WÊmÊmrWÊ^m weexDiaa fis iienaer- Dunte en Ronde Tafel Dendermonde bedenkt zes menslievende nrar finicality Installatievergadering Aalst ernst en show Huisartsenvereniging Durmestreek met permanente wachtdienst VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN 1 «Boudewijn de laatste», «komma», een stembrief zoek... pW Burgemeester Uyttersprot «mijn deur staat open voor iedereen» Bisschoppelijke zwanezang: «Terug naar het karnaval van vroeger!» De Voorpost Tijdens een druk bijgewoonde bijeenkomst overhandigden de leden van de Ronde Tafel 57 van Dendermonde een zestal chèques van 10.000 fr. aan zes menslievende verenigingen uit de streek. Toch betekent deze dienstverlening aan de maatschappij niet enkel financiële middelen ter beschikking stellen van minder begoede medeburgers of onvoldoende gesubsidieerde verenigingen maar tevens via persoonlijke inzet en materiële hulpverlening, bijdragen tot kulturele verrijking van onze maatschappij, boven alle tdl i politieke en konfessionele instellingen. VRIJDAG 4 MAART 1983 36' JAARGANG NR. 9 - 30 F BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat. 73 Tel. 21.56.00 AALST ««AftiglVI liv>j Community Service is een van de bestaansreden van de Ronde Tafel. De afdeling Dendermonde werd opgericht in 1967 en het eerste bestuur bestond uit voorzitter Sylvain Ver strepen, ondervoorzitter Marcel De Gendt, sekreta- ris Dolf Maetens en schat bewaarder Leo Schoeppen. De afdeling Dendermonde werd opgericht onder de bescherming van peettafel 46 Aalst. Nadien nam Den dermonde zelf de stichting op zich van Asse en Wet te ren. De RT 57 Dendermonde maakt deel uit van de Asso ciatie der Ronde Tafels België met een totaal van 90 tafels en ongeveer 1800 leden. Op haar beurt is de Belgische vereniging lid van een wereldorganisatie of World Council of Young Men Service Clubs, onge veer in 60 landen vertegen woordigd met 80.000 een heden. Dinsdagavond verwel komde voorzitter Hugo De Clerck zijn vele gasten, waarna hij uitlegde hoe de opbrengsten van het door dc Ronde Tafel in 1982 uitgegeven kunstboek over de Dendermondse Schil dersschool zouden overge maakt worden aan verschil lende menslievende organi saties. Het boek dat werd samengesteld door Jean- Pierre De Bruyne met de hulp van alle tafelaars was een poging tot een positie ve bijdrage aan ons kultu- reel patrimonium. Het pro- jekt werd van kostendek kend winstgevend. Daar van kunnen de menslieven de verenigingen nu gebruik maken. De cheques van 10.000 fr. gingen vlot van de hand. Mevrouw Hilde Maetens nam de eerste chèque in naam van Teïedienst in ont vangst. Zij verving Z.E.H. Roggeman die wegens ziekte thuis bleef. Zij wees op de goede samenwerking Dendermonde. Ronde Tafel 57 deelde cheques uil aan menslievende verenigingen. De eerste rij naast voorzitter Hugo De Clerck en kandidaat-nationaal voorzitter Herman De afgevaardigden zitten op de Cuyper. (v) De langverwachte installatievergadering te Aalst verliep niet van een leien dakje. Sommige leden wilden er een Spielerei van maken doch burgemeester Uyttersprot liet niet begaan, vermaande, riep op tot verantwoordelijkheidszin en stelde voor wie zich eindeloos belachelijk wilde maken zulks elders te gaan doen. Een waardeloos papier in plaats van de stembrief in de mand deponeren, vervormingen van de eedformule en zuurzoete kommentaar waren alleszins niet van aard het politiek bedrijf enigerlei te herwaarderen. Veeleer is het tegenovergestelde waar. Wegens de overtalrijke opkomst van belangstellenden zag burgemeester Uyttersprot zich verplicht zich te verontschuldi gen wegens het feit dat heel wat mensen dienden recht te blijven staan wilden ze de installatievergadering volgen. De stadsfeestzaal was niet beschikbaar wegens herstellin gen en dus werd beroep gedaan op ieders good-will. Kennismaking en -geving De ieder reeds welgekende Al- Ipo-story werd ten behoeve van de nieuwe gemeenteraad andermaal in geuren en kleu ren uit de doeken gedaan met alle administratieve stappen vanaf midden oktober tot in februari en kennis werd gege ven van de goedkeuring van dc gemeenteraadsverkiezingen, van de benoeming tol burge meester van Raymond liytter- VIIrol en van diens eedallcg- neur Dc Kinder. SP- en VU- fraktic feliciteren de nieuwe burgervader die dankt en ken nis wordt gegeven van de sa menstelling van de nieuwe raad. Tot dc eedaflegging wor den ook toegelaten Remi Van Vaerenbcrgh en Willy Alloo, leden van dc gemeentelijke brandweer die afzien van alle vergoedingen op dit vlak, Dan ny Dcnayer die als leraar aan dc stedelijke akademie voorlo pig verzaak! en Patrick De Smcdl wiens onverenigbaar heid als stadsbediende sinds 1 januari beindigd is. Leggen dan de eed af: SP: Mare Galle. Edgard IToog- huys, Gracienne Van Nieu- wenborgh, Freddy Pijck, Eddy Dierickx, Martin Van der Speetcn, Patrick De Smet, Louis Saerens, Dolores Baita en Jan De Bruecker Lees door blz. 4 een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 30 F Jaarab. 1.350 F 6 maand 700 F 3 maand 360 F tussen de Tafel en Teler dienst, een samenwerking die zich al uitte in een forse deelname aan de jaarlijkse rally van Teïedienst. De tweede begunstigde was de v.z.w. Zit Stil», een oudervereniging voor overbeweeglijke (hyperki- netische) kinderen met lichte hersenfunktiestoor- nis. Deze kinderen hebben reeds van bij de geboorte moeilijkheden vooral met het koncentratievermogen. Gewoonlijk vinden ze een plaatsje in het B.L.O. maar de vereniging vindt dat er een heel andere aanpak no dig is omdat de hyperkine- tische kinderen een norma le intelligentie hebben. De Dendermondse afdeling van de v.z.w. Multiple Sclerose werd ook met 10.000 fr. bedacht, maar van deze vereniging kon geen afvaardiging tegen woordig zijn. De v.z.w. 't Dak (Lebbe- ke) is eigenlijk een Den dermondse organisatie die zich tijdelijk in Lebbeke heeft gevestigd. Zij zorgt voor de maatschappelijke integratie van alleenstaan den, minderheden en mar ginale groepen. Gesticht in 1980 is zij waarschijnlijk één der jongste organisa ties. Pas in 1981 kreeg zij enige overheidssteun maar de groei van het aantal te behandelen gevallen vergt wel enige steun van ergens anders. De v.z.w. 't Dak meent dat het nut van de instelling bewezen is door de veertig dossiers die nu reeds werden .behandeld. In juni vestigt de v.z.w. zich in Dendermonde. Het Ouderkomitee Har- tekinderen groepeert de ou ders van kinderen met aan geboren en verworven hartgebreken, jongeren met aangeboren en verwor ven hartgebreken en alle belangstellenden. Deze vereniging helpt mee aan de medische verzorging van de patiënten. In maart bij voorbeeld worden er twee operaties uitgevoerd in Londen. Elk kosten ze 300.000 fr.zodat de 10.000 fr. een druppel op een hete plaat is. Maar alle baten helpen. Uiteindelijk kreeg ook het M.P.I. Ca- pelderij in Buggenhout een cheque. Het vroegere Jon genstehuis werd aangeno men door de Ronde Tafel als definitief projekt. Het is een instelling voor door het gerecht geplaatste kinde ren. vooral licht mentaal gehandicapten. De h. Her man De Cuyper, kandi daat-nationaal voorzitter, explikeerde dat.de Ronde Tafel in de toekomst zowel financiële als materiële en morele steun aan deze in stelling zal verlenen. Pater Ghijssens dankte de schenkers, ook voor de inzet die nog moet komen en betoogde dat alle instel lingen het zeer moeilijk hebben. De tegoeden van de staat voor 80, 81 en 82 bedragen nu reeds 18 mil joen. zodat men er moet leven van voorschotten. Ook hier spreekt men van een druppel op een hete plaat... Algemene vergadering De afdeling Dendermon de heeft het op zich geno men dit jaar de jaarlijkse algemene vergadering van de Associatie Ronde Tafel België in Dendermonde te organiseren. De algemene vergadering heeft plaats op 22, 23 en 24 april. De afde ling Dendermonde straalt werkelijk dynamisme en entoesiasme uit en dat is enkel mogelijk door be grip, verdraagzaamheid en vriendschap. Vooral dat laatste is het bindmiddel waaraan iedereen nood heeft. Op de raadszitting te Aalst op woensdag 23 februari, raadszitting die dan definitief de allerlaatste van de - voorbije bestuursperiode bleek te zijn en tevens de eerste js; voorgezeten door de reeds op 14 februari becdigde burgemeester Raymond Uyttersprot legde deze een korte verklaring af. Bij de installatievergadering zou hij een verdere toespraak houden. Uit zijn lange rol in de oppositie te Aalst en zijn eerste aktiviteiten als burgemeester ervaarde hij dat zowel bij de minderheid als bij de meerderheid dezelfde motieven schuil gaan. Politici zijn alvast geen filantropen doch trachten de doelstellingen van de eigen partij optimaal door te druk- - ken ten bate van zoveel mogelijk inwoners -van hun gebied. Zwaartepunt van het politieke spel ligt in het op elkaar inspelen van het hoogste orgaan, de gemeenteraad, en het uitvoerend orgaan, het kollege. De burgemeester beloofde alvast al het mogelijke te zullen doen opdat ieder zijn taak op optimale wijze zou kunnen vervullen. Ook de niet meer herverkozen raadsleden dankt hij voor hun jarenlange samenwerking. Waren er soms eerder harde tussenkomsten, nooit waren ze kwetsend en lieten alleszins bij hem geen sporen achter. «Mijn deur staat altijd open voor iedereen», resumeerde hij zijn opzet preciserend dat hij «met iedereen een goede |j relatie wil behouden en zo mogelijk zelfs verbeteren». Burgemeester, schepen, nu tot bij de installatie nog raadslid Marcel De Bisschop, die van zich zelf zegt dat hij wel eens als «karnavalburgemeestcr» werd betiteld, hield op de laatste vergadering van de «oude» gemeenteraad, een pleidooi voor het Aalsters karnaval, aangelegenheid V:i die hem steeds nauw aan het hart heeft gelegen. Aanleiding tot zijn tussenkomst buiten de agenda p. i aangevraagd en unaniem toegestaan na de openbare ;:j zitting waren enkele feiten uit de voorbije karnavales- j battementen. Klein-Aalst heeft van karnaval geen monopolie. Burge- meester Uyttersprot die hij feliciteert met zijn benoeming is er een praktisch voorbeeld van. Ook een paar Aalsterse P5 karnavalprinsen waren geen Aalstenaars doch werden het alleszins. Karnaval moet het feest zijn waarbij spirituele humor hoogtij viert. Humor die echter niet kwetsbaar mag Ls worden. Dan wordt het sarkasme en zulks is allerminst de Tl bedoeling. De juiste grens trekken hoever men mag gaan jj| is vanzelfsprekend niet makkelijk ep veronderstelt een aanvoelen dat niet ieder gegeven is. s Dat er minder volk. minder vertier was bij de laatste karnaval is voor spreker een «mane, thecel,~pharès». de i toenmalige profetische dreiging die volgens het boek van g§ Daniël door een mysterieuse hand op het-koninklijk paleis werd aangebracht toen Cyrus Babylonië binnentrok. Be- dreiging die door spreker "gekonkretiseerd wordt door de y* triade ekonomische krisis, krokusvakantie en al te hoge konsumptieprijzen. p Het laatste element kan alleszins ter plekke bestreden worden, o m. via terugkeer naar het vroegere straatkarna- val en met een stoet waar niet het enorme, het pompeuze r hoofdzaak is maar wel de spirit, de Aalsterse humor. Een plezierige gebeurtenis in het teken van «ieder zijn waar- gvj heid», «verwijten» inkluis. P Dat een aantal Aalstenaars uitgerekend tijdens de karna- valperiode er vanuit muizen ligt gedeeltelijk aan het feit dat karnaval voor velen niet meer plezierig is. Ook een «p teken aan de wand alleszins, i Raadslid Van de Sijpe vindt de suggesties De Bisschop alleszins waard in een of andere kommissie te worden onderzocht doch Willy Van Mossevelde vindt zulks niet ?:-.i alleen ongebruikelijk doch tevens totaal overbodig. LH Op 1.4.1982 werd de «Huisartsenvereniging der Durmestreek v.z.w.» opgericht. Momenteel zijn er 31 huisartsen uit Lokeren en omgeving bij aangesloten. De hoofdbedoeling van de vereniging bestaat erin lokaal de eerstelijnsgeneeskunde op een sociaal en wetenschappelijk verantwoorde manier uit te bouwen. Hierbij wil de vereniging zowel door de onderlinge samenwerking planmatig bevorderen alsook tot een georganiseerd beleid komen met alle andere instellingen of organisaties werkzaam in de gezondheidszorg. Sinds dit ontstaan werd reeds heel wat gerealiseerd. Vandaar dan ook een kleine perskonferentie waarop die realisaties werden toegelicht. Deze perskonferentie had plaats onder voorzit terschap van Dr. Lerno, terwijl het materiële werk (de persmap) grotendeels verzorgd werd door sekre- taris Dr. Vermeulen. De voorbije 20 jaar is er op het gebied van de geneeskunde een ware opgang geweest van de technologie. Steeds meer en meer werd de ge neeskunde hierdoor opge splitst in (sub)specialismen. Iedereen is ervan overtuigd dat elkeen recht heeft op de allerbeste medische ver zorging en hulp. Maar hier juist ligt de kern van alle huidige problemen in onze huidige gezondheidszorg. Niemand is nog in staat heel de geneeskunde te beoefenen. Hierdoor is een taakverdeling ontstaan met twee onderscheiden groe pen van geneesheren, die niet los te denken zijn van elkaar. Eensdeels zijn er de specialisten, die zich rich ten tot een bepaald terrein, een bepaald orgaan. An derzijds zijn er de huisart sen die ruimschoots vol doende afweten van al de domeinen van de genees kunde, zonder hierbij de gehele mens uit het oog te verliezen. Hier in België bestaan aldus twee moge lijkheden: ofwel zoek je voor elke kwaal de dokter die volgens jou hiervoor bevoegd is. Maar wie kan daar als buitenstaander zelf over oordelen? Ofwel kies je een huisarts als begelei der bij alle problemen inza ke je gezondheid. Die huis arts kan je dan een verwijs- brief meegeven naar de be voegde specialist, die op zijn beurt de bevindingen zal meedelen. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat, ook zonder specialistisch ad vies, de huisarts zelf een groot deel van je proble men kan oplossen. Kort sa mengevat wil dat zeggen: de specialistische kennis en technologie kan slechts op timaal aangewend worden als 1. de juiste patiënt, 2. op het juiste moment 3. bij de juiste specialist terecht komt. Zodra aan een van deze drie voorwaarden niet is voldaan, dan zal veel moeite, tijd en (gemeen schapsgeld nutteloos ver loren zijn. Dat is in het kort de toelichting voor de aan leiding van de oprichting van de Huisartsenvereni ging. Welke zijn nu de realisa ties die reeds verwezenlijkt zijn sinds de oprichting van de vereniging iri 1.4.82? In verband met de sa menwerking met specialis ten: twee uitgebreide tek sten met voorstellen voor konkrete werkafspraken werden uitgewerkt en aan alle specialisten rondge stuurd. Alle specialisten werden individueel bezocht om daarover te praten. In de Medische raad van het OCMW werd de opname gevraagd van twee geman dateerde huisartsen. Dit werd ondertussen toege staan. En tenslotte werd een uniforme verwijsbrief ingevoerd die door de huis arts door zijn patiënt wordt meegegeven aan de specia list. In verband met de sa menwerking met de kine- sisten werd een gemengde werkgroep huisartsen-kine- sisten opgericht. In verband met de sa menwerking met maat schappelijke werkers en psychologen werden reeds kontakten gelegd met «So- cias» d.i. de overkoepelen de vereniging. In verband met de thuis gezondheidszorg zal de pas gestichte vereniging gaan samenwerken met een «Centrum van Diensten» van het Wit-Gele Kruis, CM, Maatschappelijk Werk, Solival, KAV Fami liehulp en Familiezorg. Lees door blz. 4

De Voorpost | 1983 | | pagina 1