DE BUS OP VOOR EEN ZWERFTOCHT DOOR JAZZLAND Honky Tonks jazzkroegentocht op vrijdag 11 maart Nieuw bestuur bij kultuurraad Waasmunster 24 - 4.3.1983 - Voorpost Café 't Peird ziet het groot met Big Band Studio 10 Pa 't Ros is van geen klein tje vervaard. Dus heeft hij liever een groot dan een klein orkestje. Op zijn goed ingerichte bovenzaal zal de Dendermondse Big Band Studio 10 zich tenvol- le kunnen uitleven. We vragen ons trouwens al een hele tijd af waarom deze eigensteeds groep nog nooit op een festivalvrijdag heeft mogen spelen. Er zit ten bijzonder goede muzi kanten tussen en die zijn tot heel wat meer bekwaam dan het slaafse naspelen van Glenn Miller. Voor ve le kroegentochters wordt dit dus een openbaring en men zal daar in 't Peird de handen vol hebben om naast de vaste luisteraars van Studio 10 ook de pas santen te bedienen. Leo De Smet en zijn twintig muzi kanten zullen wel voor de ambiance zorgen. Per bus naar The Train in café Ramses II In de enorme gelagzaal van de «Ramp Zes» zoals de gedegen Dendermonde- naars deze moeilijke naam uitspreken, zal The Train van o.m. Alajos Van Pe- teghem en Dirk Burssens volledig onder stoom ko men. Het nu officiële huis orkest van de Lokerse Jazzclub bergt enkele be kende figuren in zijn ran gen. Vaste klanten zijn het van de Kroegentocht en waar The Train speelde was er sfeer in overvloed. Als Lajos «The Sheik of Araby» speelt volgens de geijkte Maurice Van Eyckmethode. dan worden de luisteraars dol. We zijn ervan overtuigd dat Ram ses II niet zal moeten dra len om de glazen bij te vullen. The Anchorage Friends opnieuw in Het Justitiepaleis Zjan en Stan stonden erop dat de Oudenaardse muzi kanten van The Anchorage opnieuw hun gezellige ta verne zouden volblazen. We kunnen ze geen onge lijk geven. Vorig jaar swingde het er inderdaad de pan uit en The Anchora ge wou van geen wijken weten. Deze jonge band heeft alle mogelijkheden en brengt vrolijk swingen de, goed gearrangeerde New Orleans. Vorig jaar was dit een van de posten waar de pret het langst heeft geduurd. Willy Aei- voet (tb. sax) leidt de Anchorage en wordt gerug- gesteund door Dannv Ver- straeten (vocal, percussie). Ignace Audooren (piano). Maurits Lootens (bass) en Pascal Speliers (drums). Broederlijk naar The Blues Brothers in Den Hert Scaniazz speelde vorig jaar in den Hert. Flip vond ech ter dat die Zweden letter lijk genomen nogal 'droog' Terwijl de goot, waaruit de laatste karnavalvierder ais een feniks is verrezen, nog vol konfetti ligt, staan die onverbiddeliijke kerels van Honky Tonk al klaar om hun vierde Jazzkroegentocht voor te schotelen. Ze brengen inderdaad alles op een presenteerblaadje: hun geliefkoosde muziek in üw vertrouwde stammenee. Of je nu een verwoed kaarter bent of niet, naar jazz zal je luisteren. Een suksesformule trouwens waarvoor de belangstelling ieder jaar toeneemt. Ook de «kroegen» hebben er zin in. Dit jaar is het aantal tot vijftien aangegroeid en indien we een sympathizerend restaurant meetellen zelfs tot zestien. Een grootse organisatie dus van een klub die van aanpakken weet, van een klub die reeds lang heeft bewezen te kunnen rekenen op tientallen belangloze medewerkers om jazzfestivals, kroegentochten, jazzboten en geregelde koncerten te organiseren. Honky Tonk blijft in Dendermonde dé toonaangevende kuiturele vereniging die haar aktiviteiten ook verder uitspreidt dan in de jazzwereld alleen. Het wordt dus opnieuw een dolle Dendermondse nacht, alleen te vergelijken met karnaval. Doller misschien, want waarschijnlijk is er méér volk op de been of op de bus). Hoe bestaat het immers dat men tegen een algemene toegangsprijs van honderdvijftig frank zomaar bus-op, bus-af kan zwieren en zwaaien van de ene herberg naar de andere terwijl je voor elk orkest amper 10 schamele franken betaalt? Laten we samen even deze kroegen afschuimen, in elk ervan een tiental regeltjes verblijvende, zoniet krijgen we de cirkel niet rond. Een vrijwel onbemeubeld café: plaats maken voor de Kroegentochten, (arch.) In vijftien verschillende kroegen, vijftien steengoede orkesten, (arch.) Met Jeggpap in de bunker Voor wie nog nooit in het heiligdom van Honky Tonk geweest is, wordt dit een unieke kans. Bovendien proef je daar, in de eerste statie van de jazzkruisweg die sfeer die er geregeld heerst. De leden ervan heb ben hun sporen verdiend. Niet alleen brachten zij reeds zeven langspelende schijven op de markt en aan de man. Jeggpap heeft trou wens allang bewezen een uitstekend koncertensemble te zijn. In den «bastion» wordt het wel even duwen want iedereen wil het klop pen van (jet Honky Tonk- hart voelen. Voor dat ritme zorgen Ben Heuvinck (kit, sax, lead.), Joris De Cock (tpt, flügelhorn), Dave Se- niro (tb), Nor bert Deaeye (piano, voval), Pol Van Den Durpel (bass) en Miel Leybaert (drums) Met z'n allen naar Pete Allen in het Trefpunt Het Trefpunt in de aloude Bogaerdstraat (het schijnt dat die straatnaam komt van «begard» of mannelij ke begijn) is zeker geen slaats voor kwezels. Wel is et de eerste keer dat dit ^fé-restaurant aan de -ocht deelneemt, een groen ;laadje dus. Daarom extra- erwend met een buiten- .andse band. Deze Engel sen staan bekend als een Fijnzinnig orkest dat zowat in alle oude stijlen: New Orleans, dixie en swing zijn plan kan trekken. Meer dan dat. Pete Allen en zijn mannen hebben zich in Al bion een stevige faam op gebouwd en in een land waar het overloopt van de jazzgroepen is dat niet een voudig. Er bestaat veel kans dat de Pete Allen Jazzband dé revelatie wordt van deze kroegen tocht. Gelukkig voor de liefhebbers is er hier zo'n goede ouwe banjo van de partij en naast Pete Allen ihet zijn klarinet en sax. moet je ook even luisteren naar de drums van John Armatage. speelden en wie valt daar nu in zijn schoot? Niemand minder dan Paul Ambach. de rouwste artiest van het ganse circuit. Met Paul Ambach krijgt men een sfeermaker. een op roerkraaier. kortom een show. Hij is een natuurta lent, een rasartiest, bekend om zijn publiek op te zwe pen en in vuur en vlam te zetten. Hij kan deze kroeg op stelten zetten, de men sen doen dansen en sprin gen. een keihard entertai ner dus. Het wordt dus blues en we durven zelfs zeggen blues-rock. Net onder het dak met The Roof in de Reynout Waar kunnen de Roof Jazzmen al beter spelen dan net onder de spanten van het dak in Gasthof Reynout. The Roof is zo wat de basis van alle Vlaamse jazzbands. Jean- Pierre 'Pitou' Claessens is vrijwel de apostel van de jazz in deze contreien, een pionier, een voorloper. Het orkest wordt nogal dikwijls gewijzigd en de Jeggpap- pers Norbert en Miel zijn er bijvoorbeeld graaggezie- ne gasten. Onlangs nog bracht de Roof een sukses- plaat uit samen met de En gelse trompet Colin Daw son. Deze keer wordt opge treden met Jean-Pierre Claessens (kit), Cor Fabrie (tbn), Michel Thyrion (tpt), Arsène De Vliegher (bj) en Georges Ebrant (bass), een formatie die borg staat voor degelijke jazz onder het dak van Reynout. Dromen in Sint-Joris met The Cresent City Dreamers Dat een Dendermonds or kest een echt Dender monds café opzoekt is niet meer dan logisch. De Cres cent heeft in de Joris zowat zijn thuishaven. Aanvanke lijk heette een gedeelte van de huidige band The Occa sional Jazzband, maar de formatie geraakte stilaan op mekaar ingespeeld en de naam veranderde. Met een kwam er ook een plaat op de markt en daar zat patron Roland wel voor iets tussen. The Cresent groeide verder uit en bege leidde ondertussen ver schillende groten, waarbij ondermeer de fenomenale trompettist Cuff Billet. Piet Hermans (kit) voert Bruno van Accoleyen (tpt. vocal). Frans Vanden Bulcke (tb). Walt Windey (drums). Mare Hermans (bass, vo cal) en Filip Hermans (bj, git.) naar ongekende muzi kale hoogten. Geef katoen in La Ruelle met The Cotton City J.B. Welke nieuwe deelnemer aan de Kroegentocht kan zich een betere promotie wensen dan het bezoek van de beroemde Cotton City J.B.? Eén jaartje ouder dan de eigen Jeggpap. kun nen beide orkesten wel ver geleken worden The Cot ton trok de ganse wereld door, begeleidde, en doet dat nog. de meest vooraan staande jazzmusici, bracht negen elpees uit en ging bijna tenonder toen enke len het afbolden. Gelukkig kwam de band de aderla ting te boven en is nu op nieuw in volle zwier. Vol gende namen garanderen jazz van de bovenste plank: Jacques Cruyt (tpt) Ro- main Vandriessche (tb). Eddy Sabbe (kit). Herman Sobrie (bass). Luc Van Hoeteghem (bj, gt) en Guy Prekler (drums) Ailsops Gulf Tides Quintet in Den Ommeganck Vorig jaar leerde deze En gelse band ons luisteren in de zolder van de Reynout. Hij gelukte er zowaar in onze aandacht van vrouwe lijk schoon en andere inte ressante dingen weg te hou den. The Gulf Tides heeft zich ook al een degelijke faam verworven en mag ge rust naast de beste Britse bands staan. Hun breed re pertorium maakt hen ge nietbaar voor een groot pu bliek: Alan Cooper (kit), Jim Holmes (tpt. vc), Terry Knight (bass), Doug Allsop (bj. gt) en Bob Dartch (drum) Terug naar Het Vaderland met Retro Jazzgroup The Retro Jazzgroup is één van die bands'die er van de eerste keer bij waren. Zo wat van overal bijeenge- scharreld uit de duistere Brusselse jazzwereld, be staat de band vooral uit bekende solisten die er echt plezier aan beleven om sa men te spelen in deze spe ciale sfeer die de Kroegen tocht eigen is. Het voordeel van een dergelijke band is dat hij alle stijlen vlot aan kan. Mannen van Pol Clos- set, van de Victoria en de Tishamingo leren mekaar ook wel eens wat. Men hoort er dus swing, boogy- woogy, ragtime, enz. Ook draaien die kerels hun hand niet om voor een show- nummertje op de tuba... Niet alleen maniakken naar de Jazz O'Maniacs in het Antikens De ruime zaal van het Antikens op de Oude Vest is een vaste pleisterplaats geworden Hier kan men nu eens écht luisteren naar de Hamburgse Jazz O'Ma niacs die het meest houden van negerjazz uit de jaren twintig. De band is niet meer van de jongste, be staat sinds 1966 en wordt geleid door klarinettist Ro land Pilz (een naam om pvde jaloers te maken). Stuk voor stuk goeie muzi kanten zijn het met Gerd Schymanski (kit en sax), pianist Wolfgang John. een prima begeleider, met ban jo Heiner Diedrichsen en sousafonist Hans Schwenkkros. Een typische Duitse band dus. in een bijna geijkte opstelling. Enkele van deze muzikan ten komen van de Canal Street Jazzband, Het Anti kens houdt zijn deuren en oren wijdopen. Naar de Saf met de Deep Creeck Jazzuits Deze vrij jonge jazzgroep uit Diepenbeek, vandaar Deep Creeck. is een adept van dixieland. Zoals de je- zuïten hun geloof, willen deze jazzuits hun dixieland overal verkondigen. Er werden reeds optredens verzorgd op belangrij festivals en The De Creeck is al volledig op nomen in het jazzciro Het Safpubliek heeft vorig jaar ook al lang uit houden en deze Limf gers staan alleszins mannetje zodat het vroeg zal worden aan statie. Als die mannen het bijltje bij neerleggen er nog een andere attr tie: Roland. Joep! en nu naar Peeten in de Regent We willen het niema aanraden, maar Joep Pi ters moet je ééns in je ja leven gehoord hebtx Men noemt hem niet w niets de muzikale duize poot want niets des zieks is hem vreemd. J< Peeters'Swing Band zc steeds voor een dendei de ambiance, vertelt m pen tussendoor, speeli eens met de voeten van brave luisteraar en met instrumenten gelijk. J< Peeters zorgt voor de sh en dat weet Lea. daart wou ze Joep persé terujl omdat Joep blonde 1 ook niet mis vindt kw alles in kannen en kruikfi Eten kan ook nog in 't Museeke Niemand zal verrast sti als er meerdere café's. gi hoven en restaurants derweg eetgelegenheid I den, het Museeke doet ter een zeer forse insp ning om de prijzen laag de spijzen lekker te hi den. Gans de nacht dt wordt er jazz gedra men hult er zich in een N.O.-pak en op de s] kaart staat ondermeer heuse konijnenbil op D dermondse wijze tegen fr. een spagetti tegen O en een entrecöte voor fr. Wie jazz dan nog beu is, kan best hier nieuwe zaterdag beginne Te Waasmunster had de sa menstelling van het nieuw bestuur, voor de gemeen telijke raad voor kuituur en kuiturele vrijetijfdsbeste- ding plaats. Waren hierop aanwezig de afgevaardig den van A T B -natuur vrienden, Bond van Grote en Jonge Gezinnen, chiro, C.M.B.V het Davidsfonds, den Tingel, dorp van den mens, vzw Durme, Durme- ruiters, feestkomitee Sint- Anna, Kon. harmonie Sint- Cecilia, foto- en diaklub, K.A.J., Katholieke bond der gepensioneerden, kunstkring Waasmunster, onderlinge bedrijfshulp. K.V.G., K.V.L.V Sombeke en Ruiter, de Landelijke Gilde, P.O.C.-kultureel, to- neelbond Edelweiss, Roo- 8enbergkoor, schaakklub, scouts en gidsen, vrij bouw- speelplein, K.S.A., Vlaamse federatie voor Soc. gepen sioneerden en het werk van den akker. Alleen de cultu rele centrale en de heem kundige kring waren er niet aanwezig. Nadat een akkoord werd be reikt over de procedure werd het nieuwe bestuur verkozen. Het bestaat voor lopig uit 5 leden van de kristelijke en drie leden van de neutrale strekking, zien het gebrek aan ka daturen voor het bestuu dit ogenblik, kon het den aangevuld tot maximum aantal zoals voorzien in de s ten en het huishoudl reglement. Volgens sei taris Hugo Casteleyn den de kandidaten in ft tie na goedkeuring door leden van de algemene gadering die behoren tt voordragen strekking dit op de algemene vergl ring volgend op hun ka datuurstelling. Vervolg werd Jos Moens tot vooi ter verkozen. Jan D'Ha en Hugo Casteleyn wol respektievelijk als ot voorzitter en sekretaris kozen. Na zijn verkie opende voorzitter Moen vergadering van de nie raad. Schepen Willy SI be bracht nadien hulde uittredend voorzitter ques Van Bossche. De Leo Van Belleghem he nerde de nieuwe raad de brochure die door Wakkere Burger werd gegeven, naar aanleil van de jongste gemee raadsverkiezingen P,V Kogels voor 't Pilaartje met de Fondy Riverside Bullet Band We zijn even moeten terug keren over het brugje, want vlak op de hoek van de Bogaerdstraat en de Werf waren we 't Pilaartje vergeten. Deze jeugdklub is geen onbekende meer. Ze verhuisde enkel van de Veerstraat naar de over kant, vandaar onze vergis sing. Den «boeletband» zoals hij wel eens spottend wordt genoemd is ontstaan in Klein Willebroek in het begin der zeventiger jaren. Jeggpap mag gedeeltelijk het peterschap ervan opei sen. De grootste verdien sten liggen echter bij de gebroeders Van Breedam die zich vooral interesseren aan de Bunk Johnsonstijl en de oudere muziek van Louis Armstrong en Kid Ory. Deze Fondy Riverside Bullet Band maakte on langs haar vijfde plaat on der de mooie naam «Red Tijdens de Kroegentocht wordt het af en toe «stampen en dagen», (arch.) roses for a blue lady»

De Voorpost | 1983 | | pagina 24