Zeven zilveren bogen voor Sint-Jozef-Klein-Seminarie in Sint-Niklaas l Ook Jeko op derde Arrondissementeeel Zangfeest in Dendermonde Indrukwekkend jubileumprogramma i it Groot politiek debat te Beveren j l Efl MACHT PQGTJEI6 BELEID Radio Spoetnik in Stekene: polemiek ten einde 48 - 4.3.1983 - De Voorpost Groot gejuich en veel gefeest weldra in en om het kollege in Sint-Niklaas. Op 9 mei is 't precies 175 jaar geleden dat prins Maurice de Broglie, bisschop van Gent, in het klooster van de paters Recoletten een verlaten vesting gelijk na de Franse Revolutie het Klein seminarie openstelde. De op één (Roeselare) na oudste onderwijsinstelling in haar genre blikt met fierheid terug op veel expansie en bloei. Wij van De Voorpost hebben u in De Voorpost van 26 november al geïnformeerd over dat tijdvak en over de impakt van deze school op het maatschappelijk gebeuren in het Waasland en nabije omgeving (want het SJKS rekruteert ook heel wat leerlingen uit o.m. Kiein-Bra- bant). De festiviteiten zijn over een maand of negen gespreid, het programma doet zo mogelijk nog indrukwekkender aan dan wat de rijksscholen gemeenschap in Sint-Niklaas (n.a.v. het eeuw feest) te bieden heeft. Net als voor het athe neum en gelijkgezinde instituten het geval is gaat het bij het kollege crescendo naar novem ber toe, dan vindt ook ter ere van het SJKS een akademische zitting plaats. En nog een paral lel: zowel rijksonderwijs als Sint-Jozef-Kiein- Seminarie bieden in het najaar een jubileum boek aan. wereldoorlogen. Toevallig terdag. Om 19 u. of iets brandde het in 1918 (23 later begint de jaarlijkse november, het torentje van reünie van de jong-oud- de kerk stortte in, een vleu- leerlingen: een Jol-night in gel werd kompleet ver- de oude calfac. Rond 21 u. nieuwd) en 1940 (in de voorziet men een swingen nacht van 10 op 11 februa- de muzikale attraktie. ri, maar dat vuur werd snel Broodjes en drankjes zijn ingedijkt); toevallig, want tegen demokratische prij- er was geen direkt verband zen te verkrijgen, met de oorlogstoestand. Nog een spektakulaire wij- Sport voor allen ziging in de struktuur, la- Het SJKS is een sportieve ter: de twee jaren filozofie school. In het jubeljaar keerden terug naar Gent en 1958 werd dat onderstreept de vrijgekomen ruimte door de organisatie van een (plus een nieuwbouw) werd groots turnfeest op de ter- ingenomen door het insti- reinen van Sportkring Sint tuut Sint-Jozef (1950): de Niklaas. In dat jaar ook lange naam Sint-Jozef- werden kort na elkaar twee Klein-Seminarie was ruime praktische turnzalen snuift de sfeer op, gaat ook vergoeden van gespeciali- wat grasduinen in de zeerde oefenmeesters. hu- archieven. Borremans ren van akkomodatie, werkt al jarenlang voor en etc.). Onze lezers kennen met jongeren, hij is de man de Dendermondse band van de Santeboetiek-show beslist. Een bezoek aan op televisie, van Theater New Orleans bracht de jaz- Poëziën en Sirkus O. zers het ereburgerschap Het spektakel moet muzi- van die stad op. ze toerden kaal én visueel aantrekke- al in heel wat Europese lijk zijn en ook inhoudelijk landen rond, namen acht wat te bieden hebben. Een langspeelplaten op en tra- retrospektieve wordt het den meerdere malen voor als het ware, met aandacht radio en teevee op. voor o.m. het koor. het internaatsleven, de turn- T feesten, de aansluit.ng van Uiteraard komen we nog het Sint-Jozefinstituut bij terug op al deze mamfesta- -ifl m 7, - I ;tti i ff II li ap Hps*» SS SS «ft. het Klein-Seminarie. het ties. Nog wat toemaatjes. geboren. Na het jubeljaar 1958 wer- gebouwd'. Het voetballen den voor de internen hon- werd naar een tweede- derd kamers gebouwd; ou- plansrol geduwd, ten voor de slaapzalen werden om- dele van de zaalsporten, getoverd tot klassen, turn- Vooral in het volley munt zaal en ontspanningsruim- men in het kollege uit: kwamen reeksen veertien provinciale en vijf nieuwe klassen bij; de roemruchte «calfac» werd omgebouwd in 1966; in de tuin verrees een sporthal in blad Ic Hou. het jubileum 19,mmn: om 19 cuccha" Rzelf natuurlijk. Borremans nstievienng n.aw. het Sint- en een prachtige sporthal zit in de voorbereidingsfaze J°zeffeest. in de Kollege- van zijn massaspel, er wor- kerk: om 20 u k°'P*«t. den trainingssessies met 20 maart eucharistieviering 1977 tot en met 1958. zon- verschillende deelgroepen in de kollegekerk om 11 u.. dag 25 september om 11 u. belegd, de regisseur sprak lentefeest basisschool SJKS voor de promoties 1957 tot met o.m. oud-prefekt Jan om 12 u. 8 mei radiomis om «diamant» en ouder, tel- Cauwe, ging of gaat ook 10 u.. die dag wordt de kens in de kollegekerk. oude films en foto's be- scheurkalender voor 1984 Vermoedelijk wordt de kijken. ook geprezenteerd. Open eucharistieviering van zon- deurdagen op 14 en 15 mei. dag 13 november om 10 u'. Jazz met om 16 u. een attraktie: door de televisie uitge- De dixiebandformatie een warme luchtballon zonden. «Jeggpap New Orleans wordt opgelaten en een he- Zondag 13 november nog. Jazzband» uit Dendermon- le resem ballonnetjes zul- om 11.15 u.. akademische de is op 25 november van len dat luchttuig vergezel- zitting ten stadhuize en re- dit jaar om 20 u. te gast in len. De eerste warmelucht- ceptie. Om 14 u. is een de calfac. «Jazz at the colle- ballon steeg in Sint-Niklaas galabanket voorzien in het ge» wordt op het getouw in 1848 op vanop het speel- kollege. Er bestaat een gezet ter financiering van plein van het Kollege. kans dat het jubileumboek de sportaktiviteiten (aan- Nog eucharistievieringen, die zondag al geprezen- koop materiaal, betalen Zondag 11 september om teerd kan worden. Mocht van verplaatsingsonkósten. 11 u. voor de oudleerlincen het boek tegen die tijd niet nationale titels in de NSVO-kompetitie. het is niet niks. en direktiesekre- taris Albert Van Huffel gaat prat op wat gepres teerd werd en wordt. Sint-Niklaas. 175 kollege. De onderwijsinstelling is een vriendelijke, geworden. Bijna tweeduizend Oranje, met de definitieve 1972: de internenstudie Volley, n.a.v. het kollege- feest is er op 1 mei een groots opgezet 3 x 3-tor- nooi. Opdat men nog meer openheid naar buiten toe zou kunnei) uitstralen hoeft in elk team slechts één leer ling of oudleerling van het kollege aan te treden. En na dat evenement worden de volleyballers én de deel nemers aan de traditionele wandeltocht uitgenodigd op een barbecue. Schoolse volleymaand wordt mei. want de RMS-zuid richt op 14 mei een tornooi voor rekreatieploegen in (zie ar tikel over honderd jaar rijksonderwijs). Tennis. Tijdens het ver- lengd weekend van OLH- :crt rouwde vesting Hemelvaart wordt voor het eerst een CCC-to.rnooi af gehaspeld: 12. 13* 14 en 15 mei. Miniemen, kadetten Sint-PU Klaas. sint-Jozef en Klein-Seminarie. samen kollege. Hierlangs stap je het komplex binnen. afraken dan voorziet me de voorstelling voor Sinte klaasdag. dinsdag 6 di 1 cember. U kreeg een hele hap verorberen, maar 175 ja: noopt tot een kloek jul leumprogramma. En flinke portie festiviteite hoort bij een kwiei school. SJKS. het Sint-Jf zef-Klein-Seminarie superior Daniël De Sme van maart tot november de uitbundige toer vaal soms ook wat intiemer, da weer speels-charmant. H' houden u op de hoogte Ti weer s in Posti •fl Hike man: de vi die c Wi )eN nfor Wouter VLOEBERG n or leel Een vleug historiek toch, verbanning met de bis- werd verbouwd tot muziek- en scholieren werken elk ter herinnering. Het begon schop-stichter en de tweede studio plus twee klassen in met de komst naar Sint- sluiting van het Klein-Se- 1975; tegen 1976 kwam een Niklaas van de paters Re- minarie (1825-1830). hun eigen tornooi af. De kwartfinales, halve finales ruim sekretariaat klaar en en finales worden tijdens coletten. in 1689. Prins de De geleidelijke opgang, het een nieuwe lerarenkamer open deurdagen op za- Broglie opende de instel- trotseren van heel wat stor- (die inmiddels ook al te terdag 14 en zondag 15 mei ling dus in 1808 en in 1812 men ook. Men startte met klein is): twee klassen wer- gespeeld, werd de man gevangen ge- 55 leerlingen die les kregen den taallabo en twee ande- Omnisport basisschool. lij- nomen. het keizerlijke be- van drie priesters en e.h. stuur zette de bisschop ach- Willem De Smet was de re computerklas; de oudste dens het derde trimester gebouwen (kerk. pand. zullen, de jonge omnispor- ter de tralies in Vincennes. eerste superior. Superior binnenkoer. jubiieum- ters een jubileum omni Een aantal weerspannige Willems stichtte de nor- poort, voorgevel) werden sportnamiddag meemaken seminaristen werd ingelijfd maalschool en het Sint-Jo- bij KB in '1979 als monu- en een strafbataljon in We- zefsinstïtuut aan de Anker- ment geklasseerd: en de Naar verluidt zal ook aan de ouders gevraagd worden zei; van de 60 Brugse en straat in 1839, superior Du- feestzaal nadert haar res- <im "tee te doen. De plan ning staat voor dit ene punt nog niet helemaal op punt. VoUeyreis. Van 9 tot 23 juli verblijven een veertigtal volleyballers en hun bege leiders in de Sovjet-Unie waar ze Leningrad. Mos kou en Sotsji zullen bezoe ken. Ook enkele ontmoe tingen met de Russische grootmeesters staan op het Gentse studenten kwamen bois richtte de afdeling filo- tauratie. er 38 om in het strafkamp, sofie op in 1846. Bijna on- Sinds enkele jaren werd de Nieuwe moeilijkheden on- geschonden overleefde het lagere school Sint-Rochus der koning Willem van Klein-Seminarie de beide opgenomen in de Pedago gische Eenheid van het SJKS. Onlangs werd een afdeling moderne talen op gericht. Alles samen zowat 1.750 mensen die elke dag onderwijs krijgen of ver strekken. Ruim 900 leerlin- GUYKE Vrijdag4maart: hoog bezoek in Beveren... Onder de titel «Macht en politiek beleid» organi seert de Amedee Verbruggen kring op 4 maart te 20 uur in het Kasteel Cortewalle een groot politiek debat. Deelname is verzekerd van Vic Anciaux (VU), Guy Verhofstadt (PVV). Miet Smet (CVP), en Freddy Willockx (SP). De organisatoren hebben deze titel vooropgesteld omdat al te vaak het begrip politiek met machtsmis bruik wordt geassocieerd. Het geloof in de politiek als demokratisch instru ment gaat hierbij verloren. Door de vier grootste Vlaamse partijen rond dit onderwerp bijeen te brengen, wenst men de toehoorders de gelegenheid te geven om hun eventueel ongenoegen hierover te uiten en om te vernemen hoe men op een bepaald niveau denkt en handelt. (wvdv) gen van de in totaal meer programma: volleymatchen dan 1.500 volgen de lessen dus. aan de humaniora-afdeling. Mozart en Ic Hou Feest dus. vanaf dit week end al. 5 maart, zaterdag. ouderfeest van de basis school Sint-Rochus en 6 maart, zondag in de kolle gekerk Mozartkoncert van het knapenkoor In Dulci Jubilo. Het schoolfeest van Sint-Rochus start om 19 u.. het koncert van zondag om 16 u. Een uitgebreid be richt over dat koncert ver scheen al in ons blad. Graag herhaal ik dat de uitvoerders zijn Isabelle Poulenard. Lucienne Van Deyck. Guy De Mev, Palle Fuhr-Jörgensen en de Ca- pella di Archi, Wie kaarten wil belt naar 03/776.07,34. ze kosten 300. 200 en 100 deelnemen aan de jumping een dressuur met acht rui ters demonstreren Schaken. Grootmeester met pion en loper Karpov zou op zaterdag 10 septem ber van de partij zijn op het schaaktornooi dat op de Grote Markt wordt ge pland Zijn komst hangt af van zijn deelname aan een tornooi in Tilburg. Totaalspektakel frank en zijn ook verkrijg- Producer Eddv Alcock baar op het sekretariaat bokst voor 14. 15. 21, 22 ge «jeugdkoor». Meer moet men er niet achter gaan zoeken. De zingende jeugd die volgend jaar zijn vijfde lustrum viert, heeft als voornaamste uitstra ling de waarachtigheid. Dat komr tot uiting in de eenvoud en de belangeloosheid. Inder daad. jonge mensen worden opgetild, niet door de kracht van de kennis, of van het we ten. maar door de kracht van de verfijning. Dat maakt jonge mensen schoonmenselijk. De kracht van Jeko is gelegen in het feit dat ze niet professio neel zijn. maar dat ze als ama teurs streven naar verfijning en graag zingen. Hun geestdrift Juniping. De leerlingen die cn afwerking is in de regio een aan paardesport doen ne- bekendheid. Jeko is gelukkig men het op 11 november voor de tweede maal te kun- teeen elkaar op tijdens de nc" participeren aan een jubiieumjumping die jgSïMfe plaatsvindt m manege The dcrmonde Paddock in Waasmunster. Vóór het springconcours DE VLAAMSCHE VLAGGE van start gaat zullen de De Vlaamse Vlagge was oor leerlingen die nog niet spronkelijk een tijdschrift We schreven het vorige week al: het derde Arrondisse- gang toe en is het uitgegroeid menteel Vlaams Nationaal Zangfeest dat zondag 6 maart tot een hele organizatic. wordt gehouden in het Koningshof te Dendermonde, pBftrD4Uy4 belooft een groot feest te worden. Niet alleen omdat Jef' Eibers er de eregast is, maar gewoon omdat het een van de Hel dcrde Vlaams Nationaal weinige kansen is om samen te zingen Daarvoor werden 3 IJJil 'uü! een aantal koren aangesproken, »oa!s Sar.gr Ja af. Ufcbê- mcl klaroengeschal vl„, VNJ ke en het Roosenbergkoor uit Waasmunster. Over beide ujt Aalst, koren hebben we vorige week wat informatie gebracht. Het koorSange Jo uit Lebbcke Ook het Jeugdkoor van Ap- Piet en Sabine Verricst het pels. Jeko zal present zijn. Je boekje uit, Het werd «De ko was toen het opgericht werd Vlaamsche Vlagge» gedoopt een buitenbeentje. Alleen al naar het oorspronkelijk tijd- wat de naam betrof, want zeg schrift van Rodcnbach. nu eerlijk: welk koor pronkt er Het initiatief werd een sukses met de naam die even goed die en gestimuleerd daardoor, van een of andere financiële werd een tweede nummer uit- instclling kon zijn. Zo werd de gegeven, dat al evenzeer mee- naam ook door velen ervaren, viel Nu is «De Vlaamsche Maar Jeko is niet min of meer Vlagge» aan zijn tweede jaar- de afkorting van het eenvoudi- ich eme lees v noge zal dan optreden, onderbroken voor enkele tek sten. Ondermeer voor het wel komstwoord uitgesproken door voorzitter Marecl Ver schelden en voor twee voor drachten door de Vlaamsche Vlagge. Net voor de pauze is er een eerste optreden van Jef Eibers die bekende liedjes zingt als «Zoals weleer» en «Brusselse ratten». Na de pau ze is het Jeko dat aanvang later in de namiddag in samci "r: zang met het Roosenbergkom 'ito Ook nu weer zal de Vlaamsch gal Vlagge instaan voor enkel ge voordrachten. Na een optrt )r(j den van het Roozenbergkoe l0r; zal Paul Van Grembergcn feestrede uitspreken. Dan het opnieuw de beurt aan k Eibers om te besluiten met ecj samenzang waarbij «Gebc* voor 't Vaderland». «Wilhell mus» en «De Vlaamse Leeuw» worden gezongen. Net zoals de voorgaande len is er ook gezorgd voor et samenzang, warbij de koren de overtalrijke aanwezige onder leiding van de koordi gent, bekende Vlaamse liet ren zullen zingen. es Dendermonde. Het jeugdkoor Jeko treedt op tijdens het derde Vlaams national arrondissementeel zangfeest. van het kollege in de Kolle gestraat. Vandaag vrijdag 4 maart wordt het Mozart koncert om 20 u. uitge voerd in het St.-Gregorius- instituut in Gentbrugge. 12 maart: het kontaktblad Ic Hou verschijnt'Opnieuw. het blad werd vele jaren 23 oktober in de stads schouwburg een totaal spektakel ineen. «De jubi leumshow» is de voorlopige titel. Het moet licht ver teerbaar zijn en alleman boeien, geen gemakkelijke opgave natuurlijk. Vooral als je er alle mogelijke his- geschraagd door Anton torische en aktuele ingre- Van Wilderode en de Ha- diënten tracht in te verwer- zendans-rubriek bijvoor- ken. Met het oog op dat beeld werd door insiders evenement speurt regisseur 'z0êken enproberen, gaven zéér naar waarde geschat. Robert Borremans naar de Raf Vermeire, Piet Vermeir. De doopplechtigheid is échte ziel van het kollege. Peter Verscheiden, Bart Ver- voorzien voor 18 u. die za- hij neust ter plekke rond, schelden. Bart Van Assche. Albrecht Rodenbach, voor het eerst uitgekomen in 1875, dat in die tijd heel wat stof heeft doen opwaaien. Het tijdschrift werd vlug door de overheid van het Kleinseminarie te Roe selare op de zwarte lijst ge plaatst, maar verscheen toen verder onder het pseudoniem «Harold» en vloeide voort uit het ongelofelijke doorzettings vermogen van Rodenbach. «De Vlaamsche Vlagge» be staat nu dus nog. In 1981. 106 jaar na Rodenbach. verscheen er het eerste nummer van, «De Vlaamsche Vlagge» is een pe riodiek tijdschrift, uitgegeven door een zestal jeugdige Vla mingen tussen de 14 en de 16 jaar. Net als Rodenbach in zijn studentijd vechten ook zij op hun manier voor de Vlaamse zaak. «De Vlaamsche Vlagge» verschijnt om de drie maand. Raf Vermeire kwam als eerste met het idee opzetten om sa men met enkele jongeren een tijdschrift uit te geven. Spoe dig vond hij enkele kameraden bereid om de moeilijke onder neming aan te pakken. Na vele .uren cn dagen van zwoegen en «Radio Spoetnik in Stekene beschuldigd door luisteraars» (DVP van 18 februari) en «Radio Spoetnik antwoordt op 'beschuldigingen van luiste raars' (DVP van 25 februari). De al dan niet gevizeerde, al dan niet ter diskussie gestelde Eric Van Baerdeghem (Eric Breyaert) heeft mogen antwoorden op beweringen, op beschuldigingen aan zijn adres; de tegenpartij kwam vooraf aan het woord. Beide kampen kregen hun zegje, uitgebreid genoeg naar onze smaak. Het is te gek dat wij deze «zaak» tot een feuilleton zouden laten uitwoekeren, tot een welles-nietesgedoe dat op de lange duur enkel door insiders te begrijpen is. Het ligt niet in de bedoeling dat ons blad zich zou lenen om ruzies aan te wakkeren. We hebben ruchtbaarheid gegeven aan feiten die zich volgens de ene zo, volgens de anderen anders hebben voorgedaan. Opdat de sfeer sereen zou blijven wordt de polemiek gesloten. Je kan immers niet eindeloos artikels blijven publiceren in de trant van «ik heb gelijk, al de rest is gelogen». Daaraan heeft nauwelijks iemand een boodschap, de nieuwswaarde van zo'n publikaties is trouwens vrijwel nihil. En om de nieuwswaarde van een bericht is het meestal toch te doen. De diskussies omtrent de Stekense vrije radio Spoetnik, hoe boeiend voor sommige betrokkenen ook, zitten er voor wat De Voorpost betreft op. (wv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 48