I Ook De Spiegel (Beveren) en Netwerk (Aalst) in voortbestaan bedreigd Boete-voettocht te Buggenhout Uitslag tombola Arboretum Waasland op didaktische toer Sint-Niklase vakbondsmilitant gewond bij betoging in Brussel i Wie verkoopt linden aan gemeente Buggenhout? Nelly Maes over loodverontreiniging Echtpaar Marika BAUMLER en Eugeen GOOSSENS Familiekunde KWB-Waasland verwerpt militaire miljardenuitgaven Uitslag tombola De Voorpost - 4.3.1983 - 7 Door het ontbreken van elke financiële ondersteu ning van overheidswege en een steeds maar voortdu rende onzekerheid inzake tewerkstelling, ziet de toekomst van de belangrijkste zogenaamde alterna- lieve centra (waaronder De Spiegel in Beveren en iNetwerk in Aalst) er erg somber uit. Die noodsitua tie wordt hoe langer hoe meer scherp aangevoeld in die kringen en op 8 december 1982 werd in een brief aan de h. Ponia, minister van de Vlaamse Gemeen schap, de alarmklok geluid. De situatie is er inmid dels nog schrijnender op geworden en tijdens een [onlangs gehouden perskonferentie in de Beurs schouwburg te Brussel werd een 'open brief aan de h. Poma voorgesteld. werkstelling in het Derde Ar beidscircuit zodanig te versoe pelen dat ook de centra in aanmerking kunnen genomen worden. Verder dient het bij zonder tijdelijk kader in stand gehouden te worden voor aan vullende tewerkstelling voor bijzondere projekten of als hulp bij infrastruktuurwerken. Indien het kabinet van de Vlaamse gemeenschap hier over een dossier kan samen stellen naar de ministers van tewerkstelling en arbeid en van begroting toe, om aan te drin gen op een regeling, zou dit voor ons een daadwerkelijke steun betekenen». Het ziet er dus somber uit voor de alternatieve kulturele centra, waarvan de medewer kers volgens de persnota ook al te veel gedwongen worden tijdrovende nevenaktiviteiten te organiseren, die de volle ontplooiing van hun eigenlijke kulturele werkzaamheden af remmen. Er zou vrij vlug een oplossing uit de bus moeten komen en wanneer dit niet binnen de twee maand gebeurt zullen de centra met onmiddel lijke sluiting bedreigd worden. Luc VAN BROECK De meeste van de alternatie ve centra zijn ontstaan vanuit irivé-initiatieven. In talrijke leden fungeren ze naast de irkende kulturele centra, maar ze profileren zich door een aktivitcitenspektrum dat door - een gedurfde en welomlijnde visie de klemtoon legt op de lulturele vernieuwing en de artistieke kwaliteit. De samen- verking verloopt zeker niet J plecht en de kollegiale banden nanifesteren zich het duide- ijkst in het Vlaamse Theater circuit, waar de alternatieve I centra als gelijkwaardige part- I ners erkend worden De problemen stellen zich 1 fvooral op het vlak van tewerk- I stelling en financiële onder- I steuning. Een medewerker van het Stuc te Leuven fungeerde als woordvoerder tijdens de perskonferentie: «Om de beoogde kulturele vernieuwing e realiseren streven al deze centra naar een maximale pro fessionele aanpak. Hierbij is een eigen tewerkstelling van vier full-times en twee half times ruimschoots onvoldoen de. De totale onzekerheid van I het btk-stelsel en de ontoegan- I kelijkheid van het Derde Ar- beidscircuit zijn op dit ogen- blik sterk hypothekerend ten 9 aanzien van het verdere voort- J bestaan van deze centra», al dus nog de woordvoerder. Werking Ondanks de financiële en personeelsproblemen lijken de alternatieve centra er toch best in te slagen een leemte te vul len en aardig wat volk aan te trekken. De meestal beschei den zaalkapaciteit (ongeveer 200 zitplaatsen) kon niet belet ten dat er in de loop van 1982 alleen al voor filmvoorstellin gen zo'n 22.000 toeschouwers naar de diverse centra afzak ten. Muziek geeft 24.000 luis teraars, theatervoorstellingen waren goed voor 36.000 toe schouwers en met kinderani matie kwamen 5.500 jongeren aan bod. De woordvoerder voegde er echter meteen aan toe dat een zuiver numerieke beoordeling van de aktiviteiten in feite wezenlijk afbreuk doet aan hun werkelijke relevantie. Faciliteiten De medewerkers van de di verse centra zijn van mening dat ze ontegensprekelijk een leemte opvullen binnen hel Vlaamse kulturele landschap en dat het nu meer dan ooit dc tiid wordt dat de tewerkstel lingsvoorwaarden zouden ver soepeld worden. Een woord voerder: «In een overgangsfa- ze zouden we er willen op aandringen dat er faciliteilen verleend worden om de te- Lessenreeks planten herkennen Binnenkort organizeert de vzw Arboretum Waasland een over een vijftal avonden gespreide lessenreeks over het determineren van planten. Met deze kursus richt de vzw zich tot iedereen die de plaatselijke fauna met wat meer kennis van zaken wil bekijken. Een basiskennis is niet vereist. Allereerst wil men de beginselen van de plantende- terminatie uiteenzetten: als er voldoende belangstelling is volgt wellicht nog een gespecializeerde kursus. Zevende wandeltocht van groot-Aalst Zondag 6 maart wordt voor de zevende maal de wandel tocht van groot-Aalst georganiseerd. De afstanden bedra gen 10, 20, 30 en 40 km. en de starturen zijn voorzien van 8.30 tot 14 uur voor alle afstanden. De aankomstafsluiting, ook voor alle afstanden, is 18 uur. De startplaats is voorzien aan de feestzaal Beukenhof. Langcstraat 12 te Aalst De start- en aankomstplaats is gemakkelijk te bereiken via de ring rond Aalst en dan de richtingaanwij zers Onze Lieve Vrouw Ziekenhuis en Vilvoorde volgen, tot aan de kerk van Aalst-Mijlbeek (ze staat haast midden op de ring). De dag van de wandeltocht brengt een aangepaste bewegwijzering je naar parkeergelegenheid en naar de startplaats. Vanaf het station kan men bus 4 nemen (Hof Zomcrgem). Aan deze wandeltocht, die wordt georganiseerd door de wandelvereniging «De Kadees» zijn natuurlijk ook aan denkens verbonden. Een brevet kost 30 fr. en een wimpel 60 fr. Er zijn ook groepstrofees voor alle groepen van minstens 15 deelnemers. De tocht komt in aanmerking voor de wisselbeker van de Vlaamse Wandel- en Joggingli- ga. Vorig jaar waren er 1.300 deelnemers Voor meer inlichtingen kan men terecht bij Willy Langc- let, Rozendrecf 49 (053/21.11.62), Bernard Roelandt. Graanveld 9 (053/77.75,69), Jan Van Impc, Groenstraat 35 (053/70.25.94) en Mare De Wolf, Lambrcchtstraat 48 (053/21.65.36). Maar zover is het nog niet. De eerste lesavond vindt plaats op woensdag 30 maart a.s. Wat is determi neren, hoe worden planten benoemd, wat is plantkun de?, dat zijn dan zowat de voornaamste vragen. Voor woensdag 27 april vermeldt het programma «oefenin gen op het herkennen van planten aan de hand van winterkenmerken bij blad verliezende gewassen en koniferen». Op 25 mei zijn de bladkenmerken (en al weer aansluitende oefenin gen natuurlijk) aan de beurt en op 22 juni heeft men het over de bouw en kenmerken van bloemen. Een volgend avonde is er tijd voor het determineren van 'gemakkelijke' planten met behulp van een Flora. In het najaar (september- oktober) richt het Arbore tum Waasland nog twee uitstappen in om de kursis- ten de kans te geven hun kennis in zijn volledigheid aan een ruime fauna te toetsen. Zoals uit het les- senrooster valt af te leiden, is het absoluut niet de be doeling 'droge' lessen te ge ven, de aanpak is erg prak tijkgericht en het gaat er uiteindelijk om dat de kur- sisten zélf planten en bloe men kunnen herkennen en benoemen. Titularis van de kursus is de heer Dirk De Beer, lid van Arboretum Waasland. De lessen worden gegeven op het sekretariaat van de vzw, Kriekelaarstraat in Nieuwkerken, telkens op een woensdagavond en be ginnen om halfzeven. Wie belangstelling heefl voor de lessenreeks krijgi de raad zo vlug mogelijk in te schrijven: een prettige werking veronderstelt nl. een beperkt aantal deelne mers. De deelname in de kosten bedraagt 1.500 frank voor Arboretumle den en 2000 frank voor niet-leden. Je kan inschrij ven door één van voor noemde bedragen over te schrijven op rekeningnum mer 407-5011971-67, Arbo retum Waasland, Nieuw kerken. Meer inlichtingen over de kursus en de wer king van de vereniging krijg je op volgend adres: Kriekelaarstraat 9. 2770 Nieuwkerken of op dit tele foonnummer: 03/ 775.93.09. LDB 1 V i Vele tienduizenden arbeiders, bedienden en werklozen stapten mee in de ABVV-ACV-betoging van zaterdag jl. in Brussel. Socialistische politici (o.m. Freddy Willockx) en ACW-voormannen marcheerden mee tegen «de neoliberale inleveringspolitiek van de regering». Bij de manifestatie (foto) raakte ABVV-militant en delegué op Nobels-Peelman Marcel Van Heek ernstig gekwetst aan het hoofd. Hij werd door vallend beton onder een spoorwegbrug getroffen. Het ongeval gebeurde rond elf uur. Al ruim een uur stonden de ABVV-militanten onder een spoorwegbrug nabij het noordstation te wachten om te kunnen aansluiten bij de betoging. Door nog niet opgehelderde omstandigheden raakte een stuk beton van het plafond los en stortte van zowat vijf meter hoog neer op de betogers. Marcel Van Heek moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Na het ongeval diende de politie de weg onder de spoorwegbrug te ontruimen om verdere ongevallen te voorkomen en de brandweer in staat te stellen, andere loshangende stukken zoldering te verwijderen. Voor de negende maal al wordt in Buggenhout tijdens de vastenperiode een boete-voettocht georganiseerd ten voor dele van de plaatselijke missionarissen. Dat zijn er in Buggenhout heel wat. De meesten van hen zijn werkzaam in Zaïre, maar ook in Brazilië, India zijn er Buggenhoutse paters en zusters aan het werk. Buggenhout wordt opnieuw een groene gemeente. Op het eind van 1982 hadden we het al over een initatief dat de bosgemeente een nog groener uitzicht moest geven. In het verleden kreeg Buggenhout via de Nationale Bomenbank al talrijke bomen. Nu kreeg het gemeentebestuur de toezegging voor tweehonderd lindebomen. Deze bomen zullen geplant worden ter vervanging van afgestorven eksemplaren. Vorige week heeft senator Nelly Maes van de Volksunie bij de griffie van de senaat een verzoek tot interpellatie ingediend, gericht tot de minister van binnenlandse zaken en tot de staatssekretaris voor volksgezondheid en leefmilieu. Het verzoek en de interpellatie hebben betrekking op de verontrei niging door zware metalen van bodem, stof en planten op het grondgebied van Kruibeke. De Sint- Niklase senator zal het ook hebben over «de achterhouding van informatie aan de bevolking» en de maatregelen die naar haar mening moeten ge troffen worden om de volksgezondheid te vrijwa ren. (wv; BOMENBANK De «Nationale Bomenbank» werkt nu bijna tien jaar en in die periode stelde die instelling duizenden bomen ter beschik king van gemeenten die er om vroegen. Zo werden in Brus selse gemeenten verschillende pleintjes in hun oude glorie hersteld met het gratis groen. Ook Buggenhout deed in het verleden beroep op de Bomen- bank en de bomen die de Dries opnieuw een groener uitzicht gaven kwamen ook van daar. De laatste jaren kreeg de Bo menbank het trouwens steeds maar moeilijker om de vraag naar volwassen bomen te voldoen. DRIES De bomen die op de Dries werden aangeplant verschilden echter van het oorspronkelijke groen dat jaren geleden het Buggcnhouts plein sierde. Daarom besloot het gemeente bestuur de bomen op de Dries openbaar te verkopen en in de plaats de typische lindebomen te planten. De opbrengst van een aantal bomen bedroeg 13.400 frank. En dat geld komt nu van pas want de van de Bomenbank afkomstige linden zijn te klein om op de geklas seerde Dries te planten. Met de opbrengst van de houtver koop wil men nu grotere ek semplaren aankopen. Daarom doet het gemeentebestuur ook een oproep aan de mensen die linden willen verkopen aan Buggenhout. Oudere linden kunnen met veel kans op suk- ses verplant worden. En wat gebeurt er dan met de tweehonderd linden van de Bomenbank? Die zullen rond de kerkhoven in de gemeente een groen scherm vormen en verder het woongebied tussen Kamer straat en Ter Kamerveld en de Beukenstraat sieren. Met deze aanplantingen zal de bosge meente nog sterker zijn eerste plaats van groengemeente, in deze streek verdedigen. Hugo Aerts Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr., 33 9330 DENDERM0NDE Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING van 4 maart tot 17 maart Zondag van 14.30 u. tot 19 u. De V.U.F., Vereniging voor Familiekunde Aalst organi seert op woensdag 2 maart een genealogische werkvergade ring met les in oud schrift, uitwisselen van kwartiergege- vens, bespreken van het pro gramma van het kongres te Gent op 16 en 17 april e.k. toestand van het Algemeen rijksarchief en diverse rijks archieven en uitwisselen van gegevens voor het oplossen van problemen allerhande. Op woensdag 6 april is er een voordrachtavond met dia's door Paul Bchets over «Hulp bronnen in het Archief». Zo wel beginnelingen als gevor derden gaan wis en zeker met nieuwe inzichten huiswaarts. Raymond Iliano gaf een stam boom uit ter gelegenheid van het 10* familiefeest In te kij ken als voorbeeld «hoe het kan». Ook in Asse groeit een V.V.F.-afdcling onder stimu lans van de heren Ockeley en De Smedt. Op dinsdag 8 maart spreekt Roger Vergacrde er over «de 19* eeuwse bronnen voor familiegeschiedenis». Oud Hospitaal te 20 uur. In Dcndcrmondc op 15 maart te 20 uur ten stadhuize. Grote Markt. spreekt sekretaris VVF-Aalst René Van Assche over «Hoe uw familieonder zoek starten? Te Aalst gaan de aktiviteiten door in 't Apostclkcn», Apostelstraat te Mijlbcck. Het begon allemaal in 1975 toen binnen het Sint-Vincen- tiusinstituut te Buggenhout een projekt werd uitgewerkt rond ontwikkelingshulp in Bo- liba. Enkele klassen uit het secundair onderwijs namen toen het initiatief om een voet tocht te organiseren 7.e bracht de ronde som van 50.000 fr. op. Een jaar later besloot de lagere school aan het initiatief mee te werken en het resultaat was een opbrengst van 90.000 fr. De andere scholen toonden toen reeds hun sympatic door in de schrijven met enkele leerlingen. De wagen was voorgoed aan het rollen en niet meer te stop pen, want wanneer zovele han den aan de kar gaan duwen, kan je alleen maar voorwaarts. In 1977 werd de grote stap gezet. Toen werd immers de deelname bekomen van het Sint-Michielskollege. het Vrij Technisch Instituut en de Ge meentelijke Scholen. Geen wonder dat het aantal deelne mers verdubbelde tot 500 en dat ook de opbrengst met kras se cijfers de hoogte inging: 200.000 fr. In 1978 waren er al 730 deelnemers. Dat kwam omdat in de lagere scholen steeds meer leerlingen van jon gere leeftijden zich ertoe aan getrokken voelden ook de vas- tentochten mee te maken. De opbrengst bedroef toen 300.000 fr. Stagneerde in 1979 het aantal deelnemers 750 jongens en meisjes lieten zich inschrijven dan verhoogde de opbrengst toch aanzienlijk. Men mocht 400.000 fr. ont- jongeren samen meer dan een half miljoen frank bij elkaar stappen. In 1981 werd een nieuwe tendens uitgewerkt. Men had immers vastgesteld dat verschillende volwassenen voor het initiatief belangstel ling aan de dag legden. Dade lijk werden alle verenigingen aangeschreven. Een tiental on der hen gingen positief in op het verzoek. Het bar slechte weer was er evenwel de oor zaak van dat vele deelnemers thuisbleven. Maar met 850 moedige stappers bereikte men toch weer het half miljoen frank. Vorig jaar was het weer al geen sikkepit beter. Het goot water en daar kwamen dan nog hagelbuien bij. Maar toch lieten 845 jongens en meisjes, mannen en vrouwen zich inschrijven en verzamel den zij weer het vooropgesteld half miljoen frank Naar de duizend De verwachtingen voor dit jaar zijn groot. Zitten de weersom standigheden een beetje mee. dan worden 1000 deelnemers verwacht in Buggenhout. De opbrengst, die de laatste drie jaren stagneert, zal daar na tuurlijk baat bij vinden. In 1984 is men dan aan de jubi leumuitgave toe en die moet wat speciaals worden. Vooraleer we zover zijn, moet echter zaterdag 5 maart achter de rug zijn. dag waarop voor de negende maal de vasten- vocttocht wordt georgani seerd. Het vertrek voor deze voettocht is voorzien tussen 8.30 en 9.30 uur aan de Ge meentelijke Scholen in de Ha- nestraat 92 te Buggenhout. In de feestzaal van de school kan men zich laten inschrijven. De tocht brengt de deelnemers de ze maal op een 25 lange wan deltocht doorheen Opstal, Pei- zegem, Steenhuffel, Malderen, Buggenhout-Centrum. De jongste deelnemers (kinde ren van 6 tot 8 jaar) worden in de eerste kontrolepost opge haald. Wie de tocht tot een goed einde brengt en nog zin heeft in wat ontspanning, kan nadien deelnemen aan een volksdansfestival in de feest zaal van de scholen. Volgende scholen verlenen hun medewerking: Sin-Vin- centiusinstituut (basis- en se cundaire afdeling), Sint-Mi chielskollege en Vrij Tech nisch Instituut. Gemeen tescholen (basisscholen uit het Centrum). Opdorp, Buso en Blo en de Vrije lagere scholen uit Opstal. Er zijn ook een aantal verenigingen die deel nemen: De KAV. KWB. CMBV, VAB-VTB, Volks dansgroep De Bosuilen, Rode Kruis. Radio Joy, de parochies Buggenhout-Centrum, Opstal en Opdorp. De deelnemers en dat om kandidaten vertrouwd te ma ken met het systeem wor den in het bezit gesteld van een peterslijst. Zij zoeken spon sors (peters) die financieel wil len bijdragen en per afgelegde kilometer een bepaald bedrag willen betalen. Na de tocht worden de peters verzocht hun bijdrage af te dragen dc deel nemers kunnen dan via hun afgestemde kontrolckaart be wijzen dat ze inderdaad de toch hebben afgelegd. Ontwikkelingshelpers De gelden die op die wijze bij elkaar worden gespaard, wor den persoonlijk bezorgd aan de Buggenhoutse ontwikke lingshelpers telkens die de ge meente bezoeken of er schrif telijk om verzoeken. In Zaïre zijn er heel wat Buggenhoutse ontwikkelingshelpers werk zaam. In Mbandaka werken P. en J. Jacobs, dc eerste als diocesaan animator van het onderwijs en de tweede als verantwoordelijke van een missiedrukkerij en van de godsdienstige radio-program- ma's Dok zuster M. Keppens is daar aan de slag. Zij staat in het onderwijs en maakt zich ook op caritatief vlak verdien stelijk. In Boënde werkt zuster C. Boeykens in de familiale opleiding en de kinder-opvang en in Bondo is zuster M. Dae- lemans aktief in het parochiaal dienstverband. De pater A. Ja cobs en P. Jacobs zijn werk zaam in Bokuma. Voor A. Jacobs betekent dat dagelijks bezig zijn met de technische begeleiding aan de dorpsge meenschap en P. Jacobs houdt zich bezig met het sociaal werk en de verpleging. J. Buyens is druk bezig met de vormings- kursus in de dorpen. Zuster M. Turneer. werkzaam bij de ver zorging van de melaatsen, is aktief in Iyonda en in hetzelfde Zaïre werkt ook nog H. Baek in het Vormingswerk en bij landbouwprojekten In Brazilië, meer bepaald in Bahia werkt S. Bruyland die er instaat voor de jeugd- en vol wassenbegeleiding en in de omgeving van Rio is er F. Moens die opdrachten .in de basisgemeenschappen op-zich heeft genomen. Tenslotte is er nog India. De meest bekende daar is pater M. Windey, die er de bezieler is van gemeenscha psopbouw en ook D. Silva is er werkzaam. Hij is er verbonden aan een technische school, waarvan bij de opbouw en de begeleiding op zich heeft genomen. Uitslag tombola Volley Adec Baasrode van 16.2.1983 3129 0587 0707 0650 0824 8764 5046 10125 8334 2722 5600 0002 5164 0444 4412 7603 9375 9986 6820 10304 1729 1510 1034 1133 8822 7091 5057 1630 2897 8151 Res.: 8976 Prijzen af te halen tot 16 maart 1983 's avonds vanaf 19 uur bij Emanuel Buys, In de Sporthut, Scheepswerfstraat, Baasrode. Beste dank voor uw steun. Het Bestuur 09/273/RD Uitslag tombola Supporterskfub renner Erwln DE BRUYN 1330 0769 0641 0269 2271 0554 1120 0594 0274 0067 0654 2147 0297 0570 1986 1773 1294 0717 0662 1420 0724 0378 1159 0501 0838 Prijzen af te halen tot 20-3- 83 in zaal «Prado», te Leb- beke. Dank voor uw ateun. De KWB-verbondsraad van het Waasland, waarin 37 plaatselijke afdelingen vertegenwoordigd zijn, vindt de miljardenuitgaven voor, de aankoop van wapens fundamenteel fout en keurt de beslissing om F 16-straaljagers aan te kopen kategoriek af. «Om de spiraal van de steeds groeiende bewapening te doorbreken opteren wij voor een duidelijke spiraal van verzet», aldus de Kristelijke Werknemersbewe ging van het Land van Waas. Dc Wase KWB wil dat de daad bij het woord wordt gevoegd. Het vastenthema luidt «zwaarden omsmeden tot ploegen». De be stelling van militair materiaal van om en bij de honderd miljard, een kompensa- tie-order eigenlijk, is een zure pil voor de KWB, vooral nu we alom zo aan inleveren en bezuinigen toe zijn. De zwaarden, het militaire aspekt dus, moeten écht omgesmeed worden. Volgens KWB-Waasland zou het voorstel om één F 16- straaljager minder aan te kopen en het daarmee uitgespaarde geld te besteden aan een zinvol ontwikkelingsprojekt al een «profetische daad» zijn, een symbolisch element dat de aanzet kan zijn tot een echt streven naar vrede, ontwapening en ontwikkeling. (wv) 15.2.83 Gebroeders De Ridder Richard en Tony 10723 17127 16620 17978 11986 10017 12922 10231 11463 13291 17068 10075 12094 15011 12407 12067 11383 17287 11460 13410 16401 11423 17076 15264 10297 17416 12212 16376 10391 12866 12890 12293 11355 16236 13229 16460 12804 16858 14897 17871 Reservenr. 16363 Prijzen af te halen tot en met Mandekenstraat of nr. 299. 11094 12056 10420 13471 17419 17005 16298 12490 10268 17364 11338 15416 11320 12875 10354 16806 12870 12851 13897 12823 11679 11488 17414 17396 17291 10494 10801 14878 16878 17833 25 maart Café Marita, 9/0167-RO ingangskaarten «9"* Nacht der Augusten», Zotterkantnie 6152 3410 2790 6099 2205 3107 1009 2605 1619 4508 4242 7151 6832 1377 1056 4210 5048 3150 1208 3138 Prijzen a» te halen tot 1 april, lokaal Zotter kantnie, Bevrijdingslaan 66, Appels.

De Voorpost | 1983 | | pagina 7