge schreven liedje: «Ik ken jou niet, jij kent mij niet». De tranen kwamen in mijn ogen toen ik zag hoe al deze kleine peuters hun best deden om dit liedje na te zingen. Er volgden nog heel wat toneelstukjes zoals o.a. een gevecht om de liefde van Mary Poppins op de Jaar aanleiding van dit jaarlykse festijn te Lede was er een talrijke opkomst van her en Ier. Het geweldig mooie weertje had hier inderdaad ook een handje bijgeholpen, odzijdank. Het mooi verzorgde politiekorps deed om 14 u. de eerste stap en ging de ange reklaamstoet vooraf. Stipt op tijd zette de eigenlijke karnavalstoet om 15 u. de rolgende zet. Reeds bij de eerste groep kon men de goedkeuring weervinden op de ezichten van de omstaanders. Deze groep vertegenwoordigde het Reuzenpaar Markies Markiezin De Bette in een prachtige kledij gehuld van blauwgroen en roze fluweel. fervolgens demonstreerde de oninklijke Harmonie St.-Ce- lia van Lede een dansje voor t tribune. Deze formidabele ortgerokte meisjes waren on- crgedompeld in een overwe- end wit met rood kostuum en sn rode hoed met een prach- g wit satijnen lint. Een ap- lausje waard! Maar dat was iet alles. Toert kwam eigen- jk de klapper van het hele igenlijke karnavalgebeuren. tins Gust I met zijn prinsen- agen. bestaande uit een reus- 1 :htig zittende rode man ver- uld met goud en een bijho- ende indische groep. Deze fe- omenale wagen werd ge- ouwd door LKV De Kal- elfs het prinsenpaar van de trde leeftijd deed niet ten ider voor de reeds vooraf- lande groepen. Zij zaten ots in een mooie lakciwagen wrtgetrokken door een met en bloemen versierd aard. Ob lala!, daar had men volgende wagen die pas cht de poppen aan het dansen acht, afkomatig van het Hof Prinsen van Lede. Hun agzin was: Clement Van 'rkebeke, «een vereniging Ier werde», echt op zijn teds gezegd. eigenlijk de voornaamste oep is de nu volgende, Kei- :r Padova en Miss Bette met ir Eredames. Deze fabuleu- praalwagen was in elkaar knutseld door de Orde van Leedse Hovaardige Boer en ngens... dat zegt al genoeg, gt men boer dan is het goed. stelden immers de hel met icifer als symbool voor, om- igd met muizen en de voeten m Lucifer droegen de twee joie hofdames met in het dden Miss Bette en Keizer dova. Toen bracht men een ikje naar voor uit een voor t nog steeds onbekende we- d. de ruimte door de Droge len van Lede. De space- nnetjes én vrouwtjes schit- den met hun zilverkleurige eken en heel uitzonderlijke jsels in de ogen van dc Lc- Weer een stukje span- nde karnavalpolitick ge acht door de Krollekoppen in Lede met als titel «Lede >udr grote kuis», weer stond :ment in de volle belangstel- Zij noemden het het ekspel tussen de twee kar- valorden Dc praalwagen side het huisje van Gooffy Micky Mouse uit, een nog oit gezien spektakel. De nnen hadden een oranje ituum met zwarte broek jetrokken en daarop een Ssend regenboogkapsel, echt ifique! olgens immigreerden de mo's, pinquins en ijsberen uit hun verre land naar het gkoude Lede. Dit kon men een origineel tafereel men. wie we daar hadden! Onze vriendjes, de Aristo- die hups dansten op uziek. Wat walen de ntjes in hun sas! Maar de iek bleef doorhameren in formidabele stoet nl met Orde van de Komeeren van Lede. Prinsenwagen met Gust I gebouwd door D.K.V. Kalveren (Pel) Lede met als opschrift Politie- als deze: ex-voorzitter karna- ke Soep, hiermee bedoelde valgroep De Gesduikers, de men een soepje van de vele groep es weg en verdwenen!, beloften van Clement, die hij ex-lid Hof der Prinsen, zu goed echter niet nakwam. as verdwenen bij gebrek on Verder was niet alleen Lede leden!, ex-lid van't aat fietsco- maar ook China vertegen- mitee, mee plezier helpen bui- woordigt door de Poesdrinkers tenstappen; toekomstigen ex- van Wetteren. Hun wagen voorzitter van 't nief karnaval- droeg een waarachtig Chinese komitee, ben on d'afbroak be- tempel, een pluimpje hier- zig: nog ewa possensje!; ex-lid voor. van de Hovaardige Boer. nog Ondanks het vele plezier niet kapot gekregen gQdom- kwam de realiteit in verband me! Vermelding onderaan met de economische krisis ook luidde als volgt: Welke vcreni- even naar boven gekropen met ging aanvaardt er mij? ambras de Vogels van Wetteren. Zij gegarandeerd! Dit briefje wek- maakten een satire over de te heel wat opschudding onder doppers, de leuze was «niet op de omstaanders, maar wc gaan tijd voor den dop geen stem- verder, pelgeld». Ohlè, we dansen de samba! Daar kwam dan de hoofdbrok Jaja daar waren ze dan de van deze karnavalpolitiek op Gaa-Lowies van Olsjt. Een de proppen met een wagen boom van een Mexikaan speel- volgeschilderd met de volgen- de op een piano midden in de de onderwaterpikuurtjes zoals: prairie tussen de vervaarlijke «Karnavalcomité nee be- kaktussen. dankt», «wie dc vredespijp Hier komen we dan bij de niet wil roken is niet waard in Blauwe Lonkers van Lede, die karnaval te lopen», «'t es ii kabas, ze zaaien weer ambras», «laat de karnaval aan de Leedse pensenkermis, wat de karnavalisten», «wcera neig men hiermee bedoelde laat ik in orde. Mr. Clement verstuurt enigzins aan de lezers over. «De Orde»». Deze prachtige Een korte afwisseling volgde ware satire op Clement ge- schreven en uit volle borst ge- de schreeuwden, geen worstenpo- litiek te Lede maar terug naar met het prachtig, netjes uitge doste korps van Oordcgem, zongen door dc groep Ja Jeur die een welgeslaagd dansje Jong van Lede met als titel de waagden voor de tribune. Ver- redespijp der karnavalvereni- der nog vernoemenswaardig gingen. Men strooide er pam fletjes rond waarop Clement zich als volgt zelf voorstelde: veur de vrinjen: «de Windj- beuzze», partijpolitieker, be- kanst roadslid, injinjeur on o.a. de Kastaars Lede met hun omgebouwde shoppers, die ons deden den ken aan de beroemde film Ea sy Rider. Pas op! riep men, daar kwamen de Romeintjes R.T.T. allé dor geefk mij toch van Erpe aangedraafd met een veur uit! Zijn palmares volgde praalwagen vol met reusachti- Lede. Keizer Padova en Miss Bette op de praalwagen van de Hovaardige Boer (pel) Lede. Ja Jeur Jong bracht een satire op de Leedse karnavalpolitiek (pel) Waar anders dan te Lede organiseert men het kinderkarnaval. Deze manifestatie werd muziek van het feuilleton Ka- ïngericht door de Orde van de Leedse Hovaardige Boer. Een waar stukje vakwerk! Alles P'tein Zeppos. verliep ordentelijk. De show begon stipt om 15 uur, deze werd verzorgd door de groep Aha! Een 20 tal ónderen Anymo Trio van Vilvoorde. Er waren heel wat bekende gezichten aanwezig op deze voor sPropgen °P het podium en de kleintjes leutige namiddag zoals o.a. Miss Bette en haar hofdames, de echte waren dans,en een eendjesdans. Het PrinS Karnaval Gust I, Keizer Padova. het prinsenpaar van de derde leeftijd als f"^Cde;tT„5een7uclfenr: eveneens alle andere leden van de Hovaardige Boer. die een oogje in het zeil hielden met d'oosje „chaTme wat het oog op het verloop van een vlekkeloze namiddag. De show kon aanvangen. Met jongen een last bij het buigen prachtige muziek op de achtergrond verscheen een man in streepjespak, een kinder- in het dansje, zijn hoofd ver clown en Iza verkleed als Mary Poppins op het toneel. Zij dansen in trio een mime-ballet dween geheel in het lucifer die de ontmoeting tussen volwassenen en kinderclowns voorstelde. doosje. Men schenke ook aan dacht aan het onderwerp over de kinderen die thuis weinig belangstelling kenden en de groep Anymo Trio vroeg aan de zaal om in het vervolg zulke kinderen mee te brengen naar de show. Een onschuldig meis je zong er een ontroerend lied je over. In de verdere namid dag werd er nog heel wat ge zongen en gedanst zoals o.a. de kattendans, een Russisch ballet gebracht door mannelij ke akteurs en een oud heksen- nummer. Tenslotte voerden de kinderen uit de zaal zelf een nummertje op en zongen uit volle borst het liedje «Op een onbewoond eiland». Men kon dit zeker een meer dan ooit geslaagde na middag noemen, een pluim voor onze Leedse Hovaardige Boer en hopelijk tot volgend jaar! M.V.C.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9