Huisvuilverwerking in Beveren: verbrandingsinstallatie interessant alternatief Overstromingen in 't Waasland: een historisch overzicht Wat doet Beveren met glas en batterijen? VVV Donkmeer hield jaarvergadering Het kreatieve kind Waalse N.S.B.'ers, wat meer eerbied voor onze taal, a.u.b. De Voorpost - 4.3.1983 - 43 De bijna 41.000 inwoners van nieuw-Beveren 'pro duceren' per week zo'n 10.500 zakken huisvuilafval. Waar huishoudelijk afval vroeger voornamelijk ge stort werd, zijn de laatste jaren her en der huisvuil verbrandingsinstallaties gebouwd als alternatief. Van storten wordt inderdaad hoe langer hoe meer afgezien. Als voornaamste oorzaken moeten zeker onthouden worden de hoge transportkosten en ook de beperkte keuze. Vandaag is het vooral grof afval dat nog gestort wordt en voor de deelgemeenten van Beveren zou dat gaan om 3.650 kubieke meter per Jarenlang heeft men dat goed- te kunnen bieden, maar toch W I je kwijtgeraakt op de stort- zijn er nog een enkele onopge- plaats van de interkommunale loste problemen die zich voor- te Kemzeke, maar die werd in al op het milieuvlak situeren, mei 1981 gesloten. Een echte Bij de verwerking van huis- oplossing is er inmiddels nog houdelijk afval in gemeentelij- fl*! steeds niet uit de bus geko- ke verbrandingsinstallaties men: grof afval wordt nu ge- wordt die in ovens gebracht bij transporteerd naar de stort- een temperatuur van 1000 tot plaats Hoge Maey op de An- 1100 graden Celsius en ge tal toxische elementen is het belangrijste in deeltjes met de geringste aërodynamische dia meter en die worden het minst efficiënt tegengehouden in elektrostatische en andere pre- cipitatoren, maar worden het sterkst opgenomen in het ademhalingssymteem. We brachten-een bezoek aan de verbrandingsoven van Ibo- gem te Melsele en hieronder ons relaas. Werking Het proces waarbij het huisaf val verwerkt wordt kan men opsplitsen in drie delen: er is de toevoer van het afval naar de oven (de aanvoersnelheid wordt daarbij aangepast aan de aard van het afval, teneinde een gelijkmatige verbranding te verzekeren), er is de ver branding zelf met achtereen- worden: de droogzone. de ver brandingszone en de uitbrand zone. De roosters zelf bestaan uit voor- en achterwaarts be wegende delen, waarvan de beweging hydraulisch gebeu::. Deze bewegingen hebben tot doel het te verbranden huisvuil en as voort te bewegen en om te woelen. Op het eerste roos ter wordt het afval gedroogd, terwijl de eigenlijke verbran ding slechts plaats vindt op de volgende roosters. Daarbij wordt dan een primaire lucht stroom vertikaal doorheen de roosterplaten geblazen om een gelijkmatige verbranding en aanwezigheid van overmaat lucht te bekomen. Een sekun- daire luchtstroom wordt hori zontaal over de brandende af val op de rooster gevoerd. Dit heeft tot doel de rookgassen te homogeniseren en de naver- branding toe te laten van het twcrpse rechteroever, maar noch de kontainerdicnsten noch de dircktie van Hoge Maey zijn daar erg gelukkig mee De afvalverwerkende diensten wegens de *te hoge transportkosten, de direktie van Hoge Maey vooral omdat hun stortplaats niet zozeer voor grof afval maar wel voor problcemafval wordt weer houden. Er bevind zich een installatie voor huisvuilverbranding in Sint-Niklaas en een in Melsele. Laatstgenoemde verbrandings oven verwerkt zo'n 150 ton afval per weck en dat sins juni 1978 Vanuit de K.M O.'s wordt daar ook nog zo'n 5.(KM) kubieke meter afval voor ver branding afgeleverd. Verbrandingsovens zijn ccn in teressant alternatief om aan de stijgende afvalberg het hoofd transformeerd tot as. gassen en niet-brandbare resten. Afval- produkten die in de gasfase in de atmosfeer terecht kunnen komen zijn stikstof en zwavel- oxyden, alsook diverse organi sche verbindingen. Stofdeel tjes en vliegas maken circa 20 procent uit van de totale emis sie op gewichtsbasis. Zij vor men het meest direkte (en zichtbare) bezwaar tegen de inplanting van installaties nabij stedelijke agglomeraties, al hoewel weinig informatie be schikbaar is over het belang van hun milieu-cffekt. De emissie van vaste deeltjes kan en wordt meestal gereduceerd door dc toepassing van elek trostatische precipitatoren. 'scrubbers' en andere instru menten. En het is precies hier dat het milieuschoentje knelt. De koncentratic van een aan- volgens de droog-, verbran- dings- en naverbrandingszone en in een laatste fase worden de rookgassen behandeld. In de installatie van Ibogem wordt huisvuil aangevoerd uit Beveren. Kruibeke en Zwijn- drecht. Ook kontainerdiensten uit Nederland zijn in Melsele trouwe klanten. Net als in de meeste installaties wordt er ook bij Ibogem een hoeveel heid Licht-industriecl afval verstookt, afkomstig van on dermeer Combori. Vrachtwagens leveren het af val in de bunkerruimte die be stemd is voor het stockeren van het huisvuil. Die bunker heeft een inhoud van 5(H) ku bieke meter en bovenaan het gebouw is een kraaninstallatie ondergebracht om het afval in dc vultrechter te deponeren. Opdat mogelijke reukhinder niet naar buiten zou kunnen treden heerst in de stortbunkcr een onderdruk veroorzaakt door zuigventilatoren. die dc voor de verbranding noodza kelijke lucht uirde bunker af zuigen De grijper die zich bo venaan over een rolbrug be weegt heeft een inhoud van één kubieke meter en stort het huisvuil in de voedings trechter van de ovens. Vanuit de bcdic- ningslokalen kan men heel dit proces via een gesloten tv-cir- cuit volgen. Via de voedings trechter komt het hui-vuil in de vulschacht terecht Het ge pakt alval zorgt voor de afdich ting van het ovensysteem tij dens de laudopcmtic. zodat de vulschacht met als schouw gaat fungeren Door middel van een instootbuffcr wordt het af val dan met een regelbare snel heid in de oven zelf gebracht. Het huisvuil valt op de eigen lijke ovenrooster die in ver schillende zones kan ingedeeld materiaal, dat onder invloed van de primaire luchtstroom vanaf de roosters in suspensie komt. Het debiet van de primaire en sekundaire luchtstroom is af zonderlijk regelbaar In de praktijk wordt echter vooral de hoeveelheid primaire lucht aangepast aan de «brandbaar heid» van het afval, teneinde het, verbrandingsproces en de oventemperatuur onder kon- trole te houden. Kalorische waarde Dc toevoersnelheid van afval naar de oven wordt aanzienlijk bepaald door de 'kalorische' waarde van het afval. Daar bij afvalverbranding een gelijk matige overworking essentieel is. wordt met een brandstof met lage kalorische waarde geassocieerd naarmate deze sneller doorheen de oven kan worden gevoerd of naarmate die tegen een hoger stookritme kan worden verwerkt. In de praktijk wordt huishoudelijk afval gerangschikt onder de laag-kalorische brandstoffen, zeker wanneer dit gedurende een bepaalde periode in de bunker werd opeengestapeld. Het kan dan snel worden ver werkt. in tegenstelling tot het lieht-industriële afval dat slechts tegen een veel lager ritme in de oven kan gebracht worden. Industrieel afval kriigt dus een hoger kalorische waarde toegemeten. Rookgassen De rookgassen die door de verbranding in de oven ont staan hebben normaal een tem|X"ratuur tussen de 7511 en 1.IIM) graden Celsius. Voor de ontstoffilm dienen die tot on geveer 300 a 280 graden ge koeld te worden. Daartoe wor den eerst fijne waterstraaltjes geïnjekteerd en vervolgens wordt buitenlucht met de rookgassen vermengd. De grootste deeltjes zullen intus sen door hun eigen gewicht precipiteren in de asschacht en afgevoerd worden. Vervolgens worden door de elektrofilters vooral de grotere deeltjes ver wijderd. De spanning op de filterplaten is regelbaar, het geen de efficiënte van de ont- stoffing bepaalt. De eliminatie van vooral grof stof is belang rijk met het oog op het vol doen van de emissienormen, omdat dit de grootste bijdrage levert tot de geloosde massa- koncentratie. De deeltjes, die op de elektrofilterplaten te rechtkomen. worden regelma tig afgeklopt en via trechters afgevoerd. Milieuproblemen Ondanks het feit dat moderne verbrandingsinstallaties zijn uitgerust met elektrofilters om de emissie zoveel mogelijk bin nen de perken te kunnen hou den. lijken op milieuvlak toch nog niet alle problemen van de baan te zijn. Elektrofilters hebben een zeer hoge kollek- tie-efficiëntie. maar het feit dat deze optimale werking bij ver hoogde temperaturen 'wordt verwezenlijkt betekent dat een aantal gassen van de zoge naamde 'tweede generatie' (o.a. vluchtige metaaloxiden) bij die temperatuur nog niet op de deeltjes gekondenseerd zijn. Ze zullen pas later (in de schouw b.v.) op de kleinste deeltjes, die de elektrostati sche precipitatie ontsnapt zijn. kunnen kondenseren. In massa tegengehouden stof uitgedrukt is het filtersysteem dus zeer efficiënt, maar de potentieel gevaarlijke produkten worden pas aangerijkt in de kleinste stofdeeltjes na de elektrostati sche precipitator. Die deeltjes zijn inhaleerbaar. Het zou daarom niet relevant zijn te besluiten dat dc milieuhinder van huisvuilverbranding te ver waarlozen is en dit te staven met de analyseresultaten van het van de elektrofilters afge klopte vliegas. Bovendien is de onvolledige verbranding van organische materiaal ook nog bron van polv-aromatischc koolwaterstoffen, die overi gens in de emissies van vele verbrandingsprocessen vast gesteld worden op basis van stookolie, steenkool, diesel en huisvuil. Algemeen gesteld vormen ver brandingsinstallaties ontegen sprekelijk een interessant al ternatief om aan de stijgende afvujberg het hoofd te bieden. Het storten van huisvuil, vroe ger toch dè oplossing, betekent niet alleen visueel een vermin king van het landschap, maar bovendien moet er serieus wat gebeuren om reukhinder te be letten om de aanwezigheid van knaagdieren te beperken en meer van die leuke dingen. Ibogem beschikt over twee ovens die elk 52 ton per dag op 24 uur kunnen verwerken. Wanneer die 16 uur in bedrijf zijn. zijn beide ovens goed voor elk 29 ton per dag Dc bedienden niet meegerekend, werken er 12 mensen in, kon- .inu-clionM Luc VAN BROECK Ibogem in Melsele. Voortuin een ziclu op tie btmkemiim- len IIvh Het recykleren van glas heeft in nieuw-Beveren al een paar jaar geleden ingang gevonden. In elke deelgemeente staan een aantal kontainers opgesteld, waar men eenmalig verpakkingsgals kwijt kan geraken. Glas werd vroeger gewoonweg met het huishoudelijk afval meegegeven, maar aangezien glas opnieuw in kringloop kan worden gebracht wordt het vandaag de dag gerecvkleerd. Overi gens met sukses. Op één jaar tijd werd in totaal 348 ton glas verzameld. Bieren zelf spant de kroon met ruim 16(1 ton. Melsele is goed voor bijna 55 ton. Haasdonk voor ruim 37 ton. dan Kieldrccht. Vrasenc. Verrebroek. Kallo en Doel met respcktievelijk 32. 31 bijna 17. ruim 8. en bijna 7 ton Het verzamelde glas wordt per vrachtwagen naar Lodclinsart getransporteerd, waar het wordt verbrij zeld. gewassen en vrijgemaakt van onzuiverheden. Het glas kan uiteindelijk opnieuw verwerkt worden voor wegverhardingsmateriaal, bouwmateriaal, nieuwe glazen voorwerpen. Het glasgruis gaat naar verschillende glasfab rieken waar men het gebruikt om glazen verpakking te maken voor de voeding, dranken, kosmetika en farmaceu tische nijverheid. Het rccyclageglas van Beveren wordt in Merksem ver werkt tot groene glazen flessen. Kwikbatterijen In de loop van 1982 is men in Beveren ook gestart met de selcktieve inzameling van kwikbatterijen. De meeste bat terijtjes kwamen na gebruik ook in het huishoudelijk afval terecht om verbrand te worden bij Ibogem te Melsele. Door de hoge temperatuur in de oven en de vluchtigheid van het metaal wordt het kwik met de verbrandingsgassen in de atmosfeer gebracht. Het gaat hier weliswaar om kleine hoeveelheden, maar volgens de Beverse leefmilieu- dienst kunnen er tengevolge van het opstapelingsvermo- gen van kwik in de natuur op lange termijn toch schadelij ke gevolgen ontstaan voor plant, dier cn mens. Voor de leefmilicudienst was dit aanleiding tot een onderzoek naar de verkoop van deze kleine batterijtjes in de gemeente Daaruit bleek dat dc totale jaarlijkse verkoop van deze dingetjes in de fusiegemeente zowat zesduizend stuks zou bedragen. In samenwerking met andere steden en ge meenten heeft het schepenkollegc daarop besloten een selekticvc inzameling in te voeren. Naar jaarlijkse gewoonte kwam de Vereniging voor op de vele taken die het kom- Vreemdelingen Verkeer van hef Donkmeer in de feestzaal missariaat voor toerisme voor van een van de vele restaurants aan het Donkmeer in z'Jn rekening neemt. Hij had algemene vergadering bijeen. VVV-voorzitter Frans Jans- het over de hw,els m vl;li<nd<-'- sens mocht onder meer direkteur-gencraal Vitse verwei- [en en gr!>lc zor§ !l li..- kommissariaat aan de hotel- komen, evenals bestendig afgevaardigde Vallae.s. Iiurge- seklor bc„ccJ,Daarnaasl meester \an Sande en de trouwe leden van dc VVV zun cr de campings, waar naar Donkmeer. dc woorden van de heer Vitse. Dll, de grootste chaos heerst die Burgemeester Van Sande zou vorig jaar helst twee miljoen men zich maar kan inbeelden, n zijn toespraak hel gemeen- dagrekreantcn aan de Donk op Tenslotte zijn er nog de rcisbu- elijk betctd inzake toerisme bezoek geweest. Deze sterke reaus die zouden moeten gc- ond het Donkmeer belichten, toename is allicht toe te schrifc k„n[r0|Cerd worden op hun Hij pikte hierbij tn wal vorig ven aan hel feit dal slccds waank. cn echtheid. Nadien laar zo vaak was gezegd na- meer mensen hun vakantie in sprak Jc hecr Vailuevs die zei melijk dal er aan de Donk eigen land doorbrengen Toch dat Oost-Vlaanderen nog niet eed» heel wat rekteaticmoge- is er een schaduwzijde Uiteen ri)p genocg was voor vcrbujf. Iljkhedcn aanwezig z„n: spele- onderzoek dal doo, professor ,oerl!;me |,aar w-al het da» varen vissen, zeilen, plankzei- Gljssels werd gedaan is name- 10ctisme belref,. daar moet je ten (W.I volgens spreker naar lijk gebleken dat de oeverbe- provinc,e dit jaar biezonder •de andere plas- zal verhul- woners van hel Donkmeer niet hard aan w„ken M to, M zen). Het gemeentebestuur, zo opgetogen zijn met de vele behoorlijk rezultaat te komen Uc burgemeester, heelt inwijkelingen die als toeristen Tenslotte bracht dc VVV- t,WSc»L°,g gendKVOOr ue Je-" Mür d,e Donk komcn afgezakt schatbewaarder verslas uit van aire stk or. Dc horecabedrij- Met al even grote vrees staan de financies. In 1982 mocht de ven werden met al te zwaar zc tegenover de nieuwe weg v W-Donk meer 3 190 09? fr - tegenov.. belast, wat rechtstreeks dc ge- die er gaat komen, mcentcbelangen en dus ieder- Ook de direkteur-generaal een ten goede kwam. Op wc- voor toerisme, de heer Vitse tenschappelijk gebied heeft nam het woord. Hij was ver- het gemeentebestuur al even- heugd steeds opnieuw vrien- min moeten teleurstellen. Hij den te kunnen ontmoeten aan lntüm,len. uc cmvitfeoodevmeet-betonde', de Donk en er bovendien nog bedroe|en 1.785 841 fr .laar Hp h!l i! u Tt onder een aantal andere mensen te van het grootste deel ging de kundige leiding van een kunnen ontmoeten die zich aantal hoogleraren. In het willen inzetten om het toeris- schepcnkollcge zetelt nu ook me in eigen land en streek te VVV-Donkmcer 3.190.092 fr. ontvangen, waarvan 150.000 fr. aan lidgeld en 2.808.960 fr. als opbrengst van het Water feest. Daarnaast zijn er nog een aantal kleinere bronnen van inkomsten. De uitgaven iertig jaar geleden ik heb daaraan al in De Voorpost van 7 januari herinnerd werd ook het Land van Waas door een felle overstroming geteisterd. Het Scheldewater beukte de polders, de dorpen binnen in de nacht van 1 op 2 februari. Nabij de plek Pyp Tabak werden bressen geslagen, de zgn. Sint-Ignatiusvloed leverde in Melsele, Zwijndrecht en Kallo veel waterellende op. Doel hield stand ondanks de dijkbreuk aan het Paardeschor, in Kallo stonden zowat 4500 ha onder water, in de Melselepoldei; 1360 ha. Maar ook in zuidelijk Waasland zwom men in de miserie. In Temse en Steendorp stond het water in de straten, in Elversele kostte de overstroming het leven aan twee mensen. N.a.v. die (drieste) verjaardag een korte kronologie van overstromingen in ons gewest, specifiek in oostelijk Waasland, in de polders van de Linkeroever. In de veertiende eeuw zijn te vermelden de Sint-Clemensvloed van 23 november 1334 die de polders in Kieldrecht, Verrebroek en Kallo blank zette; een storm die in 1338 over Saeftinghe en noordelijk Waasland raasde; een grote overstroming in de polders op 25 december 1357: een felle stormvloed op 8 oktober 1374 in het Land van Beveren; en vooral de ramp van 19 november 1377 waarbij negentien dorpen in Saeftinghe en het Land van Beveren het fel te verduren kregen; op op 22 januari 1394 werd het Land van Beveren door een storm geteisterd. Uit het begin van de vijftiende eeuw zijn twee «edities» van een Sint- Elisabethvloed bekend. De eerste op 19 november 1404 (het hele Linkeroeverge- bied, tot Meerdonk en Verrebroek toe. werd getroffen), de tweede in 1424. Intussen had men werk gemaakt van de indijkingen en de versteviging van de dijken, vooral om de rijke turfbanken (de moeren) van het water te vrijwaren. In 1412 bv. was de Melselepolder ingedijkt, in 1414 die van Beveren en in 1450 die van Kallo. Maar na latere overstromingen zou men her en der tot berindijking moeten overgaan. Te onthouden uit de zestiende eeuw zijn deze overstromingen: 1511 in het Land van Saeftinghe: 8 februari 1526 in het Land van Beveren; 1530 de Sint-Felixvloed in Saeftinghe; 16 januari 1551 in Borgerweert (Burcht-Zwijndrecht): en de Allerheiligenvloed in 1570 in de polders. Bij het beleg van Antwerpen door Farnese in 1583 liet Marnix van Sint-Aldegonde de hele streek, van Beveren tot Saeftinghe en Stekene onder water zetten. In bet begin van de zeventiende eeuw werden de polders in Sint-Gillis-Meerdonk- Verrebroek ingedijkt (1615-1616). Vrasene (1622). Kallo en Kieldrecht kwamen later aan de beurt. Stekene was al in 1611 ingedijkt. Op de plek 't Groote Gat brak op 26 januari 1682 de Seheldedijk in Doel door. Ook Melsele had erg te lijden onder de overstroming, en verderop in het Waasland, in Tielrode en Moerbeke b.v. stroomde het water ook in gulle geuten het land binnen. Belastingvrij Springvloed op 3 maart 1715. Behalve de polders op Linkeroever, Tielrode en de Roosenbergadbij in Waasmunster werden ook Rupelmonde, Bazel en Kruibeke door het water gehavend. Na de dijkdoorbraak in Rupelmonde werden de ingezetenen daar bij oktrooi van 17 mei 1715 vrijgesteld van belastingen, voor acht jaar. Algauw was er opnieuw een dijkdoorbraak en er werd een nieuw oktrooi uitgevaardigd dat de inwoners twintig jaar vrijstelde van belastingen, een periode die later met nog eens vijftien jaar werd verlengd. De aannemer die de dijken diende te herstellen ging over kop en de werklieden kwamen in opstand. Op 8 augustus 1718 waren de dijken dan eindelijk hersteld en de polders drooggelegd: een feestdag voor Rupelmonde en omgeving. In 1745 lieten de Hollanders, strijd leverend tegen de Fransen, de polders van Borgerweert, Melsele en Kallo onder water lopen. «Strategische« overstromin gen nog in 1783 (Jozef II tegen de Nederlanders) en 1794 (de Fransen joegen de Engelsen en Hollanders op de vlucht). Ook in het begin van de negentiende eeuw werd de Wase Linkeroever vaak kunstmatig onder water gezet (1809, 1813). Linkeroever en Doelpolder stonden, in het strijdgewoel tussen Fransen en Nederlanders, ook in de jaren 1830-1832 onder water. In 1837 brak de dijk op Borgerweert door (februari), in 1839 was er op 4 en 5 juni een grote dijkdoorbraak in Bazel. In 1876 kreeg o.m. Meerdonk het hard te verduren en in 1880 stond de polder van Kruibeke vijf dagen onder water. In onze eeuw Op 12 maart 1906 werden vooral Hamme en Kailo-Melsele door dijkbreuken getroffen. Drie mensen vonden de dood. Ook Sint-Anneke was ondergespoeld. Om beurten zetten de krijgshaftige Belgen (1914, 1940) en Duitsers (1918, 1944) de polders van de Linkeroever onder water. In de winter 1925-26 traden Moervaart en Zuidlede in westelijk Waasland buiten hun oevers. De streek van Hamme stond onder water in 1930 (23 november) en 1936 (november). Over de Sint-Ignatiusvloed van 1953 las u al in de aanhef van deze bijdrage. In Lokeren deden ze in 1954-55 water tegen het overstromingsgevaar: er werd een vaste dam aangelegd nabij de Oude Brug en een stuw aan Daknam. Op 16 november 1966 overstroming in Waasmunster. Temse kreeg zijn deel op 16 december 1973; en op 14 december 1974 werden in Temse drie bressen in de Seheldedijk geslagen, wel honderdveertig woningen I^den heel wat waterschade. Tielrode en Rupelmonde werden door het wassende water gehavend in januari 1976 en in november 1977 werden in Tielrode weer bressen in de dijk geslagen. W.V. het Waterfeest (1.076.929 fr.). Daarnaast,waren er nog uitga- oor burcelwerken en een .....v. w.i ram IC ven tuut UUILXIWCI KCI1 Cll CCII rfp 'n de Persoon bevorderen. Hij onderstreepte aantal kleinere zaken. Maar vro Mnro htsretl dre tre- de werklust van VW-sekreta- wanneer alles wordt verrc- Tenslotte is schatbewaarder de 'heer w'au- er de VVV zelf die zich opec- ters. splitst heeft in een aantal werk- Vervolgens ging hii dieper in Croeoen die erom helrnmmerH winst van 1.404.271 fr. wil toch wat zeggen groepen die erom bekommerd zijn de natuur aan dc Donk te beschermen en levens bezield is met de intentie om van het Donkmeer het toeristisch ccn trum bij uitstek van de provin cie Oost-Vlaanderen te ma ken. (ii) STIJGENDE BELANGSTELLING Een andere cn al even verheu- Op zaterdag 5 en zondag 6 6de leerjaar aan de beurt, maart e k. organiseert de Op zondagnamiddag vanaf R.B.S. Dendermonde-sta- 14 uur is het open atelier tion, Zuidlaan 3 te Dender- voorbehouden aan de kleu- monde andermaal een per- ters en de kinderen van de manente tentoonstelling eerste drie leerjaren, van kreatief werk van alle kinderen van de school. Tegelijkertijd kunnen ou- gende vaststelling, aldus bur- ders en belangstellenden de gemeester Van Sande. is dat kinderen aan het werk zien het aantal dagrekreantcn aan in een open atelier: op zater- dc Donk nog steeds toeneemt, dag komen vanaf 14 uur de qt, Volgens recente cijfers zijn er leerlingen van het 4de, 5de, sympatht- Ter gelegenheid van het weekend rond het thema «Het kreatieve kind» orga niseert de oudervereniging een tentoonstelling van hobby werkjes van ouders. Dit jaar houdt de Nationale Strijdersbond zijn «Nationa/e» kongres te Marche-en-Fa- menne. Alle «cameraden» die de «moreel» waarden willen hooghouden zullen in grote «moasa» opkomen. Oude strijders kunnen «vign/tten» kopen aon 20 fr. per «stuck». Ook uit «Brussels» worden mannen ver wacht die nooit de nationale vlag willen laten «verbrappen» en tegenover de «inci vieken» een «voorbeeld» willen zijn. «Veran- twardelijken» zullen dan ook zorgen voor een «indrukwekkende» stoet die door kom- missarissen van op het station in ogen schouw zal worden genomen. Tijdens het banket, die plaatsheeft in het locaal en waarop ook vloggendraggers zien kunnen te goed doen aan een Ardense buffet is een «muzick-intermezzo» voorzien. Dames die niet «ingerschriven» hebben kunnen terecht in het kutureel centrum en worden na de show naar het kamp of naar hun echtgenoot gevoerd. De «muziche, i» van Hotton en Barvaux zullen zich in de stoet inlassen na de provincie West -Vlaade ren. Congressisten die met de bus naar het banket rijden moeten de deelneming van de chauffeur in hun aantal voorzien. Mits wat meer eerbied voor onze taal zouden wellicht meer aanwegingen op het banket die zal plaatshebben in de kamp op het appel zijn. Let wel. Oliterste datum voor inschrijven is 31 maart. (l.h.)

De Voorpost | 1983 | | pagina 43