Zele heeft boni van bijna 8 miljoen frank Stadssekretaris Ghristiaan Willems: «Steden en ge meenten, let op uw saeck Karnaval in Rijksschool te Zele Internationaal vermaard Collegium Instrumentale Brugense koncerteert voor Jeugd en Muziek Dendermonde Motie van Aalsterse gemeenteraad i.v.m. Voeren Gewestelijke speelklubdag te Moorsel 10 - 4.3.1983 - De Voorpost In 1983 zal Zele nog geen financiële problemen kennen. Het kon nog een begroting presenteren met een overschot van 7.980.753 fr. uit 394.005.474 fr. ontvangsten en 386.024.721 fr; uitgaven. De opcentiemen bleven onveranderd en dit 1211 opcentiemen op de onroerende voorheffing (omzetting van de vroegere 1600 op het oud kadastraal inkomen), 400 opcentiemen op de provinciale belasting op de drijfkracht. Dit stemt overeen met een belasting van 200 fr. per kilowatt geheven op de motoren gebruikt voor nijverheids-, landbouw- en handelsdoeleinden, alsook voor de motoren gebruikt door de vrije beroepen. 200 opcentiemen op de provinciale belasting op het tewerkgesteld personeel. Deze opcentiemen vertegenwoordigen een belastingopbrengst van 100 fr. per tewerkgestelde arbeider of bediende van meer dan 18 jaar en 50 fr. voor de personeelsleden van minder dan 18 jaar. De nettolast voor 1983 wijst er op dat dat de uitgaven vrij stabiel zijn. De personeelsuit gaven zijn lichtjes gestegen van 37% in 1982 naar 39% in 1983 of een bedrag van 86 miljoen 436.479 fr. De wer kingskosten worden geraamd op 13% of 29 miljoen 242.088 fr. Dit is 1% hoger dan in 1982. De overdracht zijn ge daald van 24% naar 22% en worden geschat op 48 miljoen 265.905 fr. en ook de schulden last is 1 ten honderd minder dan in 1982. Het is nu 26% van de totale nettolast van de ge meente of 58.592.136 fr. Bij het ontleden van de begro ting komt men evenwel tot de vaststelling dat de werkelijke cijfers voor 1983 niet meer zo gunstig zijn als voorheen. Op het dienstjaar 1983 wordt een verlies geraamd van 36.270.177 fr. De gemeente kan echter het tekort wegwer ken door de 44 miljoen 250.930 fr. overschot van de vorige dienstjaren, zodat er uiteindelijk nog een overschot van ongeveer 8 miljoen op de begroting wordt ingeschreven Alhoewel er nog een sluitende begroting kon worden inge diend, kwam er vanuit het be leid toch een waarschuwing voor een sober en zuinig beleid om tot een gezond financieel beheer te komen. De meest ontvangsten van de gemeente komen voort uit de belastingen. Van de onroeren de voorheffing verwacht men een bedrag van 33.409.729 fr. De personenbelasting zou 51.716.000 fr. in de gemeen tekas brengen. De belasting op de motorvoertuigen is goed voor 2.689.000 fr. Van de be lasting op de rijwielen ver wacht men 680.000 fr. en van de honden 380.000 fr. De aan vullende belastingen worden geraamd op 13.878.500 fr. en daarin zijn hoofdzakelijk be grepen de plaatsrechten op de kermissen 710.000 fr.; op de markten 820.000 fr.; de huis vuilbelasting 7.020.000 fr., de afgifte van administratieve be scheiden 300.000 fr.; drijf kracht 4 miljoen frank; te werkgesteld personeel 300.000 fr.; drankslijterijen 245.000 fr. Naast die 102.753.229 fr. af komstig uit de belasting rekent de gemeente ook op de 59.263.741 fr. uit het gemeen tefonds om het financieel te kunnen waarmaken. Oppositie-kritiek De begroting 1983 werd goed gekeurd door de 13 leden van de meerderheidsgroep. De aanwezig 11 oppositieleden CVP-SP-PVV (Roger Van Hecke (CVP) was afwezig we gens ziekte) onthield zich. Die onthouding wijst op de kritiek die dc oppositie vooraf had op de begroting Vorige jaren was het een gewoonte geworden dat te Zele ook de oppositie vertrouwen had in de begro ting en ze stemde. PVV raadslid Claudine Heir- man vorige aan de meerder heidspartij Zeelse Belangen, waar hun verkiezingsbeloften inzake het groenbeleid terug te vinden was in de begroting. De interpellant stelde een vermin dering vast van 1 miljoen frank in 1982 naar 600.000 fr. voor 1983. Ook wat het aankopen van sportmateriaal betrof, staat er alleen 100.000 fr. inge schreven voor het vervangen van versleten materiaal. Met haar kritiek op het groenbeleid kreeg Claudine Heirman steun van Leo De Schepper (ZB) die beaamde dat er op de gemeen te nog heel wat kan gedaan worden en hij refereerde naar beloofde bufferzone rond het industriepark om de geluids hinder weg te werken. Ander zijds was raadslid De Schepper niet gelukkig met de schade die de cirkelmaaier had aange bracht aan de jonge boompjes langs de dijk. Schepen van de Sport Alfons Rupus verdedigde de aankoop van sportmateriaal. Het in 1982 bestelde materiaal is nog niet geleverd en zal pas in 1983 in gebruik genomen worden. SP raadslid Gustaaf Vercaute- ren herhaalde zijn vraag van vorig jaar om een belasting te heffen op de luxe-paarden. Schepen van financien Paul Geerinck beloofde een onder zoek in de betreffende kom missie. De socialist Vercaute- ren vroeg ook om de premie op het voorhuwelijkssparen te verdubbelen als kompensatie op de afschaffing van de pro vinciale premie. Dit zou vol gens de interpellant maar een meeruitgave van 50.000 fr. be tekenen Hij werd bijgetreden door zijn partijgenoot Edgard Franqois-Wilson die met cijfer materiaal aanhaalde dat Zele de rode lantaardrager is wat betreft het toekennen van een premie op het voorhuwelijk sparen. Het oppositie voorstel vond. geen genade bij de meer derheid. Burgemeester De Bruyne verduidelijkte dat de gemeente zich wil houden aan de opgelegde instruktie van de provincie om de falkultatieve uitgaven op het peil van 1982 te houden. Gustaaf Vercauteren was ver heugd dat hij dc 80 miljoen frank voor het luxe projekt zwembad-sporthal niet meer terugvond op de gemeentebe groting. maar toonde zich an derzijds teleurgesteld omdat het bestuur geen alternatief in de plaats stelde Hij herhaalde het socialistisch voorstel, dat hij reeds vroeger te berde bracht, om op de verschillende wijken speel- en sportplcinen aan te leggen met een zuiver rekreatievc bedoeling. De konklusie van de oppositie bij monde van Gustaaf Ver cauteren. was dat het overna me was van vorig jaar. zonder dat er van enig nieuw initiatief sprake was. met een totaal ge brek aan een milieu- en sportbeleid. Burgemeester De Bruyne daarentegen was uitermate te vreden dat aan de raad een begroting kon worden voorge legd met bijna een overschot van 8 miljoen zonder dat de opcentiemen dienden ver hoogd. CVP'er Alfons Rupus had hierbij de slotbedenking. dat die gunstige trend alleen het gevolg was van het beleid van de vorige meerderheden en hij citeerde hierbij inzonder het werk van dc vorige schepen van financien Louis Walrave. Hoger huisvuilbelasting Het ophalen en het verwerken van het huisvuil is jaarlijks een steeds stijgende verliespost. Voor 1983 verwacht men een uitgave van 11.970.000 fr. met o.a. 10.387.000 fr. als bijdrage aan de intercommunale Dur- me-Moervaart. 1.300.000 fr. voor de aankoop van huisvuil- zakken en 283.000 fr. lening- lasten In het kader van voor geschreven soberheidspolitiek dringt de voogdijoverheid er op aan dat minstens 60 ten honderd van de uitgaven zou den worden teruggevorderd. Tot 1982 bedroeg de forfaitaire belasting 700 fr. per inclusief 30 plastiekzakken. Dit komt overeen met een ontvangst van 5 miljoen 500.000 fr. en ligt duidelijk onder het minimum van 60%. -/''Vfeaf-! «J? -« Dendermonde. Het lijkt wel of er een nieuwe manna-regen heeft plaats gehad, (foto piet hermans mimm -mam - Dendermonde. Een beeld uit de karnavalstoet van 't Keur. (foto piel hermans) De forfaitaire belasting van 700 fr. per gezin wordt opge trokken naar 900 fr. en het aantal huisvuilzakken blijft op 30 behouden. Door deze meer opbrengst betaald door de on geveer 6.300 Zeelse gezinnen worden de ontvangsten ver hoogd tot 7.020.000 fr. De op positie had hierop een alterna tief voorstel dat werd ver woord door Alfons Rupus (CVP) Hij vroeg een tege moetkoming voor de lagere in komens. Om de administratie ve rompslomp tot het mini mum te beperken, zou het WIGS-vignet dat in het Zie- kenboekje is aangebracht als uitgangspunt genomen wor den Burgemeester De Bruyne wou liever wachten om tot dergelij ke maatregel over te gaan. om dat er in de schoot van de interkommunale sprake is om via de provinciale overheid tot een eenvormig standpunt te komen. Anderzijds was hij van oordeel dat men zou moeten tewerk gaan op een verklaring, die niet altijd met de realiteit overstemt. SP raadslid Gustaaf Vercaute ren was het oneens met de verklaring van de burgemees ter en bevestigde dat het WIGS-vignet alleen maar afge leverd wordt op gegevens van het RIZIV en die zijn duidelijk in overeenstemming met de in komsten van de rechtheb benden. De oppositie drong nog sterk aan om geen verhoging toe te passen voor de gezinnen of personen met een lager inko men. maar het voorstel tot ver hoging van de huisvuilbelas ting werd goedgekeurd door de meerderheid. De oppositie stemde tegen BENO Zele. Kinderkarnaval RMS. Zowel jong als oud was in de wolken, (gvw) Wordt de gemeentelijke autonomie uitgehold? Is dergelij ke uitholling feit of fiktie? Vragen waarop o.m. stadssekretaris Chr. Willems, docent aan de Ekonomische Hogeschool St.-Aloysius Brussel, zal pogen een antwoord te geven op vrijdag II maart in de EHSAL-Iokalen, Philips Building, 1ste verdieping, de Brouckèreplein 2 te 1000 Brussel. Vorige zaterdag vieren de Rijksscholen van Zele m samenwerking met het ouderkomitee en het onderwijzend personeel het jaarlijks karnavalfeest. In een gezellig versierde refter werd om 15 uur het kinderkarnavalbal geopend. Enkele animators uit het onderwijzend personeel zorgden er bij middel van geleide dansen en I spelletjes voor dat er een gezellige sfeer heerste. Een honderdtal om ter mooist verklede kinderen, vergezeld van ouders en grootouders, I hebben hun beste beentjes voorgezet, want aan elke dans of spel waren er mooie prijzen I verbonden. Tijdens een korte pauze kregen de overtalrijke aanwezigen een optreden van het plaatselijk I jeugdorkest «The little music-sound», die hun optreden besloten met een fel gesmaakte 1 muzikale sketch Tegen de klok van 18 uur keerde elkeen, vermoeid, maar welgemutst en blij huiswaarts. (bcno) Programma 8.30 u. kennismaking en koffie 9 a 10 u.: «De juridische en historische grondslagen van de gemeentelijke autonomie» met als referent Chr. Willems. 10 a 10.45 u.: «De gemeentelij ke financiën in de problemen. Waarom?» met als referent M. Van Audenhove. 10.45 u. a 11 u.: koffiepauze. 11 a 11.45 u.: «De positie van de provincies» met J. Troos ters. 11.45 a 13 u. «De gemeentelij ke openbare financiën: de lo kale versus de federale va riant» met J. Vanneste. 13 a 14 u.: middagpauze en lunch 14 15 u.: panelgesprek en vragen 15 15.45 u.: «Verslaggeving en beschouwingen» met Y. Berghmans 15.45 a 16 u.: koffiepauze 16 u slottoespraak door O. Coenen. Praktische tips Gratis parking in de Philips Building. Deelname te melden aan Fis- kale Hogeschool. St.-Aloysius, dc Brouckèreplein 2, bus 26 te 1000 Brussel. Deelname in de kosten, bij individuele inschrijving: 1.450 fr. Met twee of meer 1.250 fr. De prijs omvat naast deelname het referatenboek, koffie, par king, middaglunch. Storten op 000-1022334-51 van Ekon. Hogeschool St.-Aloy sius, Broekstraat 113 te 1000 Brussel. Dendermonde. De Vrienden van Lutterzele hadden in de maartse buien een aprilvu gemaakt, (foto piet hermans) Een door raadslid Jan Caudron ingediende motie in verband met de gemeente Voeren en gericht aan de eerste minister werd. in enigszins veralgemeende en afgezwakte vorm, unaniem door de raadsleden goedgekeurd met dien verstande dat met de fraktieleiders zal worden overlegd wat te doen met eventueel volgende moties met nationale materie. De goedgekeurde tekst, deze van de Vlaamse Raad, luidt als volgt: «De gemeenteraad van Aalst, bijeen op 1 maart 1983, overwegend dat voor de gemeenten een goed beleid de korrekte toepassing van de wetten en dekreten inzake het gebruik der talen vergt, overwegend dat de niet-toepassing van genoemde wetten aanleiding zou kunnen geven tot incidenten die dc betrekkingen tussen de gemeenschappen op gevaarlijke wijze kunnen bezwaren verzoekt de Koning om die reden tot burgemeester van dergelijke gemeenten te benoemen een kandidaat die heeft bewezen bekommerd te zijn om het" naleven van dc wet, inzonderheid van de wetten op het gebruik der talen en op het handhaven van de openbare orde en blijk heeft gegeven van eerbied voor de belangen van de ganse bevolking van zijn gemeente». Bij de plaatselijke Chiro afdeling Moorsel waren verleden zondag liefst een 160-tal jongeren van beider kunne van zes a tien jaar op post voor een gewestelijke speelklubdag, een volle dag spelen naar hartelust in alle mogelijke schakeringen. Zulks bij een aangenaam voorjaarszonnetje. Gewestlei der Johan Heireman mocht tevens een dertigtal leiders en leidsters uit de diverse deelgemeenten van Aalst, Lede en Erpe-Mere ontvangen. In en om de omgeving van de Chirolokalen in de school aan de Gevergembaan evolueerden ze 's voormiddags in alle mogelijke disciplines en na de middag stond het buitengebeuren in het teken van «Smurfen op zoek naar toverkunst» waarbij kreatie- ve fantasie ongebreideld hoogtij vierde. Volgend jaar komt dan weer een andere afdeling aan bod. LH Op dinsdag 8 maart om 19.30 uur stelt Jeugd en Muziek Dendermonde zijn vierde koncert van dit werkjaar voor. Het wordt een programma klassie ke muziek met een ensemble en solisten van Vlaam se oorsprong, die ondertussen ook internationale faam verworven hebben. muziekkenners. Reeds meermalen konden we ge nieten van hun optredens tijdens de verschillende edi ties van het Festival van Vlaanderen, o.m. twee jaar geleden met de Brockes- Passion van Telemann in de Brugse St.-Jacobskerk. en eind september nog in de Gentse Bijloke-abdij tijdens de Historische Happening met twee cantates en een suite van J.S. Bach. Patrick Peire is de leider en stichter van dit ensemble en is laureaat van de Ko ninklijke Conservatoria van Gent en Brussel. Hij behaalde eerste prijzen voor dwarsfluit, blokfluit, ka mermuziek. harmonie en muziekgeschiedenis. Hij specialiseerde zich daarbij nog gedurende vijf semes ters in de oude muziek en historische instrumenten (blokfluit en traversfluit) aan de Rheinische Musik- schule te Keulen bij profes sor G. Holler. Patrick Peire is tevens licentiaat in musi cologie en psychologie Hij behaalde onderscheidingen in de Stimuswedstrijd en in de internationale blokfluit wedstrijd te Brugge in 1972. Tevens koncerteerde hij reeds met verscheidene kamermuziekgroepen Het koncert heeft plaats in de dekanale kerk Onze-Lie- ve-Vrouw in de Kerkstraat te Dendermonde. Het or kest is het Collegium In strumentale Brugense on der de leiding van Patrick Peire. Als solisten treden op: Dirk Lippens, Marie- Christine Springuel en Hil- de Van Keer op viool en Paul Poppe op cello. Het Collegium Instrumen tale Brugense werd in 1970 gesticht door Patrick Peire, die ook de dirigent is van dit ensemble. Waar de groep, zich aanvankelijk specialiseerde in het uitvoe ren van barok-en rococo- werken, brengt het kamer orkest. naast dit uitgebrei de en gevarieerde repertoi re, nu ook werken uit het klassieke, romantische en moderne tijdperk. Naast een perfekte homogeniteit biedt het Collegium Instru mentale Brugense ook een aangename afwisseling in klankkleur dank zij het so listisch optreden van musi ci uit de eigen groep. Het ensemble was reeds dik wijls te gast in het buiten land, waar het telkens zeer gunstige perskritieken kreeg. Ook in eigen land hebben zij zich een stevige reputatie opgebouwd bij o.m. met het Collegium Ai reum in België, Fre rijk, Duitsland. Spanje, ij derland en Tsjechoslo kije. Op dit ogenblik is ook leraar aan de F ninklijke Conservato van Gent en Brussel en a het Lemmensinstituut. Het Collegium Instrume tale Brugense is i steld uit: Patrick Peire (d gent), Marie-Christl Springuel (koncertme ter). Dirk Lippens, Van Keer, Peter Boxelare, Thomas Kas Peter De Spiegelaere (vi len), Frans Vos en Lit Geerolf (altviolen) Dieltiens en Paul (celli). Frank Coppiet* (contrabas), Florian Hë riek (klavecimbel). Interessant om weten is d soliste Hilde Van Keer komstig is van Gremberg en haar eerste muzikale i leiding genoot aan de S delijke Muziekakadei van Dendermonde. C Dirk Lippens is een stre genoot: hij is afkomstig' Wetteren en begon er r op 8-jarige leeftijd via studeren aan de Gem telijke Muziekakademie. Zoals steeds hebben de den van de Jeugd en 1 ziek-afdeling gratis gang tot dit konc( Jeugd, C.J.P.- en Plu! passers en studenten t' len 100 frank, volwasseij 200 frank.

De Voorpost | 1983 | | pagina 10