Masta, TeVe-Blad en Concorde of hoe een kleintje groot werd Meter Stella en Peter Freddy Berten Van Vlierberghe: eerst leren gaan, dan pas lopen Veertien renners Johny De Nul: Nog een beetje te vroeg voor mij De Voorpost - 4.3.1983 - 35 WIELRENNEN Masta, het sympatieke wielerploegje dat het met uitsluitend Vlaams talent doet. doft zich op om in het komende wielerseizoen weer van zich te laten spreken. Net voor het seizoen voorgoed wordt ingezet met de Belgische openingswedstrijd Gent-Gent. werd het tema van Berten Van Vlierberghe in een u6" r, gezellig hotel Serwir te Sint-Niklaas voorgesteld. Geen drukdoenerij, maar een ,aar daaroP kon lk gezellig onderonsje, waarbij het ons toch opviel dat BWB afgevaardigde Jos peei\,VO<7 "}eer verzet- Fabri dit keer niet was komen opdagen. Waarschijnlijk geeft die Nederlandse P™ Pn PP m" ,AnAr les aan zijn nieuwe voorzitter? Maar desalniettemin mocht de nieuwe wielerfor- matie rekenen op een uitzonderlijk grote belangstelling. Kopman is immers Johny De Nul. de onbereikbare zegekoning van 1982 met 21 overwinningen en een wereldtitel in Praag. Het jaar daarop kon ik geen voet meer verzet ten. Men heeft mij dieper de put ingeduwd dan ik ooit heb gezeten. Dat is voorbij. Ik heb er weer """I «yc&unuiy >uu liJUL mei <il uveiwiiuuuyeu CU j j dus geen figuur waaraan men zonder meer kan voorbijstappen. Hij is en blijft te mo®a °P" z° zeg1 bescheiden. Naast hem komt de komende wielermaanden Freddy Maertens te aar| 1 5ref staan. Een verrassing, want Freddy was weer eens afgeschreven voor deze W1j W? j e\ keiharde sport. Sportbestuurder Van Vlierberghe heeft echter in hem het volste lnderdaad 9oed® moed vertrouwen en dat kan Freddy alleen maar stimuleren om er nog een goed jaar °P °1_ van te maken. nmgsntten, spoort zijn makkers aan, zet zich Masta, TeVe-Blad en De sportgroep is ge- wéinig mogelijk nog te- weer in en wat meer is, Concorde, eenvoudig schoeid op de eenvoud, rugdenken aan de slech- hij is bereid zich honderd maar goed, zo zette colle ga Marc Van Landeghem de voorstelling van het team in. Het is een nieu we sportgroep die door nog jonge bedrijven wordt gesponsord en haar steentje bijbrengt om de Vlaamse wieler sport te doen leven. Mas ta is al aan zijn vierde jaar toe in het wielermid- den, voor TeVe-Blad is het de derde keer. Beiden hebben dezelfde doel stellingen: via het wie- Iermilieu naar een zo breed mogelijk publiek toe gaan. De nieuwe sportgroep wil het een voudig houden. Ze weet wat binnen het bereik ligt en wil daar ook hard aan werken. Grote vedet ten heeft men niet in huis, want die groten zor gen vaak op een interna tionaal niveau voor een ongezonde markt. Het zou trouwens niet de eer ste maal zijn dat al te hoog opgestoken wieler- held plots de weelde niet meer kan dragen. Met al le gevolgen vandien. Het verleden Masta heeft zich in het verleden een reputatie opgebouwd. De ploeg werd versleten voor een groepje kermiskoereurs in de pejoratieve zin van het woord. Meer dan eens wisten inrichters te vertellen dat de Masta- renners de wedstrijd ka pot hadden gemaakt. Eenmaal een mannetje van hen voorop, werd de groep gesloten gehou den. Maar is dat niet het goed recht van de ploeg maats? Is dat niet hun taak en is het niet aan anderen om de achter volging in te zetten, de wedstrijd zo te oriënteren dat er ook voor hen een winstkans inzit? De voor bije jaren wisten de Mas- ta-renners om en bij de 100 overwinningen bin nen te rijven. In 1980 wa ren er dat 13, in 1981 29 en vorig jaar 30. De voor naamste inbreng bij de zegepalmen komt na tuurlijk van Johny De Nul, de uitgesproken kopman van de formatie die het vertrouwen van de sportbestuurder en van de sponsors nooit heeft beschaamd. In tegendeel. maar dat wil niet zeggen dat men minderwaardig de Pu*- men nee" mÖ er is. Daar zijn prestaties bovenop geholpen met die het tegendeel bewij- a^e gevolgen vandien: zen. Men moet weten dat een groene trui in de Masta langzaam wil Ronde van Frankrijk en groeien en geen ondoor dachte stappen wil zet- ten. Men wil immers vooruit en niet achteruit. Langzaam maar zeker, met een bewust doel voor ogen. Een sportief en sympa thiek beleid, een degelij ke technische, mentale en sociale begeleiding, ziedaar de basis waarop de hele groep gestoeld te tijden. «Ik zat diep in Johnny De Nul en Freddy Maertens. schouder ghe. dw Alleen al het feit dat Joh ny De Nul van jaar tot jaar betere prestaties lukt en met zijn 21 over winningen het tot zege koning 1982 bracht, wil toch wat zeggen. Onder meer dat Masta in het komende seizoen zich niet langer de weelde kan veroorloven uitslui tend wedstrijden rond de kerktoren te rijden. Ook de semi-klassiekers (vooral die) en de klas sieke wegwedstrijden moeten nu een haalbaar objektief zijn. En waarom het ook niet schrijven: kleinere ronden moeten een test-case vormen voor de weg die men in de toekomst moet gaan uittekenen. Masta - TeVe-Blad - Con corde is gebouwd op ste vige grondslagen. De ka meraadschap staat er in het blazoen ingeschre ven en wie deze kame raadschap doorbreekt, vliegt er onherroepelijk uit. Die past niet in het Masta-geheel, waar een hechte ploeg aan het werk is. De groep van dit jaar telt ouderen met naam en ervaring, maar evenzeer jongeren die met volle overgave, ta lent en werkkracht hun kans met beide handen willen grijpen. Een wis sel op de toekomst dus. Freddy Maertens, het vraagteken Masta - TeVe-Blad - Con corde heeft voor het nieu we seizoen op het aller laatste nippertje ex-we- reldkampioen Freddy Maertens aangetrokken. Freddy, het dient ge zegd, blaakt weer van gezondheid en wil zo procent in dienst te stel len van Johny De Nul. We hopen voor hem en voor Masta dat de gok ook lukt. Een wielerploeg met standing kiest zich ook een peter en een meter. Dus ook Masta. Peter en dat zal niemand die met de wielersport te maken heeft, verwonderen werd SP-volksvertegenwoordiger Freddy Willockx. Hij was op de voorstelling present, sprak er zijn petekinderen moed in. beloofde aanwe zig te zijn op enkele wedstrijden en hoopte voor de toekomst het allerbeste. Masta is in het Waasland een begrip geworden zo zei hij en hij voegde eraan toe dat de grote kracht van Masta schuilt in het hechte ploegverband. In het verleden werden op die wijze heel wat suksessen behaald, dat zal in de toekomst ook zo zijn. Het teamwerk moet primeren. Hij onderstreepte ook dat men nu hogerop moet. De semi-klassiekers moeten in het bereik liggen en waarom het niet zeggen, ook sommige klassieke wegwedstrijden passen in het Masta geheel. Hij dankte de sponsors voor de gelegenheid die zij aan een aantal jonge mensen hebben geboden en hoopte dat de ploeg het in 1983 even goed, en zelfs nog beter zal doen dan vorig jaar. Meter was de zangeres Stella. Zij was korter in haar toespraak, maar even gemeend. Heel even dachten we dat ze een heuse koersfiets cadeau ging krijgen, toen ze zich liet ontvallen dat ze het helaas moet stellen met een mini-fiets. Maar ja. dat gebeurde net niet. Ook zij hoopte dat de jongeren het goed zouden doen en beloofde meer dan eens mee te gaan kijken naar wedstrijden. Peter en meter kregen een geschenkje: voor Stella was het een schoen van Johny De Nul en voor Freddy een schoen van Freddy Maertens. «Die waarmee hij in Praag voor de tweede keer in zijn loopbaan wereldkampioen werd.zo werd eraan toegevoegd. aan schouder met Alhen Van Vberber Een wijs man, Berten Van Vlierberghe. Iemand die door de sport geverfd is en men de knepen van het vak moet leren. Hij weet wat hij wil en wat belangrijker is, ook wat hij kan. Hij weet ook wat zijn renners kunnen en wat hij van hen mag en zal verlangen. «Ploegzin, in de eerste plaats» zegt Van Vlierberghe al onmiddellijk «en wie zich niet naar die allereerste vereiste weet te gedragen vliegt er onverbiddellijk uit». In dat verband verwees hij naar Rik Caethoven die elders een onderdak heeft moeten zoeken. «De uitgesproken kopman is Johny De Nul. Niet Maertens, die moet ook in dienst rijden van De Nul. Johny is trouwens een zeer dankbare jongen. Ik heb hem gemaakt, ik weet wat hij waard is,» zegt Berten die ondertussen met snelle blikken de handel en wandel van zijn discipelen volgt. «We hebben niet de bedoeling zoveel mogelijk koersen te winnen. We willen dit jaar bevestigen. Ons laten zien in een klassieker. Niet dat we de kermiskoersen links gaan laten liggen. Maar ze komen op het tweede plan nu. We zijn stelselmatig gegroeid en ik meen dat we dit jaar een stapje meer moeten durven zetten». Van Vlierberghe is zelfverzekerd, doelbewust ook. Hij wil wat bereiken. «Zes renners van vorig jaar zijn gebleven, de anderen zijn nieuw. Onder hen twee echte neo-profs. En dan is er Maertens. Van Vlierberghe spreekt altijd over Maertens. niet over Freddy zoals hij wel zegt Johny wanneer het over De Nul gaat. Maar die laatste is dan ook kind-van-den-huize. Hij verwacht wat van Maertens, dat is duidelijk. «Ik heb zelf ondervonden dat een renner op een bepaalde leeftijd maar om de twee jaar goed marsjeert». Waarop we doen opmerken dat Maertens toevallig of niet in de onpare jaren van zich laat horen. Van Vlierberghe lacht eventjes en treedt ons dan bij. «Hij moet het maar eens laten zien wat hij nog kan. Maar dat moet nog heel wat zijn. Wanneer Maertens 40 procent presteert van wat hij in het verleden heeft gedaan, dan zijn we dik tevreden» zo gaat hij verder om een blik te werpen op het seizoen. «Pas na Ledegem zien we hoever we staan. De mannen die in het zuiden hebben gereden, hebben het grote voordeel dat ze kompetitie in de benen hebben. Daar zullen we moeten mee leven. Maar dat euvel zal snel ingelopen zijn. Half maart moeten de Masta-renners presteren. Daar ben ik heilig van overtuigd». Toch hoopt hij in zijn binnenste dat er twee renners van zijn stal zaterdag al zullen bij zijn. «Johny en Maertens, die moeten mee zijn. De rest mag afstappen aan de Kwaremont» zo filosofeert sportbestuurder Van Vlierberghe die van oordeel is dat de kopmannen het daar moeten kunnen doen. Tussendoor heeft Van Vlierberghe ook aangetoond dat Masta in het verleden een georganizeerde ploeg is geweest en dat ook zal blijven. Kameraadschap en vriendschap is er in elk geval. En wanneer men in blok een wedstrijd rijdt, dan is dat het goed recht van Masta. De anderen doen dat ook, maar dan wordt er niets over gezegd of geschreven. Masta wil de koers maken, maar dat kan alleen maar als andere ploegen dat ook willen. «We bouwen jaar per jaar aan een grote ploeg,» zo besluit Van Vlierberghe die ondertussen gevraagd is aan een andere tafel. «We willen eerst leren gaan en pas dan lopen. Want anders is het een bestendig vallen en opstaan en dat werkt nadelig in op het moreel.» Sportbestuurder Albert Van Vlierberghe, bijge staan door Willy Notenbaert, heeft veertien renners onder zijn hoede. Hij maakt zich sterk dat zij zich dit jaar zullen laten zien en zich goede werknemers zullen tonen. Alfabetisch zijn dat: neo-prof Patrick De Neut uit Wervik die bij de liefhebbers 12 overwinnin gen bij elkaar fietste en tijdens de oefenritten diepe indruk maakte op vriend en tegenstan der; Johny De Nul uit Schoonaarde, de kopman die bij de beroepsrenners al 47 keer het zegege- baar mocht maken; Emiel Gijsemans uit Itegem die goed was voor 20 overwinningen bij de profs; Eric Gijsemans uit Heist o/d Berg die een keer won bij de beroepsrenners en de derde van het Gijsemans trio Jozef, ook uit Heist o/d Berg en 29 maal winnaar in een profwedstrijd. Ver der zijn er nog Willy Govaerts uit Retie die 20 keer won; Johan Louwet die vorig jaar 3 palmen mee naar huis en dus naar Beringen nam; Freddy Maertens uit Westende die 224 overwin ningen op zijn naam heeft als beroepsrenner waaronder twee wereldtitels; zijn broer Mare uit Lombardsijde die bij de liefhebbers 17 maal het zegegebaar maakte; Dany Schoonbaert uit Mollem bij Asse die het tot dusver niet tot een overwinning kon brengen bij de profs; Ludo Schurgers uit Lommei, goed voor 8 zeges; Bènny Van der Auwera uit Muizen die een keer won maar een knecht van allergrootste waarde is; Guido Van Eester een neo-prof uit Nijlen, die als liefhebber 27 overwinningen behaalde en tenslotte Gerrit Van Gestel uit Oostmalle, met twee overwinningen. Programma Met deze veertien trekt Van Vlierberghe vanaf zaterdag het wielerseizoen tegemoet. De voor bereidingen gebeurden op de vertrouwde Vlaamse bodem. Gent-Gent werd de voorbije dagen rondig verkend. Men rekent erop dat enkele Masta-renners de finale kleur zullen bijzetten. Dan wordt deelgenomen aan de Ron de van Limburg, aan de Omloop van de Grens streek, te Ichtegem aan de Omloop van de Vlaamse Ardennen, aan de Omloop van het Waasland (20 maart), Dwars door Belgie en de Grote Prijs te Harelbeke. Ook de Brabantse Pijl staat op het lijstje. De driedaagse van De Panne wordt gereden als voorbereiding op de klassie kers: Ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelgem, Parijs-Roubaix, Grote Prijs Pino Cerami, Waal se Pijl, Luik-Bastenaken-Luik, Amstel Gold Ra ce. Om de aprilmaand af te ronden met de Omloop van het Leiedal. Ook enkele kleinere maar daarom niet te versmaden rittenwedstrij- den zijn ingeschreven: van 3 tot 8 mei de Vierdaagse van Duinkerken, van 8 tot 16 juni de Ronde van Luxemburg, van 6 tot 13 augustus de Ronde van Duitsland, van 16 tot 20 augustus de Ronde van België en van 22 tot 27 augustus de Ronde van Nederland. Verder op de agenda de Rund um den Henninger Turm in Frankfurt, de Grote Prijs van Wallonië, de Maaslandse Pijl, het Belgisch kampioenschap, de Grote Schelde- prijs, de Grote Prijs Jef Scherens, Parijs-Brussel en Blois-Chaville oiït te besluiten met de Ronde van Lombardije. Een gevuld programma, zo te zien. Daarbij komen dan nog een aantal kleine re wedstrijden in eigen land. Bescheiden als hij is, zegt Johny De Nul dat hij nog niet honderd procent op punt staat. «Ik weet het niet, maar het gaat nog niet al te goed» zo meent hij. Maar Johny is nooit een vroege vogel geweest. Hij moet kompetitie in de benen hebben en dan breekt hij voorgoed los. «Er zijn mannen in de ploeg die stukken beter rijden dan ik momenteel». En dan heeft hij het ondermeer over de neo-prof De Neut die tijdens de verkenning van Gent-Gent er een indruk wekkend machtsvertoon van gemaakt heeft. Johny verwacht veel van deze jonge man. Het seizoen is echter nog lang en eens breekt toch de dag aan waarop de hardrijder uit Schoon aarde de zegebloemen mee naar huis brengt. En dan is er geen stoppen meer aan De Nul is een man uit de lichting De Wolf- Willems-Heirweg en met deze drie vormde hij zowat het Belgisch kwartet voor de toekomst. Zijn ze niet een beetje overschat. «Men verge lijkt altijd maar met Eddy Merckx. Maar dat was een uitzonderlijk fenomeen. Wij zijn an ders. Trouwens De Wolf heeft toch al bewezen wat hij kan. Een heel seizoen lang in geen enkele klassieker buiten de eerste tien eindi gen, dat zijn prestaties.» Uit het gesprek blijkt al dadelijk dat De Nul het programma scherp in zijn hoofd heeft. «In het wereldkampioenschap kan ik dit jaar geen potten breken en meegaan om twee rondjes mee te rijden en dan op te geven vind ik niet eerlijk. Er zijn er anderen die op het zware parcoers beter kunnen en zullen presteren». Trouwens, wanneer De Nul zich op een wedstrijd koncentreert, loopt het verkeerd af. «Alles wat we Jcunnen winnen, pakken we mee. In de kleinere ronden zal dat natuurlijk mikken zijn op ritzeges. Meer ambities heb ik daarin niet». Een realist, Johny De Nul, die zweert bij de goede geest in de ploeg als de ideale basis voor een suksesrijke toekomst. De.renners in volledige uitrusting met zangeres Stella en Freddy Willockx. (dw)

De Voorpost | 1983 | | pagina 35