audeloo en 't Kelderken gaan met le prijzen lopen in Stekene In Dulci Jubilo was in Polen: vermoeiende koncertreis De «Bitter Lemon» van Sint-Genesius heeft gesmaakt Ïnakterfestival finaal in de kijker (ildenhuis in Beveren heater Stekelbees met nieuwste roduktie «Uitverkocht» De Voorpost - 4.3.1983 - 21 ftiei i: Si ènveertig minuten kabaret, een half uur pauze, vijfendertig minuten kabaret dan en aanslui- |d «opdat niemand vroegtijdig de zaal zou laten», maar dat gevaar is, gezien de brandende uwsgierigheid van die zaal wel geheel fiktief prijsuitreiking, een prijzenregen van meer dan '*e kwartier nota bene. Vooral deze laatste speci- ing maakt veel duidelijk: gewis, zo denkt de nformeerde lezer inmiddels, dat deze afstande- registrerende volzin de finale van het Stekense ,^pakterfestival betreft! Eén bank vooruit voor de Interesseerde lezer. Tien vooruit voor de kabaret- >ep Blau (nooit van gehoord?") uit Beveren. den» van Yvonne Keuls). Tijdens het festival heeft de jury vooral twee aktrices en één akteur speciaal opge merkt. Het gaat om Leonza Hemelaer zij was Ma Peck in «De Herberg De Roos en de Kroon» (Rey- naert, Melsele) en om Bea trijs Rigaux en Stefan Van Pottelberghe, respektieve- lijk «Aangetekend schrij ven» en «Reklame» in «De Brievenbus». Maar wij von- gen een jury afgevaardigd. De jury bestaat uit Marcel Verniers, Guido De Mun ter, Roland De Block, Hugo De Looze en ondergeteken de heeft zich van bij het begin voorgenomen aan de hand van een uitgebreide reeks kriteria uiteindelijk één afzonderlijke opvoe ring te bekronen. Guido De Munter houdt er de span ning in met zijn juryver slag: «Het eenakterfestival Kabaretgroep Blau verzorgde heel kundig de apotheose op het éénakterfestival (Iv) itig produkt van eigen Een vijftal om van ipen. Al gaat het nu wel even moeilijker grappen niet zó zijn irbij houd ik mijn d schuin tot horizontaal teken van «schuin tot Alhoewel. Jaak Bos- i is de lolbroek van het slschap, de man die het Lek. zeker zaterdag 26 ■uari jl.onmiddellijk zich wint. Na een tijdje jaat het hem zelfs als elijlpanus Van Anus: hij ft niet eens iets te zeg- men lacht zo al wel om 1^, i. Renaat Stoop kiest het flegma, maar kan gevoelerig doen als het eten evolueert bijwijlen, strakzittende ballet- ifcs- ek latende dan het ster- had|vermoeden van buiten- weke delen, zeer tvoetig over het po- Wiifried Van de Vel- één onzer medewerkers *"15 en haakjes pakken J altyd graag mee uit als te pas komt speelt op me, op fijne maniertjes veroverend vokale ont- naar mte a la Mandolinen i osiiiia. Monique Ros- 4.'verdomd, dè.t is klasse, i miek, stemdebiet, diktie, J eertalent.En zeggen zij laborante is in een kenhuis. Willy Backer- kerspteeck bespéélt zijn vlug wisselend tkuraat, hij is de pianist het groepje en schudt 'at vanalles uit zijn mou- i: Für Elise, de Vlucht de hommel, een walsje, Charley Chaplin-tune, ga zo maar door. We toen gelachen om Blau, hebben genoten van u. zaterdag. Eén grapje f ik de afwezigen graag eau: «Man kann nicht sen was Fischen pissen, ter s Wasser sieht man licht und über 's Wasser nicht». Allen: ïrgtfehaa1 O, that tension, growing! Het rommelt een tijd achter het doek, de spanning stijgt, voelbaar. Het blauwe fluweel splitst: bright lights and promises. Broe der Angelicus, bijgenaam Albert Smet, stelt de juryle den voor. Twee zijn er afwe zig: Adriaan Magerman en Jaak Van der Eist. Verwon derlijk. Guido Goedemé, Lucien De Schrijver en hun sekretaris Willem Persoon zijn er gelukkig wel. Ik overloop het prijzenlijstje. De prijs voor het taalge bruik gaat «omwille van de voortreffelijke overbren ging van een klassieke Ne derlandse tekst» naar 't Kelderken uit "Kemzeke. Voor Baudeloo (Sinaai) re gisseerde Stefan Van Pot telberghe de eenakter «De Brievenbus» van Jef Van Hoeck. Hij krijgt hiervoor de regieprijs, omdat uit zijn regie is gebleken dat hij het gegeven, zoals dat ver werkt is in de tekst van de auteur, zeer goed heeft be grepen Een bescheiden motivering vind ik; Van Pottelberghe heeft binnen het terrein van de regie nog wel wat méér bewezen dan dat. En om maar meteen een beetje kollektiever te werk te gaan, voorziet het organize rende komitee van het festival een bijzondere aanmoediging voor dié kringen die een stuk van een Nederlandstalig auteur hebben gekozen. In volgor de van optreden zijn dat: De Kleine Kunst uit Beveren (met «De Sneltrein stopt hier niet» van Jaak Ver meulen), 't Kelderken uit Kemzeke (met «Het Esbatte ment van den Appelboom», een rederijkersspel), Bau deloo met hun eerder ver melde stuk en De Vlas bloem uit Nieuwkerken (met «Thee voor belabber- den dat nog meer waarde volle individuele prestaties moesten worden weerhou den, deklameert Albert Smet, een man die, te oorde len naar zijn flink opgezet te exklamaties, zijn eerste longen nog niet is verloren. Eervolle vermeldingen daarom voor: Lieve Van der Aa (Reynaert), Maria Frans (Stekene een hoogst on begrijpelijke keuze, waar schijnlijk ter wille van een anders volledig buiten de prijzen gevallen Distel bloem Willy Saman en Wilfried Meerschaert ('t Kelderken), Marleen De Plukker en Paul De Greyt (Baudeloo) voor Hilde Rim- baut een prijs had haar meer recht aangedaan dan een, zij het «eervolle ver melding» en Eddy Van Steelandt (De Vlasbloem). Met de toekenning van de prijs voor de beste techni sche realizatie heeft de jury het blijkbaar moeilijk ge had Zij besloot tot een ex equo: én Baudeloo én 't Kel derken kregen de bekro ning. Op verzoek van het organizerende komitee heeft de jury ook een spe ciale prijs toegekend aan de meest homogene prestatie: die van Baudeloo Alweer Baudeloo, inderdaad, en zeer terecht. Nic Van Hoye-Melis, zo on geveer de first-lady van het festival, maakt dan de doos open waarop keurig staat geschreven: «Prijs van het Publiek». Het is óf 't Kelder ken, óf Baudeloo. denkt het publiek nu. Nic brengt ver lossing, stelt misschien teleur: «het publiek heeft met een gemiddelde van 8.94 punten op tien geko zen voor.. Baudeloo». Wil de kreten in de zaal... Gelukkig zijn Ook de «Wase Persklub» heeft naar alle voorstellin- t Gentse theater Stekelbees is woensdag 9 maart gast in het Gildenhuis te Beveren. Ze brengen n nieuwste produktie «Uitverkocht». De Stekel- «•groep wil hierin het thema «geld» zo breed gelijk behandelen voor kinderen van 8 tot 12 De inkom bedraagt 80 frank, wordt een groots, tuur, en als eerste gesubsi- tterend spektakel met dieerd kindertheater |penkast, schimmen- Vlaanderens parochieza- goochelen en dit alles len, schouwburgen en elkaar gelijmd met scholen onveilig maakte ngende liedjes van het De groep kinderen die Ste- kelbees-rockorkest» kelbees hierdoor kon berei dt de persmededeling ken en enthousiaste fans duidelijk. werden steeg zienderogen, het vlak van kinderthea- Uit de tentenprodukties heeft Stekelbees onte- bleek duidelijk dat Stekel- sprekelijk een vooraan- bees koos voor de kant van ide plaats in weten te de kinderen. Om een stok te De groep ontstond werpen in het muffe hoen- 1974 als een gedurfd derhok van kinderplaten kwam in het najaar van 1978 de elpee «Als wij wil len spelen» op de markt. Deze schijf werd unaniem een aardig gunstig onthaald en zonder krijsen. Tijdens ru- intense distributie en pro- •e zomeranimaties motie van het inmiddels ter 111 duidelijk «verderfe- ziele gegaan platenlabel 1 rockgeluiden te ho- werden er ruim zesduizënd zodat menig veront- exemplaren verkocht, ouder zich afvroeg of Geen slecht resultaat bin- hier een poppenkast of nen een tanende Vlaamse Popgroep was die toe- platenbizz. Met het mate- g In sommige rangen riaal van deze elpee als ba- er dan ook enige ver- sis bouwde Stekelbees ook "•ring te bespeuren een heus kinderbal uit, waarop honderden kinde ren in Vlaanderen en Ne derland hun eerste blue pentheater dat inhoude- en vormelijk naar ver- 'Wing zocht. In zijn eer- tevensjaren reeds durf- 0 Stekelbees in 1978 er- werd door het minis- van Nederlandse kul- suede shoes versleten. «On dersteboven» werd het tweede muzikale werkstuk van Stekelbees Deze elpee bevat een verzameling lied jes uit voorbije produkties, een verhaaltje van de Ne derlandse auteur Guus Kuijer, en een paar nieuwe nummers speciaal voor dat viniel gepleegd Stekelbees werkt nog steeds als kollek- tief en in 1982 waren dat volgende mensen: Willy Jonchere, Laurette Muy- laert, Jan De Bruyne, Her- wig De Weerdt. Pol De Braeckeleer zijn de spelers; voor de muziek tekenen Jef Lefève, Marnix Vernieuwe, Fernand Buyls en Harry; Kristel De Weerdt staat in voor de algemene organisa tie en pedagogische begelei ding, Willem Deleu voor de techniek en Dirk Du Chau is medewerker met be zwaard geweten. De voorstelling «Uitver kocht» van Stekelbees be gint om 14.30 uur in het Gildenhuis, Ciamberlani- dreef te Beveren. Organisa tie is in handen van De Spiegel en daar komt men terecht voor inlichtingen op telefoonnummer 03/ 775.44.84. Stekene. Baudeloo won een heleboel prijzen. Dit zijn de verdienstelijke toneelmensen uit Sinaai, in gezelschap van de jury (aw). Het spreekt vanzelf dat de leden van het Sint- had er alleszins de schijn Niklase knapenkoor In Dulci Jubilo o.l.v. Marcel van, al weerhield dit som- Van Daele met meer dan gewone belangstelling migen niet om toch wat in- uitkeken naar de koncertreis die ze in Polen zouden formatie te verzamelen, ondernemen van 11 tot 20 februari. Een unieke Zo^f enigszins verwacht j t_ werden de westerse koren gelegenheid deed zich voor om ogen en oren open te er de walten stellen voor meer dan alleen maar muzikale evene- (en van overheidsstand- menten. Bovendien was de koor leiding grotendeels punt uit, vooral veilig) gelo- onwetend over het hoe, het waar en het wanneer: geerd in een hotelkomplex details over het verloop van de koncertweek waren dat eigendom is van de ge was een extra aanmoedi ging voor een aantal toneel verenigingen om heter' to neel te brengen, om af te stappen van het klassieke patroon. Niet elke kring heeft de gul uitgestoken hand aangenomen met evenveel inzet om hoog to neelniveau te halen, zo dunkt ons. Gelukkig maar dat de vierschaar niet meer bestaat of zij volgden Jan van Steene op de brandsta pel! Toch is het eenakterfes tival niet de mist ingegaan, integendeel Een aantal kringen hebben bijzondere inspanningen geleverd, zo wel op het inhoudelijke als technische vlak. Zij zorg den ervoor dat het festival van Stekene een bijzondere plaats kreeg in het Wase toneelgebeuren. De persju ry is daarom ook van oor deel dat het Stekense initia tief voor herhaling vatbaar is. De persjury oordeelde, haar prijs te moeten toe kennen aan een toneelvere niging die met een homoge ne groep spelers aantrad en de personages stuk voor stuk raak typeerde. Een re gie die van deskundigheid getuigde en een technische ploeg die deze regie vak kundig steunde in het naar voren brengen van een af gewerkt geheel, vormden eveneens onontbeerlijke kriteria Dat met het geko zen werk tevens afstand ge nomen werd van een ge makkelijke traditie en dat het op hoog niveau ge bracht werd. bepaalde uit eindelijk de beslissing De jury van de «Wase Persklub» is van oordeel dat één van de deelnemende toneelgezelschappen deze eigenschappen tijdens het festival bijzonder in zich verenigde» Een kleine aar zeling nog vóór Stefan Van Pottelberghe beseft dat hij de grote, door de Wase pot tenbakker Henk Cruys- saert handgemaakte aarde werken schotel in naam van Baudeloo mag komen afhalen. De algemene trend is dus duidelijk: Baudeloo in de tweede plaats toch ook 't Kelderken en in mindere mate De Vlasbloem gaan met de pluimen lopen en de objektiviteit van deze alge mene appreciatie zal dan ook iedereen duidelijk zijn. Proficiat nogmaals aan de ze gezelschappen! Maar Albert Smet, voorzit ter van het van Steenekomi- tee, meent dat meermaals vooral de regisseurs, op en kele briljante uitzonderin gen na dan. in gebreke zijn gebleven Het zou niet slecht zijp, mocht men in het Waasland een school voor regisseurs oprichten, stelt hij. Albert Smet is hoe dan ook liederlijk ingeno men met het algemene ver loop van het festival en legt er de nadruk op, dat Alle deelnemende toneelvereni gingen bedankt zijn voor hun sympathieke moeite, dat ze allem&Al hebben bij gedragen tot dit unieke ge beuren. Hij krijgt van mij het voorlaatste woord: «Dank zij u, spelers en toe schouwers. is deze finale zo prachtig geworden, dank zij u hebben wij deze mo menten van geluk mogen ervaren. En tenslotte zijn we er toch om elkaar geluk kig te maken, om samen gelukkig te zijn?» Hallelu ja, driewerf Halleluja! Leo DE BOCK heime politie, steeds zorg vuldig gegidst en op geen enkel moment gekweld u. vertrokken 29 (ooit gemiddagmaald om 16 door honger (integendeel). vanuit Polen niet prijsgegeven. Vrijdag 11 februari rond meest onmogelijke uren 19.45 knapen, 22 leden van het u.?) is onpraktisch, tijdro- mannenkoor en een hand- vend en vermoeiend. Wat vol begeleiders met als bezielde de (officiële) orga- hoofdbestemming Poznan. nisatoren om op de eivolle Poznan is één van de oudste agenda ook nog een overi- steden van het land en met gens niet erg gewaardeerd zijn meer dan 500.000 in- operabezoek te plaatsen woners de vijfde grootste (uitgevoerd werd «Halka» stad van Polen (na War- van de Poolse toondichter schau, Lodz, Krakow en Moniuszko)? Ontmoetin- ondanks de alarmerende berichten daarover hier bij ons. En toch: lege winkel- uitstalramen, slierten aan schuivende mensen, voe dingswaren op de bon, nij pend gebrek aan vlees (of is dit slechts vermeend als je ziet wat je wel kan krijgen als je maar bij de geheime den in de Poolse laagvlakte aan de oevers van de Warta, een zijrivier van de Oder, eenlopende stad met admi- zo goed verschillende landen werden mede door de uit- Wroclaw). De stad ligt mid- gen tussen de zangers van politie of de partij aan leunt?), enorm stijgende prijzen, wat dan eigenlijk uurregelingen allemaal nog niets is tegen- als uitgesloten; over de misdadige onder- nistratieve gebouwen en slechts de koor leiding kon drukking en onvrijheid. Naast de festivaloptredens waren nog twee a cappella- koncerten geboekt elders in het land. Op maandag 14 februari werd gekoncer- teerd in Gniezno, eerste hoofdstad en oudste aarts- talrijke industriële wijken op enkele recepties wat is gebouwd rond een oude kontakten leggen die wei stadskern die een soort mu- licht nieuwe perspektieven seumstadje is geworden bieden voor de toekomst. (met o.a. een merkwaardig Wou men op die manier ver- Rathaus uit de zestiende mijden dat de Poolse bin- eeuw). Poznan heeft sinds nenlandse toestand onder 1919 een universiteit die de loep werd genomen? Het bisdom van Polen, voor een vooral gericht is op weten schappelijke en industrieel onderzoek en telt talrijke bibliotheken en musea met o.a. waardevolle werken van Vlaamse meesters (waar hebben ze die niet?). Het derde Internationaal Festival voor Knapenkoren werd op zaterdag 12 fe bruari geopend door de or- ganisatioren ervan, de Nachtegalen van Polen o.l.v. Jerzy Kurczewsky, die bij In Dulci Jubilo te gast waren in mei '81 en nog in december '82 een kerstconcert gaven in de Don Boscokerk te Sint-Nik- laas. Aan het festival namen twaalf koren uit België deel (ook Cantate Domino uit Aalst was er te gast), Frankrijk. West-Duitsland, Denemarken, de DDR, Bul garije en Polen (samen zo wat 800 zangers) Naast het galakoncert van zondag 13 februari, waarop ieder deelnemend koor een Toneel tn Sint-Niklaas. In regie van Martin Gijselinck tiental minuten werd toege- Ternon» van Dimitri Frenkel Frank (Iv) wezen, moest elk nog een eigen koncert al dan niet met orkest verzorgen. Op het gemeenschappelijk concert, door de Poolse tele visie gecapteerd. voerde In Dulci Jubilo de meditaties op psalmteksten Als een duif op een dakvan Vic Nees uit. Op het program ma van het tweede koncert op woensdag 16 februari in de plaatselijke Allerheili genkerk, stonden de kanta- tes 1 en 3 uit Bachs Weih- nachtsoratorium en de Kroningsmis van Mozart Dienstdoend orkest was de Capella Bydgostiensis o.l.v. W. Szymanski die de twee kantates van Bach zou diri geren maar drie dagen vóór uitvoering verstek liet gaan. En hier valt meteen een schaduw over het festi val. Hoe is het mogelijk dat zoiets kan en mag gebeu ren? Hoe bestaat het dat op de repetities twee violisten ontbreken, een hobo plots stuk blijkt, twee trompet tisten netjes onder elkaar de hoge en lage noten ver delen en er wel pauken zijn maar geen paukenist om ze te bespelen? Voeg daarbij nog drie zwakke solisten plus een monsterachtig slecht zingende tenor en be denk dat niet eens een dege lijke orkestpartituur van Bach voorhanden was. Dan is hen meteen duidelijk welk huzarenstuk het was voor Marcel Van Daele om ondanks alles, dank zij een zeer bezielende leiding, toch een suksesvol koorop treden te bereiken. Organisatorisch liep het echt niet goed. De koorlei ding diende meermaals van zich af te bijten om de zaken alsnog in de plooi te krij gen. Dagelijks tot viermaal toe 10 km ver buiten de stad gaan rijden om te eten op de gering opgekomen maar niet minder enthoesiast pu bliek. En op vrijdag 18 fe bruari was het koor te gast in Zdunska Wola, geboor testad van pater Kolbe, waar het koncert toch wel getekend werd door ver moeidheid en door de afwe zigheid van vier sopranen die ziek in Poznan moesten achterblijven. Een merk waardige vaststelling bij deze twee koncerten: het uitgesproken jeugdig pu bliek, waaronder zelfs veel kinderen onder de tien jaar die-zeer gedisciplineerd toe hoorden. Tien dagen Polen: het was voor In Dulci Jubilo een er varing, op muzikaal én menselijk vlak. Tien dagen intens samenwerken, repe teren, koncerten geven en bijwonen. Blitsbezoeker. links en rechts, lange bus ritten, uiterst vermoeiend Kontakt met een «kommu nistisch» regime; verrij kend en indrukwekkend Onwillekeurig slaakten al len een zucht van verlich ting bij het overschrijden van de grens tussen Oost en West-Duitsland... J.V.H. bracht Sint-Genesius «Bitter We houden niet zo heel veel van dat soort toneel werken. Zelfs niet na de steengoede opvoering zaterdag jl. in de Sint-Niklase stadsschouwburg. In een regie van Martin Gijselinck bracht de Ko ninklijke Toneelkring St.-Genesius «Bitter Lemon» van Dimitri Frenkel Frank voor het voetlicht. Alles samen een prachtprestatie. Alhoewel... Bleef het een D.F.F.? Werden de juiste bedoelingen van de niet zo makkelijke schrijver voldoende onderlijnd? Werden het onderhuidse en het DFF-taalgegoochel behoorlijk uit de teksten gelicht? Zouden we niet eerder moeten stellen dat het «niet haalbare» op een nogal grove en banale manier «haalbaar» is gemaakt? We kunnen heus wel een fikse «taaldraai» en minder geschaafde taal (graag tot en met het onvervalste dia- lekt) verdragen, maar Door Johns personage Dirk Luyckx) naar de zaal toe te duwen door het zowel in woord (te plat) als in gebaar (te nadrukkelijk) een over-acting mee te ge ven, wordt afbreuk gedaan aan de eigenheid van het te spelen type en aan de fijne taalspelende bedoelingen van de schrijver. Zelfs de typering van Axel Luc Hoebeke) is niet aan de wat gechargeerde speelstijl ontsnapt. Met in beweging vrij vrouwelijke trekjes en een net iets te «gewild» le nig huppelen gleed dit per sonage zachtjes naast het hem door de auteur toege meten karakter. In een met zorg omlijnde speelstijl, met sober aange brachte toetsen in houding, beweging en stemnuance- rmg bracht Roos De Vriese op uitstekende wijze de <i verwarde jonge vrouw» Polly naar voor. Het feit dat ze het moest waarmaken tussen twee «vertekende» tegenspelers kan alleen maar de waarde van haar bijzonder knappe prestatie verhogen. «Bitter Lemon» blijft vooral voor een liefhebberskring een zeer moeilijke opgave. Regisseur Martin Gijse linck heeft er blijkbaar zeer hard aan gewerkt. Zijn kleine cast is hem trouw en ijverig gevolgd Het totaal beeld was homogeen en er werd gespeeld in een be hoorlijk tempo. Hun geza menlijke inspanningen werden dan ook met een spontaan applaus van de ongeveer driehonderd toe schouwers (zaterdag) beloond. In de wandelgangen echter bleek men niet zo opgeto gen of gelukkig met de stukkenkeuze, het genre of het inhoudelijke. Maar ja voor iedereen goed doen is zo moeilijk, nietwaar? We willen graag nog een dikke pluim kwijt aan de1- korontwerper Bert Vanden- hende. Geluidsman Hugo De Vriese bleek in zijn beste doen. De opgeefsters Msurie-Loui- se Penneman en Rose-Ma- rie Maes zullen vooral van de mannelijke vertolkers een extra bedankje hebben gekregen. Toneelmeester was Fons Ysebaert en Willy Van Gucht stond in voor de be lichting. Jeanne Smet ver zorgde de kledij. Voor de dekorbouw tekende het stadsschou wburgperso- neel. «Bitter Lemon» was goedj Toch durven we voor de vol1 gende produktie hopen op beter. W.D.G. De Zuidvlaamse Kuituurkrant start met een nieuw projek(, nl. een jaarlijks wisselende prijs voor literatuur. Op onpa re jaren gaat de prijs naar de poëzie, op pare jaren naar pro za, meer bepaald naar bet kor te verhaal. Het initiatief is be doeld om jong talent te ont dekken en te promoveren. Reglementen voor deze prijs kunnen bekomen worden bij Het Zuidvlaams Trefsentetl Hoogstraat 13 te 9600 Ronse (055/21.65.43).

De Voorpost | 1983 | | pagina 21