Het begon allemaal den ouden Dender! aan Uit de Galerij der Dendermondse voetbalsterren Keuvelen met Robert Verwilghen jdoelii gaaf was le be] vijfen voetb manr 26 - 4.3.1983 - De Voorpost Een kerngezonde vriend schap straalt je zó tegen, als je in een gezellige lederen zetel tegenover Robby Verwilghen gaat zitten. U hebt er blijkbaar een dag tuinieren opzitten? Af en toe kan en moet dat natuurlijk vóór dat onze Dender voor de eerste keer verlegd werd. Je kan het niet beter situeren dan de huidige Koningin Astridlaan, maar dan een heel stuk verder ver wijderd van de achterge vel van het Justitiepaleis natuurlijk, want je kan je naar de Vlasmarkt toe. waar hij zijn (erg lekkere) sels» leerde ons wat je publiek in, en nog wel ijsroom maakte. Als ge met een bal kon doen... vlak op die strooien elf jaar zijt, wat zou je en OQk Ward Boon, die de hoed. Het hele plein dan niet doen voor een kantien openhield. heeft zich toen een kriek paar karamellen of voor pe eerste echte trainer gelachen want het bo- een «kremke»?! Op «'t die ik geweten heb, was venste van de hoed was plein» rekruteerde die een Hollander, Cornelis- weg en alleen de rand sen heette hij. hing nog op de revers Die eerste match, die ik van onze supporter! niet voorstellen wat aan bladeren en humus één herfst in een tuin neer legt. Ik dacht dat er in Waasmunster alleen dennen en sparren groeiden Dat is een misvatting. Hier groeien ook eikebo men en acacia's. Kan tuinieren nu een vervangmiddel zijn voor voetballen, wat U toch zo graag en zo goed deed? Het mat je fysisch wel boekentas thuis wat af, maar als je meer gooid (huiswerk dan de helft van je leven aan sport hebt gedaan, is het toch wel een fijn middel om fit te blijven. Meer dan de helft van uw leven aan sport? Eigenlijk zelfs meer, want het is nog niet zo lang geleden dat ik weer eens op een voetbalter rein heb gestaan... je kent dat hé, met de advo- katen en zo... toch wel een belevenis. U was wel erg jong toen het ronde lederen ding U te pakken had, niet? Een echte lederen voetbal was een weelde; lege blikken kwamen ook in aanmerking... sjotten zouden we des noods gedaan hebben op alles wat ons voor de voet kwam. En nu, lezers, laat ik Rob by Verwilghen aan het woord, Robby Verwil ghen die, vooral de oude ren onder U, zoveel voet balgenot heeft ge schonken. Het begon allemaal aan den ouden Dender. Daar was daar zo'n plein Rond dat plein lagen er, netjes in vierkant, boord- stenen gestapeld, die dan later gediend heb ben als borduur voor de, nieuw te bouwen, Astrid laan. Dat was daar ook de uitverkoren pleister plaats van de toenmali ge «Doppers». Ze kwa men daar niet alleen zon nen, maar er was ook nog wat te zien! Stel je immers voor... alle ben gels, eens de school uit, afge- kon wachten tot het donker was) naar dat fameuze «plein» en dan maar voetballen. D'er waren zelfs doppers die het niet langer meer konden aan zien en die zélf kwamen meespelen! Er is daar zelfs ne keer een serieuse bataille ge slagen toen er een hoop mannen wilden kaatsen en een andere groep, al lemaal op datzelfde «plein», wilden voet ballen! Ik was toen een jaar of elf, ik ben van 22, en daar werden daar matchen geleverd van «Den Ouden Dender» te gen «'t Keur» en tegen «De Donckstraat» wreed om zien! Nu was er daar toch ai- tijd iemand die ons, sna- de, kreeg zijn beslag in dat he* toen niet ernstig Blankenberg. Het was was maar van in 1941 - was er een kentering in gunstige zin te be speuren. Zo werd, bijvoorbeeld, in 1941 Robert Coppé aan- slimme Leenhouder zijn kadetten voor den AVD! Ik was ik nogal een klein maar een vinnig manne ke en Mijnheer Remy vond dat ik bij den AVD trouwens de laatste wed moest komen. Stel U strijd die KAVD in promo voor! Ik weet het nog tie toen speelde, want goed, mijn eerste wed- daarna zijn we gezakt, strijd heb ik gespeeld omdat er een elfde man Wat mij nog altijd bijge- getrokken als trainer, tekort was, en die heb ik bleven is, is die spelfase Mijnheer Coppé was de dan nog gespeeld in mijn waarin ik gereed voor linksbinnen van de na- communiebroek! Een vol- doel kwam en dat Bave- tionale ploeg en tevens ledige KAVD-uitrusting gems (uit de Donckstraat) trainer van Union St.-Gil- bleef echter niet lang uit mij vanachter de bal lois. Hij bleef drie jaar. en die werd dan geleverd wegtrok en zelf de goal Met wisselend sukses door de toenmalige maakte! Dat is ook de tijd doorspartelde KAVD de «sponsors» van de ploeg, dat ik, als Ward Boon oorlogsjaren... er beston- de heren Julien Legat en met zijn armen gespreid den toen eigenlijk twee Janssens van den «bron- stond, met mijn volle voetbalbonden! Of ei- ze dart» in 't toenmalige lengte net onder zijn ar- genlijk drie. Er waren de KAVD tegen Racing Gent i94s-i946. Rechtst. L. Coreman, Ch. Claeys, Jef Boon, Eeckeman, Hef Van Vlemmeren, Ward Boon. Zittend: Georges Vereecken, De Ik wil nu niet beweren Schoonaarde)Piet Lambrecht, Robby Verwilghen en Paul Van Cauwenbergh. is trouwens zó dcc Luc Van Hooyweghen, via Sparta Appels, de harten van alle KAVD-suppor- ters kwam veroveren. Meester Van Hooywe ghen die daarna, op zijn beurt, door Daring werd aangetrokken. 1948 was trouwens voor KAVD in alle opzichten een opmerkelijk jaar. Denk maar eens aan de prestaties in eerste klas se, aan namen als (dat is natuurlijk altijd gevaar lijk want in een gesprek ziet men toch altiid ie- Onuitwisbaar in net ge- ik geleerd van mijn aller heugen zit ook een me- eerste trainer, die Corne morabele rit met de, tot lissen waarover ik he autobus omgetoverde daarstraks had. Wal vrachtwagen van mijn traptechniek betreft, schoonborer Jef Van dat heb je, of je hebt hel Dam. De Lusse Godin niet. In de wedstrijc moest van voor zitten en K.A.V.D.- Racing Gen op een bepaald moment heb ik ooit eens drie moest bestuurslid Frans hoekschoppen NA ME Ring zonodig! Na lang KAAR in het doel ge aandringen werd aan die schopt en een beetje la- behoefte gevolg gegeven ter de bal, bij een vierde (we waren al wat laat corner die ik mocht trap ziede!). pen, pal op de bovenlat Toen we eindelijk voort terecht. We hebben die konden rijden zei Frans wedstrijd gewonnen me Ring. Zie mannen, nu 4-0. Zoiets kan je natuur lijk niet elke zondag ver- van 60, 70 meter lang en van de KAVD-kadetten. Str...-straatje» (Bouquet- men door kon lopen! «noodreeksen», er was straat officieel). Waar ik nu over vertel de Belgische Voetbal- Dat is nu werkelijk wat ik dat is uit de jaren 1935- bond en er was ok de aan eerste herinneringen 36. KAVD is dan in 2" Vlaamse Voetbalbond, heb als voetbalspeler. Provinciale gebleven tot De oorzaak zal wel voor Die wedstrijd waarin ik in 1942. iedereen duidelijk ziin. voor de eerste keer mocht Dan werden we weer In 1946 kwam er dan een meespelen was dan nog kampioen! ander belangrijk moment ken, in't oog hield, eerst een finale.de finale Het was oorlog en als we voor KAVD. van een tornooi op Ra- ergens moesten op ver- Dank zij een serieuse fi- cing Gent met KAVD en plaatsing gaan spelen nanciéle inspanning van Eendracht Aalst als fina- gebeurde dat met de het bestuur kwam de Da- listen. fiets. Door de omstandig- ring-speler Jef Van Ingel- Van dan af stond ik re- heden was een werkelij- gelmatig in de ploeg. Als ke kompetitie onmogelijk ik er nu nog eens over maar er waren toen, wat nadenk... ik was pas we zouden kunnen noe- veertien toen ik werd op- men «noodreeksen». On gesteld in het eerste elf- ze uitslagen waren ech- weet je dat niet natuur lijk, maar achteraf heb ben we die maar eerst leren waarderen. Remy Leenhouder had een kruidenierszaak in de Dijkstraat, ze hadden daar geen kinderen en hij was ook «delégué» zeker 40 meter breed met Naast en achter zijn krui- tai van KAVD! Een «ech- ter vooroorlogs! Denk een straatje dat uitgaf op denierszaak was daar te>) trainer was er nog eens aan: tegen Dender de Dijkstraat. Dat was ook zo'n soort remise niet want de «Witte Gij- KAVD-kampioenenploeg 1942. V.l.n.r.: rechtst. Albert Van Kerpel, doelman Jean Heirman, Ward Boon, Charles Claeys, Jef Boon, Louis Coreman. Zittend: L. Godin, Georges Van Cauwenberghe, Piet Lambrecht, Albert De Munck Den Djing), Robby Verwilghen, en Pol Van Cauwenbergh. KAVD in Bevordering. Rechtstaand: verzorger Louis Demalle, Jef Boon, De Roo, De Loose, Meert (Lebbeke), Oscar Eeckeman en Georges Van Cauwenbergh. Zittend: Michel Lauwers, Georges Vereecken, Wies Verschelden, Robert Verwilghen en Rie Vereist. leeuw 9-1 en de laatste wedstrijd tegen Meule- stede, 1-3! Die wedstrij den werden op neutraal terrein gespeeld en dat was toen op Eendracht Aalst. Daar hebben ook Wetteren nog eens afge droogd met 1-2. En toen waren we in pro motie! Misschien kan het goede KAVD-fans plezier doen om de opstelling van ons elftal tegen Kort- rijk Sport nog eens te ver melden: in het doel stond Jean Heirman (en dat zal je misschien niet gelo ven, maar die hééft bijna de hele wedstrijd ge speeld met een gebroken bovenarm... pijn deed het wel, maar wat er pre cies schortte heeft ie pas geweten na de wed strijd!) Dan hadden we verder achteraan Ward Boon en Jef Van Vlemmeren, in het midden Charel Claeys, Albert Van Ker pel en Louis Cooreman en dan vooraan Polle Van Cauwenbergh, ik zelf als linksbinnen. Al- bert De Munck (iedereen kende hem beter als «Den Djing») en daar moet ik U trouwens nog een fameuze anekdote over vertellen! Piet Lambrecht en Albert Vander Jeugdt (De Van der). Dat was in het sei zoen 1942-43. En nu die anekdote! We hadden, onder de trouwe supporters, een mijnheer die, weer of geen weer, trouw zwoer bij een strooien hoed. Op een bepaald moment los te Den Djing weer één van die fantastische ka nonballen, uit pure kolei- re om een scheidsrech terlijke beslissing die naar zijn gevoelen hele maal niet strookte met de werkelijkheid, recht het mand over het hoofd) had ik een blaas gelijk Michel Lauwers, Ferre ne kinderkop! De Coster, de broers Ver- En als het dan niet kon eist, Wis Verschelden, met de camion, dan was Miel Mariën en noem er natuurlijk de trein... MAmnAnliil' otrf fn «Qn o maar up. Het is Robert Verwilghen vol en tussen smokke- aan te zien, dat het opha- laars, in de pittige geur len van al deze heuglijke van haring en zelfge- momenten, namen van kweekte tabak... maar sportvrienden en presta- voetballen deden we! ties ook een tikkeltje Wat ik mij altijd zal blij- heimwee inhoudt. ven herinneren is een ka^ Ik moest ze wel stellen, rikatuurtekening die bij z die vraag. «Den Blekke» op de Franz Hóewei de vader van me- Waar is het dan Courtensstraat te bezich- vrouw Verwilghen een geëindigd? tigen was! fervent supporter van Wel, in 1952. Hij weet Jef Maes (hij en zijn broer Union st.-Gilloise was, het wellicht zelf niet, Frans) hebben jaren lang heeft zjjzeif het niet zoërg maar De Decker van zorgvuldig notitie geno- in sport gezien. Leven Boom heeft mij én in de men van de KAVD-doel- naast een Sportvedette, heenmatch én in de te- punten en wie ze ge- jg natuurlijk niet altijd zo rugwedstrijd geraakt... scoord hadden) wel, Jef genoeglijk als het er voor en telkens op dezelfde Maes had de tekenaka- buitenstaanders wel plek. Daar hield ik een demie gevolgd en om te eens uitziet... gelukkig knieletsel aan over waai tonen dat hij daar wat maar komt ook een ik nu, bij verandering geleerd had maakte^hij Sp0rtman tot bedaren en 1 1 jan is er dat heerlijk sa menzijn waar wij voor wezenlijken maar het ge- I voel alleen dat je in bla- kende vorm zit en zelfver trouwen, dat doet won- I deren! Had U als jonge voet- 1 balster ook een idool? Wie ik erg bewonder de... zijn elegantie, de stijl waarmee hij zijn doel gaaf hield was doel wachter Jean Mertens van Anderlecht. Ooit schrik gehad voor een tegenstander? Dat niet, maar waar ik soms van wakker lag was de gedachte «hoe zou ik het er afbrengen als ik ooit tegenover een Rik Coppens kom te staan?» Dat is natuurlijk, verleden tijd, maar wie mij... nu bedoel ik... bij-g^ zonder heeft aangespro- 1 ken zijn die twee Argen-j tijnen in de jongste Et> gelse Cup-Final. Die Ar- dilès, kan die voetballen zeg! van weer, nog altijd hin- een karikatuur: achter der van ondervind. Ik een groot kanon Den heb sindsdien nog ge Djing. ik achter een klein voetbald maar ge wrichtsbanden gehoor zamen nu eenmaal nie aan de lust om een virie le sport te bedrijven Tennissen lag mij ook., maar daar heeft dan eer jammerlijk voorval me een naastbestaande eer punt achter gezet. Ach, er zijn zovele scho ne momenten geweest., maar ook droevige. Hoe kanonkse en deurwaar der Neefs met een valies je waar achteraan een reep toegangstiketjes uithingen! Je moest toen maar snappen wat de pi kuur was! Robert Verwilghen glun- één avondje mochten bij wezen. Bij het afscheid nemen mochten we een paar dingen bekijken waarop mevrouw en mijnheer Verwilghen bijzonder ge steld zijn. Tin omdat het ghem naar Dendermon de als speler-trainer. Een man die voor ons elftal veel heeft betekend! In 1948 ging ik naar Union St.-Gilloise spe len... en speling van het lot, ik heb daar slechts een zestal wedstrijden gespeeld... Union is dat jaar gezakt en Dender- monde ging naar eerste klasse! Het is trouwens ook dat jaar dat KAVD Herman De Palmeneir verkocht heeft. Van Union St.-Gilloise verhuisde ik naar Kort- rijk en na één jaar was ik weer in Dendrmonde. Het zou ons natuurlijk te ver leiden om alle peri kelen te beschrijven die én KAVD en ikzelf eigen lijk ook, in al die jaren hebben beleefd. Waar ik natuurlijk uitstekende herinneringen aan be waard heb was mijn akti- viteit bij het Universitair Nationaal Elftal. Daar stond ik trouwens tussen de lijnen met de leraar Robert Goethals, mede student en latere trainer van S.K. Beveren dan bij A.A. Gent, en alweer weg bij de stropkens. Er is natuurlijk wel veel ver anderd. Toen KAVD, bij voorbeeld, voor het na tionaal kampioenschap speelde tegen Ander- lecht had KAVD zelfs geen trainer! Er werd het aloud beproefde WM- systeem gespeeld en de premie voor de spelers bedroeg 300 frank! Wat misschien ook vele huidige KAVD-suppor- ters niet meer weten is, dat zeer kort na de oor log, een voorloper van de huidige gemeentelijke fusie werd waargemaakt want er gebeurde toen een samensmelting van Sparta Appemls met KAVD! De initiatiefne mers van dat exploot wa ren de toenmalige een- ter-voor Vereecken (de ,946 Nationaal Universitair elftal, finale in Leuven. Uitslag Belgié-Zwitserland)* onderwijzer in de ge- yan rechts naar links: Fripia (Namur), een speler van Sporting Charleroi, Vanden Horn meentelijke school). Jean (Turnhout), Goethals, een speler van Izegem, Hanssens, Seis. Dan van links naar rechts. Veldeman en peperkoek- verzorger Serafien (Gent), Robby Verwilghen, Anicqu (Club Ronse) en Fenaux fabrikant Leon Vinck. Het Kortrijk nuuen veiwiiyueii yiun- - dert ondeugend bij het een eerhjk metaal is. bi» ophalen van deze herin- 1"'' "lke kl*ure.n' neringen. schakermgen en de b- nesse waarmee net be- Meteen werd het ook tijd Werkt werd en blauw om afscheid te nemen. porselein waar ik al ja- zou iemand kunnen ver- Een paar vraagjes moest ren van droom, geten dat, net vóór de jk toch nog kwijt. Mijn schoonste herinne uiterst belangrijke wed- Mijnheer Verwilghen, als ring aan wat je noemt: strijd tegen Izegem, onze voetbalspeler was U be- mi:n voetballoopbaan Jef Boon bij zijn werk ver- mcht om uw kopspel én is voetballen zelf. pletterd werd? Hoe zou je om uw traptechniek... £^n sportieve Vrederech- kunnen vergeten dat hoe leer je zoiets? ter> entoesiast en toch Louis Coreman, in de Hoe en wanneer je nuchter op de feiten oorlog nog wel, ergens precies moet opspringen neerkijkend... Robby zeven vingerdikke schel- en wat je ondertussen Verwilghen, K.A.V.D. len rosbief naar binnen OQk allemaal moet doen, linksbinnen 1933-1952. werkte, en nog wel net zoais uitkijken en je spie vóór de match? ren opspannen, dat heb In deze beroerde tijden doet het deugd als je bij iemana de oprit inrijdt en de heer des huizes komt je zelf tegemoet, nog vóór de lichten van je wagen gedoofd Je «tapt immers niet zómaar bij een magistraat binnen, al is die magistraat dan ook ooit eens een kleine jongen geweest, die graag voetbal speelde. De heer vrederechter Robert Verwilghen had ja gezegd, toen de voorzitter van het KAVD-Jeugdcomité, Josi Verhas, hem gevraagd had of we mochten komen. Zijn huis in de Patrijzenlaan nummer 9 in Waasmunster, is een domein van rust, waardigheid, gedegen smaak en gezellig bovendien, de gezelligheid die je vindt bij mensen die het best samen kunnen vinden, waar de boeken zijn afgerond, waar samenzijn het belangrijkste is. Wim De Lathouwer 1982

De Voorpost | 1983 | | pagina 26